Zeeuws-Vlaamse vlassers g£ proteststaking houden De status van Nieuw-Guinea Post van Apeldoorn had gisteren druk met het Loo Vrijdag 1 September 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NDER DE Niet accoord met opgelegde heffing H.K.H. Prinses Wilhelmina K.L.M.-bus botste tegen boom „Geen overdracht bij mislukking van onderhandelingen Drukbezochte kijkd WEERBERICHT COR DOMMELSHUIZEN 70 JAAR Prinses Beatrix als koetsier Een dode, tivee lichtgewonden r oor ae veiling van Van Meegeren's nalatenschap De verwachting van heden- tot morgenavond luidit: Heldere en tamelijk koude nacht met weinig wind en hier en daar mistbanken. Morgen over dag: geleidelijk toenemende bewolking, vooral in de Westelijke helft van het land met tegen het einde van de middag plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind en onge- ve«r dezelfde temperaturen als vandaag. Zaterdag t September: Zon op 5.52 uur, onder 19.26 uur; maan op 21.00 uur, onder 12.43 uur. laatste stad blijk gegeven van een zeer snelle en juiste besluitvaardigheid, van gedurfd initiatief en felle doorzettings kracht, daarbij eigen levensgevaar niet achtend. Mr. Van Nouhuys heeft zich In de strijd tegen de vijand onderscheiden in dé nacht van 16 op 17 Januari 1949, toen hij de politiekazerne te Purworedjo wist te be houden, ondanks de bedreiging van een ongeveer 100 man sterke goedbewapende terreurbende. Voorts werden toegekend tal van „Bronzen Leeuwen", „Kruisen van Ver dienste" en „Bronzen Kruisen", waarbij ook enige toekenningen posthuum zijn. Ziezo, vandaag onze borstrok aange trokken; de „R" is immers weer in de maand. Hadden 'm in de afgelopen lente en zomer ook weieens kunnen „velen", maar orde moet er zijn. Verdwijnt met Mei de „R", dan ook de borstrok uit en niet eerder aan dan in September, wan neer de „R" zijn zomerslaap uit heeft. Dat is nu eenmaal traditie, tenminste bij de ouderen; de jeugd schijnt van borstrokken niet zoveel te weten. Toen wij n.l. onze zorgzame wederhelft, natuurlijk onnodig, erop attendeerden, dat onze borstrok klaar gelegd moest worden, merkte een onzer jonge borsten kleine potjes met grote oren op, niet te weten, dat wij ook een „rok" droegen. Onzerzijds werd uiteengezet, dat wij wel een borstrok dragen, doch niet „in rok" plegen te lopen, aangezien wij niet zo'n deftig zwart pak bezitten. Enfin, de zaak was niet duidelijk, voordat een borst rok als corpus delicti ter tafel was ge toond, hetgeen voor ons aanleiding werd om heel paedagogisch te demonstreren, hoe men gekomen is aan het spreek woord, dat het hemd nader is dan de rok. De kinderen begrepen toen wel, waarojn zovele mensen, hoewel zij niet gaarne in het noodzakelijke kledingstuk worden gezet, toch buitengewoon gechar meerd zijn op de hemden om hun egoïsme te bedekken. Maar allons, wij hebben onze borstrok aan en zo zitten wij er ondanks alle fi nanciële zorgen, weer warmpjes in. Er is toch eigenlijk maar weinig nodig om zich lichamelijk geharnast te voelen. Geeste lijk gaat dat niet zo gemakkelijk. Onze beste Henk van der Maze heeft daar Woensdag in zijn Gongslag nog op ge wezen in verband met de Bisschoppelijke brief betreffende de godsdienstcursus voor 18-jarigen. Hij schreef, dat men het hem maar niet kwalijk moest nemen, dat hij Zondag van dit Bisschoppelijk schrij ven genoten had. Zou in ons hoofd niet opkomen. Integendeel, wij zouden het zeer ongepast vinden, wanneer hij niet genoot van een Episcopaal stuk. Maar dit terloops. Wij begrijpen na tuurlijk wel, wat hij bedoelde. Wij moeten een geestelijke borstrok aantrekken om geharnast te zijn tegen de gevaren, welke ons geloof bedreigen en mede om anderen te helpen het geloof te behouden. En daar velen, sinds zij niet meer aan moeders rokken hangen, wellicht aan godsdienst kennis een rokje uitgedaan hebben en aldus min of meer in him hemd staan, worden om te beginnen de 18-jarigen geestelijk wat warmer gekleed en toe gerust met diepere geloofskennis. Zij zullen dan met een borstrok alleen niet kunnen volstaan. Neen, geestelijk kan een ieder tot de upper ten behoren en dus„in rok" gaan. Laat men van ons na een godsdienstig dispuut kunnen zeggen: „Die heeft de rok aan...."! ANALYST. Op 5 September hoopt de toneelspeler Cor Dommelshuizen de zeventigjarige leeftijd te bereiken. Hij begon, zes en vijftig jaar geleden, zijn loopbaan te Rotterdam bij De la Mar (de grootvader van Fientje de la Mar). Vervolgens werk te hij te Rotterdam bö van Eysden, te Den Haag bij Eduard Verkade, te Am sterdam bij Saalborn en Parser en thans maakt lui deel uit van het gezelschap van Van Dalsum en Defresno. Engelse troepen uit Hongkong begeven zich aan boord van de kruiser „Ceylon" op weg naar het oorlogstoneel in Korea. (Van onze correspondent) De zeventigste verjaardag van H. Ii. H. Prinses Wilhelmina is lang niet onopgemerkt voorbijgegaan. Vele duizenden uit heel het land hebben gisteren ondanks de wens van de jarige Haar verjaardag alleen in de familiekring te willen vieren vele blijken van hun aanhankelijkheid aan de dag gelegd en daarmee getoond, dat Nederland zijn vroegere Vorstin nog lang niet vergeten is. Reeds in de vroege morgen werden talrijke bloemstukken aan de portiersloge van het paleis „Het Loo" afgegeven, ter wijl de post in de loop van de dag stapels gelukstelegrammen en brieven uit bin nen- en buitenland bezorgde. Verder was de hele dag een komen en gaan van vele honderden, die hun handtekening plaat sten in de felicitatieregisters, welke ge reed lagen. Prins Bernhard, die in de ochtend, in gezelschap van de twee oudste Prinsessen Beatrix en Irene met een door hem zelf bestuurd vliegtuig op het vliegveld Teuge landde, vertrok na het middaguur weer naar Soesterberg, thans echter alleen. Om vier uur reed de Koninklijke Familie uil voor een rijtoer met twee rijtuigen door de bossen en parken van het uitgestrekte kroondomein. Op het tijdstip, dat de Koninklijke Familie werd terugverwacht, hadden vele toeschou wers zich rondom het grote plein voor het paleis opgesteld. Toen de rijtuigen tegen half zeven op de grote paleislaan in zicht kwamen, snelde men naar voren en vormde als het ware een erehaag, waarlangs de Koninklijke stoet reed. In het eerste rijtuig zat H. M. de Koningin met Een ernstig verkeersongeval in Bussum heeft gisteravond één dode en twee licht gewonden geëist. Een bus met K.L.M.- employé'g botste in de Brinklaan tegen een boom, toen de chauffeur wilde uit wijken voor een dame die plotseling met de fiets aan de hand, de weg overstak. De bestuurder kon geen aanrijding meer voorkomen en de vrouw werd met haar fiets door de bus meegesleurd en tien meter verder op het wegdek gesme ten, waarna de wagen met een klap tegen een boom terecht kwam. Het slachtoffer, de 51-jarige weduwe S. uit Laren werd zeer ernstig gewond in de Majella-Stichting te Bussum opgenomen, waar zij vier uur later aan haar verwon dingen overleed. Twee der buspassagiers werden lichtgewond en moesten in het ziekenhuis verbonden worden, doch konden later naar huis worden vervoerd. De rechtervoorzijde van de bus werd door de botsing geheel ingedrukt. De heer K. uit Hilversum, die rechts voorin de auto zat, zag het ongeluk aankomen en wierp zich op de grond. Daarmee heeft hij waarschijnlijk zijn leven gered, want de bus, die zoals gewoonlijk technisch en administratief personeel van de K.L.M. wegbracht, werd ter hoogte van zijn zitplaats zwaar beschadigd. Indien de onderhandelingen tussen gesloten ove*f"?voort, maar Nederland en Indonesië geen positief vindt nog steun n net feit, dat ter resultaat opleveren ten aanzien van Ronde-Tafelconiere ïue een voordeel Nieuw-Guinea, dan zou de status-quo van Indonesische zijae om te bepalen, in dit gebied gehandhaafd blijven dat het gezag van JNederland over De overeenkomsten van de Ronde-Tafel- Nieuw-Guinea siecnis gedurende één conferentie houden een dergelijke jaar zou worden voort,gezet door de bepaling in. Aldus verklaarde de heer Nederlandse deiegai onaanvaardbaar S. L. J. van Waardenburg tijdens een is verklaard en dan ook «s verworpen, vraaggesprek. zo besloot de heer van Waardenburg. Dit wil zeggen, dat het gezag van Nederland over Nieuw-Guinea wordt f>J)iplomatieK Offensief voortgezei. gelijk uitdrukkelijk is vast- - gelegd. Daarnaast staat ook, 'dat binnen Dr. Moh Yamin. 1M «je gemengde een jaar na sluiting van de R. T. C.- Nieuw-Guinea-comnussie, neen gisteren overeenkomst de status van Nieuw- te Djakarta aangedrongen op „een diplo- Guinea zal worden bepaald door matiek offensief" over de gehele wereld onderhandelingen tussen de beide Unie- en een bereidheid om „aiiemiddelente partners. Dat echter binnen een jaar de gebruiken om Nederlands N»enw-Guinea souvereimteit over Nieuw-Guinea aan in bezit te kriigen. indien de onderhan- Indonesië zou worden overgedragen is delingen met Nederland zouden misluk- zowel rnet de woorden als met de hen. geschieden van de bepaling in strijd. Yamin deelde op een persconferentie mede, dat de verklaring van de Austra- Wahneer de onderhandelingen niet lische minister van buitenlandse zaken, tot resultaat leiden duurt het gezag Percy Spender, vaag en moeilijk te van Nederland over Nieuw-Guinea begrijpen was. Australië had zijn stand- voort, daar voör de duur van dit gezag ount inzake deze kwestie „inderhaast geen enkele termijn, ook niet die van bepaald", aldus Yamin, die er aan toe één jaar, - bepaald is. Dit vloeit niet voegde, dat het thans voor Indonesië het alleen uit de duidelijke bewoordingen gunstige tijdstip was om een verzoek tot van de ter Ronde-Tafelconferentie lidmaatschap van de V. N. in te dienen. Gisteren was de eerste officiële kijkdag die aan de veiling van de nalatenschap van de kunstschilder Han van Meegeren voorafgaat. Reeds buiten, voor het fraaie herenhuis aan de Keizersgracht, waar de schilder tijdens zijn leven woonde, merkte men bijzondere belangstelling. Binnen wandelden honderden door de gangen en kamers van het huis. Niet min der dan 738 objecten zullen door makelaar Brandt op 5 en 6 September in het open baar worden verkocht. Behalve de talrijke tekeningen en schilderijen van Han van Meegeren zelf zijn er ook doeken van Maris. Breitner en andere bekende schil ders. Voorts een grote collectie kunstvoor werpen van het meest uiteenlopende soort. Ook van buitenlandse zijde is er grote belangstelling voor de veiling. De aan vragen uit de V.S. zijn minder talrijk, dan oorspronkelijk werd verwacht, doch van Engelse, Zwitserse, Belgische en Scandi navische zijde is de belangstelling bevre digend. Korea-vrijwilligers tijdens de medische keuring, die gisteren AleXander-kazerne begon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1