Nieuws uit STAD en OMTREK Wacht Wij U voor vonden een geschiedenis boekje uit 1999 1 September -M i LAATSTE BERICHTEN Nederlandse autobus in ravijn gestort Bioscopen deze week reekwoord-Pttzzle I' Belgisch Kabinet biedt ontslag aan HONDERDEN SLACHTOFFERS TE MAKASSAR Iets over de Luchtvaarttentoonstelling 7 n /j W. VACANTIETOCHTEN l Standsiverker rolt Raad op NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Posities schepen met troepen, repatriërenden en emigranten WALDO De wereldkampioen schappen wielrennen te Luik Vijftien personen zwaar geivond Eén dode onder Nederlandse burgers De wedstrijden van „De Maas" De vrijwilligers voor Korea l 3 3 5 8 3 r/8 ZATERDAG 1.2 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 EEN GROTE SCHADUW VOORUIT BURGERLIJKE STAND EXAMENS MEDISCHE ZONDAGSDIENST H.D.V.S.-RESERVES VEROVEREN D.R.Z.-BEKER OPSTELLING R. C. MECHELEN URSUS WINT P. P. S. C.-BEKER ook met aanhangwagen HARINGUITVOER GESTEGEN Met 681.217 kg. LIJK DEENSE MATROOS GEVONDEN Alpenweg in een ravijn gestort. Zes en dertig Nederlanders wer den gewond en van hen vijftien ernstig. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Aanvankelijk werd bericht, dat er doden waren te betreuren, maar dit bleek achteraf gelukkig niet juist. Het ongeluk zou zijn gebeurd doordat de remmen weigerden toen de wagen een steile helling afreed, welke in een haarspeld bocht eindigde. De gegevens omtrent het aantal gewonden werden door de politie verstrekt. Het wrekende zwaard (Monopole) Abbott en Costello in het Wilde Westen (Passage) DE HAVEN VAN ROTTERDAM BIJ ZONLICHT DE MAAS TUNNEL IN Zonnescherm van bomen moet nog groeien WEER SYNTHETISCHE RUBBER IN DUITSLAND? LINKTRAINER WELLICHT OP KOMST /o tl /f /5 ló V Het is hier hollen of stilstaan, zei ons eens een collega, die in Schiedam voor een op vacantie-zijnd redacteur kwam waarnemen. Hele dagen was er niets te doen en dan plotseling braken de persconferenties en politie berichten los, waarbij dan meestal nog wel een brandje of een paalslaanderij kwam. Schiedam houdt de traditie hoog. Het is op het ogenblik komkommertijd van de akeligste soort, maar aan de horizon van de agenda doemen reeds de donkere wolken op van een wolkbreuk van nieuws. Wij denken dan nog niet eens aan de Vacantieweek alleen. Wij denken aan de lste September, die een der kritiekste data in ons bestaan zal worden, maar die tegelijkertijd een historische datum zal worden. de 2e, welke moeilijkheid hij meende oo- gelost te hebben door dit deel van Je, geschiedenis (dus het overgeplakte deel) de „Mandoenoumeeis"-nacht te noemen.1 En wij zien er nu al-van komen, dat wij er helemaal niet aan kunnen mee doen, want wij moeten die raadsvergade ring versldan. Hollen of stilstaan. Pardon, stilzitten. GEBOREN: Petrus B., z. van C. J. H. Alblas en A. Brand Berdina J. M. d. van G. H. Mooren en P. C. Wuisman Cornelis z. van H. Semeijn en M. van Dijk - Elly d. van M. G. Kars en A. Ver- meulen Wilhelmina d. van W. v. d. Windt en W. v. d. Schalk Jacoba C. M. d. van A. J. de Pauw en M. J. Schrau- wers. 1 SEPTEMBER 1950 Vraag: Wat gebeurde er op 1 Septem ber 1950 in Schiedam? Antwoord: Onder spel van het carillon en muziek van een van de harmonie orkesten werd 's morgens op de Broers - veld de weekmarkt officieel geopend. Hiermee werd een nieuwe periode in het bestaan van Schiedam ingeluid; Biet zozeer in commercieel opzicht al leen, maar nog meer in psychologisch. Het was een van de serie na-ooriogse nederlagen der pessimisten. Men hoor de steeds minder hun devies: „Heft lukt hier toch nooit". Vraag: Was dit alles? Antwoord: Nee dit was alles niet. Nadat het in de middag van die dag vrij rustig was geweest sommige mensen zagen in het Passage-theater de film „Maria Goretti" brak in de avond de rebellie van de leut eerst goed los. Het meest kenmerkende van deze revolutie was de totaliteit. In plaats van dat de brandweer uitrukte aan het eind van de avond om de gemoederen af te koelen met enkele wei-gemikte stralen, begonnen de Schiedamse spuit gasten reeds in de voor-avond met het morsen van ettelijke reservoirs water. Vraag: Had dit enig nut? Antwoord: Men zei, dat het de bedoeling was te demonstreren, hoe de brand- blusserij zich in de loop der eeuwen ontwikkeld had. Vraag: Welke episoden kunt gij op noemen in de ontwikkeling van de vuurbestrijding? Antwoord: le episode: Het aanvallen van de brand door middel van het doorgeven van emmers, gevuld met water vanaf de waterbron naar de vuurhaard, het z.g. ketting-systeem; 2e episode: Het aanvallen van een brand met handspuiten, niet zijnde parapluies; 3e episode: Het aanvallen van een brand door' middel van een motor en of stoomspuit met paardentractie en door middel van een blusboot; 4e episode: Het aanvallen van de brand met modem materiaal zoals Magirusladder, babyspuit, ladderwagen en zuurstofmasker; 5e episode; .De vuurwaferbestrjiding met de blauwe knoop. Deze laatste methode mocht in Schiedam niet ge demonstreerd worden. Nu zult u zeggen, dat met dit een voudige vraag- en antwoordspel uit de pre-onderwiisvernieuwingsperiode reeds een goed stuk historie zou zijn geboek staafd in de weke hersenmassa van onze toekomstige V. GD. O.-schooI-bevolking, voor zover deze vorm va'n algemeen vor mend onderwijs nog ooit kans van slagen zal krijgen, maar gij vergist u. want de les is nog maar half gevorderd. Vraag: Waar zat te dien ure de vroed schap van onze goede feestvierende stad? Antwoord: Deze vergaderde 'in de raads zaal, alsof er buiten geen revolutie kookte, alsof het volk niet redeloos, de regering radeloos en het land reddeloos was in de greep van helse machinanten. Vraag: Wie waren deze helse machinan ten? Antwoord: (met luid gejoel): De Ram blers. Vraag: Waarom waren deze ramblers zo gevaarlijk? Antwoord: Zij hitsten het volk op door hot te doen met hit parades. Het was vooral deze ruiterij die onder de jeugd veel slachtoffers maakten. Vaak .-- Heden slaagden voor het examen schil deren „perie" de heren B. Weij en W. v. Wijk en voor de Vestigingswet schilderen de heren W. v. Dam, W. v. Houdt, G. v. d. Kraan, A. v. Schijndel en Th. Voogt allen leerlingen der Gem. Nijverheids- avondschool. Dr. Houithuysen J. v. Swammerdam- Bingel 43, tel. 68516; G. In 't Veld, W. de Zwijgerlaan 23, tel. 68599, J. Ris, Tuin- laan 92, tel. 67856. Apotheker: A. Gouka, Hoogstraat 29. Vrijdagavond speelden de reserves van Hermes-D. V. S. en S. V. V. een beslis singswedstrijd op Boshoek. Deze wedstrijd werd gespeeld in verband met de neder laag-serie van D. R. Z. Hermes-D. V. S. speelde destijd 0—0; S. V. V. 1-1. Hermes-D. V. S. zegevierde gisteravond met 2—1, nadat de ruststand was inge gaan met 11. Hiermede veroverde Hermes-D. V. S. de beker, welke D. R. Z. hiervoor be schikbaar had gesteld. D4GBIAO VOOR SCNHDAM fM OMStRtKltt 72ste Jaargang No. 21310 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd In bet gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71. Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 4 30 per kwartaal. 1 45 per maand, 0.35 per week. Adverientie-prii? op gewone kolombreedte t 0.15 pei millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde prjta verkrijgbaar bil de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 2o woorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. goofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet den deze hit-parades nachtmerries, zo dat men zelfs in die tijd de ghostriders door de sky meende te horen galop peren. Vraag: Was er niemand, die dit geweld trachtte te keren en de mensen tot' be zinning trachtte te brengen? Antwoord: Terwijl d'e vroedschap ver gaderde en de Ramblers de stad in opperste waanzin hadden gebracht; ter wijl in de kramen van de Broersveld een eenzaam standwerker zijn laatste gros zakmessen met acht verschillende Instrumenten voor geen gulden, geen negentig, geen tachtig, geen zeventig, geen zestig, geen vijftig, geen veertig, geen dertig, geen negen-, acht-, zeven zes-en-twintig cent; geef mij maar een kwartje! probeerde te verkopen; ter wijl dit alles gebeurde, streken Kik vorsen in de stad neer, die Schiedam bezetten uit naam van Z. K. H. Prins Amadeiro, Ricosto di Carnavallo. Rid der van het Reksam, Heer en Meester van Oeteldonk en deszelfs watervrije moerassen en zandwoestijnen enz.enz. Hoewel ook hier de les over 1 Septem ber 1950 nog niet geëindigd is, moeten wij het verslag uit het geschiedenis boekje staken, aangezien Sffe onderwijzer het uit paedagogische overwegingen juis ter geacht heeft over de rest een ondoor- Zichtelijk wit papiertje te plakken, zoals in onze lyceum-dagen wel gedaan placht te worden over bladzijden uit de Platen atlas bij de Algemene Geschiedenis, af deling Griekenland. Wij vernemen uit doorgaans betrouw bare bron, dat de Kikvorsen tot in de raadszaal zijn doorgedrongen en de vroedschap gevankelijk hebben wegge voerd, toen deze bezig was aan het voor stel van B. en W. om de nieuwe röntgen- therapie-installatie te laten vervaardigen door de leerlingen van de R.K. Ambachts school in de zaal van het Cultureel Centrum onder leiding van de advies commissie voor het nieuwe ziekenhuis, dat waarschijnlijk op de oude begraaf plaats zal verrijzen. Men was juist bezig met de behandeling in tweede instantie en één van de leden (P.v.d.A.) had om instelling van een commissie a.d hoe ge vraagd, anders was van de hele zaak van der ent weg. Wat de onderwijzer nog onbeplakt had, was de passage, waarin de schrijver ver klaarde, dat de titel van het hoofdstuk eigenlijk niet juist want, aangezien hier niet alleen sprake was van de le Septem ber, maar niet minder van een deel van De opstelling van het elftal van R.C. „Mechelen", dat morgen tegen HDVS speelt is als volgt: doel: Schaap; ach.ter: Diddens, Hofmans; midden: Mangelschots, Van der Auwera, Rappoort; voor: Put, De Saedeleer, Mannaerts, Dehert, Reniers. Woensdagavond speelde PPSC zijn laatste wedstrijd voor de nederlagenserie, en moest een 70 nederlaag slikken van Ursus, dat hiermede de winnaar werd van de fraaie beker. Ursus speelde een goede wedstrijd, maar wij hebben PPSC wel eens beter zien voetballen. De „Amarapoora" vertrekt vermoedelijk 30 September van Djakarta naar Rotterdam. De „Empire Brent" vertrekt vermoedelijk 20 September van Djakarta naar Rotterdam, De „Groote Beer", op de thuisreis naar Amsterdam, passeerde 11 Aug. Kaap Bon. De „Johan van Oldenbarnevelt" op de thuisreis naar Amsterdam, passeerde 12 Aug. Algiers. De „Kota Inten", op reis van Rotterdam, naar Java, was 11 Aug. op 420 mijl W. v. Padang. De „Sibajak", op reis van Rotterdam naar Melbourne, was 11 Aug. op 500 mijl NW. van de Cocos-eilanden. De „Skaugum" op de thuisreis naar Am sterdam, passeerde 11 Aug. (20 u.) Gibr. De „Somersetshire" op de thuisreis naar Rotterdam, was 11 Aug. op 300 mijl O. van Malta. 4 De „Tabinta" op de thuisreis niaar Am sterdam, passeerde 11 dezer (9 u.) Malta De „Waterman" arriveerde 9 dezer te Surabaja. De „Zuiderkruis" vertrekt vermoedelijk 22 Aug van Djakarta naar Rotterdam. Dit is een foto van de Broersveld. Nu nog in rust, maar op 1 September vol marktkramen, geschreeuw van standwerkers en aanprijzingen van kooplui. Om die gebeurtenis waardig te vieren, is men nu reeds bezig met het klaarmaken van de feestverlichting. Vier man sterk iverkt eraan, want 1 September zal vol evenementen zijn. De Belgische kabinetsraad is Vrijdag middag half 6 In vergadering bijeenge komen. Om 17.55 heeft de eerste minister Duviensart zijn kabinet verlaten om de koninklijke prins het ontslag van zijn regering aan te bieden. De koninklijke prins heeft het ontslag van de regering Dnvieusart aanvaard. Hij verzocht de demissionnaira eerste minister de lopende zaken te blijven waarnemen, totdat een nieuwe regering is gevormd. De koninklijke prins 'is zijn besprekin gen over de vorming van een nieuwe regering onmiddellijk begonnen en heeft de voorzitters van Kamer en Senaat, resp. de heren Frans Van Cauwelaert en Paul Struye, ontvangen De koninklijke prins zou zijn bespre kingen heden. Zaterdag, voortzetten en dan de voorzitters der socialistische, liberale en christelijke volkspartij ont vangen. Anderzijds wordt vernomen, dat „ach ter de schermen" reeds besprekingen zouden worden gevoerd tussen de leiden de figuren der drie partijen om zo snel mogelijk een einde te maken aan de regeringscrisis. Als mogelijke kabinets formateur wordt de minister van finan ciën in het demissionnaire kabinet, Van Houtte, genoemd. GEHOOR De uitslagen van de sprinten der prof., welke Zaterdag zijn betonnen: luiden: le serie: 1 Karris (G.B.), 1 Van Buren (Zwits.), laatste 200 m. 13 4 sec.; 2e serie; 1 Van Vliet (Nederland), 2 Senfftleben (Frankr.), 3 Ghella (It.) 12.2 sec. Het was een prachtige rit, waarbij Van Vliet na de start de kop nam. In het midden van de voorlaatste bocht dook Ghella naar beneden met Van Vliet naast zich. Tientallen meters lagen beide ren ners naast elkaar maar Dij het ingaan van de laatste bocht kwam van Vliet ge makkelijk over Ghella heen, terwijl Senfftleben. die steeds in 3e positie had gelegen, Van Vliet, niet meer kon bedreigen. 3e Serie: 1 Gerardin (Frankr.), 2 Bijster (Ned.), 3 Pauwels (Belg.) 12.4 sec. Ge rardin kwam bij het uitkomen van de voorlaatste bocht naar binnen, Bijster viel hem aan. terwijl Pauwels tegelijker tijd spurtte. De aanval van Bijster werd door de Fransman afgeslagen, de Belg zette niet door en Bijster trachtte nog eenmaal terug te komen, dit keer bin nendoor. Maar Gerardin won onbedreigd. 4e Serie: 1 Derksen (Ned.), 2 Astolfi (It.), 3 Roth (Zwits.). Op het voorlaatste rechte eind demarreerde Derksen en ving een tegenaanval van Astolfi op Roth kreeg een „zwieper" in de laatste bocht van Astolfi, doch Derksen won gemakke lijk met meer dan een lengte. 5e Serie: 1 Heid (Ver. St.), 2 Scherens (Belg.). 3 Bellanger (Frankr.). 12 sec., de snelste tijd van de dag op dat ogen blik. 6e Serie; 1 Schandorf (Denem.), 2 Gosselin (Belg.), 3 Plattner (Zwits.), 12.4 sec. Volgens opgave van de Dienst der Nederlandse Haringcontrole bedroeg de Nederlandse uitvoer van pekel- en steur- haring in het tweede kwartaal van dit jaar in totaal 7.294.667 (v. j. 6.613.450) kg, netto met een aangegeven waarde van 3.771.703 (v, j. 3.461.281). Hier van werd o.m. uitgevoerd naar België 1.376.389 kg. ter waarde van 882.784, Oost-Duitsland 2.989.620 kg. ter waarde van 1.450.172, West-Duitsland 1.626 069 kg. ter waarde van 797.676 en Tsjecho- Slowakije 349.713 kg. ter waarde van 402.405. Van de gedurende het tweede kwar taal 1950 uitgevoerde pekel, en steur- haring werd uitgevoerd door exporteurs gevestigd in Schevenin'gen voor een be drag van 1.722.397, in Vlaardingen voor 964.148, in Katwijk aan Zee voor 914.475, in IJmuiden voor 114.179 en in overige plaatsen voor 56.504. Vanmorgen trof men in de Rijnhaven het stoffelijke overschot aan van de 23-.iarige Deense matroos Frank Nielsen, die, zoals we reeds berichtten, sinds Zondag j.l. werd vermist. Hij was werk zaam aan boord van het Deense m.s- „Argentina", dat in de Rijnhaven ligt. Een autobus met Nederlandse I dit. traject, dat een van de gevaarlijkste 11S ln de omgeving van Grenoble, toeristen IS bij Grenoble van een Herders, die nabij de plaats van Nader meldt men ons, dat het gezel schap terugkeerde van een reis naar Rome in verband met het H. Jaar. De meeste deelnemers zouden afkomstig zijn uit Eindhoven of omgeving. De bus was gehuurd van de fa. Van Dijk te Eind hoven. Chauffeur was de heer J. van A., die een elleboog ontwrichtte. Het ongeluk vond plaats in de buurt van Laffrey, op ongeveer 28 km. afstand van Grenoble. Gelukkig verkeert echter volgens de laatste berichten geen der gewonden in levensgevaar. Nadat de remmen van de bus vlam hadden gevat, raakte de wagen van de weg en gleed van de helling in het 200 meter diepe ravijn. Halverwege echter bleef hij steken tegen een eiken boom, die een verdere val verhinderde De auto werd echter wel in het midden opengereten en het dak werd afgerukt. Het ongeval vond hedenmorgen plaats te half acht Nederlandse tijd. De gewonden zijn met zes ambulance auto's naar het ziekenhuis te La Tronche, vlak bij Grenoble vervoerd. Volgens latere berichten gebeurde het ongeluk in de haarspeldbocht; de wagen draaide tweemaal om zijn as, kapseisde toen en gleed van de helling tot een oude eik hem tegenhield. Gelukkig was de helling niet een van de Sterkste op Wij troffen het toen we gisteren langs de Brandweerkazerne kwamen. De nieuwste aanwinsten van het Schiedamse brandweercorps werden er juist toegedekt tegen de invloeden van weer en wind. Nieuw zijn deze nieuwste aanwinsten weliswaar niet. Als U er meer van wilt weten, leest dan elders op deze pagina over de brandweeroptocht van Vrijdag 1 September. In 1648 werd er in Europa een serie vredes gesloten, welke de zoveelste adem pauzes waren in het eindeloze gevecht van land tegen land, van dynastie tegen dynastie. Volgens het nogal schemerige Techni- colorprodiuct, dat bij deze situatie aan knoopt, is de dappere en eerlijke Franse Generaal Cadeau hef vechten moe. Hij is blij zijn mannen naar huis te kunnen sturen; naar akker en haard. De rechter hand van de Koningin van Frankrijk, Maarschalk Modoré echter kan geen vre de gebruiken, want het land lijdt honger en de staat heeft enorme schulden, die alleen goed gemaakt kunnen worden door een plunderings-oorlog tegen Spanje.. Als Generaal Cadeau opdracht krijgt op te rukken tegen Frankrijk's Zuiderbu ren weigert hij aan dit bevel gehoor te geven Omdat zijn persoon groot gezag heeft in het leger vreest Modoré muiterij. Hij laat de generaal dus in „Schutzhaft" nemen. Hij heeft echter niet alleen met Cadeau, maar ook met diens jonge luitenant Pi- card te maken. Wat deze op de degen presteert, stelt de schermkunst van de gehele Franse ridderschap in do schaduw. Bovendien blijkt hij een listig heer, die de Franse generaal weet te bevrijden en Modoré aan zijn einde helpt. Hiertoe wordt hij geholpen door het vriendinne tje van de maarschalk, die verliefd op hem wordt de leeftijden passen ook beter bij elkaar. Er wordt in de film goed geschermd. In het voorprogramma treedt Henri Ravos op met enkele experimenten op het gebied van de telepathie en de hel derziendheid- De lengte van de voorstel ling staat hém niet toe uitgebreid te de monstreren,. maar hij toont door zijn op treden wel, dat hij over die buiten-fin- tui'gelijke waarneming beschikt, die mo menteel het terrein van uitgebreide stu dies uitmaakt. De twee Hollywoodse komieken komen als handelsreizigers in een wild stadje aan in het Westen der V. S. Lou Costello schiet een berucht heerschap neer, maar wordt veroordeeld voor zijn weduwe en kinderen te zorgen, krachtens de code van de streek. Hierdoor wordt hij zelf immuun tegen aanvallen, omdat niemand hem wil doden uit angst de weduwe en de kinderen toegewezen te krijgen. Als sheriff slaagt Lou er ondanks zichzelf in orde en recht te herstellen. Alles vol gens het gebruikelijke Abbott en Costello- recept, dat deze keer niet uit de situatie haalde wat eruit te halen viel. In het voorprogramma uitvoerig nieuws met ongelofelijk realistische opnamen uit vliegtuigen in Korea, een muziekfilm van Woody Woodpecker. Volgens mededeling van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland, zijn in de week van 30 Juli tot en met 5 Aug. 1950 in de haven van Rotterdam aangekomen 302 zeesche pen met een inhoud van 1,324.805 netto M3 (2.83 M3 1 reg. ton), tegen .197 s 'iepen met 851.851 neto M3 in de over eenkomstige week van vorig jaar. Nu dus 105 schepen meer miet 472.954 netto M3. Van betrouwhare zijde wordt verno men, dat het aantal slachtoffers bij de botsingen te Makassar in de honderden ioopt. Voor zover thans te zeggen valt, is er echter onder de Nederlandse bur gers slechts één slachtoffer te betreuren. Het preciese aantal slachtoffers onder de Nederlandse militairen is nog niet bekend. De verontwaardiging over het zenden van de Kortenaer naar Makassar in de kringen van de RIS luwt reeds enigs zins, ofschoon de mening,dat de gevoe lens van wantrouwen tegenover Neder land lang kunnen nawerken, gerecht vaardigd is. Van de militaire waarne mers, die Donderdag- naar Makassar zijn vertrokken, is nog geen bericht ontvan gen. De positie van de Kortenaer De kwestie van de Kortenaer vormt nog steeds een onderwerp van bespre king tussen de regering der RIS en dr. Hirschfeld, aldus verneemt de correspon dent van het ANP uit welingelichte bran. De regering van de RIS ziet als enige oplossing: ontwapening van de voorma lige leden van het KNIL. Deze oplossing gaat naar van Ne derlandse militaire zijde werd vernomen met grote moeilijkheden gepaard, in verband met de verminderde mate van handelbaarheid der Ambonezen. De be middeling van de Unci is eveneens zeer moeilijk, aangezien de Unci geen bemid delingsbevoegdheden in strikte zin heeft. Zelfs, indien beide partijen zich vooraf bij de uitspraak van de Unci over de Kortenaer zouden willen neerleggen, moet nog betwijfeld, worden, of dé Unci een dergelijke bemiddeling zou aanvaar den. De Unci voelt het meest voor „goede diensten", teneinde de zaak in der minne te kunnen schikken. Een woordvoerder voo-r het: Indonesi sche ministerie van defensie in Djakarta heeft medegedeeld, dat het in Makassar rustig is, aldus meldt A.P. Hij zei, dat de soldaten van het vroegere KNIL naar de kazernes waren teruggekeerd en dat zij hun zware wapens en een deel der lichte wapens aan 50 federale soldaten uitgeleverd hadden. De zware uitrustig bestond uit 10 bren- carriers en vier gevechtswagens. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de federale traepen in Makassar in totaal 20 doder en 50 gewonden hadden. 'Het aantal slachtoffers onder de burger bevolking was veel hoger, zei hij. ongeluk hun schapen weidden, hebbel* terstond alarm gemaakt en daaraan if het te danken, dat reeds een half uuf na de ramp de eerste hulp aanwezig was. In het hospitaal zeide men, dat pas vanmiddag de namen van de gewonden zouden worden opgegeven. Intussen meldt A.F.P. nog, dat slechts vier van de 36 gewonden ernstiger letsel hebben opgelopen. De bus was eigendom van de Tour centrale fa. Arn. van Dijk. De Uitslagen van de tweede dag van de wedstrijden, door de Koninklijke Roei en Zeilvereniging ..De Maas" dit week einde te houden, luiden: Handicap klasse, no 2. open: 1. H-ol- landia 4. stuurm L Sillevis, 2 uur 49 mm. en 11 sec.; 2. Kickerie. stuurm J. G. Smit 2 52.27: 3 Zwerver, stuurm. W. N H. van der Vorm 2.53.27. Handicap klasse no. 2 kruiser: 1 Seal s's.'_?tuurm Wm. C. Grootenhuis 3.05.43; Wmdekind. stuurm. C. van der Giessen oL8: 3- Nenuphar, stuurm. J. P. Bnele 3.27 33. Handicap klasse no 3. open: 1 Abel Tasman, stuurm. L. van Oudgaarden 2.41.47; 2. Edith, stuurm. mej. S. Vroemen 2 48 05; 3. Orca, stuurm. P. van Ulden 2.50.1. Internationale drakenklssse: 1. TI ft Uilenspiegel, stuurm. J. R. Blickman. Vanmorgen om 10 uur waren door het K. L. aanmeldingsbureau voor Korea in 's-Gravenhage reeds 30 vrijwilligers af gewerkt en in de loop van de morgen ging de aanmelding gestaag door. Tot vanmiddag 12 uur hadden zich voor de beide uit te zenden compagnieën in totaal 90 gegadigden in persoon aange meld. De plotselinge overgang van zonlicht naar kunstverlichting is oorzaak dat vele automobilisten zich moeilijk kunnen oriënteren wanneer zij bij zonnig weer de Maastunnel inrijden. De A. N. W B. verneemt, dat het niet mogelijk is om de extra-natrium verlich ting in het begin van de tunnels over grotere afstand voort te zetten. Om aan het bezwaar zoveel mogelijk tegemoet te komen, is de omgeving vóór de tunnel ingangen olijfgroen geschilderd en is reeds enige maanden geleden boven de tunnelmonden een boombeplanting aan gebracht. Deze is echter nog te jong om reeds nu het zonlicht doelmatig af te schermen. Te Wiesbaden is vandaag van Ameri kaanse zijde de hervatting van de pro ductie van Bunarubber in het uitzicht gesteld. De tijd is thans gekomen, zo zeide de Amerikaanse spreker, dat het Westduitse ministerie van economische zaken aan de geallieerde hoge commis sie verzoekt haar standpunt ten aanzien van deze kwestie bekend te maken. In de finale poule van de internatio nale militaire kampioenschappen water polo won België Vrijdag met 2-1 van Egypte, nadat de rust met gelijke stand 1-1 was ingegaan. Het Nederl. militaire zevental verloor met 5—6 van Frankrijk, nadat met rust de stand 1—2 was. Een belangrijk punt op het programma van de Vacantie-week zal de luchtvaart- tentoonstelling vormen. Het was al lang bekend, dat deze in het Stedelijk Museum gehouden zou worden, doch er kon weinig over verteld worden, omdat het nog steeds niet bekend was, wie er aan zouden deelnemen en waaruit de tentoonstelling zou bestaan. Sinds enkele dagen is daar verandering in gekomen. Zo staat het reeds vast, dat de KLM haar medewerking zal geven, dat de Luchtstrijdkrachten met een grote stand zullen komen en dat ook de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart van de partij zal zijn. Men had op deze organisaties wel gere kend. Een grote verrassing daarentegen was het, te horen dat ook de Regerings Voorlichtingendiienst en de Rijks Lucht vaart School hun steentje aan deze Schie damse luchtvaart-tentoonstelling zullen gaan bijdragen. Een groot deel van de stand op de grote nationale tentoonstelling „Mijlpaal 1950 die te Arnhem gehouden wordt, komt hierheen. Dit betekent, onder meer, dat het Scme- damse publiek heel waarschijnlijk de kans zal krijgen, zelf te mogen vliegen. Want bij de stand van de Rijks Luchtvaartschool is een zogenaamde „linktrainer" opge steld. Dit is een kostbaar en zeer inge nieus apparaat, waarin men piloten kan testen op hun goede en slechte eigen schappen, zonder dat men hen de lucht in behoeft te sturen. Men zou kunnen zeggen, dat de „link-trainer" de mensen laat droogvliegen. Indien het apparaat met de inzending van de Rijks Luchtvaart School meekomt, betekent dit, dat onze stad de tweede of derde is, die de linktrainer op ©en ten toonstelling binnen haar poorten krijgt. Het le stond hij OP df ^rote luchtvaart- show Van de KLM te Amstelveen, die nog niet zo lang geleden gehouden werd. Twee technici zullen het ingewikkelde toestel dagelijks controleren; een speciale instructeur zal het publiek voorlichten. Het Koninklijk Nederlandse Meteorolo gisch Instituut zal ook komen. Het zal een zogenaamde „raciio-sonde" insturen. Dit is een electrisch apparaat, dat aan een bal lon wordt opgelaten tot op een zekere hoogte en dat vervolgens door middel van een parachut automatisch naar de aarde daalt en zo belangrijke gegevens verstrekt over de toestanden in de hogere luchtla gen. Waaruit de bezoekers dan kunnen op maken, dat het KNMI waarachtig niet haar weerberichten zó maar uit de lucht grijpt. Bovendien staat het vrijwel vast, dat het KNMI een speciale stand zal openen, waarin de Schiedammers kunnen leren wat „thermiek" is en hoe deze ontstaat. De K.N.V. v. L. komt met tal van model len, foto's enz., en bovendien met een nieuwe landkaart, waarop men alle lucht vaartclubs te zien krijgt. Deze kaart werd tot nu toe alleen getoond op de luchtvaart show te Brussel. Tot slot en dit is lang niet het minst interessante zal de Schiedamse Lucht vaartclub op de voormalige Polyantha of op het Singel-plantsoen demonstraties geven met zweef- en motor vliegtuigjes met en zonder lijnbesturing. T In ieder hokje moet een letter staan. Deze vormen op de horizontale lijnen woorden van de volgende betekenis: 1. getal; 2. heffing; 3. alle mensen sa men; 4. in overheidsdienst; 5. overheid; 6. ondergeschikten; 7. eiland van Indo nesië; 8. bewusteloosheid; 9. vuur dover; 10. kunstmatig product; 11. deel van de dag; 12 vruchtboom; 13. ompraten; 14. analfabeet; 15. watersproeier; 16. geberg te in Noord-Italië; 17. de vrouw eigen; 18. schuld; 19. soort steen. Bij juiste invulling ontstaat op de ver ticale rijen vet gedrukte vierkantjes een spreekwoord. Te gebruiken lettergrepen: a- amb- be- be- boom, de, de, den, do, doof, ge. ge, geld, gie, hard, heid, kunst, las. le, let, lo, lijk, ma, mens, mie, ming, naar, neel, ning, o, on, pe, per, pot, re, re, ren, ring, so, steen, stond, su, te, ten, ter, ter, tlng, tig, tra, ven, ver, vond, vrou, we, ze, zwij, zij. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. De oplossing van het Kruiswoord- Raadsel van verleden week is aldus: HORIZONTAAL: 1- mare; 5. sater; 9. bord; 13. akelei; 15. ever; 17. lor; 18. ds; 19. dd. 21. Adam; 23. mi; 24. Heerde; 27. enorme; 29. verloren; 30. orde; 31. tors; 32. ben; 33. ons; 34. li; 36. era; 38. moker; 39. r.k.; 40. mat; 42. ren; 43. om; 44.. serre; 46. ade; 47. ga; 49. sta; 50. nee; 52. ader; 53. kade; 55 kalender; 57. gehard; 59. parool; 61 el; 62 gros; 64. on; 65 we; 66. nis: 68 Erie: 70. briket; 12 egge; 13 proza; 74. sage. VERTICAAL: 1. made; 2. aks; 3 re; 4. elders, 5. si; 6. te, 7 eva ft te, 10. al; U- rommel, 12 drie. 14 -1; 16. ranonkel; 20. adres; 22 morsen, 4. Hera; 25. rob; 26. een; 28. R.D., 29 vork; 31. terug 33. oor; 35. immer; 37. parterre; 40. Mesdag; 41. tra; 43. Oder; 45. gelag; 46. adel; 48. akelig; 50 nap; 51. eer; 52. Adonis; 54. ah; 56. Noor; 57. gene; 98. dorp; 60. bete; 63. sir; 65. weg; 67. s.g.; 69. e.o.; 70. ba; 71. ka. Prijs gewonnen door M. J. v. d. Vlies, Fabristraat 25b Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2