LAATSTE BERICHTEN spaarpot van de gemeente Ook Herman, Loek en Gé kwamen in Rome Straatcollecte R.K. EHBO St. Christoforus Buitenlandse Staats lieden in Den Haag Parapsychologie en geneeskunde Met een lach om de lippen DINSDAG 1 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 Consultatieve raad der Westerse Unie OFFICIëLE PUBLICATIE pfiilÉ; BURGERLIJKE STAND Geen reden voor wetswijziging STIJGING KLEINHANDELS PRIJZEN ONDERSCHEIDINGEN NED. VRACHTENMARKT KOSTELOZE INENTING GESLAAGD HERWONNEN LEVENSKRACHT DAMCLUB SCHIEDAM VLOOTBEZOEK AAN ROTTERDAM V ier Franse aviso's en een Noorse torpedojager Door A. HRUSCHKA Vandaag komt in Den Haag de con sultatieve raad bijeen van de landen van het Brusselse Pact. Enkele van de deel nemende ministers kwamen gisteravond reeds in ons land aan. Met de Harwichboot arriveerde in Hoek van Holland uit Londen Ernest Bevin, die vergezeld was van zijn echtgenote. Zij werden verwelkomd door de Britse am bassadeur, Sir Philip Nichols, de chef van het protocol van het ministerie van Bui tenlandse Zaken mr J. Visser en de di rectie van de Stoomvaart Mij. „Zeeland". Per auto en geëscorteerd door vier motor rijders van de rijkspolitie ging het gezel schap vervolgens naar Den Haag. Om 10 over 7 kwam met het K.L.M.- toestel uit Parijs de Franse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Schuman, op Schiphol aan. Hij had eerst per trein willen komen, maar wegens de situatie in België was hij per vliegtuig gegaan. Hij was niet de enige, die zo deed, want wegens de grotere toeloop van passagiers had de K.L.M. een viermotorige machine ingezet in plaats van de gebruikelijke Convair. Schuman, die door de ambassadeur J. P. Garnier werd verwelkomd, verklaarde, dat z.i. geen besluiten van buitengewoon belang op de Haagse conferentie zullen worden genomen. „U moet deze bijeen komst zien als een periodieke ontmoeting" Op de vraag of de kwestie Korea mis schien ook een punt van behandeling zou uitmaken, antwoordde hij lachend: „Mis schien als dessert". Zaterdag a.s. 5 Augustus wordt er door de R.K. Vereniging voor Eerste Hulp bü Ongelukken, Sint Clhristophorus, een straatcollecte gehouden, waarvan de op brengst gebruikt zal worden voor het aanschaffen van materiaal en de aanvul ling van de uitrusting. Er wordt voortdurend door de leden van de EHBO belangeloos hulp verleend waar ook en aan ieder. De vele ongevallen, die dagelijks voor vallen, maken het werk van deze men sen tot een zegenrijke arbeid, maar tege lijkertijd heeft hun hulp een materieel gevolg. Verbandmiddelen en uitrusting raken door deze hulpverlening op en nie mand zou eisen, dat zij, die reeds hun persoon, hun tijd en hun kennis geven, ook nog uit eigen middelen de verband middelen en instrumenten zouden beta len. Daarom is de collecte van Zaterdag zo belangrijk. Bovendien staan de leden vaak op Zon dag klaar om te helpen bij grote gebeur tenissen, zoals de H. Jaarviering en ook bij belangrijke bedevaarten. Wie hen be zig heeft gezien tijdens de laatste grote landelijke bedevaart, zal vol bewondering zijn geweest voor deze mannen en vrou wen. Dit was practische naastenliefde van de beste soort, gegeven op de dag, de Zondag, dat de meeste mensen slechts aan vrije uren denken. Helpen zij altijd; nu kunt U hen helpen door de geldelijke middelen te verschaf fen om hun mooie werk te doen. U kunt Zaterdag zonder diploma toch EHBO- helper zijn. Nog meer. Als U zich opgeeft om te collecteren voor dit prachtige werk, U kunt de bus afhalen op Broersveld 165. Al diegenen, die geholpen worden, zijn er U dankbaar voor; de R.K. EHBO is blij te kunnen werken en God zal dit werk van barmhartigheid zeker lonen. De burgemeester van Schiedam maakt bekend dat alle oproepingen voor de keu ring voor de lichting 1951 zijn verzonden. Zijn er in 1931 geboren mannelijke per sonen, die de Nederlandse nationaliteit bezitten en in een der Nederlandse be volkingsregisters zijn opgenomen of daarin opgenomen hadden moeten wor den en de oproeping voor de keuring dan wel een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, dan moeten zij zich vóór 1 September a.s. ter gemeente secretarie aanmelden. SCHIEDAM, 31 Juli 1950. De burgemeester. GEBOREN: Johanna W., d. van A. N. Weijling en J. H. Harte; Elizabeth W., d. van J. de Boed en A. N. Visser; Cornelia, d. van A. Jansson en M. P. Vis; Ellen C. M„ d. van N. Vermaat en M. E. Molhoek; Paul, z. van C. Lobensteijn en A. v. d. Bos; Johana A., d. van H. van Dijk en M. H. Th. van Dongen: Wilhelmina. d. van J. van Duijn en J. H. Lobry; Helena G., d. van W. van 't Hof en G. H. Koever mans; Carolus H. W. M., z. van J. P. v. d. Horst en H. W. van Veen; Matthea, d. van A. Rademaker en J. Bijkerk; lever.l. kind van A. in 't Hol en I. Langenbach. OVERLEDEN: C. A. Veringmeier, 20 j. C. de Bie, 41 j. vr. v. C. J. van Aken; G. v. d. Most, 70 jaar. Bij de behandeling van de zaak van de Limburgse „magnetiseur" Lemmen, voor de Roermondse rechtbank, bleek er een tegenstelling te bestaan tussen de verklaringen van de getuigen-deskundi- gen over de waarde van de parapsycho logie en haar toepassing voor de ge neeskunde. Het Katholieke Tweede-Kamerlid Mol heeft daarin aanleiding gevonden te meer omdat deze kwestie de publieke gemoederen nogal beroert de minister van Soc. Zaken te vragen of hij het on der deze omstandigheden niet gewenst acht, dat zijnerzijds bevorderd worde het doen van een mededeling omtrent het inzicht van de ten deze verantwoor delijke Instanties, c.q. welke stappen ge daan zijn of nodig geacht worden in ver band met deze kwestie. Minister Joekes heeft hieropp thans ge antwoord ,dat voor een afzonderlijke pu blicatie van regeringswege niet voldoen de aanleiding bestaat. „Het reeds sinds enige tijd in commissoriaal verband ge voerde overleg, waarbij verschijnselen als hier aan de orde zijn mede de aan dacht hebben, heeft tot dusver niet ge leid tot conclusies, die het aanzijn zou den kunnen geven aan bepaalde nieuwe inzichten ten aanzien van de wettelijke regeling van de uitoefening van de ge neeskunst. Zolang dit niet het geval is, is er geen aanleiding de grondslag van ae bestaande wet te verlaten. Met de om standigheid ,dat hier blijkbaar een vraagstuk ligt, dat de gemoederen be roert, wordt rekening gehouden door het verder voortzetten van het bovenbedoel de overleg". Het statistisch kwartaaltoverzicht, dat regelmatig in het tijdschrift „Mede delingen" van het Bureau voor Statistiek en Voorlichting der gemeente 's-Graven- hage wordt gepubliceerd, is uitgebreid met een tabel van de kleinhandelsprijzen der voornaamste levensmiddelen. Dit overzicht, dat een vergelijking met 1938 geeft, doet zien. dat het merendeel der prijzen tot het dubbele of in een aantal gevallen zelfs tot het 3- of 4- voudige van voor de oorlog is opgelopen. Slechts in enkele gevallen bedraagt de phijsstijging minder dan 50 pet. Benoemd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr- R. J. Wolvius. genees heer-directeur van het ziekenhuis Eudo- kia te Rotterdam. 200 ton gerst Amersfoort; 400 ton gerst Delft: 170 ton haver Hogezand; 170 ton Gro ningen; 170 ton haver Dedemsvaart; 170 ton haver Zutphen; 133 ton tarwe Utrecht; 925 ton kolen Nijmegen; 80 ton granen Zwolle; 100 ton kunstmest Winschoten; 160 ton kunst mest Rode Haan; 60 ton mais Weesperkar- spel; 200 ton mais Schiedam; 75 ton talkpoe der Apeldoorn; 100 ton talkpoeder Renkum; 536 ton cellulose Arnhem; 265 ton cellulose Maastricht; 250 ton kali Breda; 130 ton stuk goed Tilburg; 100 ton stukgoed A'dam; 81 ton gietijzer Bergen op Zoom; 3 x 400 ton cokes- gruis Best; 189 ton melk A'dam. Vletvaren 6 stuks. .Meneer, dat is geen gaspenningen- automaat, maar de spaarpot van de Ge meente, zei de juffrouw, die tot driemaal een dubbeltje in de nieuwe automaat had gegooid, maar noch een pening noch haar dubbeltje had terug gezien. Zij was niet de enige, want al gauw stonden er meer teleurgestelde klanten rond het gele kastje, dat hardnekkig weigerde munten te leveren, ook al stond er op het vakje naast de munten-ingooi geen ledig. Toch zullen er heel wat mensen ge holpen zijn, als de automaat eenmaal goed werkt, want zonder gaspenningen te zitten is een kruis, vooral na sluitings tijd of op Zondag. Nu staat er nog slechts een op de Broersvest voor de toonzaal van de G.T.B., maar ook elders zullen de handige apparaten wel verrijzen. Voor lopers van de herkomst der postzegel- automaten? Op Vrijdag, 4 Augustus 1950 des na middags van 2 tot 3 uur bestaat gelegen heid tot kosteloze inenting tegen diph- therie voor niet schoolgaande kinderen van 1 jaar en. ouder in het gebouw van de G.G. en G.D. Tuinlaan 80. Voor bet practijkexamen „Associatie" Boekhouden slaagden de heren P. de Jonge H. P. van Kempen, J. v. Noort- wijk en Chr. Scheffers; voor het examen moderne Bedrijfsadministratie slaagde de heer W. Snikkers, allen leerl. van de heer J. de Pater. kend op deze weg naar levensgeluk". Bij de pastoor van Frisange! werden wij op een echte matras (wat was dit al lang geleden!) te slapen gelegd en de goede, oude pastoor bereidde ons nog een heel maal. Toen wij hem Donderdagsochtends verlieten zeide hij: „Jongens, ik zal voor jullie bidden"/ En niet uit valse senti mentaliteit of suggestie zeggen wij dit, maar werkelijk, we merkten dat er gebe den werd voor ons. Ook een pater Je- zuiet in Verviers zou voor ons bidden en wat dacht ge dan van onze familieleden en kennissen? In één dag kwamen wé van de Luxem burgse-Franse grens tot in Basei. Het waren wel vijf liften maar toch één zo'r schone. We gingen dus weg en kwamen om 2 uur in Metz aan. Nu, veis huis moeders zouden daar hun hartje eens op gehaald kunnen hebben En da wethou der van openbare werken zou direct een dienstauto hebben gekregen. Stoepen zijn er van zand en de huizen binnen worden gesteund door vuil. Letwel: wij spreken hier volgens echte Nederlandse begrippen. Stelt U zich vooral niet voor dat de mensen hier hun huizen en zich zelf absoluut verwaarlozen. Maar goed, je rijdt daar gelukkig vlug langs heen en je probeert het dan maar weer te vergeten. Van Metz naar Nancy en in Nancy gebeurde heteen lift naar Luguna. Nu moet Uniet zeggen „zo" of „oh", ja?!" maar U moet opspringen en bulderen. „Bij Mohamihed. dat is on mogelijk. Zij houden ons voor het lapje, de galgerokken". Heus, het is zo, 800 a 900 Km. in een Chrevolet. We konden wel zingen en jubelen en de eigenaar met zijn vrouw (beiden uit België) moe ten wel gedacht hebben dat wij zonne steek hadden. Om 's avonds 11 uur wer den wij in Basel afgezet. Langs de weg ons tentje neergezet en voor de deur stond de volgende dag de slee: richting Milaan. De reis Basel naar Milaan via Luzern en St. Gotthardpas zullen wij nooit ver geten. Over Zwitserland kan men niet veel vertellen. De natuur is hier zo groots, dat je niet durft te kijken omdat je weet dat je het weer vergeten moet. Dit was vooral zo bij het Vierwoudste- denmeer. Iedere bocht langs het ongelooflijk groene water gaf een ander en nog mooier stuk natuur te zien. De bergen neet hun zo schone, witte huizen en grote bossen, de rotsen met hun prach tige uitzichten grijpen je zozeer aan dat je niets kan en wil zeggen. Over de St. Gotthard reden wij tus sen kale rotsmassa's, die zo groot en massief zijn dat je jezelf vergeet. Wat tien preken in de kerk dikwijls niet kun nen doen doet hier de natuur in één enkel ogenblik: je voelt je klein. Alleen v/eet je niet tegenover wie. Hoe groot was de tegenstelling Zwit- cerland-Italië. Van de schoonheid en pracht in armoede en vervuiling. Zater dags gingen wij slechts van Lugano naar Genua maar door dit kleine stukje Ita lië dat wij zagen begrepen wij dat het communisme hier beter doorvreet dan elders. Ook dan in Nederland. In Genua werden wij 's avonds voor de cathedraal afgezet. Oh, dachten wij nu even een pastorie opzoeken en dan rus tig morgen verder. Ja, dat had U ge dacht. Stelt U zich voor, 10 12 verdie pingen hoge geschilderde blokken d.w.z. eens waren zij geschilderd, met grote luiken die alle vanwege de ontzettende hitte hier (tot 15 Augustus valt hier vrij wel geen regen) gesloten zijn. Donkere vrouwen met kinderen in gescheurde hempjesen broeken en jurkjes sjouw den de straat op. De trattoria's en bars, istoranti's en caffe's waren overbevolkt. En de wijn was iets wat hier de grootste ontspanning kon geven. Tot diep in de nacht gaf de hel het geluid te horen van zingen en schreeuwen. Maar, bij die pastorie waren wij ge bleven. Wel, tussen die massale huizen blokken die hoogstens 2 meter van elkaar staan en dag in dag uit boven dichtge plakt zijn met. wasgoed, vonden wij na 2 uur zoeken de vierkante betonnen ka mers waar de pastoor en de priesters huisden. Toen begrepen wij dat huise lijkheid in de kotten onmogelijk was en dat de KVP met „gezond gezin, gezond volk" de juiste politiek gevonden heeft. Zo spoedig mogelijk verlieten wij des Zondags Genua, verder naar Rome waar wij Dinsdagmiddag om 3 uur aankwa men. Over onze ervaringen in de Eeuwige Stad hopen wij U een volgende keer te schijven. HERMAN, LOEK EN Gé van de St. Franciscusstam. De opbrengst der onlangs gehouden straat collecte is 519,27. De trekking der Nationale Loterij van H.L. heeft plaats gevonden op 29 Juni jl. Trekkingslijst is ter Inzage bij de pen ningmeester M. A. Rensman, Anth. Muijs- straat 38 Vanmorgen vroeg viel er een brief met Italiaanse postzegels door onze bus. Roma I'errovia vermeldden de zegels. De inhoud bleek het verhaal van Her man, Loek en Gé te zijn, drie voortrek kers van de St. Franciscus-stam, die het spoor naar Rome gevolgd zijn en daar op 26 Juli aankwamen. Dat een of meer van deze knapen het goede schrijversbloed in zijn pen heeft zitten, bewees de gezellige brief, die wij hier, onveranderd voor onze lezers af drukken. Het was op een heerlijk zachte lente avond dat aan de Maaskant het gesprek tussen Herman, Loek en Gé uitdraaide op het Heilig Jaar. En omdat wij nog jong zijn èn omdat het lente was, waren wij direct vol enthousiasme om Rome te gaan zien na een pelgrimstocht. Alle moeilijkheden (die er zijn Om opgelost te worden)' werden verkleind door onze kreet „Erviva il Papa". Eten en slapen, wat toch heel voornaam is, zouden mo gelijk zijn door de goede Christen-geest van de diverse natiën. En het is gelukt. Nu wij zo juist in Ro me aangekomen zijn, zien wij terug op een tocht met de Voozienighejd voort durend aan onze zij. Door de schraalheid van 's lands de- viezenpotje konden wij niet langer onze pelgrimstocht (heen) en vacantiereis I. terug laten duren dan 4 a 5 weken. Dus: lopen en liften („auto-stop" zegt men in ieder West-Europees land) moes ten de aarde onder onze voeten doen doordraaien tot Rome. De eerste dag, 17 Juli, bracht ons tot Sittard met een bijwagen van een vracht auto, die ons zeer sterk deed denken aan het jonge leven in de wei. Natuurlijk voelden wij nog niets van wat er gebeu ren ging en ofschoon spreekwoorden zel- öe in de praktijk van waarde zijn, bleek later toch wel, dat „morgen gaat 't be ter" heel goed te combineren is met „een Verkenner glimlacht en fluit onder alle moeilijkheden". Want het liften viel bit ter tegen. In Z. Limburg snorde iedere auto ons voorbij, zonder dat zelfs de chauffeur ook maar deed blijken dat hij ons bemerkte. Maar, om het met Eddy Christiani te zeggen met een lach om je lippen en zon op je toet, kan niets je ont glippen, wat moet". Het droge duimpje- opsteken is niet goed. Lachen, ook al sta je 'n uur lang voorbijsu/:er%e auto's na te staren, bezorgt je een lift. Toen dit middel eenmaal gevonden was, zaten we zo in Verviers. Om 9 uur vonden wij, dank zij de lettre de recom- mandation" van onze Deken, een slaap plaats in 't College St. Francois Xavier van de paters Jesuieten. Het was een rare ervaring die wij voor 't eerst in het l)ui- tenland opdeden. Verviers een stad vol lichtreclames en café's met terrassen bood een aanblik zoals Pompei eruit moet hebben gezien Geen sterveling op straat. Later hoorden wij dat iedereen hier hooguit tien uur binnen is. Uit het feit dat wij zo spoedig moge lijk Rome wilden bereiken, blijkt dat de tegenwoordige jeugd en daar zijn wij immers ook bij) heus niet eigenwijzer is dan vroeger. De pessimistische gelui den van „je haalt het nooit" en „jongen, weet wat je begint" en „wedden om een pakje sigaretten dat je er niet komt" zetten ons aan om juist in record-tempo Rome te bereiken. Zo liepen wij Dinsdags weer langs de weg van Verviers naar Spa. Steeds ver der en harder hamerde het in onze ge dachten. In de toen reeds brandende zon sjouwden wij voort met 30 kg. bagage op onze rug. Vonden wij het 's Maandags erg auto's voorbij te zien suizen, nog er ger is het als je helemaal gfen wagens ziet. Waar geen leven is, is geen hoop. De eerste auto (een Renault) stopte en nam ons op in zijn overgebleven plaatjes. Heerlijk zat dat, 3 man op plaatsen voor twee met een sjouw bagage waar je koud van wordt (zou Herman zeggen). Maar alla, het ging en omdat de man vond dat op de weg Verviers-Spa-Malmédy-Luxem- burg te weinig auto's reden bracht hij ons op de weg Luik-BastogneLuxemburg. Met een vaart van 120 Km. ging het berg af, S-bocht door, dorpen door en weer heuvel op. Alle drie dachten wij „Dag, geliefd Schiedam met je zakken dragershuisje en Stedelijk Museum" (wij zijn even dol op historische monumenten als de kinderen op het snoepje van de week). Maar behouden kwamen wij op de rijksweg aan en lift op lift bracht ons die dag tot in Luxemburg. Het was ech ter 11 uur dus.... tijd voor onze auping: de grasmat. En een, twee, drie onder 't blote hemeltje ronkten wij in 't park, tussen de Unten-en-Qben-Stadt van Luxemburg, als de luchtbrug. Dat was een sensatie: Ieder maakt even een ommetje om die drie snuiters te zien liggen, onder hun dekens met hun ge zicht alle licht trotserend. Wij waren de Woensdag weer vol goe de moed begonnen. Wij rekenden er op dat het goed zou gaan. Het ging in Bel gië toch ook zo goed. Maar die dag stopte er niet één auto voor ons. Zo sjouwden wij 30 Km.,'met onze bagage en de hoop, aat er nog eens een auto zou stoppen. Maar tevergeefs. Hoe zwaar het ook was, om 1 uur ein digden „wij pas met voort te gaan zoe- De uitslagen van de bordenwedstrijden luiden: P. v. Noordenen-M. v. Noorden nen 11; A. Struik-J. P. v. d. Watering 11; D, A. Rambat-M. v. Noordennen 02, Uitslagen bekerwedstrijden: C. v. Leeu wen-A. v. d. Moer 11; W. Verhaal-J. de Wilde o.n. Vier Franse „Aviso's" (patrouillevaar tuigen) onder bevel van de kapitein ter zeer Chatellier, brengen van 3 tot 7 Augustus een niet-officieel bezoek aan Rotterdam. De bemanning bestaat in totaal uit 28 officieren, 60 onder-officieren, 200 kor poraals en manschappen, alsmede 104 adelborsten. Deze aviso's zijn voormalige Duitse mijnenvegers, die na de oorlog aan Frankrijk zijn toegewezen. Zij hebben een waterverplaatsing van 600 ton en kunnen een snelheid bereiken van 18% mijl. Het flottielje meert Donderdag a.s. om 8 uur 's morgens in deParkhaven te Rotterdam. Voorts zal de Noorse torpedobootjager „Arendal" van 4 tot 8 Augustus a.s. een niet-officieel bezoek brengen aan de ha ven van Rotterdam. Deze torpedobootja ger wordt Vrijdag om 10 uur in de Parkhaven verwacht. De „Arendal" was oorspronkelijk een Britse torpedobootjager, die gedurende de oorlog werd gebouwd en van de ft ritse marine werd overgenomen. Hij bezit een standaard-waterverplaatsing van 1.050 ton, turbines met een vermogen van 19.000 A.P.K. kunnen het vaartuig een snelheid geven van 27 mijl. De be manning bestaat uit 13 officieren en 161 schepelingen. oorzaak van uw vergissing gelegen zijn. Ik verzeker u ten stelligste, dat er geen vergissing in het spel is. De con cierge, die mevrouw Holzmann toch zeer goed kent, kan het u bevestigen. Neen, alle twijfel is hier uitgesloten. Ik geloof gaarne, dat u.en Rosner daarvan overtuigd zijt. Maar toch hebt u zich vergist, want het is doodeenvoudig onmogelijk! Donkerheid en kunstlicht werken bedrieglijk, en bovendien zegt u zelf, dat houding en gebaren van die vrouw u verwonderen en u onnatuurlijk voorkwamen. Welnu, dat is op zichzelf reeds een voldoende verklaring: ,'t was een andere en daarom vond gij haar blik en bewegingen anders dan die van mijn dochter. Uw .conclusie houdt geen steek, mijn heer von Marchstatten. Wat wij hebben waargenomen was het gevolg van de hyp notische slaap, waarin mevrouw Holzmann zich bevond. Hypnose! Gekheid! Moderne zwen del zoals meer van die verderfelijke dwaasheden, 't Verwondert mij, dat een criminalist zijn toevlucht tot zulke din gen neemt, om iets te verklaren, waar voor het gezond verstand geen verklaring vindt. Pardon, hypnose is geen moderne zwendel, maar een door geneeskundige autoriteiten erkend en vastgelegd feit. U hebt u waarschijnlijk tot dusverre daar voor niet geïnteresseerd, en daarom Neen, ik heb mij nooit daarvoor ge ïnteresseerd, en ook nu heb ik niet de minste lust om mij in te laten met die „wetenschappelijke" grappen.Blijven wijzen, hoewel ik juist door uw dochter de persoonlijkheid van de moordenaar heb kunnen vaststellen. Marchstatten schrok weer. Door mijn dochter? Wat heeft mijn dochter met de moordenaar uit te staan? Wees gerust, majoor, u zult alles be grijpen, als ik u van de beginne af ver tel. wat ik geleidelijk met zekerheid heb kunnen constateren. En hij gaf een duidelijk overzicht van alles, wat hij met betrekking tot de ge- ruchtbarende zaak was te weten geko men. Hij vertelde van de eerste voetspo ren van de moordenaar in de loods en kwam geleidelijk op de gebeurtenissen van de laatste nacht die hem de moor denaar van aangezicht tot aangezicht had den getoond en het bewijs geleverd, dat hij een kennis van mevrouw Holzmann was. Maar hier werd de detective door Marchstatten, die tot dusverre geduldig had geluisterd, driftig in de rede geval len: Blijf bij de werkelijkheid, mijnheer Hempel, blijf bij de feiten! Alles, wat u mij daar verteld hebt schijnt mij logisch en duidelijk en ik ben overtuigd, dat de man, die u vannacht naast de auto achter de villa hebt gezien, inderdaad de lang gezochte moordenaar is. Maar even vast ben ik overtuigd, dat, in strijd met uw mening, mijn dochter niets met de zaak heeft uit te staan. De vrouw, die van nacht de villa binnendrong en er iels zocht, is in ieder geval een medeplichtige van de moordenaar, 't Is mogelijk, dat ze op mijn dochter gelijkt en daarin moet de Hempel, dat u nog steeds niet overtuigd bent. Wil il; mijn dochter roepen. Wilt u haar zelf ondervragen? Neen, dank u; want ik weet vooruit, óat die ondervraging geen resultaten zou opleveren. Daar zij naar mijn overtuiging in hypnotische slaap handelde en men haar zeker het zwijgen heeft opgelegd, sou zij in de staat van volkomen bewust zijn toch niet meer weten wat zij van nacht heeft gedaan en daarom alles zon der verlegenheid ontkennen. U blijft dus bij de fictie van die „hypnose"? vroeg Marchstatten ongedul- dig. Ja, ik blijf bij die fictie. Ik zai de vrijheid nemen, u een boek over dat on derwerp te zenden; na lezing daarvan zuit u misschien tot een andere mening ko men. Intussen hebben wij over dat punt niet te discuteren, t Gaat hier in hoofd zaak over de persoon van dè moordenaar. En aangaande de moordenaar wil ik u inlichtingen vragen Mij? Ik weet niets betreffende die ellendeling. Onmogelijk! Daar uw dochter hem kent, en waaischijnlijk zeer goed. want anders zou hij wel geen gelegenheid hebben .gevonden om haar bevelen te ge- v®n' moet by £ot jg (jj-jjjg uwer ken nissen behoren Denk eens goed na, mijn heer von Marchstatten; ik zal u de per- so°n n°§ eens goed beschrijven u schilderde de moordenaar, zo- li? hie nacht had gezien. Wel, mijnheer, herinnert dat u aan iemand? (Wordt vervolgd) OAOBtSO VOO* SCHKDAM f 72e Jaargang No. 21300 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal. 1.45 per maand. 0.35 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte f 0 15 pet millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde prils verkrijgbaar bi] de administratie of bt) de erkende advertentle-bureaux. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 v/oorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. K ui] pers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet Ik kom u een inlichting vragen en wens u vooraf iets te zeggen, dat u zeker tot dusverre onbekend ts gebleven. Maar ik kan niet beginnen voordat u mij hebt beloofd, alles, wat ik te zeggen heb, voor lopig streng geheim te zullen houden. Spreek gerust, antwoordde March statten, ik beloof u op mijn woord, te zullen zwijgen. Het betreft de op uw schoonzoon gepleegde t moord. Sinds weken houd ik mij bezig met die zaak, onafhankelijk van de officiële instructie Onafhankelijk van de officiële in structie, viel de majoor hem in de rede: betekent zulks, dat. Dat ik de bij de instructie gerezen verdenking nooit heb gedeeld en daarom bij mijn navorsingen andere wegen in sloeg. Gelukkig! Dus bestaat er tenminste één mens, die niet aan de medeplichtig heid van mijn dochter gelooft. Inderdaad. En ik hoop, de gegrond heid mijner mening later te kunnen be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2