HAMSTEREN IS DWAAS Verstandige Amerikanen doen er niet aan mee Voortrekkers bouwen een huis SURREALISTISCHE SEANCE BIJ BORDEWIJK Een bijkomstige of een wezenlijke plaats voor Maria in de katholieke geloofsleer? O. L. Vrouw van Fatima op de vuurlijn Premieregeling woningbouw 1950 V Paus smeekt 0111 gebed voor vrede De herkaveling van Walcheren the zenaren in spanning lol morgenavond Vertellingen van generzijds Brits parlement vervroegd bijeen Lie naar Noorwegen GOD EN ZIJN WERELD Begrip en onbegrip aan reformatorische zijde Bij Zaandam werd steenkool aangeboord Atoomspionnage: nieuwe arrestatie Vliegluig in zee gostorl? Succesvol middel tegen lepra Van de Veiligheidsraad geen nieuws Luisterrijke processie in hel Noorden van Vietnam ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1950 PAGINA 6 Anti-hamsteraars-vereniging Aanleg van wegen en waterlopen vordert goed Notarisachtig OP 1 SEPTEMBER OFFICIEEL IN WERKING F. Bordewijk. Chroomijzer Voor onderhoud met Scandina vische ministers TWEE JAAR GEëlST TEGEN KERKDIEF EEMSKANAAL NIET DIEP GENOEG MEER „Groninger Havenbelangen' dringt aan op uitbaggering BISSCHOPSWIJDING MGR. BRONSVELD M aarschijnlijk loos ulurm Verhaal van ooggetuigen DIEFSTAL VAN UW AUTO IN HET BUITENLAND Betekent invoerrechten betalen (\'an een bijzondere medewerker) NEW 1ORK, 10 Augustus. Een van rle vele onaangename gevolgen, die de oorlog in Korea, de ver- boogde internationale spanning en de gedeeltelijke mobilisatie in de V.S. hebben gehad, is liet hamsteren, dat op zijn beurt prijsverhoging en spc- eulatie veroorzaakt. Juist kunstmatige goederenschaarste en prijsverhoging slepen iets met zich mede, dat men ook in de V.S. nooit meer hoopt terug te zien: controle op de prijzen en distributie. Nu is het is nog niet zo ver, dat deze maatregelen zijn ingevoerd, maar men houdt rekening met de mogelijkheid, dat de president op een bepaald tijdstip krachtdadig zal moeten ingrijpen. Daar om heeft fie.t Huis van Afgevaardigden vandaag reeds een wet aangenomen, die Truman de bevoegdheid geeft distributie en een loon- en prijsStop in te stellen en streng op te treden tegen hamste raars. De Congresleden en vooral de re publikeinse voelden er aanvankelijk niet veel voor, de president deze ver strekkende bevoegdheden toe te kennen. Hoe komt het dan, dat zelfs vele op positieleden in het Congres plotseling de meerderheid zijn bijgevallen? Het antwoord is eenvoudig: Zij heb ben byna allemaal van kiezers uit hun staat of district talrijke brieven gekre gen, waarin dringend gevraagd werd distributie en contröle op de prijzen in te voeren, teneinde het hamsteren en verdere prijsverhogingen tegen te gaan. De leden van het Huis en van de Se naat konden uit de aard van deze brie ven opmaken, dat het hier om een spon tane actie ging en niet om iets kunst matigs, opgezet door bepaalde belang hebbende organisaties of groepen. Daar om werden tegenstanders van distribu tie en prijscontrole op uiterst korte ter mijn voorstanders ervan. Zelfs indien zij er persoonlijk op tegen waren, wilden zij toch hun kiezers bevredigen Wat het hamsteren en de prijzen zelf betreft: de Koreaanse crisis is bijna zeven weken, oud en het hamsteren is inmid dels gelukkig alweer teruggelopen. De prijzen zijn aanvankelijk scherp geste gen, doch worden allengs weer wat stabieler. Levensmiddelenpositie veilig Aan het begin van deze onzekere toe stand,dus einde Juni en in Juli, werd er practisch overal in de V. S. op grote schaal gehamsterd. Wat levensmiddelen betreft, waren vooral suiker en koffie zeer in trek. De Amerikanen die overigens nooit distributie hebben ge kend in die mate, die wij in Nederland meemaakten zijn n.L nog niet ver geten, dat suiker tot Juni 1947 gerant soeneerd is geweest. Vandaar, dat vele huisvrouwen, beducht voor algemene oorlog en grote schaarste, de winkels bestormden, hoewel Amerika thans over geweldige hoeveelheden suiker beschikt en nog meer aankopen, in Cuba doet. Amerikaanse zakenlieden, die het weten kunnen, vertelden ons dat de nieuwe, grote Amerikaanse suikeraankopen, door de oorlog in Korea bespoedigd, Cuba „tot een rijk land maken". Er is ook, wat koffie betreft, geen schaarste en hetzelfde geldt ook voor andere levensmiddelen, vooral voor vet en vlees. De Amerikaanse veestapel b.v. telt meer dan 80 millioen stuks! Wat graan betreft, zijn. er nog 500 millioen schepsels van de oogst van verleden jaar overgebleven en een milliard schepels mais zijn voorradig de helft meer dan in 1941 Hamstemeigingen waren eerder te verwachten m. b. t. de aankoop van auto's en televisietoestellen, wasmachines, ijskasten e. d. Inderdaad steeg de. ver koop daarvan dan ook onmiddellijk aan zienlijk, want er bestaat een kans dat men, indien de politieke toestand nog meer mocht verslechteren, in plaats van deze artikelen oorlogsgoederen zal gaan fabriceren. Toch zal de Amerikaanse industrie er zeker in slagen om een bepaalde hoeveelheid vredesgoederen te blijven aanmaken. Hoe fantastisch groot de Amerikaanse productiemogelijkheden zijn, blijkt b.v. op het ogenblik uit het feit dat alle autofabrieken, die grote orders hebben gekregen om tanks te bouwen, in staat zijn de aflevering van auto's op hetzelfde peil als tot nu toe voort te zetten. Nu men weer wat van de shock van het uitbreken van de Koreaanse oorlog is bekomen, wordt het verzet tegen het hamsteren in de V. S. steeds groter. Vele winkeliers zijn tot vrijwillige rantsoene ring overgegaan en geven slechts een geringe hoeveelheid suiker aan onbeken de, verdachte klanten af. En er zijn steeds meer tekenen, die er op wijzen, dat het Amerikaanse volk zich tegen het hamsteren verzet en het advies van zijn president opvolgt. Een van deze te kenen is een reusachtige advertentie van Macy's, het grootste Amerikaanse waren huis, in alle grote New Yorkse dagbla den. De kop luidt: „Hoeveel geld kunt U uit angst wegsmijten?" En het warenhuis legt uit, dat er geen schaarste is, dat foamsteraars hun eigen familie en hun buren schade berokkenen en dat hamste ren dom is. omdat het de prijzen ver hoogt. Een huisvrouw in een kleine stad in de staat Pennsylvania is een ander voor beeld: zij besteedde uit haar huishoud geld een bedrag van 7.00 om lidmaat schapskaarten voor een anti-hamsteraars- vereniging van huisvrouwen, waarvan zij presidente wilde worden, te laten druk ken. Volgens de laatste berichten :s deze vereniging thans volop in actie en doet goed werk om het hamsteren te gen te gaan. Een andere grote advertentie werd in de kranten geplaatst door een van da grootste Amerikaanse boerenbladen, de „Country Gentleman", waarin met offi ciële statistieken duidelijk werd bewe zen, dat hamsteren volslagen overbodig en „onnozel" is. In Portland, in de staat Maine, begon op 6 Augustus een „oorlog tegen het ham steren", die een hele week duurde en werd georganiseerd door de Kamer van Koophandel aldaar. Vooraanstaande per soonlijkheden uit Maine, zoals de gouver neur van de staat, hebben bij deze gele genheid redevoeringen tegen het hamste ren gehouden. Een ander verhaal bereikt ons uit Atlanta, de hoofdstad van de Zuidelijke staat Georgia, waar een reporter van het dagblad ..Atlanta Journal" in op dracht van zijn krant aan het hamste ren ging, teneinde te weten te komen wat de reactie van het publiek en het winkelpersoneel zou zijn- Hij vertelde achteraf, dat hij, toen hij grote hoeveel heden suiker, peper en sigaretten kocht, verschillende „vrijmoedige opmerkin gen" over zijn eventuele afstamming, vaderlandsliefde, enz., te horen had ge kregen! Toen hij verschillende ponden peper aanpakte, aldus deze reporter, en aan een andere klant vertelde, dat dat. „spul schaars zou worden", antwoordde de ander: „Het enige, dat schaars zal moeten worden, zijn mensen zoals u!" Uit al deze voorbeelden en ze zijn maar een greep uit velen blijkt, dat het Amerikaanse volk genoeg krijgt van hamsteren. Het gezonde verstand van het Amerikaanse volk zal de overwinning be halen. En de hoop van het Kremlin, dat in Amerika door hamsteren een economi sche chaos zou kunnen worden gescha pen, zal, zoals zo vele andere Moskouse verwachtingen, in rook opgaan! Tijdens de generale audiëntie in de Sint Pieter. die Woensdagavond 9 Augustus, aan ruim 30.000 pelgrims werd verleend, heeft Z. H. de Paus de aanwezigen in de zes wereldtalen toegesproken. Hij smeek te hen te binden, opdat de oorlogsdrei ging van de wereld zou verdwijnen. Hij voegde er aan toe, dat de kerk immer de onrechtvaardige oorlo-g heeft verwor pen en veroordeeld en altijd heeft ge tracht de vrede te bevorderen. Bij de pelgrims waren er uit de oude en de nieuwe wereld. Ook bevond zich een grote groep van pelgrims uit Turkije onder de aanwezigen. De overgrote meer derheid werd echter gevormd door Ita liaanse arbeiders en boeren. Met de uitvoering van het gigantische karwei der herverkaveling van Walche ren worden goede vorderingen gemaakt. Men werkt ihans volop aan de aanleg van nieuwe hoofd- en landbouwwegen en liet leggen van drain eerbuizen. Het ge hele ei'md wordt ontsloten door een net van voortreffelijke wegen, die, voorzover gereed, reeds druk gebruikt worden. Nog in de loop van dit jaar komen in de Zuidwatering vrijwel alle nieuwe wegen definitief klaar, in de Noordwatering de meeste nieuwe en in de Oostwatering vele. Een der mooiste verbindingen wordt die tussen Middelburg en Domburg via Grjjpskerke en Aagtekerke. Volgend jaar kan men de afstand tussen beide plaatsen afleggen langs een prachtige 5 meter brede weg (exclusief het rijwiel pad. De hoofdwatergangen zijn voor het merendeel gereed en tientallen bruggen zijn gebouwd. Veertig kilometer weg is voorts reeds beplant. Gepoogd wordt eind 1952 met. de aanleg van wegen en water lopen nagenoeg klaar te zjjn. Toewijzing van kavels In de aanstaande winter zal de herver kavelingscommissie een begin maken met toewijzing van kavels aan de landbouwers voorlopig alleen in de Zuidwatering, welk gebied, dat vroeger altijd zeer terecht een slechte naam btf de boeren had, uitste kend verbeterd is. Voor de grote hoek tussen de Schroeweg en de West Oude Havendijk is het verdelingsplan al be kend. Vroeger lagen daar niet minder dan 433 perceeltjes, nu komen er ongp- veer 60 kavels goede bouwgrond. Er zijn uit dit gebied genoeg boeren naar de N.O.-polder verhuisd om de sanering er van te kunnen doen slagen. Wellicht blijft er zelfs voldoende grond over om boeren ,die elders op Walcheren wonen, de gelegenheid te bieden zich in de Zuid watering te vestigen. (Vap onze Brabantse redacteuri. In Heeze wordt een huis gebouwd Ken keurige woning met 'n verd eplng, een natuurstenen deuromljjsting en ecu Sirtt-Joris-te-paarb van fayence in de gevel. Die Sint Joris duidt op de Ver- toebedeeld. zeker van geluk kunnen sprekpn. Die verloting heeft plaats oil het kampvuur en gegadigden zijn aiie nog met families van Heeze. die than of gebrekkig gehuisvest zijn Eigenaar der woning wordt de kerk kennertj. Want het bijzondere" van deze j van Heeze. terwijl de huurprijs zal wor- woning is. dat zjj door jonge mannen den afgemeten aan de wels'and van de van de Verkennerij wordt gebouwd. I toekomstige bewoner De huur-opbrengst komt de armen van Heeze ter, goede. Of het buis Zondag a! heleitiaa! klaar zal zijn, staat nog te bezien, maar ia Jonge kerels sjouwen met kalk voor het stucwerk en timmeren onder ieidmg van een ervaren timmerman. Het zijn Voortrekkers uit het Triade-kamp onder Heeze. dat 1 Augustus zijn poorten opende voor deelnemers uit de Benelux* landen. Eigenlijk is het werk op 10 Juli begonnen, want van dien datum af wer den onder bet licht van schijnwerpers, in de avonduren de fundamenten gelegd door ter zake kundige voortrekkers uit de omgeving, in samenwerking me' plaatselijke ambachtslieden. Van 1 Aug af wordt er echter door ploegen uit net Triade-kamp de gehele dag hard gewerkt, soms tot in de nacht. Een voortrekker- electricien in overall leidt ons rond. Het is een ruime woning met beneden por- ta-al, grote kamer, keuken eij bijkeuken en boven vier kamers plus douchecel. De materialen werden door particulieren cadeau gedaan, terwijl de meewerkende ambachtslieden voor het grootste deel belangeloos hun kracht ter beschikking' stelden. Zo komt er goedkoop en goed een aardige woning tot stand, op grond die de gemeente ten geschenke gaf. De leider van het kamp legt er overigens de nadruk op, dat de hele onderneming slechts moet gezien worden als iets symbolisch. Het doel der ver kennerij is het aankweken der christe lijke dienstbaarheid en dit bouwkarwei mag slechts worden beschouwd als een oefening der zelfvorming in sociale geest Met da-', al zal degene, wien deze woning Zondagavond a.s. bij loting te huur wordt Bordewijk s figuren het is reeds meer dan eens geschreven bezitten vrijivel alle een sinistere, bizarre grootsheid, die hen buiten de ^daagse maatschappij plaatst als vertegenwoordigers van een vreemde haliucinaire wereld. Een Bint. een mevrouw Doom, een Dreverhaven hebben alle dat huiver ingsivekkende van ongenaakbare reuzen uit een boze droom. Het is dan ook geen revolutionnaire j kerkhof waar de begrafenis van een le- vernieuwing in zijn werk, wanneer Bor- dewjjk thans met een bundel „Vertellin gen van generzijds" voor de dag komt, waarin hij een poging doet de grillige fantasie-beelden van de droom in het keurslijf van exacte vertellingen te com primeren. Het is alleen maar een opzet- telijker en dieper tasten in de geheimen van het onbewuste dan hij in vroegere boeken deed. De zeven verhalen vertonen een zelfde schema. Zij beginnen met een notaris achtig preciese beschrijving van een vrij onbeduidende omgeving de weg naar Hulst, een cafétuin in het polderland, een Zeeuws stationsemplacement of een (Van onze Haagse redactie) De premieregeling woningbouw 1950 zal met ingang van 1 September a.s. in werking treden, aldus deelde dr. ir. Z. Y. van der Meer, directeur-generaal van de Wederopbouw en Volkshuisvesting op een hedenmorgen gehouden persconferen tie mede. Het grote verschil, aldus de heer Van der Meer, tussen de oude en de nieuwe premieregeling is daarin gelegen, dat bij de oude regeling de bijdrage a fonds per- du na tien jaar afhankelijk werd gesteld van het dan geldende huurpeil. Dit gaf voor belanghebbenden enige onzekerheid, welke met de nieuwe regeling is verdwe nen. De bijdrage a fonds perdu wordt nu ineens en voor altijd vastgesteld, zodat .men weet, waaraan men toe is. Ook wat de uitvoering betreft, is er enig verschil tussen de oude en nieuwe regeling. Bij de oude regeling stelde de minister de bijdrage vast voor ieder ge val afzonderlijk. Volgens het nieuwe systeem wordt de bijdrage bepaald niet naar de opgezette exploitatierekening, maar naar het aantal personen, dat in een woning kan wonen. Evenals bij de oude regeling zal bij de nieuwe gelden, dat woningbouw met ver minderde premie (60 pet. van de premie) voorrang zal hebben bij het verstrekken van bouwvolume. Deze aangelegenheid is echter nog slechts voor dit jaar van be lang, omdat het de bedoeling is het bouw volume het volgend jaar vrij te geven. Nog een verschil tussen de oude en nieuwe regeling is, dat woningen voor gezinnen met meer dan zes kinderen gro ter moeten zijn dan de voor de woning bouw vastgestelde kubiekemeterinhoud. Woningen met bedrijfsruimte mogen ook iets groter gebouwd worden. Onder be drijfsruimte wordt verstaan ruimte voor een bedrijf, zoals b.v. een winkel. Voor het uitoefenen van" een beroep, zoals b.v. dat van dokter of advocaat, wordt be halve in sociaal noodzakelijke gevallen geen grotere ruimte toegestaan. Of volgens de nieuwe regeling meer gebouwd zal worden dan thans, valt niet te zeggen. Op het ogenblik wordt reeds zeer bevredigend gebouwd. In het eerste halfjaar van 1950 bedroeg het aantal gereedgekomen woningen reeds 10 pro cent meer dan in de dienovereenkomstige De Britse regering heeft Vrijdagavond besloten het Britse parlement op 12 Sep tember a.s. te doen bijeenkomen om de stand der landsverdediging te bespreken. Aan deze beslissing van de Britse re gering was een in allerijl belegde kabi netsvergadering voorafgegaan, welke ook door de leiders der Britse strijdkrachten is bijgewoond. Men meent, dat op deze vergadering belangrijke besluiten zijn genomen betreffende de landsverdediging Eerste minister Clement Attlee is Vrij dagochtend vroeg door koning George in speciaal gehoor ontvangen. Het Britse parlement is 28 Juli uiteen gegaan, om. behoudens onvoorziene omstandigheden, op 17 October a.s. weer bijeen te komen. periode van 1949. Het is de vraag of de arbeidsmarkt toelaat, het aantal in uit voering zijnde woningen, dat thans 45.500 bedraagt, nog op te voeren. Wat de bouwtijd betreft, ook daarom trent zijn de cijfers niet ongunstig. Over een complex van 60 woningen werd voor de oorlog ongeveer 11 maanden ge bouwd, in 1947 en 1948 16 a 17 maanden en thans Is de bouwtijd 12 a 13 maanden. In 1949 werd driekwart van de woningen door woningbouwverenigingen en de ge meenten gebouwd en een kwart door par ticulieren; thans is de verhouding onge veer half om half. De na 1 Juli ingediende aanvragen voor premiebouw zullen automatisch volgens de nieuwe premieregeling worden afge werkt; de vóór die datum ingediende aanvragen volgens de oude regeling, ten zij de aanvragers de wens te kennen ge ven volgens de nieuwe regeling te wor den behandeld en op hun aanvrage nog geen beslissing genomen is. vaar plaats vindt. Maar niet alleen de omgeving, ook de sfeer in het begin belooft weinig be langrijks. Ook de personen die de schrij ver laat optieden zijn doodgewone lie den, heel wat minder opvallend dan we van hem gewend zijn. Kortom, Borde- wijk's zo effectief en geladen proza schijnt aanvankelijk verspild aan een historie die niet veel om het lijf heeft. Totdat er, plotseling het geheimzinnige teken is, dat de weg opent naar de uiter ste mogelijkheden van wat de menselijke fantasie in een droom of op het ogen blik van de dood als werkelijk kan er varen. Het is deze overgang van de nuchtere realiteit naar de peilloze diepte van de droomfantasie, die Bordewijk's jongste verhalen hun spankracht geeft. Van de zonderlinge priëlentuin in de polder wordt de wandelaar Simon plotseling meegevoerd naar het cosmisch vuurwerk van de „tweede zon". De vacantiereizi- gers in het geïnundeerde Zeeland zien voor hun geestesoog het brave station van Goes' veranderen in een fantastisch rollend monster, en een onschuldige fruitkar wordt tot een afgrijselijk schrik beeld. Hoe moeilijk het is een nauwkeurige beschrijving van een droom te geven, heeft Van Schendel in een onlangs post- huum gepubliceerd opstel uiteengezet. Het is geep geringe verdienste van Bor- dewjjk dat hij erin geslaagd is de boven- werkeljjke sfeer van zijn droomverhalen tastbaar te maken zonder zijn karakter van nauwgezet realistische beschrijver prijs te geven. Maar, hoe knap Bordewijk zich in dit „surrealisme" ook beweegt, toch hebben sommige van de vertellingen zoals „Van Mi.ddelburg en Goes" en „Gesprek achter de doodkist" iets gewilds. Het beste ver haal uit de bundel is dan ongetwijfeld het verhaal waarin het haliucinaire ele ment het minst nadrukkelijk naar voren treedt en dat meer een magische verte kening van de werkelijkheid is dan een realistische beschrijving van een nacht merrie. Dat verhaal heet „Werf I. Hulst". De geweldige tegenstelling tussen het ingeslapen stadje en de koortsige ener gie in de imaginaire werf, welke hierin 't hoofdthema vormt en waarmee het con trast tussen de brave inwoners en de ge heimzinnige tyran die de werf bestuurt, en tussen de vluchtende Jan en de door het avontuur van de grommende werf geïntrigeerde Grada correspondeert, geeft deze vertelling de allure van een gaaf en krachtig werkstuk. Bordewijk lezen blijft overigens ook dit boek is in dit opzicht geen teleur stelling een genoegen, alleen al door het eigenaardige, maar dikwijls zo rake proza, dat deze schrijver tot een „chroom ijzeren verlengstuk van '80" maakt, zo als Vestdijk het heeft uitgedrukt. IJzer, beton e.d. zijn geliefkoosde begrippen in Bordewijk's beeldspraak, maar hoe weet hij van deze onaandoenlijke materialen pakkende taaifantasieën te construeren. Zijn beschrijvingen van gebouwen of bruggen „uit rag van staal geweven" zouden een weldadige verrijking kun nen geven aan het zo dorre vocabulaire van bouwmeesters en ingenieurs. Telkens verrast hij met een oorspron kelijk, zij het soms wat precieus, beeld. Van het polderland zegt hij: „Elk schildersoog moest wel verrukt zijn van die polder, te allen tijde om de grootsheid van de, meest vochtig glin sterende, plafondstukken in deze na- tuurzaal, en 's zomers bovendien door het groene gespijkerd vloerkleed gewa terd met zilver." En voor een verkeerskaart van Hulst met de rode autobuslijnen heeft hij de ze vondst: „Het greep om zich heen; het strekte naar alle kanten zjjn grillig geknakte insectenpoten uit, helder rood van sterk pulserend slagaderlijk ver- keersbloed." Al staat van deze bundel o.i. alleen het verhaal „Werf I. Hulst" op het hoge peil van Bordewijk's beste werk. zijn excursies naar de wereld van de droom zijn ongetwijfeld het lezen waard. P. N. a. v. „Vertellingen van generzijds" door F. Bordewijk. Uiig. Nijgh en v. Ditmav, Rotterdam. hel kart daarop zal zijn opgeleverd, zeker. Trygve ,Lie, algemeen secretaris der V. N„ verlaat voor ongeveer een week Lake Success voor een bezoek aan zijn vaderland Noorwegen. Deze reis van Die heeft niets „dra matisch", aldus een woordvoerder der V. N. Lie hoopt een onderhoud te hebben met de ministers van buitenlandse za ken der drie Scandinavische landen. „Zouden zich in de Veiligheidsraad on voorziene ontwikkelingen voordoen", al dus de woordvoerder, dan zou Lie on middellijk per vliegtuig terugkeren. Lie zal zijn functie als algemeen se cretaris der V. N in deze tijd blijven uitoefenen en dagelijks contact onder houden met Lake Success. Sjamaldha- reelall, toegevoegd algemeen secretaris in algemene dienst, zal Lie te Lake Success vervangen. Op de. vraag van een verslaggever, of hij in deze week ook naar Moskou ging, lachtte Lie en schudde zijn hoofd op zulk een wijze, dat de verslaggever niet kon uitmaken, of Lie ja of neen knikte. Tegen de 30-jarige timmerman P. v. d. H. uit Bred«, die zich o.a. aan veertien diefstallen uit offerblokken van kerken heeft schuldig gemaakt, heeft de Officier van Justitie bij de Bredase rechtbank .gis teren 2 jaar gevangenisstraf geëist. Het eerste onderwerp, dat in het ..Herderlijk Schrijven van de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk betreffende de Rooms-Katholieke Kerk" wordt behandeld is: De plaats van Maria in de R.K. Kerk. De eerste opmerking waarmee de behandeling van dit onderwerp opent, luidt: „De hoge verering, die aan Maria geschonken wordt, is allerminst iets bijkomstigs in het geheel der R.K. Kerk, zoals vele buitenstaanders wel menen. Integendeel, Maria staat in het middelpunt van het geloof Als het inderdaad waar is, dat Maria in het katholicisme een centrale plaats inneemt, dat zij daaruit niet weggedacht kan worden en meer nog dat de leer omtrent haar tot de wezenskern van het katholieke geloof behoort, dan wordt het begrijpelijk, waarom- het Herderlijk Schrijven bij zijn voorlich ting omtrent de katholieke leer met Maria begint. Men kan zich afvragen, hoe de com missie, die voor het Herderlijk Schrijven verantwoordelijk is, zo snel (reeds in de eerste zin, welke zij na de inleiding schreef) tot een dergelijke essentiële functie van Maria meende te moeten be sluiten. Het valt niet te ontkennen, dat de Moeder van Jesus, vooral gedurende de laatste eeuw, bijzonder veel aandacht krijgt in het katholieke geloofsleven. De pausen noemen in hun officiële brieven en toespraken haar naam voortdurend en wijden de wereld aan haar toe en vin den daarbij in kleinere katholieke krin gen veel navolging. Er worden Maria-congressen gehouden en Maria-plechtigheden; de theologische handboeken besteden ettelijke bladzijden aan de taak van Maria in Gods plan met de mensen; in geen enkel z.g. goed katho liek gezin ontbreekt haar beeltenis; in talrijke katholieke gebedenboekjes wordt Maria geregeld aangeroepen; haar voor spraak wordt gevraagd en in zeer duide lijke en sterke taal geeft men soms uit drukking aan zijn vast geloof in de grote en bijna onfeilbare invloed der Moeder Gods op het Hart van haar Zoon. Zowel van katholieke als van reforma torische zijde kan men na enige studie we ten, dat in het katholicisme alléén Chris tus volkomen in het middelpunt staat. Katholicisme is Christendom. Het. ka tholicisme belijdt, als het er op aan komt, even duidelijk en onomwonden als de reformatie, dat er „slechts één Middelaar is tussen God en de mensen: de mens Jezus Christus". Wat er voor de rest ook nog over Maria verkondigd wordt, aan deze stelling kan nooit wor den tekortgedaan; zij is schriftuurlijk; zM is ook voor de Katholieke Kerk een Goddelijke openbaring. Er is in of ouder of boven de wereld geen andere naam waarin wij zalig kunnen worden dan in de naam van Jezus, en wee degene die een ander Evangelie verkondigt dan dat van Hem. Zijn Evangelie is in diepste wezen geen Maria-leer, maar een Chris ten-leer. Christus is de bewerker en het samenvattende voorwerp van ons geloof; door Hem komt het tot stand, en een maal tot stand gekomen zal het voort durend primair naar Hem blijven zoeken. Het katholieke geloof echter wil Christus zoeken in Zijn volledigheid, in alles wat Hij historisch en dwars door tijd en ruimte heen voor de eeuwen en voor de wereld van vandaag is en betekent; de volledige Christus met alles wat Hij sprak, onderging en deed, onverbrekelijk verbonden met het machtige werk Zijner Verlossing en met alle resultaten dezer Verlossing. Overal waar de Katholieke Kerk een dergelijk resultaat der Verlos sing opmerkt, huivert zij van eerbied voor de Verlosser, voor Christus, de Be werker van het heil. Zij schrikt er daar bij niet voor terug (waarom zou zij ook?) deze resultaten bij hun naam te noemen, ook niet als een van die resultaten Maria heet en zelfs niet wanneer zij uit haar geloof beseft, dat deze Maria Moeder van God genoemd moet worden en dat haar een onbevlekte Ontvangenis en een vol komen feitelijke zondeloosheid moet wor den toegekend. Indien de Katholieke Kerk dan ook be paalde dingen omtrent Maria met zo'n grote stelligheid gelooft, dan is dat omdat zij zo stellig in Christus en in de werk- dadigheid van Christus' Verlossing ge looft. Zo is haar Maria-verering in de kern niets anders dan Christus-verering; Maria behoort bij de volledige Christus, want alles wat zij is en heeft, al haar prijzenswaardige eigenschappen, al haai' kostbare praerogatieven, dankt zij aan Christus; zelfs als zij Mede-verlosseres genoemd zou moeten worden (hetgeen geen katholiek geloofspunt is) dan komt haar die naam slechts toe, inzover Christus haar ook daartoe verlost heeft. Haar taak in Verlossing en Middelaar schap kan dus slechts secundair en af hankelijk zijn; alleen Christus is de souvereine, onafhankelijke Verlosser en Middelaar en ondanks alle lofprijzingen voor dc Moeder Gods (en dus voor Christuszal geen enkele katholieke theoloog het in zijn hoofd halen, aan Maria in het geheel van het verlossings werk een zelfstandige plaats toe te kennen. In het „Haagsch Dagblad" van Woens dag 2 Augustus 1.1. staat een artikel op genomen met als kop: „R. Katholieke kringen critlseren te grote Maria-vere- rlng". Uit dit artikel blijkt hier en daar zeer veel begrip voor wat er aan katho lieke zijde aan opvattingen omtrent Ma ria leeft De kop boven het artikel is echter onjuist. Het kan zijn, dat er in ka tholieke kringen onevenwichtigheid bin nensluipt ln de Maria-verering, dat de verhoudingen uit het oog worden ver loren, dat men niet langer of niet vol doende meer ziet hoe Maria's glorie ju'®* bestaat ln haar volstrekte afhankelijk heid en toegewijdheid aan Christus. Dit. zou ons recht geven te spreken van een onevenwichtige of een wanordelijke Ma ria-verering. Wij willen niet ontkennen, dat er soms aanleiding bestaat iets der gelijks te signaleren. Er is geen enkel bezwaar tegen in te brengen, dj1 men van katholieke of van welke zijde ook, de kwaal (die soms kan uitgroeien tot een volkskwaal) bij zijn naam noemt: in dien men haar dan ook maar bij naar ware naam noemt, en indien men dij zijn erltiek zich dan maar niet laat leiden door niet ter zake dienende argumenten. Het argument b.v., dat er v°or een be paald onderdeel uit de Maria-leer geen bijbelse aanwijzingen zlin, is (veronder steld zelfs dat de bewering juist ls), te gen de Katholieke Kerk van geen enkele kracht, zolang men niet aangetoond heeft, dat de Kerk, by de omschrijving en de definiëring van het geloof slechts af mag gaan op bijbelse aanwijzingen. Indien men van reformatisch zijde aan dit punt voorbijgaat, gaat men voorbij aan net kardinale punt. waarom het luist gaat; zoals dat b.v. gebeurt in het be wuste artikel in het „Haagsch Dagblad", en zelfs in een uitvoerig en officieel do cument als het Herderlijk schrijven. In het geschil tussen Rome en Refor matie gaat het altijd wederom om de juiste bepaling van het wezen en de taak der Kerk, Voor een gelovige katholiek is het voldoende, dat z'.in Kerk hem Maria voorhoudt ais de eerste volledige chris ten, als de eerste mens die volledig, met lichaam en ziel, aan Christus was toege wijd. als de eerste volstrekte „gelovige", als de Moeder Gods, uitverkoren en ge zegend onder alle vrouwen, als de zonde loze en onbevlekte, om daaruit zijn liefdevolle eerbied af te leiden voor haar, die vóór alle anderen door het ontstel lende geheim van Menswording en Ver lossing werd aangeraakt. Dit hoeft niet te betekenen, dat Maria een wezenlijke plaats inneemt in de katholieke geloofs leer, in die zin dat zij, aan de wezenlijke plaats van Christus in de weg staat. Dit betekent echter wèl, dat wij krachtens de prediking van Christus' Kerk geloven, dat de taak en de voorrechten van Maria onmiddellijk en zonder verdraaiing van bijbelse feiten uit het wezenlijke ver lossingswerk van Christus voortvloeien. Aan de denkers en schrijvers der refor matie is het dus, te trachten ons hierin te begrijpen; op de katholieken rust de verantwoordelijkheid, door hun gedragin gen een dergelijk begrip niet te bemoei lijken of bijna onmogelijk te maken. Bij de proefboring aan de rand van Zaandam en Oostzaan, waarmede de Ne derlandse Aardoliemaatschappij in April j.l. een begin maakte, heeft men op een diepte van 1480 meter het kolenhoudende arboon aangetroffen. Nadien werd 200 meter dieper geboord. Verschillende laagjes steenkool werden in die periode doorboord. De dikte varieerde van 2 tot 70 c.m. De opzet van de boring was een inzicht te krijgen in de bodemstructuur. Dc proefboring wordt normaal voortgezet tot een diepte van ca. 3000 meter. Be Amerikaanse veiligheidsdienst heeft Vrijdag de 34-jarige mevr. Ethel Rosen berg--Greenlass uit New York City ge arresteerd, onder de beschuldiging mede te hebben geholpen aan het uitleveren van atoomgeheimen aan de Sovjet-unie. Zij is de echtgenote van Julius Rosen berg en een zuster van David Greenglass, die beiden al in Juli werden gearresteerd. Haar vader was uit Rusland afkomstig en haar moeder uit Oostenrijk. Zij zelf werd in Amerika geboren. (Van onze correspondent). De Vereniging „Groninger Havenbe langen" heeft zich in verband met de moeilijkheden, welke het Eemskanaal voor de scheepvaart oplevert, in 'n adres gericht tot Ged. Staten van Groningen met het verzoek 't Eemskanaal over de gehele lengte door uitbaggering op de officiële diepte van 4.50 M. te brengen. De diepte blijkt volgens het rapport zeer te zijn verminderd, aangezien kort geleden het m.s. Jozina, beladen met hout voor Groningen, met een diepgang van 3.42 M„ tussen de bruggen 3 en 4 aan de grond is gelopen Acht uur later, toen het water na sluiting van de sluis deuren te Farmsum weer enigszins was opgekomen, heeft het schip zijn reis vervolgd. Bii de aftakking van het Van Starkenborg.kanaal liep het schip op nieuw aan de grond en kon later met veel risico voor zijn schroef, over de bo dem schurend, de Oosterhaven bereiken. In bet rapport wordt aangedrongen op uitbaggering van het kanaal op korte termijn, zulks in het belang van de Gro ninger scheepvaart, Op het feest van het Onbevlekt Hart van Maria (22 Augustus) zal de nieuw benoemde apostolisch-vicaris van Tabora mgr. Cornelius Bronsveld W. P. door de bisschop van Haarlem mgr. Huibers, tot bisschop worden gewijd. Medeconsecrato- ren zullen zijn mgr. Baeten, coadjutor van Breda en mgr. Van Oirschot, aposto lisch-vicaris van Mbeya. De plechtigheden zullen plaats hebben in de parochiekerk van de H. Cyriacus aan de Grote Noord te Hoorn (N.H.) 's mor gens om half tien. De receptie, is in het gezellenhuis van één uur tot half drie. Gistermiddag z.cudgn enkele badgasten <>p hei strand bij IJmuiden een vliegtuig in zee hebben zien neerstorten ongeveer zeven kdoineter ten Zuiden mui die plaats Dij het Bloetnendaalse strand. Zij meldden dit aan de houder van een consumptie-tent di" op zijn beurt weer de kustwacht te IJmuiden waarschuwde. Onmiddellijk daarop is toen de „Neeltje Jaeoba", een reddingsboot van de N.Z.H. R.M., uitgevaren om een onderzoek in te stellen terwijl op bel marinevliegveld Valkenburg een mitchell-bomhtenwerper met de piloot luitenant, t.er zee vlieger derde klas Zalman opsteeg. Ook de loodsboot is uitgevaren. Deze heelt navraag gedaan bij de gezagvoer der van een Grieks schip, dat zich op het. moment der melding in de onmiddel lijke omgeving van de aangegeven plaats, ongeveer 7 kilometer ten Zuid-Westen van IJmuiden, bevond. De bemanning van dit schip heeft echter niets waar genomen De rijksluchtvaartdienst op Schiphol gaf door dat er geen vliegtuig vermist wordt Er is alle reden om aan te nemen, dat het alarm van de vacantiegangers een loos alarm is geweest. Inmiddels zijn reeds drie schepen die in de onmiddellijke nabijheid waren van de plaats, waar het vliegtuig zou zijn neergestort, IJmuiden binnengevallen. Geen van de stuurlui heeft iets bemerkt. Evenmin is alarm ge maakt door enkele vissersschepen, die ter plaatse visten. De waarnemingen zullen dus wel op gezichtsbedrog hebben berust. Tegen negen uur gisteravond is de „Neeltje Jaeoba" in de haven van IJmui den teruggekeerd, zonder dat. het zoeken enig resultaat had gehad. Ook de loods boot en de marine-bommenwerper heb ben hun pogingen toen gestaakt. De correspondent van het A. N. P. te IJmuiden heeft inmiddels een onderhoud gehad met de badgasten, die het ongeluk zouden hebben Zien gebeuren. Het waren een oud marine-man en een paartje, die in de omgeving van paal 57 van de zon lagen te genieten. Ze hadden omstreeks kwart voor vijf, toen de zon ]aag aan de horizon stond, een vliegtuig evenwijdig langs de kustlijn zien vliegen. Het vloog van Noord naar Zuid. Zij zagen 'n rook pluim uit de staart van de machine ko men. Daarop dook het toestel schui in zee. Volgens hun verklaring was het zo duidelijk, dat zij geen ogenblik twijfelden of ook de kustwacht en anderen zouden het hebben waargenomen. Zij haasten zich dan ook niet om alarm te maken maar bleven op het strand ten einde de reddingspogingen, „die nu wel zullen worden gedaan" goed te kunnen volgen. Pas een nall uur later heeft de jonge man het gemeld aan de houder van een consumptietent. Deze moest toch sigaret ten kopen en zou meteen de kustwacht wel waarschuwen, was het commentaar. Dit is ook omstreeks zes uur gebeurd, maar voor de reddingboot ter plaatse was, werd het half acht. Navraag naar alle kanten, ook in En geland, heeft tot resultaat gehad, dal vast is komen te staan, dat geen vlieg tuig wordt vermist. De correspondent van de „Times" te Pretoria meldt, dat een hoog percentage van de in Zuid-Afrika voorkomende ge vallen van melaatsheid thans als te gene zen beschouwd wordt, dank zij het be trekkelijk nieuwe geneesmiddel D. D. S. Uit de leprozerie van Westfort bij Preto ria zijn 234 patiënten (van wie 217 niet- blanken) na behandeling met dit ganees- middel ontslagen. Men bereikte er succes mede in gevallen van alle stadia der ziek te. Alleen bjj dusdanige physieke ver woesting. dat het verdwijnen van de ziek te niet. meer zou baten, heeft men het niet toegepast. De tragedie in de Veiligheidsraad is Vrijdagavond voortgezet. Iedere avond herhaalt zich hetzelfde spel. Jakob Malik blijft weigerachtig de Zuid-Koreanen uit te nodigen, vertegenwoordigers te zenden om aan de besprekingen deel te nemen. Daarop staat een lid van de raad op. om uitvoerig de verraderlijke rol van Rus land in grote welsprekendheid weer te geven. Gisteravond vervulde de Britse ge delegeerde Sir Gladwynn Jebb. die rol). Malik repliceert dan met de bewering van het tegendeel. Vervolgens wordt in de epiloog door allen besloten om ook deze vergadering, die zonder beslissing is ge bleven, te verdagen. (Thans tot Maan dag). De A.N.W.B- ontvangt de laatste tijd nogals een berichten van leden, wier auto in het buitenland werd gestolen. Deze automobilisten zijn niet alleen zwaar ge dupeerd door het verlies van hun wagen, maar bovendien moeten zij de invoer* rechten betalen, omdat zij immers in ge breke blijven dc auto weer uit te voeren. Be A.N.W.B. waarschuwt daarom alle automobilisten met klem hun auto in het buitenland nergens onbeheerd of niet- afgesloten te laten staan en vooral geen documenten .n de wagen te laten liggen. S. JELSMA M.S.C. Als wij mogen aannemen, dat de Sov jet zijn volgende slachtoffer steeds in de communistische pers aankondigt, dan ligt het in de bedoeling van de communisten om Indo-China definitief in de rode vloed golf te betrekken- Het leger-orgaan 1e Praag. de „Obrana Lidu heeft reeds aangekondigd, dat Vietnam zich nu ein delijk zal losmaken van de Fransen en hun aanhangers; dit kan niets anders be tekenen dan dnt de communistische Viet- minh van Ho Tsji Min. geholpen door communistisch China, de kansen bere kent om geheel Vietnam te overlopen en achter het „bamboegordijn" te brengen. Dit is een onloochenbare dreiging, die over het reeds zwaar geteisterde Indo- China hangt. He is juist op dit ogenblik, dat de triomftocht van O. L. Vrouw van Fatima en de toewijding van Vietnam aan het Onbevlekt Hart van Maria plaats von den. Ziehier het verslag van deze grootse manifestatie van geloof en godsvrucht, gehouden onder de onmiddellijke dreiging van ten aanval bereide communisten. Z. H. Exc. mgr. F. Gomez de Santiago, Apostolisch Vicaris van Haiphong bij Tonkin in Noord-Indochina heeft een co- pie van het beeld van O. L. Vrouw van Fatima laten komen ore daarmede een bedetocht te houden in alle steden van Vietnam. Volgens dc pers te Haiphong heeft de stad. zelfs heel Vietnam, nog nooit zulk een luisterrijk feest noch godsdiensti.? noch burgerlijk, gezien als de intocht van O. L. Vrouw van Fatima in Haiphong. De autoriteiten hebben alle mogelijke hulp verleend bij de voorbereiding en hot fee*t zelf- Er stonden talrijke triomfbogen en de hele stad was schitterend verlicli overal wapperden de Pauselijke kleuren en legervliegtuigen strooiden bloemen ov" net machtige Maria-altaar. Rij het begin van de processie viel er een stromende regen, doch geen kind zelfs ging weg ujt de kilometers lange file van vrome toeschouwers. Er werd de hele weg langs gezongen door 50.000 personen, zowel in de Franse als in de Vietnamese taal. Ook de witte duif aan de voet van het Mariabeeld ontbrak niet en wekte bewondering en enthousiasme bij de duizenden ook niet-Katholieken. Na de processie werd in de kathedraal heel Vietnam toegewijd aan het Onbe vlekt Hart van Maria en werd de plech tigheid besloten met een plechtig „Te Deum".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 6