Nieuwsuit STAD en OMTREK Grandioze inzet van week vol beloften Concert smaakte naar meer Apsa Toekomst van Nieuw-Guinea kan wereldvrede in gevaar I Waar vaart en licht elkaar ontmoeten NIEUW PROCES IN DE ZAAK BERTHA HERTOGH Indonesische leden van Nieuw-Guinea- commissie beschuldigen Nederland De staking duurt voort Bus met 18 passagiers te water Na 27 Dec. bemiddeling NIEUWE SCHIEMMSCHE COURANT Wethouder Kramers spreekt over een ereschuld van de V. N.? Verblijfplaats onbekend Sukarno wil naar Nederland komen m Terugkeer strandde op formele gronden Ik weinig kreeg te zakgeld" Waterpolo-ploeg klopt Oostenrijk met 11-1 >Het Mobilisatiekruis" in het zilver VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 Uw tafeldrank S C HI EO A M UITSLAG FOTO-WEDSTRIJD CONCERT PLANTAGE HERMES-D.V.S. WEER NAAR BELGIE ZIJLICHTJES BURGERLIJ KESTAND NED. VRACHTENMARKT SCHILDER VERDRONGEN TE BEEKBERGEN Maar eerst moet kwestie Nieuw-Guinea zijn opgelost Het gezin van de familie Hertogh te Bergen op Zoom, waar men het zusje Bertha node mist. Pleegzoon stichtte brand: meisje verloor het leven ZWEMPLOEG TE WENEN De marinierskapel concerteert op het grote podium, dat, fel verlicht door dB schijnwerpers, het punt is, waar de ogen van duizenden zich op richten Tweedaags feestprogramma Slechts honderd arbeiders boden zich aan 19 VOORMALIGE OORLOGS MISDADIGERS VRIJGELATEN Advertentie De lucht was rustig als een avondstilte en de witte wolkeilanden, die erin gestrekt lagen, schenen nauwelijks de achterblijvers van torenende onweers wolken, die nog geen half uur tevoren hun regengordijn over Schiedam hadden dichtgetrokken. „Wat je gehad hebt, kun je niet meer krijgen" zei de stoelenzetter, die nog een ogenblik gedacht had een vrije avond te zullen hebben. Hij zal achteraf blij geweest zijn, dat donder en bliksem voorbij getrokken waren eer het concert begon, anders had hij de Marinierskapel de veel mooiere „Donner und Blitz" van Johann Strauss niet kunnen horen spelen. En nog zoveel andere muziek, die gisterenavond een gehoor van duizenden mensen van drie minuten over acht tot even voor elf in de ban pan musische bekoring heeft gehouden. Laten we het over die uitstekende or ganisatie hebben. Het was in orde. Om even over 8 marcheerde het Tamboer en Pijpercorps „De Harmonie" de Broers- vest-feestzaal binnen en de horenblazers bliezen de openings-fanfare. Maar heel kort waren de mannen, die altijd klaar staan voor gemeenschappelij ke feesten, in het licht van de belangstel ling, maar zij hebben er de avond het juiste cachet door gegeven. De voorzitter van de Schiedamse Ge meenschap, de heer M. Holl, kon gewag maken van de goede buren uit Vlaardin- gen, die met het voltallig bestuur van de Vlaardingse Gemeenschap aan de uitnodi ging om de officiële opening mee te ma ken gehoor hadden gegeven. De verre vrienden ontbraken evenmin, want mevr. Avenarius van het Centraal Vacantie Comité kwam in plaats van de heer Pront eens kijken hoe Schiedam het «su wel aanpakte. Bovendien waren er de wethouders C. Kramers, H. Sabel, H. v. d. Kraan en P. v. Bochove en nog tal van andere genodig den, die deze avond, omdat het een offi ciële opening gold, op een afgezet deel zaten. Niet begroet, maar wel een vriend, was de allernieuwste reportagewagen van de Nederlandse Radio Unie, die voor de NCRV een opname kwam maken, die van avond in „De radiokrant voor Nederland" tussen 19.40 en 20 uur zal worden uitge- xonden. Een oud-Schiedammer kwam de heer Peter Koen vervangen om het ver ging te geven, Arie Kleiwegt. Na de ultra-korte inleiding van de heer Holl sprak de heer Sabel in een korte toe- gpraak de gedachten van velen uit. De Schiedamse gemeenschap, die zich ook op andere terreinen reeds roem verworven heeft, heeft een feestweek georganiseerd, die er zijn mag. Daarom past nu reeds dank en hulde voor het werk. Bijzonder verheugend is het, dat juist in de Stille maand Augustus leven in de brouwerij ge bracht wordt. Immers niet alleen als Vacantie-week is de feestweek belangrijk. Zij biedt meer dan alleen gelegenheid in eigen stad een prettige tijd door te brengen. Het is van groot belang, dat in de routine van vele weken zonder bijzondere gebeurtenissen een stad eens in het jaar bijzonder fees telijk voor de dag komt. Dat brengt de saamhorigheid en de levenslust erin. Geen lol wel feest De Schiedamse bevolking, aldus de heer Sabel kan het vele werk niet beter be lonen dan in grote getale de avonden mee te maken. Aan zoveel mogelijk evenemen ten meedoen en feestvieren. Het is niet de bedoeling, dat de vacantieweek zal ont aarden in een goedkope lolmakerij, maar wel moge Schiedam tonen zich eens van de andere kant te willen laten bekijken als van de stijve. Men moet kunnen zeg gen, dat ook hier geweten wordit wat feestvieren is. Inspiratie is er voldoende. De vreemdeling, die in de stad was, gaf al Aanstonds ongeweten commentaar, toen wij, verdwaald in de menigte de opmer king hoorden: „Nou, hier weten ze wat feesten is". Dat was echter na het concert door de Marinierskapel en Orpheus, dat het leeu wendeel van het succesvolle resultaat van de eerste avond voor zich opeiste. Het was een genot de kapel onder de soepele en prettige directie van Gijsbert Nieuwland te horen muciseren. Het begon met een „Marohe Triompha- le" uit de opera ,,'Aïda" van Giuseppe Verdi. Reeds onmiddellijk viel de eenheid in het ensemble op, dat elke intentie van de dirigent letterlijk spelenderwijs ver wezenlijkte. Dat het daarbij even zeker een breed fortissimo als een ijl getrippeld pianissimo deed klinken, mag van beroepsmusici een plicht zijn; de bezieling, waarmee gecon certeerd werd, maakte de vertolking tot meer dan technisch goed gespeeld kapel- werk. D^ar was de ouverture „Wilhelm Teil" van onze onderhoudende vriend Giacomo Rossini het bewijs van. Koor en orkest deden zich gezamenlijk het eerst horen in het Jagerskoor. De diepte van het podium en het absorberen de karakter van de achterwand verhin derden, dat de volle luister van het mas sale mannenkoor over de Broersvest klonk. Wel kon men zich te goed doen aan deze werken, waarin om een forse toets ge- wneekt wordt, maar die forse mannelijk- Advertentie heid verloor iets aan waarde door ge roofd volume. Wat niet wegneemt, dat Carl Maria von Weber heus wel tevreden zou zijn geweest over dit, zijn werk, uit de Freisohütz. Het Slavische element mocht dan node de hartstochtelijke zang van de strijk instrumenten missen, wat de Mariniers kapel van de fragmenten uit „De ver kochte bruid" van Smetana maakte, boei de door de uitvoerige partituur heen en ook het bruisende Slavische bloed werd niet verkild tot een Hollandse klompen dans passietje. Tegen de roerganger werden zeer wel luidend gezongen bevelen gegeven door Orpheus, dat met meer dan honderd kop pen op de schuit van Joost den Decker „Der fliegende Hollander" had gemon sterd, naar het contract door Richard Wagner opgesteld. De balletmuziek uit de „Faustf' van Charles Gounod bevestigde nog eens" de goede indruk, die het gehoor van de Ma rinierskapel had gekregen. Eon vurig gezongen soldatenlied uit de zelfde opera besloot het optreden voor de pauze. Dank zij de aanwezigheid van een con sumptie-tent en de nabijheid van enkele café's kon deze rustpoze ten nutte ge maakt worden. De punctuele afwerking van het pro gramma liet zich door de cola-rust niet van de wijs brengen. Om half tien riep de Marinierskapel alleen op met de mars van Eric Coates „Calling all workers", die twijfel bracht in menig toehoorder over de vraag wat hij nu 't meest moest waarderen; de concert-stukken of de marsen. Het werd echter nog moeilijker toen Gijsbert van Nieuwland later op de avond alle „schwung" van zijn hart, dat een stukje aan de Donau moet hebben liggen, op stuwde in de werken van Johan Strauss. Met koor werden de Perzische Mars en „Bei uns zu Haus" gemaakt. Van het koor moet gezegd worden, dat het met gretig heid vertelde welke weergaloze schatten Wien, Oesterreich en das Donaustrand bergen. Colonel Bogey on Parade was meer dan een grandioze finale; het was de ouverture tot een daverende climax, die de taptoe vormde. De tap van de vele, goede zaken ma kende, kasteleins ging wel niet toe. Dat is waar. Maar verwijt het de imposante tambour-maitre noch zijn tambours en pijpers, die menig geroffelde syncope op de naar meer verbazing zoekende menigte afvuurden. Zeg ook niet, dat het lag aan de niet model uitgevoerde taptoe, want het was tip-top, alles volkomen naar de traditie, waaraan in de goede zin, dat uit kapel en korps opschoot onder de ver lichting van Bengaals vuur, door de brand weer vakkundig aangestoken. Om tien voor elf was het concert achter de rug. Voor de taptoe waren de hekken van de Broersvest verwijderd, zodat dit laatste stukje door alle toeschouwers van nabij kon worden meegemaakt. De stoelen wa ren allen bezet. Velen moesten met een staanplaats genoegen nemen. Dit was ech ter van te voren aangekondigd. Ge organisatie was uitstekend verzorgd. Moeilijkheden hebben zich niet voorge daan, noch bij de contröle noch bij de Politie. Alles liep op tijd en zonder stoor nis, behalve van een luidsprekerswagen. De tevredenheid was algemeen. Zoete mos' san appelen Goed, goedkoop, gezond Dit is de uitslag van de fotowedstrijd, welkf de Schiedamse Gemeenschap had uitgeschreven met als onderwerp Schie dam. Afd. Vakfotografen: 1ste prils Steef Zoetmulder, 2de prijs Bob Sneider, 3de prijs J. Akkersdijk. Afd. gevorderden: 1ste prijs Th. Jansen, 2de prijs J. Verburg, 3de prijs G. Baron. Afd. beginnelingen: 1ste prijs E. F. Buschmann, 2de prijs A. Meulstee, 3de prijs H. v. Rossum, 4de prijs v. d. Windt. Eervolle vermeldingen A: A. F. Wiegel. B: L. Boekhout. Programma van het door het Harmo nie-Orkest „St. Ambrosius" te geven con cert op Zondag 27 Augustus a.s. des n.m. 8 uur. 1 Jubelklanken, Mars, E. Uebel. arr. Molenaar. 2 Selection „De" Vogelkoop man", C. Zeiler, arr. S. P. v. Leeuwen. 3 Leve het Regiment Grenadiers, Mars, N. A. Bouwman. 4 Potpourri Populaire, G. Renaud. 5 Spirit of Youth, Mars, Carn J. Gibbert, 6 Le Trésor, Wals, Joh. Strauss. 7 Steeds vooraan, Mars, S. P. v. Leeuwen. 8 Song Parade, arr. G. Vonk. 9 Pelikaan. Mars, Adr. Maas. 10 Colonel Bogey en Parade, J. Alford. 11 Through Georgia, Mars, G. Miller. De nummers 3, 7 en 11 worden uitge voerd met medewerking van het tam boercorps van St. Ambrosius. Een' foto, die voor zich zelf spreekt. Gistermiddag omstreeks vier uur Is nabij de Keersluis in Helmond een auto bus vaft de firma Martens met achttien marktkooplieden, die van de markt te Sittard kwamen en naar huis terugkeer den, omgeslagen en in het kanaal terecht gekomen. Er ontstond geen paniek. Met behulp van voorbijgangers konden de chauffeur en alle passagiers worden ge red. Drie personen liepen slechts lichte verwondingen op. Vermoedelijk tengevolge van een de fect aan de remmen kon de chauffeur de bocht bij de brug niet nemen, waardoor hij de wagen op een langs het kanaal lopende zandweg tot stilstand wilde bren gen. De bus kwam tijdens deze ma noeuvre op de zachte berm van het ka naal terecht, sloeg om en schoot het wa ter in. De drie gewonden werden in het zie kenhuis te Helmond opgenomen. De in de bus aanwezige marktgoederen, hoofd zakelijk textiel, leden schade. Voor de tweede maal vertrekt Hermes- D.V.S. naar België, thans om de return match tegen R. C. Mechelen te spelen. Vers ligt de wedstrijd aan de Damlaan nog in het geheugen, en van Buijtenen en z'n mannen zullen het uiterste moeten geven om wederom een gunstig resultaat te bereiken. Zjj zullen dit zeker doen, aangezien het spel van onze stadgenoten een uitstekende indruk op de talrijke sup porters van Mechelen heeft gemaakt. Na nachtverblijf in Mechelen reist het gezelschap Maandag naar Luxemburg, alwaar het elftal drie dagen zal verblij ven. Woensdag 30 Augustus des avonds 6 uur zal te Dudelange, gelegen op de Frans-Luxemburgse grens) een wedstrijd worden gespeeld tegen „Le Stade-Dude- lange". Dit is een prominente Eere-divisie club, die sinds 1945 onafgebroken kam pioen van Luxemburg is. i „Le Stade" speelde enige jaren gele den in een sterk bezet Paastourliooi van Ajax te Amsterdam en behaalde in dit tournooi de eerste prijs. Hit Hermes gezelschap hoopt Donder- dagavondweer in onze stad terug te keren. DAGBIAD VOOR SCHlfDAM tM OMStefA/H 72ste Jaargang No. 21320 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd In bet gebouw R.K. Volkshond. Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Glro-numhaer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs 4 30 per kwartaal. 1.45 pet maand. 0 35 per week. Advertentie-pri.u op gewone Kolombreedte f 0.15 pel millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of btj de Tkende advertentie-bureaux kampioenen (kietne advertentlën) tot ZO worden 50 ct. Elk woord meer 3 ct. Matmum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij ooruitbetallng Alle dvertentle-orders worden afgesloten en geplatst overeenkomstig de Regelen voor het AvertenUe-wezen. Directer: J. Kuijpers. Hoofdrfcjcteur: Leo J. M. Hazetzet. Voor de officiële opening van de Va cantieweek werd de poort voor de Foto- en Luchtvaarttentoonstelling in het Ste delijk Museum opengezet. Dat kan met luchtvaarttentoonstellingen gebeuren, om dat die steeds vooruit zijn op de ontwik keling van de aardse stervelingen. Was om kwart voor 7 op de Hoogstraat nog niet veel van belangstelling voor deze opening te bemerken; ondanks de regen bleken er toch tegen 7 uur verscheidene Schiedammers te zijn, die de eersten wil den zijn bij het bekijken van de resul taten. Wethouder C. Kramers de wethouder van Culturele Zaken, hield zich aan een nieuwe traditie en begon om 7 uur pre cies zijn openingswoord. Hij prees vooral het werk van de Schiedamse jeugd, die de luchtvaarttentoonstelling tot iets zeer bezienswaardigs had gemaakt en ook een belangrijke bijdrage had geleverd tot het slagen van de fototentoonstelling. Laat deze fotowedstrijd een grotere liefde voor de stad tot gevolg hebben; ons aanhan kelijker maken aan deze plaats, waarin tegelijk de liefde voor het vaderland verankerd ligt. De combinatie van foto- en luchtvaart is zo vreemd niet, omdat de foto bij uitstek het middel is om een beeld te ge ven van deze vliegende moderne tijd. Spr. 'hoopte, dat' de jeugd door de ex positie de technisch vernuftige dingen van deze eeuw zou leren zien en naar juiste waarde schatten. Een bijzonder woord richtte wethou der Kramers over de hoofden der aan wezigen heen tot de burgerij. Hij wenste haar geluk met de Schiedamse Ge meenschap, die in staat is geweest eve nementen te organiseren, welke voor andere verenigingen slechts illusies konden blijven, omdat zij niet over de gebundelde krachten beschikten. De Schiedamse burgerij heeft een ereschuld aan de Schiedamse Gemeenschap, die alleen te delgen is door spontane en totale morele steun. Aan het eind van zijn korte toespraak verwijderde de heer Kramers, bij wijze van openingsdaiad, de driekleur van een foto van het K. L- M.-toestel Schiedam, dat als dank voor de organisatie en hulp aan het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap werd aangeboden. De heer Mi Holl, voorzitter van de S. G. dankte de aanbieders voor deze blijk van waardering en beloofde de foto een waar dige plaats te zullen geven in het bu reau van de S. G. De luchtvaart-tentoonstelling De luchtvaarttentoonstelling geeft een duidelijk overzicht van de stand van za ken in de luchtvaart op dit moment. Ook wordt het modelbouwen in zijn huidige stadium aantrekkelijk vertoond. Omdat het bewegende altijd meer in druk maakt dan het levenloze materiaal demonstreert de Schiedamse luchtvaart club met modellen, die door miniatuur- motoren worden aangedreven. De Nederlandse Luchtstrijdkrachten hebben voor hun stand een model vlieg veld meegebracht, aan de hand waarvan zij de leergierige toeschouwers vertellen hoe de vliegtuigen de startbanen ge bruiken. Verscheidene modellen van de modernste toestellen zijn hierbij ge plaatst, terwijl foto's de opleiding tot vlieger aantrekkelijk voorstellen. De aula van het Museum is geheel van doel veranderd, want terwijl hier anders de Muze wordt gediend, zetelt er nu een stand, die aangeeft welk systeem er momenteel gebruikt wordt voor het binnenloodsen van een vlieg tuig op een vliegveld bij slechte weers gesteldheid. Dat er voor een vliegtuig nauwkeu rige instrumênten nodig zijn, maakt het werk van de Luchtvaart Technische School duidelijk. Luchtvaart-demonstraties A.s. Woensdagavond zullen leden van de Schiedamse Luchtvaartclub demon straties geven met model zweefvliegtui gen welke zullen worden gestart op het Singeiplantsoen in aanleg. De toestellen moigen door de vinder worden gehouden, nadat zij zijn neergekomen. Welfare-tverk in Aula Het Nederlandse Rode Kruis 'heeft in de Aula van het Museum tijdens deze tentoonstelling een stand geplaatst, waar de Schiedammers kennis kunnen maken met het werk van de Welfare Dienst van het Rode Kruis.' Dit werk, oorspronkelijk begonnen voor de gewonde militairen in de hospitalen, 'heeft onder de zieken van Schiedam grote opgang gemaakt. Men ziet speelgoed en kleding, ver vaardigd door de zieken uit onze stad. Dit werk is te koop ter bestrijding van da materiaai-onkoataa. Behalve de Broersvest kende Schiedam gisterenavond nog twee centra, waar de feestvreugde tot ondubbelzinnige ontla dingen kwam. Getrokken door de bijzon der gezellige verlichting flaneerden hon derden door het Broersveld en spoedig vormden zich onder de versters groepjes dansende jongelui, die wel zin hadden in een Samba. Op de Kermis was bet zeer druk, voor al voor 10 uur en men hoorde alom te vredenheid over de belangstelling, ook al gold deze wel heel bijzonder de spel- attracties. Indrukken van kermis en van andere stadsdelen zal Sebastiaan ons morgen geven. GEHUWD: A. N. Glno 19 j. en J. Bar- voets 19 j.; J. Bovenberg 25 j. en J. Swart 25 j.; J. van Surjlekom 19 j. en S. M. Ver haar 21 j.; H. N. Th. Ewalds 46 j. en J. C. Goddijn 36 j.; D. Huijssoon 32 j. en B. Plate 2J j.; H. N. Huijzer 31 j. en J. C. Verhoev 24 j.; A. Falandt 25 j. en H. M. J. Shrumpf 22 j.; H. J. ten Cate 29 j. en R. Haverkamp 21 j.; J. v. d. Touw 27 j. en F. Sprong 23 j. ONDERTROUWD: M. H. van Bragt 21 j. en J. M. van Gent 23 j.; A. L. Elgers 28 j. en W. C. J. Collignon 28 j.; D. J. Gerritse 26 j. en W. H. van IJzendoorn 22 j.; W. C. A. M. Heeze 24 j. en J. A. Koogje 25 j.; C. F. W. Holmgren 23 j. en E. Ko ning 21 J.; G. Jekel 25 j. en M. C. P. Kuljl 36 j.; H. Mout 27 j. en A. C. Kruines 23 j.; H. N. M. Nefkens 31 j. en J. E. M. Vin cent 27 j.; H. J. Plant 24 j. en J. Vogelt) 22 j.; M. van Raalte 24 j. en M. Penning 22 j.; A. Smit 36 j. en J. E. Lansbergen 28 j.; A. Storm 25 j. en J. A. J. M. Kra mer Freher 23 j.; F. P. A. Vromans 25 j. en C. Nieuwenhuizen 21 j.; P. de Wolf 20 j. en J. C. de Ruiter 18 j.; F. Zilver 35 j. en R. v. d. Ven 26 j.; J. F. Landesber- gen 26 j. en A. E. Groeneweg 21 j. .OVERLEDEN: H. J. Koole lj.; P. Bol land 48 j.; A. M. Th. Kleinekoort 83 j. weduwe van F. Neid. GEBOREN: Hans P. R. z. v. P. Hen- dichs en M. J. Swiers; Cafharina A. M. d. v. N. A. v. Leeuwen en M. A. Udema; Leender z. v. L. Witkamp en A. H. Schalkwijk: Maartje d. v. J. v. Loon en J. Serpeijn; Marinus W. z. v. W. H. Blom- steel en L. Bergkotte; Christina N. d. v. G. J, W. Brand en W. H. C. Wakkee. 175 ton granen Doesburg; 115 ton kali Nij- kerk; 70 ton gerst Andel; 238 ton mais Leeu warden; 81 ton haver Wormerveer; 300 ton granen Zutphen; 01 ton granen Leeuwarden; 200 ton granen Knollendam; 165 ton cellulose Arnhem; 152 ton vleesmeel Stein; ,70 ton zink Amsterdam; 95 ton erwten Amersfoort; 80 ton zlnkafval Maastricht; 200 ton gerst Delft; 147 ton gerst Weesperkarspel; 112 ton kunst mest stadskanaal.. 75 ton talkpoeder Apel doorn; 100 ton reuzel Zwijndrecht: 274 ton stukgoed Amsterdam; 17 stand, hout Wad- dinxveen; 21 stand, hout Zaandam: 28 stand, hout Lithoyen: 28 stand, hout Den Haag. Vletreizen 19 stuks. „De toekomst van Nederlands Nieuw- Guinea zou te alien tijde de wereld vrede en de internationale orde In ge vaar kunnen brengen", zo heet het in een rapport, dat Donderdagavond door de Indonesische leden van de Nieuw- Guinea-commissic is uitgegeven, aldus meldt Reuter. Volgens het rapport zijn de Indonesische leden van de- commissie er echter van overtuigd, dat het vraag stuk op vreedzame wijze kan worden geregeld, net rapport oescnuiaigt de Nederlanders er van een koloniale po litiek gevoerd te hebben, welke slechts de Nederlandse belangen diende en voorts van verwaarlozing van hun plicht om de bevolking van Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen. De Indonesi sche commissieleden verwerpen de ge dachte om Nederlands Nieuw-Guinea on der een condominium of een internatio naal trustbeheer te stellen. In het rapport wordt verklaard, dat indien Indonesië en Nederland er niet in slagen de kwestie binnen de in de R. T. C. vastgestelde termijn tot een oplossing te brengen zij bij de V. N. aanhangig kan worden gemaakt. Indien, aldus het rapport tegen 27 December 1950 geen vreedzame oplossing zou wor den bereikt, zou Nederland niet langer het recht hebben de status van Neder lands Nieuw-Guinea te bepalen. Indonesië voerde door zijn streven naar opneming van Nederlands Nieuw-Gui nea in de Indonesische repubmek een po litiek welke beoogt het gebied van de koloniale banden met Nederland te be vrijden. Deze politiek „is in het hoogste belang van de bevolking van Neder lands Nieuw-Guinea". Indonesië, zo gaat het rapport verder, wil Nederlands Nieuw-Guinea autonomie verlenen en het bevrijden van exploita tie. De inlijving van het gebied bij In donesië zou politiek gezien hetzelfde betekenen als een vereniging van West en Oost-Duitsiand of van Noord- en Zuid-Korea, zo zegt het rapport Het verklaart, dat de onafhankelijkheidsver klaring van president Sukarno en pre mier Hatta -in Augustus 1945 betrekkin» had op het gehele gebied van Neder- lands-Oost-Indië. Geen derde partij De Nederlandse regering had beloofd het vraagstuk zonder inroeping van de hulp van „welke derde partij ook" op te lossen, zo wordt er aan toegevoegd. Verder had Nederland beloofd, dat in dien de souvereinitelt over Nederlands Nieuw-Guinea ooit zou worden overge dragen aan een andere party, deze party alleen Indonesië zou zyn. Het rapport besluit met de opmerking, dat de Indonesische leden van de com missie „openhartig en vriendschappe lijk" met de Nederlandse leden hebben samengewerkt. De verblijfplaats van Westerling is onbekend. Vermoed wordt, dat hij bij vrienden buiten Brussel verblijf houdt. Intussen hebben de autoriteiten te Brus sel tegenover de pers de wens uitge sproken niet te trachten Westerling i p te sporen en hem thans met rust le laten. Gisteren heeft men in het Apeldoorng. Dierens kanaal ter hoogte van de Scher- penbergerbrug te Beekbergen het stoffe lijk overschot opgehaald van de 31-jarige schilder v. d. B uit Beekbergen, die sinds Dinsdagavond werd vermist. Men vermoedt dat de man, die aan het stuur van zijn rijwiel een aantal verf potten had gehangen, in de late avond op de brug de macht over het stuur is kwijtgeraakt en daarna in het kanaal is gevallen. „Ik hoop, wanneer het vraagstuk Irian tussen Nederland en Indonesië zal zijn opgelost, in de gelegenheid te zijn Nederland te bezoeken. Een bezoek van Koningin Juliana aan Indonesië zou ik op hoge prQs stellen". Aldus besloot president Sukarno een onderhoud met de pers, waarin hij er nogmaals op wees, „dat Irian bij Indonesië behoort". De president verklaarde „een groot voorstander te zijn van een goede samenwerking tussen Nederland en Indo nesië", een samenwerking, die, naar zijn mening, alleen mogelijk is „als er geen belangrijke conflict-punten meer be staan". Sukarno hoopte dan ook, „dat het gedeelte van het Nederlandse volk, dat bereid is de Indonesische rechten over Irian te erkennen, spoedig aan Invloed zal winnen. Het is een internationaal belang, dat de Indonesische eisen dit jaar worden ingewilligd". Maandag j.l. is de boerderij van de landbouwer L. H. te Deldenerbroek uitgebrand. Een 25-jarige, geestelijk niet geheel normale, dochter van de boer kwam hierb(É om het leven. Haar moeder, die het bewustzijn verloor, kon slechts met moeite worden gered. De overige leden van het gezin, een zoon en nog drie dochters, konden zich in veilig heid stellen doordat een der meisjes bijtijds ontwaakte en de andere waar schuwde. Thans is gebleken dat de pleegzoon van H., de 17-jarige J. G. uit Wierden, de brand heeft gesticht uit wraak, zoals hij tegenover de politie verklaarde, omdat hij naar zijn mening te weinig zakgeld kreeg. Op het moment dat de brand woedde was G. met zijn pleegvader op een afstand van ongeveer een kilometer bezig met melken. Hij was -geheel rustig en er was niets aan hem te merken. Toch had hij met voorbedachten rade de brand gesticht. Toen de boer het huis had verlaten om te gaan melken, was G. nog even achter gebleven. Hij heeft het hooi in de schuur aangestoken en is toen zijn pleegvader achterna gegaan. De boerderij, die geheel verwoest werd, was laag verzekerd. De successen 'van de Nederlandse wa- terpoloploeg zijn hedenmorgen voortge zet met een 111 overwinning op Oos tenrijk. De ruststand was 51. Voor rust scoorden Van Feggelen C3), Bijlsma en Smol; na rust werden de doelpunten gemaakt door Van Faggelen (4), Braasem en Smol. Nederland moet nu nog een wedstrijd spelen en wel tegen Italië. Een gelijk spel zal reeds voldoende zijn voor de Europese titel. Zuid-Slavië speelde he denmorgen met 44 gelijk tegen Zweden. (Van onze redacteur) Op formele gronden vernietigde het Hof te Singapore de uitspraak van de recht bank aldaar, waarbij Bertha Hertogh aan haar ouders werd toegewezen. Thans ech ter wordt te Singapore een nieuw proces aanhangig gemaakt (of het is momenteel al lopende) ,nü echter niet met de consul- generaal van Nederland te Singapore als eiser, 'maar met als eisers de ouders van Bertna, Dit deelde ons mr. Bervoets, voorzitter van het Bergen-op-Zoomse Bertha Her- toghcomité, gisteren mede. En nog meer interessante bijzonderheden verstrekte hij ons. Zo verwijt de uitspraak van het Hof, onzes inziens toch wel met reden aan de Singapoorse rechtbank, dat de wet, bij processen omtrent voogdij over kinderen, bewijzen omtrent de leeftijd van het kind eist en adressen van de bloedverwanten. Dit nu is niet geschied. De enige motive ring die de rechter van de rechtbank gaf was dat er geen gronden warey, waarop hij de ouders van het kind beroofd zou houden". Het heeft er inderdaad alle schijn van, dat de rechtszaak wel wat haastig is geëntameerd. Thans gaat men heel wat grondiger te werk. Afschriften van doopbewijs, ter sta ving van Bertha's godsdienst en van haar geboortebewijs, gelegaliseerde verklarin gen, die men formeel bl'j kt nodig te heb ben, werden verzameld, terwijl het minis terie van Buitenlandse Zaken en de con- suUgeneraai Van der Gaag alles doen om de zaak tot een goed einde te brengen. Ook H.M. de Koningin blijkt voor het tragische geval geïnteresseerd te zijn. In de verweerschriften van Aminah's partij blijkt telkens het motief voor de dag te komen van de „puberty" die een Moslem-meisje „juridisch" meerderjarig zou maken. Dit zou, in verband met Ber tha's huwelijk natuurlijk wel moeilijk heden kunnen opleveren, ware het niet dat Bertha, zoals uit de thans opgezonden stukken blijkt, een 13-jarig en geen 14- jarig Nederlands meisje en katholiek is. In het nieuwe proces wordt er reeds rekening mee gehouden dat de „echtge noot van Bertha en Aminah, naar de oor spronkelijke verblijfplaats van Aminah, Trengganu in n o, Malakka, zullen terug keren, want de advocaat van Bertha's ouders, mr. Schearn, heeft de nodige maatregelen reeds genomen om, ook in dit verafgelegen gebied, de vervolging te kunnen instellen of voortzetten. Valse verklaring Mr. Bervoets wees er nog op, dat de kraamverpleegster mej. Van As moet wor den opgespoord, omdat deze aanwezig was toen drie dagen na de geboorte van het zesde kind in de familie Hertogh, Ber tha in December 1942 logeren ging. Haar mededelingen kunnen van groot belang zijn, in verband met een zgn. ver klaring van een zekere Soewaldi, die Aminah overlegde. In deze verklaring wordt beweerd, dat 15 November 1942 het (Van onze correspondent) Dit weekeinde zal in Nijmegen het zil veren bestaansfeest gevierd worden van de Nationale Bond „Het Mobilisatie Kruis Na een ontvangst van autoriteiten (o.w. een vertegenwoordiger van H.M. de Ko ningin, de ministers van Oorlog en O., K. en W„ de staatssecretaris van Oorlog en vele hoge militaire autoriteiten en ge nodigden zoals deputaties van oud strijders uit Amerika, Canada, Engeland, Frankrijk, Luxemburg en België, vindt een défilé plaats. Ook zal Zaterdag de ont hulling geschieden van de maquette van een groot oorlogsmonument voor de ge vallen strijders uit het Rijk van Nijmegen welk monument, vervaardigd door de beeldhouwer Jac. Maris vermoedelijk zal worden geplaatst op de Nijmeegse Grote Markt. In de grote zaal van „De Vereni ging" heeft des middags de plechtige her denking plaats, terwijl des avonds een opvoering van „De Regimentsdochter" zal worden gegeven. Voor de Zondag staan diverse uitstapjes op het programma. Ter gelegenheid van dit zilveren ju bileum verschijnt begin December een herdenkingsboek. kind, zonder enige voorwaarde aan Ma- roef de echtgenoot toentertijd van Ami nah werd afgestaan. Deze Soewaldi zou volgens Aminah een familielid van mevr. Hertogh zijn. Maar mevr Hertogh kent geen familie lid van die naam. Het is een valse ver klaring. De nazorg Tenslotte verklaarde mr. Bervoets zich heel wel bewust te zijn van de moei lijkheden bij een terugkeer van Bertha naar haar ouders. Het kind is vervreemd van haar „thuis"; zij is in Indië geboren en grootgebracht. Maar het Bergen-op- Zoomse comité is vast van plan ook de nazorg voor dit meisje op zich te nemen een nazorg die dus bedoeld Bertha aan het voor haar nieuwe milieu te wennen. Overigens verzocht mr. Bervoets ons onze lezers in herinnering te brengen, dat geiden voor de werkzaamheden van het pomite gestort kunnen worden op post giro no. 20357 van Van Mierlo en Zonen te Bergen op Zoom onder vermelding Bertha Hertogh". Ondanks de oproep van de Belgische Transportarbeidersbond en de Katholieke Transportarbeidersbond het werk te her vatten, auurt ae staking m de Ant werpse haven onverminderd voort. Vrij dagmorgen boden zich op de wervings- bureaux slechts 100 arbeiders aan. De politie en de rijkswacht te Antwer pen is versterkt. Leden van de com munistische eenheidsvakbond hebben pamfletten verspreid, waarin zy de so cialistische en katholieke vakbonden er van beschuldigden de havenarbeiders te hebben verraden. De vroegere communis tische volksveregen woordiger Van den Branden heeft Donderdag tijdens een vergadering der havenarbeiders erop aan gedrongen het werk niet te hervatten, aangezien de verkregen resultaten niet bevredigend waren. Intussen dreigt ook een staking uit te breken onder het Antwerpse tramper soneel. In een Donderdag door de so cialistische bond van trampersoneel uit gegeven communiqué wordt verklaard, dat hel Ni ^Se Personeel zich met 1079 van de 1603 stemmen heeft uitgc- APrt°^J»0C? 6en d€rgelijke staking; het !"amper3°neel eist een her ziening der loonschalen. In stromende regen gingen Vrijdag morgen om 7 uur plaatselijke tijd, de zware deuren van de gevangenis te Landsberg (Beieren) open en werden overeenkomstig een elf dagen geleden ge nomen besluit der Amerikaanse autori teiten 19 voormalige Duitse oorlogsmis dadigers vrijgelaten. Friedrich Flick, de 67-jarige voor malige Duitse staalkoning en leider van het eens oppermachtige Flick-concern, ging regelrecht af op een grote rode Mercedes, die op hem wachtte, en riep tot de verslaggevers: „Maak dat je weg komt, ik wil niets met jullie te doe» hebben'. Otto Dietrich, de voormalige perschef van Hitler, die in lP33 alle niet-nationaal- socialistische blader uit de weg ruim de en de haatcampagne tegen de joden or ganiseerde, ontvluchtte de journal' en fnnJn FritzatJr6M nabijgelegen Park te '°p r J Weer, ex-directeur van ?f p""?!arken*akriek, wilde geen ver- u!k"nuahafg^n' hi| zei alleen verachte lijk, u had de waarheid, over ons, ge- ifkrtivtAJ5 1 eerder kunnen vertellen. U krijgt geen woord uit mij". „„ree? 3er. andere vrijgelatenen, die naar het station wandelden om op de eerstvolgende trein te wachten, zei enig woord tegen de journalisten, die hen overstroomden met vragen. ij. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2