Nieuws uit STAD en OMTREK Ziekenfondspremie voor min vermogenden gehalveerd ACTIE TEGEN DE A. K. U. In 2 jaar aflossing van minstens 49 millioen op totaal 84 millioen LAATSTE BERICHTEN Bloed kleeft aan rode handen Machtsoverdracht goedgekeurd door Belgische Kamer SPEEDWAY IN NEDERLAND IN NIEUWE BANEN r 1 Sociale Zaken controleert aanvragen om reductie Inschrijving van studenten te Nijmegen Onjuiste beschul digingen Onze vordering op Duitsland NIEUWE SCHIEDANSCHE COURANT OVERSCHIE Twee doden op onbe waakte overweg Posities schepen met troepen, repatriërenden en emigranten Katholieken stemden slechts voor omdat Leopold het wenste Bonn krijgt meer vrijheid beiaardwedstrijd te delft strijd OM DE „GOUDEN Nieuwe generaal der Paters v. d. H. Geest ■DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 Wie komen in aanmerking? Wal moeten betrokkenen doen? EMIGRANTEN VLIEGEN NAAR CANADA BRAND IN LEERLOOIERIJ ENGELS BLAD OVER BERTHA HERTOGH GROTE BELANGSTELLING VOOR DE MARKT BURGERLIJKE STAND DE REST IN HET ONGUN STIGSTE GEVAL IN TWEE JAAR DAARNA Als Duitsland een overschot heeft. LEVENSLANG VOOR SS-er KATHOLIEK-LITERAIR TIJDSCHRIFT IN AMERIKA Een gevaar voor Nederland Verschillende C.V.P.-leden deelden mede, waarom zij het wetsvoorstel zouden goed keuren. Hierbij werden verklaringen afge. legd, die op het volgende neerkwamen: Het overgrote deel der bevolking ls ver vuld met de diepste verontwaardiging over wat zich vorige week heeft voorge daan. De koning was in het land terugge keerd, op de troon geroepen door de meerderheid der Belgen. Daarop is de socialistische partij, hand in hand met de communisten en aangemoedigd door de liberalen, een campagne van chantage en sabotage begonnen, die tot een opstandige beweging heeft geleid. In sommige stre ken van het land heerste een werkelijke terreur. De opstandelingen gebruikten sovjetmethodes, maar nu reeds komt de weerslag. Het onwettige socialistische op treden zal als een boemerang op deze par tij terugvallen. Ontelbaar zijn reeds de socialistische arbeiders, die zich bij rechtse vakverenigingen willen laten in schrijven omdat zij niet langer werktui gen willen zijn in handen van revolu- tionnairen, die bovendien de vrijheid van de arbeid niet eerbiedigen. ST. JOZEFZIEKENHUIS TE DEVENTER 75 JAAR NED. VRACHTENMARKT HELM Er is een belangrijke verandering op handen voor de betaling van ziekenfondspremie voor minvermogenden. Het gaat hier om de categorie kleine zelfstandigen, die onder de minvermogenden gerekend kunnen worden. Dezen konden zich tot nu toe op de gewone wijze vrijwillig ver zekeren, daar zij buiten de regeling voor de in loondienst werkenden vielen. Bij de laatste verhoging van de ziekenfondspremie voor deze groep, kwam het premiebedrag te liggen op 80 cent per week plus 8 cent voor diegenen, die een aanvullende verzekering hadden. In tegenstelling tot de verplicht-verzekerden, die mede voor de gezins leden verzekerd zijn, zijn de vrijwillig verzekerden alleen persoonlijk gedekt tegen de omschreven risico's. Hierdoor kan het gebeuren, dat mensen met een klein pensioen een onevenredig groot deel hiervan moeten reser veren voor de betaling van de premie. De gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken heeft nu een regeling getroffen voor premiereduct.ie, die zelfs belangrijk verder gaat dan het handhaven van het vroegere bedrag. De reductie komt neer op een halve ring van het premie-bedrag, zowel voor de gewone vrijwillige als voor de aan vullende verzekering. Bedraagt de premie voor beiden nu 88 cent; dan wordt dit 40 en 4 cent; be draagt de premie f 1-32 dan wordt deze 60 en 6 cent. Er bestaat een premie van 12 cent, zijnde alleen de aanvullingfonds- premie. Deze wordt gereduceerd tot 8 cent. De premie van 71 cent voor hen, die een uitkering ontvangen, krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening, zijnde 63 en 8 cent, wordt 32 en 4 cent. Voor een onvolledig gezin, dat een uitkering krachtens de Noodwet Ouder domsvoorziening ontvangt is de premie nu 1.07, Dit wordt 48 en 6 cent. Van deze regeling kunnen profiteren zelfstandige personen wier inkomen la ger is dan: a22.— per week voor alleenstaan den; b. 32 per week voor een gezin van 2 personen: c 32_ per week, vermeerderd met kinderbijslag voor grotere gezinnen. Deze categorie is nader door de Ge meente Schiedam uitgewerkt als volgt: 3 personen 34-50; 4 personen 37. 5 personen 40. 6 personen 43.50; 7 personen 47. 8 personen 50. 9 personen 54. 10 personen 57. 11 personen 60.50: 12 personen 64. Deze bedragen zijn de netto inkomens per week, incl. kinderbijslag. Deze tabel is niet van toepassing bl.l aanwezigheid van een vermogen, In dat geval zal de Dienst voor Sociale Zaken naar bevinden handelen. Onder inkomen wordt verstaan het inkomen van alle tot een gezin behorende personen, ook van die boven de 16 jaar, bij elkaar ge teld. Voorbeeld: Hebben vader en moeder samen een inkomen van 10 per week en een 20- jarige zoon verdient er 24 per week bij, dan is het inkomen 34.en het gezin, ook de 20-jarige zoon, valt onder de regeling. Verdient daarentegen de zoon 30.— dan is het inkomen 40 en valt geen van de gezinsleden onder de regeling. Er wordt geen rekening gehouden met het feit of de zoon al of niet zijn gehele salaris in de gezinskas stort. Allen, d.e ander deze regeling vallen, of zij reeds verzekerd zijn of niet, moe ten naar hun of een ziekenfonds gaan en daar een aanvraagformulier voor re ductie aanvragen. Zij moeten d-1 daarna bij het zieken fonds terug bezorgen, dat het aan de Dienst voor Sociale Zaken doorgeeft ter controle. Het kan voorkomen, dat er leden van een gezin zijn. die persoonlijk als alleen staanden buiten de regeling vallen, maar gerekend bij het gehele gezin erin. Er moet dan een apart formulier worden aangevraagd met verwijzing naar de aanvraag door de ouders. De reductie gaat in op de Maandag nadat de Dienst voor Sociale Zaken dc formulieren heeft goedgekeurd en het fiat heeft gegeven. De aandaqht wordt erop gevestigd, da' dit een goéde gelegenheid is voor de minvermogenden, die nog niet vrijwillig verzekerd zijn, zich spoedig bij een zie kenfonds te melden, omdat ook zij van deze regeling kunnen profiteren. De K.L.M. zal, in opdracht van de Stichting Landverhuizing Nederland, op 10 en 15 Augustus a.s. emigrantenyluchten naar Canada uitvoeren. Bij de emigranten bevinden zich verscheidene grote gezin nen, waarvan dat van de heer F. H. van Bussel uit Asten met 14 personen het record van alle door de K.L.M. vervoerde emigrantengezinnen slaat. Het merendeel der passagiers bestaat uit landbouwers. De emigiantenvluchten naar Australië zullen niet op 18 en 20, maar op 21 en 26 Augustus vertrekken. Gisteren is brand uitgebroken in de kon. lederfabriek „Oisterwijk", een der grootste leerlooierijen van Nederland. De brand, welke in de collodiumspui- terij ontstond door het warmlopen van een motor, liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien, daar uiterst brandbare chemicaliën zich in deze fabrieksafdeling bevonden. Door het snelle ingrijpen van de fabrieksbrandweer, die spoedig werd geassisteerd door de Oisterwijkse brand weer en de gemeentelijke brandweer van Tilburg, was men na ongeveer drie kwar tier blussingswerk het vuur meester. De materiële schade is vrij aanzienlijk door het verloren gaan van enige collo- diumspuitinrichtingen en een hoeveelheid huiden en vellen. De veel gelezen Daily Express" te Londen betoogde gisteren, dat BerthaHer- togh aan haar ouders moet worden toe gewezen. Het blad doet voorts de sug gestie, dat zij hangende een gerechtelijk onderzoek inzake de geldigheid van het huwelijk van haar echtgenoot moet wor den gescheiden. „Het is haast niet te geloven, dat de wetten van een van Engeland afhankelijk gebied de rechten van de ouders over hun dertienjarige dochter kunnen ont kennen", zo schrijft het blad, dat voort gaat: „Enkele dagen na de uitspraak van het hof van appèl te Singapore „trouw de" Bertha met een Maleise Islamiet, onder omstandigheden, die de gedachten doen opkomen, dat men haar hierdoor wilde „behoeden" tegen haar ouders. Het is vreselijk en stuitend, dat zoiets onge hoords door de vingers kan worden ge zien in een Britse kolonie. Er bestaat twijfel over de geldigheid van het hu welijk. Indien Bertha, zoals haar ouders zeggen, pas dertien jaar oud is, is er geen sprake van een huwelijk" Volgens het blad moet Bertha, hangen de het gerechtelijk onderzoek, onder bescherming van het gouvernement worden geplaatst, terwijl intussen een beroep op de Privy Council moet wor den gedaan voor toewijzing van het meisje aan haar ouders. „Indien de Britse wet tenslotte geen manier kan vinden om dit te bereiken, dan bewijst zij niet in overeenstemming te zijn met het volksgeweten en behoort zij om die reden te worden gewijzigd", aldus het blad i De Rectoraatsoverdracht van de R. K. Universiteit te Nijmegen zal plaats heb ben op Maandag 18 September 1950 des namiddags te 15 uur. Dinsdag 19 September d. a. v. te 9.S0 uur zal de H. Mis van de H. Geest plaats vinden in de St. Josephkerk aan het Kei zer Karelplein. De Rector-Magnificus zal zitting hebben in het Aulagebouw aan de Wilhelmina- singel Dinsdag 19, Woensdag 20 en Don derdag 21 September van 1012 uur. De S.I.S.N. zal zitting houden te r in schrijving van aspirant-co rpsleden op het Corpsgebouw, Oranjesingel 42, Dins dag 19 Sept. 11 tot 12 uur en 15 tot 17 uur; Woensdag 20 September 10.30 tot 12 uur en 15 tot 17 uur, (uitsluitend voor Eerw. Zusters, meisjesstudenten en H. H. Geestelijken). Donderdag 21 Sept. 10.30 tot 12 uur en 14 tot 16 uur. De inschrijving voor mannelijke le- kenstudenten geschiedt in alphabetische volgorde met dien verstande dat op Dins dag de letters A t.m. N en op Donderdag de letters O t.m. Z zullen worden opge nomen. D eaanstaande studenten worden er op attent gemaakt, dat zij zich te houden hebben aan de aangegeven dagen en uren. Zij kunnen slechts al saspirant-Corps- lid worden ingeschreven, nadat zij inge schreven zijn als student aan de R. K. Universiteit. Zowel bij de inschrijving bij de Rector-Magnificus, als bij de inschrij ving bij de S.I.S.N. dienen 2 pasfoto's te worden overgelegd. De kennismakingstijd zal beginnen op Donderdag 21 September op een nader aan te kondigen uur. Het bestuur van de Algemene Kunstzij de Unie te Arnhem heeft van de heer D. Bingham te New-York het verzoek ontvangen om een van hem afkomstig zijnd voorstel op de agenda van de al gemene vergadering van aandeelhouders te plaatsen. In dit voorstel wordt door de heer Bingham o.a. betoogd dat ernstige vermoedens gerezen zijn, dat het aftreden in de herfst van 1939 van de toenmalige Duitse leden van het bestuur van deze N.V. als camouflage bedoeld was. Voorts beschuldigt hij de vennootschap van het afleggen van onjuiste verklaringen gedu rende een arbitrage tussen de AKU en hem gedurende 1946-'47. De conclusie van zijn voorstel is, dat de algemeene vergadering; overwegende dat, indien deze vermoedens worden beves tigd, de (door Birr m Red.) genoemde handelwijzen der v anootschap ongetwij feld afbreuk hebben gedaan aan de wer kelijke belangen en de reputatie der ven nootschap en in strijd zijn met een be hoorlijk beleid; Besluit overeenkomstig de ideeën van de Minister van Financiën een volledig onderzoek te doen instellen naar de ge noemde feiten door een Ereraad van drie leden. Besluit voorts, dat deze Ereraad ver zocht zal worden om binnen drie maan den een rapport uit te brengen en dat in een binnen 3 weken daarna te houden algemene vergadering van aandeelhouders dit rapport zal worden behandeld en eventuële daaruit voortvloeiende beslui ten zullen worden genomen. Het bestuur van de Aku verklaart, dat commissarissen en directie van oordeel zijn, dat het merendeel der in het voorstel gestelde feiten onjuist is en de overige of niet ter zake dienen of een onjuiste suggestie wekken. Naar wij van de zijde van de Aku ver nemen, vormt het voorste] ingediend door de heer D. Bingham te New York (vroe ger genaamd Birnbaum en wonende te Amsterdam) een schakel in de keten van een door hem aanhangig gemaakte proce dure voor de Rechtbank te Arnhem welke thans nog aldaar in behandeling is. De feiten welke de heer Bingham in zijn voorstel noemt, spelen voor een groot deel ook een rol in bovengenoemde pro cedure. Bovendien beschuldigt hij de Aku van verkeerde voorlichting van de regering waarvan de beoordeling niet bij de al gemene vergadering maar bij de regering thuishoort. Het bestuur van de Aku ziet zowel het oordeel van de rechter als van de regering met het grootste vertrouwen tegemoet maar acht zich niet gerechtigd een openbaar debat te beginnen over fei ten en voorstellingen zolang dat oordeel niet is kenbaar gemaakt. Het vonnis van de rechter in eerste aanleg is voor het einde van dit jaar te verwachten. Uit het nu reeds bij het gemeentebe stuur binnengekomen grote aantal aan vragen cm standplaats blijkt wel. dat de belangstelling voor deze markt algemeen ls. Nu blijkens de in ons blad opgenomen advertentie de gelegenheid voor inschrij ving officieel is opengesteld, is te ver wachten, dat zoveel aanvragen zullen worden ingediend- dat naar het zich laat aanzien een selectie zal moeten worden toegepast. Alles is er op gericht om de markt te laten beginnen op Vrijdag 1 Septem ber a.s., zodat deze opening een onder deel kan vormen van de vacantieweek. Naar wij vernemen zal bij die gelegen heid enig ceremonieel niet ontbreken. Het Broersvest maakt zioh inmiddels op om zich tot marktcentrum te ontwik kelen. Het marktmeesterschap wordt waarge nomen door de hoofdopzichter van de Gem. Vervoer- Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst, de heer H. van Hoogdalen. GEBOREN: Gerrit H. L„ zn. van G. H. L van den Broek en L- de Bruijn. Robert D„ zn. van C. F. de Vos Burchart en H. M. Beukers. Nicolaas M.. zn. van H. de Vries en P. v. d. Most. Pie- ter H. J. G„ zn- van H. Steenbergen en A. M. v. d. Pol. OVERLEDEN: A. Ligthart 83 J- M. Vogelezang 51 j. O40BIAO VOOR SCM/fOAm tN OMStmntH 72ste Jaargang No. 21308 4 30 per kwartaal 0 35 per week De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond Lange Haven 71. Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs 1.45 per maand Advertentie-pril- op gewone kolombreedte t 0 15 pei millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of bij de erkende ativertentte-bureaux. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct. Maximum 80 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. Het grote saldo van onze vordering op West-Duitsland, dat op 30 Juni j.l. 84 millioen, of 320 millioen beliep, heeft in verschillende kringen nogal ongerust heid doen ontstaan. Men wêet dat op ge noemde datum de bilaterale monetairs accoorden buiten werking zijn gesteld en dat de Europese Betalingsunie vanaf die datum met terugwerkende kracht een kunstmatige convertibiliteit van de Euro pese valuta der landen, deelnemend aan het Marshall plan, in het leven roept. Alle betalingen tussen deze landen zullen vanaf 30 Juni 1950 via de Europese Beta- lings-Unie worden verrekend. Het bedenkelijke van de situatie was, dat wij wel een grote vordering per 30 Juni op West-Duitsland hadden, maar dat men zich niet geheel safe voelde over de aflossing. Tegenover de vordering op ge noemd land stonden echter schulden aan andere landen, welke zouden moeten worden afgelost, terwijl wij van de af lossing van de oude schuld op West- Duitsland niet zeker zouden zijn. Onze overall positie per 30 Juni uit hoofde van de bilaterale monetaire accoorden van de landen, deelnemend aan de Eur. Beta lingsunie, was echter niet ongunstig, want wij hadden indien wij het goed hebben per saldo overall 15 millioen vor dering, maar hierin waren dan de 84 millioen vordering op West-Duitsland meegerekend. Gelukkig is thans een Nederlandse de legatie onder leiding van mr. S. Th. J. Teppema pl. v.v. directeur-generaal der Buitenlandse Economische Betrekkingen er in geslaagd tot een regeling met West-Duitsland over de aflossing van de schuld per 30 Juni j.l. te komen. Men weet dat volgens de afspraken van Parijs de landen onderling tot overeenstemming moeten trachten te komen over de af lossing van de bilaterale schulden en vorderingen. Komt een dergelijke over eenkomst niet tot stand, dan zal door ar bitrage in Parijs getracht worden tot een accoord te komen en lukt ook dat niet, dan moet de aflossing in twee jaar via de E. P. U. geschieden. De tot stand gekomen regeling houdt in, dat de gehele aflossing van onze vordering via de E. P. U- zal geschie den. In de eerste twee Jaar van de werking van de Europese Betalingsunie zal 7/12 van onze vordering ad 84 millioen, of 49 millioen, in maande lijkse termijnen van 1/24, of tweemaan delijkse termijnen van 1/12 bij de perio dieke afrekening in het credit van de rekening van Nederland worden ge boekt. Voorts zal in deze eerste twee jaar jaar het resterend 5'12 deel van onze vor dering ad 84 millioen, dus 35 millioen, eveneens bij de periodieke afrekeningen in het credit van de rekening van Neder land bij de Europese Betalingsunie wor den geboekt, voorzover bij deze afreke ningen Nederland bilateriaal t. o. v. Duits land een deficit zal vertonen. Eerst zal echter maandelijks het 1/24 van 7/12 van onze vordering, of 1/24 van 49 millioen dus ruim 2 millioen, geacht worden te dienen tot dekking van dit deficit. Een voorbeeld moge dit duidelijk ma ken: Stel dat bij een maandelijkse afreke ning van de Europese Betalingsunie het bilaterale deficit van Nederland t. o. v. West-Duitsland 5 millioen zou bedra- lioen en daarna nog een kleine 3 mil lioen in het credit van de rekening van Nederland bij de Europese Betalingsunie worden geboekt ten laste van Duitsland. Deze kleine 3 millioen dienen dan als aflossing op het 5/12 deel (zijnde 35 millioen) van onze oude vordering op West-Duitsland. De ruim 2 millioen die nen als aflossing op 7/12 gedeelte van on ze oude vordering. Voorts is bepaald, dat indien Duitsland in de E. P. U. in enige periode bij de af rekening een overall surplus, dus overall overschot heeft, dit overschot gebruikt zal worden om oude verderingen per 30 Juni j.l. van landen welke een bilateraal monetair accoord met West-Duitsland hadden, af te lossen. Nu had West-Duits land per 30 Juni j.l. circa 130 millioen schulden uit genoemde hoofde. Nederland was met 84 millioen veruit de grootste schuldeiser. Ver achter Nederland kwam Frankrijk en daarna Zweden. Het overall overschot van West- Duitsland bij een periodieke afrekening van de E. P. U. zal in verhouding van de vorderingen per 30 Juni van genoem de landen verdeeld worden onder deze crediteurlanden. Dit zal aldus geschic- den, dat het aan ieder land ran de oude crediteurlanden toekomende bedrag in het credit van de rekening van dat land bij de E. P. U. wordt geboekt.. Aange zien Nederland de grootste crediteur per 30 Juni was, zal Nederland ook het grootste aandeel van eventuele overall overschotten van Duitsland ontvangen. Het overeall overschot van West- Duitsland zal echter telkens over een periode van zes maanden worden vast gesteld. Wat gebeurt er nu na de eerste twee jaar van de werking van de Europese Be talingsunie? Indien West-Duitsland na deze twee jaar nooit een bilate raal overschot heeft gehad t. o. v. Nederland en nooit bij een periodieke af rekening een overall overschot heeft ge had, zal Nederland nog een oude vorde ring hebben op West-Duitsland ter grootte van 5/12 van 84 millioen, of 35 mil lioen. Automatisch zal dan bij de perio dieke maandelijkse afrekening 1/24 van laatstgenoemd bedrag door West-Duits land worden afgelost. Dit zal wederom geschieden door periodieke creditering van de rekening van Nederland in de EPU Voorts gelden dezelfde regelen als in de eerste twee jaar voor extra aflossing, in dien Nederland een bilateriaal deficit t. v. West-Duitsland heeft bij een perio dieke afrekening, of West-Duitsland een overall overschot heeft in de E. P. U. bij een periodieke afrekening. Indien de Europese Betalingsunie het eerder dan .wee jaar mocht begeven, of een dezer landen uit de E.P.U. treden, dan gaat de oude bilaterale monetaire regeling, welke thans bestaat weer gel den, mogelijk in gewijzigde vorm, maar dan wordt uiteraard gestart met het dan nog bestaande saldo van de vor dering van Nederland. Het bilaterale monetaire accoord met West-Duitsland blijft dus sluimeren. Zou door een van beide partijen het bilaterale accoord worden opgezegd, dan blijft in ieder geval de koersgarantie bestaan. Door een eventuele depreciatie van de mark kunnen wjj dus nooit scha de lijden op onze onde vordering. Bij de regeling van de aflossing van onze vordering is men uitgegaan van het principe, dat- een splitsing behoorde te HET WANDELENDE VEE De veehouder W. Hoogerbrugge, die vetweiders houdt op een weiland in de Abtswoutse polder (v.m. Kethel) bemerk te gistermorgen, dat zijn vee, acht stuks runderen, spoorloos verdwenen was. Hij zocht de hele polder af, maar vond de beesten niet terug. Hoewel diefstal vrij wel uitgesloten is ,werd toch securiteits- halve aangifte gedaan bij de politie. Als een ware detective is de heer Hoogerbrugge maar toch verder gaan zoeken. Als de beesten de polder uit ge gaan waren, konden ze moeilijk het veer- pontje genomen hebben, zodat de enige oplossing was de brug over het Huis te Riviere. Daarna konden ze of richting Schiedam of richting Overschie genomen hebben. Naar Schiedam gaande zouden ze gestuit zijn op de spoorwegovergang, zo dat hij er allicht iets van gehoord zou hebben, zodat alleen Overschie restte. De weg naar Overschie opende eehter weer een andere mogelijkheid, want bij de Hoge Brug konden de beesten rechts afgeslagen hebben, richting opgespoten grond Span gen. Inderdaad leidden daarheen sporen en na lang dwalen bleken de beesten rus tig te weiden achter de fabriek van Van Nelle, zodat ze stilletjes een kilometer of zes gelopen hadden, zonder dat iemand daar iets van bemerkt had. De beestjes waren zeer welvarend want op die onder gespoten grond bleek het goed weiden. Toen één der beesten aan een touw werd meegenomen volgden de anderen zonder dwang, vanzelf. Gistermiddag werd een luxe-auto uit Amsterdam op de onbewaakte overweg te Doetinchem door een personentrein gegrepen, waarbij de twee inzittenden, de 53-jarige fabrikant J. J. H. M. en de 47-jarige mevrouw S., beiden afkomstig uit Amsterdam, het slachtoffer werden. Het ongeluk gebeurde ongeveer 12 uur. De auto werd gegrepen op het baan vak Doetinchem—Winterswijk door een personentrein uit de richting Winters- wijk, die om 12.51 uur in Doetinchem moest aankomen. De auto kwam uit de richting Doetinchem en moest op de rijksweg Doetinchem—Terborg wachten voor de slagbomen. Daar de bestuurder blijkbaar grote haast had, is hij omgere den. Hij moest toen het baanvak elders bij een onbewaakte overweg kruisen, hetgeen hem noodlottig is geworden. De auto werd ongeveer 30 meter meege sleurd en enkele meters naast de lijn in een weiland geworpen. De inzittenden werden na het ongeval door omwonenden bevrijd. De heer M. gaf nog teken van leven, de tweede in- Gisteravond tussen 8 uur en 8.30 uur konden de bezoekers van Ahoy op de Parkkade een z.g. „vlaggenceremonie" (vlagstrijken) gadeslaan, uit gevoerd door de zeekadetten van de „Prince Rupert", het schoolschip van de bekende Britse Prince Rupertschool voor zeekadetten in samenwerking met enkele Nederlandse kadetten. De Britse kadetten keurig in 't gelid tijdens de ceremonie. zittende was reeds overleden. Beid® slachtoffers werden naar het R K. Zie kenhuis te Doetinchem overgebracht, waar de heer M. korte tijd na aankomst overleed. De trein, die met een snel heid van ongeveer 40 KM. reed, stopte direct. Het treinverkeer had een kwar tier vertraging. D^lart? nlafkmstordam. 9 AUgUStU" De „Groote Beer op de thuisreis, was Aug. op 200 mijl Z. van Kreta en wordt II Aug. te Amsterdam verwacht. De „Johan van Oldenbarnevelt" wórdt ven moedelijk 17 Aug. van Djakarta te Am-tor- dam verwacht. De „Sibaiak", op reis van Rotterdam n««T Melbourne, was 9 Aug. op 250 mijl zo van De „Skaugun" wordt vermoedelijk 15 nu Dondrahead. van Djakarta te Amsterdam verwacht. De „Somersetshire op de thuisreis naar Rotterdam, vertrok 9 Aug. (13 uur) van Pt. Said. De „Tabinta" wordt vermoedelijk 18 Aug. van Djakarta te Amsterdam verwacht. De „Zuiderkruis" arriveerde 8 Aug. U Surabaja. De bijzondere raad van cassatie ver- „iTr ,de gistermorgen de SS-er E. Krist euwarden- die samen met een zekere uorgers op 12 Juli 1944 de heer Hazelhof T,,?: ,h„gen en in de nacht van 12 oa hnd rfÓA de heer T°P te Grootegast vangenisstr!fCb£ten' tot levenslanÊe «e- tnt fevenslana WaS reeds door het BO- tot levenslang veroordeeld. V™?chcinriUr Vu^ht» die wegens ern- stige mishandelingen als blokoudste en voorman in het kamp Amersfoort ge- u „iaar gevangenisstraf door het B.G. was veroordeeld kreeg 12 laar gevangenisstraf met aftrek. g 3 Te New York is besloten tot de uitgave van een nieuw Katholiek periodiek, dat een nieuwe Katholieke beweging in het leven wil roepen. Het is getiteld A. D, afkorting van „Anno Domini". Het eer ste nummer zal in September verschij nen. Vooral muziek, toneel en literatuur sullen worden behandeld. De leiding it {^"■namelijk in handen van een groep Katholieken aan de universiteit van Fordham. Volgens het Duitse Economisch» Nieuwsagentschap is er bij de Glanzstoff- werk Oberbruch, te Nieuw Aken een nieuwe fabriek in aanbouw voor de pro ductie van perion. Men verwacht dat 1 October van dit jaar de eerste produc- tie-phase in gebruik genomen zal wor den. gen. In dit geval kan eerst ruim 2 mil- worden gemaakt voor het deel van de vordering dat de overeengekomen swing uitmaakt, n.l. 40 millioetj en het be drag van de vordering dat de swing te boven gaat, n.l. 44 millioen.. Het be drag dat de swing te boven .gaat is als een direct opeisbare vordering te be schouwen, de swing is. niet bestemd voor een permanent crediet, maar om seizoenschommelingen te dekken. Daarom is er terecht van Nederlandse zijde naar gestreefd, dat reeds in de eerste twee jaar ook een zekere aflos sing op de 40 millioen van de swing plaats vindt. In feite zal immers in het ongunstigste geval in dc eerste twee jaar reeds 5 5 millioen worden afgelost van de oude swing. Het stemt tot voldoening dat de Duit sers hebben ingezien dat het van zelf spreekt, dat bij een regeling als thans is getroffen de betaling van rente, wel ke op 2 pet. is vastgesteld,, moet plaats vinden. Het handelsverkeer van ons land met West-Duitsland is op het ogenblik van zeer grote omvang. De Nederlandse uit voer kwam in het tweede kwartaal van 1950 op ruim 250 millioen uit, of op jaarbasis op ruim 1 milliard. En het tweede kwartaal is nooit een top. Het derde en vierde kwartaal zijn in ver band met seizoensfactoren gunstiger. Een moeilijkheid voor ons land is, dat het tot dusverre zo sterk heeft geprofi teerd van de liberalisatie van West- Duitsland t.o.v. Nederland, waardoor cir ca 75 pet. van onze invoer in Duitsland geliberaliseerd is. Nu is de puzzle, dat volgens de afspraken van Parijs 60 pet. geliberaliseerd moet worden, maar dat voor de overige 40 pet., waarvoor voor lopig geen liberalisatie behoeft plaats te vinden, alle landen gelijk moeten wor den behandeld. Het principe van non discriminatie moet worden toegepast. Het behoeft geen betoog dat voorkomen moet worden dat t-o.v. Nederland een stap terug zou moeten worden gedaan. Hopelijk zal Duitsland er in slagen zijn uitvoer naar landen van de Euro pese Betalingsunie op te voeren, Kan sen liggen er voor Duitsland ongetwij feld bij liberalisatie in het pondengè- bied, waar het tot dusverre in vele gevallen zeer moeilijk kon binnen ko men. Zou Duitsland in een onevenwichtige positie in de Europese Betalingsunie komen en dus een te groot deficit krij gen, dan zou het wellicht genoodzaakt kunnen zijn tot restricties over te gaan. Maar iedere restrictie moet op nlet- discriminatoire basis worden toegepast en dan zou Nederland automatisch mede het slachtoffer kunnen worden. Het is noodzakelijk dat te Parijs bü de prakti sche uitwerking van de non discrimi natie regel voor de 40 pet. niet gelibera liseerde sector, de gunstige werking van een vergaand stelsel van liberalisatie tussen Nederland en West-Duitsland niet zal worden opgeofferd aan ondoelmatige en ontüdige toepassing van theorieën van gelijkheid voor allen. Veel critiek heeft men in verband met het hoge saldo van onze vordering ook gehoord over de transitozaken, welke tot het ontstaan van dit saldo hebben bijgedragen. Circa 180 millioen van de vordering zou ontstaan zijn door transitozaken, maar er mag wel eens op gewezen worden dat circa 100 millioen van genoemd bedrag zijn oorsprong heeft gevonden in regulaire transitozake^n, welke wij traditioneel ook voor de oor log reeds met Wiesl-Duitsland deden. In onze Leschouwingen over Oostende hebben wij er op gewezen, dat met België is overeengekomen de schuld bo ven de swing in twee jaar af te lossen. Voor de swing zelf wenste Nederland eerst af te wachten wat de regeling met West-Duitsland zou worden. Nu deze tot stand is gekomen, mag worden verwacht dat door ons met Bel gië voor de aflossing van de swing van het oude bilaterale monetaire accoord een regeling zal worden getroffen ana loog met die voor West-Duitsland. Na een debat, dat meer dan negen uur duurde en waaraan niet minder dan 23 volksvertegenwoordigers deelnamen, heeft de Belgische Kamer gisteravond om 23.15 uur gestemd over het wetsvoorstel, hou dende overdracht der koninklijke prero gatieven op prins Boudewijn. Het wets voorstel werd met 165 stemmen (katho lieken, liberalen en socialisten) tegen 27 stemmen (26 katholieken en 1 liberaal) bij 7 onthoudingen (5 katholieken en 2 communisten) goedgekeurd. Vóór de aanvang van het debat waren door een speciale commissie verschillende amendementen verworpen, o.a. ook dat gene, dat voorstelde de machtsoverdracht tot 7 September 1951 te laten duren, doch haar niet door abdicatie te doen volgen. De geallieerde hoge commissie heeft Woensdag een procedure bekend gemaakt waarbij de Westduitse regering een ze kere vrüheid gelaten wordt in de wetge ving op gebieden, welke gewoonlijk aan de geallieerden zijn voorbehouden. Toen West-Duitsland verleden jaar een staat werd, behielden de geallieerden zich de macht voor in aangelegenheden als ontwapening, buitenlandse zaken, herstel betalingen, dekartellisatie en aangelegen heden betreffende de veiligheid en het gezag van de geallieerde strijdkrachten. Krachtens het bezettingsstatuut echter zou het aan de Westduitse regering pn de 11 Westduitse staten toegestaan zijn om hun eigen wetgeving aangaande deze punten vast te stellen mits een zekere procedure zou worden gevolgd. Deze procedure is Woensdag ih een communiqué bekend gemaakt en houdt o.m. in dat de hoge commissie 21 dagen van te voren op de hoogte moet zijn ge bracht van de bijzonderheden van de voorgenomen wetgeving. De geallieerden kunnen deze wetgeving verwerpen of wijzigen. „Door haar sabotage heeft de rode op positie mensenlevens op het spel gezet en er kleeft bloed aan de handen van degenen, die deze revolutie hebben uit gelokt", zeide de heer Lam botte (CVP), Hierop reageerden de socialisten als wer den zij door wespen gestoken en er heer ste minutenlang een hels lawaai, doch voorzitter Van Cauwelaert greep in. De voorzitter van de socialistische party, Max Buset, verklaarde, dat de socialisten tegenover de koning een „menseiyke houding" zouden aannemen, indien hij eenmaal afgetreden was. De vorst zal zich kunnen vestigen waar hü wil, zo zeide Buset. Nadat de vorst zijn bevoegdheden heeft overgedragen, zal hfl echter geen politieke rol meer mogen spelen en zal hij zich moeten onthouden van deelneming aan openbare gebeurte nissen. Prins Boudewijn zal dezelfde status moeten krijgen als prins-regent Karei had. Al deze punten, zo zei hij, zijn heden morgen door de bijzondere commissie be studeerd en met algemene stemmen aan genomen. Na het aftreden van de vorst zijn de socialisten bereid met de C.V.P. samen te werken. Tenslotte bracht Buset hulde aan pre mier Duvieusart voor de inspanning die deze zich getroost heeft „om 'n oplossing te vinden in de kritieke dagen". Slechts de linkse banken sloten zich met hand geklap by deze hulde aan. De C.V.P.- leden gaven op geen enkele wijze biyk van hun instemming. Vandaag zal de senaat op zijn beurt hel voorstel behandelen. Is het ook daar goed gekeurd, dan zullen morgen de beide Kamers het ratificeren, waarna kroon prins Boudewijn de grondwettelijke eed als koninklljk-prins-regent zal afleggen. Bevestigd Is, dat de koning waarschijnlijk niet bij deze plechtigheid zal aanwezig zijn en dat de regerfng-Duvieusart ontslag zal aanbieden. Op 2 October a.s. zal het 75 jaar gele den zijn, dat het St Joze;Ezmkenhuis te Deventer werd gesticht. Er heeft zich een ere-comité gevormd voor de feestelijke viering van dit jubileum, die °-a. zal ge schieden met een receptie op 7 October. Het gemeentebestuur van Delft heeft ter gelegenheid van de voltooiing der restauratie van de Nieuwekerkstorén een beiaardwedstrijd uitgeschreven. Deze zal op Zaterdag 16 September onder auspi ciën van de Nederlandse klokkenspel-ver eniging aldaar worden gehouden. De eerste prijs bedraagt 250. De wedstrijd bestaat uit drie delen, een verplicht nummer (Impromptu van Ferd. Timmermans); een improvisatie op een gegeven thema en een nummer naar eigen keuze. ROTTERDAM, 9 Augustus 195». 218 en 110 ton papier Maastricht; 200 ton ld. Velsen; 140 ton meel Zaandam; 264 ton zinkerts Budel; ieo ton haver Amersfoort; 150 ton id. Zwolle; 100 ton tarwe Heemstede; 420 ton id. Deventer; 125 ton ld. Roermond; 150 ton id. l.-varen; 428 ton stammen Eind hoven; 90 ton kunstmest Winschoten; 100 ton id. Eindhoven: 408 ton petr. cokes Maas tricht; 150 ton rogge Deventer; 185 ton motoren Hengelo; 300 ton carbid l.-varen; 290 ton copra l.-varen; 32 stand hout Utrecht 52 id. id Leerdam; 48 id. ld. Amsterdam; 3 X 37 id. id. Deventer; 106 ld. ld. Eindhoven, vletrelzen U stuks. P» Een nieuwe sport heeft steeds te kam pen met kinderziekten en groeistuipjes. Dit geldt ook voor de, in Nederland nog zeer jonge „speedway"-sport, die eerst na de oorlog hier werd geïntro duceerd. Hoewel velen in den lande afwijzend staan tegenover dit onderdeel van de mo torsport, en het zelfs geen sport noemen, blijkt anderzijds uit de grote belangstel ling bij de wedstrijden, dat velen een andere mening zijn toegedaan. Wij hebben dezer dagen een overzicht gekregen van de nieuwe organisatie in Nederland en van de komende wedstrijd plannen. Voor de liefhebbers ziet het programma er inderdaad veelbelovend uit. Allereerst staat binnenkort een inter nationale wedstrijd op het Pr0,frar2.™ met als inzet de „Gouden. Helm strijd, waaraan door cracks van niet der dan 9 landen zal worden deelgeno men, wordt in drie dagen gesitredOT-kijs- wijk opent Zaterdagavond, 12 Augustus, waarna Zondagmiddag 2 uur de Rotter dammers in het Feüenoordstedion de sin tels kunnen zien rondvliegen, m'Amster dam zal vervolgens in het stad:ion de laat ste strüd worden gestreden en ordt aan degene, die in drie dagen de meeste pun ten heeft behaald, het »8oud overhan digd. Dat het aan spanning met zal ontbre ken blijkt wel uit de deelnemerslijst: Engeland stuurt de bij Rotterdamse speedway-enthousiasten bekende Howdy Byford. Uit Australië komt Ted Argall. Canada is vertegenwoordigd door Erik Chitty, Nieuw-Zeeland door Kid Curtus, Zuid-Afrika door Doug Serrurier en de kampioen Buddy Fuller. Twee nog niet bij name bekende Bel gische rijders, de Amerikaan Bud Reda en de Denen Uno Jensen en Ralf Peter sen completeren het internationale gezel schap, terwijl de Nederlandse kleuren door T. Metzelaar (kampioen van Neder land), Co Boef, Theo Bisschops en Nic0 i van Gorcum zullen worden verdedigd. Nieuwe teams Bestonden tot kort geleden in Neder land 5 teams, die onderling competitie wedstrijden speelden, thans is dit aantal teruggebracht tot 4, door het opheffen van de Hilversumse „Hollandse Leeuwen". Tevens werden de 4 overige teams, t.w". de Rotterdamse „Feijenoord Tijgers", de „Vliegende Hollanders" (Amsterdam). „Windmolens" (Den Haag) en Limburgia (Limburg) opnieuw geformeerd, waar door de onderlinge sterkte is toegenomen, hetgeen de spanning bij competitiewed strijden zeker ten goede zal komen. Verdere plannen Niet alleen op de drie RAF-banen (Rijs- wyk, Amsterdam, Feijenoord) zal worden gereden ook in Bergen op Zoom, Eind hoven, Nijmegen, Deventer en Hengelo zullen wedstrijden worden georganiseerd, evenals in Hilversum. In laatstgenoemde plaats zal worden samengewerkt met de bekende rijder Bertus van Hamersveld. Voorts bestaan voor het Zuiden nog grootse plannen: in het nieuwe stadion van Den Bosch zal, na het gereedkomen van de accommodatie, de sintelbaan in gebruik worden genomen, terwijl in Til burg de leider van de Nederlandse Tour de France-equipe, J®n Pijnenburg, zal worden ingeschakeld bij de wedstrijden in het Sportpark. Dit laatste is echter nog toekomstmuziek, daar allereerst de (reeds toegezegde) verbreding van de sintelbaan tot stand moet komen. Het generaal kapittel van de Congrega tie van de H Geest heeft pater Francis Griffin benoemd tot nieuwe generaal overste. Pater Griffin werd in 1893 in Ierland geboren en werd priester gewyd in 1920. Hij vertrok naar de missie van Oost- Afrika, waar hij lange jaren Apostolisch Vicaris was van Kilima Njaro tot 1933. Ia 1938 vestigde hU zich te Parijs. De Congregatie van de H. Geest telt op het ogenblik 4500 leden, merendeels in de missie werkzaam. Zy telt 12 misslebla- schópj^en onder haar leden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2