Nieuws ,,i« STAD en OMTREK Een vacantie-verslag om U kribbig te maken Paul van Mol rijdt op zijn fiets naar Rome LAATSTE BERICHTEN Texdelgrondstoffen voorlopig schaars •t Beschermde kinderen in de vrijheid van Brabant's land Contact-avond Jonge K.A.B.-ers a.s. Vrijdag 11.30 uur in de DIJKZIGTHAL VLAARDINGEN Uit brief kladjes naverteld door Sebastiaan NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Weer een mijnramp in Engeland Nederl. kleuren-film over Prinsjesdag tflNSDAG 26 SEPTEMBER 1950 PAGINA S R. K. SCHAAKVER. S. B. O. BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING Jbr VOLKSDANSDEMOTSSTRA TIE DAMCLUB „SCHIEDAM" BURGERLIJKE STAND (W SCHEEPVAARTREWEGING NIEUWE WATERWEG KUSTVAARDER „POORTVLIET" TE WATER GELATEN HUDDERSFIELD TOWN NAAR ONS LAND R. K. LEESZAAL ST. LIDWINA Nieuwe aanwinsten van de maand September TAXATIE OORLOGSSCHADE AAN SCHEPEN Vrees voor het lot van 90 arbeiders „FAIRSEA" REEDS WOENSDAG THUIS LUGUBERE GRAP VAN KRUIMELDIEFSTAL VERDACHT CONCERT „HARPE DAVIDS" NATUURZIJDE KRIJGT WEER EEN KANS V ervangingsproducten Kunstvezels ook schaars Geringe katoenoogst Dit artikel komt als mosterd na de maaltijd. Tenminste, als U het zuiver als vacantiereportage gaat lezen. Het kan u dan hoogstens nog kriebelig maken over het slechte weer, dat u gehad hebt. En toch wagen wij het ermee voor de dag te komen. Want lees er niet allereerst een min of meer geslaagde weergave van een vacantie in, maar leef een ogenblikje mee met een groep van onze Schiedamse kinderen, die een beetje van ons allemaal zijn. Wij bedoelen de kinderen, die onder toezicht staan van de Voogdij raad. Die niet konden worden overgelaten aan de zorg van vader en/of moeder. Nu zijn zij, wat betreft hun financiële verzorging aan ons aller zorgen toevertrouwd. Immers, als het goed is dragen wij bij tot het werk van de Kinderbescherming. Om bemind te maken wat bekend is, vertellen wij u iets van de vacantie van die kinderen. In het kort maakten wij enige weken geleden gewag van de manier, waarop de meisjes terecht gekomen waren in het Moederhuis van de Eerw. Zusters Fran ciscanessen. Om nog even uw geheugen op te frissen: uit aüe tehuizen in Neder land, waar zij zijn ondergebracht, waren de kinderen voor een week tezamen ge komen in Veghel. Er was een zeldzaam mooie en een tot spelen nodende grote tuin, waar de kinderen vol bewondering naar het spel van de eekhoorntjes keken. Dat de wandeling naar het Vorsten- bosch het bekende „stief kwetierke" weg lag, voelden de meisjes in hun benen, maar in het bos was de moeheid snel vergeten. Er werd gedanst, bossen hei werden mee teruggenomen; de braam- bessenstruiken werden met grote nauw keurigheid afgezocht en als eekhoorntjes gaarden de meisjes eikels bijeen. De terugtocht ging per bus en de avond maaltijd werd nog steviger aangespro ken dan anders het geval al was. Een aantal leden van het bestuur van de R.K. Kinderbescherming kwam onver wachts op een van de dagen kijken. De tractaties kwamen voor de dag in de vorm van limonade, repen chocolade en rollen frujetta. De meisjes bleken dank baar te zijn voor dit medeleven. De middag om souvenirs te kopen in Veghel werd door allen gebruikt om een kleinigheidje mee te nemen voor een vriendinnetje in hun internaat, voor een aardige zuster of voor een van de klein tjes. Hoe klein het bedrag ook was dat besteed kon worden, toch waren de kin deren enthousiast, dat zij zelf iets moch ten kopen. Een van de kleinsten keek met grote ogen naar een zonnebril. Als om toch vooral maar duidelijk te maken wat de bedoeling was, herhaalde zij steeds: Ik heb toch zo hard een zonnebril nodig. Toen ze toestemming kreeg er een te ko pen, bleken haar financiële omstandighe den dit niet toe te staan. Een goede geest Men schrijft ons: Op Donderdag 21 September 1.1. werd er in het K.A.B.-gebouw aan de Lange Haven voor de Jonge K.A.B.-ers een con tact-avond gehouden. Hoewel het aantal jongeren, dat aan wezig was gezien de avondcursussen die velen van hen volgen niet onbevre digend was, had de opkomst toch veel beter kunnen zijn. Nog steeds heerst er bij hen nog niet genoeg besef, hoe dringend het toch nodig is. dat zij meer daadwerkelijk gaan meewerken om onze maatschappij in een christelijke geest op te bouwen. De opening van deze avond werd ver richt door de voorzitter van de Credo- Pugno-club, die op de eerste plaats de voor deze avond uitgenodigde pater En- gelbertus O.F.M., Diocesaan-leider van „Credo Pugno" een hartelijk welkom toesprak en verder de taak van K.A.B.- en Credo Pugno uiteen zette. Hierna richtte Pater Engelbertus het woord tot de jongeren en wees er in zijn woord op, dat de K.A.B. na de bevrij ding bewust veranderd is. Vóór de oor log was er een scheiding tussen vak- en ftandsorganioaties, na de oorlog ontstond er één onverdeelde K.A.B.; door lid te zijn van de vakafd. is men tevens lid van de K.A.B. De standsorganisaties hebben ook mee te werken tot kerstening van de maatschappij: wij moeten God op de eer ste plaats zoeken dan zal het overige worden toegegeven. Dit kerstenen van de maatschappij staat ook al? hoofddoel van de vak-afdeling bestuurders: deze moeten dus zeer zeker belangstelling hebben voor het Credo- Pugno-werk. Bii recollecties moeten dus allen die bii de K.A.B. geïnteresseerd zijn aanwezig zijn. Vervolgens stapte de spreker over naar het Credo Pugno-werk en gaf aan dat dit geen cursus, maar een vormings- en propaganda-apparaat van de K^A.B. is. De jongeren moeten mee kunnen praten en niet alleen overal bij zitten en niets doen. In de Credo Pugno-club leert men zich te vormen, daarom kan deze club nooit te groot zijn. Juist,omdat vele jongeren het een hopeloze bende in de wereld vinden willen ze er niets mee te maken hebben, dit is de grote fout, juist daarom moeten zij er bij zijn, om mee te helpen tot verbetering. Aan het slot van zijn be toog gaf de spreker aan. dat de K.A.B. moet zorgen voor een Christelijk Neder land, dan zal het goed zijn. Vervolgens werd de gelegenheid open gesteld tot het stellen van vragen, waar van door verschillende aanwezigen ge bruik werd gemaakt en deze werden over en weer besproken. Tot slot dankte de voorzitter Pater En gelbertus voor zijn met bezieling naar voren gebrachte woorden en de aanwe zigen voor hun opkomst. Hierna werd deze bijeenkomst gesloten. maakte het kind de koning te rijk. Ieder een moest haar zien met de gekleurde bril. Toen 's avonds een der leidsters nog even ging kijken of alles in orde was op de slaapzalen, lag daar het meisje met de zonnebril tegen het neusje geklemd. De zon scheen tè fel in dromenland. Als dank voor de gastvrijheid werd door de meisjes aan de eerw. Zusters een avondje van voordrachtjes aangeboden. Tot grote verwondering van Moeder Over ste en de overige zusters werd het een bijzonder mooie avond, zodat de zusters nog eens extra in de versnaperingen-kast tasten om te bedanken voor de onver wachte verrassing. De mooie en goede eigenschappen van de kinderen en hun dankbaarheid hebben bij de eerw. gastvrouwen een prettige indruk achter gelaten. Stoere knapen Als de liefde van de man door de maag gaat en dit schijnt toch wel een wijs woord dan ook dat van de kleine man, de jongen. Vandaar, dat de knapen vanaf de eerste dag op Huize „De Singel" in Oosterhout goede maatjes waren met juf frouw Wolters, die bij de aankomst voor warme thee en stapels boterhammen had. gezorgd. Het buitenleven kwam de eerste dag al in volle glorie aan de orde, want tij dens de avondwandeling moest men dwars door een bos stevenen, terwijl de avond viel en het zo donkerde, dat men hier en daar in de greppels bleef steken. Het was 's avonds niet gemakkelijk om de groep aan het slapen te krijgen, want drie bedden boven elkaar is een nieu wigheid, die geen jongen op slag en stoot verwerkt als iets normaals. Iedere morgen was er H. Mis. opge dragen door de aalmoezenier van een an dere groep jongens, die het huis met de Schiedammers deelden. Dank zij de voor trekkers van de Jan van Hoofstam werd er iedere morgen model geopend met een vlaggenparade. Dit maakte indruk op de jongens. Onder het zingen van tal van trekkers- en cowboy-liedjes werden na het ontbijt de aardappels gejast en de bo nen afgehaald. Wat de voortrekkers van de Singel- parochie bijgedragen hebben tot deze vacantie is moeilijk te zeggen. Zij waren de ziel van de vele spelen, die met volle overgave door allen en dat waren jongens tussen 10 en 22 jaar werden meegespeeld: sluipen, veroveren, water ballet, kampvuren, wandelingen. Gelukkig kijkt men in Oosterhout niet op een boompje, want er was geen boom of de kruin moest van nabij bekeken worden. De blouses toonden alle sporen van deze klimmerü, maar zij waren er gelukkig op berekend. Als een held uit Macbeth ontwortelde Henk bomen van vier duimen dik tijdens een vesting-ver- overingsspel. De tocht naar de Benedic tijnen in de St. Paulus Abdij van Ooster hout maakte op de jongens niet veel in druk. Zij schenen noch voor de schoon heid van de Vespers, noch voor die van het interieur open te staan. Op de dag, dat de leden van het bestuur van de Kinderbescherming de jongens bezochten, werden aan tafel plaatsen in geruimd, zodat men met elkaar aan de feestdis zat. Limonade, sigaretten en cho colade kwamen op de proppen en het werd geen eenzijdige transactie, want als ruilmiddel vertelden de jongens vol vuur van hun ervaringen. Vooral het dwalen met zaklantaarn door de bossen bleek op de jongens een onvergetelijke indruk te hebben gemaakt. Het was juist op de dag van het bezoek uit Schiedam, dat de 31e Augustus ge vierd werd. Ja, wérkelijk gevierd, ook al is het geen Koninginnedag meer. Op ta fel waren oranje linten vastgeprikt; het Wilhelmus werd gezongen bij de vlaggen parade en ondanks dat de koopman met oranjespeldjes ontbrak, prijkte er een op ieders revers. De Vrijdag daarop was het een speciale sportdag. Zo intens werd meegeleefd met de wedstrijden, dat de spanning 's nachts nog nawerkte en een van de jongens van drie hoog uit zijn bed kwam zeilen. Het is te begrijpen, dat het veel te gauw 2 September was. Volgend jaar en intussen.... Zal het volgend jaar weer kunnen? Het moet volgend jaar kunnen. De kin deren, die een heel jaar verstoken zijn van huiselijke gezelligheid moeten een mooie vacantie met elkaar hebben. Zij moeten nog zoveel meer hebben wat al leen met geld te koop is. Want liefde brengt veel tot stand, maar zonder geld is liefde machteloos in deze wereld. De Schiedammers zullen voor de Schiedam- mertjes in de voogdij-instituten zeker iets over hebben. St. Nicolaas staat weer voor de deur. De bijna honderd kinderen wachten dan op een pakje. Wil de Sint rijden dan gaat er veel werk aan vooraf. Wie voor eigen kinderen iets klaar maakt probeert steeds datgene te vinden wat hen zeker zal verrassen. Het zijn vooral practische dingen, die deze kinderen no dig hebben en ook waarderen. De kinderenbescherming gaf ons een verlanglijstje. Dit lijstje met commentaar en een slotbede drukken wij hieronder af. Zakenmensen zouden ons met hun ar tikelen ook al een grote dienst bewijzen b.v. manufacturen: een lapje voor een blouse voor onze grotere meisjes, zak doekjes, zakdoeken voor grote jongens, shawl, een paar wanten, handschoenen, och er zijn zoveel artikelen. Parfumerie: toiletzeep, eau de cologne, scheerzeep, scheerkwast, armbandje, broche enz. Si garenwinkelier: tabak, sigaren, sigaretten sigarettenaansteker, -koker, -pijpje enz. Lederwaren: portemonnaie, beursje, zak- spiegeltje in etui; schooletui, nagelgarni- tuurtje, enz. Huish. artikelen: letterlepel- tje of lepeltje van Schiedam, bekers, vaas jes, bloempotjes, kop en schotel enz. Hoe denzaken: leuke strikjes en speldjes, cor sage enz. Herenmodezaken: sokken, zelf- binders, aakdoeken enz. Boekhandelaren: kinderboeken,^ puzzleboekjes, agenda's enz. Drukkerijen: postpapier enz. Bloe- menzaken: hyacinthenbollen op glas voor de grotere meisjes, bloempotjes en vaas jes. Speelgoederen: voor kinderen boven de 2 jaar zouden wij graag wat speelgoed hebben. Chocolade en suikerwerken: och U weet het zelf wel waar kinderen het meest op gesteld zijn, maar misschien mogen wij ter ere van het St. Nicolaas- feest voor elk kind één taai-taaipopje ontvangen. Versnaperingen hebben wij het hele jaar nodig omdat wij met ver jaardagen ook pakjes sturen en bij de inspectie altijd Iets geven aan versnape ringen. Natuurlijk is het maar een voorbeeld, Uzelf weet waarschijnlijk nog veel meer en dat laten wij dan ook graag aan U over. Hebt u niets te missen in artikelen, dan zijn dubbeltjes ook goed. Wij vragen niet veel en.... niet voor onszelf Misschien zijn er ook wel zakenmensen die reclameartikelen cadeau geven, daar zijn onze kinderen ook blij mee Een betere reclame is voor u niet denkbaar. Katholieke Schiedammers geeft was u te missen hebt aan onze arme Schiedam se Voogdijkinderen, zodat ook hun jeugd een blije, zonnige jeugd kan zijn. Het adres is: Warande 55 en het giro nummer 51854. De uitslagen van de 2e ronde voor de huishoudelijke competitie zijn als volgt: De Jongv. Zijl 10; Maagdenberg v. d. Berg 0—1; SchermerLeerentveld afgebr.; BuckersMulder 10; Broeren Kloos 01; SonnemansErftemeyer af gebr.; Kemper—Brökling 01; Zoetmul derv. Riet 01; SteenhouwerDe Gooyer afgebr. Advertentie. Men schrijft ons: Naast de sleur van het dagelijks terug kerende werk voor het levensonderhoud heeft iedereen ontspanning nodig. Een prachtige en gezonde manier van ont spanning van lichaam en geest is het volksdansen. Velen weten dit nog niet, of zien dit niet in, of zij denken, dat het voor een speciaal slag mensen is. Dit laatste is echter geenszins waar. Degenen die reeds aan volksdans doen, zullen het U bevestigen: Een ieder, die eenmaal met het volksdansen goed heeft kennis gemaakt, zal altijd met veel enthousias me dansen en er veel plezier van bele ven. Verbreiding van het volksdansen onder de mensen blijkt steeds goede re sultaten te hebben. Het wekt een prettige sfeer van vriendschap onder grote groe pen van mensen. Laat je dit alles niet ontgaan. Kom eens kijken naar de volksdansdemonstra- tie, welke wordt gegeven door de R.K. Volksdansgroep van Schiedam. De demonstratie heeft plaats op Don- derdagavond 28 September a.s. in de be nedenzaal van Café-rest. „de Amstel- bron", Broersvest, alhier. De ingang van de zaal is links van het café-rest. onder aan de afloop. Mogen we op je belangstelling reke nen? Volksdansen is speciaal bedoeld voor jonge mensen van 17 jaar en ouder. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wouter Cornells z. van M. H. Kok en J. Boer, Westhavenplaats 20; Johannes Willem z. van A. C. Paalvast en C. Broek, Kievitlaan 21; Dirk Nicolaas Pieter z. van J. Bouman en N. Vons, Sche penstraat 3; Marian Mieke d. van P. J. H. Jiskoot en N. Huisman, Sportlaan 22; Ger- rit Hendrik z. van H. de Bruijn en M. van der Stoep, Rijkestraat 26; Antonia d. van Hoogerwerf en J. H. de Jongh, Haven- st;r. 102; Hilda Joannette d. van E. Mul der en A. A. Tuiten, Brederodestr. 61; Leonardus Antonius Maria z. van L. A. Meijer en A. E. M. van der Velden, Spoor- singel 38; Maria d. van G. van Beest en A. Tiel, Hofjesstraat 16; Evert z. van E. Beens en R. J. de Vries, Handelstraat 14; Alida Johanna Maria d. van N. T. van den Berg en J. B. Prooster, P. K Droesaartstraat 161. Abram z. van A. van Rij en B. C. Pleijsier, Broekweg 162; Jo hannes Hendrikus Marie z. van J. H. M. den Boogert en E. M. Vermeulen, le Lies- veldsteeg 6; Hendrika d. van H. Don en E. H. van Veldhuizen, Stationsstraat 30; Elisabeth Leuntje d. van J. J. de Ruiter en G. But, D. Schaferstr. 21 d; Jannie Hendrika d. van M. C. Maurits en S. A. Buskens, 5e Bierslootsteeg 6; Frans Johan nes z. van W. C. Doolaar en M. Janson, Rich Holstraat 49 a; Johan Willem z. van j J. W. Bergmann en S. van der Sloot, Oran jelaan 8: Lambertus z. van W. S. Penders en A. J. de Bruijne, Rehobothstraat 8; Jan z. van M. Ouwendijk en K. Uleman, Lange Bonestraat 15a te Maassluis; Jaco bus z. van S. van Deventer en M. J. Pina, Havenstraat 66; Maria Theresia d. van H. J. van der Linden en G. M. van Tienen, Ged. Biersloot 96; Roelof, z. van B. Blan ker en J. Voerman, VI. Dayer 3; Jan Hen drik Johannes Jacobus z. van K. J. F. Trooster en J. van Heek, VI: van Beetho- vensingel 27. OVERLEDEN: Arie Schenkel 70 j.t Maasstraat 17; Kornelis Proost 62 j„ Steijnstraat 58: Johannes Jozeph Smits 44 j„ Kortedijk 75; Cornelia Bonne, 61 j., echtg. van E. Schipper, Diepenbrockstr. 33. b&b-m Voor de huishoudelijke competitie van de damclub „Schiedam" werden de vol gende partijen gespeeld: B. v. d. Hull—C. Habermehl 20; J OninkJ. v. d. Watering 20: W. Verhaal D. Zonneveld 11; C. v. LeeuwenA. Verberk 11; D. MastP. 'v. Noordennen 02. De uitslagen van de bekerwedstrijden luiden: M. v. NoordennenJ. de Wilde 2—0; A. Blokland—M. Coté 1—1; M. v. Noor- dennnen—W. Verhaal 11: J. Leening L. Schuitman 11; J. v TilborgA. Struik 0—2 Vrijdag a.s. houdt de damclub „Schie dam haar jaarlijkse ledenvergadering. GEBOREN; Franciscus C. M. zn van F. Govaart en A. M. I. M. Klapdoor; Her- manus zn van C. Kuijl en A. M. van Gel- deren; Arie zn van M- van Schie en A. S. Jongste; Christianus G. J. zn van J. J. Knoet en E, J. M. Hoogenboom; Maria A. G. L. dr van J. h. M. Schaeffer en M. A. H v. d- Meer; levenl. kind van C. J. G. Verbeten en H. M. de Vette, OVERLEDEN: P. L. Wondergem 53 j. Fumay, het Franse stadje waar Paul de tweede avond van zijn todht de zwaar vermoeide kuiten onder een min-of-meer proper hotellakentje had gestoken, ligt boven op een plateau. Vanaf de de hoogte heb je daar een prachtig gezicht op de Maas, die zich in grillige bochten door de Ardennen-vallei kronikelt. Over gebrek aan slaap heeft onze fiet ser natuurlijk niei te klagen en op Vrij dagochtend 8 September kan hij opge wekt melding maken van een uitstekende nachtrust. Met 350 frankjes is de hotel-re kening betaald, dus „gebrast" heeft hij niet. Dat mag hij ook niet want hij is op „pelgrimtocht" en heeft bovendien 'n zware rit voor de boeg. Een zware rit, inderdaad, want het gaat voortdurend steil op en neer. Als hij 2 kilometer op een slechte weg omhoog gewrongen heeft wordt het hem toch te gortig en stapt af Gedurende de- afgelopen week zijn in de Nieuwe Waterweg aangekomen 263 schepen met een inhoud van 426.393 netto reg. tons tegen 269 schepen met 363.684 netto reg. tons in de overeen komstig) week van 1949. Hiervan wareo bestemd voor Rotter dam (met inbegrip van Pernis en Vonde lingenplaat) 224. Schiedam 3, Vlaardin- gen 8, Hoek van Holland 14, Maassluis 4, Dordrecht 7, Zwijndrecht 0, Capelle a.d. ÏJssel 0 en overige havens 4 Schepen Netto reg. tons 1950 10.385 16.045.391 1949 9.47e 12.802.515 Nu 915 3.242.876 Hierbij zijn 3 bunkerboten inbe grepen. Van de werf Gebr. v. d. Werf te Deest is met gunstig gevolg te water gelaten de nieuwgebouwde kustboot „Poortvliet" groot ca. 700 ton, in bouw voor rekening van het N.V. Soetermeer Fekkes Carga doorskantoor te Rotterdam. Het schip is van een raised quarterdeck voorzien, gebouwd volgens hoogste klasse Lloyd's en wordt uitgerust met een 6 cyl. Deutzdieselmotor van 450 pk. Het wordt 'geheel modern ingericht, heeft uiterst grote laadruimten, 2 grote zelftrimmende luikhoofden, waarbij 2 stalen masten en laadbomen, en 2 stuks motorlaadlieren. Direct hierna werd de kiel gelegd voor een ca. 1200 tons modern motorschip voor de houtvaart voor Finse rekening. De Engelse eerste divisie-club Hud- dersfield Town, zal in Mei 1951 een drie tal wedstrijden in ons land komen spe len. De eerste wedstrijd is op Maandag 14 Mei (Tweede Pinksterdag) te Eind hoven tegen P.S.V. Donderdag 17 Mei Is Huddersfield de gast van Maurits te Geleen, terwijl de derde wedstrijd op Zondag 20 Mei te Amsterdam tegen Biauw-Wit gaat. P *oo» SChitOAM tn OM$r»tntm 72ste Jaargang No. 21348 4 30 per kwartaal. 0-35 per week. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd In bet gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71. Schiedam, telefoon 87387. Giro-nummer 9099 ten name van de N V pe Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs 1.45 per maand. Advertentle-pm» op gewone Kolombreedte f o 13 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte Contract tarieven tegen gereduceerde prils verkrijgbaar bt) de administratie of bt) de erkende advertentie-bureau*. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-order» worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuttpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzl Nederlandse Romans: Betlem, G., De verjongeringskuur; Biggers, E. D., De zeven sleutels van Baldpate; Boudier- Bakker, I., Goud uit stro; Bromfiela, L„ Colorado; Brouwer, A., Zijn beste vriend; Bruyn-Ouwenhand, M., Het stenen hart; Carmiggelt, S., Klein beginnen; Center- vall, S., Bernadotte; Christie, A„ Het A, B, C,-mysterie; Christie, A., Bruisende drank; Dutli-Rutishauser, M., Het leven gaat verder in Sumbri; Felman, Het „Java Aero" mysterie; Hagers, F., Weet je nog wel Jouetta; Kars, C., Een boog vol beloften; Keyer-de Jongste, A„ Vroedvrouwenschool; Koen-Conrad, N„ Juup's Wilde haren; Korch, M., De zin gende bron; Löhndorff, E., Bloemenhe) aan de Jacinto; Lugt, A. v. d., Het geluk rijpt in de lente; Mac-Call, M., Uw ko ninkrijk kome; Macfie, H., Zeearend; Marsh, N., Dood in extase; Nordh, B., Als de vorst haar gesel zwaait; Nordhoff Ch. en N. Hall, J., De bannelingen van Bo- tany-Baai; Oosterbroek-Dutschun, A., Het oever; Orwell, G., 1984; Papashvily, G. en H., Waar alles mogelijk is; Pare, J. du, Mevrouw Pilatus; Roche, M. de la, Mary Wakefield komt naar Jïlna; Sin clair, F. de, Het dossier x 3; Tuttle, W-, Een aardig karweitje; Westerlaan, De groene hel. Engelse en Franse Romans; Berkeley, A., The poisoned chocolates case; Bowers, D., A deed without a name; Christie, A., The hollow; Connington, J., The case with nine solutions; OBrien, K„ The last of summer; Smith, E., Ballerina; Stein beck, J. Of mice and man; Daudet, A., La belle-nivernaise. Studie boeken: Adrichem, P. van, De Ned. Heidemaatschappij; idem, Papierfa bricage; idem, Van boon tot poeder; idem, J™ „Koninklijke Ned. toeristenbond A N.W.B.; Andel, J. v. en Andel-Ripke, O. v., Gezonde kinderen, evenwichtige mensen; Australië, ten dienste van emi granten; Benedictus XV, SpirituU para- clitus, encycliek; Boeren, P., Van Lotha ringen naar Bourgondië; Brandts-Buys, H„ Johann Sebastian Bach; Colmjon, G., Onze zeevaart 1950; Cultuurgeschiedenis, van het Christendom dl. 3; Derks, J., Electrische machines en toestellen; Doornik, N. e.a., De triptiek van het Godsrijk; Enzlnck, W., Een lied om moe der; Görris, I., Het verborgen gelaat; Gregorius XVI, Mirari vos, encycliek; Hadewych, Een bloemlezing uit haar werken; Heyster, S., Kroniek van een ge zin; Jansen. A. M., De practjjk der voor lichting; Geïllustreerde Katechismus, ver klaringen door dr. W. Bless S.J.; J. Kroos hof, Beveiliging van het luchtverkeer; idem Zilver; Laan K. ter Nederlandse spreekwoorden, spreuken en zegswijzen; Labiche E., en Martin E., La volage de monsieur Perrichon; Leo XIII, Adiutri- cum populi, encycliek; Lunshof H. A., Londen (3e deel); Mandigers O., Leer boek der opvoedkunde; 2delen; Meyers J. A., Kies uw woord; Moltzer M., Maat schappelijk werk; Münching L. von, De kleine vloot; idem Ooorlogsschepen van vandaag; N.V. Koninklijke Nederland- sche Petroleum Maatschappij Nieuw Zee land. Een beschrijving ten dienste van emigranten; G. van Oorschot Met Ned. slepers over de wijde wereldzeeën; idem, Scheepsbouw; Pevsner N., Geschiedenis van de bouwkunst in Europa; Pius IX Q~,antf cura' encycliek; Pius XII Divlno arilante spiritu, encycliek Raignier A., Mieren deel III; Reysen C. van Katoen industrie in Twente; Ritter Jr., P. De "f van het schrijven; Rombouts S., Pedagogiek (deel 3a); Ron- delle Th. la De weg naar de wolken; Sa- gehomme G., Reportoire alphabetigue de 15.500 auteurs avec 55.000 de leurs ouvrages; Seeger E., China; Trese L Broze vaten; Tubbergen c„ van, Vleu gels boven het eeuwige ijs; U.S.A. The, its land, its people, its industries- Vau- lon J., Guy de Larigaudie; Veer W.. van der, Onder de vlag der commando's- Verberne L., Het Koninkrijk der Neder landen; Verschueren J. en Meuwese G., Nieuw Guinea, uw naam is wildernis; Voordewind H., De commissaris vertelt; idem De commissaris vertelt verder; Wa terink J. de mens in het bedrijf; Weesma J. en Ruiter B. de, Met vijf gulden op zak Europa door; Algemene Wenken voor de Nederlandse emigrant in den vreemde; Weylan K., Oliebereiding; Woodgate M., De biechtvader van Lodewijk XVI; Young D., Rommel. om wat bramen te plukken. Dan wandelt hij een poosje met de fiets aan de hand. Even later kan hij de kwaliteit van zijn remmen beproeven in een duizelende vaart omlaag.... de remmen zijn prima! Intussen is de wind. die hem tégen- plaagt tot een klein stormpje geworden en hij moet zijn plan om het de derde dag tot ChSlon sur Marne te brengen op geven. Na een rit van 95 K.M. vindt hij ergens in Sommepy een overblijfsel van een bunker uit de eerste wereldoorlog. Het regent pijpenstelen en hij kruipt in die bunkerDe pijpenstelen blijven neersuizen en het is te laat geworden t om vandaag nog verder te trekken. De derde nacht brengt hij door in het verla ten soldatenholrillerig, moe en nog al wat „gekriebel" hier en daar.... Na een miserabele nacht wordt hij des Zaterdagsochtends om 6 uur wakker auto's gieren plassend voorbij zijn bivak. Hij pelt een eitje, geeuwt, krabt zich waar dat nodig is en start om 9 uur, dik gepakt in zijn camouflagejasHet re gent nog steeds. Bij een broodverkoper langs de weg koopt hij een brood. Hij rijdt nu in het gebied waar tussen 1914 en 1918 een jarenlange „loopgravenoor log" gewoed heeftde loopgraven en granaatkuilen liggen er nog net als toen. Om half twee bereikte hij Chaions sur Marne, een zeer oude stad, die nog dooi de Romeinen is gesticht. Er is daar veel verwoest en weinig opgebouwd: vooral in de regen een troosteloos gezicht. Om in een beetje opgewekter stemming te komen laat hij zich in Café Routiëres een licht landwijntje schenken. Daarna op nieuw door de regen. Overal ziet hij boe ren haastig het hooi binnenhalen. Rechts stroomt de Marne en vóór hem ligt de dertig kilometer die -hem scheiden van de stad Vitry-le-Frangois. De weg is nu mooi vlak en rustig leunt hij over het stuur van zijn fiets Als hij in St. Dizier aankomt is het al donker, maar „we moe ten vooruit" en er zit een goede lamp op zijn karretje Bovendien is het een prach tige D03weg waar hij nu rijdt, een ge asfalteerde bosweg nog wel. In Joinvil- le vindt hij het welletjes. 140 K.M. had hij die dag door regen en met wind tegen bevochten. Een paar agenten wijzen hem een goed koop en net hotelletje. Het is tien uur en na een voortreffelijk dineetje, (eerlijk verdiend vinden wij) duikt hij in de korf en slaépt.slaép't! (wordt vervolgd) De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft belast met hét on derzoek en de taxatie van de oorlogs schade, alsmede de vaststelling van de bijdrage voor schepen: het hoofd van de afdeling vaartuigen van het ministerie, gevestigd te Rotterdam. „Ik ben erg blij, pappie". Trots en blijdschap heerst er in het gezin van dr. Ralph Bunche, die voor zijn succesvol optreden als waarnemend bemiddelaar der Ver. Naties in het Palestijnse conflict tussen Joden en Arabieren, de Nobelprijs voor de vrede heeft verkregen. De 7-jarige Ralph drukte zijn trots uit in een eigenhandig geschreven brief, met tekening. Vader Ralph toont lachend de mooie brief aan zijn 18-jarige dochter Joan. In een mijn bij Worksop (Notting hamshire) is brand uitgebroken. Ne gentig mijnwerkers zijn ingesloten en men heeft weinig hoop op hun redding. Tot nog toe zijn drie ijjU n naar boven gehaald. Het vuur is hevig en de lucht verversing onvoldoende. De „Fairsea", die met 1500 repatrieren- den, grotendeels KNIL-personeel met ge zinnen, op weg is naar Nederland, wordt reeds Woensdagochtend omstreeks elf uur aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. De ontscheping, waarvan het aanvangs- tijdstip nog niet is vastgesteld, zal nog dezelfde dag geschieden. De bestuurder van een luxewagen, die van de grote Rijksweg Amsterdam— 's-Hertogenbosch kwam en via de Riet- veldSeweg in de Betuwe wilde belanden, deed nabij Culemborg een afschuwelijke ervaring op. Plotseling doemde in het licht van de koplampen een man op, die languit op de weg lag. Met gevaar voor eigen leven wist de bestuurder de man te ontwijken, waarna de auto aan de rand van de grasberm langs het water bleef staan. Groot was zijn verontwaardiging toen de „bewusteloze" een levensgrote pop bleek te zijn, die gekleed en wel op de rijweg was gelegd. Aangifte bij de politie volgde, die n-u een onderzoek naar de dader instelt. Het speciale vrachtvliegtuig van de KLM dat Woensdag a.s. van Amsterdam naar New York vliegt, zal weer een groot aantal dieren vervoeren. De lading zal o.m. bestaan uit twee luipaarden, die bestemd zijn voor een New Yorkse die rentuin. een orang-oetang en niet minder dan 5000.levende vogels. Een der oude Nederlandse filmpioniers, Willy Mullens, leider van de Haghe-Film- rubriek, heeft reeds meermalen blijk gegeven nog te beschikken over een grote dosis initiatief. Onder meer is dit geble ken uit zijn interessant filmpje „Uit de oude doos", samengesteld uit oude opna men, die werden genomen op het einde der vorige eeuw. Deze interessante her innering uit vervlogen tijden heeft o.m. op het onlangs gehouden Filmfestival te Venetië de aandacht getrokken. Ook nu vraagt de heer Mullens weer de aandacht met een kleuren-reportage over Prinsjesdag Hij laat aan deze re portage voorafgaan beelden over wer kend en strijdend Nederland, waarna da opnamen volgen over de opening van de Staten-Generaal in de vorige week als een overkoepelend element, waarin het zwaartepunt rust op onze Vorstin H. M. Koningin Juliana De opnamen zijn in teressant. doch men stelt vast, dat de eigenlijke reportage met te weinig camera-mensen is geschied en dat bij de haastige ontwikkeling de zuiverheid der kleuren kennelijk in het gedrang is ge raakt. Deze komen namelijk in het eer ste gedeelte beter tot haar recht. In ver schillende theaters kan men deze repor tage aanschouwen. Klachten uit het publiek zijn voor de recherche aanleiding geweest tot het in stellen van een onderzoek op het P.T.T.- kantoor te Den Dolder en als gevolg daarvan is de 61-jarige kantoorhouder gearresteerd. De man wordt ervan ver dacht, zich geregeld kleine bedragen te hebben toegeëigend door de afzenders van postpakketten meer vracht te laten betalen dan in werkelijkheid verschul digd was. Volgens verklaringen van P.T.T.-zijde zijn echter nog geen afdoende bewijzen geleverd. Op Woensdag 27 September geeft de Chr. Muziekvereniging „Harpe Davids", dir. J. K. C. Karsseboom, in de Plantage een concert, aanvang 8 uur. Het volger.de programma zal ten gehore worden ge bracht: Ps 89' 1 Sambre et Meuse. mars. Ptan- quette, par. Raustei; 2 La legende du Ma- nour 'ouv. dramatique, Irene Delmas: 3 Romantische Suite. 3 delen. 1 Oosterse mars, 2 Intermezzo (langzame wals), 3 Dorpsdans, H. Lureman: 4 Mondnacnt auf der Alster, wals. Oskar Fetras. arr A. Dreissen: 5 Gouden Bruiloft, suite in 5 delen. 1 Carillon, 2 Cortege, 3 a 1' Eeüse. 4 Le festijn, 4 Au Bal, Alyre Delhaye. 8 Abendgesang, E. Ruh; 8 Moolq, Heifstaag. legende. Bisselink; 8 Sons of the Brave, mars, T. Bi.^ood, arr. Winter; Gez, 281. De Uondense wolveilingen, die Don derdag openden, hebben opnieuw be vestigd, welk een enorme vraag er bestaat naar dit product. De prijzen stegen over het algemeen wel 50 pet. boven het niveau van de vorige vei lingen en sommige soorten nog veel meer. Een recordprijs van 250 d werd betaald voor gezuiverde Queensland- wol. Deze ontwikkeling ls er wel een bewijs van, dat de aarzelingen, die op bepaalde Dominionmarktcn de laatste dagen merkbaar waren, nog niet het teken van een keerpunt waren. Te Londen werd voornamelijk van de zijde van Amerika en het Continent ge boden, terwijl de kopers uit het Ver. Ko ninkrijk zich wat afzijdig hielden. Dir laatste vindt zijn oorzaak hierin, dat de Britse fabrikanten vast zitten aan het ,.utility"-schema, zodat zij met deze hoge grondstoffenprijzen bij hun kostprijsbe rekening in de knel komen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat zij sterk geneigd zijn te exporteren, wanneer op de exportmarkten betere prijzen ge maakt kunnen worden. Enige tija gele den is het hun toegestaan ook „utility- goederen uit te voeren, indien hierdoor hogere prijzen gemaakt zouden kunnen worden. Toch zullen de Britse fabrikan ten hun binnenlandse afnemers niet graag in de steek laten, omdat deze ten slotte de ruggegraat van hun afzet vor men. Bovendien zou de Engelse regering zeker ingrijpen, indien de binnenlandse voorziening gevaar zou gaan lopen en op een dergelijk ingrijpen is de industrie ze ker niet gesteld. Voorlopig zullen zij nog in staat zijn hen te bedienen tegen de voorgeschreven prijzen, zolang zij nog .zij het misschien ten dele, met oude voorraden grondstof ten kunnen werken. Aan deze toestand moet edfiter vroeg of laat een einde ko men. Dan zullen dus ofwel de utility- prijzen omhoog moeten, ofwel de wol- prijzen tot staan gebracht moeten zijn. Het is wel zeker te achten, dat de En gelse regering ongaarne de prijs van uti- lity-textiel zal laten stijgen, wegens de gevolgen voor de kosten van levenson derhoud en dientengevolge voor de loon politiek. Daarom ls het ook heel goed denkbaar .da't van Engelse zijde sterk wordt aangedrongen op maatregelen, die de stijgende wolprijzen kunnen beteuge len, evenals dit van Amerikaanse zijde wordt, gedaan. Mogelijk, dat aandrang van deze bei- dp grote afnemers van wol tot een over eenkomst met de productielanden zal lei den. Australië echter, wel de grootste producent, voelt er heel weinig voor. want het meest voor de hand liggende systeem, een toewijzing van de beschik bare hoeveelheid aan de verschillende landen tegen een maximumprijs, zou groot misnoegen wekken bij de schapen fokkers. Mocht er niets op gevonden worden, dan ziet 't er betrekkelijk somber uit. De productie blijft immers reeds ten achter bij de normale vraag, hoeveel te meer dan, indien er nog de extra militaire behoefte bijkomt. Onlangs is in wolkringen het voorstel gedaan het tekort gedeeltelijk te over bruggen door in alle stoffen voor 10 pet- rayon bij te mengen. Maar rayon zelf is over de gehele wereld krap. Dê produ centen in de V. S. houden er een vrij willig allocatie-systeem op na en hebben eigenlijk moeite de kopers van het Ui1 16 houden. Opmerkelijk is, dat thans «"weI ,n de V. S. als in Europa natuurzijde weer in trek komt, ook bijv. voor kousen. De relatief lage prijs speelt hierbij t, rol, maar ook het feit dat zijde voor bepaalde doeleinden weer aoor de mo de wordt voorgeschreven. Evenals rayon is ny'°u krap. Niet alleen de enorme vraag ten behoeve van dameskousen en -ondergoed moet bevre digd worden .ook voor militaire doel einden, b.v. parachutes, wordt dit pro duct gevraagd. Vooral in Engeland doet men alle moeite materiaal beschikbaar te krijgen voor bijmenging met wol, maar men wil er uiteraard ook niet de be langrijke export van kousen door in ge vaar brengen. Het typische is, dat alle producten, die voor vervanging, althans gedeel dijke vervanging van wol in aa.imerking zou den komen, eveneens schaars zijn en aan prijsstijging onderhevig. Enerzijds is het e.n geheel van samenhangende factoren, dat voor al deze producten zekere knel punten in fcet leven roept, anderz is spelen toevallige omstandigheden een rol. Zo zijn voor de kunstvezels bepaalde stoffen nodig, die ook gebruikt worden bij de fabric ge van synthetische rubber, De uitbreiding van de produchtie van deze laatste levert weer moeilijkheden ook voor de eerste. De hogefe productie Vr - autooar.den, mede voor mil aire doeleinden kweekt vraag naar z.g. ..ban denzijde". d.i. rayon, die voor het 'vas wordt gebruikt. Nu men daar niet vol doende rayon voor kan krijgen schakelt de bandenindustrie weer terug op ka toen, een product dat echter door na tuurlijke en toevallige omstandigheden eveneens schaars is geworden. Katoen komt in wezen natuurlijk ook in aanmerking voor bijmenging met wol. Maar ongelukkigerwijze heeft de Ame- i";a ise regering aan het begin van het vorige seizoen, m verband met de grote vor.raden uit ouae gsten. het katoen- areaal in t~, ysanmerkelijk inge krompen. J*°aal Z1J nu tot een oogsLra- ming k°bvan nog geen 10 millioea buien KVe'fni*:1 met een oogst van ruim 18 m.llioen balen het vorige sei zoen Bovendien heeft de kwaliteit door hel if Weer en insectenschade erg geleden. Door het spuien van oude voor- he,e« men een '.eer scherpe irijs- stijt>inö tot nu to? kunnen voorkomen. Er moet een... rekening mee worden gehouden, dat van de voorraden van de Lomo-dity Credit Corporation het beste net eerste verkocht wordt, zodat wat overblijft steeds minder van kwaliteit wordt. Een andere haussefactor voor katoen 18 de inkrimping van het areaal voor het volgende seizoen in Egypte, dat meer granon wil ga.an verbouwen. Ovengen» wordt er dit ,iaat" grote oogst ver wacht, Maar de katoenoogst in Brazilië wordt weer een mislukking. Zeker zal het katoenareaal in de V S. voor het volgende seizoen wei weer vrij wr Jen gegeven, maar er moet nog een hele tijd verstrijken voor de volgv <cie oogst 'aan de markt komt en nog rn er voc. deze in net eindproduct verwent is. zodat er nog een vrii lan rige kru cae periode voor de deur staat. Aangezien de vvolprodnctie niet zo- w '?c ,ls l wot. n verhoogt en voorlopig de vraag groot zal biyven om dat van de bewapeningswedloop het ein de nog niet te zien is, ziet het er voor de mensheid wat de kleding betreft niet rooskleurig uit. Ais er geen rem gevon- den wordt op de stijging van de grond stoffenprijzen zullen over enige tijd ver dere sti, n van de kl inhanUelsprij- zen onvermijdelijk zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2