Amerikaanse aanval weer stop Noordkoreanen forceren nieuwe zakken en wiggen Ox Pseudo-vogelpest in Nederland niet onrustbarend SMOKKEL VAN MILLIOENEN SIGARETTEN LAMGELEGD De stand der werkloosheid Spaak kreeg Nederlandse noot te kraken bij opening Raad van Europa Laatste boodschap van Leopold In de leerschool van Rolduc leert men de weg van het leven Dinsdag 8 Augustus 1950 v.. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ongerustheid over eiland Formosa Westerling biedt Mac Arthur zijn diensten aan De ongeregeldheden in Makassar NDER DE Van de pluimveestapel een kivart verloren Dertig mohammedaanse opstandelingen gedood Bende opereerde anderhalf jaar lang in AmsterdamVelzen en IJmuiden Daling in Juli wegens seizoensdrukte Duitsers werden goed ontvangen O U P E Gramofoonplaat van Bertlia Hertog Hoop op afwending van scheuring in C.V.P. Zinken kwartje CART0-5Q1271 Zinken duiver Nikkelen stuiver WEERBERICHT Terwijl de berichten over toenemende krachtsinspanning van Amerika, met het oog op de verdediging van Korea, blijven aan houden zo heeft nu weer het Amerikaanse korps mariniers bekend gemaakt, dat alle 80.000 reserve-vrijwilligers zullen worden opge roepen bereiken ons ook steeds meer bijzonderheden over com munistische voornemens ter verovering van Formosa. Volgens de correspondent te Hongkong van het Britse weekblad „Observer is thans komen vast te staan, dat de Chinese communisten een leger van tenminste 15.000 man valschermtroepen in opleiding hebben verband met hun plan om Formosa in te palmen. Dit luchtlan- ïn dingsleger zou in Mandsjoerije worden opgeleid. om te strijden in Korea Door Indonesische autoriteiten „zeer ernstig" geacht in gevechten op Midden-Ja va Hoe de zaak aan het rollen kwam to?ldWeHT'klTheid 5751 De Duitsers aan het woord GOEDKOPE VACANTIE DE GELDSTUKKEN WELKE NA 15AUG. ONGELDIG Z'JN Zilveren kwartje De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en later van het Zuid-Westen uit verspreide opkla ringen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Vooral ln het Westen van het land lagere temperaturen. Woensdag 8 Augustus: Zon op 8.18 uur' onder 20.17 uur; maan op 0.00 uur, onder 18.24 uu*. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het ln actieve dienst roepen van de reservisten van het Amerikaanse korps mariniers zal de sterkte ervan op onge veer 200.000 man brengen. Voorts heeft de Amerikaanse kustwacht een campagne ingezet, welke ten doel heeft lijsten aan te leggen van haar voor malige reservi^en (ook vrouwelijke). De bedoeling is, dat de reservisten zich bereid verklaren actieve dienst te verrichten, zodra hun dit zou worden verzocht. Volgens een bericht van de „Sunday Times" zijn de Verenigde Staten van plan een permanente, mobiele, op zich zelf staande speciale strijdmacht te vormen ter ondersteuning van hun positie in het Verre Oosten. Deze strijdmacht zou dan permanent beschikbaar zijn om waar dan ook in de Stille Oceaan op te treden. Zij ÏOu samengesteld worden uit krachtige vlooteenheden met vliegdekschepen, stra tegische en tactische luchtmachteenheden en leger- en marinetroepen, die op korte termijn in actie zouden kunnen worden gebracht. Intussen *Wn de posities aan het Ko- -•aanse front volgens de jongste Reuter- richten sis volgt: Zuidelijke sector: het offensief van Amerikaanse mariniers, waarbij 3 km- werd opgerukt, werd tot staan gebracht 7 Tsjoengamni, door wegversperringen Ser noordelijken. Een eenheid mariniers op een heuveltop geïsoleerd. rentraie front: in de sector van de Amerikaanse 24ste divisie aan de rivier He Naktong bevinden zich twee noorde- liike „zakken" 48 km ten Zuid-Oosten van Taegó'e. De noordelijken zouden zich in gegraven hebben. Noordelijk front: de noordelijken heb ben een wig van 4 km gedreven in de Zuidkoreaanse stellingen nabij Pian, 20 km achter de linie, gevormd door de Nak tong. Koreaanse vrouwen, die uit de frontge bieden vluchten, laten haar kinderen bij tientallen in de steek, hopend, dat er voor hen gezorgd zal worden, aldus heeft de maakt°reaanSe politie £isteren bekend ge- Autoriteiten schatten, dat er in Zuid- Korea 3 miilioei, kinderen zijn, die geen hulp ontvangen. Hun leeftijden variëren yan 1 tot 7 jaar. Mario Ro, leidster van de vrouwelijke politie, zei, dat de moeders haar Kinde ren op de stations laten. Zij hebben brief jes bij zich, waarin de politie gevraagd wordt voor de kleintjes te zorgen. Mario Ro liet een briefje zien, dat ge vonden was op een kind van 1 jaar. Het luidde: „Lieve vrouwelijke politieagent, draag alstublieft zorg voor mijn kmd- Ik zal uw vriendelijk belonen, indien ik blijf leven Westerling heeft gisteren zijn dien sten aan generaal Mae Arthur aange boden om te vechten in de Koreaanse oorlog. Aldus meldt A.P. uit Singapore. Een Nederlander, die verzocht zijn naam niet te noemen, had de vroegere K.N.I.L-kapitein in de Change-gevan- genis bezocht. Bij deze gelegenheid had hij, naar hij verklaarde, van Wester ling een telegram voor Mac Arthur ge kregen. In dit telegram biedt Westerling zijn diensten aan als officier van de inlich tingendienst. of in onverschillig welke andere functie. De vriend van Westerling deelde nog mede, dat Westerling een in ternationale brigade van 30.000 getrainde manschappen uit Nederland en Indonesië zou kunnen vormen. Hij zei, dat deze bri gade bereid zou zjjn overal naar toe te gaan waar de V.N. haar naar toe zou sturen. Zoals men weet moet Westerling nog in de Changi-gevangenis blijven in af wachting van de beslissing van de Britse kroonraad over het beroep, dat Indonesië tegen de uitspraak van het hoge rechtshof in Singapore heeft ingesteld. en u kan terug vinden". v Radio-Pjongjang (v®n de Noord-Ko- reanen) heeft gisteravond omgeroepen, dat Oeisong, een knooppunt van wegen en spoorlijnen, 55 km ten Noorden van Taegoe, twee dagen geleden werd ver overd In het gebied van Andong zouden de noordelijken 600 gevangenen gemaakt hebben. Aan alle sectoren worden ver woede gevechten geleverd, aldus de radio. (De verovering van Oeisong zou kunnen wijzen op een noordelijke poging om de Zuidkoreaanse troepen en delen van de eerste Amerikaanse cavaleriedivisie in het gebied van Andong te omsingelen) Het hoofdkwartier van het 8ste Ameri kaanse leger in Korea meldt, dat de be weringen der Noord-Koreanen, dat zij twee steden genomen hebben ten Noorden van Taegoe, „louter propaganda" zijn. noordoostelijk liggen binnen de „ste vig gehandhaafde verdedigingslinies". Gisteren is een Amerikaanse Mustang verloren gegaan. Dit is de vijfde in de laaste drie dagen. Er werden door vlieg- tuigep twee Noordkoreaanse tanks ver nield en drie beschadigd, gevechtsvliegtui gen vielen gisteren op alle fronten aan. Bij Tsjindjoe, Soentsjon en Kosong werd getracht met vliegtuigen Noordkoreaan se versterkingen tegen te houden. Ook bommenwerpers namen aan de aanvallen deel. Het Amerikaanse leger maakt bekend, dat de geleden verliezen van Amerika nen in Korea, voor zover deze bevestigd zijn, tot Zondag 2.616 bedroegen, te weten 153 doden, 1.590 gewonden en 873 vermis ten. De verliezen der Noord-Koreanen worden op 37.500 geschat. Indonesische autoriteiten te Djakarta hebben gisteren volgens Reuter verklaard „geneigd te zijn de incidenten te Ma kassar zeer ernstig op te nemen". De Indonesische radio meldde gisteren dat de Indonesische minister van defen sie, suitan Hamenku Buwono, zijn be sprekingen met andere kabinetsleden heeft voortgezet. Het radiostation maakte verder bekend, dat uit Makassar zelf Maandag geen en kel bericht is binnengekomen. Alle ver bindingen met de Oost-Indonesische hoofdstad zijn verbroken. Radio Makas sar is al twee dagen uit de lucht en het telegraafverkeer is sinds gisteravond stopgezet. De geruchten, volgens welke voorma lige KNIL-militairen Makassar zouden hebben bezet, worden in van onafhanke Beide steden Koenwi, 40 km ten Noor- llijke zijde te Djakarta afkomstige berich- den van Taegoe, en Oeisong, 20 km verder I ten tegengesproken Hoewel nog niets met zekerheid om trent de verdere ontwikkeling van de pseudo-vogelpest valt te zeggen, is het een hoopvol verschijnsel, dat zich ln de Zuidelijke provincies, waar de ziekte 't eerst werd geconstateerd, gedu. rende de laatste maanden geen geval len meer hebben voorgedaan. Ook de Noordelijke provincies. Groningen, Friesland en Drenthe zijn tot nu toe vrR van ziekte gebleven. Tot dusver werden in totaal ongeveer 200 pluimveestapels aangetast, verspreid over een beperkt aantal gemeenten. Verreweg het grootste gedeelte van het besmette pluimvee was afkomstig van kleine bedrijven en particuliere kippen houders, terwijl slechts in enkele geval len ook grote bedrijven (bijv. te Barne- veld) werden aangetast. In totaal, zo deelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening mede, moesten ca. 60.000 kip pen worden afgemaakt. Aangezien de gehele Nederlandse luimveestapel on geveer 22 millioen stuks telt, is het totaal aantal afgemaakte dieren ftf- komstig zowel van besmette als van in de directe nabijheid daarvan gele gen onbesmette bedrijven te stel len op ongeveer pet. Dit houdt ta een en ander geen Invloed heeft °P de eierenvoorziening hier te lande, noch op de export van eieren. Meestal zijn de gevallen in bepaalde kunnen beperken en Nederland verder vrij te kunnen maken en hóuden van de ze gevaarlijke en verraderlijke ziekte. De reeds verkregen resultaten zijn hoop vol. Naar A.P. meldt, zijn Vrijdag j.l. der tig Islamietische extremisten gedood in een gevecht met eenheden van het fede- rale leger bij Sumolangu, een dorp in het Zuidelijk deel van Midden-Java. Twee soldaten van de federale troepen sneu velden. Volgens het Indonesische agentschap Antara waren de ongeregelde troepen ca. 1000 man sterk, zij waren bijna uitslui tend gewapend met messen en vochten als wilden. Zij Konden worden uiteenge jaagd en zouden zich nu aan het hergroe peren zijn in de bergen. Antara meldt verder dat de bende tot de opstandige Mohammedaanse organisa tie Agkatan Tjmmat Isiam behoort. Van deze beweging hoorde men verleden week, toen een bataljon van de federale troe pen in Kebumen deserteerde en zich bij de rebellen aansloot. Hr. Ms. torpedobootjager „Evertserï' op weg naar Korea. Vlootprèdikant J. Coenraad houdt een toespraak tot de bemanning. Oorlog in Korea! Met hun bezittingen in rieten matten gepakt wachten de bewoners van Zuidkoreaanse steden en dorpen uit de frontlinie tot zij per trein naar veiliger oorden worden gebracht. De douane-recherche te Amsterdam is er het afgelopen weekend in ge slaagd een smokkelbende onschadelijk te maken, die ruim anderhalf jaar lang heeft kans gezien de douanebeambten in Amsterdam, IJmuiden en Velzen om de tuin te leiden en in die tijd voor millioenen Amerikaanse en Engelse si garetten ons land binnen te smokkelen. De leden van de bende, zes in getal, bereidden hun acties steeds nauwgezet voor. Door middel van personeel van haven- en scheepsbedrijven, voomamè- lijk wachtslieden, stelden zij zich tevo ren uitvoerig op de hoogte van het doen en laten van de dienstdoende douane beambte en geduldig wachtten zij steeds af tot dezen het schip en de omgeving hadden verlaten- Met een chauffeur van een Beverwijkse taxionderneming had den de heren de afspraak gemaakt, dat hij steeds bij' „acties" present zou zijn. De man beschikte over een grote wagen en verzorgde het vervoer naar de schuil plaats. De zaak was aan het rollen gekomen, doordat opviel, dat in Amsterdamse nachtclubs en bars, maar soms ook bij sigarenwinkeliers, ongebanderoHeerde buitenlandse sigaretten werden verkocht. Wekenlang werd zonder resultaat naar alle richtingen gespeurd. Tientallen ver streken geconcentreerd, zoals bijv. in de meent»"? Van Barneveld. In deze ge weken n„W3Iïl overiSens in de afgelopen enkel ver5 ts één geval voor. Een stateerd in^6"1 ?eval wordt nog gecon- oemeenlen rf driehoek gevormd door de fen Voorts 6n- Haag' «°ttèrdam en Lei gen vastgesteld "to besmettin- f nndsmeer on n, de «tmgevmg van o hi^Hon Overijssel. Rondom de ze haarden wordt, indien de Veeartsenij- kundige dienst dit gewenst arhT Ho ge legenheid geboden tot fntS ovlr te gaan met z.g.n. „dode" entstof. iHe otonrf1 Ml!ktegevallen is geenszins alarmerend. Met medewerking van hen, wier belangen door de betrokken maat regelen weliswaar direct ^isXn enigszins kunnen worden geschaad doch welke maatregelen indirecf tot voordeel zullen zijn verwacht de Veearsenijkun- dige dienst het aantal besmettingen te De werklloosheid is in Juli j.l. een scholen verlieten. Overigens heerst flink stuk verminderd. Het aantal ger- gistreerde mannelijke werklozen daalde nl. van 60.643 tot 56 443, t.w. 42.531 geheel werklozen (vorige maand 42.647), 13.687 tewerkgesteiden bij een object van de Dienst Uitvoering .Werken (17.734) en 225 wachtgelders (262). Deze vermindering is voor een groot deel aan het zomerseizoen te danken. In nagenoeg alle bedrijlstakken i. de werkloosheid af. Het aantal werkTozen ,ln, de iendbouw-sector daalde van 6672 ,.CL i Het loof- en vlastrekken, het ónJe+lnC?en en de koren- en aardappel- aan nn»™!, .ten veel arbeid, o.m. ook tere Ldrijvigheid^t^H8, ^egens Het aantEl werklozen in de voedings- en genotmiddelenindustrie daalde van 3067 tot 2614, omdoorde campagne m de conservenfabrieken er. een lichte opleving ln de sigarenindus- trie. Het aantal ingeschreven metaalarbei ders nam toe van 4972 tot 5332. Deze stlj gtog wordl veroorzaakt door de inschrij- Ufig van iiifi, (i-£ zojuist de ambachtè- werkloosheid onder de automonteurs en de electriciens en onder de hulparbeiders in de metaalindustrie (de zogenaamde „handlangers Het aantal werkzoeken de handels- en kantoorbedienden steeg van 7846 tot S294, eveneens door inschrij ving van jongelieden, die de scholen verlieten. Door het aflopen van de veen- campagne steeg het aantal werkloze veenarbeiders van 1649 tot 1828. Het aan- werkloze losse ongeschoolde arbeiders daalde van 9529 tot 8547. Op 31 Juli stonden 3837 gedemobill- seerden als werkloos ingeschreven bij de arbeidsbureaux tegen 3815 op 30 Juni. Zij genieten zoals bekend prioriteit bij de arbeidsbemiddeling. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 20.809 tot 21.249. Regionaal bezien blijkt de werkloos heid het grootst in Drenthe met 35 werk lozen per 1000 mannelijke inwoners en het geringst in Zeeland met 4. Voor Ne derland bedraagt dit cijfer 11. Het aantal geheel werkloze vrouwen nam van 3832 toe tot 4330. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 18.550 tot 18.225. Telefonisch van onze correspondent) STRAATSBURG, Dinsdagmorgen. Gisteren is de tweede jaarlijkse zitting van de consultatieve assemblee van de Raad van Europa te Straatsburg bijeengekomen. Voor het eerst nemen vertegenwoordigers van West-Duitsland en van het Saargebied aan de be sprekingen deel. In totaal zijn thans vijftien landen ter vergadering aan wezig in het nieuwe „Gebouw van Europa", dat eerst enige dagen geleden is gereed gekomen. De plechtige ingebruikneming var> dit gebouw had plaats door middel van het hijsen der nationale kleuren van de deelnemende landen aan een mastbos, die voor de ingang was geplaatst. De vergadering werd geopend door de voorlopige voorzitter, de oudste aanwe zige afgevaardigde, de Italiaanse chris tendemocraat Boggiano, geflankeerd door de drie jongste leden. Vóór hem za ten in een halve cirkel de overige 121 le den van de consultatieve assemblée, ter wijl aan zijn rechterhand de leden van het minister-comité of hun plaatsvervan gers hadden plaats genomen. De publieke tribune en de perstribune waren tot de laatste plaats bezet Incident rond Spaak Bij de aanvang der besprekingen, die ongeveer een maand zullen duren, bracht de Nederlandse afgevaardigde Bruins Slot naar voren, dat de figuur van de Belgische oud-premier Spaak ongeschikt is om het presidium over deze vergade ring te voeren. Dit geschiedde bij de ver kiezing van een voorzitter (punt één van het programma) waarbij Spaak als enige candidaat was gesteld. Het optreden van de heer Brums Slot verwekte sensatie in de vergadering. De Nederlandse afge vaardigde Kerstens stelde toen uitstel van de benoeming voor, om de vergade ring de gelegenheid te geven er ln parti culiere besprekingen haar mening over te vormen. Zowel tegen dit voorstel, als tegen het standpunt van Bruins Slot rees evenwel in de vergadering van vele zii- den sterk verzet Het optreden van de beide Nederlan ders irriteerde met alleen de socialisten, maar ook alle Franse gedelegeerden, waar onder de MRP-ers van wie men minder bewondering voor de wijze, waarop J Spaak in België de democratische begin selen heeft toegepast, mocht verwachten. De heer Dalton (Eng.) blies dan ook hoog van de toren en vroeg dan ook, het verzoek om schorsing af te wijzen, wat moeilijk voor een bewijs van fair-play kan worden gehouden, want zoveel gele genheid tot contact hebben de leden tot dusverre nog niet gehad. De ouderdomspresidem gaf Dalton direct zijn zin en wilde tot stemming overgaan, maar de heer Bruins Slot atta- keerde. Hij begon m-t Spaak alle lof toe te zwaaien voor het voorzitterschap tij dens de eerste zittingsperiode, maar be ginselen zijn beginselen en de heer Spaak heeft de democratische beginselen ver zaakt bij zijn optreden in België. Hij kan niet tot voorzitter worden herkozen, want de democratie is het regiem van het recht en niet dat van het geweld. Dat beginsel moet ook door deze Assemblee worden erkend. De heer Van der Goes van Naters kwam Spaak verdedigen en betoogde, dat de Assemblee niet de gedragingen van leden in hun eigen land had te beoor delen. Deed men dat wel, dan zou dat het eir.de van de Assemblee en de opvat ting van het Verenigd Europa beteke nen. Er ;was deining en de Belgische kwestie deed haar invloed gelden, want ook Churchill nam het woord en kwam vertellen dat de Assemblee niets anders te beoordelen had dan wat tot de eigen zaken van de Assemblee behoorde. Een poging van de heer Rerstens -om weer het woo. 1 te voeren, werd door dc voorzitter verjjdeld door hem te zeggen, dat hij reeds het woord had gehad. Iets wat nogal vreemd is tegenover een voor steller. Bij de vervolgens gehouden verkie zing behaalde Spaak 90 stemmen; 23 leden stemden tegen. Spaak verweerde zich met het argument, dat de tegen standers van zijn herkiezing een andere democratische regel overtraden, n.l. die van de rechtvaardigheid, een wending, die het rhetorisch wel doet, maar daar door nog niet duidelijk is. De Duitse afgevaardigden, die als laat- sten hun plaatsen hadden ingenomen, za ten nog onwennig bij elkaar. Vóór de ver gadering had de leider der Duitse dele gatie, dr. Pünder, omringd door een me nigte fotografen, de hand geschud van Winston Churchill, een treffend symbool van de nieuwe Europese gedachte. Onmiddellijk na de keuze van de voor zitter kreeg dr. Pünder het woord. Hij dankte voor de hartelijke bewoor dingen, waarmee de Duitse delegatie door de voorlopige voorzitter in diens inlei dende toespraak was ontvangen. Hij leg de er vervolgens in rustige bewoordingen de nadruk op, dat de Duitse leden ter vergadering volksvertegenwoordigers, geen regerings afgevaardigden zijn. Tot slot gaf bij de ernstige verzekering van Duitslands goede wil in de Europese sa menwerking. De vergadering luisterde naar deze in het Duits gehouden toespraak in volmaak te stilte en gaf na afloop een algemeen applaus. Het plan-Schuman zal naar alle waar schijnlijkheid Donderdag voor de Assem blée komen. Minister Schuman heeft daarvoor gisteren de goedkeuring van zijn collega's uit het ministers-comité ge kregen, en er is geen reden, waarom de Assemblée hem op dit punt haar toestem ming zou onthouden. dachte personen werden geschaduwd en pas na verloop van tijd begonnen de couaneambtenaren enig begrip te krijgen van de wijze, waarop gesmokkeld werd. De grote voorzichtigheid, waarmede de smokkelcombinatie te werk ging, maakte het werk van de ambtenaren niet een voudig. Eindelijk kwam echter in de afgelopen week het moment, dat met zekerheid gezegd kon worden, dat een volgende slag geslagen zou worden. Het zou echter een slag voor de douane wor den. Met een Finse houtboot de sigaret ten bleken steeds door buitenlandse sche pen te worden meegebracht zou een nieuwe partij sigaretten worden «aange voerd, Zaterdag kwam het schip bij IJmuiden binnen en aan alle kanten wa ren douaneambtenaren, zorgvuldig ver dekt opgesteld, op hun qui vive. Weldra arriveerde ook de Beverwijkse taxichauf feur en nadat het söhip bij de papierfa briek te Velzen ligplaats had gekozen, kenden de douaneambtenaren waarnemen, dat grote pakketten werden uitgeladen en snel ir, de taxi werden gebracht. Een snelle douane-auto stond klaar en de achtervolging begon. Zonder het zelf te weten bracht de taxichauffeur de douane op deze wijze naar de zo zorgvuldig geheim gehou den opslagplaats. De tocht duurde lang. Pas in Ouderkerk aan de Amstei kwam de wagen tot stilstand. Geduldig wachtten de douaneambtenaren tot de gehele partij was uitgeladen en in een pand was binnengebracht. Toen werd de chauffeur gearresteerd, het huis om singeld en een inval gedaan. Alle leden van de smokkelbende bleken aanwezig en uit een geheime schuilplaats, die na enig zoeken werd gevonden, werden twee partijen van resp. 20.000 (oude voorraad) en 35.000 (nieuwe aanvoer) sigaretten aangetroffen. Aile bendeleden werden gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht. Uit het ondezoek is nu reeds kooien vast te staan, dat soms partijen van 500.000 siga retten tegelijk werden gesmokkeld en dat ln de anderhalf jaar dat de bende opereerde millioenen sigaretten clande stien ons land moeten zijn binm/ife- bracht. „Ja, waarheen met vacantie?", ver zuchtte een onzer kennissen van buiten met medelijden opwekkende spijtigheid in zijn stem. „Voor verre reizen heb ik geen geld. Een paar uitstapjes van één dag, dat zou nog wel gaan, doch de ver blijfkosten „Weet U daar geen raad op?" luidde het slot van de noodkreet. Wij hebben onze goede kennis teleur moeten stellen door onze mededeling, dat wij niet kunnen beschikken over een reiskas voor onze lezerskring, maar in formeerden, of de vacantie-ganger-in-ver- langen dan geen familie of kennissen in de buurt bezat. Nu die had hij wel, doch wanneer hij schreef, konden dezen hem ,tot hun spijt" die dag juist niet ontvan gen, want(volgde een of ander smoesje). „Niet schrijven!" was ons advies. „U gaat gewoon onverwacht en tien tegen één, dat U de familie-ieden of kennissen thuis treft. Zoek ze bij voorkeur op tegen etenstijd. Zulks heeft een dubbel voor deel. Op de eerste plaats is de familie om die tijd meestal wel ten huize en het moeten al heel onfatsoenlijke mensen zijn als zij dan de onverwachte zelfs mis schien ongewenste gast niet uitnodi gen om een hapje mede te eten. Het spijt hun natuurlijk enorm, dat U niet ge schreven heeft, want dan hadden zjj er wat beters van gemaakt, waarop U zegt, dit juist niet gedaan te hebben, omdat U niet wilde, dat er extra drukte van ge maakt zou worden. Enfin, na enige diplo matieke weigeringen, waarbij U al klaar zat om aan te schuiven, doet U het „be scheiden maal" alle eer aan. Dat heeft U dan al vast en misschien wordt U dan uit genodigd om ook het verdere van de dag onder protest uiteraard Uwerzijds hun gast te zijn." Zodat men voor een koopje een pret tige dag heeft! Onze kennis voelde wel wat voor dit idee, doch „hoe moet men zich dan aan tafel gedragen?" informeerde hij. Onze vriend is n.l. nogal hongerig en eet graag veel en lekker, zonder onbeleefd te z(jn. „Nu zo adviseerden wjj U neemt twee sneedjes brood op elkaar en smok kelt er een belegging tussen van goed voor vier boterhammen. U zegt daarbij, bescheiden te willen zijn, daar niet op gerekend is. De gastheer protesteert na- tuurlijk, al is het maar voor zijn fatsoen. Doch nu moet U standvastig zijn. Niet die twee sneedjes van elkander halen, want door die blootkomende onbescheiden be legging zou Uw „bescheidenheid" in een onbescheiden daglicht komen te staan". „Bij het middagmaal houdt U Uw bord bij, terwijl U quasi naar de andere kant kijkt bijv. naar een knappe dochter des huizes en schrikt dan niet van die dochter natuurlijk z.g.„ dat „het te veel is", wanneer er intussen flink opge iaden is. Maar U wilt natuurlijk niet klie ken en dus eet U het op". Onze goede vriend likte zjjn lippen af en bleek vast van plan te zijn om zijn geluk eens te proberen. Hij vroeg zelfs, hoe laat wij plegen te eten. Voor alle zekerheid hebben wij hem verteld, dat bij ons thuis altijd even goed gekeken wordt, wie aan de bel trekt, voordat open wordt gedaan. En dat het dan wel eens voorkomt, dat allen Oost- Indisch doof zijn en blilven. (Van ons Indië hebben wij tenminste dat spreek woord nog over). Die mededeling over „niet thuis zijn", zij behalve als een wenk aan onze vriend levens bedoeld als een vingerwijzing voor hen, die slachtoffer zouden kunnen wor den van ongewenst bezoek a la onze raad. En wij hopen aldus ieder tevreden te hebben gesteld door gastheer en gast als de kool en geit te sparen. Zonder ons zelf overigens in moeilijk heden te brengen, want wij kondigen ons bezoek altijd schriftelijk zo laat aan, dat men niet meer terug kan schrijven. En dit is proefondervindelijk de doeltref fendste methode gebleken, waarop echter auteursrecht staat van: ANALYST. Er wordt door de „vrienden" van de 13-jarige Bertha Hertog alles bedacht om haar ouders toch maar goed te laten weten, dat het meisje niet bij hen terug wil komen. Zo is er nu in het bijzijn van haar „echtgenoot" van Bertha een voor haar. ouders bestemde boodschap op een gramofoonplaat opgenomen. waarin Bertha verzoekt „ons bij elkander te laten" daar „wij gelukkig zijn". De gra mofoonplaat zal per vliegtuig naar Ne derland worden gezonden. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent.) De CVP-Ieden van de Kamer hebben gisteren vijf uren lang vergaderd over de kwestie der machtsoverdracht. Talrijke leden, vooral uit het Vlaamse land, heb ben te kennen gegeven, dat zij zouden weigeren het desbetreffende wetsvoorstel in het parlement goed te keuren. Men heeft van CVP-zijde zelf deze oppositie tot andere inzichten willen brengen rtet Duvieusart naar de koning te zenden om door een verklaring van de vorst druk óp de weigeraars uit te oefenen. De ko ning is daar echter niet op in willen gaan, omdat hij zich van elke pressie op par lementsleden wil onthouden. Wel zal er naar alle waarschijnlijkheid een verkla ring van de koning volgen aan de gehele natie, doch niet vóór de stemming m.b t. de overdracht. Deze koninklijke bood schap zal een beroep zijn op nationale eenheid rond Boudewijn. Verschillende C.V.P.-parl«n entsleden wilden zekerheid hebben, dot de koning niet andermaal zou verbannen worden. De C.V.P.-voorzitter antwoordde, dat er geen sprake is van een nieuwe verban ning. Verschillende leden wezen echter op socialistische bedreigingen met nieuwe revoluties, zodat men niet zeker weet welke in "deze hun ware inzióiiten zijn. Ondanks de lange duur der vergadering kwam men gisteren tot geen conclusie en vandaag is men opnieuw bijeen gekomen. Zondag h*eft zich in een der Brusselse kerken een nieuw anti-clericaal incident voorgedaan. In de kerk der Redemptoris ten had een pater in de twee eerste Mis sen een sermoen gehouden, waarin hij zich tot de gelovigen wendde, die vol gens Paulus de soldaten van Christus zijn. Hierbij op de jongste gebeurtenissen zinspelend, eindigde hij zijn preek met de woorden: „Gisteren heeft men de koning weggejaagd, over enkele jaren zal men de priesters wegjagen". Hierop ontstond er tumult onder de in de kerk aanwezige socialisten. Er werd geroepen: .•Gij spoort aan tot revolutie; gij zult ze hebben". Zij stonden recht en zingend: „Weg met de calot" verlieten zij de kerk. Voor de zoveelste maal kwamen hier de ware inzichten der socialisten aan het licht. Het gisteren door een Vlaams blad in de wereld gezonden bericht van een as verloving van kroonprins Boudewijn mét een prinses de Merode, werd zojuist door de kabinetschef van de koning ten ste1- ligste tegengesproken. Uit Grace Berleu" wordt het overlijden vernomen van een vierde mijnwerker, tengevolge van de verwondingen opgelopen tijdens de in cidenten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1