Met het oog op de toekomst! Weinig schot in de agenda besprekingen Geen strategische goederen naar Oost-Europa" De opening der Staten-Generaal Vaticaan wil orde scheppen in aartsbisdom Esztergom Compliment van Zuid- Afrika voor ons land Walker kondigt geallieerd u i otiensiei aan Successen van de Amerikaanse luchtmacht v Vêiligheidsraad schiet niet op met veiligstel len van onze veiligheid DEENSEpREGERING BLUFT aan Donderdag 14 September 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Indonesië toch lid van de y. N. Kerkvervolging in Joego-Slavië Churchill eist: Labour ziet het niet zo somber in mm Het sluiten van kloosters volgde op een accoord „Grote drie" bespreken Duitse vraagstuk Sliaw weigert een millioen WEERBERICHT V.N. NOG ENIGE WAARDE YOOR INTERNATIONALE POLITIEK? In feite anti-communistische organisatie PROGRAM VAN DE PLECHTIGHEID betreden. De Grootmeesteres j nf? Motie van Churchill Minister Sauer bestudeert Neder' landse vervoersproblemen Mogelijkheden voor Neder landse aannemers Het verbod der orden klooster- Aan de vermoeide geallieerde troepen werd gisteren meegedeeld, dat spoedig een offensief zal worden ontketend tegen de Noord- koraanse invaller, die zij de laatste maand in toom hebben weten te houden. In een toespraak tot de troepen in de frontlinie zei It.-gen. Walton W alker, de opperbevelhebber van het landleger, dat in de afgelopen weken van zware beproeving gewerkt is aan de voorbereiding van een offensief. Spoedig zullen wij onze defen sieve houding opgeven. Wrij kunnen thans reeds merken, dat de vijand zwakker wordt. Op sommige plaatsen trekken zij feitelijk reeds terug, zei hij. Eén N. Atlantische opper bevelhebber a De verwachting, geldig van heden- tot morgen avond luidt: Wisselende bewolking met vanavond in het Zuid-Oosten van het land nog enige regen en morgen later enkele verspreid voorkomende buien. Vannacht in het Zuid-Oosten van het land zwakke overigens matige en aan de Kust later vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. iets lagere temperaturen. Vrijdag 15 September ZonS op 6.12 uur, onder 18.59 uur; maan op 9.14 uur, onder uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het gekkenhuis van Lake Success, zo als de Veiligheidsraad in brede kringen, en o.i. niet geheel ten onrechte wordt genoemd, gaat maar aldoor voort met discussies over de agenda, over de voor- rang, welke aan een of andere motie moet worden gegeven; met het indienen van resoluties waarvan men van te voren weet, dat ze niet aangenomen kunnen worden, en met het verwerpen er van door veto's. Al dit zonderlinge gemanoeu vreer verhindert, dat enig ernstig werk kan worden gedaan; en ware het niet dat de Sovjet-Russische gedelegeerde Ja cob Malik de eerste zittingen van de Raad over de Noordkoreaanse agressie had „gemist", dan zou ook toen niets zijn geschied. Men zou op dè dag van vandaag nog steeds twisten over de voor ieder, ook voor de Russen zelf, toch evidente kwestie, wie in Korea de aan valler is. Onder dergelijke omstandigheden is het begrijpelijk, dat velen zich de vraag stel len, of de Veiligheidsraad, en evenzeer de Verenigde Naties nog enige waarde voor de internationale ,-olitiek hebben, en of het niet redelijker zcu zijn deze organi saties, welke toch niet meer aan haar doel schijnen te beantwoorden, eenvou dig op te ruimen. Het probleem sfelt zich des te scherper, nu binnen enkele dagen de jaarvergadering van de Verenigde Naties bijeenkomt, welke naast de finan ciële lasten, welke zij voor de leden- landen medebrengt, ook een zeer tijd rovende aangelegenheid voor de toe reeds overbelaste staatslieden en des digen, die hun volken in Flushing dows vertegenwoordigen, beteken Het is zeker merkwaardig, ter verantwoordelijke kringen er waar rampzalige gevolgen nog steeds doet ge voelen. In naam zijn de Verenigde Naties nog steeds een wereldbond; in feite zijn zij een organisatie van alles wat nlet-com- munistisch is en denkt, gedwarsboomd door de communistische landen en met onmiskenbare aarzeling gezien door de Aziatische volken. Daardoor wordt het politieke vredeswerk totaal verlamd; roaar gelukkig kan ook zonder de communisten op ander, economisch, financieel, sociaal en humanitair terrein goed werk woraen gedaan, hetwelk vaak niet zo spectaculair is en niet zo aan de openbare weg tim mert als het grote politieke debat, ma dat tot heil van de mensheid ver over de grenzen van het westen wordt ver richt. Dat werk kan in elk 8evl"°*n doorgezet en het lijkt niet onde"^^' dat langs deze omweg op een gegven ogenblik weer contact met „het uosten kan worden verkregen. Want de diepere ondergrond van de ge weldige opbouw van de verdediging van het Westen een schouwspel, dat m een democratische wereld ®eschle.d- kundig voorbeeld in ,^edes^d Jfniet zich vrmr te bereiden op een derde wereldoorlog maar alleen en uitsluitend zich zó sterk te maken dat een land, dat aanvalsnefgingen zou koes eren er door zou worden weerhouden zijn plannen te verwezenlijken. In het ergste geval is het Westen gereed voor de strijd, maar de stellige hoop en verwachting is, „at een aieiiABc van rif» t*tz. tussen West en Oost op te vangen en te bewaren. Waarschijnlijk zijn de twee elkaar met het woord zo bitter fel bestrijdende partijen in haar hart even bezorgd de Uno te handhaven; al kan men zeker niet zeggen, dat zij de meest geëigende metho den toepassen om dit doel te bereiken. De Deense socialistische minderheids regering, die 9 Augustus aftrad, heeft gisteravond besloten aan te blijven, na- - e®n week lang vergeefs getracht was me. de andere partijen tot overeenstem ming te komen over een meerderheids- coalitie-regering. Eerder op de avond had de socialistische leider, Hans Hed- toft de koning tneegedeèTd, dat 't hem niet gelukt was een coalitie-regering van socialisten, liberalen en radicalen te vormen. Hedtoft hoopt thans op mede werking van de andere partijen in de Deense Tweede Kamer, waar de socialis tische partij 151 zetels heeft. Hij wil de Partijleiders bijeenroepen voor een be spreking van de moeilijkheden, waar voor de nieuwe Tweede Kamer zich ge steld ziet. even- ot overwicht van de totale Westerse macht in staat zal zijn de vrede te be is dat onmogelijk, voor West en Oost. Men zal dus voor het alternatief komen te staan: óf een derde wereldoorlog als onvermijdelijk te beschouwen, óf te komen tot een modus vivendi, d.w.z. een irmseu, ----- W1ize van naast elkaar leven of zelfs, zo wereld ook, die de zo juist gfftelf.e ,Yzaag ™??elV,k' van samenwerking, zonder dat In officiële kringen te Djakarta wordt medegedeeld, dat thans voor Indonesië het juiste tijdstip is aangebroken voor het aanvragen van het lidmaatschap der Verenigde Naties. „Wij leven nu eenmaal in een familie van naties en kunnen niet en voortgaan ons te isoleren. Als lid van de Een dergelijke vrede is echter niet meer V.N. kan Indonesië zijn zelfstandigheids- dan louter afwezigheid van wapengeweld politiek handhaven", zo werd gezegd. een uiterst labiele toestand, welke nooit Aneta verneemt, dat er een zeer grote blijvend kan zijn; afgezien'nog hiervanJ mogelijkheid bestaat, dat het zojuist te dat geen enkel land op de duur econo-Djakarta aangekomen plv. hoofd van de misch en financieel in staat zal zijn zo'n i Indonesische waarnemersdelegatie bij de bewapening te dragen; ook psychologisch V N-> de heer Soedjatmoko, binnenkort men eikaars bestaan voortdurend bedreigt cn^ ond u-mijnt. Velen achten het mogelijk, dat na tien of vijftien jaar een punt wordt bereikt, dat het Kremlin het wenselijk gaat achten voor een langere periode tot rust te oi in »«=- o— J komen, ook al wijl het zijn koude ver blik ook op de toekomst gericht houden, p overingen wil stabiliseren. En dan moeten en dan kan het moment aanbreken, dat (;e Verenigde Naties en de Veiligheids- 0Ttr^e^kgweldibesprorke0nehnebben. het schijnlijk ook wel b®fpluldt; de Verenig- antwoord 20 enigszins mogelijk, de Naties rn op het ogenblik werken i wat de politieke taak betref slecht het geheel niet; maar men moet de An tnolrnmcf cforifht Vinn/lan zij juist het organisme kunnen zijn, waarin de mogelijkheden van een modus vivendi tussen West en Oost ten volle worden uitgebuit. Deze gezonde speculatie op de toe komst behoeft het woord van een Ameri kaanse autoriteit niet te doen voorbij zien, dat het in elk geval beter is, dat Jacob Malik en Warren Austin in de Veiligheidsraad bekvechten dan dat de soldaten op de slagvelden elkaar uit moorden. In dit verband is het goed er aan te herinneren ook al is het waar, dat de geschiedenis zich nooit op dezelfde wijze herhaalt dat vóór de tweede wereldoorlog de Europese situatie eerst werkelijk ernstig, eigenlijk hopeloos werd, toen Hitier, reeds kort nadat hij aan het bewind was gekomen, de poort van de oude Volkenbond met een slag achter zich dicht wierp. Men kon toen nog hopen tecren alle hoop in, dat het ergste zou worden vermeden; maar de gemeen schappelijk tafel, waaraan men tezamen kon aanzitten, waar men elkaar desnoods kon uitschelden (wat nu in Lake Success gebeurt laat geen ander woord toe) maar waar men in elk geval contact zou hebben «had was verdwenen; en de wereld Ja opleidelijk, maar onhoudbaar aj naar de gruwelijke strijd, welke zijn raad nog bestaan, wijl zij de beste organen schijnen te zijn om het contact naar Lake Success gaat met een positieve opdracht. Uit kringen van het Vaticaan wordt door Reuter gemeld, dat ongeveer drie honderd Rooms-Katholieke priesters in Joego-Slavië in de gevangenis zitten zon der berecht te zijn. Het is voor de 5.217.000 katholieken in Joego-Slavië tengevolge van de vervolging der pries ters nagenoeg onmogelijk de Mis bij te wonen of de sacramenten te ontvangen, aldus werd in deze kringen gezegd. Het Lagerhuis-debat over de defensie, is gisteren voortgezet. De minister van defensie, Emanuel Shinwell, verklaarde, dat de extra-divisie voor Duitsland 'oinnen een jaar gereed zou zijn, waarop MacMillan, een lid van het conservatieve „schaduwkabinet", de opmerking maakte, dat zulks „zeer be vredigend" was. .Van de 1260 millioen pond sterling, welke in drie jaar tijds voor de defensie Voor de plechtige opening van de zit ting der Staten-Generaal op Dinsdag a.s. is het officiële programma als volgt vast- 8 Des namiddags te half één zullen de leden der Staten-Generaal m verenigde vergadering in de Ridderzaal op het Bin nenhof tezamen komen, onder .leld'"= vaf de door H. M. de Konmgm be noemde voorzitter van de Eerste Kamer De Ministers, de Staatssecretarisse de leden van de Raad van State zullen zich te één uur mede in die zaal Ten einde de zitting der Staten-Gene raai te openen, zullen H. M. de Kon1 gin en Z. K. H. de Prins der Neder landen te één uur met de volgende stoet van het Koninklijk Paleis afrijden, een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard; een detachement der Kon. Marechai ssee; een compagnie Grena diers met het vaandel en de Kon. Md- Kapel; een commando rijkspolitie te paard. Dan volgen vijf rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, waarin resp. zijn gezeten de ceremoniemeester, vier Kamerheren, de groot-officieren, de grootmeester en de dienstdoende Dame du Palais en tenslotte de Opperceremo- niemeester. Deze rijtuigen, aan weerszij den waarvan lakeien lopen, gaan on middellijk vooraf aan de Gouden Koets, waarin H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben plaats genomen. De tertw-ï^ met acht paarden bespannen. lakei 3an e^e z^de van de koets v*er dant^°pen en bovendien een adju- Een e paard rijdt, sluit mmando rijkspolitie te paard HeulstraatStoet' die zal riJ'den door de (SchelrmaHi ®n het Lange Voorhout naar het G' over de Korte Vijverberg Te k nnenhof- ingang ^-n 66r é®n uur zullen aan d(* de Chef L Ridderzaal aanwezig zijn M. de Koning^6* M*iitaire Huis van H. ninkiijke ResitW6 Gouverneur der Ko- bij het escort? en de ovenge- met Zoals gebruikouu g€deelde adjudanten, et „uikelyk zullen H. M. de Ko ningin en Z. K m 5ullen H- U' de Ko" gang door een com?e Prins aan de m- dering worden «non rinnr rip gaan door de ceremn£gen en vo?ra£ge" Kamerheren, de CM?-T Opperceremoniemeester' d(j du Palais, de Chef van het fflitoe h£2? de Gouverneur der Konin.tiuL 5 LT tie, de eerste Stalmeesta?^^11-}^- ren van het Militaire Huis volgen onmid dellijk. Nadat de zitting door H. M. is g&0Dend keren Hare Majesteit en Z. K. H ®et dezelfde stoet als zij waren gekórd over de Korte Vijverberg, door het S' se Voorhout (Schelppad) en de HmS" straat naar het Koninklijk Paieies t™£ Van het ogenblik, waarop Koningin en Prins het Pa*els verlaten, tot dat WAirap zij m hat Paleis zijn terugge- keerd. worden mmuutschoten geloft uitgetrokken was. zou een bedrag van 850 millioen alleen al aan wapens uitge geven worden, aldus Shinwell. De minister van economische zaken, Gaitskell. verzekerde, dat de regering ongetwijfeld goederen, die naar de Sovjet- Unie of andere Oosteuropese landen wer den geëxporteerd zou vorderen, indien deze nodig waren voor de Britse defensie of die van een „geallieerde", een zelfde formulering als Attlee eergisteren ge bruikte en die de export van goederen, die tegen de geallieerden kunnen worden gebruikt, niet verbiedt. Het was volgens hem echter nutteloos voor Groot-Brit- tannië om „een dergelijke isolationistische politiek van verlaging van de export, het verbreken van contracten en het instel- len van economische blokkades te vol gen, indien men hierbij het risico loopt, dat orders voor vitale goederen naar elders gaan". Gaitskell vervolgde, dat de invoering van mobilisatie» en van de strengste oor logsbezuiniging slechts gerechtvaardigd zou zijn door het zeer waarschijnlijk op handen zijn van een grote oorlog en dit was volgens de regering niet het geval. Churchill heeft met andere leiders der oppositie een motie ingediend, die als volgt luidt: „Dit huis dringt er bij de regering op aan de export te staken van zware machinegereedschappen en strate gische grondstoffen, die zouden bijdragen tot het oorlogspotentieel van mogelijke agressors of die wij of onze geallieerden nodig hebben voor onze eigen defensie". De motie zal Maandag besproken wor den en waarschijnlijk zal er over gestemd worden, doch technisch vormt zij géén motie van wantrouwen. Niettemin begon men van beide zijden onmiddellijk alle „stemkrachten" te verzamelen voor het debat op Maandag. Bijna op hetzelfde ogenblik, dat Churchill in het Lagerhuis zijn motie in diende, verklaarde lord Jowitt, voorzitter van het Hogerhuis, dat de regering niet bereid was een blokkade van de Sovjet- Unie of zelfs het onthouden van bepaalde goederen aan dat land te overwegen. Voor machinerieën ontving Groot-Brit- tannië uit de Sovjet-Unie hout en graan, goederen, welke het dringend nodig had. Vit het IJsselmeer duikt de eerst streep land op, waar eens Flevostad sal verrijsan. lllll Het aartsbisdom Esztergom in Hongarije is sinds de gevangenneming en veroordeling van zijn moedige aartsbisschop, kardinaal Mindszenty, ver weesd, zodat het bestuur over dit aartsbisdom door een plaatsvervanger moest worden waargenomen. Aanvankelijk was dit de Vicaris-generaal van het aartsbisdom, mgr. dr. J. Dralios. De last van dit ambt bleek voor deze ijverige priester en prelaat echter te zwaar, zodat hij einde Mei van dit jaar overleed, voordat zijn benoeming tot titulair bisschop van Christianopolis door de H. Stoel hem bereikte. Hierop koos het Kapittel van Esztergom een Kapittelvicaris om het aartsbisdom te besturen. Deze Kapittelvicaris, wiens naam niet bekend is geworden, werd onder de zware druk van het communistische regiem op 5 Juni onmiddellijk door een ander als Kapittelvicaris vervangen en wel door mgr. Beresztóczy. In een Franse loopgraaf gedoken, terwijl vlakbij een van zijn tanks in vlammen staat, beraamt majoor „Bushy" Noble (Mich. Trubshaweeen aanval op de vijand. „De K.L.M. en de S.A.A. (South African Airways) zijn de beste lucht vaartschappijen ter wereld". Dit com plimentje kwam uit de mond van de heer Paul Sauer, de Zuid-Afrikaanse minister van verkeer, die op het ogen blik op uitnodiging van de Neder landse regering ons land vertoeft. De heer Sauer werd gistermiddag door zijn Nederlandse collega, minister Spitzen, in de Trèveszaal te Den Haag ontvangen, waarna hy de pers te woord stond. De Zuid-Afrikaanse minister deelde mee, dat het in de bedoeling ligt, dat in November vertegenwoordigers van de K.L.M. naar Zuid-Afrika komen teneinde de hangende vraagstukken inzake het luchtverkeer te bespreken. Hij merkte op, dat beide regeringen een overeenkomst hebben inzake het luchtverkeer tussen Zuid-Afrika en Ne derland, waarbij zowel de K.L.M. als de S.A:A. het recht hebben afwisselend diensten te onderhouden. Op het ogen blik gebeurt zulks voorlopig alleen nog door de K.L.M.. die tweemaal per week een luchtverbinding AmsterdamJohan nesburg v. v. onderhoudt. Minister Sauer, die de vervoerproble men in ons land bestudeert, sprak zijn bewondering uit over de moed, waar mede de Nederlanders de wederopbouw ter hand nemen. Daaruit blijkt, zo zeide hij, dat de Nederlander een groot geloof heeft in de toekomst van zijn land. Op een vraag of er mogelijkheden zijn voor Nederlandse aannemers bij even tuele havenuitbreidingen in Zuid-Afrika antwoordde de heer Sauer, dat zulks ze ker het geval is bij droogleggingen, ..want op dat gebied zijn de Nederlandse firma's de beste". Hij betwijfelde of er voor de Nederlandse carrosseriebouwers mogelijkheden in Zuid-Afrika zijn. De Zuid-Afrikaanse firma's genieten er uiteraard de voorkeur. Sprekende over het spoorwegwezen in zijn land en de electricificatie, die hij ook hier bestudeerde, kon hij zich niet herinneren, dat er van Nederlandse zijde offerten waren gedaan voor de vervaar diging van .spoor wegmaterieel. Maar men dient daarbij te bedenken, dat de Zuid- Afrikaanse bedrijven voorkeur hebben. Zij mogen bij inschrijvingen 10 pet ho gere prijzen bedingen dan buitenlandse firma's. Minister Sauer is een bescheiden man, want toen minister Spitzen gevraagd werd, welke indrukken hij had opgedaan bij het bezoek van zijn Zuid-Afrikaanse collega, antwoordde deze laatste in diens plaats: ,,'t Enige is, dat ik mijn collega een grote last heb bezorgd. Deze richtte een schrijven tot de cle rus. waarin hij het volgende verklaarde: „Ons hoogste Kapittel koos mij op 5 Juni tot Kapittelvicaris en droeg daarmede 't bestuur van het aartsbisdom aan mij over. In deze critieke tijden, vol strijd, voel ik de verantwoordelijkheid zwaar- ,der wegen, nu ik mij heb gevoegd bij hen, wier taak het is de geestelijkheid 'en de massa's der gelovigen te leiden op het levenspad in overeenstemming met het Evangelie. „Nimmer zal ik mijn geloof verlooche nen of ontrouw worden aan de Kerk. Te allen tijde wens ik de zaak van mijn land en mijn volk te dienen. Met waarlijke zelfopoffering wil ik mijn deel voor onze geliefde arbeiders bij dragen, opdat zij ln vrede en welvaart leven". Het is, gezien de verwarde toestand in Hoe weinig het overigens de commu nistische regering ernst is met haar be lofte de rechten van de Kerk te zullen eerbiedigen, blijkt wel uit het verbod op de kloosterorden en congregaties in Hon garije. Zelden in de geschiedenis der Kerk is een geste tot toenadering van een kerk vorst met een dergelijk cynisme beant woord, als de brief van mgr. Grösz, aarts bisschop van Kalocsa, aan de minister van Onderwijs en Eredienst, Darvas. Immers hierop volgde het verbod van de klooster orden. Duidelijker konden de communis tische machthebbers niet demonstreren, dat het standpunt van kardinaal Minds zenty juist is geweest: met het commu nisme kan men geen accoord sluiten. Volgens de nieuwe wet tegen de kloos terorden wordt ieder verlof om op reli gieus terrein werkzaam te zijn voor alle JJ leden van orden of congregaties geannu- Hongarije, moeilijk te beoordelen in hoe- leerd, behalve voor de enkelen, voor wie verre deze woorden van mgr, Beresztóc- j in het onlangs gesloten accoord een üit- zy toen oprecht waren en welke zware zondering werd gemaakt. druk en bedreigingen hem mogelijk nog volkomen te goeder trouw hebben doen zwichten voor de communistische ter reur. Het is immers niet moeilijk een persoon te veroordelen, wanneer men zelf veilig is voor de druk ener bezetting. In ieder geval blijkt, dat mgr. Beresz tóczy niet opgewassen was voor zijn taak de moedige geloofsbelijder Kardi naal Mindszenty te vervangen. Een feit is, dat hij het noodzakelijk achtte, leden van de zeer kleine tegen Rome gekan te groep geestelijken op belangrijke pos ten in het aartsbisdom te benoemen. Het Vaticaan tracht thans orde in het aarsbisdom Esztergom te brengen.1 Daarom heeft het Vaticaan de beken de bisschop van Csanad, mgr. Andreas Hamvas, benoemd tot Apostolisch Ad ministrator van dit aartsbisdom, on getwijfeld in het vertrouwen, daarmede een einde te maken aan de gevaarlij ke handelwijze van mgr Beresztóczy. Hoe de regering van Hongarije daarop zal reageren moet nog worden afge wacht Binnen drie maanden moeten alle te huizen, kerken, kloosters, scholen, zieken huizen en alle verder eigendom van orden of congregaties, voor zover zij nog niet in beslag werden genomen, worden ontruimd en aan de staat overgedragen. Klooster- tingen, die in een burgerlijk ambt willen werken, zullen na kennisgeving daarvan door de Staat worden ondersteund. Wie aan zijn religieuze roeping trouw wil blijven, verliest daardoor het recht op identiteitsbewijzen en distributiebeschei den, die nodig zijn om te leven en moet 'er rekening mede houden in een der ar beiderskampen te zullen worden opgeno men. Iedere kerkelijke werkzaamheid zal met de zwaarste straffen worden beboet. Hiermede verliest de Katholieke Kerk in Hongarije met een slag de helft van zijn geestelijkheid.^Meer dan twintig or den en congregaties en ongeveer 40 zus tercongregaties zijn hierdoor vogelvrij verklaard; tezamen zijn hierdoor 8500 zusters en 2300 paters en broeders getrof fen. Juist dit grote aantal wordt door de regering als voorwendsel genomen voor deze maatregel; zoveel mensen zijn voor de kerkelijke dienst niet nodig en bij ge brek aan werk kweekt dit maar klaplo pers. Hierbij moet men echter niet uit het oog verliezen, dat de religieuzen in bepaalde gevallen niet voldoende werk hadden, om dat de staat zelf honderden ziekenhuizen jen tehuizen, alsmede duizenden scholen heeft gesloten, waar de religieuzen sinds eeuwen het volk van Hongarije hebben gediend. De electrificatie op het baanvak AmsterdamTwenthe is thans bijna voltooid. In de'omgeving van Enschede zijn de electricians met de laatste werkzaamheden bezig. Op vijf en een halve meter boven de rails wordt de rijdraad gespannen. De generaal hield zijn rede op het mo ment, dat de geallieerde strijdkrachten de bres in de linies tussen Pohang en Taegoe vrijwel gesloten hadden. De ter reinwinst, welke het offensief van drie dagen in deze sector heeft opgeleverd, is de grootste in bijna een maand tijd. De Zuidkoreaanse troepen, die uit Jongtsjon naar het Oosten en uit Kiong- joe naar het Noord-Westen oprukken, hebben de vijand verder teruggeslagen. De omsingeling van 3000 man vijande lijke troepen in een corridor tussen twee bergketens langs de Oostkust, is van daag een feit geworden. Een Zuidko- reaans-Amerikaanse strijdmacht heeft in het Zuiden de corridor afgesloten 'er- wijl de terugtocht naar het Noorden reeds eerder door de Zuidkoreaanse troe pen werd afgesloten. Deernstige communistische bedrei ging van de gehele Oostelijke flank van de geallieerde verdedigingslinie, is daardoor practisch geheel weggeno men- De correspondent van A. P. noemt het een van de grootste mysteries in deze oorlog, dat de roden er niet in zijn ge slaagd hun doorbraak in die sector uit te buiten. Op 3 en 4 Augustus was vol gens hem de toestand van de troepen der Ver. Naties daar hopeloos. Het hoofdkwartier in Tokio heeft om middernacht niet het gebruikelijke com muniqué uitgegeven. Dit is waarschijn lijk een teken, dat er geen belangrijke ontwikkelingen zijn geweest. In de sector ten Noorden van Taegoe boekten de Amerikanen enige terrein winst. Nieuw Russisch materiaal Er schijnt een zending Russische Jak vliegtuigen voor de Noordkoreanen aan gekomen te zijn. Gisteren heeft de Ame rikaanse luchtmacht op het vliegveld van Pjonggang, 100 km ten Noorden van Seoel, vijf nieuwe jak-jagers aangevallen en er drie vernield en één beschadigd. Vandaag werden in Noord-Korea weer 6 fonkelnieuwe jakmachines aangevallen, waarvan er 3 werden vernield, terwijl drie treffers opliepen. Verder werden vandaag door de lucht macht 14 Noord-Koreaanse tanks buiten gevecht gesteld. Ongeveer 60 Amerikaanse B 29 bom menwerpers hebben vandaag spoorwe gen, bruggen en emplacementen in Noord-Korea bestookt. Successen van de luchtmacht Generaal George Stratemeyer, bevel hebber der Amerikaanse sirydkrachten in het Verre Oosten, heeft in een lap- port aan generaal Hoyt Vandenberg, stafchef der luchtmacht, meegedeeld, dat Amerikaanse vliegtuigen, die acht pant- serdoorborende raketten tegelijk kunnen afschieten, van 1 tot 12 September 71 Noord-Koreaanse tanks hebben vernie tigd en 73 beschadigd. Volgens een woordvoerder der lucht macht bewijst dit, dat de nieuwe vuur- tactiek der luchtmacht doelmatiger biykt te zyn dan enige andere tot nog toe toe gepaste methode. De ministers van buitenlandse zaken van het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Amerika hadden gisteren wederom een vergadering in het Waldorf-Astoria hotel. De vergadering duurde twee uur en werd bijgewoond door de drie hoge commissarissen in Duitsland en andere experts. De hoge commissarissen had den tot eergisterenavond laat. gewerkt aan een plan voor een West-Duitse bij drage tot de Westeuropese defensie in het kader van het Atlantisch-pact. Naar verluidt zou men streven naar een enkel commando over verschillen de regionale groeperingen, ongeveer volgens het voorbeeld van het opper bevel in de tweede wereldoorlog. Acheson zou, naar verluidt, een Ameri kaanse opperbevelhebber wensen. De ministers zijn het in grote trekken eens geworden over het Duitse vraag stuk, maar uit niets bleek of zij reeds bepaald hadden hoe Duitse haanschappen ingezet zouden worden voor de verdedi ging van West-Europa. Naar verklaard werd. betreffen alle overeenkomsten, welke Woensdag door de ministers bereikt werden, princi piële aangelegenheden, welke in de komende dagen zullen worden uitge werkt en Vrijdag aan de plenaire ver gadering van de Noordatlantische raad voorgelegd. Het is niet de bedoeling van de ministers, de raad voor defini tieve beslissingen te stellen, doch zij zullen zich van de opvattingen van de andere negen landen op de hoogte stel- Ten alvorens hun historische besluiten aangaande de Westerse defensie we reldkundig te makerf. Ook het Turkse verzoek om toelating tot de Atlantische groep is gisteren gron dig besproken. De beroemde toneelschrijver G. B. Shaw, die van zijn operatie in zoverre hersteld is, dat hij gisteren korte tijd op is geweest, en die volgens zijn hu.s- houdster weer geheel de oude is (hij is 94 jaar), kreeg onlangs, volgens het Amerikaans tijdschrift Variety, een aan bod om per film een afscheidsboodschap tot de menshtjid te richten. Voor de op name, die 10 15 minuten zou duren, en die zou worden vertoond, zodra J. B S. dood zou zijn, bood men van Amerikaan se zijde een millioen dollar. Shaw wei gerde, met de opmerking, dat de Shaw, die zijn wederpartij bedoelde, reeds dood was De Amerikanen liéten echter niet los en herhaalden hun verzoek. Als antwoord kwam; „Nee".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1