Nieuws uit STAD en OMTREK Mensenmassa 's rond de vier verdringen zich brandpunten FLORANIA OPENT Bioscopen deze week m a K STERREN-PUZZLE ER MOETEN HONDERDEN VREEMDELINGEN ZIJN De Antwerpse havenstaking De weekmarkt nadert haar opening KINDEREN KIJKEN HUN OGEN en roepen hun tong uit „Evertsen" liep averij op Langs de feestlijn VACANT1ETGCHTEN Florania Al 2166 vrijwilligers voor Korea ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 mooiü: PRACHTIGE DEMON STRATIES WALDO ook met aanhangwagen Vanavond en Maandagavond LAATSTE BERICHTEN ffemming tot laat in Zo'n Deense hoogvaart is al een kolossaal geval, als je er als volwassen man tegen opkijkt, maar voor een kleine wereldburger is het helemaal een monsterrad, dat naar het onbekende voert. Zijn wij onze stalen zenuiven kwijt geraakt en was vroeger zo'n kijkje over de kermis geen drukker bezochte attractie? WEER TWEE FILMS PER WEEK IN PASSAGE mmmm SLUITING ZOMERSEIZOEN EXCELSIOR Geen persoonlijke ongelukken ZWEMPLOEG te wenen Waterpólo-zevental is Europees kampioen! f Afgeladen rijden 's-avonds de trams uit Rotterdam naar Schiedam. De normale gang van zaken is totaal gewij zigd; men zoekt Schiedam, want er is iets te beleven. Vacantie-comité MEmscHE Z0NDAGSDIENST OPGELET OUDEN VAN DAGEN VREEMDE VERSCHIJNING J EUGD VOORSTELLINGEN GAAN HARD THUISKOMST BURGERLIJKE STAND s Waar al die menseil gisteravond vandaan kwamen? We kunnen liet even min zeggen als U verwonderde, gepreste en gemangelde lezer. Onze stad begon gisteravond wel naar de juiste standing van een plaats van 75.000 inwoners te leven, maar toch blijft de vraag over de oorsprong van de enorme mensenmenigten onopgelost. Alleen de thuis-zitter kan eraan twijfelen, of hier niet sterk overdreven wordt, want ieder ander heeft het aan den lijve kunnen ondervinden. W aar men zich wende of keerde; in het Westen op het Rubensplein of de Julianalaan, in het Centrum op de Broersvest, op het Broersveld of op het feestterrein, menigmaal ging het voetje voor voetje en niet zelden stond alles klem. Zo zou menigeen gedacht hebben, dat de start voor de R.A.C.- West-rit niet zoveel populaire belangstelling zou trekken, omdat het hier een nogal exclusieve aangelegenheid gold voor wat een populair ochtend blad „het kruim van de Nederlandse automobilisten" zou noemen. Het was inderdaad in het Corner House een handen schudden van kennis met kennis en daar de kennis van, maar buiten stonden duizenden geïnte resseerd te kijken naar dit bijzondere sportevenement en ?oee te leven met de man, die in arren moede uitriep, dat de hele kaartenbak door elkaar lag. Misschien is het goed even bij dit mo ment te verwijlen, omdat het typisch de moeilijkheid aangaf, waarvoor de rijders van de West-Nederland-rit II geplaatst zouden worden in de afgelopen nacht, toen U en ik, al of niet tra afmattend feesten en werken, in Morpheus armen iagen. De West-Nederland-rit is een be- trouwbaarheidsrit over 600 k.m.. waar van 270 k.m. in het duister en 330 k.m. bij dag moest worden afgelegd over secun daire wegen over een tot het laatste mo ment geheim gehouden route. Vooral dit laatste is belangrijk- Zon rit krijgt pas sportieve betekenis, als er om 't halen van de gemiddelde tijd gevochten moet wor den. 40 K.m. gemiddeld bij nacht en 45 k.m. bij daglicht. Elke mende équipe krijgt een routekaart met aange geven route voor het nachttraject en een routebeschrijving voor de dagtocht. Er werd door de organisatoren op. gerekend, dat belangrijke kruispunten gemist zou den worden en dat de moeilijkheid van de tocht van dien aard was, dat geen der deelnemers op tijd verwacht werd in Boschiust Zeist, waar zij vanaf vannacht half 3 zouden moeten arriveren. Om 6 uur zou daarna verder gereden worden. Om twee minuten over half 9 startte loco-burgemeester H, Sabel met een stram en plechtig^jebaar de eerste wagen, een Ford, die op [pet laatste moment nog was geproviandeerd, waaronder natuur lijk geen jenever, maar wel alcohol was, in de vorm van flesjes eau de cologne. In het Corner House haddén enkele deel nemers hun physieke reserves nog even aangevuld met enkeie uitsmijters. Hier, bij de Wedstrijdleiding, hadden zij ook het fraaie vaantje in ontvangst genomen, dat hen tot in lengte van jaren aan daze spor tieve gebeurtenis zal herinneren. De mogelijkheid om het verkeer af doende om te leiden, bestond helaas niet, en omdat de B. K.-laan volkomen opge broken was, moest de verkeerspolitie boven-Hermandadelijk werk verrichten: èn de deelnemers' goede startmogélijkhe- den te bieden èn de normale verkeers stroom te verwerken- Met veel moeite is dit gelukt, ook al duurde het bij elkaar drie uur eer de laatste wagen op weg was; immers de tocht werd gemaakt door meer dan 180 auto's, waaronder 16 mili taire équipes, die buiten mededinging meereden. Iedere minuut startte er .een wagen, terwijl de Harmonie van Wilton Fijenoord moed inblies. In de na-avond is het ver keer toch nog omgeleid. - „Hóór je dat?" vroeg de dienter.... JZie je dat?".... „Ruik je dat?" „Man, wat een feest!" Met een vette oliebol achter zijn kiezen rukte hij voorwaarts tussen de dringende menigte op het Marconiplein. Langs de waskommen met augurken, uitjes en wat zuur-minnende mensen ver der n-og lekker vinden, langs de nougat- kraam, de ijswagen, de fruitkar en de zoute pinda's boorden wij ons een wég naar de attractie-bedrijven. Tegen de „Sensatie-wand" plakte groen «n geel onze oude vriend van Drollem. Wie hem verleid ha4 zich te laten „cen- trifugen" kon hij van katterigheid niet zeggen, maar toen hij na tien minuten weer vaste grond onder zijn voeten kreeg stortte hij dankbaar zijn maag uit tegen de achterzijde van de Afnka-Show. „Op naar de autootjes"wij botsten «n tuften, wé "schommelden en raceten, wij roetsten en zweefden, wij zaten braai Op paardjes in de maliemolen en over ons heen, tussen ons door dreunden en galmden, zeurden en jazzien een zeven tal gramofoon-muziekjes. Het twinkelde, uit duizend lampjes, het ronkte Uit tientallen diesel-motoren, het geurde en walmde uit poffers en wafelen, frieten en olienootjes. De dichter was door het dolle heen „FEEST! riep hijKomop, van Drol- lemDat moet je zien, dat moet je beleven, dat moet je meegemaakt hebben, dat moet je kunnen na-vertellen. Van Drollem de geslingerde hij «jokte achter ons aankreunend en hijgend dat ie naar huis wilde. Hij kon niet naar huis..,, de stroom hield hem vast.... Tenslotte hebben wij hem een drietal luchtballonnen - om zijn nek moe ten knopen om. hem rechtop te hou den. Na met Marconiplein* spoelde de men- senvloed ons opeens tegen de Vest aan. hè-hè.-daar kwamen we even bij de Broersvest, die zijn statig fatsoen van keurige winkelstraat nooit verliest..,, even een verademing,... van Drollem werd weer mens onder de frisse stralen van de kleurrijke fontein.... ontroerd knipperde hij tegen de licht-guirlanden, „MOOI stotterend.-.„MOOI.... HEEL Het IS mooi, lieve lezer, ik raad U echter aan éérst de Vest te zien en U pas daarna tenminste als U het beslist niet laten kunt tegen de wand van de Sensatie-tent të laten keilenNu ja, voor jonge kerels is het zo erg niet, hoor! Het Broersveldmogen We die van avond voor één keertje eens „De Schie- damse Jordaan noemen... Niets beledi gends, begrijpt U mij goedintegen deel: gezellig, ongedwongen, een open lucht-dansvloer. Daar haalde de dichter zijn rythmische hart op aan wals en fox trot, aan samba en vrolijke meisjes, aan draaiende jongens en aan luchtige ser pentines.. „Weet jeop zo'n feest merk je pas dat eigenlijk iedereen een beetje een dich ter is „O ja?" vroeg van Drollem witjes. "Behalve Jij misschienvindt ieder een nu het leven plezierig, voelt iedereen zich jong en zorgenvrijwil iedereen eens heel even zich zelf vergeten en KIND zijn.op, mannen, naar de poffers. SEBASTIAAN. Een feeëriek schouwspel zou de stan daard-uitdrukking kunnen luiden, waar mee men de Julianalaan in slechte kran tenstijl beschreef. En toch is feeëriek het enige woord om dit te beschrijven, want er dansten elfjes in een toverachtig licht Op het versgemaaide gazon van de Juli analaan. Zij droegen wel geen vleugeltjes en nevel-kleedjes, maar het was wel een vrolijk snelvoetig en vederlicht spel, dat de gymnastiekmeisjes van D.O.K. in ,het schijnwerperlicht uitvoerden. Om half 9 presenteerden de Junior leden zich voor het publiek, dat er niets voor voelde om al lopend te genieten. Men bleef staan om het demonstreren te zien en zo ontstond een opstopping en een mensenmassa, die in de duizenden liep. De sprookjesachtige indruk, die de ver lichte Julianalaan op zich reeds maakt de verliohte Boschwachterswoning, die er als een droomkasteeltje ligt, de verlichte, hoog-opgaande bomen en de onwezenlijke kleuren van het groen en de beplanting in het kunstlicht werd door levende figuren gestoffeerd tot taferelen, die be wezen, dat fantasie en scheppende kracht moet zijn achter goede organisatie- Met élan werden de nummers afge- afgewerkt. waardoor de vele toeschou wers extra geboeid werden. D.Ö.K. moest wel met moeilijkheden kampen vanwege de vacantie van tal van leden, maar dit verhinderde niet, dat nummers als de Matrozendans en de Tirolerdans het pu bliek opgetogen maakten. De technische leiding had zich gelukkig door geen moei lijkheden laten afschrikken. De dames-afdeling zwaaide de vendels alsof zij wilde 2eggen, dat men niet naar Zuid-Nederland behoeft te gaan om deze kurfst te zien beoefenen. Tijdens het demonstreren was gebleken, dat de plaats niet ideaal gekozen was in verband met het zioh samenpakken van de mensenmassa. Daarom verzette men later het veld. Advertentie Advertentie 30 Augustus 's middags 5 uur in de R.K. Volksbond Schiedam De politie kon onmogelijk de gewenste doorstroming tot stand brengen, maar toch werden wanklanken vermeden, oo' al schijnen sommige mensen het vreem i te vinden, dat journalisten beroepshalve wel eens een beter plaatsje moeten heb ben, aangezien ze heus niet voor zichzelf staan te kijken, maar voor de duizenden, die een goed verslag verwachten. Inmiddels gunnen wij de Politie, die in deze weken buitengewoon veel werk moei verzetten, een betere technische accomo- datie, vooral op het gebied der mobiele directie van mensenmassa's. Een goede politie-auto met geluidsinstallatie had gis terenavond op de Julianalaan, op het Rubensplein en in de overige delen van de stad veel goeds kunnen doen. In na burige gemeenten is men minder gekant tegen een behoorlijke technische verzor ging Van het politie-apparaat. Vanavond is er op de Broersvest een Bont Programma, waaraan meewerken De Harmonie „Crescendo", de Zangvereni ging Excelsior, De Gymnastiekvereniging Excelsior, de Beierse Kapel, The Ring leaders en Storyville. Maandag zijn er jeugd voorstellingen van het Scapino-ballet in het Passage Theater om 9.30. 13 en 15.30 uur, er is een trans port en bakfietsenrace om 1815 uur. De toeschouwers worden verzocht om 18 uur op het traject rónd de Plantage aanwezig te zijn. Om 8 uür begint het Spul van Joncker Franssen Oorloch in het Passage Theater. Intussen concerteert op de Broersvest Harpe Davids, tezamen met hét Gemengd Koor het Westen, terwijl daarna om on- j geveer 10 uur Jöop Walvis Community j Singing zal leiden; Op de Vest wordt gedanst Ja, er is gezellig" gedanst op de Broers vest gisterenavond. Maar eer hetzpver was, is er veel gedaan om de goede stem- ming tot een keurig dansje te kweken. Het j begon met eên concert door „St. Ambro- j sius", dat een rijke Verscheidenheid aan nummers bracht, waarbij dé sterke tam boer-afdeling wel eens. Iets te veel liet horen, dat zij er ook nog was. In vlpt tem po werd dit deel van het, programma af gewerkt, terwijl ..zich steeds meer mensen rond het podium schaarden. K.D.O. nam de plaatsen om ongeveer kwart over ne gen in en dit accordeon-orkest voerde het programma nog meer op naar de ge meenschappelijke goede stemming, die aan het eind van dé avond' zou heersen. Zo aanstekelijk werkten totslqt de -walsen, dat de menigte zachtjes, deinde op het rhythme van de drie-kwarts maat. In middels waren alle stoelen bezet en ston den de trottoirs Vol.- Mét'een drie.-werf „Hoera" voor Ambrosias en K.D.O. gaf het publiek uiting aan 'de 'Waardering voor het gebodene. Jan Hofman betrad daarna met zijn tien-mans orkest--het'podium. Een dans vloer werd geïmproviseerd én ware het niet, dat het Hollandse populaire lied in zijn niet. altijd., eyen -aantrekkelijke melo die en tekst had gedomineerd, dan had men zich een Franse Quatorze Julillet met straat-entourage kunnen denken. Er was een uitstekende svei de avond. .v'.-.v-:-: je:':-:-.- De berichten van gisteren, dat de sta king in de Antwerpse haven onvermin derd voortduurt, moet men, naar wij uit bevoegde bron vernemen, zó verstaan, dat zowel gisteren als vandaag ln 2eer beperkte omvang wordt gewerkt; doch de monstering niet plaats heeft via de officiële aanwervingsbureaux Voor de havenarbeiders, doch door de verschil lende firma's zelf. Daarom ook is het uiterst moeilijk na te gaan, hoewel arbeidirs aan het werk zijn; in Antwerpen zelf wordt hun aan tal op hoogstens ongeveer een kwart van de normale bezetting geschat. Op te merken valt echter, dat levens middelen en andere bederfljjke waren gedurende de gehele stakingsperiode ge woon gelost zijn; slechts enkele malen heeft men daarvoor de hulp van mili tairen moeten Inroepen. Komende Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag zal het Passagetheater bezet zijn voor de opvoeringen van het Spul van Joncker Franssen Oorloch. Daarna zal er een algehele verandering worden doorgevoerd in de filmvertonin ten vermoorden en daarom gebeurt er maar een ongelukje met een verkeerd vastgepakte revolver enz. De jonge huis vader kan nu vrijgesproken worden en na een goede behandeling lokt weer het lachende levende voor allen. Deze film kan men zonder nadeel laten passeren, omdat beeld, geluid, dialoog en spel slecht zijn. In deze malaise deelt ook het voorpro gramma, waarin Franse cineasten laten zien, hoe men naar hun opvatting een gen. Vrijdag, Zaterdag en Zondag vinden j j^aby moet behandelen het commen- de voorsteUingen op de tot nu toe ge bruikelijke tijden plaats, n.L Vrijdag om 2, 7 en 9.15 uur en op Zaterdag en Zon dag om 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vervolgens komt er iedere week op Maandag een nieuwe hoofdfilm in rou latie met een uitgebreid bij programma, zodat de avondvoorstelling langer zal duren. Deze begint later, n.L om 8 uur en duurt tot ongeveer 11 uur. Op Vrijdag 1 Sept. komt „Gebrand taar wordt in toptempo gegeven, terwijl enkele goedwillende Deense amateur- smalfilmers gelegenheid kregen hun niet bijster interessante visie op het filmmid del den volke te tonen. Zij gingen daar voor naar een Deense artis. The big cat (Monopole) Het voorprogramma van Monopole be vat een uitstekende voorfilm, n.l. een B JBBI lichtelijk gedramatiseerde documentaire merkt" (kiss"the blood of my hands), op i over het werk van de gidsen in de Zwit- Maandag 4 September La beauté du l serse alpen. Hier was alles ln_ een hand, diable (De Faustversie van René Clair) Vanaf Vrijdag 8 September draait de gehele week „Maria Goretti". Daarna op 15 September Canyon City, die van een zekere meneer Swain, dt niet alleen goed met een camera kan 'om gaan, maar prettig weet te monteren en 'n maximum aan feitelijke zeggingskracht on 18 September The Spider and the j in het beeld bereikt, waardoor hij com- Dat het aantal aanvragen om een stand plaats op de op 1 September a.s. te ope nen weekmarkt het getal beschikbare plaatsen zou overtreffen stond reeds voor af vast, maar dat 400 aanvragen zouden binnenkomen voor rond 100 standplaatsen was niet te voorzien. Onder de aanvragers vinden wij koop- Door de drukte van de laatste dagen kunnen fouten gemakkelijker voorkomen dan in normaler tijd. Wij plaatsten gisteren een foto met t onderschrift: „Een foto, die voor zich zelf spreekt". Het gold hier echter een plaat die recht had op uitvoeriger com mentaar. Het was een afbeelding van de voorgevel van de Florania-tentoonstel- ling in de R. K. Volksbond. Dit belooft 'n zeer mooie expositie te worden, welke aan hoge artistieke eisen zal voldoen. Wij komen er nog uitvoerig op terug. Twee mensen van de propagandastaf van de K. L. M. hebben gisteren drie maal een heel Verenigingslokaal vol kin- derën zoet gehouden. Nou ja, zoet gehouden is eigenlijk het woord niet, want de avonturen van Tommy op zjjn reis naar het Tovereiland bleken niet steeds aanleiding tot volko men stille eenstemmigheid. Er bleek bij het grootste deel van de kinderen een prijzenswaardige waarheidsliefde en een eerbiediging van het gezag te bestaan, zodat vele reacties juist anders uitvielen, dan wjj verwacht hadden. Niet zelden ook was de zaal in twee helften verdeeld, waarbij de ene op een verzoek vanaf het toneel „Ja" en het lieden van verschillende artikelen, zoals textiel, aardappelen^ groenten en fruik bloemen en planten, banket-, koek- en suikerwerken, huishoudelijke artikelen, Iéder en schoenen, vis, parfumerieën, uur werken en bijouteriën, boter-, kaas- en vleeswaren e. a. Voor de toewijzing is ten overstaan van een neutrale subcommissie, waarin ook de Bond van Marktkooplieden was ver tegenwoordigd, een loting gehouden. De indeling in het Broersveld is zo ge maakt, dat aan de ene zijde zoveel moge lijk de verbruiksartikelen en aan de an dere zijde in hoofdzaak textiel zal wor den verkocht. Het voorbereidende werk is gedaan, zo dat men er van verzekerd kan zijn, dat het nu reeds versierde Broersveld, Vrijdag a.s- zijn poorten voor de markt zal ope nen. Deze opening zal op officiële wijze plaatsvinden, muzikale opluistering zal niet ontbreken, terwijl voor enige speciale attracties wordt gezorgd. Voor het laatst ih dit seizoen zullen morgen mat en stiimps op het Volks park te voorschijn worden gehaald. Ex celsior I en II zijn beide voor de com petitie uitgespeeld en daarom heeft mor gen reeds de traditionele sluitingswed- strijd „Oud tegen Jong" plaats. Wanneer het weer medewerkt kan men waarschijn lijk een aardige oricketmatch zien, want „Oud" en „Jong" zijn beide samenge steld uit spelers van de hoogste elftal len. Behalve de cricketers nemen ook de athleten af3cheid van hun zomersport. Tussen de pauzes onder de cricketwed strijd houden zij onderlinge wedstrijden Ir. verschillende loop-, spring-, en tech nische nummers. t'.y", op 22 Dr Elisabeth, op 25 The I happiest days of your life, op 29 Le grand rendez-vous, op 2 October Crock, op 6 Oct. Madness of the heart en op 9 October Whiskey Galore. Geen groter zonrle (Passage) Dit wordt nog eens een historische film. Niet vanwege zijn grote kunstzin nige of betogende betekenis, maar als specimen van een film, die aantoont, dat 'het hoog tijd werd, dat een Ella Kazan. een Alfred Worker, een Mark Robson opstonden om een eind te maken aan alle Rim-ram met een sociaal tendenz- tïntje gesitueerd in de kinderlijks te Hol- lywood-cooceptie van de problemen van deze tijd en gespeeld volgens de sléchtste tradities van tot filmacteur gebombar- .deerde gedroste toneelspelers. De film „Geen groter zonde" is het mislukte be toog over de noodzakelijkheid om net kwaad van de geslachtziekten te lijf te gaan door er niet over te zwijgen, maar de mensen ervoor te waarschuwen en te wijzen op genezings-mogelijkheden. Dit moet dan gepaard gaan met een strijd tegen de haarden van deze ziekten, on gure swing- en drinkgelegenheden door louche typen in stand gehouden. Om het geheel indrukwekkend te maken, wordt tot slachtoffer van de ziekte een jonge man gekozen, di-e verkeert en trouwt met de zuster van de verslaggeefster van een plaatselijk dagblad, dat de strijd tegen de ziekte heeft aangebonden. De jonge man heeft zich laten behandelen door een dokter, die eigenlijk een kwakzalver is en dia hem na een dure behandeling ter, onrechte voor genezen heeft veI!^ Bij een bloedonderzoek blijkt dit taiier en het kwaad is al door gevreten in - inmiddels gevormde familie van de J - geman, die naar de dokter verantwoording te vragen- Men k man natuurlijk niet door de knaap ta- mentaar grotendeels kan missen. De Britten vertonen hun kunsten op het terrein van de gekleurde tekenfilm, maar moeten het in fantasie afleggen tegen Disney c.s. Wat wij van „De koning der wildernis" hebben gezien was overtuigend voor een goed gemaakte, harde film met dankbaar gebruik van de Technicolor in de rijke landschappen van Utah. Een Poema be dreigt de veestapel van de bewoners van een streek daar, maar dit is aanvanke lijk niet voldoende om oude vesin ,e beslechten. Zo is er strijd onderling en strijd tegen de gemeenschappelijke vijand. Zoiets kan alleen eindigen m de trant van Romeo en Julia, maar dan als blij spel. Wij konden de hele film niet zien, maar wat wij zagen, wees erop, dat de directie deze keer gelukkiger is geweest dam de laatste weken. (Van onze Haagse redactie). Naar wij vernemen, heeft de Neder- landse torpedohootjager „Evertsen", die s/ü» [nen weet onder de vlag van de tir Vi" - Nat'es deelneemt aan de ,n Korea tegen de communis tische aanvallers, tijdens een actie voor de Koreaanse kust averij opgelopen, die .net schip^ noodzaakten naar zijn basis in een Japanse haven terug te keren om daar gerepareerd te worden. Waarschijnlijk zal de „Evertsen" eind Augustus hersteld zijn, zodat hij daarna opnieuw ingezet zal worden Autoriteiten in Den Haag konden omtrent de suixd van de beschadiging? niets mededelen, doch andere bronnen weten te melden, dat het schip onder water op een rif zou hebben gestoten. Het is in ieder geval zeker, aldus onze zegsman In pen Haag, dat er geen slachtoffers onder de opvarenden te be treuren zgn. Niemand werd gedood of gewond. Tot nu toe hebben zich 2166 vrijwilIL gerg gemeld voor de strijd op Korea. Dig i* echter nog niet het definitieve cijfer, want hoewel Maandag Jl. de aanmelding voor de beide compagieën. die de regering overweegt aan de y. N. ter beschikking te stellen, gesloten Werd. komen nn ln Den Haag de aarrnieldlnger binnen van ben, die zich bR hnn afdellngseomman- dant nebben nneeeeVen. Er zijn echter ook vele adspirant-vrij- willigers, die zich vóór 21 Augustus meldden en die nu voor de grote stap terugschrikken en de aan hun verstrekte invulformulieren naar Den Haag terug sturen. Inderdaad is het Nederlandse wate»» polo-zevental hedenmorgen Europees kampioen geworden, ongeslagen en over winnaar in alle zes wedstrijden. Ook de laatste wedstrijd hedenmorgen leverde een-éclatante overwinning op- Italië werd mét de rake cijfars 9i kans loos verslagen. Een schitterend kampioenschap voor Nederland, het zoveelste hier in Wenen- Dol enthousiast juichten de duizenden toeschouwers na het Wilhelmus onze ploeg toe. Het rood-wit-blauw ging als de meest vertrouwd geworden kleur opnieuw aan de hoogste mast. Nederland verwerft zich hier, door zijn sporters, weer een uitstekende naam. Wethouder Sabel schrikt er niet voor terug de Oranje vlag te hanteren, die het startsein zal geven voor de eerste wagen, welke West-Nederland- rit 11 Zal gaan maken. De brand zit in de pijpen van de heren C. Schade en J. G. Smulders, resp. uit Moergestel en Breda. Die zullen vannacht tijdens het knobbelen nog wel eens uitgaan. andere „Neen" riep, waarbij rich spoedig een derde koor „sssst"-stemmen voegde. Anderhalf uur hebben de jongens en meisjes de tocht van Tommy gevolgd en daarbij kunnen zien wat er in 'n liefheb berij te bereiken valt. De beide K. L. M. mensen hebben dit poppentheater opgezet als vrije tijdsbe steding, nadat een van hen in den Haag een poppenvoorstelüng had meegemaakt, die zo erbarmelijk slecht was. dat hij zo maar voor de vuist weg zei: „Dat kan ik beter". Hij wendde zich daarbij echter juist tot de verkeerde (of juiste) man, want naast hem liep een meneer, die al vanaf zijn jonge jaren speler met de fa milie der harlekijnen is. Deze vroeg hem samen te doen. Uit de toestemming is het Harlekijnv Poppentheater geboren, dat artistiek door de een en technisch door de ander verzorgd wordt. „Tommy op zijn reis naar het Tover eiland" is het verhaal van een jongetje uit een havenstad, dat zich versteekt op het schip Dolfijn van Kapitein Barend Bokkum. Het schip vergaat en beiden worden döor een tovervis aan land ge bracht van het tovereiland. Daar bele ven beide spannede avonturen, die echter niet verhinderen, dat Tommy terugkeert bij zijn moeder die al die tijd in grote spanning leefde. De beide poppenspelers gebruiken de gebeurtenissen herhaalde malen voor het geven van opvoedkundige wenken. Een bijzonder onderdeel van het Harlekijns Poppentheater is het meewerken van de techniek. De poppen kunnen roken, men ziet echt toveren en de havenkraan ver plaatst bergen zand. Toch menen wij dat de tekening van enkele figuren uit dit vehaal buiten de belangstelling van de kinderen valt. De „juut die op kinderen loert, is al te lang gebruikt door schrij vers als de Kievith en zegt de kinderen j niets meer. Ook blijkt, dat de kinderen ,i li per" zijn wat betreft de paedagogi- sche wenken, die gegeven worden, dan vroeger het geval was. Tekst en intrige zouden „moderner" kunnen zijn opgezet, maar dat is slechts een mening van een volwasserie. De kin deren hebben zich best geamuseerd. wentel g^slaag^^ijn^en0 vTldoendedbe- Mevr. C. Duyter—Jamin Burg. Knap- Er is gelegenheid op 29 Augustus 's mor langstelling trekken, zijn er ook enkele pertlaan 156, tel. 89991; A- J. Kunze, Sn- gens half 10 de plaatsbewijzen af te ha- onderdelen, die door gebrek aan belang-gel 70, tel. 67760, P. J. W. Beukers, len in het Ontspannngslokaa! Broersvest stelling niet doorgaan. Dit zijn de boot- Burg. Knappertlaan- tel. 68004. 121 voor de film in de Passage theater tochten, welke in het programma varmeid j Apotheek; C. I. Jansen, Swammerdam- op 2 September voor de middag half 10. zijn. I singel 41. 1 Zaal open 0 uur. Vanmorgen vroegen vele bewoners van het Westen zich af waf de omineuze ver schijning boven de volkstuinen aan de Vlaardingerdijk moest betekenen. Het was maar reclame. Een Nederlandse banden fabriek had een blimp gecharterd voor haar reclame. Een blimp is een versper- ringsbalon, zeals die tijdens de oorlog rond de grote steden van Engeland zijn opgetrokken geweest. Practisch alle jeugdvoorstellingen zyn uitverkocht. De aanvragen om plaatsen bereiken nog steeds Koemarkt- plein, maar het zal niet mogelijk zijn extra voorstellingen mte'assen. Er ziin nu nog slechts kaarten voor de voorstelling van,_h„en ScaPi-io-ballet op Maandagmiddag 15.30 uur; voor de voor stelling van 4 uur van de Britse jeugd film „Spoorzoekers voor de voorstel ling van half 4 van het Ned. Jeugdtoneel en voor de variété-voorstellingen. Al deze voorstellingen zijn bijzonder geschikt voor de oudere jongens en meisjes en als zij deze willen meemaken, zal het zaak zijn, dat zij zich snel bij de kiosk van kaarten voorzien, want de laatste kaarten gaan snel weg. Aan boord van het troepentransport- schip „Cameronia", vermoedelijke aan komst 5 September 1950 te Amsterdam bevindt zich 1 Schiedamse militair t.w. G. van der Zee, Vlaardlngerstraat 8- GEBOREN: Madeleine d. v. J. van Keulen en M. A. de la Bije; Maartje, d. v. J. Diesch en N. Breedveld; Willem H. z. v A. W. Dröge en C. van Roosen daal; Cornelia z. v. D. Prook en C Tuit, Hermanns z. v. H Ruseier en E. S. M Vervoor; Cornelia W. d. v. W. E, Hoek en I T. in 't Veld; Olaf, z. v. C. van Netten en W. Suttorp. 1_10 Plaats in België; 2—12 Kapitaal; 3—11 Rijk in Europa; 4—9 Werelddeel; 413 plaats in Utrecht; 511 Eiland ln Europa; 6—7 Verbindingsmiddel; 7—8 Oorlogsslachtoffers; 918 Eensgezindheid; 1020 Hinder; 1117 Nederlandse stad; 11—19 Deel van de /een; 12—21 Getal: 1318 Vogel; 1415 Begin van de dag: 1516 Hoeveelheid. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag Oplossing van de kruiswoordpuzzle van verleden week: Horizontaal: 1 adoptie, 7 plafond, 13 pose, 14 nevel, 16 Amor, 17 ik, 18 dr., 20 rok, 21 e. k., 22 n. o.. 23 rede. 25 pril. 27 aal, 28 1. o„ 29 ar, 30 ren, 32 pad, 33 R K 35 Ee, 37 fez, 39 al, 40 ja. 41 kap, 43 m o 44 uw, 45 b.v., 46 diadeem, 47 ir-, 48 Po, 49 si, 50 rat, 51 es, 52 e. a., 54 pro, 56 op, 58 en, 59 her, 60 gok, 62 ar, 63 as, 64 dun, 66 romp, 69 pion, 72 ad, 74 la, 75 Keg. 77 n. n., 78 a. p79 kano 81 Nubié, 83 nota, 85 Erasmus, 86 Libanon. Verticaal: 1 Apis, 2 dok. 3 os. 4 pedel, 5 in, 6 eer. 7 pek 8 i t. 9 fakir 40 om. 11 non 12 drom, 15 vod, 19 R.D., 21 er 23 rad, 24 elk, 25 pre, 26 lef. 27 Aalborg. 31 neuriën, 32 pa, 33 radio, 34 radar. 36 Em- men, 38 z. w41 kar, 42 pet, 48 p. p., 53 ar, 55 oor, 57 pap, 58 esp, 59 Hun, 61 kolos, 64 donna. 65 wake. 67 ma, 68 leb, 70 in, 71 span, 73 dar, 75 kus, 76 gil, 78 Ato, 80 na, 81 nu, 82 ei, 84 on. Als prijswinnaar noteerden we deze week: P. J. Kerkhof, Groenelaan 69 Schie dam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2