Hoge commissaris greep snel in Vijandelijkheden te Makassar zijn geëindigd tóssawsSS AMERIKA IS RUSSISCHE OBSTRUCTIE MOE Gong Amerikanen in zware zorg Steeds meer Noord-Koreanen over de Naktong ADOLF HENNECKE ALS „MIJNBARON" Mobilisatie-oproep Zuid-Hollanders naar Utrecht per radio W.-EUROPA ook DOELWIT van het rode Kremlin Aarzeling in C.V.P. duurt voort SM»- tssns.stsktsê Van hoog tot laag oud en jong in het katholieke harnas Bij een Leeuw Tien doelen te Makassar Straatterreur in Amsterdam Woensdag 9 Augustus 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN R.I.S. protesteert tegen zenden van de Kortenaer De Veiligheidsraad Moskou dient binnen 48 uur van houding te veranderen LAGEN f Millioenen vloeken zi jn naamevenals die van Stachanow Bedrijf stelling 1950 Togliatti windt er geen doekjes om Pseudo-priester afgezet Vrijdag eedsaflegging door prins Boudewijn Pil WEERBERICHT Protest der R.I.S.-regering Het zenden van de „Kortenaer De beschieting van het K.L.m kampement Militairewaarnemers der Unci Tweede luchtaanval op Nederlands kamp SUKARNO NAAR DE PHILIPPIJNEN Volgens de Van het Amerikaanse hoofdkwartier in Korea binnen gekomen berichten vorderden de twee Amerikaanse legergroepen en de groep mariniers, evenals de Zuid-Koreaanse eenheden, Dins dagmiddag plaatselijke tijd nog langzaam na het de dag tevoren ingezette offensief. Ret oprukken ging zeer moeilijk. Een officiële woordvoerder verklaarde, dat het niet juist zou zijn te zeggen, dat de strijd „volgens plan verliep. HEBT V WAT TE VRAGEN? Toestand op 16 October 20.000 Noordelijken over de Naktong ARTE KNIJFF UIT MONT- FOORT DE EERSTE DIE ZICH MELDDE E.V.C. roept algehele bouw- staking uit KJ De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Vannacht meest zwaar bewolkt, morgen over dag wisselende bewolking. Plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Iets lagere temperaturen. Donderdag 10 Juli: Zon op 5.1S uur, onder 20.1S uur; maan op 0.46 uur, onder 10.11 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het ministerie van defensie der R. I. S. heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat de vijandelijkheden te Makassar gisteren te 16.00 uur plaatselijke tijd zijn geëindigd, nadat er overleg was gepleegd tussen de Indonesische en de Ts'ederlandse commandanten, de kolonel Kawilarang en gen. majoor Scheffelaar. tenaer" dit slechts zou doen, büüen Nederlandse regering na een riuweel Ia" donesisch verzoek hiertoe opdracht zou ^Volgens hardnekkige ge^hten weike te Diakarta de ronae doen. willen de K NIL-troepen op Makassar proberen z^ch een weg naar de haven te vechten, t ch meester van het schip maken en zich aansluiten bij de rebellerende troepen op Ambon. De regering der RAS. heeft gisteravond een communiqué uitgegeven, waarin de bekendmaking yan het Nederlandse Hoge Commissariaat omtrent het zen den van de „Kortenaer" naar Makassar wordt „betreurd Het communiqué zegt dat in de bekend making van het Nederlandse Hoge Com missariaat wordt gezegd, dat de Korte naer" naar Makassar werd gezonden om contact op te nemen met de generaal majoor Scheffelaar, terwijl gistermirtk-,, te 14 00 uur bij het ministtil van deftn? sie der R.I.S. reeds officieel mededeling was ontvangen van het Nederlandse af vloeungscommando, dat dit commando Uit het rapport van het ministerie van defensie der R.I.S. dat Dinsdagavond te 21.00 uur uit Makassar te Djakarta werd ontvangen, blijkt, dat er een volledige overeenstemming is bereikt over het sta ken der vijandelijkheden. Deze overeen komst werd bereikt in een gisteren ge houden bespreking tussen kolonel Kawi larang en gen, majoor Scheffelaar, waar bij ook de waarnemers der Unci aanwezig waren. Onmiddellijk na het einde der bespre kingen is een order tot het staken van het vuren van kracht geworden. Sinds Dinsdagmiddag 16.00 uur is te Makassar de rust teruggekeerd, ofschoon er spora disch schietpartijen voorkomen. De overeenkomst-bevat o.a. de bepaling, dat leden van het voormalige K.N.I.L., die weigeren gehoor te geven aan het bevel van gen. majoor Scheffelaar, de status van militair der Koninklijke Landmacht zullen verliezen. De Ned. toipedobootjager „Kortenaer". welke als een drijvend commnnicatie- eentrnm zal woorden gebruikt, zou he den voor het aanbreken van de dag de baai van Makassar bereiken. pe „Kortenaer" was. zoals wij gisteren jn een deel onzer edities nog konden meldden, ingevolge een instructie van de Nederlandse regering naar Makassar vertrokken, teneinde direct contact met ven.-majoor Scheffelaer te verzekeren. Volgens „A.P." werd in Nederlandse vernomen dat het schip instructies heeft zich te mengen in marine-kringen geen instructie: de gevechten op Makassar, maar dat het schip zo nodig de Nederlandse burgers in Makassar zal beschermen. Het schip bevond zich op een patrouille- tocht halverwege Surabaja en Makassar toen het bevel kreeg zich naar Zuid- Celebes te spoeden. Op de vraag of de torpedobootjager een poging van oud-K.N.I.L.-leden om over zee naar Ambon te vluchten, zou verijde len. zeiden deze zegslieden, dat de „Kor- De acht kruisjes yaa de oud-S.D.A.P.-er Jan Oudegeest en zijn onderscheiding met de Ned. Leeuw kunnen in rustige sfeer waardering vinden nu de woelige dagen van 1003 bijna een halve eeuw achter ons liggen. Daarom is het. jammer dat juist op dat. ïevolutionnair avontuur der spoorweg staking het volle l'cllt we™ geworpen dooi- de feestredenaars onder wie een raadsman der Kroon en de voorstelling opgeld deed dat de Leeuw eigenlijk he- doeld was als eerherstel voor gepleegd onrecht, Ons dunkt dat. hier de dingen toch w-e] finaal op do kop- worden gezet. Hu alle evolutie de denkbeelden kunnen wij dit toch üo als vaststaand aannemen, voor welke benaming Z. hxc. thans zpn excuus meende te moeten aanbieden. k gooide er nog t/v/. v**. veel-gesmade revolu He-p'rëdiker te vergelijken met wat mo menteel „een ander groot man, »paaK wordt aangedaan. Uit welke vergelijking allerduidelijkst naar voren springt, dat de socialisten van nu toch eigenlijk in wezen niet. anders zijn dan die van toen. Want rte manier waarop de P.v.d.A. hel voor haar Belgische confraters heeft opgeno men en nos steeds opneemt laat: geen twijfel of zij zijn de ware betekenis van bét begrip „democratie" hopeloos kwijt, als ze die ooit gekend hebben. Als revolutie en democratie aldus onder hoste instemming ven.cen minister in functie stuivertje w-isselen viagen ons af of we ons mogelijk hebben voort_ bereiden op een spoedige intrekking - destijds aangenomen stakingswettel immers bij ons weten nog altijd kracht z;jn. reeds bericht had ontvangen van generaal Scheffelaar uit Makassar. „Wij zijn gedwongen, hieraan toe te voegen, dat het zenden van de „Korte naer in strijd is met de overeenkomsten van de Ronde-Tafelconferentie, aange zien de „Kortenaer" ter beschikking was gesteld van de regering der R.I.S. en der halve slechts volgens de door haar ge geven richtlijnen kon worden gebruikt. De regering der R.I.S. verwacht een na dere verklaring van Nederlandse zijde", aldus het communiqué. „Het heeft de aandacht van de Neder landse regering getrokken, dat de actie tegen het kampement der militairen van j Makassar welke plaats vond hadat er te Makassar een tijd lang rust had geheerst en er geen klachten over net gedrag dezer militairen waren inge komen een zodanig karakter heeft ge dragen, dat daarbij zelfs een vliegtuig en oen beschieting van zee uit waren be trokken", aldus werd van de zijde van bevoegde Nederlandse instanties aan het A.N.P. medegedeeld. De woordvoerder deelde voorts mede, dat het Nederlandse Hoge Commissariaat „in overleg met en op instructie van Den Haag bij de rege ring der R.I.S. ernstige stappen heeft on dernomen". Omtrent de aard dezer stap pen wenste men zich verder niet uit te laten. De commissie voor Indonesië van de Verenigde Naties heeft besloten, vijf van haar oudere militaire waarnemers naar Makassar te sturen om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de toestand, hun bijstand aan te bieden bij pogingen tot vermindering van de heersende span ningen en om aan de Unci over hun be vindingen een rapport uit te brengen. Deze waarnemers zullen zo spoedig er een passende vervoersgelegenheid zal zijn, naar Makassar vertrekken. Er zijn thans reeds drie waarnemers der Unci in Makassar. Volgens een bericht van het Franse persbureau A.F.p. zijn tot nu toe volgens een mededeling uit de kring van het Ne derlandse Hoge Commissariaat, bij de gevechten te Makassar tien doden en vijftig gewonden te betreuren. Het be richt meldt verder, dat ten tweede male een vliegtuig van 'de APRIS een aanval heeft gedaan op het kamp, waar de voor malige Ned. militairen en hun gezinnen verblijven. Volgens een mededeling van radio- Djakarta van gisteravond, zal president Sukarno in September een bezoek bren gen aan de Philippijnen, ter bespreking va"., t ^raags^,lk:ken van gemeenschap pelijk belang voor Indonesië en de Phi lippijnen, in het bijzonder die betreffen de de zeevaart, aldus meldt Reuter. - v^ s Met een verbeten trek om de mond bestudeert luitenant-generaal Malton L. Walker in zijn hoofdkwartier tezamen met zijn stafofficieren de positie van het achtste Amerikaanse leger op Zmd-Korea. En Koos Vorrink gooide er noveen schepje op door de Op de agenda van de gisteren gehou den zitting van de Veiligheidsraad, welke onder voorzitterschap van de Russische vertegenwoordiger Jakob Malik werd ge houden. stond ais enige punt de behande ling van de Amerikaanse klacht over de Noord-Koreaanse aanval. Malik opende de zitting en las vervol gens een telegram van de Noord-Kore- aanse regering voor, waarin deze zich be klaagde over beweerde Amerikaanse wreedheden, in Korea begaan tegenover Noord-Koreaanse soldaten, en waarin de Noord-Koreaanse regering de leden van de Veiligheidsraad, welke niet bereid wa ren aan „de misdadige interventie een einde te maken", op hun verantwoorde lijkheid wees. Vervolgens nam de Chinese nationalis tische. vertegenwoordiger Tsjang het woord en vroeg, of de voorzitter zich niet verplicht achtte uitvoering te geven aan de beslissing van de Veiligheidsraad d.d. 25 Juni, tot uitnodiging van een Zuid-Ko- reaanse vertegenwoordiger om aan de be raadslagingen deel te nemen. Malik vvas hiertoe krachtens de procedure-regeling verplicht. Tsjang verwees naar de prece- hhten Indonesië, Kasjmir en Palestina, ren eveneens staten, die geen lid wa- ian de organisatie, aan de besprekin- 6 hadden deelgenomen, van' °-,rl1 s,tond een debat op het antwoord kwestie c"e beweerde, dat deze matun„ gedn haast had en enigszins prae- Sunde' da?Sü °r' het gezegde van de Noor te vro'en^ v00r een voorzitter nooit regels to uS °m zich aan de procedure- art. 30 u?en. riposteerde Milak, dat beide "namio Charter bepaalde, dat worden w dienden uitgenodigd te Zuid-Korea Z uitn°diging van alléén as bet Charter geschonden. loenTi^vLvoWn8' d3t Tsjang °0gSUe' au nunt lgens een stemming over laai hind S?' m6rkte Malik op: „Dit la- r n verde -°ns Werk"' Het debat ver- bep der niet zonder de gebruikelijke beledigingen van weerskanten De Duitse mijnwerker, Adolf Hen- nëekt' die als eerste in de sovjet- Duitse Republiek de aandacht dei- rode machthebbers bad weten te trekken door op een goede dag een belangrijk groter quantum kolen te delven dan de hém volgens de ol- ficiële statèn opgedrongen hoeveel heid. werd voor deze prestatie, door de rode machthebbers met geld en eerbewijzen overstelpt en verleden jaar bij gelegenheid van de Goethe- feesfen zelfs met de nationale Goethe-prijs onderscheiden. Adolf Hérm'ecke' behoort sindsdien tot de meest vooraanstaande per soonlijkheden van Oost-Duitsland en pleegt bij alle officiële staatsbanket ten mede aan te zitten. Ofschoon deze Thüringse mijnwerker sindsdien on afebroken in screeuwende propa ganda aan het „werkende volk' als noeste arbeider ten voorbeeld wordt gesteld, heeft hij daarna geen hou weel meer aangeraakt. Al heeft hij geen enkele vooropleiding, men heeft hem toch voor enige tijd naar de Hogere Bergacademie gedirigeerd. Binnenkort zal hij hier tot doctor honoris causa worden gepromoveerd en dan mei de rang van „Berg-As- sessor" Miinbouwingenieur) een der hoogste leidende functies in het 0OSj-Duitse mijnwezen bekleden Hij is dan proletariër af, ook al blijft men met zijn naam sollen als een lichtend voorbeeld der Oost-Duitse .Activisten-beweging Inderdaad worden op thel^ganblik Plannen ontworpen tot stichting van een groot aantal -.Adolf-Hennecke-Scho- fen", waarin felle jeugdige commu nisten op aanbeveling der F.D.J. kunnen worden geplaatst, om als slavendrijver voor hun toekomstige „Arbeitskameraden te worden 0p- uèze „Fuhrérsehulen der Arbeit" worden opgericht volgens het voor beeld der „Stachanow-scholen" in de sovjet-unie. Ook Stachanow js overi gens reeds sedert lang op een goed- betaalde rustplaats „bijgezet", waar hii geen schade meer kan aanrich ten, nadat hij zijn naam heeft moe- ten' afstaan voor de nooit verzwak kende propaganda tot genadeloze op zweping van het arbeidstempo in de fabrieken en bedrijven der sovjet unie. Milli°€nen. slaven van een niets ontziend materialisme vloeken hier zijn naam, evenals het ook met de naam van de nieuwe Oost-Duitse Adolf steeds meer het geval wordt. Inmiddels liet de Russische delegatie een ontwerp-resolutie bij de pers rond gaan, waarin de Veiligheidsraad daar komt het op neer zich achter de Stock- holmse vredesoproep zou scharen. Tenslotte stelde de Amerikaanse afge vaardigde Warren Austin voor, om de zitting tot Donderdag te verdagen, opdat in die tussentijd de Sovjet-Russische af gevaardigde dc gelegenheid zou hebben instructies van Moskou te verkrijgen, die 'n normade functionnering van de werk wijze van de Veiligheidsraad mogelijk kunnen maken. Austin zeide een langere obstructie van de werkzaamheden niet te willen dulden. Als de Russische vertegen woordiger binnen 48 uur zijn houding niet verandert, zal Amerika met de an dere leden van de raad overleg plegen hoe het gezag van de raad gehandhaafd kan worden. Malik zeide geen uitstel nodig te heb ben, daar zijn instructies duidelijk waren. Hij wenste de volgende dag reeds een ver gadering. Bij de stemming over de verdaging van de vergadering onthield slechts Joego slavië zich. Engeland. Amerika, £hina (nationalistisch), Frankrijk, Egypte, India Noorwegen, Cuba en Ecuador stemden voor, Rusland alleen legen. De raad komt dus Donderdag weer bijeen. Volgens een speciale correspondent van Reuter wordt de opmars van de Amerika nen in het Zuiden vertraagd door de hitte en de last van hun zware uitrusting. De Noord-Koreanen dragen lichte rubber schoenen en kwartiermutsen geen sta len helmen - voeren slechts een mini mum aan uitrusting en voedsel met zich mee. Men schat dat de noordelijken dertien divisies achter het front klaar hebben staan. Ongeveer too Noord-Koreanen zouden gedood of gewoiij zg„ bij zuiveringsopera ties in het kader Van het Amerikaanse of fensief in de richting van Tsjindjoe. Hel hoofdkwartier van Mac Arthur op Korea verklaart, dat de bedreiging, die kan uit gaan van kleine bruggenhoofden over de Naktong, toegenomen, noch verminderd is. Aan de Westkust hebben Britse, Neder landse en Zuid-Koreaanse schepen doelen in de buurt van Intsjon gebombardeerd. Dinsdagavond laat (plaatselijke tijd) heb ben de tot de tegenaanval overgegane Zuid-Koreanen, gesteund door de lucht macht en de artillerie, in twee sectoren de Noordelijken teruggestoten. waardoor de verdedigers van Taegoe een adempauze hebben gekregen. Volgens berichten van het front zijn de Zuid-Koreanen ten Oosten van de Nak tong, waar de Noordelijken op 20 kilo meter ten Noord-Westen van Taegoe een bruggenhoofd hadden gevormd, 3 kilome ter voort getrokken en weer tot de oever van de rivier genaderd. In de andere sec tor zouden de Zuidelijken de Noordelijken 2 kilometer teruggedrongen hebben van een punt, dat 12 kilometer ten Noord Westen van Koenwi ligt. De situatie ten Zuid-Westen van Tsjang- jong baart het hoofdkwartier echter zor gen: de Amerikaanse strijdkrachten, die in dit gebied het Noordelijke bruggenhoofd over de Naktong moesten zuiveren, wa ren op aanzienlijke tegenstand gestuit. Men betwijfelt echter, of de Noordelijken CARTO-SOOI Ksensati Tsoe-siimam: Door Noord Korea bezet den van Waegnam een zware aanval op de linies langs de Naktong zijn begonnen. Deze twee aanvallen worden op het hoofdkwartier in Tokio gezien als een ge combineerde opmars naar Taegoe, de be langrijkste plaats in het geallieerde bruggehoofd. In het Zuiden maken de Amerikaanse troepen vorderingen. Gisteren om 12 uur hadden de Amerikaanse troepen Sagong, slechts 20 km. ten Oosten van Tsjinjoe, de voornaamste communistische basis voor een aanval tegen Poesan bereikt. Nadat de Noord-Koreanen in batal- jonsterkte, gesteund door zes tanksde Naktong waren overgetrokken, hebben zij drie kilometer ten Zuiden van Waeg- ivan, dat ten Noorden van Taegoe ligt, een nieuwe bruggenhoofd gevormd. In het najaar van 1949 werd door de E.V.C. een propaganda-actie ingezet tot uitbouw van haar organisatie. Die actie is, naar we in een manifest lezen, reus achtig geslaagd. Ruim 10000 „kameraden" hebben zich aangemeld. Rotterdam lever de 1224 nieuwe leden. Voor dit aantal zullen niet minder dan acht Rotterdammers een buitenlandse reis mogen maken. Een nogal royale bewe ging. „Kapitalistisch" zou „De Waarheid" een dergelijke geste van anderen betite len. Deze acht gedelegeerden zullen deel uitmaken van twee groepen werkers er zijn dus ook uit andere plaatsen nog van die boffers die een tocht gaan maken naarPolen en Hongarije. „Zij zullen", aldus weer het rode manifest. 14 dagen vertoeven achter het ijzeren gordijn. De kameraden zullen kunnen constateren, dat de volken aldaar werken aan de opbouw van een maatschappij, waarin het gelukkig is te leven". Voor wie soms anders mocht denken wordt nog medegedeeld, dat de kamera den naar Polen en Hongarije gaan „zon der enige opdracht van bovenaf". De E.V.C maakt van deze buitenlandse reis van 14 dagen oveyigens nogal een stunt want er wordt in het Rotterdamse gebouw „Odeon" vanavond een speciale openbare afscheidsbijeenkomst belegd. Tam-tam genoeg. Eén ding is mooi. Men kan op die by- eenkomst de vertrekkende kameraden vragen stellen en zelfs opdrachten ver strekken Het is' natuurlijk niet mogelijk, maar veronderstel, dat zij sociaal toch hiel zo gek verzorgde Nederlanders nog enke- le kleine feilen in die landen zouden ont dekken. zouden ze dan daarover in de binnenkort te organiseren „welkom-thuis- vergadering" mogen of durven uitweiden. Wat zullen de kameraden in de verre lan den meemaken? Een kwart der bevolking is communistisch doorgewinterd en drie kwart zwijgt Men kan natuurlijk vragen stellen over de vrijheid voor iedereen, over godsdienst als belemmering voor functie, over behui- zing, over de waarde van het geld dus de koopkracht, over de vrije Zaterdagmiddag en Zondag, over de variatie in de dag bladpers, over verscheidenheid van radio uitzendingen en jeugdorganisatie, over ar beidsduur en al dan niet jaagsystemen, over het leven van de mensen, die •'vrH~ willig" de mijnen bevolken, over de mogelijkheden, om a la „De Waarheid in Nederland personen, diensten en be- '"olkmgsgroépen op de'grofste en hate de overtocht over de Nakton bij Waegwan zullen kunnen blijven dekken. De communisten hebben gisteren op zijn minst 20.000 militairen over de Nak- tong-rivier de laatste verdedigingslinie van gen. Mac Arthur gezet, zo wordt uit Tokio gemeld. De grootste bedreiging voor het geal lieerde bruggehoofd is de Noordweste lijke hoek van het front, waar ongeveer 15 000 Noord-Koreaanse troepen ten Oos ten van de rivier de Naktong oprukken over de weg Sangjoe-Taegoe. Het nieuws van deze doorbraak volgde op een communiqué van het hoofdkwar tier van het achtste leger, dat drie com munistische regimenten 40 km. ten Noor- Gisteren is de proef genomen met de oproep voor mobilisatie-oefening per radio. Het voornemen tot het houden van deze oefening was reeds bekend, maar de onderdelen, die voor deze op roep in aanmerking zouden kunnen komen, «'aren in het onzekere gelaten, of deze oproei» juist tien zou betreffen. De radio-oproep werd gedaan na de nieuwsberichten yan 6 en van 7 uur gisteravond en zij bleek betrekking te hebben op de mannen van het garde- regiment Jagers, die normaal, volgens de schriftelijke oproep lieden in de ka zerne te Utrecht hadden moeten op komen. Kolonel J. G. Warringa, hoofd van de afdeling organisatie van de generale staf en overste F. A. M. Michieis van Kesse- nich hoofd van sectie drie in de eerste militaire afdeling, d:e als leider der oefe- n;n" optrad, verklaarden, dat verwacht werd dat het gros der opgeroepenen om streeks tien uur des avonds zou verschij nen In de eerste plaats, omdat natuurlijk velen der hierbij betrokkenen in verband met de vacantie en het mooie weer niet thuis zouden zijn. In de tweede plaats, omdat in de oproep vermeld werd „bij wijze van proef zulks om het publiek niet te verontrusten, en in de derde plaats, omdat er geen dreigend oorlogs gevaar bestaat, zodat niet de spanning aanwezig is, die bij een werkelijke mobi lisatie de opgeroepenen tot spoed aan maant. Bovendien, zo deelden deze hoofd officieren mede, komen de bij deze oefe ning betrokkenen hoofdzakelijk uit Rot terdam, Den Haag, Delft en Woerden, d.w.z. in hoofdzaak uit Zuid-Holland, zo dat zij ook met zo spoedig in Utrecht zou den kunnen zijn. Wel hielden de Nederl. Spoorwegen te Rotterdam een extra trein gereed om in geval van nood te kunnen bijsringen, daar het verkeer van Rotterdam in het algemeen deze dagen groot is met het oog op de tentoonstelling in de Maasstad. (Ofschoonyhet hier een herbalingsoefe ning geldt, is het; zwaartepunt toch eigen- ■z? ilijk gelegen in de mobilisatie-oefening, Twee oud-„slapics ontmoeten elkaar in de Prins Willem III-kazerne te Amersfoort bij de een-dags-opkomst van de 7 December-divisie. die ten doel heeft te controleren of de op papier getroffen maatregelen ook in de practijk voldoen. Maar er is voor Don derdagmiddag aan verbonden een kleine terreinoefening lit het Zuiden van de pro- vincie Utrecht en een nachtelijke oefe- hebben gekregen om tegen te stemmen Montfoort, die persoonlijk de oproep te kwart over zes bad gehoord en de eerste bus naar Utrecht had genomen. Hij heeft vroeger in het garderegiment Prinses Irene gediend, maar was nu in gedeeld bij de Jagers. De genoemde officieren hadden nog geen denkbeeld in hoeverre deze oefening zou slagen, d.w.z. hoe veel mensen door de radio-oproep zouden zijn bereikt, maar zij hadden beiden goede moed, vooral toen de eerste man al zo spoedig ver scheen. Het aantal opgekomenen bleef echter beneden de verwachting. Men had ge dacht, dat ongeveer 50 pet van de men sen zich zou aanmelden. Om half een 's nachts waren echter slechts ruim 200 van de ongeveer 600 opgeroepenen verschenen. het voornemen ligt, binnenkort een be- drijfstelling te houden. In het thans ver schenen staatsblad vindt men hieromtrent nadere regelen. De telling zal worden ge houden naar de toestand op 16 October 1950. Zij heeft betrekking op alle bedrij ven op het gebied van nijverheid, handel en verkeer, ongeacht of daarmede al dan niet het maken van winst wordt beoogd. De vragenlijsten worden door de zorg van de gemeentebesturen en landdrosten uitgereikt. Het Centraal Bureau voor de Statistiek zal de gegevens verwerken. lijkste manier aan te vallen en verdacht te maken. Laat ons ophouden. Als de kameraden terugkomen krijgen we een bijeenkomst, waarop in alle toonaarden zal worden uitgezongen, dat alles dik voor elkaar oftewel alles ,,ouwe jongens" is. Men moet geen communisten naar Po len en Hongarije zenden. Dat betekent water naar de zee dragen of liever „uilen naar Athene" brengen. HENK VAN DER MAZE „Wanneer de Paus de oorlog wenst, omdat hij denkt, dat die in zijn voordeel zal zijn, dan kan hij die krijgen". Op deze wijze probeerde Togliatti, de leider van de communistische partij in Italië, te insinueren, dat de verklaring van de Italiaanse regering ten gunste van de ac tie der V.N. in Korea gedicteerd was door het Vaticaan. Togliatti legde deze verkla ring af in het Teatro Adriano te Rome, waar hij onmiddellijk na zijn terugkomst van het congres van de S.E.D. te Berlijn, een uitdagende toespraak hield. „Indien er oorlog komt", zo verzekerde bij zijn toehoorders, „dan kunt gij er ze ker van zijn, dat Italië de gevolgen er van zal dragen. Een nieuwe nederlaag, weer rampen, nieuwe verwoestingen, meer rouw Eens zal Europa van de Oeral tot aan de Atlantische Oceaan verenigd zijn. Wanneer de imperialistische en ka pitalistische landen deze oorlog uitlokken, zo veel erger voor hen zelf, want zij bren gen deze dag alleen maar dichterbij. Togliatti besloot zijn opruiende rede voering met te vertellen, hoe sterk de De Congregatie van het H. Officie heeft de 31-jarige Poolse priester Stanislaus Bo- jan ontzet, daar hij, aldus de desbetreffen de bekendmaking, door bedrog zijn pries terwijding heeft ontvangen. Dit is, voor zover bekend, de eerste maal, dat een wijding door bedrog is verkregen. Bojan had vervalste papieren overlegd, waaruit zijn geschiktheid voor het pries terambt moest blijken. In de afgelopen jaren beeft het Vati caan de Katholieken in de Oost-Europese landen herhaaldelijk gewaarschuwd, op hun hoede te zijn voor communistische infiltratie in de Kerk door bedrog of andere middelen. communistische partij in Italië wel is. Hij maakte het overigens volkomen dui delijk, dat zijn vijfde colonne geen steen- op de andere zal laten, teneinde daardoor de politiek van de regering te doen mis- In zijn slottirade kondigde hij zichzelf en zijn partij aan als landverraders door te verklaren, dat wanneer de nood aan de man zou zijn, de communisten de toe gangswegen tot het land zouden openen voor de Slavische volkeren. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent.) Nog steeds is er de grootste ontredde ring in CVP-rangen, vooral onder de parlementsleden, die overal door een ieder worden becritiseerd en werkelijk uit hun lood zijn geslagen. Die ontredde ring was oorzaak, dat ook gisteren het wetsvoorstel over de machtsoverdracht nog niet in de Kamer in bespreking is kunnen komen, omdat Dinsdag j.l. de CVP-parlementsleden zonder resultaat gedurende zes uur hadden gediscussieerd om hun houding bij de stemming te bepalen er waren er n.I. velen, die mededeelden van hun kiezers opdracht ning van Donderdag op Vrijdag. Zaterdag in het middaguur zwaaien de mannen weer af. Van zes uur af stond men in de Knoop- kazerne gereed om de opkomende mannen te ontvangen. Zij zouden dan worden ge kleed, doorgelicht en gekeurd. Te ongeveer acht uur kwam de eer ste opkomeling in de kazerne aan. Arie Knyff. een 25-jarige timmerman uit zodat er geen eindconclusie was. De CVP-regering zegt, dat zij zich door de bekende overeenkomst tussen de drie partijen heeft verbonden de wet goed te doen keuren, maar daarop antwoorden CVP-parlementsleden, dat dit juist niet had moeten gebeuren. Men heeft we) tot twee maal toe getracht de koning een verklaring te doen afleggen, waarin Z. M, alle CVP-leden zou verzoeken het wets voorstel in kwestie goed te keuren. De CVP-leiders zouden zich nptuurlijk graag door een dergelijke verklaring van de koning t.o.v hun kiezers gedekt willen zien doch Leopold heeft terecht geant woord. dat hij niet het recht heeft leden van het parlement hun gedragslijn voor te schrijven. En zo blijft men maar aar- zelen. Doch hoe het ook zy, naar het schijnt wil men vandaag in de Kamer niet alleen het wetsvoorstel betreffende de gezagsoverdracht bespreken, doch er ook over stemmen. Enkele CVP-kamerleden zijn voorne mens het ontwerp te amenderen in de geest van tdijelijke machtsoverdracht, doch niet gevolgd door troansafstand over een jaar. De regering daar echter tegen. Verwacht wordt, dat morgen op zijn beurt de Senaat het wetsvoorstel zai bespreken. Dan zouden de verenigde Kamers het Vrijdagmorgen kunnen goed keuren, waarna de koninklijke prins des middags de eed zal afleggen. Het is vrij onwaarschijnlijk, zegt men, dat koning Leopold deze plechtigheid zal bijwonen. (Van onze Amsterdamse redactie.) In een Maandagavond gehouden vergade ring heeft de EVC besloten tot een al gehele bouwvakstaking in Amsterdam. Gistermorgen werden van communisti sche zijde de werkwilligen op alle bouw werken in de stad lastig gevallen. Het gevolg is, dat steeds meer werken wor den stilgelegd. De leuze waaronder deze straatterreur wordt afgekondigd is het bekende slogan: Voor loonsverhoging, te gen prijsverhoging. De drie Uniebonden verzetten zich una niem tegen deze staking, maar kunnen deze actie niet verhinderen, omdat zij geen medewerking krijgen om de werk willigen te beschermen. - «T: X I J ■V JÏ- „Naatje van de Dam", die weer van de Dam moest verdwijnen, heeft nu een standplaats gevonden op het dak van een café in de St. Jacobsstraat te Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1