LESUEUR, sterkste der stayers Jan Pronk uitstekende tweede i Van Meegeren verliest van Dehnert in twee sets Ermelo harl defensie-primeur VERTROUWENSMOTIE IN PHOLIEN I mm De wereldivielerkampioenschappen 4 Kick Smit nam afscheid als actief voetballer Volgend jaar de trui Nationale tenniskampioenschappe. i Nieuwe Amerikaanse wapenen werden beproefd 29 stemmen meerderheid in de Kamer fM# Bill! mMHM - II Domineeszoon wordt bisschop VRUDAG 18 AUGUSTUS 1950 PAGINA 4 Ertde werkelijkheid M HARRIS-VAN VLIET: ONBESLIST OM DE ZILVEREN BAL De internationale schietoefeningen te Ermelo. Een groep Belgische lucht doel-artilleristen laadt een stuk 40 m.m. afweergeschut. PERSEXCURSTE MET GELUIDSHINDERNISSEN VRAGEN Meer vragen Nóg meer vragen Drie nationaliteiten, één doel ZALTBOMMEL 1100 JAREN STAD ALS NEDERLAND „HET RUIME SOP KIEST" Zal „Bijzondere Nöoden" worden geholpen SP| 5# Mgr. C. Bronsveld W.P. wordt 22 Augustus te Hoorn gewijd DR. KERSTEN ONTVING ONDERSCHEIDING Uit handen van Prins Bernhard TWINTIG BALLONS OTlW HET LUCHTRUIM KIEZEN op de internationale race te Amsterdam ROND DE WERELDBOL Torpedojager „Piet Hein" ver trok voor lange reis E.H.B.O IN NEDERLAND LUIK, Donderdag. Donderdagochtend om negen uur het aantal toeschouwers rond de wie lerbaan vart Rocouf haalde nauwelijks de twee dozijn en alle Italiaanse jour nalisten waren al op weg naar Moorsle de om te zien in welke stemming Z. M. Girto Bartali aldaar zou arriveren tolde een eenzaam man op volle snelheid achter zijn gangmaakmotor over het naakte beton: Raoul Lesueur, Na zijn formidabele race, tvftatin hij wereldkampioen der stayers werd tijdt dé Vratisfntm Lestieitr één ere- ronde; naast hen de man, die de weg naar de overwinning bereidde: zijn gangmaker. De zeven stayers die het in deze och tend-finale, het slot der Luikse tees, telijkheden, met de Franse ex-wereld kampioen aan de stok zouden krijgen, waren toen nog in hun kleedkamers. Men trommelde de heren, eeh half Uilr later dan men van plan geweest was, pas tegen tienen bij elkaar; en dus hebben zij van de manier, waarop de blonde Fransman bezig was, èen uur tevoren In alle ernst zijn trainings rondjes te draalen, niets gezien. Dat redde dan deze stayersrace. Want als de concurrentie tevoren gezien had met welk een verbluffend gemak de Fransman vanmorgen rónd de baan gierde, zij zou zich vermoedelijk on middellijk bij een onvermijdelijke ne derlaag hebben neergelegd en deze finale achter de motoren zou, zoals zo. vele finales achter de motoren, het aankijken niet of nauwelijks waard zijn geweest 1 Nu voerde men het stuk op volgens de oorspronkelijke plannen; en volgens deze plannen was Lesueur een bij voor- Aan de actieve voetballoopbaan van Kick Smit is een einde gekomen. Sedert 1 Augustus is de oud-internationaal trainer bij de HFC „Haarlem en óaar- mee is een schitterende voetbalcarrière afgesloten. Kick Smit zal niet meer in wedstrijden uitkomen. Woensdagavond heeft (zoals gisteren reeds bij het plaat je daarvan gemeld) de Haarlemse sport wereld afscheid van deze sympathieke sportman genomen in een afscheidswed- strijd welke gespeeld werd tussen de aloude tegenstanders Haarlem en Ajax, en waarin Smit voor de laatste maal zijn elftal aanvoerde. Er zijn in den lande maar weinig voet ballers die op een staat van dienst kunnen bogen als Kick Smit. Deze ras-voetballer trok reeds op jeugdige leeftijd de aan dacht en nu nog, nu hij de 39 jarige leef tijd bijna bereikt heeft, behoort hij nog steeds tot de allerbeste voetballers van ons land. Als adspirantje bij de RKVV „Geel Wit deed hij zijp intrede in de voetbalorgani satie, verhuisde spoedig naar de in zijn parochie opgerichte club ..Onze Gezellen in welke laatste club zijn onmiskenbare capaciteiten al spoedig opvielen. In deze periode „ontdektemen Smit bij RCH en als lid van deze club deed hij z'n intrede in de internationale voetbal wereld In 1932 was hij n.l. reserve voor het Nederlandse elftal dat tegen Tsjecho- Slowakije met 21 verloor. Zijn )(hart trok echter naar de HFC „Haarlem en bij de jaarwisseling 1933/'34 stond hu dan ook voor het eerst opgesteld bij de Rood- broeken. Hiex begon een roemrijke voetbalcar- rièrè want reeds in Maart 1934 debuteerde hij als internationaal in de beroemd ge worden Holland—Belgiëwedstrijd welke door de Oranje ploeg met 93 werd ge wonnen. Kick Smit scoorde het eerste Nederlandse doelpunt in deze befaamde strijd en zou dit ln fle eerst volgende zéven internationale wedstrijden nog eens doen! Met Bakhuys, Vente, Wels en Meinders vormde hij de geduchte voorhoede waar aan het Nederlands Elltal z'n schitterende successen in de bekende „We-gaan-naar- Rome '-periode dankte. Zijn internationale loopbaan werd afgesloten met de beruchte wedstrijd in Huddersfield in November 1946 waar het Nederlandse Elftal met 82 werd geklopt door het destijds zo sterke Engelse Elftal. Kick Smit droeg 30 maal het Oranje shirt en wanneer men bedenkt dat de oorlogsjaren zijn internationale loopbaan hebben onderbroken dan moet men toch wel enige respect hebben voor deze Pres_ tatie. Ongetwijfeld had Smit zonder de handicap van de oorlog de record-cijfers van een Van Heel, v. d. Meulen of Harry Denis bereikt. Toen in 1940 de fusie tot stand kwam werd Smit lid van H.B.C. welke club hij enige jaren naar de top der tweede klasse werkte, zonder dat HBC het ech te" ooit tot eerste klasser kon brengen. Enkele jaren later keerde Kick naar Zijn oude liefde, Haarlem, weer terug en smaakte o.m. het genoegen in het eerste na-oorlogse seizoen zijn roodbroeken naar de hoogste voetbaltitel te voeren, kam pioen van Nederland; en nog eenmaal daarna werd Haarlem afdelingskampioen. Dat de toen reeds op jaren geworden Smit daarin een groot aandeel had is genoeg zaam bekend. In zijn allerbeste tijd heeft hij een bui tenlands aanbod van de hand gewezen. Smit speelde ook mee in de bekende wed strijd van West- tegen Midden-Europa en door zijn schitterend spel trok hij de aan dacht van de gehele internationale voet- batwereld. Wannéér-hij als trainer even voortref felijk is als als voetballer, zal Haarlem nog zeer veel plezier van hem beleven. baat geslagen man. Van de acht finalis ten schenen slechts de Italiaan Frosio en de Belg Miehaux als secondanten van de Fransman te fungeren en dat leek te weinig. Want het vlot de laatste tijd niet erg tussen Lesueur en zijn grote Franse rivaal, de bleke, vinnig rijdende Sérès; en er woedt verder een nogal opgewon den oorlog tussen de Franse stayers elite en de Zwitserse heren Besson en Heimann; en bovendien fietsten er toe vallig in deze finale ook nog twee „on afhankelijke" Nederlanders rond, van wie men vooral de uitstekend en ver standig rijdende Jan Pronk maar liever niet onderschatten moest. Lesueur koos temidden van dit spel zijn oude, welbekende tactiek. Hij haast te zich uit achtste positie en met Sérès waakzaam in zijn kielzog zo spoedig mogelijk naar de kop, bezorgde daar de Zwitser Heimann meteen een lap en ging vervolgens vele kilometers lang op de tegenzet van de concurrentie zitten wachten. Hét tegen-offensief kwam van Zwitserse zijde, Besson Het zich afzak ken tot vódr Lesueur; Heimann begon de Fransman aan te vallen en blijkbaar vlêidê fhên Zich in het Zwitserse kamp met de hoop, dat de Fransman in deze Helvetiaanse mölén wel fijn te malen viel. Lesueur werd daar kennelijk niet tiet' veus onder. Heimann had zijn handen aan Sérès, Miehaux en de steeds verder oprukkende Nederlander De Best, lange tijd meer dan vol, én als hij al éer.s een aanval op de Fransman lanceerde, danéwerd hij daar met zoveel haast weer achteruit geslagen ,dat hij geen kans kreeg, Lesueur op Besson te jagen. De mölen werkte niet Na 45 K.M. zat Lesueur nog altijd braaf aan dè leiding en pareerde hij zonder enige moéite enkele aanvallen van Sérès en.Jan Pronk, die al die tfjd rustig in de achterhoede ge zeten had, doch die precies op tijd naar voren gekomen was. Want Pronk had zijn tweede plaats nog niet goed en wel bereikt, of Lesueur ging tot het offensief over. In één rush passeerde hij een wanhopig strijdende Besson. reed hü aldus de Zwitserse mangel aart flarden en lapte hij vervolgens het complete veld, behalve Sérès, die op 400 M. moedige pogingen deed om het enorme tempo van zijn landgenoot te kunrten volgen, Lesueur liet hem nog 10 K.M. lang dat genoegen. Toen draaide zijn gangmaker ds^askraan wat wijder open en demon, streerde Lesueur zó duidelijk zijn mees terschap, dat men toen al, na 70 K.M,, het regenboog-shirt voor hem gereed mocht leggen. Alleen Sérès bood nog even tegenstand. Hii verdedigde zich zó vinnig, dat Lesueur, nadat hij zijn n- JAN PRONK Volgend jaar hoger op t Vermoeid was Jan Pronk na de race, maar lang niet uitgeput. „Tevreden met het resultaat?" „Helemaal tevreden, nee. Eén kan maar de winnaar zijn en Lesueur was de beste. Verleden jaar was ik tweede, nu wéér; ik zal nog een jaar moeten wachten voor ik de trui krijg. Mijn nadeel is, dat dit pas mijn vijfde stayerswedstrijd was dit jaar. De Fransen hadden er reeds twee of driemaal zoveel ge reden. Ik kon merken, dat ik nog niet genoeg achter de motor ge zeten had; ik was totaal door gereden. En dan had ik last van dé wind". Töt zover Jan Pronk. Ook De Best, onze tweede Nederlander in de finale, had hinder van de wind gehad. „Ik heb slecht gereden", zei De Best zonder véél omhaal, „ik ging niet"t vaal gepasseerd was, even van de rol hmest. Dóch hij zat er al weer aehter vóór Sérès moed en adem genoeg had vergaard om een tegen-aanval op te bouwen. Sérès had dat beter kunnen laten. Want Onmiddellijk ving Le sueur hem op, zijn rivaal verloor prompt Zijn motor en Jan Pronk glipte handig langs hem heen, her overde daarmee de tweede plaats en hield deze tot het einde. De rest was niét belangrijk méér. Lè- sueur en éen Pronk ,dlè steeds beter ging rijden, cirkelden maar vrolijk rond de rest van de concurrentie en als men er wellicht nóg aan twijfelde, dat Prónk met zijn tweede plaats boven zijn stand leefde, dan bewees de man uit Heileo duidelijk, dat hij dèzè fraaie twééde po sitie wel degelijk verdiende, tóen hij een bliksem-aanval van Lesueur in de laatste vier ronden keurig pareerde. De Best, die in de eerste 40 K.M. van da race uiterst actief was, liep tijdens het grote Lesueur-offensief een beetje ver loren, Dat kostte hem drie ronden, De Uitslag: 1. Lesueur, 100 K.M. in 1 uur 35 min. 09 sec.; 2. Pronk (Neder land!, op 875 M.; 3. Sérès, óp 1050 M.; 4. Heimann, op 3 ronden; 5, Miehaux, op 3 ronden: 6. De Best (Nëd.l óp 3 ron den; 7. Frosio, op 6 ronden; 8. Besson, op 9 ronden. De tweede revanche van de wereldkam pioenschappen sprint tussen wereldkam pioen Harris en Arie van Vliet, die giste renavond is gehouden in Manchester, moest wegens regen worden afgebroken, nadat van Vliet de eerste en Harris de tweede rit had gewonnen. Onze landgenoot sloeg Harris met een kwartwiel. Zijn tijd over de laatste 200 meter was 12 seconden. Daarna was Harris de snelste en liet van Vliet een kwartwiel achter zich ln een tijd van 11.9 sec. Voor de eerste dag (a.s. Zondag) van het 50e tournooi om de Zilveren Bal, waarover deze week reeds uitvoeriger werd geschreven op het Sparta-terrein is het volgende programma vastgesteld: 10 uur A; SVV—Stormvogels; 11.15 uur B: Sparta—'t Gooi; 12.30 uur C: Enschedé —BW; 13.45 uur D: Heracles—HBS; 15 uur E: Emma—Eindhoven; 16.15 uur F; HVV—Feijenoord. Op deze eerste dag zijn Maurits en Willem II vrij. De eerste verrassing van betekenis deed zich gisteren reeds voor in de eerste partij van de middag. Van Meegeren, een va»i de acht vrijgestelde spelers, de laatste tijd minder goed op dreef, doch vorige week in België weer tekenen van herstel tonend, kon het niet bolwerken tegen een Dehnert, die zijn goede vorm van de laatste weken overtrof en in twee sets won: 62, 64. Van Meegeren had niet die vaart en die scherpte in zijn slagen als in het vorige seizoen, toen hij de eindstrijd van het kampioenschap bereikte. Dehnert was een en al aanval en ditmaal had hij die aanval goed onder controle. Hij hield het spel lang en spreidde zijn slagen ver rassend goed. Nu en dan kwam een laag gesneden forehand van zijn racket en hierop had Van Meegeren geen voldoende afweer. Geen enkele maal kon deze tot een sterke pressie komen, geen enkele maal vóórkomen. De laatste game van Dehnert, met twee diepe schoten in de hoeken en eên uitstekende smash, was zeer goed. In de andere partijen tussen de vrijge stelde spelers en de winnaars der eerste afdeling handhaafden de eersten zich. Lang niet altijd gemakkelijk! Van Dalsum verloor de eerste set aan Tamlniau met liefst 0—6, kwam in de tweede 44 en 15.30, doch hij redde de situatie met een fikse aanval en nadat hii de set gewon nen had met 64 ging het steeds beter met zijn netspel; 61. Borren verloor ook de eerste set, tegen Stas, doch toen Borren het „gewone" spel verwisselde voor zijn bekende variaties, legde Stas het meer en meer in vastheid af en ver loor tweede en derde set met rake cijfers. Linck was in tempo en aanval te sterk voor Klinkspoor. Toch kreeg deze een mooie kans op een voorsprong, in de tweede set, 43 en 40.15, doch Linck zette zijn netspel in en maakte drie games achtereen: 64. In een partij met matig spel en slechts enkele brillante momenten (de backhand- passeerslagen van Hughan. de gekapte volleys van Karsten) kon Karsten Rlleen in de tweede set Hughan's netspel troe ven. In de dorde set speelde hij veel minder scherp en bood Hughan te veel kansen voor aanval. Ook verrassing bij de dames In het dames-enkelspel ook een uit schakeling van een van de vrijgestelde speelsters: mevr. Scholten kreeg klop van de Haarlemse speelster mej. Hoog houdt die over een prima forehand beschikt en daarmee vrijwel alles doet. Mevr. Scholten vermocht de zwakheid van de backhand in de eerste set niet te exploiteren en dat zij de tweede met 6—0 wón, kwam doordat mej. Hooghoudt iets te veef forceerde en daardoor telkens miste. De derde set gaf 9—0 voor mej. Hooghoudt, te danken aan de steeds snel ler en scherper forehand. Een eenzijdige wedstrijd. De overige partijen gaven stuk voor stuk gemakkelijke overwinningen voor de vrijgestelde speelsters, zoals de uit slagen zuiver weergeven- Geen enkele der winnaressen van de eerste afdeling kon er één bedreigen. In de dubbelspelen raakten mevr. v. Berkel en Borren in de derde sett in ge vaar tegen mej. v. DalsumDehnert toen deze 32 stonden plus de service van Dehnert, doch deze forceerde ditmaal iets te veel, mevr. v. Berkel hervond haar netspel, Borren bestookte mej. van Dal sum sterk en met 64 wonnen zijn. Mevr. Schmier scheurde in haar ge mengd dubbel een spiertje; het was du bieus of zij vandaag verder zou kunnen spelen. De uitslagen Heren enkelspel, vrijgestelde spelers tegen winnaars eerste afdeling: Linck (vrijgest.) si. Klinkspoor 62 64, Bor ren (vr.) sl. Stas 26 63 62, Dehnert si. v. Meegeren (vr.) 62 6—4, V. Dalsum (v.) sl. Taminiau 0—6 64 6—1, Hughan (Vr.) sl. Karsten 62 3—6 61, Knotten belt (vr.) sl. Fablus 6—3 7-9 6—1, Wilton (v.) sl. Tönjes 6—1 9—7, Rinkel (vr.) sl. Marré 62 62. Damesenkelspel: Mej. Hermsen (vr.) sl. mej. Plederiet 6—3 62, mevr. Hooghoudt sl. mevr. öcholten (vr.) 63 06 60, mevr. Schmier (vr.) sl. mevr. Müller v. Czernicki 9—2 60, mevr. Vlielander Hein (vr.) sl. mej. Kiek 63 61, mevr. Roos (vr.) sl. mej. v, d- Torre 6—4 61, mej. Groeveld (vr.) sl. mevr. Wackwlzt 6—0 6—1. mevr. Koopmans (vr.) sl. mevr. de Jager 60 62, mevr. v. Berkêl (vr.) sl. mej. Schraagen 62 62. Damesdubbelspel, kwarteindstrijden le afd.; Mej. Fiikenschermevr. Müller sl. mej. Broese v. Groenou—- mevr. Marin- kelle 7—5 6—2, mevr. v. Loonmej. He vel sl. mevr. Vlielander Hein—mej. v. Dalsum 64 36 75, mevr. Herreilers— mej. Hru'singa sl. mej. Schraagenmej. v. d. Torre 6—1 57 61, mevr. Jon- quièremej. Hooghoudt sl. mevr. Ram- maer—mevr. de Bruyn Kops 3—6 6—3 7—5. Herendubbelspêl, 3e ronde: Cocke Tönjes sl. Borren—Drijver 6—4 6—2, Knottebelt—Dehnert sl. Breukink— Klinkspoor 61 75, StasGoelsl sl. GroeneveldHersman 61 60, Holst— Volkmaars sl. v. Gasseltde Roy v. Zui- dewijn 64 75. Gemengd dubbelspel: mej. Hermsen— Linck sl. mevr. Vlielander Hein—Fabius 61 61, mevr. v. Berkel—Borrén si. mej. v. DalêUmDehnert 6—1 57 63, mevr. Koopmans—Rinkel sl. mevr. Jon- qulèreKnottenbelt 9—4 92. (Van onze speciale verslaggever). Nee, wij kunnen niet zeggen, dat dat nu de méést serelie pers-excursie was, die we ooit meemaakten. In feite waren wij in ons toch al niet zeer rustige leven, nog nóóit met zoveel lawaai omringd dan tijdens deze tocht. Hét sloeg ons links en rechts orti de oren, het stompte in onze maag, het knetterde razend in ons ver bijsterde hoOfd. Dé meeuwen en weidevogels in de buürt van Ermelo dachten er waarschijnlijk al net zo over en waarschijnlijk hééft nog wel een of andere snoekbaars in het IJsselmeer, voor de Ermelose kust het loodje gelegd door een teveel aan lood. Enfin* om kort te gaart: ér werden.... schietoefeningen gehouden met luchtdoel- artillerie en uw dienaar bevond zich in een groep Nederlandge journalisten, waar van de meesten zoals ook uw verslag gever zélf weinig technische kennis omtrent deze luchtafweer-kanonnen be zaten. Waarschijnlijk zullen vandaag de oren van de kolonel G. J. M. C. van Nijnatten nóg nasuizen, maar dat heeft dan min der met het gedaver der 4 Tl. Bofors kanonnen te makên (120 beukende schoten per minuut; granaten van 1 kilo), dan met de vragen der pers-excursie. Kolonel Van Nijnatten is namelijk de Commandant van do Nederlandse Lucht- doelartillerie en de tragiek van alle specialisten-met-gerechtvaardigde-trots-in- hun-specialiteit is steeds dat hun uit nodigend „Vraagt-u-maar-alles-wat-u- weten-wilt, heren" gevolgd wordt door een snelvuur van vragen, die eigenlijk maar één zijdelings op het onderwerp zelf betrekking hebben. Nu stonden daar langs die vreedzame IJsselmeeroever in de buurt van Ermelo een groot aantal vervaarlijke stukkan licht luchtdoelgeschut, compleet met de meest intriguerende vuurleidingstoestellen (de hersens van deze kanonnen) en tevreden gierende generatoren (die de electrische stroom vóór de vuurleidingstoestellen moesten opwekken en dit ook deden en deze stukken luchtdoelgeschut braakten een hel van vuur uit op een rond lang werpig stuk rode stof, dat door een vlieg tuig werd voortgetrokken en de kolonel vertelde over deze vuurmonden de meest ingewikkelde en interessantste bijzonder heden, maar: primo werden zijn mede delingen om de twee minuten door een hels lawaai van al die schietende kanon nen overdonderd (en als een goed artille rist trok de kolonel zich daar niets van aan, maar praatte gewoon door) en secundo wilden wij eigenlijk alléén maar alles over die fladderende rode, door het vliegtuig voortgetrokken, schietschijf horen („manche" heet dat ding). „Deze Amerikaanse 4 Tl. Bofors...." (rest onverstaanbaar door het hels lawaai op het commando „Fire bewegings mogelijkheid van 18 graden horizontaal per secunde („secunde", zei de kolonel).., zoals ik dus zei heeft deze Bofors een daadwerkelijke vuurkracht van 120 scho ten per minuut....". „Misschien hèbt u het al eens gezegd, kolonel, maar hoe heet dit ding?" „Dit is de Amerikaanse...." (rest on verstaanbaar). „Dank u. „U ziet daar het vuurleidingstoestel. Elk stuk heeft een bemanning van acht mensen en niet alleen kan dit stuk vuren met behulp van zijn vuurleidingstoestel, maar.... („Daar komt-ie weer!"). „Kolonel, u noemde daar straks als ik me niet vergis de naam van dit kanon...". „Dit is de Amerikaanse 4 Tl. „Bofors". „En wat zei u van dat horizontaal en die seconden?". „Het stuk kan horizontaal 18 graden per(rest onverstaanbaar, want de „Bofors" blafte opnieuw, ditmaal op een grote teerton aan de rand van het water en het was een voltreffer). „Dat ding achter het vliegtuig aan, kolonel?". „Dat is de manche.... het vliegtuig sleept deze manche aan een kabel van 800 meter lengte achter zich aan; het heeft drie manches aan boord, gisteren schoten ze de sleepkabel middendoor als-ie overigens één keer in vier runs ge raakt wordt, ligt het vuur prima....". „Is dat nou niet vreselijk gevaarlijk voor die piloot, kolonel?". „Nee, daarvoor zorgt de veiligheids- sector. we mogen alleen maar onder een bepaalde, vrij smalle sector op die manche vuren.in de practijk, ik bedoel in oorlog, rekenen we dat we elk vlieg tuig twintig secunden onder vuur zullen hebben. „Is de scheepvaart nu gewaarschuwd, kolonel?". „Ja, Op alle mogelijke manieren is er bekend gemaakt, dat hier schietoefeningen gehouden worden". „Verdwaalt er nooit een?" (nieuw salvo). dan cirkelt dat vliegtuig boven die vissersschuit en zwaait met z'n vleugels en zegt: Ga wég. „Maar hoe zégt ie dat?". „Nou, hij draait er een paar cirkels laag overheen en dan zegt ie gewoon: Ga wég". „Oh". Inmiddels was de pers-excursie op de rechterflank terecht gekomen bij de „vier lingen". De „vierlingen" waren zo moge lijk nog gemener dan de 4 TI. „Bofors". „Dit is een vierloops Browning mitrail leur, 12,7.heeft een daèdwerkeüjk vuur van 650 schoten per minuut per loop „Dat is dan ma&l vier?". „Ja, maal vier....". Iedereen zweeg verbijsterd, want de vierlingen deden hun vier gloeiend hete monden open, spoten vuur. Zelfs de kolonel moest een ogenblik zijn explicatie staken. Volgden andermaal enkele vragen over de „manche", want de ried* „manche" was kennelijk kapot geschoten en vervangen door een witte. „Kolonel, misschien heeft straks iemand anders die vraag ook al gesteld, maar hoe heet dat ding hier?". (nieuw salvo). En zo ging dit enkele uren lang. Mis schien hebben wij enkele vragen gemist, enkele antwoorden ook. De onverstoor bare en charmante manier, waarop de kolonel zich voor ons uitsloofde, kon ech ter aan niemand ontgaan. En het doel dezer pers-excursie was om u le vertellen, dat: cursisten van drie nationaliteiten, namelijk Denen, Belgen en Nederlanders onder 't Mutual Defence Association Program, een uitvloeisel Van het Atlantisch Pact, thans in dc artillerie- school van Brasschaet (by Antwerpen) door Amerikaanse instructeurs worden opgeleid in het omgaan met nieuwe Amerikaanse wapenen. Aangezien de Belgische artillcrleschool echter in deze maanden niet practisch kan oefenen aan de kust vanwege het drukke scheepsverkeer, waren alle cursisten thans de gast der Nederlanders in Ermelo. Gisteren waren bij deze 4-daagse oefe ning o.m. aanwezig mr. Sidney E. O'Donoghue, de politieke adviseur M. D. A. P. van de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag; Rear Admiral E. P. For- restel, Chief Military Assistance Advisory Group; Colonel N. A. Burnell, Chief van de Army Section; Lieutenant Colonel J. M. de Bardeleben, Chief of Training en vanuit Brussel: Brigadier General C-harles T. Lanhan, Chief MAAG en vele andere hooggeplaatste legerautoriteiten. Hoewel een der Amerikaanse instruc teurs me vertelde, dat met al die „hlgh- brass" in de buurt zelfs de „vierlingen" zenuwachtig werden en dat er de dag tevoren veel beter geschoten was, verliep de oefening uitstekend en was iedereen uiterst tevreden. 2ci Kolonel Van Nijnatten: „Wil heb ben de instructeurs nu, we wachten nog slechts op dc wapens van de overkant. We zijn klaar om ze te ontvangen". Na al het gepraat, dt eindeloze confe renties, de vele artikelen over de mili taire „integratie" van West-Europa was déze eerste cursus, die in Ermelo besloten werd, een eerste verheugende, practische stap in de goede richting. Onze excuses dat wij dit heugelijk feit op zo zonderlinge wijze bij u inleidden... In de laatste week van September zal er feest zijn in Zaltbommel. Het stadje is namelijk druk bezig zich op te maken voor de viering van zijn 1100-jarig be staan. Een uitgebreid programma van feestelijkheden is in voorbereiding. Een hippisch concours en andere sport evenementen 'n historische revue, open luchtuitvoeringen van een kinderoperette en vele andere attracties maken er deel van uit. In de feestweek zal het stadje versierd en verlicht zijn. In de verklaring, waarmee de nieuwe Belgische homogeen-katholieke regering Pholien gistermiddag voor Kamer en Se naat verschenen is, wórdt allereerst ge zegd, dat de regering het programma van de C.V.P.-regering Duvicusart geheel overneemt. De nieuwe regering etclt er prijs op en zeide, dat het ongetwijfeld noodzake lijk is, dat de Belgen zich eensgezind rondom de koninklijke prins scharen, maar dat dè huidige regering hiet ge schikt is om dëze nationale eendracht tot stand te brengen, daar Zij „niét is gevormd om de belangen van het land, doch om die van de C.V.P, te dienen" nogmaals te bevestigen, dat haar aan- Het ging volgens spreker bij de samen- dacht er in het bijzonder naar zal uit- stelling van de nieuwe regering niet gaan de tot dusver door de werknemers om een verzoening in het land, dóch om bereikte vooruitgang op sociaal gebied te verstevigen. Wat de koningskwestie betreft, ver klaart de nieuwe regering, dat zij, over- komstig de door de vorst tot uitdrukking gebrachte wens, de koninklijke prins haar loyale medewerking zal verlenen. De regering brengt hulde aan de groot moedigheid van de kohing, die hét be wijs heeft geleverd slechts het welzijn van het vaderland op het oog te hebben. De regering is vastbesloten de binnen landse orde, „die zo ernstig in gedrang IS gekomen tijdens de laatste weken'', te verstevigen én vraagt hiertoe de mede- Werking van al degenen, dié bezorgd zijn om'de binnenlandse vrede en de eerbie diging van de rechten van de mens. De regering zai in het kader van haar internationale verplichtingen haar poli* tiek van openbare werken hérziên en het parlement uitnodigen alle maatregelen te treffen, die zich op militair gebied voor doen. In de regeringsverklaring wordt verder betoogd ,dat de regering vastbesloten is de vrije Werking van de parlementaire democratie te beschermen. De wettelijke bepalingen ter uitvoering van deze maat regelen zullen aan het parlement ter goed keuring worden voorgelegd. De meerder heid en een regering voortkomend uit deze meerderheid heeft het tot haar plicht .haar maatregelen af te stemmen op de belangen der gehele volksgemeenschap. De minderheid moet vrij haar aandeel in de leiding van het politieke leven kun nen nemen door stipt haar recht op con trole van en critiek op de regering uit le oefenen. Zowel de meerderheid als min derheid moet oproerige methoden verwer pen en allen moet samenwerken aan de vèrwezénlljking van het regeringspro gramma. De verklaring wekt tenslotte de bevol king op tot eendracht en eensgezindheid. Het program werd alleen toegejuicht op dc banken der christelijke volksparty. De socialistische afgevaardigde Col- lard sprak in het debat zijn ongerust, heid er over uit. dat die leden der C. V. P. uit de nieuwe regering zijn geweerd, die de koning hebben aangeraden af té treden. Hij zeide verwonderd te zijn over het geroep om wraak van de Vlaam se C.V.P.-kringen en verklaarde, dat dèzê geesteshouding niet zal bijdragen tot de nationale verzoening. De socialis ten zullen de nieuwe regering op hard nekkige wijze bestrijden. De heer LêfêbVre (lib.) sprak daarna (Van onze Haagse redactie). Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, dat een gedeelte van de taak van het na de voorlaatste wereldoorlog opge heven Crisiscomité heeft overgenomen, nl het verlenen van hulp en steun in ge vallen, waarin andere liefdadige vereni gingen en instellingen niet of niet in vol doende mate kunnen helpen, begint de bodem van zijn schatkist te zien, zo ver telde ons de voorzitter van het Fonds, mr. A. baron van Heemstra. Weliswaar heeft het Fonds na de oorlog van Volks herstel een legaat gekregen van 750.000, maar jaarlijks wordt er aan hulp en steun ongeveer 250.000 uitgegeven, zodat het noodzakelijk is de financiën weer wat aan te vullen. Om dat doel te bereiken is een origineel plan uitgedacht, dat men zou kunnen noemen „Bijzondere Nooden" gaat om zeep, niet in figuurlijke maar in letterlijke zin. Met een Nederlandse zeepfabriek is nl. een overeenkomst gesloten, waarbij deze stukken toiletzeep in de vorm van het koninklijk jacht „Piet Hein" in de handel zal brengen. Ieder stuk zeep zal 50 cent kosten, waarvan 20 cent ten goede komt aan het „Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Als heel Nederland nu maar het ruime sop kiest dit ls de leuze waaronder deze grote landelijke actie wordt gevoerd behoeft het „Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden" zeker niet in figuur' lijke zin om zeep te gaan. De Nederlandse zwemploeg, die zal deelnemen aan de Europese zwem- kampioenschappen te IP enen, is gisteren derwaarts vertrokken. Het gezelschap voor de bus te Utrecht. Op Dinsdag 22 Augustus a.s. zal, zoals reeds eerder gemeld, Z. H. Exc. mgr. C. Bronsveld van de Congregatie der Witte Paters, titulair bisschop van Carrallia en Apostolisch Vicaris van Tabora (Oost-Afrika), te Hoorn in de kerk van de H.H. Cyriacus en Francis- cus tot bisschop worden gewijd. Mgr. Bronsveld werd op 17 Februari 1905 te Bussum geboren als zoon van dominee A. W. Bronsveld uit Utrecht. Zijn ouders stierven vroeg en hij werd grootgebracht door zijn oom en tante, dr. W. Bronsveld, directeur van de H.B.S. te Hoorn en mevr. BronsveldVitringa, de theologie op het theologicum der Witte Paters te Carthago. Op 29 Juni 1980 werd hij priester gewijd te Carthago en deed te Hoorn zijn eerste plechtige H. Mis in Juli van dat jaar, toen mgr. Huibers daar deken en pastoor was. Na een jaar in Engeland te hebben ge studeerd vertrok ihij in November 1931 naar de missie van Tabora, waar hij diverse onderwijsfuncties vervulde. Van 1946 tot 1947 was hij met verlof in Ne derland. Na zijn terugkeer m Tabora werd hij benoemd als, rector van het klein-seminerie. Toen m Juli 1948 mgr. Trudel voor herstel van zyn gezondheid naar Canada ging. Werd pater Bronsveld benoemd t°t Vicariatus Delegatus en in Februari 1950, nadat mgr. Trudel wegens ziekte ontslag had aangevraagd, Aposto lisch Administrator van Tabora. Op 16 Juni 1950 werd hij tot Apostolisch Vicaris benoemd. Het vicariaat Tabora in Tanganyi (Oost-Afrika) is ongeveer vijf maal ika zo later eerste Katholiek vrouwelijk Kamer- groot als Nederland en heeft 435.000 in- lid. Hij deed zijn humanoria op het klein seminarie van het aartsbisdom, te Culem- burg, studeerde philosophic bij de Witte Paters te Esch, maakte zijn noviciaat in bet Matson-Carrée te Algiers en studeer - woners. Er zijn 6.000 Protestanten en 60.000 Islamieten; er zyn 21.330 Katholie ken en 4000 catechumenen. Er werken 36 paters en 21 inheemse priesters, 5 broe ders en 82 zusters, waarvan 59 inheemse, een verzoening in de C.V,P.-geledéfên. Lefebvre noemde de regeringsverkla ring vaag en onduidelijk en verklaarde, dat de politiek, die dê nieuwe regering Wil voeren, dè liberalen gêen enkel ver trouwen inboezemt. De heer Verbinst (C.V.P.) sprak zijn vertrouwen uit in de nieuwe regering èn verklaarde, dat deze de enige is, die da eenheid rondom de koninklijke prihs kan herstéllen. De Communistische spreker, Terfve, verklaarde hierna, dat de nieuwe rege ring „een Van de meest reactionnaire is, die België ooit heeft gekend". De com munisten zullen haar krachtdadig be strijden, aldus kohdigde hij aan. Vervolgens kwam Spaak aan 't woord. Hij verklaarde, dat wat de Belgische so- kwüSIIsche partij betreft- de konings kwestie geèmdigd is. Hij betwistte de n«t bet recht te regeren, doch ftor,' !aSt' dat bii de huidige interna tionale toestand de C.V.P, een grote ver antwoordelijkheid op zich laadt döor dit alleen te willen doen. „Waarom de verandering in het rege- ringsteam, aangezien het program van de vorige regering toch geen wijziging heeft ondergaan?" riep hiJ uit, èn aöt. woordde hier zelf op: „omdat het döel van de nieuwe regering is; de eenheid in éigen gelederen te herstéllen". Spaak eindigde zijn toespraak met zyn twijfel er over Uit te spreken, 0f de nieu we règéring wel tegen haar zware taak is opgewassen. Eerste minister Pholien zei hierna, dat het geenszins in de bedoeling ligt de be langen van de minderheid té vefónacht. zemen. „Wij verlangen met de linkse partijen samen te werken", zo zei hij. Nadat de vergadering met 107 te gen 78 stemmen haar vertrouwen in 66 nieuwe regering had ultgespróketa. Werd zij om 20.45 uur opgeheven. Dr. Felix Kersten, dê vroegere massage- arts van de Reichsführer der Duitse SS, Heinrich Himmler, heeft gistermiddag op het paleis Soestdi.ik het grootofficierskl-uig in de orde van Oranje Nassau, dat hém bij Koninklijk besluit is verleend voor zijn verdiensten voor de Nederlandse zaak, ontvangen uit handen van Z. K. H. Prins Bernhard. Do Prins sprak in d« stuczaal van het paleis ruim een half uur met dr. Kersten over zijn werk in da oorlog. „Het is moeilijk woorden te vinden om U te danken voor alles, wat U voor Nederland hebt gedaan", zei de Prins. Dr. Kersten zal thans drie maanden in ons land verblijven. Volgend jaar hoopt hij zich definitief in Nederland ta vestigen. De heer Boesman heeft ons nog enige nadere mededelingen gedaan over de in ternationale ballonrace, welke, zoals ge meld, op 2 September a.s. van af het ter rein aan de Stadionkade te Amsterdam zai worden gehouden. In totaal zullen 20 ballons aan deze wedstrijd deelnemen. Ze zijn afkomstig uit 8 landen n.l. België, Canada, Frank rijk, Italië, Nederland, Ver. Staten, Zwe den en Zwitserland. De grootste der deel nemende ballons zal een inhoud hebben van 2200 kub. meter, de kleinste van 200 kub. meter. De wedstrijd is in twee groepen ver deeld n.l. een lange afstandrace, waar aan voornamelijk de grote ballons zullen deelnemen, en een doellandingswedstrijd voor de kleinere ballons. Bij deze laat ste wedstrijd wordt door de ballonvaarder te voren een landingspunt binnen Neder land bepaald, waar hij zal landen. Wie op het door hem gekozen landmgspunt of op de kortste afstand daarvan landt, wint de prijzen. Behalve niet onaanzienlijke geldprijzen zijn voor deze wedstrijden beschikbaar de coupe Andries Blitz, een coupe Amster dam en speciaal voor de lange afstand race nog een ballon van 600 kub. meter inhoud. Het was een hele drukte gistermiddag aan de Parkhaven te Rotterdam, want daar begon de wereldreis van Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein". Van heinde en ver waren familieleden van de opvarenden gekomen om hun uit geleide te doen; ook vele Rotterdammers waren van de partij. Menigeen maakte van de gelegenheid gebruik om het tijde lijk tehuis vah man, zoon of verloofde te leren kennen. Trap op, trap af klauter- Hk Zn bet geschut en over het ut j laatste voorbereidingen gingen ua i en langzamerhand zochten de bezoekers een plaats aan de wal. n kwart voor zee arriveerde vice- aamiraal J. J. l. Willinge. Hij begaf zich aan boord en op het achterdek wenste bij de verzamelde opvarenden een goede reis. Toen ook de vice-admlraal het tchip had verlaten, werden de trossen losge maakt. Over en weer klonken de laatste groeten en zelfs de scheepshond liet zich niet onbetuigd. Langzaam trokken de sleepboten de „Piet Hein" de Parkhaven uit en een wereldreis was begonnen. De statistiek t, a. v. het snelverkeer van het eerste halfjaar laat een gunstig geluid horen. Meer ongevallen min der dodelijke afloopDe grote groei en bloei van het E.H.B.O.-wenk wordt dus aanwijsbaar en een grote kracht gaat in dit werk schuil van onze Katholieke Na tionale Bond, die ook dit jaar weer zijn E.H.B.O.-actie ontplooit op de twaalfde Zondag na Pinksteren. Dit jaar is het een zeer bijzondere actie, want geen kruisje of speldje wordt aangeboden Men kwam op een origineel idee en door het gehele land zullen keurige zakje# hansaplast geschikt voor kleine ver wondingen onder het motto: „Doe er een pleister opworden aangeboden. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 22 Augustus geen audiëntie verlenen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4