Geen München-politiek kan vrede redden N.V.V.: Koreaanse uitdaging dient met vastberaden wil tot weerstand beantwoord St. Ignatius-college Amsterdam TOENSDAC 2 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 Pater H. van Waesberghe S.J. rector slechts tot een goed einde worden ge bracht, indien de niet-communistische wereld erin slaagt een sociaal-economi sche orde op te bouwen, die op vrijheid en sociale rechtvaardigheid is gegrond vest. De niet uitgelokte aanval met over machtige strijdkrachten der door Rusland bewapende en militair getrainde Noord- Koreanen op de republiek Korea bewijst, dat de communisten en de Russische machthebbers in het bijzonder van zins zijn de strijd der meningen met wa pengeweld uit te vechten- Niet minder dan aan de vrede, is de arbeiders-vakbeweging verknocht aan vrijheid, democratie en aan een zelf standig volksbestaan. De ervaringen met de Zogenaamde „München-politiek" in de dertiger jaren hebben bewezen, dat door het bukken voor agressie de vrede niet wordt gered, doch integendeel het oorlogsgevaar word', vergroot. Slechts een systeem van collec tieve veiligheid biedt een mogelijkheid tot behoud van vrede en vrijheid. Elke staat, die door een niet uitgelokte aanval zijn bestaan in gevaar gebracht ziet, heeft recht op hulp en bijstand van alle vredelievende volkeren. Door het bieden van deze hulp verklaren deze vol keren zich geenszins solidair met het in het aangevallen land bestaande politieke of sociaal-economische systeem. Het N.V.V. betuigt daarom zijn instem, ming met de besluiten van de Veilig heidsraad der Verenigde Naties en met de militaire en andere bijstand, die inge volge deze besluiten aan de aangevallen republiek Korea wordt verleend. Een nieuwe wereldoorlog kan slechts worden voorkomen, indien de uitdaging, die het gewapende optreden der Noord-Koreanen, onder de stilzwijgende of uitdrukkelijke instemming van de Russische machtheb bers, voor alle vredelievende en vrijheid- lievende volkeren betekent, door de vast beraden wil tot weerstand en tot het brengen van de zwaarste offers dier vol keren wordt beantwoord". Prot. Christelijke en neutrale bonden, ook plaatselijk. De Ned. Kath. Middenstandsbond moet op den duur een huis worden voor alle kleine en midden-ondernemers. Te veel nog wordt de middenstandsbond als een organisatie voor de kleine man be schouwd. Daartegenover staat, dat de kleinere middenstander in de grotere een soort vijand ziet en hem daardoor afstoot. Juist de grotere middenstander neemt veel te weinig aan het actieve organisatie leven deel. Hier is nog een grote reserve aanwezig, juist op het terrein van de lei ding gevende functies. Dinsdagmiddag vond de slotzitting plaats en daarin hield Deken Bots, voor malig bondsadviseur, een rede over „De strijd om het recht en de strijd voor de liefde in de Katholieke sociale beweging", waarin hij in een meeslepend betoog er op wees. dat zonder liefde het recht een ondraaglijke last wordt. De liefde moet onmisbare, persoonlijke bijdrage worden, die de moderne mens aan'de nieuwe, op komende orde geeft. Deze nieuwe orde kan niet alleen maar op de massa ge bouwd worden en zelfs niet op de orga nisatie van de mensen, maar moet op elke mens afzonderlijk gegrondvest worden, door de liefde. En hiermede kwam het eind aan de bij zonder geslaagde studiedagen, die behalve door de deelnemers, ook door verschillen de bekende persoonlijkheden uit de mid denstandsbeweging bezocht werden, o.a. door het erelid, de heer E. Stumpel, ter wijl ook dr. Groeneveld Meyer, directeur van het Directoraat v. d. Middenstand eveneens van zijn belangstelling blijk gaf. Pater H. van Waesberghe S J. is be noemd tot rector van het St. Ignatius- college der Paters Jezuïeten aah de Hob- bemakade te Amsterdam. Pater van Waesberghe werd geboren op 5 Juni 1906 Hij trad op 7 Sep; ember 1924 in bij de Sociëteit van Jesus. Zijn prièsterwijding volgde op 25 Mei 1940. Hij was van 1943 tot 1949 rector van het Berchmaniarum achtereenvolgens te Et.is- den en te Nijmegen. Van 1949 tot heden doceerde hij Natuurlijke Historie aan het St. Ignatiuscollege te Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5