Truman voorspelt terugtocht der Noord-Koreanen onder Offensief nabij Taegoe controle? Regering wenst geen nieuw over leg met Aruba SwarssSSI'™?» isssssr i—«sss Arrestatie van 266 communisten in Frankrijk sigarettenimporteurs over omzetbelasting V.-raad verwerpt sovjet-klacht Conchita Cintron, de schone stierenvechtster Hongarije verbiedt kloosterorden Frankrijk ruimt deel van zijn vijfde kolonne op Grootste actie sinds 1939 van contra spionagedienst Vrijdag 8 September 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In de Sector Yongtsjon wordt een nieuwe aanval verwacht De kwestie Nieuw- Guinea De loonsverhoging. Protesten tegen zetelverdeling zijn ongemotiveerd Woningen voor gedemo- biliseerden Bus met pelgrims verongelukt ONDI LO NDER DE U P E „verhoging overbodig Over beweerde bombardementen op burgerdoelen ^Na haar huwelijk, dit j aar, uit de arena^j K Rekenles voor vaders Binnen drie maanden opheffing WEERBERICHT President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie als zijn mening te kennen gegeven, dat vóór het eind van deze week de Noordkoreaanse strijdkrachten teruggeslagen zullen worden op de positie, die zij tien dagen geleden innamen. Indonesische delegatie voor Unie-conferentie Vijf pet. ook boven 3600 gulden gewenst HET INDONESISCHE REGERINGSPROGRAM BRANDSTOFFENBIJSLAG Impasse moet voorkomen worden Prins Bernhard verricht eerste steenlegging GEWORDEN" KOPPIG f- J De verwachting van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewolking. Tijdelijk krachtige en langs de kust mogelijk harde wind tussen Zuid 611 West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zaterdag 9 September: Zon op 6.04 uur, onder 19.10 uur; maan op 2.04 uur, onder 18.32 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gevraagd naar commentaar op de posi tie in de zuidelijke punt van het schier eiland, ontweek Truman eerst een ant woord met de woorden: „Ik ben geen theoretisch strateeg", doch daarna ver klaarde hij, dat de frontlijn der V. N. in Korea de laatste tien dagen geen ver andering had ondergaan. Toen journa listen hem er op wezen, dat de laatste dagen herhaaldelijk in de bladen ge- was, dat strijdkrachten der V. N. werden teruggeslagen, erkende Truman, dat het front op enkele plaatsen was „inge<,eukt doch hij voegde er aan toe, dat de Noord-Koreanen vóór het eind der week op hun vorige stellingen zou den zijn teruggedrongen. Het incident met het Russische vlieg tuig in Korea noemde Truman een aan gelegenheid ter overweging voor de V. N. „Bovendien was het een vliegtuig der V. N., dat het toestel neerschoot", zo verklaarde hij. De Noordkoreaanse troepen, die oprukken naar de stad Taegoe, ston den Vrijdagochtend nog slechts 16 ten Noorden en 10 Km. ten Zuidwesten van dit voor de verdedi gers zeer belangrijke strategische punt verwijderd. De Amerikaanse eerste cavaleriedivisie kon, gesteund door de luchtmacht, ten Noorden van de stad twee nieuwe rode aan vallen afslaan en volgens het hoofd kwartier van het achtste Amerikaan se leger i8 het machtige Noord- koreaanse offensief van Taegoe in Oostelijke richting naar de zee „doodgelopen". Aaa het na'bij de havenstad Po- hang 'waaHv^L nsdag ingezette krach tige Noordkoreaanse offensief door de verdedigfs ta OPgevan«en> was rode druk 'glhter to de^fctor Yelyk sterk ,«r opbouwen. "xen Wes^n van Jongsan drong Ame- lse infanterie door tot onge® -Q nkaanse Nakton,gi die thaV*61 10 pers vielen Noordkoreaanse concentraties aan, terwijl zware bommenwerpers hun doelen verder naar het Noord-Oosten en het Noord-Westen zochten. Een tweede escadrille „Sunderland '- vliegboten van de Britse luchtmacht, zal Zondag uit Singapore in Korea aankomen. Communistische legerleiders dwingen de bewoners van veroverde Zuidkore- aanse steden en dorpen om voor het ver voer van munitie naar het front te zor gen, zo wordt in rapporten van de Ame rikaanse inlichtingendienst verklaard. De Noord-Koreanen, die zo min moge lijk van de wegen gebruik maken met het oog op de aanvallen uit de lucht, geven aan de dorpshoofden kleine pak ken munitie of andere vitale voorraden. De dorpen zijn verantwoordelijk voor het doorgeven van deze pakken aan het volgende dorp en zo leggen de voor raden de weg naar het front af. De Amerikaanse luchtmacht deelt mede, dat in de naaste toekomst vier groepen jager-bommenwerpers en een tactische verkenningsgroep van de nationale garde zullen worden opgeroepen. K.M. van water heeft. hoog de Zuidkust werd heden^r-^ 'r. Noordkoreaanse aanval afgeslagen en voorts wefden vooruitgeschoven I oor<je. ,lS weer, bleel J, g* „n >,et front concentreren. SSïïÏÏ.SA™ wer-be™™»""- Van welingelichte zijde verneemt Aneta, dat ultimo September minister Leimena en de heren Anak Agung Gde Agung en dr. Suparmo naar Nederland zullen gaan om deel te nemen aan de speciale Unieconferentie inzake Nieuw- Guinea. Mocht Anak Agung inmiddels tot ge zant te Brussel zijn benoemd, dan zal im als gevolmachtigd minister aan de be sprekingen deelnemen. Als deskundige is aan deze ielegatie toegevoegd Mon. Yamin. Voorts wordt vernomen, dat de moge lijkheid bestaat, dat dr. Suparmo, die in het kabinet der R.l.s. minister zonder portefeuille was, speciaal belast met Irian, in het nieuwe kabinet der R.I.S. dezelfde functie zal krijgen Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft er by de regering op aan gedrongen de beslissing inzake een loons verhoging van 5 pet. tot een bedrag van ten hoogste 180 gulden per jaar, te wyzi- 8'Cn ji ze z'n* dat vergunning verleend W<ij °°k voor de inkomens boven 3600 gulden een volledige loonsverhoging van 5 pet. te geven. Tijdens zijn eerste zitting gistermiddag heeft het Indonesische kabinet het volgen de programma opgesteld: 1- Het zo spoedig mogelijk houden van algemene verkiezingen; 2. Consolidatie en verbetering van het regeringsapparaat; 3. Verbetering der binnenlandse vei ligheid; 4. Verbetering van het welvaartspeil van de grote massa; 5. Verbetering van de huisvesting; 6. Verbetering van de volksgezondheid; 7. Consolidatie van de legerorganisatie en vergemakkelijking van de terugkeer van soldaten en guerillastrijders tot het burgerleven; 8. Voortzetting van de campagne om Nieuw-Guinea voor het einde van het jaar bij Indonesië in te lijven. 9. Handhaving van een onafhankelijke buitenlandse politiek. Evenals vorige jaren zal in de winter periode aan personen, die een uitkering ontvangen krachtens de bepalingen van de sociale bijstandsregeling en de zelf standigenregeling (groepen A en B), een brandstoffenbijslag worden verstrekt. Het moet de Kamer duidelijk zijndat er voor de regering geen mogelijkheid be staat op de voorgestelde zetelverdeling in de Nederlandse Antillen terug te komen en daarmee de Interimregeling zelf op nieuw in overweging te brengen, minder nog het overleg hierover met de Antillen te heropenen. Dit delen de ministers Van Schaik en Van Maarseveen mede in hun Memorie van Antwoord op het nader ver slag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer op het wetsontwerp Interimregeling Ned. Antillen. Zoals men weet zijn ter zake van de zetelverdeling, waarbij aan Curasao een overwicht zou worden toegekend, tal van protest-telegraihmen en adressen uit Aru ba tot de Eerste Kamer en de regering gericht. De regering merkt over deze kwestie nog het volgende op: Uit het nader verslag van de commissie van rapporteurs blijkt, aat ae commissie zoekt naar een "ov.eiï);^iggt1"f„„VAn £e zogenaamde „tegenstelling t sen Aruba en de regering". Het komt de regering voor, dat de ge dachte aan een overbrugging z°wel op z'ch als in verband met ^aarin zich de onderwerpeUjke aangele- |®nheid bevindt, verlaten moet gorden en Xat de Kamer uitsluitend voor de besiis- n£? staat of zij het wetsontwerp al dan r>„-al aanvaarden. Kamtds bii de behandeling in de Tweed als aar. "ïaren zowel aan de regering ze ba voik„ e Kamer de gevoelens van Ar - regerin2men hekend. Desondanks heeft de ontwerr. tgeen ogenblik geaarzeld hij he zij van ie Persisteren, niet alleen om aai lijke spoP,ï"deel was met de meest moge- te moeten aan de Antillen de autonomie de Arubaan Zekeren- maar ook omdat zij verdeling n,! bezwaren tegen de zetel zin ontbloot ^"aptiveerd en van redelijke De regering rd?,eldO- u heropenen nu T11 zeker met het overleg de bezwaren valf >aed® Kamer, die met was en door midril,uba volkomen bekend van voorbereiding van. haar commissie gatie had gehoo?! ea" Antillaanse dele tie partijen zich' Lde stemmen van regeling heeft uitge °°rrrde voorgestelde vens valt te bedenken at,'a t presentatieve) delegatk le (z?el re" de de afgevaardigde u>V u0e beh°or" De regering is steeds bereid geweest met gerechtigde bezwaren, ook van min derheden zoveel mogelijk rekening te houden, en te streven naar oplossingen, die, behalve voor haarzelf, ook voor de minderheden aanvaardbaar zijn. Haar verdelingsvoorstel is dan ook op zichzelf reeds een compromis. Aruba wil échter het onderste uit de kan hebben. Het eiland wordt beheerst door de gedachte, dat het evenveel ze tels in de Staten dient te hebben als Curacao en voedt die gedachte met een beweerde angst voor overheersing en benadeling door het eiland Curagao. De regering moet er nogmaals op wijzen, dat er voor die naar voren gebrachte angst geen houdbare gronden aanwezig zijn. De regering zelve zal er naar streven om met behoud van de noodzakelijk staatkundige eenheid van het gebiedsdeel der Antillen zelf, voor de eilandgebieden een doelmatige autonomie-regeling tot stand te brengen, welke de bemoeiingen der Staten tot beperkter proporties terug zal brengen. De .^gering vertrouwt, dat ook de Ka mer thans tot de conclusie zal kunnen ™en> dat aanneming van het wetsont- enige weg is en om op korte 1,7™, de no°dzakelijke staatsrechtelijke i^mLngen voor en in de Antillen tot hfengen èn om te voorkomen, dat ait geoieasdeel ten prooi wordt aan een nodeloze verlenging van de daar heersen- 5e.! t i.iie1 komt te verkeren in een hoogst bedenkelijke impasse, waarvan de gevolgen niet zijn te voorzien. Repatrianten uit Indonesië. In een lange rij staan de legerauto's die uit Indonesië terug komen. Smerig, verveloos en roestig wachten zij op de terreinen van de Kon. Rott. Lloyd op hun verder lot. Alkmaar zal, als een der eerste ge meenten in ons land een flink aantal woningen voor gedemobiliseerde militai ren gaan bouwen. En er wordt haast achter de zaak gezet. Volgende week Don derdag, 14 September, zal de eerste steen gelegd worden voor 96 woningen, die aan gedemobiliseerden zullen worden toege wezen. Z. K. H. Prins Bernhard heeft dit feit belangrijk genoeg gevonden om er voor naar Alkmaar te komen en de plech tigheid van ae eerste-steenlegging zelf te verrichten. Daarna zal de Prins nog enige Alkmaarse bedrijven bezichtigen. Een autobus met 45 Franse semina risten en geestelijken van het seminarie van Poitiers, is nabij Ravenna in botsing gekomen met een ander voertuig. Een priester kwam om het leven en 25 seminaristen en de seminarie-rector werden gewond. De vrouw, de moeder en de beide kinderen van de bestuurder liepen verwondingen op. De 31 gewonden zijn naar het ziekentiuis van Ravenna overgebracht. Vijf of zes hunner bevin den zich in zorgwekkende toestand onder wie de rector van het seminarie van Poitiers. Ook de moeder van de bestuurder en één der kinderen zijn zwaar gewond. De seminaristen, die terugkeerden van een bedevaart naar Rome, waren op weg naar Venetië. (Telefonisch van onze Parijse correspondent.) Donderdagochtend vroeg is de Franse contraspionnagedienst de grootste actie sinds 1939 begonnen. Tweehonderd zes en zestig buitenlandse com munisten zijn gearresteerd en de actie wordt voortgezet. De meesten werden gearresteerd in Parijs, Marseille, Toulouse, Straatsburg, Lyon en Rijssel. „Niet de moeite waard" Na de sigaretten!abrikant en, die een protest aan de Staten-Gcneraal gezonden hebben, maken nu ook de importeurs be zwaar tegen de voorgestelde verhoging van de omzetbelasting op sigaretten. Zij zeg£en' zij daaraan nog meer strop zouden hebben dan de fabrikanten. Bovendien is deze verhoging, volgens hen, overbodig geworden De sigarenin- dustrie heeft op het ogenblik geen hulp meer nodig, want de fabrieken kunnen de orders mei meer aan. Levertijden van zes tot zeven weken voor sigaren zijn weer aan de oi"de vaI> de dag. Fabrikanten en importeurs zetten in Nederland °P °&enblik zeven milliard sigaretten per laar om. In het eerste ha|f_ jaar »aD ,nï0mel.de omzet in geld (kleinhandel) iuLs mdhoen gulden. Hier van vloeide 6 p ocent linea recta aan accijnzen en u aan omzetbelas ting in de schatkist Dit is meer dan werd begroot. Indien bij de tegenwoordige prij zen op sigaretten boven de zeventig cent ■er pjeje zes mplaats van drie procent omzetbelasting zbUT°.„ rufaheJen, dan zou slechts een bate van ruim drie mil- lioen gulden extra verkregen worden. Dit is, zo redeneren de importeurs, „de moeite niet waard omdat zowel heg bedrag aan accijnzen, zowel ais de ba ten aan omzetbelasting reeds aanzien lijk boven de ramingen zijn. Daartegen over zou door diezelfde drie millioen een zeer zware extra last op de bedrij ven van fabrikanten en vooral van im porteurs, die uitsluitend duurdere mer ken invoeren, worden gelegd. Er zou, gezien de aanzienlijke extra baten, eerder aanleiding zijn om de ac cijnzen op sigaretten van 62 tot 58 pro cent terug te brengen. Dan zouden die accijnzen eindelijk gelijk staan met die in België en Luxemburg. De sterk stijgende tabaksprijzen zullen de kleinhandelsprijzen van Amerikaanse. Engelse, Egyptische, Griekse en Turkse importsigaretten enorm beïnvloeden. Men verwacht als gevolg daarvan kleinere om zetten. De baten van de accijnzen zullen echter niet minder worden; eerder zal het tegendeel het geval zijn. Daarom wenst men veeleer accijnsverlaging en verdwij ning dan verdubbeling van de omzetbe lasting. Toen vele maanden geleden in de omgeving van Toulouse het lijk van een vrouw gevonden werd, leidde dat uiteraard tot een zorgvuldig politie onderzoek, - dat maanden èn maanden duurde en tot allerlei ontdekkingen voerde, o.a. ook van geheimzinnige verdwijningen. Weldra had men de indruk, dat een onderlinge afrekening had plaats gehad onder verdachte per sonen, die tot de Spanjaarden behoor den welke na de nederlaag der roden de grens waren overgetrokken. De sterk van communistische elemen ten voorziene roden bleken een heel lastig volkje te zijn, dat men om ze beter te kunnen bewaken en geen inci denten met Spanje te krijgen uit de grensstreken had verwijderd en naar het Noorden opgedreven, waar de mees ten op het land of in de fabrieken werk vonden. Een deel van hen leefde ech ter van misdaad en politieke actie en werd vermengd met communisten uit Rusland en andere landen van achter „het ijzeren gordijn". Vooral Toulouse en omgeving was het centrum van actie ten gunste van het communisme. Frank rijk moest die Spanjaarden wel gastvrij heid geven, daar deportatie uitlevering aan Franco zou betekenen De communistische actie is langzamer hand zeer sterk georganiseerd en men had reeds het vermoeden, dat een deel der gasten voor de Russische spionnagedienst werkte. Hef heeft lang geduurd eer men de organisatie geheel heeft kunnen achter halen en nu bij het onderzoek behalve de moordzaak en de verdwijningen bij ver dachten een zender is ontdekt, die ge gevens verstrekte aan Moskou beseft men met een belangrijke organisatie van de vijfde colonne te doen te hebben, waaraan ook Russen en andere nationaliteiten deelnemen De moordzaak is aan de militaire justi tie overgedragen en gelijktijdig heeft de veiligheidsdienst ingegrepen. Er moest met grote behoedzaamheid gewerkt wor den om met succes het net te kunnen dichthalen, hetgeen gisteren gebeurd is. Van ongeveer 300 belhamels had men zich zekerheid kunnen verschaffen, of zij werkten voor de Russische verspieding. Een grote razzia werd voorbereid, zowel voor de streek van Toulouse als in andere centra in Frankrijk, en het is gisteren in de vroege ochtend gelukt 26(5 personen te grijpen. Naar de overigen "wordt nog gezocht. De arrestaties gelden hoofdzakelijk vreemdelingen, die over de grens zullen worden gezet, doch aangezien dit niet kan gebeuren over de Spaan se grens, zullen de Spanjaarden de keus krijgen tussen naar Rusland gaan of het concentratiekamp. Dertien van hen zjjn Italianen, 80 behoren achter „het ijzeren gordijn" thuis, 160 zijn Spanjaarden. Maar onder de Spanjaarden zijn er maar 30, die naar de communistische heil staat willen gaan. Honderdtwintig arrestaties hadden plaats in Toulouse en omgeving, 26 te Marseille, verder een aantal in het Loire- gebied en in het Noorden. Er zijn zelfs een Poolse generaal en een Poolse prim- ses gearresteerd. De operatie heeft zich niet uitgestrekt over enige Franse com munistische organisatie. De- Spaanse communistische organisatie in Frankrijk is ontbonden en ook de Catelaanse ge- unifieerde socialistische partij, die onder communistische invloed staat. De ver breiding van „Mundo Obrerq", het com munistische orgaan, is verbóden en de verdere Spaanse communistische vereni gingen moeten ook opgeheven worden. Reeds had de minister-president Ple ven in zijn rede van Straatsburg een krachtig optreden tegen de vijfde colonne aangekondigd en men verklaart nu, dat een grote zuiveringsactie is ingezet om in de eerste plaats zich van de vreemde lingen te ontdoen die van de gastvrij heid gebruik maken om voor het com munisme te werken. Het is duidelijk, dat communisten, die van spionnage ver dacht worden, niet over de grens gezet worden, maar aan de militaire recht spraak worden overgeleverd. Er zijn van die koppige dingen, welke de mensen ondanks alle beschaving niet afleren. Wij willen het nu niet hebben over daden, maar over bepaalde uit drukkingen, waarbij het spraakgebruik zoveel burgerrecht heeft verkregen, dat iedere burger het recht heeft ze in de beschaafde kringen te gebruiken. Niet tegenstaande men op woordenkeus nogal scherp pleegt te letten. Als iemand zich beschaafd weet uit te drukken, dan vindt men hem veelal een net persoon, zonder te letten op zijn daden. Blijkt een ander wat ruw in de mond, dan acht men hem geen heer te zijn, ofschoon die persoon in zijn handel en wandel mogelijk meer heer is dan die eerste „nette mijnheer". Maar enfin, laten wij daarover niet verder filosoferen. Het gaat hierom. Toen wij onlangs een onzer spruiten als hoofd van het gezin, erop wezen, dat men niet spreekt van „kop" als men het over een mensenhoofd heeft, werd ons gerepli ceerd door het kind van de eeuw der techniek, dat ieder toch een hoofdstel voor de radio een koptelefoon noemt. Ge lukkig konden wij hem tegenwerpen, dat juist dezer dagen een blijkbaar heel nette juffrouw voor de microfoon over een hoofdtelefoon sprak. Eerlijk gezegd echter had de jeugdige opposant gelijk. Men spreekt inderdaad over koptelefoons, terwijl deze dingen toch voor mensenhoofden bestemd zijn. En het ergste is, dat er oaeer van die koppige uitdrukkingen zijn. Noemt men een goed student niet een knappe kop? Of te wel een ijverige: een studiekop? Zegt men mede niet, dat iemand koppig is? En welke jongeman laat zijn kop niet gaarne op hol brengen door een lieve zwartkop? Nu hebben wij het alleen maar over uitdrukkingen, welke men in de beste families straffeloos kan gebruiken. Wordt echter het dagelijks spraakgebruik ge raadpleegd, dan breekt men zijn nek over koppen, welke eerbiedwaardige hoofden dienen te zijn. Z'n hoofd loopt er dan van om! En het gekste is, dat men heel eerbie dig spreektpardon: zingt van een paardenhoofdstel, terwijl een ander ge zegde berekent, dat er maar anderhalf man en een paardekop aanwezig waren. Wij geloven intussen niet, dat het pro bleem zo ernstig is, dat men de koppen bij elkaar moet steken om 'n gilde te vormen van beschaafde koppensnellers. Laten wij ons hoofd koel houden. Er blijkt alleen uit, dat zeggen wel gemakkelijker wordt geacht dan doen, doch dat zich fatsoen lijk uitdrukken ook niet altijd meevalt. Er gaat zo licht iets de mensen door het hoofd. Er zijn trouwens andere zorgen; b.v. over hetgeen anderen in het hoofd halen. Men breekt zich het hoofd over de inter nationale toestand, daar, wanneer knappe koppen op politiek en economisch gebied in conferentie bijeenkomen, geldt: zoveel hoofden zoveel zinnen. Verder dreigt men zelfs zijn hoofd te verliezen over de duurte. Een geluk is er: wij behoeven ons arme hoofd niet te martelen met de vraag, hoe wij die 5 pet. loonsverhoging soldaat zullen maken. En tenslotte, wat maken wij ons kop zorg, of, als wij het moede hoofd hebben neergelegd, het brave nageslacht ons „bolletje" zal betitelen met doodskop of doodshoofd. Dood zijn wij in elk geval. Hoofdzaak is, dat Wij niet koppig maar goed zijn afgestorven. ANALYST. De Veiligheidsraad heeft Donderdag de Russische klacht over beweerde bom bardementen op burgerlijke doelen ver worpen. Ernest Gross, de plaatsvervangende Amerikaanse afgevaardigde, sprak de Russische beschuldiging tegen, dat de Amerikaanse luchtmacht „onverdedigde burgerlijke doelen" zou bombarderen. Hij zei, dat slechts aanvallen op militaire doelen werden uitgevoerd. De Noord- Koreanen vorderden burgers op om bij militaire operaties te helpen en gebruik ten burgerkleding voor soldaten. Gross verklaarde verder, dat de Noord- Koreanen woonhuizen, ziekenhuizen en scholen gebruiken voor opslag van oor logsmateriaal. Er waren van geallieerde zijden millioenen pamfletten onder de be volking verspreid, waarin zij werd ge waarschuwd. „Maar deze misdaden zin ken in het niet bij het in koelen bloede neerschieten v#n ongewapende en ge wonde gevangenen", aldus Gross. Bewij zen hiervoor waren beschikbaar. De Amerikaanse afgevaardigde zei, dat het internationale Rode Kruis een onder zoek diende in te stellen naar beweerde schendingen van internationale conven ties. Het Rode Kruis had echter geen toe stemming gekregen naar Noord-Korea te gaan. De Russische resolutie werd verwor pen met 9 tegen 1 stem (Rusland), bij 1 onthouding (Joegoslavië). Bij het begin van de vergadering had de voorzitter, Sir Gladwyn Jebt (Enge land), de vertegenwoordiger van Zuid- Korea, John Tsjang, uitgenodigd aan de raadstafel plaats te nemen. Malik noem de dit „onwettig en onbillijk", maar stel de geen pogingen in het werk om de Koreaanse vertegenwoordiger van de debatten te doen uitsluiten. Conchita Cintron, de schone jonge stie- renvechtster uit Peru, houdt er nog dit jaar mee op. Ze gaat en ze wil een heleboei kinderen hebben zegt ze. Maar geen van die kinderen zal ooit stie- renvechter(ster) mogen worden. „Dat is veel te gevaarlijk" verklaarde zij in een interview in haar hotel te Biar ritz, vlak nadat zij in de Aiena te Bayon- ne, een kleine stad, niet ver van de Spaanse grens, twee stieren had bevoch ten en gedood. Nog gekleed in het Spaanse cowboy- costuum, dat de klassieke dracht is voor stierenvechters, bekende de 28-jarige Lon. chita dat haar eigen ouders haar gewel dig hadden bedorven. „Mijn moeder" vertelde Conchita, „wil de meN graag alles laten doen waar ik zin in had. Er zijn meisjes, die graag vliegen, zeide zij: waarom zou naar Conchita dan geen stieren bevechten, als Ze daar plezier in had". ••Maar mijn vader hij is Amerikaan en heeft de militaire academie te West Point afgelopen heeft zich tot het laat ste toe verzet. Hij zei dat het te gevaarlijk was en smeekte me het niet te doen, maar toen hij zag, dat ik er niet van af te brengen was, gaf hij tenslotte toe. Als wij getrouwd zijn", zo vervolgde Conchita hartstochtelijk, „zullen mijn man en ik onze kinderen nooit zo bederven". Conchita heeft een zeer aantrekkelijk uiterlijk, haar gelaatskleur is zeer bleek, zij heeft grote blauwe ogen en gitzwart fluweelachtig tot de schouders reikend haar, dat ze in een platte wrong in de hals draagt. Haar aanstaande ia «Je 33-jarige zoo» van haar Portugese trainer; zij heeft hem een jaai geleden in Portugal ontmoet. „Hoe ik er toe gekomen ben stieren te bevechten? U kunt net zo goed een com ponist vragen hoe hij tot componeren is gekomen of een schilder waarom hij schil dert", zei zij schalks „Of ik ooit bang ben, en óf! Ik ben altijd doodsbenauwd als ik de arena bin nenkom, maar zodra het gevecht begint is het een kwestie van leven of dood, de stier probeert mij te doden en dus dood ik de stier" zei zij op zakelijke toon, terwijl ze een greep deed in een doos bon bons op haar toilettafel. „Twee keer heb ik een flinke mep ge had. De laatste keer was het vorige jaar in Mexico, toen ik precies hier en ze wees op de binnenzijde van een van haar benen een lange diepe jaap kreeg. Maar als je in de arena staat is de op winding zo groot, dat je geen pijn voelt Met de stieren is het net zo", vertelde zij. Terwijl zij sprak werden steeds meer "bloemen met felicitaties binnen gebracht. Ae keek er slechts terloops naar en ver volgde: „Wreed? Ik houd van stieren en ik ge loof niet dat het wreed is. Een stier in de arena kan tenminste vechten voor zijn leven en dat kan een stier in het abattoir niet. Bovendien, als een stier zich bij zonder moedig en fel toont, staan de toe schouwers op en beginnen met witte zak doeken te wuiven om de scheidsrechter te vragen hem het leven te schenken. Dat is me eens gebeurd; aan de wens van de toeschouwers werd voldaan en de stier werd onder schallende fanfares uit de arena geleid". -En dan nog ieti anders", voegde zü hieraan toe. „Als de stier niet wil aan vallen, kun je hem niet bestrijden en dan wordt hij ook weggeleid". Dit laatste was juist die middag bijna gebeurd, toen een van de stieren heel vreedzaam de arena was rondgewandeld en had geprobeerd over de afsluiting naar de toeschouwers te kijken. Maar na onge veer vijf minuten viel hij toch aan en kon Conchita beginnen te vechten. „Hoe het met de paarden staat? Ik ben gek op paarden, maar alleen heel oude worden in de arena gebracht, die beter dood kunnen zijn. Ze voelen heel weinig, want ze zijn deugdelijk beschermd en hebben een morfine-injectie gehad. Maar verwar deze paarden van de Spaanse pi- cadores niet met. de hogeschoolpaarden, die er op zijn afgericht de stier te ont wijken in de stierengevechten naar de Portugese stijl, die ik beoefen". Conchita vertelde dat voor de training van haar eigen paard, een prachtige schimmel, zes jaren nodig waren ge weest, Deze middag had het ln de arena op de achterpoten gelopen en midden in de strijd gedanst als een circuspaard Als Conchita niet over stieren praat is zij een zeer vrouwelijke vrouw „Ik houd van mooie kleren en als ik naar Parijs ga is het mijn grootste sensatie, dat ik naar hartelust kan winkelen", zei zij Zij leest veel, houdt van dansen en mu ziek en is een zeer vroom katholiek, Na haar laatste stierengevecht zal zij een boek schrijven over haar ervaringen in de arena, (Ass, Pr,) Omdat de vaders in het Engelse plaatsje Stockport hun kinderen met alle geweld willen helpen met hun rekensommen, ofschoon hun kennis van de rekenkunde niet meer helemaal up to date is, heeft de gemeentelijke commissie van on derwijs een cursus in rekenen geo pend voor ouders. Uit München arriveerde gisteren de eerste groep van de ontheemden uit Duitse kampen, die in Nederland zullen worden opgenomen. De mensen op het station in Arnhem. In een decreet van de Hongaarse rege ring wordt bepaald, dat alle religieuze orden op vier na haar activiteit moeten staken. Aan 59 religieuse orden is ge last haar kloosters binnen drie maanden te verlaten. In het decreet wordt geen melding ge maakt van maatregelen voor de voorzie ning in het levensonderhoud van de meer dan 10.060 kloosterbroeders en klooster zusters, op wie het decreet van toepas sing is. Dit, aldus de tekst, was een zaak voor een commissie, bestaande^ uit verte genwoordigers van de regering en de Kerk. Uitzondering is gemaakt voor de orden en kloosters, welker leden bestemd zijn voor het onderwijs in de scholen. Dit vol gens de overeenkomst tussen Kerk en de staat, die 30 Augustus is gesloten. In een brief, die 30 Augustus door da aartsbisschop Jozef Grosz, was onderte kend, werd verklaard, da' „de bisschop pen verwachten, dat de regering een bil lijke oplossing zal vinden met betrekking tot het aantal leden der religieuze orden en een menselijk bestaan zal verzekeren, vooral voor hen. die geschikt zijn voor de taak van geestelijke herders." Aartsbis schop Grosz tekende de overeenkomst na mens het episcopaat. De Hongaarse pers heeft het decreet nog niet gepubliceerd. De evacuatie van kloos ters begon begin Juni, toen de politie autoriteiten verscheidene orden uit de kloosters verwijderden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1