Voorpost en bolwerkook bijv. voor Indonesië Uitvalspoort naar vele landen van de Sovjet-dictatuur LEIDER "DER BELGISCHE COMMUNISTEN VERMOORD K.A,B.-studiedagen te Voorhout r f A* Viert uw vacantie, ook al wolken en andere narigheden Het bruggenhoofd van beslissende betekenis Pohang heroverd De stakingen in Amsterdam Het weer blijft aan de frisse kant Minister-president vanavond voor de f radio Zaterdag 19 Augustus 1950 fe- DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN zijn er Daarom moet Amerika stand houden! In de gang van zijn huis door twee onbekende revolver-schutters De toekomst van ons volk K.a.b. Weer een medewerker van Fuclis gearresteerd Weer stakingskoorts in Finland Memisa 25 jaar V WEERBERICHT N In de verdedigingslinie, welke de Verenigde Staten in het Verre Oosten tegen het communisme aan het opbouwen zijn, vormt het Amerikaanse front op Korea zowel een bolwerk als een speerpunt, zowel een voorpost als een verbindingsschakel. Aan het Amerikaanse front bij Waegwan en Taegoe, Poesan en Isjinjoe, bij de Naktong en de Masan wordt niet alleen Zuid-Korea verdedigd, maar staan de soldaten van de demo cratie eveneens op de bes voor geheel Azië. In Korea strijdt men, opdat niet ook Formosa en Tibet, de Philippijnen en Indo-China, Japan enIndonesië, Birma en. Malakka (Singapore) onder de communistische voet zullen worden gelopen en tot vazalstaten van Sovjet-Rusland zullen worden onderworpen. 1 Nog slechts één staanplaats? Ook voor Indonesië Zoals. Normandië! Hulp voor Rusland De grote les SP studiedagen in Voorhout Raad van Vakcentralen waarschuwt Amerika blijft jacht maken op verraders van atoom-geheimen Een Missie-hulpwerk van de eerste rang In October van dit jaar zal de Memisa, 4 De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond luidt: Vannacht in de kuststreken nog enkele ver spreide buien, overigens flinke opklaringen en overwegend droog weer. Meest matige Zuide- ltike wind. Iets hogere middagtemperaturen. Zondag 20 Augustus: Zon op 5.31 uur, zoh onder 19.55 uur; Maan op 14.34 uur, maan onder 22.09 uur. Maandag 21 Augustus: Zon op 5.32 uur, ion onder 19.53 uur; Maan op 16.02 uur, maan onder 22.44 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Aan liet Korea-front wordt heel Azië tegen Stalin verdedigd Over déze belangrijke betekenis van bet_ Amerikaanse front in Korea echreef een onzer medewerkers een e ere als gedocumenteerde beschouwing, na lezing waarvan men e ai akter van „er op of er onder" de Koreaanse oorlog zich nog scherper bewust zal zijn: groot. Een en al bergland r, /en Zuiden en ten Westen van de ogste toppen stroomt de Naktong-ri- vier. De bergen zijn omstreeks duizend meter hoog. Enkele bereiken een Hoogte van vijftienhonderd meter. De communisten hebben geprobeerd het bruggenhoofd van Korea in tweeën te splitsen. Dan zouden ze de tien Ame rikaanse en Zuidkoreaanse divisies, die nu gezamenlijk opereren, elk naar een ander gedeelte van de kust hebben ge dreven en letterlijk opgesloten. Aan de ene kant hadden dan zeven, aan de an dere kant drie divisies gestaan. Indien ze Taegoe veroverd hadden, zouden ze na tuurlijk het eerst tot het oprollen van de drie divisies zijn overgegaan en dan het bruggenhoofd lelijk ingedrukt heb ben. van MAARSCHALK STALINi Wij willen Korea hebben Er wordt ln de Amerikaanse berich ten over de strijd in net Verre Oosten niet meer gesproken van Korea, maar van het bruggenhoofd Korea. in <[at bruggenhoofd wordt de stryd in rijst velden en op bergtoppen en in een hitte van honderd graden Fahrenheit voort gezet. Dit bruggenhoofd is slechts met de grootste moeite geconsolideerd. De Amerikanen erkennen dit openlijk. Ze erkennnen tevens, dat tijdens de recen te opmars van de communistische le gers, welke Taegoe tot doelwit had, de inlichtingen-dienst onvoldoende bleek, zodat de Amerikaanse legerleiding niet in staat was, de sterkte van de vijande lijke posities, 't materiaal, waarover de vijand beschikte en zijn getalsterkte juist te schatten. Men gaf er zich in het Amerikaanse hoofdkwartier zens rekenschap van, dat de vijand beter m staat was geweest, gegevens over de Amerikanen te verzamelen en zulks ondanks de absolute meerderheid van de laatsten in de lucht. De communisten zijn in staat geweest kleine afdelingen naar het door de Ame rikanen bezet gehouden gebied te zenden, uitgerust met radio en andere communi catiemiddelen over lange afstand. Fo- hang, de havenstad, werd bezet door geurilla's en troepen, die zich door een uiterst moeilijk moeras- en berggebied een weg hadden weten te banen, geleid door scouts die te voren het terrein de gelijk verkend hadden. Het Amerikaanse offensief in de richting van Tsjinjoe was eigenlijk geen offensief, maar een wanho pige poging, om een der bedreigingen van Poesan, de enige grote haven, waarover de Verenigde Staten nog in Korea beschik ken, uit de weg te ruimen. Maar de kracht, die hierbij ontwikkeld werd, was toch alleszins verheugend. Een vijand, die in snelle marsen en een niet voor mogelijk gehouden tempo oprukte, werd ten langen leste een flink stuk terug gedrongen. En de kleine, maar bruikbare havens Masan en Chinhae konden behou den worden. Van hun bruggenhoofd uit, waarin ze zich vrij bewegen konden, is het de Ame rikanen gelukt, een luchtoffensief te ont wikkelen. Met de B 29 's, waarover in dertijd in onze courant door de lucht vaartmedewerker uitvoerig geschreven is, werden in de afgelopen week geregeld luchtaanvallen op het door de commu nisten bezette gebied ondernomen. Zelfs werd Rasjin, een stad, ongeveer dertig kilometer van de Sovjetrussische grens gelegen, duchtig onder handen genomen. Maar dit neemt niet weg, dat de com munisten in staat zijn geweest, overal versterkingen aan te voeren. Ze hebben grote verliezen geleden, doch konden die telkens aanvullen en ondanks de verster kingen, welke aan de Amerikanen wor den toegevoerd, blijft de getalsverhou ding ongeveer dezelfde. De communisti- sche_ legers zijn in weerwil van de zware verliezen weer op de aanvankelijke ge talsterkte en naar het schijnt is het aan tal tanks, waarover ze weer beschikken, weer aanzienlijk toegenomen. In het bruggenhoofd Korea staan de Amerikanen thans voor heel andere pro- blemen, dan ze in de afgelopen oorlog op te lossen hadden, in de Pacific in Italië en in Normandië. Men moet óver dit bruggenhofci niet gering denken. Al hoewel er van werd gezegd, dat de Ame rikanen er m Korea nog slechts een Jtaanplaats hebben overgehouden is het WPK nog ongeveer tien duizend vierkan- En wat ls nu de betekenis van dit bruggenhoofd, dat naar ze zeggen, de Amerikanen ten koste van alles behou den willen? Ten eerste moet het Japan beschermen en een bolwerk zijn, waar tegen zelfs millioenenlegers te pletter zullen moeten lopen. Het moet tevens een soort speerpunt zijn, gericht op de centra van de communistische activi teit op het vasteland van Azië. De Ver enigde Staten hebben ten langen leste GENERAAL MACARTHUR: Zij krijgen Korea nooit! aaiTsjang-Kai-Sjek toegezegd, hulp te zullen verlenen bij de verdediging van EKST- ^!t 8nrote eiIan<1 valt mmid- f" verdedigen, wanneer van tapan en 0kinawa uit een ge- Z hnTr ya" materiaal en troe- de ene kan? h «V*!?6"' Terw«tdus aan ™,e „a"ï,»,et b"Jggcnhoofd Korea zoveel mogelijk communistische troe pen zal dienen te binden, zal het aan de andere kant een opslagplaats moeten zyn. Het bruggenhoofd Korea is der halve als het ware een voorpost en een onmisbare schakel in de verde digingslinie, welke de Verenigde Staten in het Verre Oosten tegen het communisme aan het opbouwen zijn. Deze verdedigingslinie loopt via Japan naar de Philippijnen, dan over Frans Indo-China en heeft als ruggesteun ons Indonesië en Malak ka. De strijd om het bruggenhoofd Korea is ook voor Indonesië van het grootste belang. Een overzicht van het aantal voor beide partijen beschikbare strijdkrach ten werkt hier verhelderend. In het bruggenhoofd Korea staan ongeveer tachtigduizend Amerikanen en ettelij- tienduizenden Zuid-Koreanen en contingenten troepen van de leden der Verenigde Naties tegen minstens twee honderdduizend, door Sovjet Rusland gesteunde Noord-Koreanen en vetera nen van Mao Tse Toeng. Op Formosa, waarvan thans feitelijk eveneens een Amerikaans bruggen hoofd wordt gemaakt, staan ongeveer vier-honderd-duizend Chinese troepen van Tsjang Kaj Sjek, terwijl Mao Tse Toeng op het vasteland naar schatting twee millioen man tot zijn beschikking heeft en eveneens op Covjetrussische steun kan rekenen. In Frans Indo-China hebben de com munisten een macht van zowat 140.000 man weten bijeen te brengen, waarte genover de Fransen en Indo-Chinezen van Vietnam ongeveer 190.000 man kunnen stellen. In Malakka opereren naar schatting een zes duizend man communistische guerillatroepen. Hier hebben de Engelsen een leger van on geveer 18.000 man. Op de Philippijnen moeten de Amerikanen, die er 22.000 man hebben, 0p een communistisch le ger van- zowat 12.000 man rekenen. Ze beschikken natuurlijk over hun Pa- cific-vloot. Ook Engeland heeft enkele eskaders in het Verre Oosten. Men zou de positie van het bruggen hoofd Korea enigszins kunnen vergelij ken met die van Normandië ln de afgelo pen oorlog en de toestand herinnert ook op een andere wijze aan de toenmalige situatie, n.l. een eilandenrijk: Engeland, tegenover een door Hitler bezet vasteland van Europa. Ditmaal zijn 't Japan, For- mosa en de Philippijnen, die een eilan- denrijk vormen, dat tegenover het vaste land van Azie staat, met name het com munistische China, met daarachter Sov jet Rusland Maar voorlopig jg het eilandenrijk nog in, JL ver"e<bging en of het mogelijk zal zijn, van daaruit een inval op het vasteland te doen, valt moeilijk te be oordelen. De voornaamste taak zal wel z9n, de communistische opmars te stui ten en speciaal Indo-China met daarach ter liggend India en Pakistan en voorts Malakka en Indonesië tegen een commu nistische overval te beschermen. Er is de Verenigde Staten uiteraard veel aan gelegen, de reusachtige voorraad schuur, welke Indonesië is, niet in de handen der communisten en uiteindelijk van Stalin te laten vallen. Daarom, het zal een ieder nu wel dui delijk zijn, is het behouden en eventueel uitbreiden van het bruggenhoofd Korea van ontzaglijke betekenis. En waarlijk niet alleen voor het Verre Oosten. Wan neer Sovjet Rusland ooit in staat zou zfjn, de hulpbronnen van-Indo-China, de Phi lippijnen en Indonesië te verwerven en deze landen ten bate van zijn industrie en voedselvoorziening te organiseren, dan zou zijn kracht er enorm door versterken. De Verenigde Staten en wat het brug genhoofd Korea betreft, ook de Verenig de Naties, staan voor een uiterst moei lijke taak. Een lichtpunt is, dat in het door de communist Mao Tse Toeng be heerste China vooral in het Zuiden nog sterke legers staan, speciaal in Stjewang, waarvan hun getalsterkte op enkele honderdduizenden geschat wordt. Deze Chinese legers hebben weliswaar mili tair niet zo veel te betekenen, maar ze blijven voor Mao tse Toeng toch een ge vaarlijke bedreiging vormen en ze zullen het steeds meer worden, indien de Ver enigde Staten er toe overgaan, hun steun te verlenen en hen van moderne wapenen te voorzien. Maanden en maanden zullen echter nodig zijn, om hier iets van betekenis te bereiken. Trouwens, het bruggenhoofd Korea eist van de Amerikanen en de Ver enigde Naties voorlopig nog alle krach ten op. Met het bruggenhoofd Korea zal in belangrijke mate worden beslist, of Stalin in staat zal zijn, heel Azië te overheersen. Er wordt daar verwoed gevochten. Noord-Koreanen en Zuid-Koreanen doen er niet voor elkander onder in fanatisme. De communistische Noord-Koreanen blij ven. ondanks de zware verliezen, die ze lijden, hardnekkig doorvechten. Het blijkt steeds meer, dat de communistische Ko- reanen een uitstekende opleiding hebben genoten, zowel militair als ideëel. En dit Juist Is de grote les, die het bruggenhoofd de wereld biedt, ook Aziati sche volkeren kunnen worden opgeleid, om Westers materiaal met grote kennis van zaken te gebruiken. Ze kunnen goed uitgeruste soldaten opleveren, die de kne pen van de moderne oorlogvoering ken nen. Al staat het wel vast, dat de com munistische Koreanen door sovjet-Russen geadviseerd worden, ze zetten hun acties goed op en voeren ze ook goed uit. De Amerikanen en de troepen der Verenigde Staten staan niet tegenover wilde, Aziati sche horden, maar tegenover behoorlijk gedisciplineerde legers, die weten met modern materiaal om te gaan s' Achter de rijen der vluchtende Koreanen, die elke dag tveër dieper het Zuiden intrekken, slepen de ouden van dagen zich voort. Wat zij van hun bezittingen maar konden dragen, torsen zij mee, maar nergens vinden zij rust' lvaar°P hun oude dag recht zou hebben. Uit Scraing wordt gemeld, dat aldaar gisteravond te half tien de heer Julien Lahaut, voorzitter der communistische partij van België en lid van de Kamer van volksvertegenwoordigers, door twee onbekenden met vier revolverschoten werd vermoord. De moordenaars waren per auto voor het huis gereden. Daar belden zij aan en één hunner zeide aan mevrouw Lahaut, die de deur had geopend, dat hü een brief aan kameraad Lahaut moest overhandigen. De heer Lahaut is alsdan zelf in de gang verschenen, waar hij met twee revolverkogels in het hoofd en twee in de borst werd neergeschoten. De dood trad bijna onmiddellijk in. In de loop van de dag had de heer La haut -te Brussel nog een parlementsverga dering bijgewoond. Hij is het, die, toen vorige week de koninklijke prins in het parlement op het punt stond de grond wettelijke eed af te leggen tot twee maal toe heeft geroepen „Leve de republiek". Het parket heeft onmiddellijk een on- iPB^Z°eï '"gesteld. De vermoorde werd in geboren. Hij nam deel aan de eerste wereldoorlog en streed o.m. in Rusland in lederen van een Belgische eenheid, de'-t 1937 het BelSische parlement se- t de Belgische Kamer van volksver- mft lge»S,' heeft Sisteren de Senaat met 82 tegen 61 stemmen (socialisten, 11- ,!L?n communisten) bij 1 onthouding ,-nV?„A lr0.lJw,e.n "itgesproken in de ho mogeen-katholieke regering-Pholien. Zuid-Koreanen, gesteund door Ameri kaanse tanks, artillerie- en mortiervuur, f.ren Pohang. de havenstad Oostkust, heroverd en ook de strategisch belangrijke plaats Kigje. Het door de Amerikanen bezette vliegveld tien km. ten Noorden van Pohang, is echter nog niet te gebruiken. ke (Van onze speciale verslaggever). lem'strn1Ie delen van het Bisdom Haar de StiiHi'?Klen gisteren de deelnemers aan bewesriót gen der Katholieke Arbeiders- ze biieeo ,naar Voorhout. Daar kwamen heidsschnni ?e Bisschoppelijke Nfjver- werd er a een iar,delf)ke omgeving even buii„^ nodige rust gevonden, om even buito„ ,',ul«e rusc gevonden, om beslommerK, et tumult van de dagelijkse r™"»" organisatorische te maken met toekomst "vatf Van een aantal voor de vraagstukkenorSanisatorische m f* eringen de besprekn?' een begin te maken met toekomst van een aantal voor de blemen, als iL?ns v°lk belan8ri3ke Pro- genheid, dat aL Probleem der werkgele- volkingsvraagstut nulisatie' het ,he" vraagstuk in Uk «n bat emigratie- Nederland, onderwerpen (Van onze weerkundige medewerker) •^het1 Westen "benfVan nleuwe storingen Uil^ datrfeh 6eft gisteren tot gevolg gehad, dat zich een dikkp lucht over ons land heeft uitgespreid zo- dat de zomerwarmte tot ver achter' het IJzeren Gorden werd teruggedreven. Al leen in Zweden en Finland was het weer gisteren nog zomers met temperaturen die boven de 25 graden uitkwamen. In West- Europa is de aangevoerde lucht echter niet alleen aan de frisse kant, maar bo vendien neemt de temperatuur in de Wes telijke stroming zo snel met toenemende hoogte af, dat zich buien hebben ontwik keld, die plaatselijk zeer grote hoeveelhe den regen hebben laten vallen. In het af gelopen etmaal viel in Den Helder zelfs 31 millimeter regem Daarbij kwam het in Noord-Holland, Friesland en Groningen herhaaldelijk tot onweer, terwijl van een van de lichtschepen vannacht zelfs een ha gelbui is gemeld. De toevoer van koude lucht uit de buurt van Groenland zal voorlopig, blijven aan- houden, hoewel cr enig® verbetering is, want deze lucht bereikte ons gisteren nog langs een vrij rechte baan. Maar vanmor gen had zich ten Westen van Ierland een nieuwe uitloper van de depressie bij IJs land ontwikkeld. De rechte baan van de stroming is in de afgelopen nacht dienten gevolge door een grote omweg over de oceaan vervangen. De temperatuur zal dus wat hoger worden, hoewel het weer aan de koele kant zal blijven. De buiigheid zal tijdelijk weliswaar verminderen, maar nog niet helemaal verdwijnen. Maar overigens zal het Zondag nog wel loslopen met het weer, temeer omdat er ook op zonnige pe rioden mag worden gerekend. die de arbeidende mens in het bijzonder raken, hem en zijn gezin. Evenals het vorige jaar is er een record aantal deelnemers. Twee honderd vijftig man stoottroepen van de Katholieke Ar beiders Beweging. Voorzitter F. Keesen uit Rotterdam heeft 's avonds in een korte, maar mili- tante toespraak allen verwelkomd. Hij wees er op, dat het bevolkingsprobleem, waarom uiteindelijk alle te behandelen vraagstukken draaien, van eminent be lang is, weshalve het ook op het winter- programma 1950 '51 geplaatst is. De gezichtspunten, welke op deze studieda gen geopend zuilen worden, zullen een goede voorbereiding en een richting ge vende inleiding vormen. Het vraagstuk, aldus de-heer Keesen, zal door ons niet m defaitistische geest gesteld worden. Integendeel, met de no dige wilskracht zullen we zoeken naar de wegen en middelen, om de gevolgen van het zo nijpende probleem op te van gen. In samenwerking met anderen zal de K. A. B. alles doen, om het door allen gewenste doel te bereiken, de welvaart van het Nederlandse volk in al zijn gele dingen. De geestelijke adviseur, rector Kraak man, sprak hierna een opwekkend woord, waarna de aanweztgen gelegenheid kre gen tot een nadere kennismaking met elkander. De avond werd verder doorge bracht met community singing onder lei ding van Joop Schouten uit Rfjswijk. zet terreur voort (Van onze Amsterdamse redactie) Het is vooral door de bedreigingen van de EVC-gerichte stakers dat druppels gewijze nog steeds meer arbeiders in de Amsterdamse haven het werk neerleg gen. Gisteren zijn het er weer ongeveer 60 geweest die zich by het grote leger van de stakers hebben aangesloten. Het overgrote deel van de in de bonafide bon den georganiseerde vaste havenarbeiders is tot nu toe echter niet voor terreur teruggedeinsd. Hoever de EVC-ers durven gaan blijkt wel duidelijk uit de volgende voorvallen, die wjj als absoluut zeker konden opte kenen. Bij één der grote scheepvaartmaat schappijen was ondanks het stakingsver bod toch nog een havenarbeider, aange sloten bij de Samenwerkende Haven Be drijven, blijven doorwerken. Tijdens zijn werk werd hij opgebeld „namens de EVC". Hij kreeg te horen, dat men al vast de ruiten bij hem had ingegooid en men het zijn vrouw had lastig gemaakt. En nu moest hij maar gauw met werken ophouden, anders zou er nog wel wat anders gebeuren. De vrouw van een andere werkwillige havenarbeider werkte zelf ook, in een winkel als verkoopster. Haar man had eveneens geweigerd het werk erbij neer te leggen. Enige dagen geleden werd de vrouw 's avonds van haar zaak afgehaald door een groepje EVC-ers. Zjj hadden een boodschap voor haar: Thuis moest zij haar man maar eens flink onder handen nemen en hem verbieden de volgende dag weer aan de slag te gaan. Zou hij tóch weigeren te gaan staken, dan zo luidde de belofte zou men haar man en haar zelf wel eens flink onder handen nemen. Zoals bekend, is de bouwmaterialen- handel ook al geruime tijd bij het sta kingsconflict ln de bouwvakken betrok ken. Er is nu een zaak in Amstei dam, die pen afdeling bouwmaterialen en een afdeling brandstoffenhandel heeft. De af deling bouwmaterialen staakt, de afde ling brandstoffen niet, omdat deze af deling tot een heel andere categorie van het bedrijfsleven behoort, waar men niets met de bouwmaterialenhandel te maken heeft en waar men op geheel andere voorwaarden werkt. De stakende arbeiders van de afdeling bouwmaterialen zijn nu begonnen de lie den van de afdeling brandstoffen te gaan molesteren, omdat deze geen sympathie staking op touw willen zetten! Van verschillende zijden wordt nu ge waarschuwd tegen de communistische stakingsacties. Zo doet de Raad van Vak- centralen, waarin het NVV, de KAB en het CNV samenwerken „in het belang van de arbeiders en hun gezinnen" een drin gend beroep op alle arbeiders van Neder land de leiding van de bonafide vakbewe ging met vertrouwen te blijven volgen en het politieke communistische drijven energiek en met de daad het hoofd te bieden. De Raad van Vakcentralen vertrouwt, dat het mogelijk zal blijken binnenkort nadere mededelingen te doen over het resultaat van het geregelde overleg tus sen overheid en stichting van de arbeid. In verband met de staking van de stra tenmakers, en de pogingen om ook het personeel van de stadsreiniging en het ge meentelijk vervoerbedrijf te Amsterdam tot staken te bewegen, heeft de plaatse lijke Unie van overheidspersoneel het volgende communique uitgegeven. „De plaatselijke Unie van overheidsper- De minister-president heeft het voornemen zich vanavond om 20.05 uur over beide radiozenders met een kort woord tot het Nederlandse volk te richten in verband met de stakingen in Rotterdam en Am sterdam. Extra raadsvergadering U?PwI5 hebben negen leden van de C.RN.-raadsfractie te Amster dam een schriftelijk verzoek ingediend om de gemeenteraad van Amsterdam ten spoedigste bijeen te roepen, mjt opgave van de volgende redenen: „De voortdurende groeiende nood, waarin de werkende bevolking der stad verkeert die tot uitdrukking komt in de sta kingsgolf, zowel in particuliere als in overheidsbedrijven", j. Gisteravond heeft burgemeester dAiliy bekend gemaakt, dat deze extra vergadering van de gemeenteraad gehouden zal worden op Maandagmid dag 2o Augustus a.s. om 14 uur precies. soneel voelt zich verplicht te waarschu wen tegen de onjuiste voorlichting, die wordt gegeven door de EVC inzake de herclassificatie van gemeente-werklieden functies. Volgens mededelingen van EVC- zijde, zou deze herclassificatie nog moe ten wachten op de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en de minister van Binnenlandse Zaken. Dit is evenwel pertinent onjuist. Een be sluit van B. en W. betreffende de indeling van de functies van het gemeenteperso- neel is niet gebonden ean de goedkeuring van hoger gezag. Voordak de staking van de stratenmakers uitbrak, was de beslis* sing inzake de herclassificatie reeds ge vallen. De betalingen, die daaruit voort vloeiden worden in de kortst mogelijke tijd voorbereid". Voorts heeft de Unie gisteren aan haar leden, werkzaam bij het gemeentelijk ver voerbedrijf per post een circulaire verzon den, waarin zij er op aandrong geen ge volg te geven aan de oproep, van EVC- zijde gedaan tot het bijwonen van spoed vergaderingen, die gisteren zouden wor den gehouden. „De EVC, aldus de circu laire, spreekt van een heldhaftige strijd van de stratenmakers en heeft daar naast in haar leuze verwerkt, dat ook het rijdend personeel nog steeds op de her- classificatie wacht. Wij willen in herinne ring brengen, dat deze aangelegenheid in de tijd, dat de EVC nog zitting had in het Georganiseerde Overleg, is afgedaan. Het rijdend personeel wacht niet op de her classificatie, maar heeft daarvoor reeds f 2.40 toeslag per week geïncasseerd. De bewering van de EVC moeten wij dus als bedrog kwalificeren". Een vroegere ingenieur van de Ame rikaanse marine, de 33-jarige Morton Sobell, is in Texas gearresteerd op be schuldiging van het uitleveren van defen siegeheimen aan de sovjet-unie. Hij heeft samengewerkt met de Britse verrader van atoomgeheimen dr. Klaus Fuchs en met de Amerikaan Henry Gold. Er worden spoedig nieuwe arrestaties in deze zaak verwacht. Sobell was per vliegtuig uit de V. S. naar Mexico gevlucht een paar dagen na de arrestatie op 16 Juni van David Greenglass, die eveneens van spionnage is beschuldigd. Sobell is te New York geboren uit Rus sische ouders, die Amerikaanse staatsbur gers zijn geworden. Alle arbeiders in de Finse electrici- teilsbedrij ven zijn in staking gegaan, nadat een gemengde, door de regering aangestelde, commissie er niet in ge slaagd was, te bemiddelen tussen de on der communistische leidmg staande vak bond en de werkgeversfederatie- De ar beiders eisen 50 pet. loonsverhoging. Ongeveer 100.000 arbeiders in ander» bedrijven hebben stakingen tegen het eind van deze maand aangekondigd. Groot was het enthousiasme van de Zeeuwen, toen het Koninklijk Paar gisteren een tweedaags bezoek aan de provincie Zeeland begon. Links: H. M. d* Koningin, dit ptr motorboot St. Annaland verlaat, wuift naar da op de dijk satpengestroomde bevolking (rechts). het Nederlandse Medische Missie Comité, zijn zilveren jubileum vieren. Op initia tief van destijds kapelaan Schiphorst werd, naar aanleiding van de eerste Me dische Missie-tentoonstelling te Rome in het vorig Heilig Jaar 1924 en daarop aan sluitend de eerste medische stand op de Missie-tentoonstelling te Rotterdam in 1925, het permanent Medisch Missie Co mité, genaamd „Memisa", opgericht met als doel medische en hygiënische voor lichting te geven aan alle Nederlandse missionarissen. In 1927 werd te Rotterdam de eerste medisch-hygiënische cursus gegeven en nadien met onderbreking tijdens de oor logsjaren ieder jaar. Verdere werkzaam heden van de Memisa sindsdien zijn een keurings- en behandelingsraad. verstrek king van instrumenten, medicijnen en verbandmateriaal, uitgave van het me disch missie maandblad en het medisch- hygiënisch handboek voor missionarissen. Ter gelegenheid van dit zilveren jubi leum wordt aan alle ongeveer 500 missie posten over de gehele wereld een feest gave gezonden in de vorm van medicij nen, verband en instrumenten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1