Prijzenpolitiek 21 September in de Kamer Koningin bezocht de Jaarbeurs Hartelijke belangstelling van het publiek Groot-Brittannië zendt nog een divisie naar Duitsland Kleine vooruitgang in sectoren Meer krijgsgevangenen belangrijke De Tweede Kamer gaat praten over de prijzenstop Churchill eist groot Europees leger MARSHALL AAN HET ROER DER AMERIKAANSE DEFENSIE Woensdag 13 September 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Wijziging van Noodwet-Ouderdoms voorziening aanvaard Wij ijziging noodwet- Drees Nog geen beslissing over 5 loonsverhoging Boven de grens van 3600. ATTLEEONTVOUWT Verrassende mutatie Nederlandse woningen voor Australië Belgische vrijwilligers voor Korea Kinderpostzegel-actie Nederlanders verlaten Oost-Indonesië WEERBERICHT K.. Landbouw-egalisatiefonds V IN DE STAKINGEN FINLAND Prototype staat in Bussum Katholieke scholen verlenen medewerking De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Aanvankelijk over het algemeen weinig, maar later toenemende bewolking met waarschijnlijk In de middag enkele plaatselijke buien. Matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets lagere temperaturen. Donderdag 14 September: Zon op 6.12 uur, on der 18.59 uur; maan op 9.14 uur, onder 19.35 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Volgende week Nieuw- Guinea-debat (Vergadering van 12 September). Vrijdag 22 September zal de Kamer waarschijnlijk met de Regering van gedachten kunnen wisselen over Nieuw-Guinea, deelde de voorzitter hij de aanvang der vergadering mede. Het rapport der gemengde commissie NederlandRepubliek Indonesië zal daarbij dan als uitgangspunt kunnen dienen. Inmiddels was bij de voorzitter een tweetal verzoeken tot het houden van interpellaties binnen gekomen, één van de heer Gortzak (CPN) over de lonen en prijzen en één van de heer Suurhoff (P.v.d.A.) over onmiddellijke afkondiging van een prijzenstop als doelmatige maatregel tot prijsbeheersing. Tijdens de middagpauze, die ongeveer een uur in beslag nam, pleegde de voorzitter over deze interpellaties overleg met de Regering. Op grond van deze besprekingen adviseerde hij na afloop de Kamer beide interpellatie-verzoeken af te wijzen. Die van de heer Gortzak, ontraadde hij, omdat de Regering zich nog beraadt op enkele punten omtrent de lonen en prijzen en daarover ook nog overleg pleegt met verschillende organisaties. Na afloop van dit beraad en overleg zal zij van de resultaten mededeling doen aan de Kamer. Wat de prijsstop betreft zal de Regering op korte termijn en wel uiterlijk op Donderdag 21 September een nota aan de Kamer overleggen. Aan de hand daarvan kan dan beter dan nu zonder een dergelijk schema over het vraagstuk van gedachten worden gewisseld. Na enige discussie besloot de Kamer met 45 tegen 28 stemmen de interpellatie-Suurhoff niet toe te staan. Het verzoek van de heer Gortzak werd met 64 tegen 6 stemmen verworpen. Intussen kan de Kamer zich voorbereiden op een debat over een prijzen stop tegen Donderdag over een week. De behandeling van de wijziging der Noodwet Ouderdomsvoorziening nam ver der de gehele middag in beslag. De heren Van Lienden (P.v.d.A.), Stapelkamp (A.R.), Zege'ring Hadders (V.V.D.), De Kort (K.V.P.) en Hoogcarspel (C.P.N.) bepleit ten allen verboging van het bedrag van eigen inkomsten, dat van aftrek wordt vrijgesteld. Zij achtten het onbillijk, dat degenen, die niet gespaard hebben, meer uitkering ontvangen, dan zij, die wel iets hebben opzij gelegd. Ook voor de bedrijfs- cn ondememings-pensioenfondsen werd het funest geacht, wanneer het Rijk prac- tisch profiteert van de uitkeringen, die zij doen aan ouden van dagen. De rege ring dringt aan op spaarzaamheid, maar de hoge aftrek van eigen inkomsten bij ouderdomsuitkeringen, beneemt velen de lust tot sparen. Minister Joekes bezag de kwestie echter van een geheel andere kant. Hij redeneerde aldus: de ouderdomsvoor ziening is in het leven geroepen om personen, die niet voldoende inkomsten hebben, een zeker sober levensonder houd te verzekeren. De uitkering van de regering kan dus lager zijn naar mate de betrokkene meer eigen inkom sten heeft. Bovendien zou een verhoging van vrijstelling van eigen inkomen het Rijk niet onbelangrijke bedragen kos ten. Vrijstelling van de eerste 100 eigen inkomen komt het Rijk op 10 millioen meer per jaar, van 200 op f 16.5 millioen en van 300 op 20 millioen. Dat wordt voor de schatkist te bezwaarlijk, verklaarde de bewinds man. De indeling in verschillende gemeente klassen, meende minister Joekes te moe ten handhaven, omdat de kosten van het levensonderhoud in grote en kleine ge meenten niet gelijk zijn. Een definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening zou hij zoveel mogeiijk bespoedigen, maar gezien het vele werk, waarmee het ministerie van Financiën thans belast is, zou het, naar zijn mening, zeker nog wei een paar jaar duren, voordat het inter departementale overleg hierover ten einde en een wetsontwerp gereed zou kunnen zijn. Bij de behandeling van de artikelen van het aanhangige wetsontwerp diende de heer Hoogcarspel een drietal amende menten in, één om de bedragen van eigen inkomen, die vrijgesteld worden, te ver hogen, één om de uitkeringen met 5 pet. te verhogen en één om de voorgestelde verhogingen van de uitkeringen terug werkende kracht te verlenen tot 1 Januari 1950. Minister Joekes wees al deze amende menten als onaannemelijk van de hand, waarna ze door de Kamer, met alleen de stemmen van de communisten er vóór, werden verworpen. Een motie van de heer Hoogcarspel, waarin hij bij de regering aandrong op korte termijn een wetsontwerp in te dienen tot verhoging van de uitkering aan ouden van dagen, werd eveneens verworpen. Het wetsontwerp tot wijziging der Noodwet Ouderdomsvoorziening werd hierna zonder hoofde^jke stemming goedgekeurd. In de avondvergadering kwam aan de orde de begroting van het Landbouw- egalisatiefonds. De heer Engelbertink (K.V.P,) was tot nu toe niet ontevreden over hetgeen minister Mansholt heeft bereikt enerzijds voor de consumenten door stabilisatie van de consumptieprijzen en anderzijds voor de land- en tuinbouw, waaraan hij een bestaanszekerheid heeft verschaft. Maar hoe staat het met de arbeidsgelegenheid in de landbouw? vroeg hij: De landbouw ontvangt geen steun meer. De tekorten in het Landbouw-egalisatiefonds zijn ont staan door subsidies voor bepaalde levens middelen voor een bedrag van ƒ242 mil lioen. Hij vroeg, of thans geen herziening nodig is van dit stelsel in verband met het Benelux-accoord en enige insluipsels uit de bezettingstijd. Naar zijn mening worden taak en karakter van het Land bouw-egalisatiefonds in de laatste tijd ge denatureerd. De subsidies dreigen een permanent karakter te krijgen. Naast het Egalisatiefonds bestaan er nog enige aparte fondsen. Moeten die niet worden gecoördineerd? De manipulaties door aan- en verkoop ten bate van de consument als gevolg van de subsidies hebben soms een gunstig, soms een ongunstig gevolg voor de land bouw; gunstig voor de melkprijs, ongun- sttig door de boterpolitiek met haar te hoge boterprijs en te lage margarineprijs. De boter werdt met verlies naar Engeland geleverd, maar Engeland levert niet met verlies auto's aan Nederland. Is dat nu wel noodzakelijk? De heer Den Hartog (V.V.D.) kon zich met het huidige landbouwbeleid wel ver enigen, maar hij vond. dat de minister ook de wind wel mee heeft gehad. De vleespolitiek van de minister onderwierp hij aan critiek. Hij waarschuwde de be windsman geen verwachtingen te bouwen op onzekere exportmogelijkheden. De heer De Ruiter (C.H.) wenste de lonen vastgesteld te zien los van de land bouwpolitiek, daar thans de tijd geko men is om tot normale verhoudingen terug te keren. De levensmiddelensub sidies wenste hij los te maken van het Landbouw-egalisatiefonds- Hij vroeg voorts of het niet beter is het melkvet, dat nu met verlies naar Engeland gaat, ter beschikking te stellen van de Neder landse consument. Scheiding van de levensmiddelensub sidies van het Landbouw-egalisatiefonds waarop ook andere sprekers hadden aan gedrongen, vond de heer Biewenga (A.R.) niet nodig, als uit de begroting maar duidelijk blijkt, waarvoor de gel den worden uitgegeven. Nadat de heren Groen (K.V.P.) en Em- mens (P.v.d.A.) gepleit hadden voor deel neming van de overheid in de producten fondsen voor het garanderen van mini mumprijzen in de landbouw, de heer Borst (C.P.N.) import van granen uit en export van pootaardappelen naar de Sovjet-Unie had gevraagd, de heer Vonde ling (P.v.d.A.) op het vormen van een internationale landbouwpool had aange drongen en de heer Cornelissen (V.V.D.) had geïnformeerd of het juist is, dat er plannen bestaan om de koffie-ddistributie op korte termijn op te heffen, was het woord aan minister Mansholt om de ver schillende sprekers te beantwoorden.. Z.Exc. brak echter spoedig zijn rede af, om haar vanmiddag voort te zetten. Ad Int. Naar wij vernemen is nog geen beslis sing gevallen in de ministerraad over de kwestie betreffende de verhoging van de grens van 3600 voor de volle 5% loons verhoging. De Raad voor Economische aangelegenheden heeft deze zaak nog niet kunnen afdoen door de afwezigheid van minister Lieftinck, die te Parijs vertoeft in verband met de bijeenkomst aldaar van het Internationaal Monetair Fonds. Men meent, dat de beslissing over de 5% loonsverhoging jioven het vastgestelde maximum van 180 per jaar thans zal genomen worden ih de ministerraad, die a.s. Maandag wordt gehouden. Dicht op elkaar gepakt stonden gisteren de belangstellenden op het Vreeburg te btrecht, toen H. M. de Koningin een bezoek kwam brengen aan de Jaarbeurs. Gisteren heeft H. M. de Koningin in gezelschap van haar hofdame, mevr. L. Verbruggen van 's Gravendeel, haar adjudant jhr. D. van Lawick van Pabst en mr. G. baron van Hardenbroek een bezoek aan de 55ste Kon. Ned. Jaarbeurs gebracht, welk bezoek zich gekenmerkt heeft door een bijzonder hartelijke belangstelling van de zijde van het publiek. Toen H. M.„ die in een eenvoudig zwart complet gekleed was en een wit hoedje droeg, voor het secretariaatsge bouw op het Vred'enburg uit de auto Groot-Brittannië zal nog een divisie naar West-Duitsland zenden en de twee, die het daar heeft, versterken, zo heeft premier Attlee Dinsdag in het Lagerhuis meegedeeld. Het Lagerhuis, waarin Attlee met een rede het debat over de defensie opende, was vervroegd van zijn reces hijeen- geroepen om het besluit van de regering tot verlenging van de dienst plicht van anderhalf tot twee jaar en verhoging van de soldij goed te keuren. Attlee verklaarde, dat de 34 milliard gulden omvattende her bewapeningsplannen van de regering niet betekenden, dat de regering gelooft, dat een derde wereldoorlog nabij of onvermijdelijk is. Een gezonde economie noemde de premier een noodzakelijke basis voor een succes volle verdediging, daar 'n economische ineenstorting van de democratische landen „reeds lang de hoop van de vijanden der vrijheid" is. Door de verlenging van de dienstplicht tot twee jaar zullen de Britse strijdkrachten in de komende zes maanden met 77.000 man toenemen. Vervolgens verzekerde hij, dat de Britten grote strijdmachten overzee heb ben en over troepen beschikken, die ge lijkwaardig zijn aan zes en een halve Nadat in de loop van gisteravond het bericht kwam, dat de Amerikaanse onder minister van defensie was afgetreden, om zijn oude functie van onder-directeur bij de slaapwagen-firma „Pulman Ine" weer in te nemen, werd later gemeld, dat ook de minister van defensie zelf, Louis Johnson, was afgetreden en dat •Truman aan generaal George Marshall had verzocht om deze functie op zich te "Tohnson volgde in Maart 1949 James Forrestal als minister van defensie op. Sinds het uitbreken van de oorlog in Korea is de defensie-politiek van Johnson sterk geeritiscerd. Johnson heeft generaal Marshall zelf als opvolger voorgesteld en noemde hem „iemand, die de bevolking der V.S. en onze bondgenoten zal inspi reren". Truman heeft Marshall, die te Leesbur (Virginia) woont, telefonisch verzocht Johnson op te volgen en Marshall heeft de benoeming aangenomen. Marshall was tijdens de tweede wereld oorlog stafchef en later minister van buitenlandse zaken. Naar verluidt zal Truman onmiddellijk trachten de benoeming van Marshall wettelijk te bekrachtigen. Volgens di be staande wet is niemand, die in de afge lopen 10 jaar in actieve militaire dienst is geweest, benoembaar voor de post van minister van defensie. In de brief, waarin hij om zijn ont slag vroeg, schrijft Johnson, dat hij eens gezegd heeft, dat hij bij „de nauwgezette vervulling" van zijn plichten onvermij delijk meer vijanden dan vrienden zou krijgen. „Enigszins^ treurig erken ik, dat mijn verwachting juist was". Truman antwoordde Johnson dat hij zijn ontslag aanvaardde, „Het is voor mij duidelijk, dat gij bij dit besluit werd ge dreven door motieven van de hoogste vaderlandsliefde", aldus de President. „In de verschrikkelijke betreurenswaar dige omstandigheden die zich hebben voorgedaan ben Ik van oordeel dat ik mij met uw mening moet verenigen en uw ontslag met ingang van 19 September aanvaarden". De afgetreden onderminister Early verklaarde dat zijn aftreden niets met het aftreden van Johnson uitstaande had. Hij had reeds bij zijn benoeming te ken nen gegeven deze post niet langer dan een jaar t« vervullen. divisie. De twee bestaande divisies in Duitsland zullen worden versterkt, zodat Groot-Brittannië daar over meer dan drie divisies zal gaan beschikken. Ook de vier bestaande divisies in andere delen van de wereld zullen worden versterkt. In 1951 zal het territoriale Britse leger een toevloed van volledig opgeleide man schappen krijgen, waardoor Groot-Brit tannië over een equivalent vanl2divisies territoriale troepen zal komen te be schikken. Ook voor de vloot ontvouwde Attlee een program voor bouw, modernisering en verbouwing van anti-duikbootsche- pen, mijnenvegers en motortorpedoboten. De luchtmacht heeft orders geplaatst voor straaljagers en voor tweemotorige straalbommenwerpers van het type-Cam- berra. Er zou gebruik gemaakt worden van de volledige capaciteit der vliegtuig en aanverwante industrieën., Attlee verklaarde nadrukkelijk, dat een eventuele deelneming van Duitsland aan de Europese defensie slechts kan worden overwogen in het kader van een gemeenschappelijke verdediging van het Westen. Hij was van mening, dat de bondsregering een mobile gendarmerie onder democratische controle nodig had, doch geen leger in embryonale vorm. Overschakeling naar productie van het noodzakelijke zal verhoging van het aan tal luxe-auto's voor de binnenlandse markt uitsluiten, terwijl artikelen, zoals radio- en televisietoestellen in mindere mate beschikbaar zullen komen. De che mische en textielindustrie en de wo- ningbouw zullen op de zelfde wijze wor- den beperkt. Als dit noodzakelijk zou worden, zal de regering tot controle op de toewijzing van de noodzakelijke grond stoffen overgaan. Het aantal arbeiders in de wapenin dustrie zal geleidelijk met een kwart mil lioen toenemen. De wapenleveranties aan de communisten Attlee zeide, dat de regering in de af gelopen weken een onderzoek had inge steld naar de export van machinewerk tuigen naar Rusland en dat hiervoor geen uitvoervergunningen worden gegeven als de goederen in eigen land of in de lan den der bondgenoten nodig waren voor de verhoogde wapenproductie. Churchill interrumpeerde en vroeg, of de door de Sovjet-Unie bestelde grote boormachines nog zouden worden ver zonden. Onder hoongelach van de oppositie ver klaarde Attlee, dat de machines voor Polenbestemd waren. Attlee verzekerde echter, dat de machines niet zouden wor den geëxporteerd- als zij: voor eigen ge- bruik nodig waren. Steun en kritiek Churchill, de leider der oppositie, ver klaarde, dat zijn partij vóór de militaire plannen der regering zou stemmen. Dit betekende echter niet, dat de regering „een vertrouwensvotum" gewonnen had. „en allerminst een vertrouwensvotum voor de behandeling van militaire zaken". Churchill beloofde steun in alles wat de veiligheid van het land diende, doch zeide, dat zijn partij geen verantwoorde lijkheid wenste te dragen voor de hui dige stand van zaken. De regering, „juist waar het essentiële dingen betreft" heeft een gebrek aan vooruitziendheid, over tuiging en verbeeldingskracht. Naar het oordeel van Churehill waren de Amerikanen bitter door de Britten teleurgesteld. Groot-Brittannië was te traag geweest met het zenden van troe pen naar Korea. Hij critiseerde nogmaals het zenden van straalvliegtuigen naar het buitenland. Er waren gedurende enige tijd in toenemende mate werktui gen, waarmede men oorlogsmateriaal kan fabriceren, naar de Sovjet-Unie en andere Oost-Europese landen gezonden. Zulks was verkeerd en diende gestaakt te wor den. In verband met de kwestie van een Duitse herbewapening vroeg Churehill Attlee naar diens mening hieromtrent. Stond de premier nog steeds op het standpunt van enige maanden geleden, toen hij berispend zeide, dat de enige bewapende Duitsers in de Oostelijke zone te vinden waren? Inplaats van ontmoedigend of zelfs klei nerend te handelen, diende de premier toe te juichen, dat Duitsland „teruggebracht wordt in de familie van een vereend Europa en deel neemt in een Europese verdedigingsstrijdmacht". Er diende snel een Europees leger met een groot Duits quotum ingesteld te worden „als ons dartoe tenminste de tijd gelaten wordt". Een leger van zestig zeventig divi sies diende gevormd te worden „om de West-Europese gaping op te vullen tegen een Russische stoot naar de zee". In dit geval zou de oorlogsdreiging voor de ko mende drie of vier jaar aanzienlijk ver minderd, zo niet geheel geëlimineerd worden. De samenstelling van een Westers leger stelde Churehill zich als volgt voor: Duits land en Italië leveren ieder acht tot tien divisies, de landen van de Benelux ten minste vier- Frankrijk had twintig divi sies aangeboden, hetgeen echter wel eens vijftien zou kunnen worden. Groot-Brit tannië diende zes of acht divisies te leve ren, Canada drie en Amerika tien. Het voorstel om drie Britse divisies in Duits land te legeren en anderhalf of twee in Engeland gereed te houden, achtte Chur ehill onvoldoende, „gezien de verplichtin gen over zee". Ook de Scadinavische lan den dienden troepen te leveren. Churehill bracht hulde aan het „beroemde Franse leger, dat zich in de voorhoede voor dé vrijheid stelt". Het debat werd verdaagd tot Woensdag. Van de 60 000 metaalarbeiders, die met ongeveer 40.000 arbeiders uit andere in dustrieën reeds 18 dagen in staking zijn voor loonsverhoging, zijn thans de arbei ders van de Ford-fabrieken te Helsinki het eerst weer aan het werk gegaan. Ongeveer 1 600 apothekers hebben Vrij dag een staking aangekondigd. De regering zal zo nodig de „noodwet" toepassen. stapte, stonden de mensen daar in dikke rijen opgesteld, en juichten luide. Het im- ponerendste was evenwel de drukte in de hal van het eerste JaarbeurgeDouw, waar duizenden bezoekers op de trappen ston den en leunden over de balustraden op de verdiepingen. Het bezoek van de Koningin heeft zich beperkt tot het parterregedeelte, waarbij zij werd rondgeleid door dr. F. H. Fen- tcner van Vlissingen, voorzitter van de Raad van Beheer en de directeur, mr. J. Milius. Overal, waar H. M. passeerde, begroet te het publiek, dat uitstekend de gele genheid kreeg, de hoge bezoekster te zien, de vorstin met handgeklap en tel kens klonk daarboven uit de kreet „leve de Koningin". Door de schoenenafdeling en langs de stands van de Economische Voorlichtings dienst en enkele banken ging H. M. naar de medische afdeling, waar zij zich over tal van apparaten en instrumenten, die daar staan opgesteld, liet voorlichten. Een bijzondere interesse toonde de Koningin voor de ijzeren long en lang vertoefde H. M. in de stand van het Wellfare-werk van het Rode Kruis, waarvan zij be- beschermvrouwe is. Toen het gezelschap in de stand van de fa. Mindeno, eveneens op de Medische afdeling, was aangekomen, werd de di recteur, de heer Gerard aan de Konin gin voorgesteld, die H. M. hier verder rond leidde en als herinnering aan dit bezoek een verband-sterilisator ten ge schenke gaf, bestemd voor het Rode Kruis Een aardig moment was er bij het ver laten van de stand, toen H. M. werd op gewacht door twee kinderen van de heer Gerard, Marijke en Raymond, die daar met keurig verpakte chocolaatjes in de handen stonden om deze kleine presen ten aan de Koningin voor de prinses jes te geven. Met een glimlach nam de Koningin de doosjes aan en zij dankte de twee kinderen met enige vriendelijke woor den, die een blos op hun wangen tover den. Nadat H. M. door de afdelingen van Italië, Marokko en Hongarije was ge wandeld, verwijlde zij enige tijd in de Belgische afdeling. Na een uur werd het bezoek vervolgd op de Croeselaan. waar het hoofd van de agrarische afdeling, ir. G. Goemans, de Koningin een explicatie gaf van verschil lende landbouwwerktuigen. In de Zuivelafdeling bezichtigde H. M. o.m. de stand van de F.N.Z., die binnen- De voornaamste actie aan liet Koreaanse oorlogsfront was de bezetting van een heuvel, 13 km. ten Noorden van Taegoe, door een bataljon van de Amerikaanse cavaierie-divisie. Na een verbitterd gevecht van vijf uur hadden de Amerikaanse infanteristen de heuvel, welke door 40.000 man verdedigd werd, voor twee-derden beklommen. De gehele middag werd een verder oprukken van de Amerikanen onmogelijk gemaakt door een Noordelijk spervuur van artillerie, mortier- en machinegeweervuur. Bij het vallen van de avond werd de heuvel tenslotte bij een stormaanval veroverd. De verovering van deze zeer belang rijke heuvel 314 op de kaarten welke de voornaamste toegangsweg uit het Noorden naar Taegoe beheerst, heeft de Amerikanen grote verliezen gekost. Dicht bij heuvel 314 is echter nog een andere heuveltop in handen van de vij and. Langs deze heuvels loopt de weg Taboe-Taegoe. Het zware noordelijke spervuur heeft de plaats Ohilgok, 8 Km. ten Noorden van Taegoe, gedeeltelijk in brand ge schoten. Volgens een bekendmaking van het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur z(jn ook de Zuid-Koreanen op het Noord oostelijk front bijna 2 kilometer voortge trokken, terwijl de Noord-Koreanen slechts geringe tegenstand boden. Ver schillende stukken geschut en uitrustin- flicfc gen werden buitgemaakt. Op het vlieg veld van Pjongjang werden door vlieg tuigen der V.N. drie nieuwe yaks vernield en één beschadigd. Op het Noordelijk front werd eveneens terrein gewonnen. Volgens een schatting van Mac Arthurs hoofdkwartier verliezen de Noord-Korea nen 2000 man per dag aan doden en ge wonden. Tevens maakt het hoofdkwartier mel ding van een relatief groot aantal krijgs gevangenen, dat de laatste dagen ge maakt wordt. Gisteren werd een record gevestigd met 581 man in 24 uur. De laatste drie weken nam men evenzovele vijanden gevangen, als in de hele voor gaande periode, van het Korcaans con- kort haar 50-jarig bestaan viert. Bij Stork werd een demonstratie gegeven met een machine voor het vullen van flessen. Op het open terrein trokken nog een combinatie van maai-dors-en bindmachi- ne en een stropers de bijzondere aandacht van de koninklijke bezoekster. Vervol gens bewonderde H. M. de twee-per- soons auto van Bond Minicar, waarvan zij zich de vele voordelen liet uitleggen. Tenslotte gebruikte de Koningin in het restaurant de thee, nadat Liesbeth Vorstman haar bloemen had aangeboden. Ook bij de Croeselaan was het tijdens het bezoek zeer druk en de politie had moeite, om een pad vrij te houden. (Van onze correspondent) Bussum schijnt !n de bouwwereld naam. te willen maken. Na de Bouma-woningen, wil men nu woningen voor Australië gaaR bouwen. In Australië heeft men nog meer te kampen met het woningvraagstuk dan in ons land, niet alleen door de bevolkings aanwas, doch vooral ook door de immi gratie. Een commissie uit Australië maakt op het ogenblik een wereldreis en vraagt offerten van woningen die gebouwd we den volgens bestekken van Australische architecten, in series van 1000 en 2000. Een combinatie van Nederlandse in dustriëlen, heeft nu aan de rand van de Bussumse heide een woning gebouwd er zullen er nog twee komen vol gens het Australische plan en onderhan delingen omtrent de export hiervan zijn gaande. Het Bussumse prototype is een geheel van geolied ruw vurenhout opgetrokken woning, afgedekt met eterniet-lei. Het ba- vat een grote woonkamer en twee slaap kamers, alsmede een keuken, bijkeuken en douchecel, alles gelijkvloers, want de huizen hebben geen verdieping. De pla fonds en muren zijn van vezelboard. Da woningen worden, als de onderhandelin gen slagen, in onderdelen per boot naar Australië overgebracht en daar in elkaar gezet. In sommige Europese landen schijnt de Australische commissie al grote orders geplaatst te hebben. Een Amerikaanse woordvoerder merkte nog op dat de tegenstand in de centrale sector langs de Oostkust af schijnt te nemen. Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen zijn in dit gebied in 5 dagen 13 kilometer gevorderd. Een eergisterenavond gevangen geno men koerier had een boodschap bij zich van een Noordkoreaanse divisie-com- mandaat aan zijn bevelhebber van de volgende inhoud: „Wij hebben zeer veel te lijden van de vijand. Omdat het anti- - tank-bataljon niet is aangekomen kunnen ?r zl<;„ e heeft verenigd, dat voor het wij niet tot actie overgaan. In deze om standigheden kunnen wij het Jongtsjon- front niet handhaven". Berichten van het strijdtoneel bij Jongisjon melden, dat de Zuid-Koranen en Amerikanen genoeg in de Sowjet-Unie vervaardigde artillerie, mortieren en an dere wapens hebben buitgemaakt om 14 goederenwagens te vullen. Amerikaanse superforten hebben bij Kannie ongeveer 16 kilometer ten Noor den van Pjongjan een gedeeltelijk onder grondse wapenopslagplaats der Noord- Koreanen in lucht doen springen. Walker blijft bij zijn bewering Lt--generaal Walton H. Walker, bevel hebber van de geallieerde landstrijdkrach ten in Korea, heeft gisteravond nog eens herhaald, dat het ergste voorbij is. In een korte verklaring voegde hfl er evenwel aan toe, dat de communisten nog steeds het offensief houden en in staat zijn op ieder willekeurig punt van het 200 K.m.-lange front toe te slaan. Ik ben er nu evenwel zeker van, dat wij de vijand kunnen tegenhouden, zo besloot de generaal. Het Belgsche ministerie van defen sie heeft vandaag de aanmelding van vrijwlligers voor Korea gesloten. Het aantal inschrijvingen overtreft het aan tal gevraagde manschappen met meer dan 100 procent. In totaal hebben zich 2.431 vrijwilligers gemeld, terwijl slechts 1.000 man werden gevraagd, De recrutering begon 25 Augustus. Binnenkort zal onder leiding van Bel gische officieren een intensieve oplei ding van twee maanden beginnen. Daar na zullen de vrijwilligers naar het oor logsfront in Korea worden gezonden. In verband met ingekomen vragen be treffende de van het Nederlandse Comité voor Kinderpostzegels uitgaande kinder postzegel-actie, deelt het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding mede, dat de Ned. R. K. Schoolraad, ge zien de reeds getroffen voorbereidingen, er zich mede heeft verenigd, dat voor het jaar 1950 door de Katholieke scholen me dewerking aan deze actie wordt ver leend. Oost-Indonesië zal binnenkort vrijwel geen blanke bewoners meer tellen, aldus A. P. Sinds de overdracht van de souve- reiniteit zijn de meeste Nederlanders op Celebes en de Molukken om veiligheids redenen naar de Oost-Indonesische hoofd stad Makassar getrokken. Na de bloedige botsingen tussen Indo nesiërs en K.N.I.L.-troepen in Augustus besloot echter het merendeel van de blan ke bevolking van Makassar, in totaal on geveer 5000 mensen, naar Java of Neder land te gaan. Volgens welingelichte kringen, zo zegt het persbureau, zal 90 procent van de Ne derlandse bevolking van Makassar de stad in October hebben verlaten. Geschat wordt, dat er na 1 October nog slechts een paar honderd Nederlanders in Oost- Indonesië zullen zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1