Nieuws „it STAD e„ OMTREK Zaterdagavond lag Dixieland in de buurt van Ober Bayern LANGS DE Gebr. Dijkstra winnen weer West Nederland-Rit Ronde van Schiedam gevaarlijk door zware stortregens CIRCUS ELLEBOOG I LAATSTE BERICHTEN "h bn",i I.N Politie-dagboek Het circus van en vóór kinderen En Churchill zorgde voor Sneeuwwitje BLOEMPOTTEN BEZOEKT FLORANIA De tocht was zeer zwaar mm%PM De Jeugd maakte toch étalages De Stem van de Lezer Tentoonstelling Oud- Schiedam geopend Zwitserland mag geen tijd verliezen" „Oorlog" om een meisje Auto reed tegen boom 9 MAANDAG 28 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 moeten ingeleverd worden NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DAAR REKENDE RENNER NIET OP BURGEMEESTER HERSTELD - Scherven brachten ongeluk Geslipt Fietsers geramd SUYKERBUYK WINNAAR MET RONDE VOORSPRONG Op hek gevallen Ruzie Diefstal uit zwemhokje AUTORIJSCHOOL OORLOGSINVALIDEN MAKEN AUTOTOCHT BURGERLIJKE STAND TRAGISCH VACANTIEWEEK 1950 DODELIJK ONGELUK IN FABRIEK Militair prachtig voorbereid, maar tanks ontbreken GEARRESTEERDEN IN MEDAN VRIJGELATEN PASTOOR J. BEENAKKER BEDIEND Tweeduizend man troepen gemobiliseerd Een dode, drie gewonden Wat er Zaterdagavond in de Broersvest-feestzaal ontketend is, kunnen wij U moeilijk vertellen. Want de real Dixieland-jazz, die er door de Jazz Centre Band, het huisorkest van de Schiedams-Vlaardingse Jazz Sociëteit, werd geïmproviseerd, vroeg om een wetenschappelijke behandeling. De jonge jazz-enthousiasten waren van plan zulk een verhandeling over het bijzondere karakter van deze muziek te komen geven, maar helaas stond de tijd hun dit niet toe. Of zij overigens veel bekeringen zouden gemaakt hebben, lijkt ons twijfelachtig, omdat ook hier het geloof uit het gehoor is. Vandaar, dat vele orthodoxen in de leer van het melos en der vertrouwde harmonieën ijlings het hazenpad kozen. De overgang was dan ook wel bijzon der groot. Onder een hemel, die alle cle mentie met de Schiedamse Vacantieweek schijnt te hebben, opende de harmonie Crescendo, onder leiding van de heer P. v Seuren Sr. het programma met een mars. Wat wij in het musiceren van deze avond misten, was toch wel de stuwing. De tempi lagen over het algemeen aan de lage kant en men slaagde er niet altijd in de aandacht geboeid te houden, voor al, waar moeilijke overgangspassages ver sperringen legden op de weg naar de cli max en anti-climax, naar beweging en tegenbeweging. De kinderlieflerenpotpourri had groter instemming van de toehoorders verdiend, want al werd er genood tot zingen, men liet dit over aan de zangvereniging Excel sior, o. 1. v. Piet 't Hart, die toch reeds verscheidene nummers had uitgevoerd. Hieronder waren „Des Winters, als het regent" en de „Serenade van een Lans knecht" van Arlando di Lasso. Het koor produceert niet die massale, maar toch uitgebalanceerde klank, die men van zo'n uitvoerige bezetting zou verwachten. Vooral onder de mannen komt het ge brek aan goede jonge stemmen duidelijk naar voren. Er zit te weinig echte „zang" in. Mochten de strijdliederen als „De werkers der wereld", „Naastenliefde", ..Brüder zur Sonne" en „Morgenrood" al aanleiding geven tot enige geestdrift, hun tekst, zowel als hun melodiek heeft de glans van de quasi-religieuze bezieling grotendeels verloren, waardoor men on willekeurig aan een spreekwoord gaat denken, dat met holle vaten te maken heeft. De uitvoeringen krijgen hierdoor Iets cliché-matigs, dat niet vermag te boeien. Een bijzondere verschijning was het schuiftrombone-kwartet van Crescendo, dat bewijst, dat er in klein verband duch tig geoefend wordt om het peil van dit dilettantenorkest hoger op te voeren. Na de pauze werden de registers van de populaire muziek opengetrokken, maar het waren niet de gebruikelijke al leen. Een bijzondere verschijning, de Beierse Kapel van het Stedelijk Muziek corps, onder leiding van J. v. d. Linde, verrastte door een uitvoering van Beierse Marsen. Polka's en Walzer in prima stijl. De aankleding van de kapel verhoogde weliswaar het uiterlijke peil van de op voering, maar zonder een duchtige stu die en liefde voor dit werk, had het or kest onmogelijk dit kunnen presteren. Het was gezellig en goed. Voor velen niet gezellig, maar niette min goed, was het werk van de „Jazz Centre Band". Dit zestal beoefent de Divieland-style met begrip voor de grondslagen van deze muziek en met het technisch kunnen om haar uit te voeren, ook al valt hier en daar wel iets te win nen aan zuivere intonatie. De jeugd greep de gelegenheid aan om te dansen of excentrieke gymnastiek te doen, waardoor getoond werd, dat zij van de knappe opbouw van de melodiek der verschillende instrumenten naar eigen invallen niets bemerkte, maar zich lou ter liet leiden en opzwepen door het felle rhythme. Gedeeltelijk was dit te wijten aan de dominerende plaats, die de slag banjo innam voor de microfoon. Het bleek wel, dat het optreden van de Schiedams-Vlaardingse Jazz-sociëteit nog niet aan het stadium toe is, waarin gro tere groepen de werkelijke waarde ervan schatten en ervan genieten. Dit werk zal in besloten kring beter tot zijn recht ko men.. Muzikaal werd de avond mede ver zorgd door „The Ringleaders". Deze bel hamels slaagden er met „De appeltjes van „Oranje" in het hart van de sinaas appelenkoopman te vermurwen, zodat deze een mand beschikbaar stelde om uit geworpen te worden. Dit goede voorbeeld van de man van de Broersvest-fruitkraam vond prompt navolging. Uit de bananen- rijp-inrichting in de molen op de hoek van Kerkstraat en Broersvest kwam een goede geefster twee trossen bananen brengen, die onder het zingen van een Samba in de grootste monden verdwenen. Hierdoor bleek duidelijk, dat het gezel lige karakter van deze avonden begrepen werd. En de omroeper zou met die van de K.R.O. hebben kunnen zeggen: „Een voorbeeld ter navolging". De dansgroep van Excelsior voerde onder leiding van mevr. Jet Steijnen Viester enkele dansen uit, waarvan de oud-Hollandse Boerendans, op muziek van Julius Röntgen, het meeste succes had. De pianobegeleiding van mej. Hermy Giezen was in alle nummers, de Etude van Schubert, de Sluierdans van Brahms en de Boerendans af. Rond elf uur waren de danslustigen volop aan het draaien en de belangstel ling rond het podium was zo groot, dat slechts met de grootste moeite voor hen een plaatsje was vrij te maken. Aan ouders wordt verzocht de kinderen Dinsdagavond a.s. tussen 68 uur gele genheid te geven „Schoolbloempotten" voor de keuring in te leveren aan de achterzijde van het gebouw R. K. Volks bond, dus aan de Westvestzijde. Tijdens de bloemen-, vogels- en aqua- riatentoonstelling „Flor#ia" zullen deze bloempotten in een aparte lokaliteit wor den tentoongesteld. Er zijn ruim 120 prachtige prijzen ter beschikking gesteld, zowel persoonlijke als voor de beste in zending per school. De jury bestaat uit de heren J. Schip pers, tuinarchitect der gemeente Schie dam, F. Keurhorst en J. Blaas. L „Dit is nu voor mij het hoogtepunt van het feest" grinnikte de wielrenner en sleurde mij mee naar de Lange Nieuw- straat voor het nummer „Amateurs" „Daar komen ze' schreeuwde hij en slooeg mijn linkerarm uit de kom. Toen ik door de E.H.B.O. weer in fat soen getrokken was waren ze al aan het derde rondje. „Hoe dikwijls moeten ze om de Plan tage?,, vroeg ik. „Vijf en twintig keer haha, daar hebbie nummer zes en dertig die vent is nu al een halve baan achter Nummer 66 merkte dat „Onze" renner blijkbaar niet veel fiducie in hem had want na de vijfde keer heb ik hem niet meer gezien trouwens na de vijfde keer heb ik hélemaal niet veel meer ge zien Er vielen wat druppeltjes, het wegdek werd glad en in „een mum" zoals mijn vreind de lange reporter dat tegen woordig zegt „in een mum" was de troep renners gehalveerd. De druppels werden talrijkerzéér talrijk overvloedig overdréven een bui, een plenseen complete wolkbreuk! Ik dook in mijn korte kraagje, voelde het water langs mijn omvangrijke oren lekken, in mijn hals, tussen het slappe boord, over het kippenvel Het klot ste in mijn mouwen, het siepelde door mijn zolen, det dróóp me uit de wenk brauwsels Mijn lichtgrijze zomercostuum, pas ge stoomd en opgeperst, was een zwart plak- behang om mijn lijf „Vertel jij me straks maar hoe het af gelopen is" sputterde ik tegen onze wiel renner, die bellenblazend naar adem hapte. Het spijt me, trouwe lezer, ik moet U teleurstellenik heb de wedstrijd niet langer meegemaakt ik kan er U heus niets waars 'meer over vertrellen Ik weet alleen dat ik naar huis gezwommen ben „Hoe was het?" vroeg mevrouw Sebas- tiaan liefdevol. „Vijf en twintig baantjes schoolslag" rei ik,en toen 'n plons in „het diepe" van de Tuinlaan „Je bent helemaal nat" schrok ze „Ja", gromde ik Helemaal en geef me nu alsjeblieft een droge hand doek!" SEBASTIAAN. OMGBIMO VOO» SCM/IOAM §N OMSTVtKtM 72ste Jaargang No. 21322 t De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd In het gebouw R K. Volksbond Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs 4 30 per kwartaal 145 per maand 0 35 per week. Advertentie-prils op gewone kolombreedte f 0.15 pet millimeter Hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 3d pel millimeter hoogte Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bti de administratie of Dy de erkende advertentle-bureaux. Kampioenen (kleine advertentten) tot zo woorden 50 ct. Elk woord meer J Cl Maximum HO woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen Directeur: 3 Kutlpera. Hoofdredacteur: Leo J. M. buuxna* Weer is er een ongeluk gebeurd, omdat een jongen onoplettend overstak. Stro balen by de hoeken behoefden geen dienst te doen, want de renners zijn op lettend genoeg, maar zij kunnen niet re kenen op stommiteiten van het publiek. Het gevolg van deze botsing was, dat het knaapje met een ernstige hoofdwond naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. De renner had juist van fiets ge wisseld en trok er stevig op uit om zich weer bij het peloton te voegen. Advertentie ENTREE 50 ets. - KINDEREN 15 ets. INTERESSANTE BLOEMEN - VOGELS - VISSEN etc. in de R.K. Volksbond L. Haven 71, Schiedam Zo netjes als zij vertrokken waren, zo bemodderd en verfomfaaid kwamen de auto's van de West Nederland Rit II van de R.G.C.-west Zaterdagmiddag op de Rembrandtlaan binnen. Het was beest achtig zwaar geweest, vanaf de eerste ki lometers, die door de Schiedamse polder wegen moesten worden afgelegd tot en met de tochten over de dijkweggetjes van de Zuid-Hollandse eilanden. Velen wisten nog niet, dat in deze rit bij Houten twee rijders op elkaar gebotst waren. Toen een van de teruggekeerden het relaas deed van een verkreukelde B.M.W., die hij onderweg achter een aan hangwagen had zien hangen, stokte zijn stem, toen hij hoorde, dat dit geen B.M.W. maar de Panhard Dyna van Barendregt en Langestraat was geweest. De nachtelijke rit had de rijders door het Westland geleid, waarna zij via Zoe- termeer en Gouda de rimboe van de Lo- pikerwaard waren ingetrokken. Deze tocht was geheel op de kaarten uitgezet en ein digde via Houten, Odijk in Hotel Her mitage in Zeist. Rond het tijdstip van het vertrek uit deze plaats begon de dageraad te gloren en nu werd verwacht, dat men in staat zou zijn de route-aanwijzingen goed te volgen. Men belanddè aan de hand hier van tussen Woudenberg en Scherpenzeel op zandig terrein, dat vanouds geliefd is voor het houden van motor- en auto-ter- reinritten. Treeplanken, uitlaatpijpen en nummerborden ploegden hier door het zand, zodat de schrik voor de reparatie-re kening om menig hart sloeg. Tien kilome ter lang hebben de Fords, de Chevrolets, de Buicks en ook de Jeeps van het leger een „shoe-shuffle" gedanst en menigeen was erover verwonderd, dat achter dit zand-infernum nog het dijken-vagevuur van Utrtchts zuid-grens openstond. Het ging van Amerongen over Wijk bij Duur stede naar Vreeswijk; men wipte de Lek over om in het land van Herman de Man door nooitgenoemde plaatsen als Arkel, Gellicum, Hoornaar en Ottoland te rijden. Daarna volgde nog een dwaaltocht over de eilanden van het Overmaasse, waaruit een rit door de tunnel de inmiddels aardig moe geworden rijders verloste. De heer Sybrandi had alle eer van het vele werk, dat het uitzetten van de route met zich had meegebracht. De heren Schade en Smulders, die als eerste waren vertrokken, kwamen ook het eerst door de finish. Wel was het team Smit-Looienga eerder op het Rubensplein maar dit wachtte netjes tot het tijd was volgens zijn schema om de finish te pas seren. Daarna schoten met onregelmatige tus senpozen de overige 180 wagens om de hoek van de Burgemeester Knappertlaan heen. De uitslagen waren: 4> Nachttraject: klasse 4, (3000 cc en Ro ger), 1. C. Schade, Moergestel en G. Smul ders, Breda, 0 strafpunten; 2. J. v. Vemde, Aerdenhout en C. A, Groeneveld, Heem stede, 0 strafpunten. Klasse 3 (1500—3000 cc.) 1. B. J. Dries- sen en ir. C. de Beer, Rotterdam, 60 straf punten. Klasse 2 (750—1500 cc.) 1. R. W. Hiel, Groningen en ir. J. Ligthart, Rijswijk Z.H., 0 strafpunten. Klasse 1 (tot 750 cc.) 1. J. L. Loman, Amstelveen en M. Meijer, Laren N.H. 129 strafpunten. Militairen: 1. ritmeester C. F. F. Rinia van Nauta en kapitein B. B. van Hoorn, 3 strafpunten. Dagtraject: Klasse 4. 1. P. Seegers en W. J. Teding van Beekhout, Den Haag, 0 strafpunten. Klasse 3. 1. G. E. van Beek en mevrouw N. E. Scharroo-Hoek, Den Haag, 9 straf punten. Klasse 2. 1. G.avan Schuppen en J. Eg- gink Amersfoort 5 strafpunten. Klasse 1. 1. J. L. Loman, Aerdenhout en M. Meijers, Laren N.H., 25 strafpunten. Militairen: 1. ritmeester Rinia van Nau ta en kapitein B. B. v. d. Hoorn, 23 straf punten. Totale uitslag: Winnaar van het algemeen klassenfient de gebroeders Dijkstra uit Heemstede, jnet Austin, 48 strafpunten. Beiden wonnen ook de West Nederland Rit 1. Klasse 4. 1. J. van Vemde, Aerdenhout en G. A. Groeneveld, Heemstede, met Kai ser, 56 strafpunten. Klasse 3. 1. G. E. van Beek en mevrouw N. E. Scharroo-Hoek, Den Haag, met Ci troen, 98 strafpunten. Klasse 2. 1. gebr. Dijkstra, Heemstede, met Austin, 48 strafpunten. Klasse 1. 1. L. J. Loman, Amstelveen en M. Meijers, Laren N.H., met Fiat, 154 strafpunten. Militairen: 1. Ritmeester Rinia van Nau ta en kapitein B. B. v. d. Hoek, 56 straf punten. Burgemeester J. W. Peek, die vorige week een zware. - griepaanval heeft, ge had was hedenmorgen zover hersteld, dat hij - ons kon meedelen-, morgen het werk te zullen hervatten. mm De winnaar van de 6e Ronde van Schiedam heeft op dit moment nog con currentie, maar spoedig na de regenbui zal Suykerbuyk uitlopen en zijn overwinning onaantastbaar maken. Zaterdagavond om 8 uur moest de RET-bus op de hoek van de Jan Steen straat zeer krachtig remmen voor een uit die richting komende auto. Mej. M. R. verloor hierdoor haar evenwicht en viel tegen een ijzeren buis. Zij brak het glas van haar bril, waarvan splinters in haar rechteroog kwamen. Per auto van de G.G. en G.D. moest zy naar het zieken huis worden vervoerd. Zaterdagmorgen om 11 uur viel de jongen S„ die met een fles water op de Aleidastraat liep. De fles brak en een scherf drong diep in de wang van de knaap door. De G.G. en G.D. heeft hem ter plaatse verbonden en daarna naar het ziekenhuis gebracht. Zat.erdagmorgeiy'om 8 uur reed K. met zijn motorcarrier over de Lange Nieuw- straat. Voor pand 155 wilde hij uitwijken voor enkele fietsers, maar hierdoor slipte hij en botste tegen de gevel op. De car rier kreeg schade. Drie ruiten van het huis werden vernield. Zaterdagmorgen om 6.40 reed de Rot- dammer K. met zijn veertien-wielige wa- De Bredenaar Suykerbuyk is Zaterdag middag overwinnaar geworden in de 6e Ronde van Schiedam, welke op het par cours rond de Plantage verreden werd. Hij heeft deze overwinning behaald in een strijd, die nog meer tegen de ongun stige elementen dan tegen zijn concur renten ging. Het rwas dan ook te begrij pen, dat hij juichend over de eindstreep ging, toen hij meende, dat het er voor hem opzat, maar de jury moest hem aan zetten tot een nieuwe spurt, omdat hij een ronde te kort kwam. Dit was voor een niet gering deel te danken aan het onoverzichtelijk- verloop, dat de wedstrijd tengevolge van de zware stortregens had gekregen Nauwelijks waren de renners op tem peratuur gekomen, of. een hevige plens bui maakte het parcours, dat uit maca dam. klinkers en keien bestaat, zeer ge vaarlijk. Vooral het gedeelte aan de Hooikade maakte de 6e Ronde van Schie dam tot een strijd, die menig deelne mende renner zich nog lang zal beugen. Al was het alleen maar, omdat velen het op een ronde. F. v. d. Vaart begon hierna ton fanatieke poging om de ronde ach terstand in te ropeu, maar hy slaagde inerru niet. Lij het ingaan van de drie laatste ron den had het veld opnieuw een verklei ning ondergaan. de jury oepaaide echter, uat net niet nodig was om het parcours te verlaten, ais men enige ronden achter stand naa, zodat men er spoedig met meer uit wys kon worden. Wa veel nooiubrekens is het de jury gelukt de uitsiag- zoutloos uit te rexenen. Die zag er toen als voigt uit: 1 met i ronue voorsprong A. Suyker buyk (Breda,) 100 k.m. in 2 uur 44 mm. sec.; 2 p. Kooyman (Den Daag); 3 A. tioiiand (Beverwijk!; 4 A. Geiun (Hot- terclamj; 5 F. v. d. Vaart (Maassluis;6 ü- Versluis (Waddinxveen); 7 N. Kamp- norst (Poeidyk(; J. Buis (Rotterdam); Heijster (Schiedam); 10 D. Ponten (.Dorarecht). De wieier-evenementen waren begon nen met een 15 KM. wedstrijd voor ju niores A en B, waarvoor het bestuurs- nd van de Schiedamse Wielerclub v. d. Dnt, het startschot loste. Ais eerste ging J. Verhoef hier door de finish, hoewel hij rut icc" "v UTO5 o, en v. 1 W. aan. De eerste kreeg wonden aan de linker elleboog en wijsvinger; de laatste had schaafwonden aan beide knieën. Zaterdagmiddag om 5.10 is t. v. V. by het kijken naar de wielerwedstrijd op een hek gevallen. Hy had schaafwonden aan het dijbeen en klaagde over pijn in het bekken. Per G.G. en G.D. is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Vrijdagmorgen kreeg de arbeider v. S. van de Firma Bingham ruzie met een medearbeider S. Hij werd zo kwaad, dat hij het mes, waarmee hij aan het werk was, in de zij van de collega stak. De heethoofdige man is gearresteerdhet slachtoffer moest naar het Gem. Zieken huis worden overgebracht. De heer S. deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn portemonnaie met 5.inhoud uit een kleedhokje van het Sportfondsenbad. n°g te gevaarlijk vonden om stapvoets i f had gehad met een afgelopen ket- over de zware .stukken te gaan en daar- j hem kwam Widow. om maar opgavén. j De 33 ronden voor nieuwelingen over 40 .Na 25 minuten-zware regenval waren K:M. telden enige ernst.,ge valpartijen, met alleen de zes rijen toeschouwers, die J"~ zich voor het postkantoor verdrongen, aanzienlijk geslonken, maar had ook de grootste helft.van .de renners het haze- oad per benenwa.gèn gekozen. Minder dan 25 pedaalridders volhardden. De spanning, verwekt door de uit te loven premies, week met de bui. want de mry besloot met het oog op het gevaar de beschikbaafijies+gide premies met de prijzen aap h'et eind van dé wedstrijd uit. te reiken. Het ble'ék spoedig, dat Suykerbuyk de sterkste.man was van de'amateurs. On danks-de reaen trok hij er helemaal al leen tussenuit en liet spoedig het peloton An ven entte IHSTBUaEURS-OtnOKA K.IU.C Onder auspiciën van „Het Mobilisatie- kruis" is vanmorgen om 9 uur van de Stadhouderslaan een groep oorlogsinvali den per auto's, welke door particulieren waren afgestaan, vertrokken voor een tocht door de provincies Utrecht en Gel derland. GEBOREN: Margje J„ d v C J Kok en P. Hoogland; Cornelia L., d v C L de Zwart en K Hoogstad; Leonardus A J. z v N A Maagdenberg en J. Verheijde OVERLEDEN: E. Dingemanse, 62 j., vrouw van F. D. van Wijk. waaronder een opengescheurde kin; enige schaafwonden, een duik in de sloot en een gebroken sleutelbeen. De renner L. v. Dorst kwam in de 5e ronde 20 ongelukkig te vallen dat hy door de masseur van de Schiedamse Wiel- renciub, de heer J. Boekeiman moest worden geholpen, waarna hij naar het Gem. Ziekenhuis werd gebracht. Na daar behandeld te zijn keek hij verder de wed strijd uit. De kopgroep zat gedurende het grootste deel van de race vlak voor het grote peloton. Door hard werken, waardoor hun koppen in de snel achter de wolken verdwijnende zon glommen, vergrootten zij langzaam hun voorsprong. Nederveen nam bij het ingaan van de 20ste ronde de leiding en stond die niet meer af. Hij t reed de 40 KM. in 1 uur 1 min. 4 sec. jgevoügd door J. Verhoeven aan de kop van 15 renners. De uitslagen van de' twee eerste wed strijden waren Junfpres A 15 KM.: 1. J. Verhoef. 2. Widow, 3, .Stella,„4.. Vink, allen uit Rot terdam; Juniores B 15 KM. 1. v. Kleef. 2. Verbeek, beiden uit Rotterdam; 3. De Jong, S.chiedam. Nieuwelingen 40 KM. 1. C. Nederveen. Rotterdam; 2. J. Verhoeven Oversohie; 3. J. Hofland, Beverwijk; 4. W. Bos, Gurp; 5. P. v. d. Bragt, Wagenberg; 6. F. Da- men, Waalwijk; 7. D Dupo-n. Vlaardin- gen; 8. H. Eelsing, IJmuiden; 9. p. Ver sluis, Waddinxveen; 10. J. v. Vliet, Maas land. In Café „De nieuwe brug" zijn na. af loop de prijzen door de heer v. d. Ent uitgereikt. De kinderen van Circus Elleboog hebben in Schiedam niet alleen Lij de pleegouders onvergetelijke herinneringen achtergelaten, maar ook bij de kinderen, die alle voorstellingen tot de laatste plaats hebben bezet. Herinnert U zich nog, lieve lezer, de tijd van héél vroeger? Toen U nog een neuzepeutertje was bij Moeder thuis op een druilerige Zondag-middag U zat met drie andere kleuters op de onder ste trede van de trap en beneden U, in het stukje gang, werd „Circusje" ge speeld. „Onze Bert" had zijn mouwschor tje als een jas achterste-voren gedraaid, een oude hoed van Vader over zijn flap oren getrokken en met de parapluie, die oom Sjaak eens had laten hangen kloste hij op de klompen van de werkster heen en weer wat hebt U gelachen, wam wat dééd hij mal Hij imiteerde de deftige passen van een arrogant heer, hij sukkelde als een boer- op-de-kermis en hij trok aan één stuk door lelijke snoeten naar ons lang geleden, niet? Maar na „Onze Bert" hebben honder den jongens en meisjes „voordrachie" ge daan. In Amsterdam is er een clubje kinders die in deze tak van Cultuur verrassende vorderingen heeft gemaakt Zij heb ben samen een heel circusprogramma samengesteld Het Circus Elleboog. Dat Circus is nu naar Schiedam ge komen het is helemaal „net echt". met een heuse directeur-in-rok, hollende knechten, zweepgeklap en een eigen drummerboy. Vrijdagavond is de eerste voorstelling geweest: vijf honderd kinderen hebben er genoten van de „wilde beesten" zo goed gedresseerd als „verklede jongens" maar gedresseerd kunnen worden! Vrijdagavond is tijdens het meren van een motorjacht in de jachthaven a. d- Wilhelminahaven de 70-jarige schipper Jaap van der Meer woonachtig te Rot terdam, te water geraakt. De eigenaar van het jacht gooide di rect 'n tweetal reddingsboeien uit, waar aan v. d. Meer zich boven water hield. De inmiddels met zijn boot toegesnelde havenschipper van de watersportvereni ging Schiedam hees Van der Meer aan boord en bracht hem naar de wal. Door de inmiddels gewaarschuwde G.G.D. werd van der M. behandeld en. daarna naar het ziekenhuis te Rotieraam vervoerd. Ogenschijnlijk had dit onvrij willig bad geen schade gedaan. Zaterdagochtend is plichtsgetrouwe Jaap, die zoveel van het water hield, dat hij er op zijn leeftijd niet genoeg van kon krijgen, toch plotseling overleden. Bij de organisatie van deze actie voor de jeugd-etalages, waren in het begin de verwachtingen zeer hoog. De vacantie- tijd is er echter niet juist voor gebleken, terwijl ook de uitgevoerde etalages be neden de verwachtingen bleven. De beoordeling van de etalages is ge schied door de redactie van het vakblad voor winkeliers en etaleurs „Durf", die meende prijzen te moeten toekennen als volgt: le prijs Nanny Baron en Adri van Dijk, Geert Reindersstraat 24 en 20b; etalage: mag. De Ooievaar, Hoogstraat 138144; 2e prijs Eefje van de Kooy en Jeanne Noordzij, Havendijk 194b en 180a: etalage: Janssens Modemagazijnen, Hoog straat 157; 3e prijs: Jeanny Stor, Van Ostadelaan 4; etalage: Schrijvers Woning inrichting, Hoogstraat 97; 4e prijs Jan Frederiks. Kortlandstraat 17a; etalage: A. P. Boekhandel, Passage 1820; 5e prijs Jeanne Schuitman, Jan Vermeerstraat 18b: etalage: De Wolbaai, Broersvest 57; 6e pr. Bertus Rasker en Jaap van Weeren, Rem brandtlaan 96b en 94a; etalage: J. Vis. Rembrandtlaan 3; 7e prijs; N. Perquin! Rubensplein 22; etalage: C. Perquin, Ru- bensplein 22; 8ste prijs Tiny de Ruiter. Swammerdamsingel 7; etalage: De Vree. Korte Dam 4. De prijzen worden dezer dagen aan de winnaars toegezonden. De jury was ook van oordeel dat enige zaken, die zelf voor een behoorlijke etalage gezorgd hadden, een vermelding dienen te krijgen, en wel: Maison van Dooremalen, Westvest 2; De Papaver, G. Verboonstraat 8; Willems Ernsting, Rotterdamsedijk 233; A. van Leeuwen, Groenelaan 89. Schiedammers, schudt uw dutje af, En grijpt uw sterkste wanaeistaf. Er is eens wat te kijken Voor armen en voor rijken. Loop eerst maar naar uw Broertjesvest; Dan hunkert ge vast naar de rest, En gaat het ai aanschouwen; Het zal u niet berouwen. Daar zijn veel palen ingeplant Net op een rij aan elke kant. En aan de lange draden Ge kunt het haast wel raden Ontelb're lichtjes, als een boog. Zij pinken vriend'lijk van omhoog Op mannen en o.p vrouwen. Op gevels en gebouwen. En al die mensen bij elkaar. Die wijzen met een breed gebaar Naar 't pleintje met de vijver; Daar is 't fonteintje nijver. Het spuit er rood en geel en groen En soms ook wit voor zijn fatsoen, Het kan niet mooier wezen Noch later, noch voor dezen. En als ge op de Hoogstraat staat, Weet zeker, dat uw blik dan gaat t Broersveld in, naar de laagte; Ge kijkt er naar met graagte. Wel duizend lichtjes pinken hier, ~.n "at voor iedermans plezier. Kan het uw ogen strelen? Dan zal 't u niet vervelen. .f®?1, Se rustig huiswaarts weer P" S „Jat ma8 zo nog een keer. En ook nog vele malen, k Hoef toch niet te betalen. F. M. Vrijdagavond om 7 uur heeft loco-burge meester, wethouder Sabel, een tentoon stelling van foto's uit het Gem. Archief het Rijks Archief, het Rotterdamse Ar chief en het Stedelijk Museum geopend, He wethouder sprak er zijn vreugde over uit, dat men in staat is geweest zo'n ver?c collectie van beelden uit Schiedam's samen te brengen. De Schiedam- on u'Igt nu gdegenheid eens wat beter van ,i'°ogte te geraken van het verleden past he? Jlgen stad' -Een goed burger Dp hierover iets te weten", heer A chter van de tentoonstelling, de archivarb' d', Poest clement, gemeen te lenden nan ook graag aan belangstel- Hoewel gegevens verstrekken. gebreid is „i®nt?onstelling nlet zeer ult" rtstieke föt<v? zi' voldoende karakte- konden, prln°ude duidelijk beeld is^eTexpÓ'iufklein'het"'A °Pan,Wantt voor handen was, is 'Weer nuttig?* om het ineens te kunnen tentoonstelden Daarom zullen vier achtereSgèndé weken andere tentoonstellingen worden ingericht. Vooral de vele oude kaarten waarover Schiedam beschikt, zullen nog apart worden getoond. Er is een verzoek van het Archief om de stukken vooral niet in de handen te nemen, omdat zij onver vangbaar zijn en reeds zeer oud. Onder glas is er het eerste boekje, dat ons land kent, waarin houtsneden voor komen. Het is van „De meester van Delft" en behandelt het leven van St. Liduina door Pater Brugman. Bij de opening van deze gratis toe gankelijke tentoonstelling, waren aan wezig leden van de gemeenteraad en h«- stuursleden van de Schiedamse Gemeen schap, alsmede de commissaris van Politie, de heer J. H. v. Veen. Zaterdag was de- 19-jarige E de B ia de reparatie-afdeling van de balatum-- fabriek te Huizen werkzaam aan een wn int™5 een gegeven moment schoot los wwrrin van ongeveer 10 kilo wL i de Jongeman aan het hoofd werd getroffen en dusdanig verwond, - aat overbrenging naar het Ziekenhuis in Naarden noodzakelijk was. La-ter is hy daar overleden. En wat was het „aapje" kostelijk met die grote rits-sluiting achter op zijn rug Hoe vermakelijk wist hij de illusie te wekken een echte aap te zijn! En dan het nummer „géwichten-heffen" vier toneelknechten slepen moeizaam, centimeter voor 'centimeter de enorme I gewichten het podium op. Ze zweten van inspanning dan verschijnt minzaam- lachend „de heffer" breed spant hij 2ijn trico-borst. laat zijn spierballen rollen en i tilt kolossaal wat een kracht j zelfs een volwassene heeft moeite om zich te blijven realiseren dat hij niets anders doet dan een blokje zwart, geverfd hout van enkele onzen boven zijn hoofd lichten. De koorddansers verstaan hun vak! De clowns, de slangenmensen, de acrobaten, het muzikale paard stuk voor stuk knap af-gekeken en nagedaan van het grote-mensen-spul. Vijfhonderd kinderen waren er vijfhonderd flesjes Coca-Cola werden gra tis beschikbaar gesteld vijfhonderd keer moest er „eventjes weg" gegaan worden Nu ja, dat hoort op een kin derpartijtje, niet waar Want dat was het tenslotte een gezellig, vrolijk, uitbundig kinderpartijtje De heer Scbolte, leider van het Doelen huis en gastheer van het circus, wist op een prettige, vlotte manier het komen en gaan van het jeugdige publiek te regelen. Op zijn verzoek werd tot slot in een hartelijk „Lang zullen ze leven" de dank van Schiedam uitgezongen. SEBASTIAAN. Hoe zij genoten hebben bewees wel de concentratie en de open monden, waarmee rfieisjes en jongens, kleu ters en knapen hebben zitten genie ten van het optreden van de profes sor, van het beertje, van de aap, van de Russischf dansers, maar vooral van de jongleur, die het programma meesterlijk bekroonde. Karl Kobelt, de Zwitserse minister van Defensie, heeft op een vergadering van onderofficieren te Buchg verklaard, dat Zwitserland in twee wereldoorlogen neu traal gebleven „geen tifd moet ver liezen" om zich her te bewapenen, spe ciaal ftiet tankeenheden. „„?;nitSerland heeft hard gewerkt om de artillerie, infanterie en luchtmacht te ver- ior 6n verheteren, zo deelde de minis- cer mee. „Aan de andere kant zijn wij ten er °P het gebied van de bewapening. ,v®rsterking van onze nationale ver- aemging is een dringende taak. Er is geen tod te verliezen". Merkwaardig is intussen, dat Zwitser land het enige Europese land is, dat mili tair voorbereid is, zoals 't Britse Labour- Parlementslid Richard Crossman in „Sun day Pictorial" schrijft. Hij baseert deze conclusie op gesprekken met vooraan staande Zwitserse politici en hoge func tionarissen. „Als er morgen een oorlog uitbrak, zou den 400.000 volledig geoefende manschap pen, voorzien van de modernste wapens tegen tanks en vliegtuigen, eerste klas ar tillerie en moderne jagers, op zeer korte termijn gemobiliseerd kunnen worden. Er zijn enorme fortificaties, waaronder ber gen, die uitgehold zijn voor u0,"1?! wapenfabrieken. De Zwitsers hebben bovendien besloten een sterke tankmacht op te bouwen. Als die gereed is, zal het Zwitserse leger even sterk zijn als de rest van West-Europa op dit ogenblik aldus Crossman. Vrijdagmiddag zijn alle te Medan ge- arresteeren, onder wie de voorzitter van de Deli-planters vereniging, de heer Spoor, onder aanbieding van excuses voor de aanhouding, in vrijheid gesteld. Van officiële zijde weigerde men voor alsnog commentaar op de arrestaties te leveren. Naar wij vernemen, is pastoor J. N. A. Beenakker, van de parochie van O. L. Vrouw van de Rozenkrans en H. Domini- cus te Haarlem, ernstig ziek. Hij is op genomen in de Maria-Stichting te Haar lem en voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden. Zijn toestand is op het ogenblik redelijk wel. Op Kreta dreigt een „oorlog" om een beeldschoon 19-jarig meisje, Tassoula Pe- trakogeorgi geheten, welke schoonheid ge schaakt was door de 35-jarige Costas Ke- faloghiaris. De vader van Tassoula is tegen het voorgenomen huwelijk van het twee tal gekant, hetgeen de toekomstige brui degom aanleiding heeft gegeven om te verklaren, dat hy enn zijn a.s. bruid zelf moord zullen plegen, als zij van elkaar ge scheiden worden. De a.s. schoonvader van Costas Is daarop met enkele honderden gewapende „aanhangers" naar de berg Ida getrokken, waar het paar zich in een grot verborgen houdt. 6 Toen echter de „volgelingen" van Costas en zijn geliefde ook van kop tM^een be wapend de berg»beklommen om de strijd aan te binden, v°nd de Griekse regering het welletjes en besloot 2000 soldaten ên politiemannen derwaarts te zenden De aartsbisschop van Kreta, Eu'genios en de gouverneur-generaal van het eiland rdfzfakTnf 81 aM te P-AokoS ^)eh ar d n evV mmne te schikken. dels is kunnen brengen. Inmid- „,n - P het hoofd van Costas en zeven 'n "aanhangers" een behoorlijke ?:,A; g€zet, hetgeen hun leven er niet "ger °P zal maken. Op de Rijksweg nabij Ermelo Is Zatër"- dagmlddag een ernstig auto-ongeluk ge beurd, dat één dode, een zwaar gewonde en twee minder zwaar gewonden heeft geëist. Twee kinderen, die ook In de auto zaten, liepen geen verwondingen op. Een volkswagen, komende uit de rich ting Zwolle, moest bij het passeren van een zijweg plotse.ing uitwijken voor een motorrijder. De autobestuurder de he»r J. K. uit Dordrecht verloor bij deze manoeuvre waarschijnlijk de macht over het stuur en reed in volle vaart tegen een boom. De*hufLJ' w,erd zwaar gewond. Zijn naast hem zittende moeder, de weduwe H. K. werd op slag gedood. De schoon- moeder van de bestuurder, de weduwe J;?P'even*ls de achter in de wagen zittende schoonzuster, verwondin gen op. Nog twee inzittende kinderen van zeven en vier jaar kwamen met de schrik vry. zy werden allen overge bracht naar het ziekenhuis te Ermelo. PCi ™otorriider bekwam geen enkel letsel. Slechts de motorduo werd licht beschadigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2