Vliegtuig met rode ster door V.N.-strijdmacht neergehaald Piloot was een Russisch luitenant Lonenenprijzen De omzetbelasting op tabaks artikelen De Noordatlantisclie defensie Onmin met kanselier Adenauer Vliegtuig-embleem trok Ruslands masker aj Een brief van generaal Kruis aan opgeroepen dienstplichtigen DEN BOSCH KREEG EEN NIEUWE STATIONSBEVEILIGING Joegoslavië zou alle hulp aanvaarden indien het zon worden aangevallen Dinsdag 5 September 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen Indonesische dwangmaatregelen NDER DE U P E Antwerpse haven staking geëindigd Rantsoeneringskaarten, inaar geen rant soenering Sigarettenindustrie richt adres tot Staten-Generaal Typhoon in Japan eist 250 doden Dakota-ramp Ned. Maria-Congre- gaties naar Rome Echtpaar gedood bij auto-botsing. Modernste sein-installatie van Nederland Verdere maatregelen en opofferingen noodzakelijk Pest in Djakarta. Schoenreparaties worden duurder Sovjet-politie als spion bij biechtstoel Motor botste tegen truck Minister Heinemann neemt ontslag Babyschepen naar ons land WEERBERICHT Bij mislukking Nw.-Guinea onderhandelingen O NUl LO UITEENZETTING VAN REGERINGSMAATREGEL Omdat Dertien lijhen gevonden Mgr. Hendrikx onder de pelgrims EEN MIJLPAAL Tragisch ongeval bij Ede. Verhoging van 15 pCt nood zakelijk geacht Bestuurder gedood De verwachting wan heden- tot morgenavond hudt: Wisselende bewolking met flinke opklaringen, maar in het uiterste Noorden van het land, voor namelijk vannacht, plaatselijk enkele buien. Des nachts koeler; morgen overdag ongeveer de zelfde temepratuur als vandaag. Meest matige wind tussen \yest en Zuid-West, Woensdag 6 September; Zon, op 5.59 uur, onder 19.17 uur» maan op 23.32 uur, onder 17.95 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken lieeft vanmorgen vroeg verklaard, dat een tweemotorige bommenwerper „met een rode ster als kenteken" gisteren voor de kust van Korea schepen van de N. heeft aangevallen en dat het toestel werd neergeschoten. Het lijk van een sovjet-Russische vlieger werd door een torpedobootjager van de V. N. uit bet wrak van het vliegtuig gehaald, aldus het ministerie. Door de op hem gevonden papieren, werd hij geïdentificeerd als een luitenant van de Sovjet-Russische luchtmacht. Direct ls een boodschap gezonden aan de secretaris-generaal der V.N.. Hierin ■wordt verklaard, dat schepen van de Ver. Naties ongeveer ter hoogte van de 38ste breedtegraad van de Westkust van Korea voeren, toen een bommenwerper, dat als enig kenteken een rode ster droeg, het vuur op het schip opende. Het vuur werd beantwoord en de bom menwerper werd neergehaald. Dit is het eerste bericht over actieve deelneming van een Russische militair aan de oorlog in Korea. Op 9 Juli had de Amerikaanse luchtmacht de Ver. Na ties gemeld, dat In Rusland gebouwde Jak-9-jachtvliegtuigen boven Korea wa ren verschenen en later werd melding gemaakt van Jak-15-straaljagers, doch van officiële zijde, was geen aanwijzing ontvangen dat deze vliegtuigen door an dere dan Noordkoreaanse piloten werden gevlogen. Er is nog geen onmiddellijk commen taar door het Witte Huis gegeven Func tionarissen van de V. N. verwachten, dat de nota van het Amerikaanse departe ment. van buitenlandse zaken vanavond als een der eerste punten op de agenda van de Veiligheidsraad zal worden be sproken. Kjongdjoe bedreigd In het communiqué van generaal Mac Arthur van Dinsdagmorgen wordt toeggegeven, dat de Noordkoreaanse troepen in groten getale de vitale bevoor- radingsweg Pohang-Jongtsjon zijn over getrokken en blijven oprukken naar Kjongdoe. De Zuidkoreaanse troepen daar waren niet in staat hen tegen te houden, aldus het communiqué. Op het front nabij Jonsan boeken de V.N.strijdkrachten enige successen. De Amerikaanse infanterie heeft Noord-Koreanen uit Tsjangnjong Noorden van Jongsan verdreven, ue ma riniers ten Westen van J°n8saJLfBn+B,.»j: kilometer gevorderd. De i rechts van hen is bijna 15 krlom r ge vorderd en beweegt zich. in de richting van de Naktong. de ten 99 99 „Indonesië is niet van plan „dwang maatregelen" te gebruiken, indien de onderhandelingen over de toekomst van Nieuw-Guinea, welke deze maand in Den Haag zullen beginnen, op een mislukking wouden uitlopen. In dat geval zullen wij onze strijd het volgend jaar voortzetten, het liefst via onze diplomatieke kanalen met Nederland". Dit werd gisteren verklaard door dr. Subardjo, adviseur van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, aldus mUdt Ass. Press uit Djakarta. De laatste tijd hebben links georiënteer de Indonesische kringen aangedrongen op een boycot van de Nederlandse za ken, indien de Nederlanders Nieuw-Gui nea niet aan Indonesië willen overdraggn. In dit verband zei Subardjo, dat een der gelijke actie niet door zijn regering over wogen wordt. De Jordaan viert feest, volop en met heel goede zin. In het kader van de herdenking van het 300-jang bestaan van deze typisch Amsterdamse wijk heeft men nu eens geen Holland Festival willen organiseren^ maar een echte volkse Jordaan Festival. En daarin hebben de Jordaanse vrouwen hoe kan het ook anders een de groot aandeel. Gisteravond moesten de mannen thuisblijven, want voor vrouwlief was er een viswedstr,jd'' m ikele deelneemsters, m manhaftige feestteneuen, klaar voor de start. Links. Tante Greetheeft al ingeworpen en tuurt vol aandacht naar haar simmetje. Of de vangst groot was. Zover "JfZenLem L feenlh inde Brounerwach, en ,oe van hout aan de haak. Maar de onvervalste Jordaanse „gijn was groot, dat kunnen wij U wel verzekeren. Bespreking met Commissie Loon- en Prijspolitiek heden In ons blad van Zaterdag j.l. heb ben wij gemeld, dat het in de be doeling lag, dat er gisteren een nieuw overleg zou plaats vinden tus sen de Interdepartementale Commis sie voor de Loon- en Prijspolitiek en de werkgevers en werknemers over het vraagstuk van de lonen en prij zen. Naar ons ter ore komt, heeft dit overleg gisteren niet plaats ge vonden. Wel hebben de werkgevers na Zaterdag nieuwe besprekingen ge voerd, terwijl Maandagmiddag laat werkgevers en werknemers, vertegen woordigd in de Stichting van de Arbeid, opnieuw voor een bespre king zijn bijeengekomen. Het lag in ic bedoeling dat heden ochtend de bespreking van de Inter departementale Commissie voor de Loon- en Prijspolitiek met de werk gevers en werknemers zou plaats vinden. De staking in de Antwerpse haven, die op 28 Juli j.l. begon, is afgelopen. Za terdagochtend waren de wervingskanto ren weer oper. en hedenochtend was de toestand in de haven van Antwerpen vol komen normaal. In totaal hebben 3.700 arbeiders het werk hervat, waarmede voldaan wordt aan de thans bestaande behoefte. Sedelt Zaterdag z«n 30 sche pen de haven van Antwerpen binnen gelopen. Ook in de Brusselse haven was de werk hervatting hedmmorgen algemeen. Naar „Het Laatste Nieuws" te Brussel van gistermiddag weet te berichten, neeii de Belgische minister van zaken, Albert Coppé tijdens de kortgele den gehouden bijeenkomst van de alge mene raad der C.V.P. verklaard, dat hoe wel op het ogenblik wordt overgegaan tot het drukken van rantsoeneringskaar ten, dit geenszins betekent, dat opnieuw een rantsoenering zal worden ingevoerd in België. Minister Coppé voegde hieraan toe, dat het drukken der kaarten slechts geschiedt in verband met de gespannen toestand op internationaal gebied, zo schrijft het blad. Ook „La Nation Beige" schrijft, dat er geen sprake van is een rantsoenering in te voeren. Het blad voegt eraan toe, dat het ministerie van economische zaken echter besloten heeft, maatregelen te tref fen om een ontspanning op de markt te bewerkstelligen ten aanzien van prijzen en voorraden. Wat de boter betreft, zal door de invoer van Nederlandse boter druk worden ge oefend op de prijs van de Belgische boter. Wat het vlees aangaat, zal door een pas sende invoer druk worden geoefend op de neiging tot prijsverhoging. Ten aanzien van de steenkool is beslo ten anthraciet in te voeren. Door het tegenwoordige stelsel van be lastingen op rookartikelen wordt de siga rettenindustrie relatief veel zwaarder ge troffen bij een prijsstijging dan de siga ren- en kerftabakindustrie, zo werd gis termiddag medegedeeld, op een bijeen komst van de vakgroep sigarettenindus trie. In West-Berlijn steekt men graag de draak met Oost-Berlijn. Een bioscoop aan de Kurfürstendamm, die een film over een gefingeerde totalitaire staat vertoont, trekt sterk de aan dacht met een (linnen) IJzeren Gordijn. Voor bewoners uit Oost- Berlijn waren er speciale goedkope voorstellingen. Om de eerste ging van kleintjes in Duitsland naar gphool wat lichter te maken, krijgen ze een z.g. „Schul- tut.e" mee. Hoe wij dat precies ver talen moeten, is ons niet bekend, maar we nemen zo. op het eerste gezicht aan, dat het een hoorn des overvloeds is, gevuld met allerlei lekkers. En het rtiddel om de klein tjes ov"r de eerste onwennigheid naar de klasse heen te helpen, schijnt uitstekend te werken, wan neer men do gelukkige gezichtjes ziet van deze P.erlijnse jongens en meisjes. Alle dienstplichtigen van de lichting 1949-11 die tegen 2 October a.s. opnieuw onder de wapenen moeten komen, ont vangen tegelijk met hun oproeping een gedrukte brief, getekend door de chef van de Generale Staf, mr. H. J. Kruis. De brief beoogt aan deze dienstplichtigen een nadere verklaring te geven van de redenen voor de te hunnen aanzien geno men maatregel. vMpn van U", aldus de generaal, „zul- 1 hit hericht, dat U op 2 October a.s. len het be moet komen, met een opnieuw in gezegd, teleurstelling gevoel van, za Teieurstelling vooral, hebben ontvangen, i-gie Anvil pen omdat u na Uw thuiskomst in April een betrekkins hebt gekregen of aan ae siu die bent gegaan In omdat door die meu- we opkomst de baan en de studie weer worden onderbroken De regering er zich volkomen van bewust geweest, aai zij U een groot persoonlijk offer moest vragen, toen zij moest beslissen U niette min terug te roepen. Maar dit medeleven van de regering zal u niet over Uw gevoel van teleurstelling heen kunnen helDen. U hebt het recht op een uitleg jeze regeringsmaatregel". De generaal zet dan uiteen, dat de op leiding van de nieuw opgeroepenen ge richt was op deaRTC°o0Sië- Toen echter dat land na ae K.i.c.-over- eenkomst souverein werd, onze leger- oreaniratie deze taak zag wegvallen en organisatie uezc een nleuwe zich moest omschakelv vgrband taak die ons land m geaui Unig gn had gekregen door de Wesie moei_ het Atlantisch Pact, kwamen de moei lijkheden: voor de omschakeling na niet terstond de instructeurs ter nes king, noch het wapen- en ander ma - riaal. Men zond daarom de jongens me groot verlof en begon met man en macm aan de nieuwe taak te werken. Veiligheid en welvaart „Toen wij U lieten gaan", aldus de generaal, „hoopten wij dat'het niet no dig zou zijn U later nog eens terug te roepen, anders dan voor korte herha lingsoefeningen. Wij hoopten dat wij de tijd zouden krijgen om ons leger geleidelijk en rustig op te bouwen, te beginnen met de lichtingen 1950. Die hoop is de bodem ingeslagen door de oorlog op Korea, die ons voor een ernstige en acute bedreiging Van de vrede stelde. Tegen elkaar stonden en staan nog op de weegschaal: veiligheid en welvaart. Zolang er geen onmiddellijke bedreiging van onze veiligheid was, zolang moesten wij proberen de economische opbouw niet te verstoren door teveel aan de de fensie uit te geven. Korea en al wat sindsdien daarom heen is gebeurd, heeft eenvoudig de weegschaal naar de Veilig heidskant gedrukt en ons gedwongen de geleidelijke opbouw een geforceerde te maken". „U zult moeten behoren", zo vervolgt de "generaal, „tot een mobilisabele strijd macht van drie divisies, met een groot aantal mannen, die volledig geoefend zijn. U kunt daar niet toe behoren, wan neer U zelf ook niet geheel bent opge leid. Iedere keten is zo sterk als de zwakste schakel en U moogt geen scha kel zijn, waarop onze keten moet bre ken, zodra de test van volle geoefend heid komt. Omdat het niet billijk is jegens Uw voorgangers, die toch al zoveel langer en zwaarder hebben gediend dan U, om hen in geval van nood alleen de strijd te doen ingaan, omdat het niet rechtvaardig is die voorgangers te verzwakken door Uw onvoldoende geoefendheid en onver' antwoord jegens Uzelf om U de zwakke schakel te laten, daarom moet Uw opleiding nn worden voltooid. Uw in structeurs zijn intussen omgeschakeld, het materiaal is er of is in aantocht". Een soortgelijke uiteenzetting zal wor den gegeven aan de dienstplichtigen van de lichting 1949-11, die in dienst zijn ge bleven en na 1 October onder de wape nen worden gehouden. Zoals bekend, is onlangs een wetsont werp ingediend waarbij de omzetbelas ting gewijzigd wordt in het voordeel van dei sigaren industrie. De hierdoor .ontstane vermindering van de belastingopbrengst zal volgens dit ontwerp, gecompenseerd worden door een verhoging van de omzet belasting met 6 pet op sigaretten, duurder dan 0,70 per 20 stuks. De vakgroep sigarettenindustrie heeft hiertegen met kracht geprotesteerd en, nu er nieuwe factoren naar voren zijn ge komen, die bij het indienen van voor noemd'wetsontwerp nog niet bekend wa ren, zich in een adres tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer gericht. Hierin wordt gewezen op de recente „desastreuze prijsstijging" der grondstoffen. Niet alleen de Virginia-tabakken, die hier verreweg het meest gebruik' worden, doch ook de Oriënt- en Rhodesia-tabakken zijn sterk gestegen. De detailprijzen voor sigaretten m Ame rika zijn reeds belangrijk verhoogd. In Nederland zou een verhoging van de de tailprijs over een maand of drie onver mijdelijk zijn, daar de voorraden bij de fabrikanten niet groot zijn. In Belgie daarentegen beschikt men over een voor raad voor 1 a 2 jaar, zodat binnenkort ook de concurrentie van die zijde zeer zeker groter zal worden. De aanvaarding van dit wetsontwerp betekent, aldus de vakgroep, dat de ge middelde sigarettenprijs van f 0,75 op 1.05 zal komen, waarbij andere prijs verhogende factoren, zoals loonsverhoging duurder verpakkingsmateriaal etc. nog buiten beschouwing worden gelaten. In dien van het wetsontwerp wordt "I9«: zien zal de gemiddelde prijs tot ca. 0.90 stijgen. Een ander gevolg van de stijging der grondstoffen is, dat volgens het bestaande belastingstelsel, de compensatie die de mi nister van Financien nodig oordeelde we gens vrijstelling van de omzetbelasting op verre overtroffen zal worden door de meerdere accijnsopbrengst ten gevolge van de prijsstijging der sigaret ten Deze meerdere opbrengst kan bij be nadering op ruim 30 millioen per jaar worden geschat. Samenvattend komt de sigarettenin dustrie in het adres tot de conclusie, dat het mede in het belang van de consu ment, gerechtvaardigd is, van de ver hoging der omzetbelasting op sigaretten af te zien. Zij is van mening dat het eerder op de weg van de overheid ligt, de accijns van 62 pet. te verlagen tot het bij de Benelux-partners geldende tarief van 58 pet. Dan nog, zo eindigt het adres zal de accijnsopbrengst de geschatte op brengst overtreffen. Een typhoon in West-Japan heeft min stens 250 personen het leven gekost en meer dan 250.000 mensen dakloos gemaakt. Dit is de eerste wervelstorm van dien aard, die Japan de laatste 16 jaar heeft getroffen. Vooral de dichtbevolkte stre ken van Osaka, Kobe en Kioto werden geteisterd. Op sommige plaatsen had de wind een snelheid van 175 kilometer per uur. Bijna 12.000 kuizen werden totaal vernield, 22.000 gedeeltelijk en meer dan 170.000 overstroomd. Zevenhonderd sche pen werden vernield of liepen schade op. De Amerikaanse lange-afstand-bommen- werpers konden niet opstijgen voor hun vlucht naar Korea. Vermoedelijk zijn 14 van de 22 inzitten den van een Dakota om het leven ge komen, toen het toestel bij Utica in de staat New-York neerstortte en in brand vloog, kort na het opstijgen. Er werden 13 lijken in het wrak aan- sigaren, Gisteren en vandaag vertrokken ver schillende groepen congregatisten naar de Eeuwige Stad, alwaar van 8 tot 11 Sep. tember een wereldcongres zal worden ge houden. Z. H. de Paus zal in een speciale audiëntie de afgevaardigden der diverse landen toespreken. In de grote basilieken worden plechtige diensten gehouden door verschillende kardinalen, terwijl in de avonduren vergaderingen worden belegd. Nederland zal in het geheel met meer dan 300 congreganisten zijn vertegenwoor digd. Onder de pelgrims bevindt zich ook mgr. F. N. J. Hendrikx, vicaris-generaal van Den Bosch, directeur van de Katho lieke Actie in Nederland en ere-directeur Enige kennissen daagden ons uit om eens ons zelf onder de loupe te nemen en niet altijd anderen in het zonnetje te zetten. Dat zouden wij niet durven. Wel nu, de uitdaging zij hierbij aangenomen: wij hebben het zelf toch in de hand, hoe ver wij gaan en bovendien is er voor deze vrijmoedigheid een speciale reden. Toen wij n.l. Zondag het Avondgebed van de K.R.O. beluisterden, werden wij wat week om 't hart bij het horen van een meerstemmige hymne, welke wij als sopraantje van het jongenskoor in onze vroegere parochiekerk pleegden mede te zingen. Och, wie wordt er op zijn tijd niet eens sentimenteel bij jeugdherinneringen, vooral als men twee dagen staat voor de dag, waarop men volgens de volksmond een zekere oud-testamentische figuur zal zien? Gisteravond zochten wij met een ietwat griezelig gevoel ons bed op, doch vandaag kunnen wij alle candidaat-vijfti- gers gerust stellen, vannacht niets gezien te hebben. Bij zo'n mijlpaal kijkt men uiteraard eens achterom op de afgelegde weg. Dan is het ongetwijfeld niet prettig te moeten constateren, dat niet alles bereikt werd, wat men graag zou wensen. Maar ja, ieder mens stelt hogere venvachtingen aan het leven dan verwezenlijkt plegen te worden. Weieens zijn aan dit laatste andere men sen debet, veelal heeft men zich zelf ook het een en ander te verwijten. Hoe onze diagnose was, nadat onze af- gelopen levensjaren onder de loupe waren genomen, houden wij natuurlijk voor ons. Wij zijn er, eerlijk gezegd, een beetje stil van; vandaar dat deze Loupe wat korter uitvalt dan gewoonlijk. Maar allons, zeifs al deed men niet al tijd wel, is het wellicht toch beter om met te veel om te Aen, doch meer vooruit. Om dan te trachten, in de resterende leren al les te doen, wat nodig en mogelijk is. Dit voornemen moeten allen eigenlijk maken op elke verjaardag. En allen. pardon, wij zouden het over ons zelf heb ben. Wel, dan zijn wij gauw uitgepraat, want veel goeds vertellen, zou ver ondersteld, dat zulks mogelijk is on bescheiden zijn. En ons zelf zwart ma ken. kom nou, wij zijn onderhand zes tien geweest.analyst Maandagavond even na tien uur is op de rijksweg tussen Ede en De Klomp een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan twee personen, het echtpaar de Z. uit Nieuwer-Amstel, het leven heeft ge kost. De dekkledenfabrikant A. die met zijn echtgenote in een Citroen-personenauto op de rijksweg reed, wilde in de bocht bij de boerderij „De Wetering" een voor hem rijdende luxe auto passeren. Van de andere kant naderde een uit Rotterdam naar Duitsland onderweg zijnde Mack- vrachtauto met aanhangwagen. De be- stuurder van de Citroen heeft, volgens ooggetuigen, nog getracht door „snijden" een botsing te voorkomen. Hij slaagde daarin niet. Met een ontzettende klap vlogen de Citroen en de Mack tegen el kaar. Spoedig bleek dat de bestuurder van de Citroën en zijn echtgenote om het leven waren gekomen. De brokstukken van de personenauto lagen her en der verspreid. Het duurde geruime tijd eer de politie erin slaagde de slachtoffers te indentificeren. Volgens ooggetuigen zou de Citroën een snelheid van meer dan honderd kilometer per uur hebben gehad. Het verkeer over de rijksweg ondervond enige tijd vertraging. De spaarzame reizigers, die gistermor-1 all relay interlocking, die o.a. in de gen op het Bossche station te wachten j NX-vorm door de General Railway stonden op het binnenkomen van trein i Signal Company te Rochester (Ameri- 608, die om 5.53 u. naar Utrecht vertrekt, ka) in toepassing wordt gebracht. Het zullen weinig vermoed hebben, dat met de aankomst van deze trein een histo risch ogenblik in het seinwezen van de Nederlandse Spoorwegen ging aanbre ken. Even tevoren toch, om ongeveer half zes, had hoofdingenieur J. H. Ver stegen, chef van de Dienst van het Seinwezen in de seinkamer door het omdraaien van een enkele knop, de modernste stationsbeveiliging van Ne derland officieel in dienst gesteld. Brabants hoofdstad kreeg hierdoor, na metropolen als New York cn Rome, een volkomen gecentraliseerde bevei liging van het spoorwegemplacement- Ruim 20 spoormannen, grotendeels be horende tot de Dienst van het seinwe zen, zijn in geconcentreerde arbeid dagen en nachten bezig geweest om 2300 re lais en ruim 15.000 contacten in dienst te stellen. Voor deze moderne beveiliging werd 200.000 meter draad en 60.000 meter kabel gebruikt: 91 wissels moesten in een kort tijdsbestek in de electrisehe beveiliging worden opgenomen, evenals i75 nieuwe lichtseinen. In totaal ont stonden 600 veilige rijwegen, voor trei nen en rangeerdelen. Doordat in de oorlog verschillende stationsbeveiligingen volkomen werden vernietigd, kregen de N. S. bij de we deropbouw de gelegenheid om de laatste ontwikkeling op het gebied van de sta tionsbeveiliging te volgen n.l. de z.g getroffen terwijl 1 persoon nog vermist I van de Landelijke Federatie der Maria- wordt. Negen personen werden gewond. congregaties voor heren. De leider van de Joegoslavische delegatie bij de Ver. Naties heeft gisteravond verklaard, dat zijn land ingeval van een invasie de V. N. om hulp zou verzoeken en alle aange boden hulp ongeacht van welke kant die kwam vaarden zou aan- Bebler voegde er evenwel De plaatsvervangers der ministers van de Noord Atlantische Raad te Londen hebben Maandag een communiqué uitge geven, waarin zij verklaren dat de tot nog toe voorgestelde defensiemaalrege- len der leden-regeringen onvoldoende zijn en dat „verdere maatregelen en opofferingen noodzakelijk zijn Zij kwamen tot deze conclusie na het bestuderen van de rapporten der leden- regeringen. De raad achtte de stappen, die deze regeringen thans nemen en de vastbeslotenheid tot het verstevigen van de verdediging van het Westen, die daar uit blijkt, echter bemoedigend. De raad heeft plannen opgesteld voor de uitvoering en financiering van een voorrangsprogramma voor de productie en heeft aan de regeringen aanbevolen, onmiddellijk orders te plaatsen, zo groot mogelijk naar de bestaande productie capaciteit. voor bepaalde soorten uitrus ting, die de strijdkrachten het dringendst nodig hebben en die voorzien zijn in het goedgekeurde defensieplan. Dit voor rangsprogramma zal worden opgenomen is toekomstige plannen op lange termijn voor de vervaardiging en financiering van militaire uitrusting, aldus het com muniqué. De plaatsvervangers zijn met steun, van de daartoe geschikte organen van het Noordatlantisch verdrag begonnen met de intense bestudering van de maatregelen, die nodig zijn voor de versterking der militaire organisatie van het verdrag en voor een juiste verdeling der financiële lasten en het doelmatigst en zuinigst ge bruik van de gezamenlijke middelen der 12 landen voor de verdediging van het Noordatlantisch gebied. Op 13 September komen de plaatsver vangers weer te New-York bijeen vóór de opening van de Noordatlantische raad. De minister van Sociale Zaken heeft krachtens de wet tot wering van besmet ting door uit zee aankomende schepen en de wet tot regeling van het sanitair toezicht op de luchtvaart Djakarta wegens pest besmet verklaard. De gezamenlijke Nederlandse Sehoen- makerspatroonsbonden hebben op een Maandag te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering besloten de schoenreparatie- prijzen te verhogen. Dit besluit is genomen m verband met de zeer verhoogde prijzen van alle grond stoffen. Een verhoging van 15 pet. op alle schoenreparaties achtten de bonden als noodzakelijk. De Franse Katholieke priester Jean de Matha heeft op last van Moskou, de sovjet-unie binnen 48 uur moeten ver laten. Te Parijs aangekomen, heeft hij tegenover Reuter verklaard, dat er vaak een lid van de sovjet-politie bij zijn biechtstoel in de Moskouse kerk van St. Louis stond en aantekeningen maakte over de lieden, die daar geknield lagen. Hij zeide voorts, dat hij onafgebroken be- spionneerd werd. Russische kennissen wilden buiten niet met hem spreken, om dat tegenover de kerk het hoofdkwartier van de politie (de Loebianka) was gel- gen. Ondanks dit alles, had lk"°°^ mul der dan 120 Russen bij de godsdïenslt- oefeningen. Er bevonden zich onder hen ook soldaten in uniform. - Jean de Matha was de laatste Franse geestelijke in Moskou. aan toe, dat hij niet pessimistisch wilde zijn over de dreiging van een militaire actie tegen zijn land door de kominform-landen. Hij verheelde echter niet de ernst van de economische blokkade van de Komin- form, die Tito's industrialisatie-program ma in de war heeft gestuurd. Bestellin gen van machines en uitrusting, in Oost- europese landen gedaan, waren niet uit gevoerd waardoor Joegoslavië zich to andere bronnen had moeten wenden, ne - geen grote vertraging had meegebracn Op 9 October zal het Weens Philhar- monisch Orkest onder leiding van Wil helm Furtwaengler in het gebouw voor K. en W. te Den Haag concerteren. Op het programma staan werken van Hay n, Debussy (La Mer) en Brahms (Tweede Symphonic) NX-toestel is een bedieningsapparaat, waarvoor door het laten vervallen van de gehele kast met mechanische kop pelingen, een zeer geringe plaatsruimte wordt vereist. Omdat voor een trein- of rangeerbeweiging niets meer behoeft te geschieden dan éen beginknop N (eNtrance) en een eindknop X (eXiti te bedienen, heeft men de uitvoering van dit tableautoestel NX genoemd. Door het bedienen van een willekeurige N-knop en een willekeurige X-knop wor den op het gehele emplacement tussen die beide knoppen-onverschillig of net een korte trein- of rangeerbeweging of een geheel doorgaande trembeweging betreft, alle betrokken wissels bediend of gecontroleerd en vastgelegd, alle te genstrijdige seinen gecontroleerd en vast gelegd, het onbezet zijn van de geheie wissel- en spoorstraat gecontroleerd en daarna de betrokken semen op veilig gesteld. Op het tableau worden alle be wegingen geregistreerd. Het emplace ment is daarbij in 80 vakken verdeeld, waarvan het al of niet door een trein bezet zijn automatisch wordt gecontro leerd door z.g- spoorrelais Reeds sinds 1924 staan de N. S. met de General Railwav Signal Company, een der twee Jrootete toma's in Amerika op dit ge bied, in connectie voor het leveren van onderdelen voor het automatische blok- stelsel. De' relaties werden na de oorlog nauwer aangeknoopt en de mogelijkhe den om met de G. R. S. samen te wer ken ten bate van de Nederlandse in dustrialisatie onderzocht. De onderhan delingen hadden succes. Het ligt m de bedoeling ook alle onderdelen, waaraan in Nederland en eventueel in Europa be hoefte bestaat in licentie in ons land te vervaardigen. Verscheidene anparaten worden reeds in Nederland gefaoriceerd. Ook het toestel behorende bij de all relay interlocking in de NX-vorm zal in de toekomst in ons land worden gebouwd. De N. S. hebben met de toepassing van dit allermodernste seinsysteem nog een werkprogram van 20 jaar voor de boeg, want na Den Bosch zullen nog vele andere grote stations of belangrijke knooppunten, die eveneens na de oorlog slechts voorlopig werden hersteld, vol gen, o.a. Utrecht—Blauwkapel, Arnhem, Eindhoven en Zwolle. Gistermiddag omstreeks vier uur is op de rijksweg nabij Abbekerk N.Heen dodelijk verkeersongeluk gebeurd. De 62- jarige motorrijder E. R. uit Rotterdam botste in volle vaart tegen een truck van de firma E. uit Oudkarspel, die de rijks weg bij een kruispunt overstak. De heer R. was op slag dood. ne Westduitse minister van binnenland de zaken dr. Gustav Heinemann, heelt zlin ontslag ingediend, als protest tegen net feit dat kanselier Adenauer hem en andere 'kabinetsleden niet voldoende in licht over zijn beveihgmgspolitiek. Volgens politieke kringen te Bonn wordt dr. Heinemann gesteund door drie andere ministers, nl. Jakob Kaiser (minis ter voor aangelegenheden geheel Duits land betreffend), dr. Thomas Dehler (ju stitie) en Eberhard Wildermuth (woning bouw). Gisteren hadden Adenauer en Heine mann een langdurige bespreking over hun meningsverschillen, die heden zal worden voortgezet. Voor de stabiliteit van dr. Adenauer's coalitieregering acht men het in politie- ke kringen absoluut noodzakelijk, dat| Heinemann in de regering blijft, vooral omdat hij het leidende protestantse lid in die regering is. Dr. Heinemann heeft als voorzitter van de Evangelische kerk veel aanhangers in het land, vooral in Oost-Duitsland en Berlijn. In politieke kringen gelooft men, dat Adenauer heden alles in het werk zal stellen om de meningsverschillen bij te leggen. Het troepenschip „Fair Sea" Is op Vrij dag 1 September j.L met 1547 passagiers uit Tandjong Priok naar Nederland ver trokken. De gezinnen, welke zich aan boord bevinden, tellen tezamen 129 baby's. Het aantal baby's aan boord van de „Ranchi", die op 29 Augustus vertrok, is inmiddels gestegen van 109 tot 115.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1