De Fransman op de honderd kampioen meter Wim Slijkhuis tweede 1500 meter serie Waterpolo-zevental ontpopte zich als de grote favoriet De geheimzinnig' VIJAND De Europese aïhletiek-kampioenschappen in Schaak- Olympiade Door schitterende 6-3 zege op de zwaarste concurrent Zuid-Slavië Nederlands ElftaU-Free Foresters HÉ f De uitslagen De Nederlandse zwemploeg te Wenen Weg naar de EuApese open titel ligt nu Nationale kampioen schappen tennisleraren VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 PAGINA 3 Na 3 (van de 15) ronden is Nederland op de 3e plaats VAN VLIET KLOPT HARRIS - L' Vü' pfl ij mi mi Terwijl gistermorgen bij het opstaan in de Nederlandse zwem-kolonie de hoofden nog naroesden van de eerste en derde plaats, die de Rotterdamse Ria v j gorst en de Amsterdamse Greet Gaillard de avond tevoren op de 100 meter rugslag hadden veroverd, dit als de meest verse herinnering aan vier dagen van Nederlandse successen aan de lopende band; terwijl hij al die successen ons waterpolo- zevental eigenlijk een keetje op de achtergrond is gebleven in weer wil van een op zich toch fraaie serie overwinningen, is het gisteren dan toch de Nederlandse waterpolo-ploeg geweest, die nu het volle pond opeiste van de bewondering die de duizenden in het Weense Prater-bad zo gnl schenken. Door een wel zeer indrukwekkende 6 3 overwinning 0p de zwaarste favoriet Zuid-Slavië is Nederland thans uitgesproken de grootste favoriet voor het Europees waterpolo- kampioenschap. EEN ZWARE STRIJD VOOR ■ecéxa. TJEBBES OOK OP DE 400 M. VRIJE SLAG IN DE FINALE Door A. HRUSCHKA U «uit toGb zijn toeleg verijdelen? INTERNATIONAAL KAATSEN Ereplaats bij verspringen voor Willy Lust (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL, Donderdagavond Een oranjepak op liet schavotje V ij hadden daar, na alle desillusies van gisteren, vandaag eigenlijk nog niet op gerekend, omdat deze dag er een was vrijwel zonder definitieve beslissingen. Op het tweede trapje van het podium stond echter heden het meiske Lust, dat bij het verspringen voor dames onverwacht fiks uit de hoek kwam en zich in tegenstelling met haar landgenoten Vos en De Jong classificeerde voor de eindstrijd, waarin zij slechts 't hoofd had te buigen voor de Russin Bogdanova, die met 5.82 M. met de erepalm ging strijken en onze beste vertegenwoordigster nog 19 c.M. achter zich liet. Wij hadden trouwens al lang begrepen, dat wij het van de dames moesten hebben. De 100 meter schonk ons drie representanten, waarvan „Flying Fanny" zich natuurlijk zonder veel kunst en met nog minder vliegwerk in de demifinale plaatste (11.7 sec.), welke eer aan Gré de Jongh, die in haar serie als derde aankwam (12.5) zou zijn te beurt gevallen, ware het niet dat de Iloge Omes van deze kampioenschappen achteraf gingen beslissen, dat er helemaal geen halve finales zouden plaats vinden, maar slechts de nummers 1 en 2 zich zonder meer hadden geboekt voor de eindstrijd. Een enigszins bittere pil voor onze Noord-Hollandse vertegenwoordigster, Xenia Stadt-De Jong, nummer drie in kwestie, was in een vroegere serie reeds volledig uitgerangeerd. de beste tijd uit zijn spikes toverde (47 R) en bij het scheiden van de markt 1ré we nog getracteerd op de ^fde lr 5000 meter. beide series Cascino (Italië) 48 mjn_ 45 gi. 5 chevalier (Frankrijk) 49 min. 0.3 s. 400 meter: le halve finale: 1 Lunis (Frankrijk) 47.7 sec.; 2 Lewis (Gr. Br.) 47.9; 3 Larus- son (IJsland) 48.0 Tweede halve finale: 1 Puch (Gr. Br.) 48.6 sec.; 2Wolfbrandt (Zweden) 48.8- 3 Paterlmi (Italië) 49.1 400 meter horden: le serie: 1 Cros (Frankrijk) 54 sec.: 2 Lounjev (USSR) 54.2; 3 Missoni (Italië) 54.2. 2e serie: 1 Filliput (Italië) 53.6 sec.: 2 Elloy (Frankrijk) 54-3; 3 Johannesen (De nemarken) 54.5. 3e serie: 1 Litouev 53.4 sec.; 2 Vlander (Zweden) 54; 3 Scott (Gr Br.) 54 3 4e serie: 1 Whilttle (Gr. Br.) 54.3 sec.; (Belgie) 54.8; 3 Larsson (Zweden) 55.2; 4 Buys (Nederland) 55.6 1500 meter: le serie: 1 Eyre (Gr. Bh.) 3 min. 53 s.; 2 Taipale (Finland) 3.53,2; 3 Herman (Bel- gie) 3.54.6. 2e serie: 1 Vernier (Frankrijk) 3.54,6; Erikson (Zweden) ------ Cevona (Tsjechoslowakije) 4.2.8; 4 Jans- sens (België) 4.04.2; 5 Schneider (Oosten rijk) 4.04.8; 6 Adamopoulo» (Griekenland) 4 06.6. 5000 meter: 1 Zatopek (Tsjechoslowakije) 14 min. 56 sec.; 2 Makela (Finland) 14.56.2; 3 Theys (België) 15.03. 2e serie: 1 Posti (Finland) 14.49,2; 2 01- ney (Gr. Br.) 14.55,3; 3 Djuraskovic (Z - Slavië) 15.00,6. De Belg Reiff werd in deze serie 5e met een tijd van 15.10,0. Tienkamp heren: De stand na de eerste dag van de tien kamp, dus na vijf nummers, luidt: 1 Clau sen (IJsland) 4104 ptn; 2 Tannander (Zw.) 3869 ptn: 3 Heinrich (Fr.) 3792 ptn. 100 meter dames: le serie: 1 Fanny Blankers-Koen 11.7 s.; 2 Foulds (Gr Br.) 12.2; 3 Monginou (Fr.) 12.6. De Russische Malshina werd wegens het tot tweemaal toe veroorzaken van een valse start gediskwalificeerd. 2e serie: 1 Doukhovitch (USSR) 12.3 s.; 2 Hay (Gr. Br.) 12.5; S Gre de Jongh (Ned.) 12.5; 4 De Meuter (België) 13-4. 3e serie: 1 Totschenova (USSR) 12.4 s.; 2 Aitelli (Frankrijk) 12.5; 3 Desforges (Gr. Br.) 12.6; 4 Xenia Stadt-De Jong (Ned.) 12.6. Aangezien alleen de eerste twee uit bovenstaande series voor de finale in aan merking komen, zijn onze landgenoten Gré de Jongh en Xenia Stadt-De Jong beiden uitgeschakeld. Vijfkamp dames: Het klassement van de vijfkamp na drie nummers, het kogelstoten, hoogspringen en de 200 m. luidt: 1 Totschenova (USSR) 1974 ptn; 2 Ben Hamo (Frankrijk) 1861 ptn; 3 Modraehova (Tsjechoslowa kije) 1860 ptn. Polsstokhoogspringen: De volgende athleten plaatsten zich met een sprong van vier meter in de eind strijd van het polsstokhoogspringen: Ole- nius (Finland), Piironen (Finland), Hult- fVniri Slavië) t ssn !i 3 Otenhajmer Ikvist (Zweden), Lundberg (Zweden), (Zuid-Slavië) 3.55.0; 4 Nankeville (Gr. Bryngeirsson (IJsland), Scheurer (Zwit serland), Sillon (Frankrijk), Breitman (Frankrijk), Kaas (Noorwegen) en Stjer- Br.) 3.55 6; 5 Harting (Ned.) 3.56.8. 3e serie: 1 El Mabrouk (Frankrijk) 4 mm. 1.8 sec.; 2 Slijkhuis (Ned.) 4.2.6; 3 nild (Denemarken). In de „schaak-olympiade" voor landen ploegen, welke op het ogenblik iin de Joego-Slavische stad Dubrovnik wordt gehouden, bezet de Nederlandse ploeg, be staande uit kampioen Euwe, Van Sehel tinga, Cortlever, Kramer en reserve Donner, thans na 3 ronden de 3e plaats en wel met 8 punten (van de tot nu toe ma ximaal te behalen 12). Hoewel de berichtgeving uit Dubrovnik ietwat gebrekkig is, kunnen wij toch de volgende bijzonderheden melden: In de wedstrijd voor de eerste ronde tegen de Verenigde Staten eindigden alle partijen (in casu van Euwe, Van Schel tinga, Donner en Cortlever) remise, waar bij Euwe het had moeten opnemen tegen de geduchte Amerikaanse kampioen Re- shevsky; de einduitslag was 22. Tegen Chili moesten Euwe, Donner en Van Seheltinga weer met remise genoegen nemen, maar Kramer boekte een winst punt; einduitslag 2H1%. In de derde ronde tegen Italië wonnen Euwe, Kramer en Donner hun partijen, terwijl de hangpartij van Van Seheltinga in remise eindigde: 3)4!4. De stand na 3 van de 15 ronden (er nemen 16 landen deel): Zuid-Slavië 9 pnt., West-Duitsland 9 pnt. Nederland 8 pnt., Verenigde Staten 7)4 pnt., Finland 6)4 pnt., Zweden 5)4 pnt., Denemarken 5)4 pnt.. Frankrijk 5 pnt., België 5 pnt., Argentinië 4)4 pnt., Chili 3)4 pnt., Oostenrijk 3 pnt., Griekenland 2)4 pnt., Noorwegen 2 pnt., Peru 2 pnt., Italië )4 pnt. Advertentie Bij wedstrijden op de Vigorelli-baan te Milaan heeft Arie van Vliet het sprint- nummer gewonnen voor de wereldkam pioen Harris en de Italiaan Astolfi, die ex aequo 23 werden geklasseerd. m Verder viel er wij bekijken de zaak nog steeds uit de nationale hoek niet zo bar veel te juichen. Harting liep in de 1500 meter een weinig tactische race, nam na 400 meter reeds de kop, maar kon de aanval van Vernier niet afslaan, evenmin die van Nankeville, werd in de laatste ronde van de strijd geheel terug" gedrongen naar de vierde plaats en eindigde tenslotte als vijfde, wat net voldoende was om er voor goed van nei toneel te verdwijnen. Slijkhuis, hope de. vaderland» trrt wen in ziin serie El Mabrouk. de Fransman nog wel bekend uit Treebeek, maar hy erkende ook nu diens meerderheid en vergenoegde er zich daarom mee, duidelijk zichtbaar, geen strijd meer te geven, wetend dat hjj toch geplaatst was. In stilte zullen wjj maar hopen, dat dit alles van het etiket „tactiek" moest worden voorzien. Hoofdmoment Het hoofdmoment van de middag was de 100 meier finale, in welke de Frans man Bally als een pijl uit zijn blokken Zatopek liet zich „uitdrij Van nam Zatopek door de Fin °nmiddellijk gevoigü drieën en de Belê Theys. Ge- wat 30 meter do loi-rT "aI" ^aiopek na 200 *1 !n?' onmiddellijk gevolgd Makela en de Belg Th wT"namfn een voorsprong van zo- meter en op hun dooie gemak „/in Z1^ daarna rond het veld in de stille wetenschap, dat de eerste zes aan komenden automatisch in de finale terecht zouden komen. Vernier, die ergens ver loren rondsjouwde, ging het trio comple teren en slechts in de laatste ronde legde Zatopek er een schepje op. Makela hield hem echter keurig bij en haast arm in arm passeerden zij samen lachend de finish lijn. In serie nummer twee ging het nog gek ker: Gaston Reiff maakte er een simpel rekensommetje van en liet de Brit Olney doodgewoon het vuur uit zijn sloffen lopen en hem minstens zestig meter voorsprong schoot, maar door de rest van het vijftal r' nemen. Dit beviel het om hèm ge- finalisten bij tijds werd opgeslurpt, waarbij geen sterveling (de kamprechters inbegrepen) er wijs uit konden worden wie nu eigenlijk de winnaar was. De foto van de finish moest dat beslissen. Om maar even duidelijk te zijn, hoe de zaak op een kluitje arriveerde, mogen de tijden dienen: Bally 10.7, Leccesse 10.7, Soukharev 10.7, Kiszka 10.7, Clausen 10.8 en Pecelj 10.8. Spannerder kan het haast niet! Frankrijk boekte nog een tweede succes: Marie 2° "eej "(J won de 110 meter horden voor de Zweed Lund berg en de Brit Hildreth. Het was allemaal zeer weldadig uit Europees gezichtspunt, omdat in deze qn dergelijke ontmoetingen natuurlijk ook Russen vertegenwoordigd waren, die gisteren Sikkel zowel als Hamer een beetje al te veelvudig ten tonele voerden, tezamen met hun overigens zeer melo dieus volkslied. Het feest was reeds in de ochtend begonnen met vijf- en tienkamp-gedoe, waarmee wij u maar niet zullen vervelen, omdat er toch geen landgenoten in mee deden. Wandelen In verband met de nog immer broeierige temperatuur hadden wij ons voor de middagséance enigszins ver traagd en wandelden wij snel van de tramhalte naar het stadion om te ont dekken, dat er altijd ook op het gebied van snelwandelen baas boven baas is. Immers hier tippelden dertien lieden uit velerlei naties een trip van tien kilometer ongelooflijk kittig over de baan. .Som migen, naar het oordeel der jury, iets te kittig en dan zwaaide er wat, namelijk een witte vlag als teken van waar schuwing. Tippelaars mogen namelijk geen „beentje van de sintelvloer" spelen en er een hardloopwedstrijd van maken, anders zouden de Slijkhuizen en Zatopeks ook wel mee kunnen doen. Enfin, men wandelde ronde na ronde, waarbij de Engelsman Hardy harder ging dan de rest met zijn landgenoot Allen er voor de gezelligheid vlhk achter en op twee derde van de baan wisselden de heren stuivertje, zodat Allen toen windvanger J^erdi- <De Zweedse gemeenfë joeg met «éw, foet mfe,r0eP nummer drie (Nichols- son) tot poter inspanning op, maar zulks miste het gewenste effect. AÜen ™t de gang van een vlugge kievit, deelde met nog vijf ronden voor de boeg de eerste Jap uit aan een Fransman, die de sympa thieke naam van Chevalier droeg en die met zo'n slakkengang als hij had, op deze manier nooit de ochtendtrein van 8 28 zal halen. Terwijl iedereen dacht, dat Allen het op zijn sloffen zou winnen en Hardy „goede tweede" zou worden, kwam uit het volslagen niets de Zwitser Schwab met een droom van een eindspurt op de proppen, zó geweldig, dat eerst Hardy en daarna Allen, van de prins geen kwaad wetend, plotseling, met de eind streep in zicht, een witte schaduw langs zich zagen schieten, die met de palmtak ging schuiven. Wij hebben nimmer ver baasder gezichten gezien dan van die twee Britten! Intussen begon men vlak voor de tribune aan het altijd spectaculaire en voor een kind begrijpelijke „polshoog" en stelden de deelnemers der 400 meter horden zich op, waarin onze comingman Buys zich ge plaatst zag tegenover Dits (België) Whilttle (Enge'and) en de Zweed Larsson' Hij had in dU kwartet de vierde baan ge loot. begoh n et slecht, maar zakte al lengs af. om met vrij grote achterstand in een tijd van 55.6 sec. te eiqdigen. Men vergete echter niet ,dat het nog maar enkele weken geleden is, dat Buys de athletiek-goegemeente versteld deed staan door zijn onverwacht uit de hoek schieten tijdens de nationale kampioenschappen: de sprong naar Brussel was dus wel wat groot. Er werden nog twee demifinales 400 meter ten tonele gevoerd, waarbij mon sieur Lunis „toujours La France" komen Belgische publiek natuurlijk maar matig en de menigte Stak deze op gekropte gevoelens niet onder stoelen of banken. Vooral niet, toen Reiff verder Jan en alleman nog langs zich heen liet gaan er wel voor zorgend, dat hjj niet als nummer 7 eindigde. Aan één ding behoeft ge echter niet te twijfelen: de heren Zatopek en Reiff zul len komende Zaterdag uit een ander vaatje tappen! Daarvan kunt ge verzekerd wezen! WX «que- ra.™! -"»««»*j. -y-:,v Zó finishte gisteren Slijkhuis ge heel rechtsin zijn 1500 meter serie; duidelijk is te zien, dat hij het rustig- aan doet en op plaats loopt. El Mabrouk (op voorgrondkijkt al eens om waar zijn tegenstander blijft Finale 110 meter horden: en Europees kampioen Marie (Frank- rijk) 14.6 sec.: 2 Lundberg (Zweden) 14.7; ?T,H/¥reth (Gr Briu.) 15 0. 4 Albanese (Italië) 15.1; 5 Omnes (Frankriik) 15 1- 6 Boulantci-k (Rusland) 15 2 Finale 100 meter: riilf Tkampioen Bal,y frank rijk) 10.7 sec., 2 Leccese (It.) 10 7- 8 Snu- kharev cr-rcem m*. J öou mmmmmMwmHMtmmmMMammmatm HUNTER de Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit. HUNTER het stokpaardje van de verstokte roker. in_ (USSR) 10.7 4 Kiszka (Polen) '.A,CIausen HJsland) 10.8; 6 Pecelj (Zuid-Slavië) 10.8. J Finale verspringen dames: 1 en Europees kampioene Bogdanova (USSR) 5.82 meter; 2 Willy Lust (Ned.) 5.63 m.; ,3 Osterdahl (Finland) 5.57 m.; Tineke de Jong (Ned.) werd 8e met 5.23 m.; Nel Vos elfde met 5.22 m. Tien kilometer snelwandelen: 1 en Europees kampioen Schwab (Zwit serland) 46 min. 1.8 sec.; 2 Allen (Gr. Br.) 46 min. 3.2 sec.; 3 Hardy (Gr. Br.) 46 min. 10.2 sec.; 4 Marquis (Frankrijk) 46 min. 16.8 sec. Later werden de beide Britten gedis kwalificeerd; de Nederlandse wandel- scheidsrechter Wesseling had tezamen met een Zweedse scheidsrechter tot tweemaal toe een waarschuwing aan de Engelsen gegeven wegens onregelmatig wandelen De Engelse hoofdscheidsrechter had ech ter dfee waarschuwing' ter zijde gelegd- De jffl-y d' appèl diskwalificeerde des avonds echter de beide Engelsen De uit slag wordt nu: 1 Schwab (Zwitserland) 46 min. 1,8 s-; 2 Maggi (Frankrijk) 46 min. 16.8 's.; 3 Mikaelsson (Zweden) 46 min. 48.2 s.'; 4 Er was geen twijfel aan mogelijk, wel ke de sterkste ploeg was in deze wellicht beslissende wedstrijd. En men raakt niet uitgesproken over het enorme tempo dat onze ploeg in het spel weet te brengen, alsook over de individuele prestaties van onze spelers, van wie goalgetter Ruud van Feggelen de grote man by het pu_ bliek is. Maar het mooiste compliment, Mef deze sprong Van 5 63 meter vpr_ zekerde onze landj^ zich van een pracht in de finale verspnrngen Brussel. genote Wtyy Lust ige tweede plaats dames te (Telefoto). ALL-HOLLAND! Morgen en a.s, Zondag wordt te Haarlem, op het terrein van Rood en Wit, aan de SpanjaardHaan, de laat ste, tevens de belangrijkste wedstrijd van dit seizoen gespeeld. Dan treedt ï/6* Jje(Jerlands elftal aan tegen de Free Foresters, die deze week hun tour (de 23stedoor ons land begonnen zijn. Hoe nu staan onze kansen? Mogen wij een revanche verwachten van de in 1949 geleden tien wickets nederlaag op het terrein van HCC, of zullen onze gasten wederom met de eer gaan strijken? Vragen stellen is vragen beantwoorden! Dit Nederlands elftal .hetwelk onlangs reeds in het veld kwam tegen de Sand hurst Wanderers en niet zonder succes, achten we in staat om van deze Engelse combinatie te winnen, mitsde kop groep voor een goede start'zórgt. Aan aanvoerder W. H. Gallois; H, Stolk- A Schuur, W. van Weelde en L. C de Vil-' leneuve onze vijf beste batsmen om het spits van de Engelse aanvat, die uit drie fast medium bowlers bestaat Jackson; Darwell-Smith en Mc Corquo- dale af te bijten. Om vervolgens aan N. Leeftink, J. van der Luur, A. Terwiel en D. Ingelse het maken van runs in versneld tempo over te laten. Onze nationale aanval Sanders, Leeftink, Terwiel en Burki als stock, bowlers en J .van der Luur, W. van Weelde en de Villeneuve als change- bowlers, zal wel is waar heel wat werk moeten verzetten, daar met batsmen ais Lt, M. Ainsworth, aapvoerder van net vertegenwoordigend R0yal Navy team en County speler Van Worcester- hire, niet te spotten valt. Voorts telt het team der Engelsen nog twee hardslaande batsmen in Jackson en Dook, terwijl men vooral de freehitter Henry niet mag on derschatten. Komt men echter voor een matige score van de worth af, belangrijk derschatte vooral het bowlen van de fastmedium-man Jackson niet, Hij gooit een vervaarlijk harde bal met een stuk o ff break Al bij al schatten we dit elftal van de Free Foresters niet zo sterk als dat van 1949, doch nog altijd van een kracht, om ons Nederlands elftal een verrassingop te dienen, Moge deze laatste wedstrijd van dit seizoen in een succes voor het Neder lands elftal eindigen I gevaarlijke Ains- dan kan men dit ai als een succes beschouwen. Men on- Nederland 4 Zuid Slavië 4 Italië 4 Zweden 3 Oostenrijk 3 Frankrijk 4 Zwitserland 4 38—11 38—20 36—20 20— 6 15—20 15—35 9—59 1at men onze ploeg brengt, is dat men haar als de sportiefste beschouwt! Geen van onze spelers behoefde na de eclatante 6—3 zege op Zuid Slavië moeite te doen om zelf uit het water te klim men, want zü werden er door de enthou siaste supporters uit gehesen! De zich daarbij afspelende tonelen zouden bij ten buitenstaander de indruk hebben gewekt, dat de Europese titel nu reeds was be haald. Maar zo ver is het nog niet; eerst moet nog tegen Oostenrijk en het altijd gevaarlijke Italië worden gespeeld. Voor de helft heeft Nederland het kampioen schap echter al wel in zijn zak en in ieder geval staat het met 8 punten uit 4 \yed- stryden en 2 punten voorsprong op Zuid- Slavië en Italië met nog 2 wedstrijden voor de boeg stevig aan het hoofd van de ranglijst. Trainer Frans Kuyper had alle reden om tevreden te zijn over zijn ploeg, die tegen de gevaarlijkste titel-coneurrent zo nadrukkelijk gedemonstreerd heeft wat zjj in haar topvorm kan bereiken. Na tuurlijk vier er hier en daar nog wel eens een steekje, maar de grote indruk was die van een fantastisch goede wed strijd in een voortreffelijk pioegverband. im cc„ Bij het opzwemmen werd geen moment,hen matig teniDo onbedreied naar dp de dekking verwaarloosd en werd steeds finish. Tjebbes begon op de laatste baan goed overgenomen; het plaatsen was1-"» e v eveneens „af" en beter dan we hier ooit zagen, zodat het meer dan eens voor kwam dat uit de achterhoede de bal van hand tot hand naar Van Feggelen ging zonder dat er een tegenstander aan te pas kon komen. Een beklemmende spanning hing op de stampvolle op 5.000 man berekende tribu nes toen de ploegen uitzwommen. Pas na dat Bijlsma, profiterend van de nume rieke meerderheid doordat een Zuid- Slaviër uit het water was gestuurd, Ne derland met 1—0 de leiding had gege ven, brak het ijs en hief de Nederlandse kolonie haar inspirerende yell „H-O-L- L-A-N-D" aan, onmiddellijk door de Bal kanezen beantwoord. En vanaf dat mo ment ging de strijd in het water verge zeld van een hartstochtelijk hotsen van enthousiasme-uitingen op de tribunes. Zuid Slavië maakte gelijk en de Neder landse verdediging kreeg het even zwaar te verduren Maar het was Korevaar die lucht bracht: 21; en kort daarop joeg Van Feggelen een doorschietende bal van Braasem hard achter de vijandelijke doelman: 3—1. Het nu duidelijke over wicht van Nederland werd afgebroken, toen Bijlsma kort voor de rust ten on rechte uit het water werd gestuurd; hij werd vastgehouden door een tegenstan der, maar de scheidsrechter zag alleen zijn afwerende gebaar en niet de oorzaak daarvan, zodat hij hem aan de kant zet te, tot grote verontwaardiging van allen die wel de juiste toedracht hadden ge zien. Zonder Bijlsma en dus met zes tegen zeven ging Nederland de tweede helft in. Het werd 3—2 en toen moqjit Büjsma er weer in. Meteen nam onze ploeg revan che: de eerstvolgende bal die Van Feg gelen op de 2-meter-lijn te pakken kreeg, ging al meteen keihard in het Zuid- slavische doel. Wel werd het nog 4—3 maar toen was Zuid SJavië, dat het steeds al in zuivere snelheid had moeten afleg gen, dan ook volkomen uitgespeeld. Van Feggelen demonstreerde nog eens zijn enorme slingerschoten53, en in de laatste minuut bracht hij de eindstand op 63 uit een strafworp. Het was een schitterende zege en de weg naar de Europese titel ligt nu open. Nederlands gezant in Wenen, graaf de Marchant et d'Ansembourg, was de eerste die ons zevental na de wedstrijd felici teerde, waarna hij meteen maar heel de Nederlandse zwem-ploeg inviteerde voor een diner op het gezantschap hedenavond Verder won na een harde en moeilijke wedstrijd Italië na heviger tegenstand dan verwacht met 6—4 van Oostenrijk en tenslotte versloeg Zweden met 51 Frankrijk, zodat de stand er nu als volgt uitziet: De Haarlemmer Joris Tjebbes, reeds onderscheiden als Europa's derde sprin ter door zijn succes op de 100 meter vrije slag, heeft zih ook op de 400 meter vrije slag, heeft zich ook op de 400 meter vrije werd in zijn serie derde achter de Frans man Jany en Boiteux, die aanstonds een uULI^/oorsprong nam en die tot het eind behielden. Tjebbes ging met een rustige lange slag door het water maar kon het gemak van de Fransen niet benaderen. Jany en Boiteux zwommen in een voor was uit alle macht voor een goede tijd te vechten, liep hoegenaamd niets op de twee Fransen in maar wist zich toch in de finale te zwemmen. De uitslag: 1 Jany Frank.) 4 min. 58.2 sec., 2 Boiteux (Frank.) 4.59.1, 3 Tjebbes 5.03.6, 4 Rai- 5eJ„ (°°st.) 5.15.9, 5 Yueksel (Turk.) o.o9.6. De andere serie was heel wat sneller gegaan en daarin had de Duitser Leh- mann in 4.53.1 gewonnen. Onze landge noot de Gouwenaar Joop Cabout kwam hier slechts 0.1 sec. te kort om zich in de tmale te kunnen plaatsen; hij zwom de 200 meter rustig en beheerst in 2.27.0. (Tjebbes 2.24.0) maar ging daar na steeds moeilijker en op de laatste baan slaagde hij er niet in om te profiteren van de inzinking van de vlak voor hem liggende Zuid-Slaviër Stipetic; hij bleef er 0.1 sec. achter en moest aan hem de linale-plaats laten. De uitslag: 1 Leh- mann (Duits.) 4.53.1, 2 Marjan Stipetic (Zuid SI.) 4.53.9, 3 Oestrand (Zwed.) 46) Daags vóór zijn vertrek had Rudolf nog een onderhoud met zijn verloofde en met zijn broer, hij bad de verlovings ring, waarop de voorletters Van ziin naam R. H. en de van de verbro ken verloving ge§favaerd waren, in tWe helften laten verdelen. De ene helft gaf hij aan Anna Maria Ik kan, zei hy> en Johann niet hartelijk genoeg danken voor je offervaardigheidmaar bij dit af scheid belóóf ik: AIles wat de fortuin mij in de schoot r5al een" maal voor jullie kinderen zyn. De halve ring, die je met zorg moet bewaren en aan je kinderen nalaten, is het stoffelijk bewijs van mijn belofte. Ik heb dit ook op schrift gebracht. Hier is het docu ment. Bij deze woorden drukte hg Anna Ma ria een papier in de hand. De voigei\le dag vertrok hg. Een half jaar later trad Anna Maria met Johann Holzmann in het huwelgk. Niemand heeft ooit geweten, of zij hem reeds te voren had bemind, maar de verbintenis was in elk opzicht gelukkig. Na de dood van de oude heer Holz mann vestigden zich Johann en Anna 4.58.4, 4 Mislav Stipetic (Zuid SI.) 5.04.3, 5 Cabout 5.04.4, 6 Staub (Oost.) 5.21.6. 7 Sulu (Turk.) 5.21.9. In de finale van vandaag plaatsten zich de volgende zeven zwemmers: Lehmann. Marjan Stipetic. Jany, Oestrand, Boiteux, Mislav Stipetic en Tjebbes; de kans dat Tjebbes weer met een derde prijs uit d» bus komt, is wel heel gering: het zou al mooi zgn als hij onder de eerste vijf finishte. Tenslotte is het torenspringen van de 10-meter-plank voor dames verwerkt. De Frangaise Nicole Pelissard (reeds 2e op de 3-meter-wedstrgd) heeft hier vooral schitterend werk iaten zien. Met haar be- heerste en soepele sprongen, tot op de millimeters zuiver afgewerkt, verzamelde zg zoveel achten en negens, dat zij onbe dreigd op de titel afging. De Duitse Paula Tatarek bezette tot de voorlaatste sprong de tweede plaats maar duikelde toen door een mislukte handstand naar de vierde. Fraai^ werk ook op dit nummer tussen „hemel" (10 meter is in de hoogte aardig wat!) en waterspiegel was er ook van de Deense Birte Christophersen, die met een fractionele achterstand op de Oostenrijk se Alma Staudinger wederom de derde plaats bezette (wederom, omdat zij bij het springen van de 3-meter-plank ook al derde was geworden). Aan dit nummer nam Leni Lanting—Keiler niet deel. De uitslag: 1 en Europees kampioene Ni cole Pelissard (Frank.) 85.67 pnt., 2 Alm* Staudinger (Oost.) 82.38 pnt,. 3 Birte Christophersen (Den.) 82.31 pnt., 4 Paula Tatarek (Duits.) 73.87 pnt., 4 Inge Bee- ken (Den.) 73.40 pnt., 6 Eva Pfarrhofer (Oost.) 70.47 pnt., 7 Kaete Schier-,vagen (Zwed.), 8 Gesa Bertulini (It.), 9 Fer nanda Pautasso (It.). De stand voor de Bredius-beker (da mes) luidt thans: Nederland 55 pnt., Frankrijk 40 pnt., Denemarken 22 pnt., België 13 pnt., Duitsland 13 pnt., Oostenrijk 9 pnt., Zwe den 7 pnt.. Zuid Slavië 1 pnt. De stand voor de Coupe d'Europe blijft ongewijzigd, aangezien er bg de heren geen titelstrijd werd geleverd. De uitslagen van gisteren waren: Enkelspel, eerste ronde: Haazebroek sL G. Baljé 6-3.6-1, 6-2; van Been sl. van Mastrigl 6-1, 7-5, 7-5: Parlevliet sl. Ber- naert 6-0. 7-5. 6-2: Buytelaar sl. v. Vliet 6-4, 9-7, 6-0; G. Mulder sl. Wassink 6-1, 6-1, 6-2; R. Kauling sl. Oudenaarden 6-2, 6-1. 6-0; Roos sl. v. d. Meer 6-0, 1-6. 6-2, 6-2. Dubbelspel, eerste ronde: Houps en Buytelaar sl. v. Vliet en v. d. Tore 6-4, 10-8. 6-2; Waasdorp en Haa? t roek sl. A. Kauling en G. Baljé 7-5, 6-2, 6-0; Schuuring en Dekkers sl. Poot en T m- mer 6-2, 6-0, 6-3; R. Kauling en B. Balié sl. Bernaert en Oudenaarden 6-0, 6-2. 6-2; Stiop en v. d. Meer sl. Wassink en v. Mastrigt 6-3, 6-2, 6-0. Maria Holzmann te G., omdat er te Augs burg nog altijd men/n waren, die Anna Maria haar „trouwbreuk" niet konden vergeven en dat ook lieten merken. Johann en Maïia waren de grootouders van Gerhard en deze heeft mg bijna woordelijk de geschiedenis verteld, zoals deze door zgn grootmoeder aan haar zoon en door deze aan hem was verhaald. En Gerhard noemde ze, liet een ironisch lachje „de romantische legende" zgner familie. XXVI, En wat is er van Rudolf Holzmann geworden? vroeg Silas, na een paar mi nuten te hebben nagedacht. Zijn lot is onbekend, 't Schijnt, dat hij in de beginne nu en dan nog uit Amerika schreef, doch later niets meer van zich liet horen. Heeft uw schoonzoon u wel eens de halve ring laten zien? Neen, trouwens, ik veronderstel, dat die in de .loop der jaren verloren is ge gaan. Gerhard's vader heeft hem al niet meer in de nalatenschap zijner moeder gevonden. Nu, alles wel beschouwd, heeft hij geen andene waarde dan die van een aandenken. - Maar ,de heer Gerhard Holzmann heeft u toch een beschrijving van de halve ring gegeven? Ja, volgens de beschrijving van zijn vader de helft van een effen gouden "ng, op de binnenzijde waarvan de voor- leters R. H. en het cijfer 23 waren ge graveerd. Silas greep in zjjn binnenzak en legde de halve ring vóór de majoor op de tafel. Wel?., vroeg hg. Von Marchstatten scheen een electri- sche schok te krijgen. "Ja., ja.. Juist zó., stotterde hij. 't Moet dezelfe zijn, waarnaar Gerhard's vader tevergeefs heeft gezocht! Maar, mijnheer Hempel. zeg mij toch in vredes naam, hoe u aan die halve ring bent ge- komen! Hempel vertelde hem alles zo beknopt mogelijk. Von Marchstatten streek zich met de hand over het voorhoofd. Ik begrijp nog niet volkomen, hoe dat alles samenhangt, zei hij. u spreekt van een geheime bergplaats.. Ja, in de schrijftafel, die door me vrouw Anna Maria Holzmann na de dood van haar man in gebruik werd ge nomen. 't Verwondert mij, dat haar zoon niets wist van die geheime bergplaats. Och, Gerhard's grootmoeder was een stille vrouw, nogal terughoudend van aard, En zij stierf plotseling aan hartverlamming.Maar hoe vreemd, dat de moordenaar op de hoogte was! Dat is feitelijk niet h>et geval ge weest; anders zou hij niet eerst zelf in de loods hebben gezocht, en daarna me vrouw Holzmann laten zoeken in het meubeltje, dat afkomstig was van baar grootvader. Bij het zoeken vond hij eer der toevallig de halve ring. Doch waarom zocht hij? Waarom vermoordde hij de arme Gerhard? Als antwoord haalde de detective het knipsel uit het Leipziger blad te voor schijn. Leet u dit eens! De majoor las. Hij stond een paar mi- auten aix verbgatard. Ik weet waarlijk niet, welke bete kenis aan die oproep te hechten, zei hij eendelijk. Maar 't schijnt, at de arme Gerhard aanspraak op een erfenis zou hebben gehad. Wie is eigenlijk die Woodman, en waarom wordt terwijl hij reeds in 1877 overleden is, eerst nu naar de erfgenaam gezocht? Dit laatste weet ik natuurlijk ook niet. doch er zgn ongetwijfeld bepaalde redenen voor. Op de eerste plaats. Spreekt u Engels, mijnheer von March statten? Neen, enkel Frans en Italiaans Waarom? Omdat u in dat geval zou hebben geweten dat wood" in 't Duits „Holz" betekent. „Woodman" is dus eenvoudig een vertaling van „Holzmann". 't Liidt geen twijfel, dat men hier te doen heeft met de verdwenen Rudolf Holzmann, die de eenmaal gedane belofte toch wil de houden. al zou, om oorzaken naar welke wij slechts kunnen gissen de ver vulling ervan eerst aan het derde °e- slacht ten goede komen. Niemand had dat nog van hem ver wacht.En u gelooft, dat we hier de aanleiding hebben tot de op Gerhard Ge pleegde moord? Pardon! Mede-erfgenamen kunnen er volgens de tekst van de oproep niet zijn. Alleen rechtstreekse nakomelingen van het echtpaar Johann en Anna Maria Holzmann komen in aanmerking. En Gerhard was hun enige nakomeling. Dan wilde een bedrieger als Ger hard Holzmann optreden, en dat moet de moordenaar zgn. Natuurlijk! Op weg naar hier heb ik reeds aan dr. Josuah Berrick te Mon treal getelegrafeerd, met verzoek "om breedvoerige inlichtingen aangaande de oproep. De affaire zal veel geld kosten; maar aangezen u mij indertijd aanzien- hjke sommen ter beschikking heb ge steld, meende ik. Mijn beste dank, mijnheer Hempel. U hebt mij goed begrepen; mijn laatste stuiver zou ik ervoor over hebben om het bewijs van de volkomen onschuld mijner dochter te kunnen leveren. Het middel daartoe zal u verschaft worden. Jammer, dat de nalatenschap van Rudolf Holzmann u niet schadeloos zal stellen voor de onvermijdelgke, zwa re kosten, Want ik vrees, dat, nu uw schoonzoon niet meer leeft, de Cana dese fiscus de erfenis zal opstrgken ten bate van de Dominions. Dat is van minder belang. Wij zullen er geen gebrek om lijden, en Lydia erft trouwens meer dan genoeg van haar man. Er werd aan de dei"- v »t. De be diende trad binnen en mel-V; 'at freule von Traumetz aan. De m..„or wierp Hempel een vragende blik toe. De de fectieve knikte glimlachend. Laat de jonge dame binnen zei von Marchstatten tot de bediende. Wij zullen haar onmiddellijk ver rassen met 't blijde nieuws, dat nu voor Hartwig Henter alle gevaar geweken zei Hempel. Uitstekende introductie my by de jonge dame! Te Franeker werd een internationale driedaagse kaatswedstrijd gehouden, waarvan de uitslagen waren: Eerste dag: België-Nederland 85; België-Frankrijk 84; Frankrijk-Neder land 83. Tweede dag: Belg:ë-Frankrijk 84: Belg'ë-Nederland 81; Frankrijk- Nederland 85. Derde dag: Finale: Bel gië-Frankrijk 155. voor (Wordt vervolgd) Irma Schumacher (midden), Marie- Louise Vaessen (links) en de Deense Greta Andersen tijdens de huldiging van de winnaressen 100 meter vrije slag tijdens de Europese zwem- kampioenschappen te Wenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3