Nieuwe richtlijnen voor het Concertgebouworkest Deens jacht vocht met de storm Wat zijn de oorzaken van de prijsstijging De Middenstand werd er buiten gehouden De uitkering aan dr. W. Mengelberg Zes en dertig doden bij treinramp Hoe de aardbeving woedde De lonen en prijzen mjksmuseum 100.000 bezoekers Sukarno beëdigde nieuwe kabinet erongelukte „Firefly" geborgen De loonsverhoging Belangrijke invloed van de intern, situatie Overvallen op Oost-Java In October Staatskerk? PAGINA J DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1950 Mr. Van Rltijn licht beslissing der regering toe I Denemarkens befaamdd visvrouwen zijn onmisbaar in liet stadsbeeld van Kopenhagen. De vijf opvarenden van het Deense jachtje „Kometen", dat Woensdag onder weg was van Amsterdam naar. Great Yarmouth, hebben een angstige nacht beleefd, nada't het scheepje gisteravohd laat tijdens de opstekende storm op ca. 15 mijl Z.Z.W. van IJmuiden, in moeilijk heden was geraakt. De „Kometen", eigendom van de Deen se fabrikant C. H.. die in Engeland woont, zond noodseinen uit .waarop de IJmuidense reddingboot „Neeltje Jaco- ba te hulp snelde. Hoge golven sloegen over het jacht, waarvan de boegspriet en de radio werden vernield en deden de machinekamer vollopen. De „Kometen" hield zich echter taai en slaagde er van morgen vroeg in, geassisteerd door de sleepboot „Nestor" en de „Neeltje Jaco bs IJmuiden te bereiken. De „Neeltje Jacoba" had tevoren nog een ander werkje opgeknapt, Toen de reddingboot n.l, uit IJmuiden onderweg was naar de „Kometen", werd van wal sf gewaarschuwd, dat de Urker botter „U.K. 35", die een andere botter op sleeptouw had, eveneens in moeilijkhe den verkeerde en op de Noorderpier dreigde te lopen. De „Neeltje" heeft toen eerst|fde botter binnengeloodst en is daarnd op zoek gegaan naar het Deense jacht. 1 blendammerbotter in nood Nog een ander schip heeft met de storm te kampen gehad. Het was de Voleodammerbotter „V. D. 157", die vannacht te vergeefs probeerde de haven van Hoorn binnen te lopen. Toen het vaartuig op een gegeven moment door de wind wilde gaan, scheurde het groot zeil, waardoor de botter in een hache- lijke positie kwam te verkeren. De be manning, bestaande uit schipper J. R. en ztjn knecht N. S., wierp twee ankers uit, doch deze grepen zich niet voldoen de vast, waardoor de botter tenslotte op de stenen glooiing achter de gevangenis werd gesmakt. Daar hoorde bewakers het hulpgeroep van de opvarenden, die hierna door middel van een Hin van hun zwaar beschadigd schip konden worden gehaald. Bij een treinongeval in de Braziliaanse staat Sao Paulo zijn 36 personen om het leven gekomen en meer dan 100 gewond. De trein liep bij Pantojo uit de rails en kantelde. Verschillende wagons werden geheel vernield. In dezelfde staat is op dezelfde dag een goederentrein met een personentrein in botsing gekomen, waarbij 12 vrouwen werden gewond. Volgens te Rome bekend gemaakte of ficiële cijfers zijn door aardschokken, die in centraal-Italië Dinsdag en Woensdag zijn waargenomen. 5 personen gedood en 550 gewond. Te Teramo, de stad die het meest te lijden had van de aardbeving, vonden drie personen de dood. Tenmin ste 100 huizen meest oude woningen, wer. den volledig vernield of zwaar bescha digd. De verbindingen met de geteisterde streken zijn verbroken. De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, die de bespre kingen tussen de Stichting van de Arbeid en de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek heeft ge leid, zal de beslissing der regering inzake lonen en prijzen morgenavond door de radio toelichten in de uitzending „Ver klaring en toelichting" over 19.15 uur via Hilversum II. Om half vier gistermiddag passeerde de honderdduizendste bezoeker de tourni- quetten van het Rijksmuseum te Amster dam ter bezichtiging van de tentoonstel ling van 120 beroemde schilderijen uit het Kaiser Friedrich-müseum te Berlijn. Het was de heer H. Struik uit Rijssenydie met zijn echtgenote en dochter, een uitstapje naar de hoofdstad maakte. De waarne mend hoofddirecteur van het museum, dr. A. van Schendel. feliciteerde de gelukkige cn bood hem als herinnering een boek over Rembrandt aan. Het nieuwe Indonesische kabinet waar van de samenstelling: gisteren bekend werd gemaakt en dat vanochtend door president Sukarno *is beëdigd, rekent in het parlement op de steun van minstens 110 van de 235 leden, aldus een bericht van Radio Indonesië. Een vooraanstaand lid van de Nationa listische Partij, welke partij in het kabi net niet is vertegenwoordigd, verklaarde, dat de Nationalistische Partij in het nieu we parlement de oppositie zal vormen, maar dat het kabinet toch op haar steun kon rekenen, als het in het belang is van Indonesië. Op het laatste ogenblik had Natsir nog enige wijzigingen aangebracht in de sa menstelling van zijn kabinet. Deze zijn: Minister van binnenlandse zaken is mr. Assaat (partijloos); van Waterstaat en wederopbouw is prof. ir. Johannes (Nationale Federatie); minister zonder portefeuille (dus zonder speciale op dracht inzake het vraagstuk-Irian) :s Harsono Tjokroaminoto (P.S.I.); mr. Tan- aiono Ma nu van de B.T.I. (Indonesische Boerenpartij) is benoemd tot minister van landbouw in plaats van de heer I. J. Ka- simo van de Partai Katholik Indonesia. Van der Tak's Bergings Mij. uit Rot terdam is er in samenwerking met de Koninklijke Marine in geslaagd, de bij Kijkduin verongelukte „Firefly" te lich ten. Het bergingsvaartuig „Am" is, met het vliegtuig op sleeptouw, gisteravond om zes uur bjj Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg binnengelopen en zal daar op stroom blüven liggen. Het toe stel, dat nog half onder water ligt, is vanmiddag door de bok „Kondor" op de wal gezet. Op de Algemene Begraafplaats te Hui zen is vanochtend de piloot W. van de Born met militaire eer begraven. Naar wij van de Marine vernemen, heeft het nader ingesteld onderzoek uit gewezen, dat de reddingsmiddelen van de piloot volmaakt in orde waren. Van de Born had zijn zwemvest goed aan. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten ge acht, dat hij na het verlaten van zijn vliegtuig nog door het zinkende toestel is meegetrokken, bijvoorbeeld doordat een lijn van zijn parachute of zijn rub berboot nog vastzat en dat dit de oorzaak van zijn verdrinking is geweest. °ncterhoud vrij aanmerKenjK hebben beïnvloed. Te wijzen valt op het aardappelen van de oude oogst en het laat komen van de vroege aardappelen. Waardoor de nriizen vrij waardoor de prijzen vrij De criminaliteit in Oost-Java is nog steeds zeer groot. De vorige week werd een overval gepleegd op de suikerfabriek Krembung, in de Sidoardjo-delta. De ben de van ongeveer tien man werd echter door de onmiddellijk uitgerukte politie van Sidoardjo die nog beschoten werd verdreven. Drie leden van de bende werden gearresteerd. Maandag werd tussen Krembung en Porrong een jeep van de suikerfabriek Tulangan aangehouden door vtjf perso nen, van wie een tnet een revolver was gewapend. Een employé, die in de jeep zat, wist de man met de revolver te ont wapenen. De vjjf bendeleden sloegen op de vlucht. Dinsdag werd tussen Krembung en Prambon een auto aangehouden door vijf man van wie er een met een stengun en een met een geweer was gewapend. De chauffeur gaf de sleutel niet af. maar de lieden hadden zelf een paSr contactsleu teltjes bij zich en gingen er met de auto vandoor. Volgens Evangelische kringen te Berlijn voltooien Oostduitse regeringsfunctiona rissen thans plannen tot vorming van een „staatskerk" in de Sovjet-zone na de ver kiezingen van 15 October. Uit berichten uit alle delen van deze zone zou blijken, dat medewerking wordt gezocht van pre dikanten, die het niet eens zijn met de gang van zaken in de Protestantse kerk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3