Toen de dag wegkantelde, deinde de Broersvest Brandweer legde watergordijn over Nieuwe Haven Bioscopen deze week reestjonmaai Schoolmelk weer in aandacht De reis met de Schiedamse Oorlogsinvaliden LAATSTE BERICHTEN De a.s. Katholiekendag te Passau Kruiswoord-Raadsel 25 jaar K.AJ. i F Als een Carnaval zo spontaan en leutig Kent U de voordelen als Lid Ramblers en Kikvorsen dienen tonicum toe WALDO VACANTIETOCHTEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT van het Wit Gele Kruis Van gekruk naar ultra-snelle vuurbestrijding Voedingstoestand eist bijzondere zorgen Warme belangstelling van Paus en regeringsautoriteiten 1.657.000 BEZOEKERS WESTER V-DELFT Muiterij op de „Slamat" ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1950 PAGINA f ook met aanhangwagen 4": 0.3 ENGELSE ATHLETEN HEDEN IN SCHIEDAM 1nternat ionale athletiek-ontmoe- ting van S.V.V. GEBRANDMERKT (PASSAGE) IN JULI 61 SCHIEDAMMERS MEER BURGERLIJKE STAND KOSTELOZE INENTING MEDISCHE ZONDAGSDIENST Hedenochtend geopend Moeilijkheden met Indonesische matrozen V II Het ie gelukt. De opzet om de voorlaatste avond van de Vacantieweek te maken tot een Zuidelijk feest is volkomen geslaagd. Er is gezongen, gehost en gedanst, er is 'n massale polonaise gelopen en voor deze ene keer in het jaar ja, deze Vacantieweek misschien wel voor het eerst in het bestaan van Schiedam is men massaal uit de plooi gekomen om te bewijzen, dat onze stad een door en door gezellige kan zijn. Dat hierbij helaas, steeds gerekend moet worden op een aantal mensen, dat uitbundigheid verwart met onbeheerstheid, is iets, waaraan niet te ont komen valt. Wie echter de overgrote massa, vooral van de jeugd, zich heeft zien vermaken in een spontane rondedans en in een opgewekte hospartij zal in staat zijn alles in juiste proporties te zien. Dat de Ramblers in het voorbereidende werk een machtig aandeel hadden genomen, behoeft niet te worden gezegd. Voornamelijk om hen stonden reeds voor 8 uur houderden mensen in de rij voor de loketten; voornamelijk voor hen waren er duizenden naar de Broersvest gekomen. Niet alleen swlng-jeugd, maar ook vele ouderen. Men kon het zo raar niet denken, of het was er. Kinderen, die al lang op bed hadden moeten liggen. Vooral met het oog op de schooltijd, had den de vreemde goedkeuring gekregen om mee te mogen gaan. Mensen, die zel den de kans hebben dit radio-orkest te zien, stonden vooraan voor hun favorie ten. Dat de komst van kleine kinderen niet verstandig was, werd wel bewezen, toen de druk van de duizelden ging wer ken. De stoelen waren reeds in een storm loop bezet, maar bleken van weinig nut, toen de staande massa zich van een be ter plaatsje wilde voorzien. Had men deze hoeveelheid mensen in bedwang moeten houden, dan waren ette lijke politiecordons nodig geweest en zelfs bij een aanwezigheid van een macht, die hier niet te mobiliseren valt, zou het dubieus geweest zijn of men ieder te vreden had kunnen stellen. Men meende Immers voor zeven stuivers de Broers vest in eigendom en een stoel in vrucht gebruik gekregen te hebben. Ondanks het feit, dat de brandweerde- monstratle veel later begon dan verwacht was, startte Theo Uden Masman met de Ramblers om precies half 10. Het was de de bedoeling om drie kwartier show te geven en daarna de danslustigen in de gelegenheid te stellen een dansje te ma ken. Spoedig bleek, dat er voor het laat ste, behalve op de stoepen van de Broers vest, geen plaats zou zijn. Het is niet on begrijpelijk, dat het dansorkest populair is, want het geeft een goed stuk muziek, dat op voortreffelijke wijze door de di verse leden van het orkest „verkocht" of moeten we zeggen „versievd" werd. Het was geen avond van premières, maar van alle numirrrs, welke uit en te na als verzoeken worden opgegeven. Men was gekomen om oude bekenden te ont moeten. Daarom had „In the mood" nog, steeds geen baard en kan „The Ramblers Boogey" alle genade vinden In het oog van de smekende menigte. Ferry Barendse zorgde voor de kolder als een iviort geslonken Aga Khan in „The rich Maharadjah of Magador". De „Saengerknaben" traden alleen en in vereniging op en alles werd gedaan om te voldoen aan de overbekende wensen van het publiek. Toen tegen half 12 Masman aan moest kondigen, dat het afgelopen was, steeg er een geloei op uit de duizenden koppen, welk dw/ngbevel Wim Poppink noopte zijn ontroerende avonturen als kogelrond geval te komen vertellen in „Veel te dik voor mij". Nauwelijks was de dreun van 't „Maar" Advertentie uit de menigte verklonken; noch waren de laatste tonen van „Farewell Blues" niet verstorven in de mooie avond, of uit de richting van het Herenpad klonk de Fanfare-muziek van de Kikvorsen. Zij narscheerden met „De appeltjes van Oranje" op en in de kolking van de be wegende massa spoelde met hen een kist sinaasappelen op het toneel, die de tradi tionele weg naar de grijpgrage handen van de gelukkige toeschouwers vond. Aan de oever van een snelle zong een patertje langs de kant tarara-boemdié zolang de lepel in de breipot stoad. De Vlaardingers zongen, dat ze haringkoppen en de Schie dammers, dat het jeneverneuzen waren; er waren Belgen en Fransen, Jantjes en Mariniers, kerels uit de lucht, van het land en uit het water. Het werd een ko lossale deinpartij totdat de Kikvorsen de tijd gekomen achtten om te vertrek ken, om „stilletjes" een potteke bier te Morgen herdenkt de Internationale KAJ op grootse wijze de dag, waarop zij door haar stichter. Mgr. Joseph Car- dijn, gegrondvest werd. In die 25 jaar is de KAJ uitgegroeid tot een millioenen beweging, waarin de H. Vader, volgens Zijn eigen woorden „een belofte ziet en een waarborg voor de verchristelijking van de arbeiderswereld". Zondag a.s. houdt de KAJ In het Hey- sel-s'.adion te Brussel een Jubel-congres, waaraan 100.000 Kajotters en Kajotsters uit 56 landen deelnemen; 19 Schiedamse Kajotters zullen de jonge arbeiders van onze stad daar vertegenwoordigen. Van avond wordt er in alle Kajottersafdelin- gen over de gehele wereld een avond wake gehouden, om Koning Christus te daftken voor Zijn zegen op het werk van de jonge arbeiders. In Schiedam kunnen we op de sluit- ftvond van de feestweek moeilijk een Avondwake organiseren, zodat het dis tricts bestuur besloten heeft ,deze te houden op a.s. Maandagavond om half tien in de kapel van Huize Liduina. Maar er wordt dan ook op iedere jonge arbeider gerekend. Je kunt je meisje of verloofde mee brengen, maar ieder is present. Gezamenlijk zullen wij God danken voor Zijn Zegen en tevens Zijn bijstand afsmeken voor de toekomst. Gezamenlijk zullen wij Maria dank en hulde brengen Als Moeder van de Kajotters. Door sa men te werken en te bouwen zullen wij ln de komende jaren de KAJ hecht en sterk maken, ten zegen van de arbeider» JST ¥OOIt SCM/tOAM f* OmSIAtAtH 72ste Jaargang No. 21327 AUM1- in het Haven De kantoren der Redactie en nlJtratte zijn tijdelijk gevestigd gebouw R.K. Volksbond, Lange 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam 30 per kwartaal 35 per week. Abonnementsprijs I 45 pet maand Adverieniie pru» op gewone Kolombreedte 0 la per millimetei noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 030 per millimeter noogte Contract Uneven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bp de administratie of bi) de erkende advertentie-bureaus Kampioenen (kleine adv» léntlénj tot 2U woorden 50 ct. Elk woord meer 3 et Maximum 80 woorden Plaatatng uitsluitend bQ vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentte-wezen. Directeur: 3. Kuljpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazeizet. gaan vatten. Daarna slingerde de bonte karavaan over de Broersvest in een fikse polonaise, die nog steeds door honderden werd meegelopen. Tegen half 2 werd 't slot van de avond aangekondigd en om half 2 precies sloot deze jool, die volkomen beantwoordde aan de verwachtingen, welke men ervan gekoesterd had. Schiedam bleek los te komen en de vaak gehoorde klacht, dat hier geen echt daverend en joviaal feest mogelijk was werd afdoende geloochen- straft. Vanavond zal Schiedam nog voor de laatste keer kunnen onderduiken in die Oeteldonkse sfeer, die de Kikvorsen hier hebben achtergelaten. De Schiedamse musici gaan bewijzen, r^t ook zjj in staat zijn iets los te slaan bij hun stadgenoten. Optreden zullen de Beierse Kapel „Eri- ka". „De Rietbouwers", De Ringleaders. Gusto, Harpe Davids en als bijzondere at tractie „De Veluwse boerendansers". Het feest begint om 8 uur precies en de toegang zal vrij zijn. De Oranje Vereniging heeft voor Dins dag 5 en Woensdag 6 September een groot Oranje-feest georganiseerd. Er is een uitgebreid programma samengesteld dat Dinsdagavond om 8 uur begint. Op het feestterrein zal de burgemeester het feest openen, waarna de dames-gymnastiekver eniging D.O.K. en T.H.O.R. turndeman- straties zullen uitvoeren. De tweede dag van het feestprogramma begint 's morgens om half negen. Versier de tilbury's zullen door Kethel trekken en ook gedeeltelijk door Schiedam. De route, welke door de stad wordt gevolgd is: Singel, Broersvest (2 x) Lange Kerk straat, Grotestraat, Hoogstraat, Dam, Ke- thelstraat en Damlaan. Om 9 uur begint op het feestterrein het kinderfeest, gevolgd om 11 uur door het traditionele ringrijden. Het programma voor de middaguren luidt: 2 u. motorrijden met hindernissen, daarna volksspelen en om 6 uur het op treden van de Schieruiters. Het feest wordt besloten met een groot vuurwerk. Advertentie WIJ geven gaarne GRATIS inlichtingen: bureau Nieuwe Haven, Telefoon Zoals reeds werd gemeld zal in het ka der van de sportuitwisseling met Enge land de athletiek afd. van S.V.V. de ko mende week de athleten van de Londen- se Athletiekclub van de Herne Hill Har riers, gastvrijheid verlenen. De Engelse gasten komen vandaag met de dagboot naar Schiedam, zodat zij te gelijkertijd met de Schiedamse korfballers die terugkeren van hun vacantietrip uit Engeland, hier zullen arriveren. De Herne Hill Harriers gaan vanaf het station naar de zaal van het café restau rant „de Amstelbron", waar zij omstreeks 8 uur verwacht kunnen worden en waar de Engelse gasten zullen worden verwel komt en worden voorgesteld aan hun res pectievelijke gastheren en vrouwen. Voor de komende dagen staan natuur lijk diverse uitstapjes op het programma, terwijl ook de athletieksport vanzelfspre kend niet vergeten wordt. De Engelse ath leten komen n.l. op een drietal wedstrij den uit in de komende week t.w. in Schie dam, in den Haag en in Tilburg. Zoals reeds de afgelopen week werd vermeld beginnen zij a.s. Zondag op een internationale wedstrijd op het hoofdter rein van S.V.V. tegen een met Rotter damse athleten versterkt S.V.V. team en een athletiekgezelschap van „Lyra" uit de Lier en omgeving in België. Het gehele programma vangt aan om 2 uur n.m. met1 stijgende lijn van het genre Humphrey de voorstelling van de 3 verschillende I Bogart, Allan Lad en soortgenoten Dit is een film, die duidelijk de inner lijke tegenstrijdigheid weergeeft waarmee Hollywood te kampen heeft. Een tegen strijdigheid, die des te sterker opvalt nu ook deze film weer blijk 8eeJt val?,®eï1 technische beheersing van het filmmiddel, die fabelachtig is. De tegenstrijdigheid nu is het zoeken naar realistische stof, die genoeg ruimte overlaat voor het happy ending en een veristische (van het Latijnse „vera „waar") behandeling van de inhoud, die de mogelijkheid om van het sterrensys teem te profiteren niet uitsluit. Vandaar, dat „Gebrandmerkt" (Kiss tne blood of my hands) zo'n misleidende in druk zou kunnen maken. Wat de vormbehandeling aangaat, is deze film vrijwel zonder feilen, Vooral het licht is in elk beeld gebruikt met een maximum aan geladenheid en een onna volgbare zeggingskracht. Het voldoet ge heel en al aan de eisen, die de scènes stellen. Maar de inhoud vertoont op de keper beschouwd heel wat mankementen. Dit komt naar onze mening voort uit het hier weer gehuldigde sterren-systeem. Burt Lancaster heeft in korte tijd een fabel achtige carrière gemaakt als een keiharde vechter, die geen tegenstand duldt, maar bij het minste of geringste verzet tot da den van geweld overgaat. Hij volgt in de ploegen. De te verzorgen nummers zijn: 100 m. 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 3000 m hoogspringen, polsstokhoogspringen, dis cuswerpen, speerwerpen, kogelstoten en een Olympische estafette. De afstanden hiervan zijn 800 m, 400 m, 200 m en 200 m. Tevens zal er nog een enkel junior nummer verwerkt worden. Al met al een zeer aantrekkelijk pro gramma met ongetwijfeld zeer spannende en fraaie nummers, daar de verschillende ploegen zo sterk mogelijk voor de dag trachten te komen. Men zal dus Zondagmiddag op de Ha- vendijk voordat volgende week de voet bal weer gaat rollen, eerst nog eens van prima athletiek kunnen genieten. In de maand Juli werden levend gebo ren 65 jongens en 62 meisjes. Er overleden 21 mannen en 21 vrouwen. Een geboorte overschot dus van 85. Door vestiging kwa men er 73 mannen en 72 vrouwen, bij. Door vertrek gingen er 85 mannen en 84 vrouwen af, een tekort dus van 12 man nen en 12 vrouwen. De totale vermeerde ring bedroeg 32 mannen en 29 vrouwen. Op het einde der maand telde Schiedam 36.399 mannen en 36.470 vrouwen; totaal 73.139 inwoners. Enige duizenden mensen hadden zich gisteren avond langs de Wesitvest tegen de glooiing van de Nieuwe haven opgesteld om getuige te zijn van de door de Sehie- damse brandweer te geven demonstraties met materiaal van vroeger en nu. Om on geveer 8 uur trok de stoet van materiaal langs, voorafgegaan door een bont gezel schap, bestaande Uit de burgers van enige honderden jaren geleden. Zakkendragers. Molenaars, Kuipers, Schutters, Schout en Schepenen en allen waren in deze bonte stoet vertegenwoordigd. Dit komische gezelschap werd gevolgd door het oudste mobiele blusmateriaal n.l. de Brandspuit op de Kruiwagen. Daarach ter volgden de stoom- en motorspuit en aan het eind van de stoet het meest mo derne materiaal. De demonstraties, welke volgens het programma om kwart over acht zouden beginnen, werden door onvoorziene om standigheden verlaat. Dit is we(_ zeer in strijd met de routine van ons corps. Begonnen werd met het blussen van een brand tussen het Gebouw Irene en het Rusthuis, welke brand werd bestreden volgens de oudste methode, het doorgeven van emmers water welke uit de Haven ge tapt werden. Hierdoor kreeg men een beeld van de primitieve toestanden van enige honderden jaren geleden. Natuurlijk viel een der water tappers in het water, zodat het publiek het lachnummertje van de avond niet werd onthouden. Voor het uitrukken naar deze brand was de hele bevolking van het dorp ter been gekomen. Schout en Schepen kwamen zelfs ter plaatse om een helpende hand toe te ste ken. De volgende wijze van blussen was die met de handspuit op de kruiwagen. Voor dat de spuit water gaf was het kartonnen huis, dat in brand was gestoken reeds ge heel in vlammen opgegaan, het enige wat men nog behoefde te doen was de smeu lende resten van een te trekken en in de Haven werpen Deze brand was nog niet geblust of de paarden van de Stoom- en motorspuit stonden reeds ongeduldig te trappelen hun blusbeurt snel te kunnen afwerken. Dit materiaal was reeds een gehele ver betering t.o v. de handspuit, maar het systeem was toch nog zeer primitief. De stralen konden nog niet hoog en ver ge» bracht worden Er kwam bij een der wa gens meer water onder de wagen vandaan dan uit de slangen. Deze tijd met zijn grote industrieën en zijn toegenomen brandgevaar vroeg beter materiaal en dit kwam. Schiedam kan mo menteel groots gaan op zijn brandweer De oude wagens hadden het terrein nog niet verlaten of het grote „up to date" materiaal rukte uit. De sirenes loeiden, de remmen knarsten en gelijk met het stoppen rolden reeds de eerste zuigers in de Haven, in tempo schoot de magirus-lad- der naar boven. Zo snel .dat men ogen te kort kwam om alles ineens te kunnen overzien. Het grote materiaal begon een water ballet van stralen van verschillende leng te en hoogte met een sterkte van liefst 1.9 stralen tegelijk, waarvan twee boven op de Magirus ladders. Met de stralen werden in Romeinse cijfers de getallen VI. V en VII in de lucht gezet, ter herdenking van het 675 jarig bestaan van de stad. De laatste en mooiste demonstratie was wel het laten werken van de door de Schiedamse Brandweer in vrije tijd ver vaardigde fontein en de stellages voor het regenscherm het geheel verlicht door verscheidene rood en geel gekleurde schijnwerpers. Aan het einde vroeg de omroeper aan het publiek een welgemeend applaus voor de Schiedamse Brandweer. Dit werd op ondubbelzinnige wijze beantwoord. Het werd een sjeeds aanzwellend applaus. Deze mannen hadden het verdiend want het materiaal, dat de ochtend voor de demonstraties nog was gebruikt voor de brand in de Ketelstraat, wae weer mooi opgepoetst en zag er verzorgd uit. GEBOREN; Josephine C. d. v. J. C. Hoor- man en M. H. Putter; Christiaan J. z. v. H. J. Marcus en A. Wittmer; Gerardus M. z. v. G. M. Verbrugge en H. F. Vermeu len; Frits z v. F. de Kok en C. W. den Harto-g; Maria J. C. d. v. J. H. A. Le Blanseh en C. H. Kolmeijer; Elsje d. v. C. Hofman en A. van Dijk; René E. J. z. v. J. P .M. Scholte en G. Seger; Martina d. v. J. E. A. van der Tas en G. Kreemer; levenl. kind van C. Balvers en J. v. d. Wagt. OVERLEDEN: D. C. Andriaanse, 78 j. vr. v. M. van Apeldoorn; J. M. Hulsman 81 j. weduwe van H. J. Janssen. Op Dinsdag 5 September 1950 des na middags van 2 tot 3 uur bestaat gelegen heid tot kosteloze inenting tegen pokken m het gebouw van de O. G. en G. D. Tuinlaan 80! Trouwboekje der ouders of geboortebe wijzen der kinderefi medebrengen. W. H. F. Meijer, Swammerdamsingel 43, tel. 69696; F. Jungerius, Vondellaan 2, tel. 67355; G. in 't Veld, Willem de Zwij gerlaan 23, tel. 68599. Apotheek Rem brandt, Rembrandtstraat 5. Nu het nieuwe schooljaar aantreedt, acht het Plaatselijk Schoolmelk Comité de tijd gekomen, de aandacht van de Ouders of Verzorgers van schoolgaande kinderen en nieuwe leerlingen op het volgende te vestigen. Het verblijf op school stelt aan de kin deren zwaardere eisen dan menigeen denkt. Voor een belangrijk deel zal dit gelegen z(jn aan het feit, dat schoolkin deren in hun volle groei zijn en door de voeding hun lichaam op peil moeten hou den zoals volwassenen, maar ook stoffen moeten verzamelen die voor de groei on misbaar zijn. Vandaar dat hun voedings toestand meer zorg eist. Men bedenke hierbij in de eerste plaats aan de klein tjes die voor het eerst naar school gaan en zowel groei als weerstandsvermogen nog zeer nodig hebben. Hoe kan hieraan tegemoet gekomen worden? Door de kinderen tijdens de ochtend» pauze een flesje Van L. gepasteuriseer de melk uit te reiken. Melk immers be vat in totaal 50 voedingselementen, die stuk voor stuk voor onze gezondheid on ontbeerlijk zijn. Daarom wordt melk ge rangschikt onder de voedingsmiddelen met hoge beschermende waarde. Tijdens de oorlogsjaren is de bijzondere waarde van melk ook duidelijk tot uiting geko men. Bi) behandeling van hongeroedeem patiënten bleek geen voedingsmiddel zul ke goede resultaten op te leveren als melk. Melk is de goedkoopste bron van dierlijk eiwit in het Nederlandse dleëet. Daarom was in de hongerperiode een be hoorlijke reserve aan eiwitten van meer betekenis dan een reserve aan vetten. Op al deze waardevolle eigenschappen heeft Men schrijft ons: Maandag 28 Augustus j.l. hebben de Schiedamse Militaire Oorlogsinvaliden een tocht gemaakt naar de Grebbeberg en Ouwehands Dierenpark, aangeboden door de Nederlandse bond van oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis, afd. Schiedam. 's Morgens 9 uur starten vanaf de Stad houderslaan 8 auto's, waarin de oorlogs invaliden een plaats hadden gevonden. Door het mooie polderland ging de tocht Via de binnenwegen in de richting Utrecht Bunnik en Driebergen, waar koffie aan geboden werd Vandaar vervolgde zij hun weg naar Rhenen waar de stoet om 12.00 uur aankwam. Hier stonden door de goede zorgen van de plaatselijke afd. van het Rode Kruis een aantal verpleegsters met invalidenwagens klaar om de gasten op de Grebbeberg rond te leiden. Hierna ging men naar Ouwehands Dierenpark en na de bezichtiging werd een dineetje aange boden dat alle eer werd aangedaan. Tij dens de maaitijd nam de voorzitter van het Distriet Schiedam, van de Bond van Ned. Mil. Oorlogsinvaliden, de heer v. d Meulen, da gelegenheid waar om de orga- op zijn plaats. nisatoren van deze tocht, hartelijk dank te zeggen voor het gebodene, hierbij te vens de hoop uitsprekende, ook of) diens steün te kunnen rekenen bij hun werk voor de belangen van onze oorlogs-inva- liden. Tevens dankte hij allen door wiens hulp deze tocht mogelijk was gemaakt. Nadat de voorzitter van de organisatie commissie nog de dank van het „Mobili satiekruis" aan de eigenaars van de auto's welke zij voor deze dag geheel belange loos ter beschikking hadden gesteld, had overgebracht en afscheid was genomen van het plaatselijk Rode Kruis, werd de tocht voortgezet. Deze ging langs Wageningen, Ede, Lun- teren en Barneveld naar Amersfoort waar de dorstigen nogmaals gelaafd werden, waarna om 1830 uur de richting naar Schiedam werd ingeslagen, waar men om 20.30 uur aankwam. Allen werden door de goede zorgen van de chauffeurs aan hun woning afgezet. Het was een onvergetelijke dag geweest en een woord van dank aan allen die dit hebben mogelijk gemaakt is hier seker enige tijd geleden Ir< Van Dam de aan dacht gevestigd in een radiocauserie. Dr. J. C. Streng, leider van de Afd. Kinderbescherming van de G.G.D. in Den Haag •serklaarde, dat gedurende 1918 tot 1933 een geleidelijke doch zeer duide lijke groeisnelheid bij kinderen viel waar te nemen, doch van 1933 tot 1945 (crisis en oorlog) een geleidelijke daling, om na de bevrijding weer te stijgen. Het nuttige effect vande schoolmelk wordt hiermede inverband gebracht. Het Plaatselijk Schoolmelk Comité te Schiedam gaat daarom met onverminder de kracht voort, door alle kinderen in die stad in de gelegenheid te stellen melk te drinken. Over enige maanden zal het mo ment aanbreken, dat de millioenste liter melk geleverd zal worden. A.s. Maandag 4 September kunnen de kinderen weer hun kwartje meebrengen en zullen dan op Maandag 11 September het eerste flesje melk kunnen nuttigen door middel van het b.ekende rietje. Hij schijnt dus voorbestemd om de rol van de aarts-querulant te spelen en zou op deze manier een goede type zijn voor een probleem-film omtrent deze mensen soort. Terwijl men de gehele film baseert op de ze duidelijk ziekelijke neiging, weigert men aan het slot daaruit de logische con sequentie te trekken. Het slot mocht niet dienen om het populariteits-aureooltje in glans te doen afnemen. Nu worden wij voor het volgende geval geplaatst: Een man, die in een concentratie-kamp heeft gezeten, krijgt het in Londen aan de stok met een soort nachtwaker, die de bar-bezoekers komt aanzeggen, dat zij moeten inrukken. In zijn woede slaat launders de eigenaar ervan neer. Deze sterft. Saunders vlucht en komt in de ka mer van een ziekenhuis-assistente terecht. iJeze verraadt hem niet aan de politie. Dm aan papieren en distributiebescheiden te Komen, pleegt Saunders nog een over- den 611 daarmce is hij uit de moeilijkhe- Saunders blijft het meisje Jane achter- nJ?i0pftn zii blijft niet ongevoelig voor zij n attenties. Er is echter een man, Harry, die weet, dat Saunders de kroegbaas heeft doodgeslagen. Met deze wetenschap in handen probeert hij chantage op hem te plegen. Immers Saunders heeft via Jane werk in een ziekenhuis gekregen en Har ry wil, dat hij voorraden medicamenten in zijn handen laat vallen, opdat deze naar Europa gesmokkeld kunnen worden. De opzet mislukt en Harry komt het meisje om verantwoording vragen Hij vermoedt, dat zij erachter steekt. Hierbij belaagt hij haar zo, dat ze hem met een schaar ver wondt. Zij zoekt dan Saunders op, die naar haar kamer gaat en vandaar Harry terug naar huis brengt. Hier krijgen zij opnieuw een twist en nu overmeestert Saunders Harry zodanig, dat deze sterft. Saunders zegt aan Jane, dat Harry slechts licht gewond moet zijn geweest, want, dat hij weg was, t°en hij bij haar de kamer betrad. Op weg naar de boot, die beiden naar Europa zal brengen, ontdekt Jane echter de schaar in baunders zak. Zij wei gert nu mee te Saan ®n beiden besluiten de gevolgen van hun daad onder ogen te zien en zich bij de pohtiete melden. Een zeer gekunstelde lntnge om Burt Lancaster en Joan üontame de kans te geven de indruk van een groots werk te wekken. v - - De tweede studiedag te Alltöting, ter inleiding van de te Passau te houden 74ste Duitse Katholiekendag begon met een pontificale H. Mis in de Kapittelkerk. Dit H. Misoffer werd opgedragen door de bisschop van Augsburg, mgr Freundorfer, die ook een korte predikatie hield. Om half 10 vervolgde prof. Höfer uit Pader- born zijn daags tevoren begonnen „leken- predikatie" over het wezen en de realiteit der Kerk in het licht der Encycliek „My stici Corporis". In de loop van de morgen was een tele gram van de president der West-Duitse Bondsrepubliek, prof. Theodor Heuss, bin nengekomen, waarin deze zijn beste wen sen uittevoor het welslagen der bespre kingen. De president ttittte zijn levendige spijt, dat het hem niet vergund was, per soonlijk aan het congres te kunnen deel nemen. Daarentegen heeft de bondskanse lier van West-Duitsland, dr Conrad Adenauer, medegedeeld, dat hij in elk geval persoonlijk naar Passau zal komen om aan de plechtigheden van de Katholie kendag aldaar deel te nemen. Hij zal ver gezeld zijn door de federale ministers Jakob Kaiser, Schaffer, dr Iukascheck, Schuberth en dr Niklas. De Beierse regering zal in Passau onder leiding van minister-president dr Hans Ehard voltallig aanwezig zijn. De Beierse minister-president heeft bovendien een officiële begroeting gezonden, waarin hij verklaart, dat de regering het congres van Altötting en Passau als „een hoge en eer volle onderscheiding" voor het Beierse volk beschouwt. „Slechts een verinnerlijking, zoals de verwezenlijking van de Katholiekendag te Passau: „Zoekt eerst het Rijk Gods" die vereist", aldus de minister-president, „is in staat de yolkeren rijp te maken voor de geest van meer onderling be grip en voor een krachtigere verdediging van het bedreigde Avondland". De boodschap van de Beierse minister president eindigt met de wens, dat de feestelijke congresdagen van Passau „ons allen nieuwe moed mogen schenken en vertrouwen ln een nieuwe toekomst van Europa". Ook de H. Vader heeft de 74ste Duitse Katholiekendag Zijn bijzondere belang stelling getoond door een eigenhandig schrijven aan de bisschop van Passau, Mgr. Landersdorfer, waarin Hij hem ver zoekt, de volgende boodschap aan de deelnemers aan deze Katholiekendag over te brengen: „Wij hopen van harte, dat de 74ste Duitse Katholiekendag, die zich de bevordering van het innerlijk gods dienstig leven ten 'doel heeft gesteld, de bijzondere bijstand van de H. Geest ten deel moge vallen. Als onderpand hiervan schenken Wij V, Eerbiedwaar dige Broeder, alsmede aan degenen, die met de leiding van het congres zijn be last, en de sprekers en spreeksters, als- ook aan allendie deelnemen aan de sectievergaderingen tijdens de voor bereidende werkbijeenkomst. in Va derlijke belangstelling en liefde Onze Apostolische Zegen". De vrolijke keuken of een heksenketel, U kunt zelf kiezen wat U de apparatuur van Kees Kranenburg wilt noemen. Maar gisteravond zijn er duizenden in extase geraakt voor „Swing me to sleep drum merman". onsieur Stiphout van de Kikvorsen zwaaide met elegant gebaar de dirigeer- sto U ziet hoe hij hier de strijdkreet van de avond aanheft „Rommelen maar". Dat is puur Oeteldonks. Hel hing het in grote, kleurige letters boven het podium in de Rivierahai: 1.657.000, het aantal bezoekers, dat in totaal Rotterdam Ahoy' en Oud-Rotterdam heeft bezocht Gisteravond waren, op uitnodiging van het tentoonstellingsbestuur, de commissie leden en exposanten bijeengekomen, om in „intieme" kring het afscheid van Ahoy' te vieren. Men had ongeveer 1700 uitnodi gingen verzonden. Hadden zovelen hier aan gevolg gegeven, dat de zaal er klei.', door leek? Het was misschien ook wel, omdat ze voorzien was van een dansvloer en talrijke vlaggen de ruimte beknotten, als een fleurig dak boven de aanwezige schare hangend. Wethouder van Tilburg sprak een inlei dend woord, waarna de echtgenoten van verschillende persoonlijkheden, die veel tot h»t slagen van de tentoonstelling heb ben bijgedragen, met hartelijke woorden en fraaie bloemen werden gehuldigd. Horizontaal: 1. voor zetsel; 3. prematuur; 10. sdört onderwijs; 12. voedsel; 14. snavel; 15. tocht; 16. vrucht; 17. vertrek; 20. vreemde munt; 22. voertuig; 23. draad; 26. zonnegod; 28 dierentuin; 29. titel; 31- hoofdstad; 33. boom; 35. gevangenis; 36. berg plaats; 37. poging tot koop; 39. voorzetsel; 41- voorzetsel; 42. voorge slacht; 43. voorzetsel; 45. tijdperk; 46. produc tiviteit; 47. ambtshalve; 48. lichaamsvocht; 56. nauw; 52. maalinrich ting; 53. geestdrift; 55. vaarwel; 56. zangnoot; 57. scheikundige verbin ding; 58. voornaam woord; 60. afscheiding; 01. Engelse stad; 63. mand; 64. gewicht; 66. troefkaart; 87 lidwoord: 69. spil; 70. oudheidkun dige; 71. geheel de uwe. Verticaal: 1. voorzet sel; 2. getemd; 4. kellner; 5. grondsoort, 6. godsdienst; 7. voertuig; 8. heester; 9 dezelfde; 10. zoete drank; 11. herkauwer, 13. bundel; 16. hersens; 18. vogel; 19- tijdverdrijf; 20. voornaamwoord; 21. voor malig Hollands dorp; 23. maat; 24. aan wijzing; 25. plechtige handeling; 27- Turkse titel; 30. bedorven; 32. misdrijf; 34. vrouwenverblijf 38. spoedig; 39. huid; 40, handel; 44. vis; 47. riviertje; 49. Goois dorp; 50. Gelders dorp; 51. muzieknoot; 54. lichaamsdeel; 55. vertegenwoordiger; 58. deel van Sumatra; 59. als 50 vert.; 60. kledingstuk; 61. bijbelse naam; 62. sport- term; 63. afkeuring; 64. niet deelbaar door twee; 65. zangnoot; 66. tijdsbepaling; 88. deel van de bijbel. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. De oplossing van de sterrenpuzzle van verleden week is aldus: Waterloo; 2—12 vermogen; 311 Nederland; 49 Australië; 4—13 Ameron- gen; 9—11 Helgoland; 6—7 spoorweg; 7—8 gewonden; 9—18 eendracht; 1020 oyer- !„St'n. Dordrecht; 11—19 Donderdag; 12—21 negentig; 13—18 nlmmerzat; 14—15 dageraad; 15—10 drievoud. Daar er geen enkele goede oplossing was Ingezonden, kon ook geen enkele prijs worden toegekend. Hoewel de regen als soelbreker op trad, waren toch tal van autoriteiten en vooraanstaanden uit handel en organi satie aanwezig op het grote tentoonstel lingsterrein waar de tweede Wester V- Delft wordt gehouden. Onder de ta'rilke aanwezigen merkten wii op het nagenoeg voltallige college van B. en W„ de ge meentesecretaris, mr. H. Phaff, vertegen woordigers van Delfesta, Kamer van Koophandel, de DDC. burgemeester P- Meissen uit Wateringen, vertegenwoordi gers van de gemeentebesturen uit Den Haag en Rotterdam, de rijks-veeteelt-con sulent, dr. L. Verhoeven en de vertegen woordiger van de Commissaris van de Koningin ln de provincie Zuid-Holland, de heer J. C. Sillevis. In zijn welkomstwoord heeft de voor zitter van het tentoonstellingscomité, de heer Jac. Rodenburg, dank gebracht aan het gemeentebestuur voor de prettige medewerking door een zo prachtig ter rein beschikbaar te stellen. Hij wees er vooral op dat er in de omstreken van Delft reeds lang behoefte bestond aan een dergelijke tentoonstelling, waaraan de Wester V-Delft thans voldoet. Vervolgens heeft de burgemeester, mr. G. van Walsum, een openingswoord ge sproken. Het was hem een genoegen dit te doen met alleen omdat er een grote inzending is en meer ruiters aan het sportfestijn deelnemen, maar ook om- dat er va de zijde van de autoriteiten r?"iSte,hng bestaat. Hij was y !i,eu8d de vertegenwoordi- gfmJdo c°mmissaris der Koningin Haag en Rmt #enwoordigers van Den Den alsook 5 m te mogen begroe- nit 'de nmt ^schillende collega's de iiimsi heeft n<>8 immer sche ormLfen centrum voor de agrari- hnnr, f te zijn en spreker sprak de _.p deze tentoonstelling daartoe zou medewerken. ®en kort dankwoord van de heer Rodenburg verdeelden de autoriteiten j ,ln verschillende groepjes die on eer deskundige leiding de diverse stands en dieren gingen bekijken. Zestien Indonesische bedienden van hpt Nederlandse vrachtschip „Slamat" zün door de politie van New Orleans van boord gehaald wegens handtastelijk op treden tegen hun scheepsofficieren. De „Slamat" is zonder hen weggevaren. De bedienden zouden niet tevreden zijn ge weest over de uitbetaling van hur> 25®e- De agenten van de maatschappij te_ New Orleans hebben meegedeeld, dat zij zui len zorgen voor de repatriëring van de betrokken bedienden, tegen wie geen aan klacht is ingediend. Naar aanleiding van het A.F.P.-bericht vernemen wij van de zijde van de Kon. Rott. Lloyd nog het volgende: Reeds veertien dagen geleden, toen de „Slamat" in New-York lag, is er onenig heid geweest, omdat deze djongos geen genoegen namen met de wettelijk voor geschreven deviezenbepalingen voor alle schepelingen, nl. dat met-meer dan een derde van de verdiende gage in buiten lands geld mag worden betaald. Zij wil den ni. hun gehele gage in dollars ont vangen. De Indonesische consul te New- York is daarop aan boord gekomen en heeft de mannen op hun onjuiste hou ding gewezen. Aanvankelijk scheen de rust weergekeerd, maar te New-Orleans werden de onredelijke eisen herhaald. Een van de vijf raddraaiers onder hen heeft daarbij de eerste officier aange vallen. De zestien bedienden zullen naar hun land worden teruggezonden, maar al is er dan in New-Orleans geen aanklacht tegen hen ingediend, het gebeurde is vol gens de Nederlandse wetgeving muitery en daar staat gevangenisstraf op. Er was geen blussen meer aan. De kettingrij kon het niet meer bijbenen en dus Was het maar gced, dat wij met de blustechniek een stuk verder gekomen zijn. Tijdens het optreden van de Rambler» was er geen houden meer aan. De dui zenden drongen naar het podium en spoe dig stond men over tientallen meter» mannetje aan mannetje. Er kon zelf» niet gedanst worden. Tijdens de demonstratie van de brand weer op de Nieuwe Haven werd in Ro- meinse cijfers het 675 Jarig bestaan van °nze stad met water in de lucht geschre ven, belicht door kleurige schijnwerpers. tviKvorsen, de hofkapel van Z.K.H. Prins Amadeira Ricosto di Carnavallo, Ridder van het Reksam, Heer en Mees ter van Oeteldonk en deszelfs watervrjje moerassen en zandwoestijnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2