Verenigde Kamers behandelen Vrijdag wet op machtsoverdracht De geheimzinnige VIJAND I .aft Uit de sportwereld Nederl. amateurs naar Oostenrijk Drama aan het strand ADIO Door de krachtig wim lvan op zijn nest Na het besluit van koning Leopold De Voetbalcompetitie WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1950 PAGINA 4 Niettemin hebben wij bezwaar MASSA-ONTSLAG BIJ NAT. LUCHTVAART LABORATORIUM Als gevolg van bezuinigings maatregelen „NEDERLAND VOOR ZIJN ONDERGANG" ORDER VOOR NEDERLAND VAN 60.000 RIJWIELEN MIJNWERKER OMGEKOMEN JOE LOUIS WEER IN DE RING BIJZONDERE VOORZIE NING VOOR SIGAREN- INDUSTRIE VERLENGD „IK BEN STOM GEWEEST", ZEI VERDACHTE TERWIJL SENIOR NOG PEINSDE, LOSTE JUNIOR DE ZAAK OP (Wordt vervolgd) Door A. HRUSCHKA DE ZAAK-VRIJMAN Advertentie genezende en regenererende werking van Purol, blijft de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvnj. Had zich de bekende cabaretier de laatste jaren bijzonder om de opvoeding der jeugd bekommerd, ditmaal deed hjj de kostelijke vondst, zijn nieuwe pro gramma in een spoorweg jasje te steken. De Haagse Kleine Comedie, waar zijn A.B.C.-Expres gisteravond voor het eerst afreed, is voor de gelegenheid herscha pen in een stationsgebouw met toepasse lijke wandversieringen, een seinbrug, ge bouwd over de toneelopening, een rich tingwijzer aan de ene en een compleet seinhuis aan de andere kant. De reizigers, die de zaal tot de laatste plaats vulden, waren allen van geldige plaatsbewijzen voorzien en kregen tegen de gebruikelijke tegemoetkoming 'n gees tige dienstregeling in de hand geschoven. Alles net echt! En zo goed als alle programmanummers bleven in de sfeer van het aldus gecreëerde milieu en dat met een tekst, die bijna doorlopend wist te boeien. Wjj zouden daarom van de gezellige reis gaarne veel goeds vertellen, indien niet een en andermaal een sein erg op on veilig bleek te staan, zodat een déraille ment onvermijdelijk werd. Het is bij Wim Kan altijd moeilijk te achterhalen, waar de reis naar toe gaat. Hij wil ondanks alle voorgewende voor zichtigheid gaarne proberen langs de kantjes te lopen. Het communisme heeft hij ooit vriendelijker bejegend dan thans zijn bedoeling scheen en er klonk zelfs nu en dan een, laat ons zeggen christe lijk accent in de tekst door. Met zijn boutade op het Stationswerk echter moet hij laat het niet bedoeld zijn bij menigeen te respecteren gevoelens hebben gekweekt, evenzeer als met zijn persiflage op de tocht van Keizer Hendrik IV naar Canossa. Vooral het totale gebrek aan moreel besef, dat uit het eerste spreekt, weer houdt ons vooralsnog aan dit overigens zeer geslaagde cabaretprogram een aan beveling mee te geven. L. H. NEC. lste klas C: DWV—SW; KTCVSYl HBS—ADO, Haarlem—RCH, Hermes DV3 Blauw Wit. lste klas D: RBC—Noad; BTV-'TSCl Sparta—Feijenoord; NAC—De Baroniei Willem IILonga; EmmaXerxes. lste klas E: Maurits—Chèvremont; Hel- mondiaMW; LimburgiaSp. Emmaj PSV—Eindhoven; Bleyerheide—VVV. De tweede klassers in de districten I en. II zijn als volgt ingedeeld: West I, 2de klas A: HVC, OSV, Schoten, Stormvogels, De Spartaan. TOG, UW, Velox, WA en Vriendenschaar. 2de kies B: AFC, Alcmaria Victrix, Elinkwijk, Hercules, HRC, Volendam, Watergraafsmeer, West-Frisia, Zeeburgia en ZFC. West II, 2de klas A: UVS. Excelsior, DFC, RFC, Fortuna, DHC, VUC, HW, Leerdam en HOV. 2de klas B: Neptunus, Unites, EBOH, Coal, CVV, Schevemngen, Quick, Over maas, Sliedrecht, HFC. Door een geleidelijke afvloeiing van zes tig mensen van het personeel aan het Nationaal Luchtvaartlaboratorium zal per 31 December a.s. de bezetting van dit laboratorium worden teruggebracht van 268 tot 208 leden. Deze maatregel, die voor velen van de medewerkers aan het laboratorium volkomen onverwacht is ge komen en zich over alle rangen' van het personeel uitstrekt, moet worden gezien als een voortzetting van de regerings maatregelen om op het Nationaal Lucht vaartlaboratorium te bezuinigen, welke bezuiniging volgens de autoriteiten nood zakelijk geacht wordt in verband met de financiële toestand van het Rijk. Men heeft het ontslag per 1 Januari a.s. doen ingaan om de betrokkenen in de gelegen heid te stellen vóór die tijd een andere werkkring te zoeken. Inmiddels is reeds ir A. Boele, die aan het laboratorium ver bonden is, tijdelijk belast met de werk zaamheden van de commercieel directeur, jhr F. C. Beelaerts van Blokland. Een volledige en definitieve beslissing van de regering naar aanleiding der uit gebrachte commissie-rapporten betref fende het Nationaal Luchtvaartlaborato rium en de betrokken industrieën ont breekt nog. De inkrimping van het personeel wil geenszins zeggen, dat de werkzaamheden van het laboratorium in dezelfde mate zullen worden beperkt, al zal men op beperkter schaal moeten werken dan voorheen. Een kern van geroutineerde krachten zal in ieder geval voor de ver dere op- en uitbouw van het laboratorium blijven gehandhaafd. Het is zelfs moge lijk, dat de verdere uitbreiding van het instrumentarium, dat geruime tijd gele den op last van de regering werd stop gezet, binnenkort weer ter hand wordt genomen. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der verkennerij in Nederland wordt van middag in Ommen een nationaal kamp geopend, waaraan ook buitenlanders deel nemen. Gisteren trokken de Schotten met hun doedelzakken het kamp binnen. Op een te Utrecht gehouden vergade ring van het dagelijks bestuur en de ver tegenwoordigers der provinciale comité's van de Stichting Rijksbehoud, ter bespre king van de situatie van ons land in het wereldgebeuren, kwam de vergadering tot de conclusie, dat zelden in onze historie het Rijk der Nederlanden zo dicht bij zijn ondergang heeft gestaan. De vergadering was eenstemmig van mening, dat alles gedaan moet worden om het Nederlandse volk de juiste poli tieke en economische situatie van het rijk duidelijk te maken en alle groepen en verenigingen, die het gevaar van onder gang van Nederland inzien, te manen tot eenheid, uiterste krachtsinspanning en belangeloze samenwerking. Een toespraak van professor Gerretson, afgestemd op de gedachtenwisseling in de vergadering, waarbij het in de steek laten van Amibon een hoofdpunt vormde, besloot de bijeenkomst. Volgens een bericht van de Internatio nale Bank voor Wederopbouw en Ont wikkeling bedraagt de netto-winst van deze instelling over het boekjaar eindi gend 30 Juni j.l. 13.698.398 vergeleken met 10.610.247 over het voorafgaande boekjaar. Gisteravond vertrok een ploeg van Ne derlandse amateurboksers naar Oosten rijk, waar op 4 Augustus te Klagenfurth de landenwedstnjd OostenrijkNeder land wordt gehouden. Twee dagen later, op Zondag 6 Augustus, komen onze land genoten te Linz tegen een districtsploeg uit. De Oostenrijkse boksbond heeft hem bovendien uitgenodigd voor een ontmoe ting met een Oosenryks team, waarvan de samenstelling nog niet bekend is, op 8 Augustus te Wenen. De ploeg bestaat uit van der Zee (Am sterdam), in den Berken (Amsterdam), Voorwinde (Rotterdam), Poof (Rotter dam), Schoenmaker (Den Haag), De Vries (Amsterdam), Pastor (Amster dam) en de Jager (Groningen) (van vlieg-tot zwaargewicht). Naar Aneta van welingelichte zijde te Djakarta verneemt, heeft de regering van de R. I. S. in Nederland een order ge plaatst voor 60.000 eerste-klas rijwielen, bestemd voor hoognodige aanvulling van het rijwielvervoer in overheidsdiensten, ook buiten Java. Deze rijwielen zullen niet in particuliere l^ndel worden ge bracht, doch de ambtenaren, die voor een rijwiel in aanmerking komen, zullen de kostprijs moeten betalen. In totaal is met deze order een bedrag van bijna 5 millioen gulden ncrt gemoeid, hetgeen uitwerkt op een stuksprijs van circa 80 ncrt. De'gehele order zal voor het eind van het jaar geleverd moeten zijn. Naast deze import van fietsen voor re geringsrekening sullen, naar Aneta ver neemt, bovendien nog vergunningen wor den uitgegeven aan de particuliere handel voor import van 60.000 rijwielen. In het ziekenhuis te Heerlen overleed in de nacht van Maandag op Dinsdag da 42-jarige gehuwde mijnwerker H. N- uit Ubach over Worms aan de gevolgen van een ernstige val, welke hij Zondag maak te in de mijn Julia te Eijgelshoven. Bij werkzaamheden in de schacht viel hij toen van een hoogte van ongeveer vier meter op een ijzeren vloer, waarop hij met zijn hoofd terecht kwam. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer H. Fréson te Utrecht, hoofdassistent bij het K.N.M-I. te De Bilt. Het bericht over de terugkeer van Joe Louis naar de ring is niet overal in Ame rika met voldoening ontvangen. Men geeft er zich rekenschap van, dat Louis iets gaat proberen, wat nog aan geen en kele zwaargewicht gelukt is. Intussen moet Ezzard Charles, voordat hij in September tegen Louis uitkomt, zijn titel op 15 Augustus te Buffalo tegen Freddie Beshore verdedigen. Mocht hij deze match verliezen dan vervalt natuur lijk zjjn ontmoeting met Louis die in dat geval waarschijnlijk tegenover Lee Sa- vold zou worden geplaatst. Wat het besluit van Joe Louis om te rug te keren naar de ring aangaat wordt bevestigd, dat moeilijkheden met de fiscus hem hiertoe noopten. Gezegd wordt dat hij een achterstallige belasting- (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Hoe zal het met de overdracht van de Koninklijke bevoegdheden aan de kroon prins gaan? De procedure er van is mo menteel nog niet geheel geregeld. Wel heeft de regering reeds een wetsontwerp voor die machtsoverdracht geredigeerd en het zal vermoedelijk Vrijdag bij het parlement worden ingediend en naar een bijzondere commissie worden verwezen. Het debat en het stemmen (alle drie de partijen zullen een bevestigende stem uitbrengen) zal dan volgende week plaats kunnen hebben. Het is mogelijk, dat on middellijk na de stemming de kroonprins plechtig de grondwettelijke eed voor de beide kamers zal afleggen. Hieromtrent wordt eohter nog geconfereerd. De vraag wordt gesteld, of koning Leopold daar naast zijn zoon zal verschijnen. Het is niet uitgesloten, dat voor de kroonprins voor de periode tot aan zijn troonsbestijging een speciale titel zal worden gekozen, zo vernemen wij van het kabinet van de eerste minister. Welke deze titel zal zijn, kan op het ogenblik nog niet worden gezegd. Opgemerkt wordt, dat de koningstitel aan Leopold III zal blijven voorbehouden tot aan zijn de finitieve troonsafstand in September 1951. Men weet nog niet, wat de regering- Duvieusart zal doen, aanblijven of aftre den. Zij begon haar carrière als regering van de regent, zette die gedurende enkele dagen voort als regering van de koning en zou nu ook nog de regering van de met koninklijke prerogatieven belaste kroon prins kunnen worden. Dat zou werkelijk een uniek geval zijn. Hoewel nog steeds niet veel is uitge lekt over de langdurige ministerraad in de nacht van Maandag op Dinsdag, meent men te weten, dat deze zich vijf uur lang in een waarlijk- dramatische atmosfeer heeft afgespeeld. De koning beweerde, dat het drie partijen-accoord, dat men hem ter ondertekening had voorgelegd, niet geheel overeen kwam met zijn per soonlijke inzichten. Het schijnt, dat er soms met heftige stem werd gediscussieerd. Zjjn wjj goed ingelicht, dan zou de koning op een ge geven ogenblik zelfs het ontslag van de regering-Duvieusart hebben gevraagd. Soms wandelde de uiterst vermoeide vorst zenuwachtig op en neer. Af en toe ging hij in een ander vertrek met zijn secretaris Pirenne confereren. Duvleusart bleef beweren, dat geen ander dan het voorgelegde accoord mogelijk was. Gelei delijk vielen de andere ministers de premier hij, met uitzondering van de minister van binnenlandse zaken, De Vlecschauwer, die aan de zjjde van de koning bleef. Van Zeeland, indien hjj niet op de Benelux-conferentie te Oostende ware weerhouden, zou eveneens naast de vorst hebben gestaan. Tenslotte, na vijf uur lang zijn stand punt te hebben verdedigd, tekende de dood-vermoeide vorst bedroefd en ont goocheld het hem voorgelegde document. Naar wjj van de zijde van het kabinet van de eerste-minister vernemen, zal het voorstellen van het diplomatieke corps aan koning Leopold a.s. Donderdag door gaan. De uitnodigingen voor deze ont vangst waren reeds verzonden voordat het besluit tot overdracht der koninklijke bevoegdheden werd genomen. Het iigt niet in de bedoeling deze ontvangst door de overdracht te laten beïnvloeden, daar de koning zijn bevoegdheden nog zal uit oefenen tot de beide kamers de vereiste wet zullen hebben aangenomen. Ook werd van de zijde van het kabinet van de eerste minister vernomen, dat de mogelijkheid van een reis van koning Leopold naar de Congo in overweging blijft. Het treinverkeer tussen Amsterdam en Brussel is, naar wij van de directie der Belgische spoorwegen vernemen, sedert Dinsdagmiddag hervat met dien verstan de, dat de reizigers vooralsnog slechts tot op het station Schaarbeek kunnen komen. De stations Noord en Zuid zijn op dit ogenblik nog uitgeschakeld. De trein AmsterdamParijs doet thans weer Schaarbeek aan, doch blijft voor het ver dere traject omgeleid over Gent en Rjj- sel. Naar wij vernemen, heeft de minister van Sociale Zaken besloten de voor de sigarenindustrie getroffen bijzondere voorziening te verlengen tot 1 October a.s. Gedurende deze tijd blijven de door de arbeidsinspectie verleende vergunnin gen voor verkorting van de arbeidsduur van kracht, tenzij de arbeidsinspectie aan leiding mocht vinden daarin wijzigingen aan te brengen. De „Sportkroniek" bevat het program ma voor de voetbalcompetitie 195051 voor de eerste klassers. De eerste Zondag en wel 10 September brengt de volgende wedstrijden: lste klas A: FrisiaZwartemeer; Hee renveenHSC; Gq AheadZwolse Hoys; VelocitasGVAV; AchillesSneek. lste klas B: AjaxAGOVV; DWS Wageningen; EnschedeHengelo; DOS— „Ik ben stom geweest" was alles wat de verdachte kon antwoorden, toen de president van de Haagse rechtbank giste ren tegen hem opmerkte, dat hij er ver baasd over stond, dat verdachte zoiets had kunnen doen. De verdachte was een vroegere ge vangenbewaarder van de strafgevangenis in Scheveningen en dat „zoiets" was, dat hij zich door gedetineerden had laten omkopen. De man, die 46 jaar oud is, had aan een gedetineerde pakjes en brieven gebracht en kreeg daarvoor bedragen, die varieerden tussen 10 en 50 gulden per keer. In totaal had hij 160 ontvangen. En nu zit hij in dezelfde gevangenis, waarin hij 17 jaar lang bewaarder was. De officier van Justitie eiste een jaar zonder aftrek, doch daarvan 7 maanden voorwaardelijk. En dat is zo! Iedereen hier in huis kan het u bevestigen. Ik twijfel niet aan uw woorden, mijn heer von Marchstatten. Maar als uw doch ter buiten uw weten naar de villa Lotos ging, zou de mogelijkheid bestaan, dat zij daar de moordenaar, die een zo verderfe lijke invloed op haar verkreeg, heeft le- Als! Dat „als 1 beschouw ik voorlopig ren kennen en hem daar nóg ontmoet, als onmogelijk. Juist daarom wil ik u vergezellen, teneinde mij volkomen zeker heid te verschaffen. U twijfelt dus reeds? De majoor maakte een beweging van ongeduld. Neen, antwoorde hij stug. Neen, ik twijfel niet aan de waarheidsliefde van mijn dochter en daarom geloof, ik nog altijd, dat er een persoonsverwisseling in 's spel is. Maar ik ben een oud soldaat, die nooit kromme wegen heeft gevolgd. En ik ontken niet, dat de hardnekkigheid waarmede gij uw conclusie handhaaft, in weerwil van alles, wat ik heb ge zegd indruk op mij maakt. Ik voel mij ongerust, en die ongerustheid zal geen eind nemen, vóórdat do Alwingen's mij beslist hebben verklaard, dat mijn doch ter in de laatste tijd geen voet in de villa Lotos heeft gezet. U ziet, dat ik van mijn kant openhartig ben. Goed, dan zullen wfj morgenavond samen erheen rijden. Ik zal u afhalen, mijnheer von Marchstatten, Waarom pas 's avonds? Iets in mijn binnenste zegt mij. dat het de beste tijd is om ons plan uit te voeren. Ook hebben we dan de meeste Marchstatten dacht een ogenblik na en zeide toen plotseling; Zou ik een indiscretie begaan als ik u verzocht, mij naar de villa Lotos mee te nemen? In gene dele, uw gezelschap zal mij aangenaam zijn en bovendien nuttig met betrekking tot uw dochter. Hoe dat? Wel, als u de nodige vragen stelt, en ik mij eenvoudig air. een kennis van u voordoe, krijgt het bezoek bij uw kennis sen een geheel ander karakter, 't Lijkt dan geen bemoeiing van de politie, maar enkel een stap van een bezorgde vader. Daar had ik niet aan gedacht, maar ik vind 't zeer goed. 't Verwondert mij, om u de waar heid te zeggen, 'n beetje mijnheer von Marchstatten, dat u mee wilt gaan; want u gelooft immers niet, dat uw dochter 's nachts bij de familie Alwinger is ge weest? De majoor zweeg. Maar Silas ging voort: 't Is misschien beter, u alles ronduit te zeggen. Wat u mij verteld hebt over de nachtelijke ontmoeting van uw doch ter met een kennis van u, lijkt me van zeer hoog belang en ik ben reeds nu over tuigd, dat er toen evenmin een vergissing in 't spel was als.deze nacht. Mijn na vorsingen met betrekking tot de villa Lo tos moeten uiterst nauwkeurig zijn. daar u verklaart, de persoon van de moordenaar niet te kennen, zodat ik elders naar hem moet zoeken. U hebt gezegd, dat u in de laatste tijd geen omgang met de familie Alwingen hebt gehad.... mann's dood, en ten gevolge van de ge mene praatjes, die er lopen, hebben wij, om zo te zeggen, alle verkeer met de buitenwereld afgebroken. Er komt nie mand meer bij ons en wij brengen geen bezoeken. De rouw alléén verbiedt natuur lijk reeds het bijwonen van openbare ver makelijkheden. Dus. waar zou mijn doch ter gelegenheid hebben gevonden om nieuwe kennissen te maken? En nog wel buiten ons weten! Op straat, wanneer zij uitgaat om boodschappen te doen of een kerk te bezoeken? Dat beschouw ik als onmogelijk, want mijn dochter is te goed opgevoed, om kennis aan te knopen op straat. Silas haalde de schouders op. Hij wist niets meer te zeggen. Juist stond hij op het punt, zich te verwijderen, toen hij zich herinnerde, wat Marchstatten hem tevoren verteld had. Mag ik u vragen, zei hij, hoe de villa heet, wagr uw dochter onlangs 's nachts een bezoek zou hebben ge bracht? Zeker, 't Is de villa „Lotos" bij Ju- dendorf. En de familie die er woont en die, naar men beweert, uw dochter ging be zoeken? 't Is de familie Alwingen, die wij kennen, doch met welke wij sinds lang alle omgang hebben gestaakt. Waarom vraagt u die inlichtingen? Zoudt u daar heen willen gaan? Ja, de draad, welke ik In de hand meende te houden, is mij ontglipt; mis schien vind ik daar een andere. In ieder geval moet ik rekening houden met allo mogelijkheden. kans, de mensen thuis te treffen. Uit hoe veel leden bestaat het gezin? Uit slechts drie: de ouders en een dochter. Otto Alwingen is een gepension- neerd officier. Zij verkeren in goeden doen en de dochter Justa was vroeger zeer bevriend met Lydia. Maar de Alwin- gen's-zijn te geëxalteerd voor mij, en niet heel kieskeurig wat hun omgang betreft. Wij hebbex het dan ook beter gevonden, hen links te laten liggen. Goed 't Blijft dus afgesproken, dat ik u morgenavond kom halen. Tegen zes uur als 't u schikt. Best. Ik zal klaar staan. 's Avonds van dienzelfden dag nam von Marchstatten zijn dochter ter zijde en vroeg haar onder vier ogen, of zij 's nachts te voren misschien was uitgegaan en naar haar villa was geweest. Hij drukte haar op 't hart, goed na te denken en de voile waarheM te zeggen. Maar Lydia schudde verwonderd 't hoofd. Hoe kon papa op zö'n gedachte komen?! Zij was natuurlijk niet uitge gaan, maar te bed gebleven en had gesla pen. Wilde ik naar de villa gaan, dan zou ik 't natuurlijk bij dag doen en in geen geval 's nachts- U weet totch heel goéd- papa, hoe bang van aard ik ben! En sinds het ongeluk ben ik zelfs bij dag bang in de villa. Een verlichting voor de majoor. Het scheen hem onmogelijk toe, dat zijn doch ter zo brutaal kon liegen De oud-rijksbouwmeester J. A. W. Vrij man heeft zich met een verzoekschrift tot de Eerste Kamer gewend om zich er over te beklagen, dat de regering geen uitvoe ring geeft aan het votum, dat de Eerste Kamer op 29 Maart 1938 heeft uitgespro ken ten aanzien van zijn eerherstel. (In dat votum sprak de Eerste Kamer uit, dat aan de oud-rijksbouwmeester eervol ont slag en schadeloosstelling moest worden gegeven). In het verzoekschrift dat de heer Vrij man aan de Eerste Kamer heeft aangebo den, verzoekt hij de Kamer de geëigende stappen te doen ter verwezenlijking van hetgeen zij destijds nodig achtte. Het hoofdbestuur van de Ned. Bond van Ouden van dagen heeft, mede namens zijn leden, aan de Alg. Bond van Ouden van dagen Nederland voorgesteld een fu sie aan te gaan, onder voorbehoud, dat bepaalde personen van het hoofdbestuur van de Alg. Bond, geen deel uit zullen maken van het na de fusie samen te stel len hoofdbestuur. Neen, ik verklaar u op mijn ere woord, dat ik een man, wiens voorkomen klopt met de beschrijving, die gij van hem geeft, niet ken en nooit heb gezien. Hempel staarde een poos zwijgend voor zich uit. 't Leed voor hem geen twijfel, dat Marchstatten de waarheid sprak. Maar dan?.... Was alle uitzicht op een aanne melijke verklaring van de verschrikke lijke en geheimzinnige gebeurtenissen weer verdwenen?.... Was er leemte of fout in zijn conclusies? XV. Von Marchstatten nam nogmaals het woord, omdat hij op 't gezicht van de de tective twijfel en onzekerheid las. Gebruik toch uw verstand, mijnheer Hempel! zei hij. U zoudt moeten begrijpen, dat hetgeen ik u zei reeds voldoende is om het onhoudbare van uw theorie aan te tonen. Steeds heb ik, ook gedurende de tijd van haar huwelijk, al de personen gekend, met wie mijn dochter omging. De moordenaar, die gij beschrijft, is zeker niet onder die mensen te vinden. Na Holz- var twe hor wei en voe waz I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4