Voor 23-jarigen en ouderen met een maximum van 180 gulden per jaar Regering houdt oog op prijzen en verlangt hogere productie Reacties van de vakbeweging Yliegtuigkwestie in de V.-raad ZUINIG met ELECTRICITEIT Rode artillerie beschiet Taegoe Als nu maar weer niet de prijzen de lonen gaan volgen Opmars nabij Pohang is opgevangen Donderdag 7 September 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dispensatie-mogelijk- - heid bij Rijlcsbemid- delaars Eerste voetbalwed strijd K.A.B.waardering en vertrouwen Zuurstofapparaat ontplofte Malik eist schadevergoeding van de F.S. Tijdens piekuren in de wintermaanden Vysjinsky naar Lake Success Kano met twee inzitten den sloeg om Auto reed te water New York gereed voor alarm Nieuw Grieks kabinet WEERBERICHT De regering heeft daarom beslo ten door het college van rijksbe middelaars een beschikking te doen uitvaardigen, waarbij met ingang van de eerste volle loon- week van September 1950 (c.q. 1 Sept. voor hen, die 'n maand loon ontvangen) een verhoging van 5 pet. wordt voorgeschreven van de rechtens geldende in geld genoten lonen en salarissen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaren hebben bereikt dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding is gere geld in een C.A.O. of bindende loonregeling. Op televisiescherm (Van onze corespondent) Kinderbijslagen In samenwerking met het voor gaande overweegt de regering te vens te bevorderen, dat op de kin derbijslagen en andere uitkerin gen krachtens de sociale wetge ving, alsmede krachtens rijksre gelingen voor sociale bijstand, waaronder de overbruggingsrege ling, ook een verhoging wordt toegepast. Omtrent deze verho ging is nog overleg tussen de re gering en de Stichting van de Ar beid gaande. Zo spoedig mogelijk zal ook daaromtrent een beslis sing worden genomen. Verhoging productie vereist De prijzen Niettemin wenst de regering er geen twijfel over te laten bestaan, dat zij elke niet-noodzakelijke prijsverhoging met kracht zal te gengaan. Zij doet daarom aller eerst een dringend beroep op alle ondernemers om geen ongemoti veerde prijsverhogingen toe te passen. Zij zal voorts de gang van zaken met betrekking tot het prijsverloop van een aantal voor het levensonderhoud belangrijke artikelen nauwkeurig onderzoe ken en tot de vaststelling van prijsregelingen overgaan, indien zou blijken, dat de prijzen zijn verhoogd boven hetgeen kostprijs- technisch verantwoord mag wor den geacht. C.N.Y.: zonder prijsstop onbevredigend Eén dode, twee gewonden MGR VAN VELZEN NAAR KROONSTAD Medische Missiezusters ook naar Zuid-Afrika. m OUDE MAN AANGEREDEN EN GEDOOD Volgens de laatste berichten van het front in Korea, welke Donder dagmorgen te Tokio werden ontvangen, bevinden de Noord-Korea nen zich zo dicht bij Taegoe, dat de stad door hun artillerie kan worden beschoten. Twee krachtige speerpunten bevinden zich op een afstand van ongev. 11 Km. van de stad. Zij waren ongemerkt door de bergpassen ten N.O. van Taegoe getrokken, welke de afdelingen van de eerste Amerikaanse cavaleriedivisie hadden moeten ontrui men. Aan de Noordwestelijke zijde van de defensielinie rondom Taegoe trokken andere afdelingen van de eerste cavaleriedivisie terug Nieuw offensief op komst Jongen verdronken Bestuurder verdronken Wacht op communistisch berouw De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met flinke opklaringen. In het Noorden van het land enkele verspreid op tredende buien, overigens droog weer. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Frisse ochtend. Overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Vrijdag 8 September: Zon op 6.02 uur, onder 19.13 uur; maan op 0.44 uur, onder 18.12 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT itP&(ÉMHtiiiHa*jx!"."Aii v» 1 Verplichte loonsverhoging van 5 pet. De regering heeft gisterenmiddag het volgende communiqué uitgegeven: •Tn de afgelopen weken heeft de regering, in overleg met de in de Stichting van de Arbeid verenigde werkgevers en werknemers, het vraagstuk van lonen en prij zen onder ogen gezien. Zij heeft er zrch daarbij rekenschap van gegeven, dat ae door de devaluatie teweeg gebrachte prijsstijging in het algemeen binnen reaenjKe grenzen is gebleven en aanvankelijk ook de verdere ontwikkeling, mede aamt zij de met betrekking tot de in- en uitvoer verwezenlijkte liberalisatie, zich met ongun stig liet aanzien. De recente internationale spanningen en haar onvermijdelijke economische consequenties hebben echter een nieuwe toestand doen ontstaan. Ten aanzien van de lonen is de rege ring daarom tot de conclusie gekomen, dat de door de Stichting van de Arbeid tot uitdrukking gebrachte wenselijkheid ener verhoging met 5 pet tot het behoud van rechtvaardige sociale verhoudingen moet worden onderschreven Sedert 1 Januari j.l. immers ie door verschillende oorzaken een toeneming van de kosten van levensonderhoud opgetreden, welke niet ver beneden de 5 pet blijft, terwijl bovendien als gevolg van de gewijzigde Internationale toestand het prijsverloop op de wereldmarkten een voortgaande stijging vertoont. Voor de mannelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, zal daarbij een minimum-verhoging van 4 cent per uur gelden, terwijl aan nie mand krachtens deze beschikking een groter loonsverhoging mag worden toe gestaan dan 180 per jaar. Voor wat be treft de mannelijke en vrouwelijke werknemers beneden 23 jaar en niet ge huwd of kostwinner zijnde, zal de moge lijkheid worden geopend om de lonen te verhogen volgens een geleidelijk opklim mende schaal. Voor die bedrijfstakken, waarin de na leving dezer beschikking tot ernstige eco- nomiscne moeilijkheden zou leiden, kan door het college van rijksbemiddelaars, gehoord de Stichting van de Arbeid en de hofrokken partijen, dispensatie worden verleend. Verzoeken om dispensatie moeten uiterlijk 16 September a.s. bij bet coHege van rijksbemiddelaars zijn bigedlend. Het college beslist omtrent deze verzoeisg^ uiterlijk 15 October a.s. Gedurende aejg^ riode dat het college nog geen uUSpraaK heeft gedaan, wordt de verplichting tot ne toekennen der loonsverhoging opgescnori. Indien het college het verzoek afwijst, moei Philips Televisie gaat voor de verzorging van zijn experimentele uitzendingen de nauwe omsioten- heid van de studioruimte verlaten. Zondag a.s. zal namelijk voor ae eerste keer in Nederland een voet balwedstrijd over de televisie wor den uitgezonden. Het menselijk materiaal wordt in dit geval gele verd door de elftallen van de Eind- hovense eerste klassers P. S. V. en „Eindhoven die elkaar op de eer ste competitie-Zondag in de tradi tionele derby zullen ontmoeten. De plaats van handeling voor deze in Nederland geheel nieuwe T. V.- stunt is het Philips Stadion, dat speciaal bü deze ontmoeting wel een dankbare achtergrond voor de camera zal leveren. de verhoging met terugwerkende kracht WDadaernaasetg|afdoor het college van rijks bemiddelaars een vergunning worden gege ven om eenzelfde loonsverhoging toe .te kennen voor die aJ^®.ld!p®LboV'<Jir>gen, welke niet bij c.A.O. of bindende beschik- kine ziin geregeld. De positie van het overheidspersoneel tenslotte zal door de regering Afzonderlijk worden geregeld. De regering is zich ervan bewust, dat door het toepassen van een loonsver hoging de productiekosten van het be drijfsleven zullen toenemen en de con- currentie-voorwaarden ten opzichte van het buitenland zullen worden verzwaard, terwijl de betalingsbalans nog steeds niet sluit. Dit is te meer van betekenis, aan gezien ie sterke prijsstijgingen op de grondstoffenmarkten, afhankelijk als wij zijn van de invoer van grondstoffen, onze ruilvoet ten opzichte van het buitenland hebben verslechterd, hetgeen wil zeggen, dat wij naar verhouding voor de invoer meer moeten betalen dan voor de uitvoer w°Tdt ontvangen. Aj wijst er in dit verband op, dat de sociaal gerechtvaardigd te achten loons verhoging economisch op de duur slechts houdbaar zal zijn, indien door het gehele bedrijfsleven met inspanning van alle krachten wordt gestreefd naar een ver dere verhoging van de productie en de arbeidsproductiviteit. De regering is van mening, dat be paalde maatregelen op het gebied van de prijzen niet kunnen worden ontbeerd. Lyj volgt nauwlettend de krachtige prijsstij ging, die zich op de internationale grond stoffenmarkten voordoet Zij stelt zich daarbij op het standpunt, dat de conse quenties hiervan in gemeenschappelijk overleg tussen de bij de Europese beta- lingsunie aangesloten landen onder ogen moeten worden gezien. Zij is namelijk van mening, dat de economische samenwer king tussen de betrokken landen van zo essentieel belang is voor de weerstands kracht en de verdere toekomst van West- Europa, dat een terugval in de nationale afgeslotenheid der laatste jaren dient te worden vermeden. Binnenlandse maat regelen, die een vermindering van de liberalisatie in het intra-Europese han delsverkeer tot gevolg zouden hebben, dienen dus tot het uiterste te worden voorkomen. Integendeel moet onder de nieuwe omstandigheden ernaar worden gestreefd dat de integratie van de Euro pese economie juist zoveel mogelijk wordt bevorderd. Daarnaast staat de regering op het standpunt dat een inflationistische prijs beweging met kracht moet worden tegen gegaan. Zij meent intussen dat voorshands voor dit laatste niet behoeft te worden gevreesd. De ontwikkeling enerzijds van de geldcirculatie en ander zijds van de goederenvoorziening geeft hiertoe geen aanleiding. Daarnaast zal zij ook in het algemeen ongemotiveerde prijsverhogingen met behulp van de daartoe beschikbare wet telijke middelen met name de prijs- opdrijvings- en hamsterwet actief te gengaan In verband hiermede zal aan de economische controledienst de voor het bovenstaande noodzakelijke omvang wor den gegeven. Tenslotte zal de regering door het tegengaan van ongewenste ondernoroers- afspraken, het nemen van maatregelen tot stabilisatie van aan seizoen-schomme lingen onderhevige prijzen (b.v. het op slaan in tijd van overvloed en weder in de handel brengen bij schaarste) en door beïnvloeding van de in- en uitvoer, voor zover dit met het oog op de betalings balans en in het kader van de libera lisatie mogelijk is, ernaar streven om de bevoorrading van de binnenlandse markt met goederen van redelijke prijs te be vorderen. Naast de genoemde aanstonds te nemen maatregelen is de regering boven dien voornemens, gezien het grote belang van deze aangelegenheid voor het Ne derlandse sociaal-economische leven, om trent het gehele vraagstuk der in de naaste toekomst te voeren prijs- en loon politiek het advies in te winnen van de Sociaal Economische Raad. De dagelijkse leiding van de K.A.B. kwam gisteravond, in vergadering by een ter bespreking van het regeeringscommu- niqué inzake lonen en pryzen. Met waar dering werd kennis genomen van de be slissing* waarby overeenkomstig het ver langen van de K.A.B. een verhoging van 5 pet. op de lonen en salarissen, geregeld in collectieve overeenkomsten en binden de loonregelingen verplicht wordt voor geschreven, alhoewel zij betreurt, dat ten aanzien van de lonen en salarissen boven de 3600 de 5 pet. niet volledig zal gel den. Voldoening werd tevens uitgesproken over de mededeling, dat ook de kinder bijslagen en uitkeringen krachtens de sociale verzekeringen zullen worden ver- Qflpgd. t vertrouwen ziet zij de door de re- So iS *e nemen maatregelen ten aanzien van het prijsbeleid tegemoet, opdat onge- Tj?tVeerde prijsstijging wordt voorkomen. «uLPro¥€em van lonen en prijzen wordt niet door de thans genomen ïli ln r als opgelost beschouwd, doch terdeee onrt® t®rmijn °P grondige wijze r\n a de ogen worden gezien, -„.tl» k en van de K.A.B. wordt een °eP god aan mede te werken f vprh^°dzakeliike maatregelen, wel- tebd leiden kinnen*" de uivaart van het N.V.Vzeker niet ontevreden De beslissing van de regering om de lonen met J P Cent te verhogen is gis teravond namens het N.V.V. voor de VARA-microfoon becommentarieerd door de heer A. Vermeulen, secretaris van het verbond. „Wij vinden zo zeide de heer Ver meulen onder andere de mogeliikheid tot dispensatie in het regeringsbesluit on- genomen niet fraai. Er bestaan on2er2ijds zelfs ernstige bezwaren tegen, omdat voor bepaalde categorieën hierdoor vertraging zou kunnen ontstaan. De praktische uit werking van deze dispensat.ie-mogeiiik. heid zal echter moeten uitwijzen of onze bezwaren gewettigd zijn. Het uitblijven van een prijsstop en van een verbod van doorberekening van de loonsverhoging is evenmin ui overeen stemming met de wensen van de Raaa vaT Vakcentrales. Maar ook op dit punt moeten wij een definitief oordeel opschor- Het Franse leger kreeg uit Amerika 21 Sherman tanks en 7 stuks 155 in.rn. geschut aan. De eerste tank ivordt in Cherbourg uitgeladen ten. In het algemeen is het NVV zeker niet ontevreden over de genomen beslis sing", aldus de heer Vermelen. Het bestuur van het Chr. Nat. Vakver bond is eenparig van gevoelen, dat de be slissing der regering geen bevredigin, biedt ten aanzien van de thans zo urgente oplossing van het vraagstuk van lonen en prijzen. Het bestuur overwoog daarbij: 1. Het is verheugend, dat thans, in af wijking van December vorig jaar, geen vergunning tot 5 pet loonsverhoging is gegeven, doch dat dit bij beschikking is afgekondigd, al moet daarbij betreurd worden, dat voor de jeugdlonen het ver gunningsstelsel is gehandhaafd. 2- Een loonsverhoging zonder doortas tende maatregelen op het gebied van de prijzen brengt onder de gegeven omstan digheden niet meer dan een zeer tijdelijk soulaas. 3. Een gebonden loonpolitiek gepaard aan een vrije prijsvorming is voor de christelijke vakbeweging onaanvaardbaar 4. De verwachting, dat de vrije concur rentie prijsverminderend zou werken, is volkomen beschaamd. 5. De internationale spanningen van dit ogenblik hebben een prijsverhogende wer king, waarvan te vrezen valt, dat dit ook in de toekomst nog zal voortduren. 6. Onder de invloed van de internationa le factoren zijn wij opnieuw een tijd van spanning ingegaan, waarin prijsbeheersing noodzakelijk is. 7. De Christelijke vakbeweging blijft daarom van oordeel, dat noodzakelijk blijft de afkondiging van de prjjsstop. De prijzen zullen in de hand gehouden moeten worden, in elk geval van die artikelen, welke direct of indirect het peil van de kosten van levensonderhoud beïnvloeden. 8. De Christelijke vakbeweging doet een beroep op het bedrijfsleven in al zijn scha keringen om nu door verhoging van de productie en door verlaging van de winst en omzetmarge al het mogelijke te doen om prijsverhoging tegen te gaan en daar door grote moeilijkheden, sociaal en eco nomisch, voor ons gehele volksleven te voorkomen. Gistermiddag heeft zich in Amster dam-Noord een explosie voorgedaan die aan één arbeider het leven kostte, Twee andere personen werden ge wond, van wie één zwaar. Omstreeks vijf uur sprong in dc Electro-Zuur- en Waterstoffabriek aan de Distelweg een zuurstof-apparaat uit een. De 41-jarige controleur, de heer De L. van W„ kwam onder het appa raat terecht, waardoor zijn borstkas werd ingedrukt. Hij was op slag dood. Twee collega's, K. en v. d. S., werden door wegslingerende delen van het ap paraat getroffen, Van der S. kreeg een gecompliceerde rechteronderbeenbreuk en moest in het Binnen-Gasthuis wor den opgenomen. Naar de oorzaak van de explosie is een onderzoek ingesteld. Maandag a.s. zal Z. H. Exc. mgr. N. van Velsen, apostolisch vicaris van Kroonstad, die onlangs te Zwolle tot bis schop werd gewijd, naar zijn missie in Zuid-Afrika terugkeren. Met de lijndienst van de K. L. M. zal hij eerst naar Rome gaan, vandaar vliegt hij verder door naar Johannesburg. Te zamen met mgr. ver trekt de overste van de Medische Missie zusters uit Amerika naar Kroonstad. Deze zusters hebben aangenomen in dit vicariaat haar medische missie-arbeid te gaan verrichten. In Amsterdam nam gisteren een motorwagen van lijn 4 een duik in de AmsteL De passagiers kwamen er met natte voeten en de schrik af. In verband met het tekort aan produc tiecapaciteit der electrische centrales zal het in de a.s. wintermaanden en wel in de periode van 13 November 1950 tot en met 27 Januari 1951 wederom noodzake lijk zijn het electriciteitsverbiuik in de piekuren te beperken, zo deelt het mi nisterie van Economische Zaken mee. Deze piekuren vallen van Maandag tot en met Vrijdag 's morgens tussen 7.30 en 9 uur en 's middags tussen 4.30 en 6 uur, 's Zaterdags uitsluitend 's morgens van 7.30 tot 9 uur. 's Zaterdagsmiddags en 's Zondags is beperking niet nodig. In de Staatscourant werd bekend ge maakt, dat, behalve in Friesland en Zeeuwsch-Vlaanderen, gedurende de piekuren het electriciteitsverbruik voor verlichting en verwarming in electrische treinen en trams tot de helft beperkt dient te worden. Voorts dat buitenver lichting van openbare gebouwen, van Horecabedrijven en van amusements inrichtingen, reclameverlichting alsook etalageverlichting tijdens de piekuren is verboden. Evenals het vorige jaar is etalagever lichting wel toegestaan aan die winkel bedrijven, welke een overeenkomst met het electriciteitsbedrijf hebben aangegaan om in de piekuren slechts de helft van de verlichting voor etalage en winkel te ontsteken. De minister van Economische Zaken heeft een beroep gedaan op alle groot verbruikers van electriciteit om o.m. door verschuiving der werktijden het electri citeitsverbruik tijdens de piekuren zoveel mogelijk te beperken. Reeds thans wordt er op gewezen, dat teneinde storing van de electriciteitsvoor- ziening en dientengevolge ingrijpender maatregelen te voorkomen, ook de parti culiere verbruikers in de a.s. winter we derom hun medewerking dienen te ver lenen door in de piekuren de uiterste zuinigheid met electriciteit te betrachten. De Sovjetrussische afgevaardigde naar de Veiligheidsraad, Jakob Malik, heeft in de raad de Sovjetrussische protestnota voorgelezen over het „ongemotiveerd neergeschoten" vliegtuig in Korea. De kwestie diende echter tussen de twee landen geregeld te worden, zo zeide hij. Warren Austin, de Amerikaanse afge vaardigde, zeide, dat de Veiligheidsraad diende te beslissen, wat er zou gebeuren. Malik, die schadevergoeding van de Ver enigde Staten eiste, zeide dat de zaak niets uit te staan had met de Verenigde Naties. Uitgemaakt werd, dat de kwestie op de agenda zou worden geplaatst en op het daarvoor passende tijdstip besproken zou worden. In de Russische nota, door Malik voor gelezen, wordt gezegd: „Op 4 September was een tweemotorig vliegtuig van de luchtmacht der USSR op een oefenvlucht van Port Arthur naar het gebied van het eiland Hai-Joen-Tao, dat 140 km. van de Koreaanse kust verwijderd is. Het werd zonder enige reden aangevallen door elf Amerikaanse jagers, 't Russische toestel stortte brandend in zee, acht km. ten Zuiden van het eiland Hai-Joen-Tao. Het gebeurde is gezien door twee andere Russische vliegtuigen, ook op oefenvlucht en door de Russische obser vatiepost op Hai-.Toen-Tiio. Het Russische vliegtuig vloog niet alleen niet over het Amerikaanse schip, maar naderde het zelfs niet. Het bevond zich op een afstand van meer dan 10 km. van het schip. Het schoot niet op Amerikaanse jagers. De sovjet-regering staat er op, dat een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld, dat de verantwoordelijken worden ge straft en dat het verlies wordt vergoed". Radio-Moskou heeft gezegd, dat vol gens de Amerikaanse ambassadeur de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan ondergeschikt zijn aan de Verenigde Naties en dat de kwes tie moest worden bezien in de Verenigde Naties en niet door de Amerikaanse re gering. Op de tentoonstelling Het Ned. Trekpaard" in Den Bosch teas gisteren dit machtige zestiental te bewonderen^ Onder dit voorwendsel, aldus radio- Moskou, weigerde de ambassadeur de nota in ontvangst te nemen. Volgens de radio werd de nota aangeboden door de Russische minister van buitenlandse za ken, Andrei Visjinsky. die ambassadeur Kirk er op wees, dat „een dergelijk motief geheel ongegrond" was, aange zien het incident niet in verband stond met de militaire operaties in Korea. Acheson over het incident Op een persconferentie heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken. Acheson, gisteren verklaard: De sovjet-officier in het neergeschoten vliegtuig met een rode ster kon ,,al dan niet een Rus" zijn geweest. Het vlieg tuig had zich op een „dreigende wijze" naar het centrum van de Amerikaanse vloot in het betrokken gebied bewogen. Het opende het vuur op de vliegtuigen, welke opstegen om het te onderschep pen. Het was hem, Acheson, niet duide lijk, waarom slechts een enkel vliegtuig „een dergelijke aanval" zou uitvoeren. „Wat echter van betekenis is was de aan wezigheid van een sovjet-officier". Door het incident kwam duidelijker dan ooit naar voren, dat het noodzake lijk was. dat de leden der V. N. met el kaar overeen kwamen, dat er geen hulp aan de Noord-Koreanen werd verleend en dat alles gedaan werd om aan de agressie een einde te maken. De gehele zaak zou door de Verenigde Naties behandeld worden. Het zou niet juist zijn, indien een land afzonderliik stappen zou doen, daar de vloot bij Ko rea op gezag der Verenigde Naties han delde. Russisch veto De Russische afgevaardigde Malik heeft zijn veto uitgesproken tegen de Amerikaanse resolutie, waarin alle lan den worden opgewekt zich te onthouden van hulp aan Noord-Korea. De resolutie werd met 9 stemmen tegen 1 (Rusland) aangenomen. Joegoslavië onthield zich van stemming. Dit was de 44ste maal, dat de Sovjet unie van haar vetorecht in de Veilig heidsraad gebruik maakte. In de resolutie worden voorts d« Noord-Koreanen gecritiseerd wegens „het blijven negeren van de Verenigde Na ties". Tenslotte vestigt de Sovjetrussische regering de aandacht van de Ameri kaanse regering op de „ernst van de eventuele gevolgen" van een dergelijke handeling. De nota noemt dit optreden „een misdaad" en stelt de Amerikaanse regering verantwoordelijk voor alle con sequenties, De Russische ambassade te Washing ton heeft de nota aan het Amerikaanse "(departement van buitenlandse zaken ge zonden. Dit departement heeft echter de nota bijna onmiddellijk geretourneerd. Vysjinsky, de Sovjet-Russische c Van buitenlandse zaken, zal de «o*81®,®11? de'egatie naar de alge- .y®,® Y^ngadering van de Ver. Naties W6r- te Moskou bekend, door dat functionarissen van de Amerikaanse ambassade verklaarden, dat door Vysjins ky een visum voor de Ver. Staten is aan gevraagd. (Van onze correspondent) Bij de Hoogezandse brug in Hoogezand- Sappemeer stak gisterochtend de 84-jarige J. B. zonder voldoende uit te kijken de rijweg over. Hij werd door een vrachtauto gegrepen en zodanig gewond, dat hij tij dens het vervoer naar het ziekenhui» te Groningen overleed, Dit cijfer is als volgt samengesteld: 599 doden bij gevechten; 5.366 gewonden, van wie 83 aan hun verwondingen zijn bezweken; 2.898 vermisten. De statistiek omvat slechts de namen van de militai ren, wier toestand tot dusver aan hun familie is medegedeeld. Zoals gemeld, 'bedroegen de Amerikaanse verliezen op 25 Augustus 6.886 man. Naar van de zijde van het Belgische ministerie van landsverdediging wordt medegedeeld, zijn tot heden reeds 1790 aanmeldingen voor het vrijwilligerscorps voor Korea binnengekomen. Hieronder zijn echter 281 onvolledige en 591 niet ontvankelijke aanvragen. Vliegtuigen van de V.N. treden thans weer op tegen de Noordelijken. Pohang, de havenstad, die pas door de communis ten werd bezet, is gisteren zwaar bestookt en naar men zegt zijn verschillende muni tie opslagplaatsen geraakt en in de lucht gevlogen. De stad bevindt zich vol Noord- Koreanen, doch de rode opmars in dit ge bied schijnt door de verdediging te zijn opgevangen en onder controle gebracht. Ongeveer 20 km ten Zuiden van Pohang konden de Amerikanen zelfs enige terrein winst boeken Tachtig Shooting Stars en 51 Mustangs bestookten de N.-Koreanen langs het gehele front. Zes tanks werden buiten gevecht gesteld, zes vernietigd en drie waarschijnlijk vernietigd. Ook artil lerieposities en vrachtauto's werden aan gevallen. Een zware aanval op Masan aan het Zuidwestelijke front werd door een tegen aanval afgeslagen, met grote verliezen aan beide kanten. Bij Jongsan blijven de Amerikanen vorderingen maken tegen de weinig tegenstand biedende Noor'delijken. Ongeveer 21 km t. N. van deze stad werd een aanval afgeslagen en op een andere plaats wisten de Amerikanen tot de Nak- 'tong dooi» te dringen. Langs de rivier de Nam, aan het Zuid westelijke front, zjjn grote troepencon centraties waargenomen en men verwacht in dit gebied een nieuw Noordkoreaans offensief in de richting van dc basis Ma- san. De Noord-Koreanen hebben twee pas gevormde tankbrigades, in het geheel 84 tanks, naar de fronten gezonden, zo deelt een officier van de Amerikaanse inlichtingendienst mede. Volgens gevan genen zijn de pantservoertuigen vooruit gezonden naar de linies, waar zij zeer nodig zijn en zullen infanterie en geme chaniseerde eenheden, die de tanks steu nen, later komen. De tanks behoren tot het Russische type T—34, dat de Noord- Koreanen gewoonlijk gebruiken. Deze bewegingen duiden er op, dat de Noordelijken het plan hebben hun offensief te versterken. Bij de aanvallen der laatste dagen zijn slechts weinig Noordkoreaanse tanks waargenomen Het Amerikaanse departement van de fensie deelt mede, dat de Amerikaanse verliezen in Korea op 1 September &86S man bedroegen. gavond om half acht sloeg in van de Pieter Lastmankade in ..„am-Zuid een kano om, waarin twee jongens van de familie H. waren gezeten. Een schilder, de 29-jarige P. B., die het ottgéluk zag gebeuren, sprong on middellijk gekleed te water. Hij slaagde er in een. van de twee jongens levend op de"V61 'te brengen. De andere verdronk echter. Het lijkje is later door de rijks politie te water opgehaald. De schilder raakte bij zijn reddingspogingen zijn horloge kwijt. (Van onze correspondent) Gistermiddag om half drie is de 47-ja- Maandag wordt te New York een lucht alarmstelsel ingevoerd. In afwachting van het plaatsen van sirenes op bepaalde pun ten in de stad, dienen de sirenes van de politie- en brandweerauto's om alarm te blazen op een sein van de Amerikaanse luchtmacht. Deze sirenes mogen dienten gevolge uiteraard voor geen andere doel einden gebruikt worden. Arthur W. Wallender, directeur van de burgerlijke verdediging, verklaarde in verband met deze maatregel: „Niets wijst er op, dat het gevaar van een aanval op de stad New York thans groter is dan laten wij zeggen zes weken geleden. Doen wij zijn van oordeel, dat een dergelijk systeem voor onmiddellijk gebruik be schikbaar moet zijn in het kader van onze voorbereidingen voor de bescher ming der burgers". loodgieter F. K. uit Sluiskil (ge meente Terneuzen), na met zjjn bestel auto vermoedelijk in botsing te zijn ge komen met een zware met vlas geladen vrachtauto, geslipt en in het kanaal Ter- neuzenGent gereden. Een uur later is met behulp van sleepkabels en een kraan wagen de ruim zeven meter diep liggen de auto gelicht. In de cabine vond men het levenloze lichaam van de bestuurder. Sofocles Venizeloy, de nieuwe liberale eerste minister van Griekenland, is gis teren met zijn liberaal-socialistische rege ring voor het parlement verschenen en heeft verklaard, dat de politek van de regering er op gericht is „de vrede te beschermen". Hij voegde er aan toe: „De regering weigert de natie moreel te ontwapenen, zolang geen bewijzen voorhanden zjjn, dat de vijanden van Griekenland berouw heb ben". „Maar als dit berouw oprecht is, zal de regering niet aarzelen verder te gaan dan de door het vorige kabinet uit gestippelde clementiemaatregelen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1