Kampvuren tegen kou Verzet in t Zuiden is volkomen in Seoel gebroken MacArthur eist overgave der Noordelijke legers ia lieicl bij inval in Geen afzijdi naburig gebied Legers moeten gereed zijn voor slag om Formosa De zaak „Wilton-Fijenoord" opnieuw in behandeling I Afsluiting van de geldzuivering Harry Prikker heeft gelijkEr was veel te weinig zon v.. JONG ,s 10.000 Canadese soldaten naar Europa ZUSTER MARIA DE MATTIAS ZALIG VERKLAARD Maandag 2 October 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen verder bloedvergietennu de strijd beslist is Communisten kunnen geen Am. visa meer krijgen LAGEN Peking laat een dreigend geluid horen gjgSf "1' Triomfale intocht van de H. Vader Weense communisten dreigen met alg. staking A. J. Loerakker f Nog duizenden krotten in Zeeland Engeland verbiedt uit voer van boormachines naar O.-Europa Geen opzettelijke collaboratiealdus de verdediger FRANSE SUCCESSEN IN INDO-CHINA Roemeense zaakgelas tigde vraagt asvl Geblokkeerde tegoeden welke né 21 October ontstaan WEERBERICHT Verkenningen boven N.-Korea pc ten Vi opp Grote nood in Seoel Engeland heeft nog een leger afdeling naar Korea gezonden, acht honderd soldaten Gen. Walker gedecoreerd De Canadese minister-president, Louis St. Laurent, heeft gisteren verklaard, dat Canada bereid is zijn speciale strijdmacht van 1 man, die gevormd was om deel e nemen aan de actie der V.N. in Korea, als deel van de geïntegreer de strijdkrachten van 't Atlantisch pact naar Europa te zenden. Opgemerkt dient te worden, dat Noord-Korea „naburig gebied" is. Dé bedreigingen van Tsjoe en Lai Indrukwekkende processie over het St. Pietersplein was dus ongetwijfeld gericht tegen de Zuidkoreaanse troepen, die op dat moment aan de grens stonden en deze inmiddels hebben over schreden. Voorvechter in de K. A. B. ALLEEN BIJ ROOMSEN Werk gesaboteerd Onderduikoord voor arbeiders De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met enkele buien. In de kustprovincies tijdelijk harde, overigens krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en West. Vrij koud. Dinsdag 3 October: Zon op 6.43 uur, onder 18.14 uur; maan op 21.10 uur, onder 14.58 uur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU Symbolische troepentocht over de 38e breedtesraad i Amerikaanse verbindingsofficieren te Taegoe hebben verklaard, dat Zui koreaanse troepen Zondag te 11.15 uur (pl. tijd) de 38ste breedtegraa in de richting Jangjang (aan de Oost-kust) hebben overschreden. De sta 8 km. van de grens. Zondagavond zijn Zuidkoreaanse patrouilles naa^^ plaats, die in brand staat, gegaan om verkenningen uit voeren. Later ro ken de patrouilles terug om zich weer bij de hoofdmacht te voegen, toen ongeveer anderhalve km. ten Noorden van de breedtegraad was. lij'ke zak zouden volgens de berekemngen Volgens onbevestigde berichten is het bevel om de grens te overschrijden van de Amerikaanse generaal Walker uitge gaan. Tot dusver hebben nog geen Ame rikaanse officieren de 38ste breedtegraad overschreden. De Amerikaanse mariniers staan op ongeveer 20 Km. van de grens. Zuidkoreaanse officieren geloven, dat de communisten beschikken over 100.000 man parate troepen in het Noorden. Deze troepen zouden te Tsjorwan, ongeveer 24 Km. t. N- van de 38ste breedtegraad, ge legerd zijn. Generaal-majoor Almond, de comman dant van de Amerikaanse mariniers, die Seoel heroverden, is van mening, dat het Noordkoreaanse leger ten Zuiden van de 88ste breedtegraad „geheel vernietigd" is. Slechts enkele van de 100.000 Noord- Koreanen in Zuid-Korea zijn er volgens hem in geslaagd na de ineenstorting naar Noord-Korea te ontkomen. Almond achtt het waarschijnlijk, dat de meeste van n hun uitrusting hadden afgedaan burgerkleren de bergen VlEent'fcit is, dat de V.N.-troepe* Zuid-Korea geen noemenswaardig genstand meer ontmoeten. In de wesre en in waren inge- de overblijfselen van vijf_dh ft hen nog zijn ingesloten. Maar men heelt nen nog niet waargenomen. Viestuiaen der V. N. hebben Zaterdag boven Noord-Korea waarnemingen ver richt om een eventuele opbouw van de Noordkoreaanse hichtmacht te constate- ren Zij ontmoetten de tot dusver groot ste luchtafweer w de Koreaanse oorlog", ien Invader" gmg ver oren en acht an dere "toestellen kregen lichte schade. Bii de waarnemingen bleek, dat nieuwe verdedigingswerken worden uitgevoerd te Sinmak, Pjongjang en andere plaat- S6Twee Britse eenheden, de kruiser Cey lon" en de torpedobootjager „Cockade", bombardeerden Zaterdag militaire instal laties op het eiland Paengnjong, even ten Zuiden van de 38e breedtegraad aan de Westkust. Een Noordkoreaanse batterij, dit het vuur op de schepen opende, werd door voltreffers tot zwijgen gebracht. Voorts hebben supperforten bruggen en spoorlijnen aangevallen, die mogelijk (generaal MacArthur heeft gisteren per radio aan de opperbevelhebber van de Noordkoreaanse strijdkrachten de volgende boodschap uitgezonden: Een spoedige en totale nederlaag en algehele vernietiging van uw gewa nde macht en oorlogspotentieel is thans onvermijdelijk. Opdat de beslui pt van de Ver. Naties worden uitgevoerd met een minimum aan verder erlie8 van mensenlevens en vernieling van eigendommen, doe ik, als de perbevelhebber van de V.N., een beroep op u en de onder uw bevel staande strijdkrachten, waar ook in Korea aanwezig, onmiddellijk de wape nen neer te leggen en de vijandelijkheden te staken onder militair toezicht, zoals ik zal aanwijzen. schaafde gewoonte en practijk; zij zullen toestemming ontvangen om, zo spoedig ?ls practisch uitvoerbaar is, naar hun haardsteden terug te keren. Ik verwacht ®Poedig uw beslissing over deze aange- „i®®nheid om verder nodeloos bloedver- en vernieling van eigendommen te orkomen. Gen- MacArthur". van de strijdkrachten der millióen n MacArthur's oproep in 2% koreaanse3üeinplaren boven de Noord- oefenbases fdsta'd pjongjang en boven Noordeliit.„en troepenconcentraties der uitgeworpen. Voorts woivn van Tokio eï, uur door de radl0S schillende Kor el de tekst in de ver* pen. Alle dele a?-nse dialecten omgeroe- ben afschriften van de v- N- heb" voor doorzending de oproep ontvangen geringen. g aan de respectieve re- door de Noordelijken op hun terugtocht gebruikt zouden kunnen worden. In Seoel lijden de burgers gebrek en k°ud?- De laaiende vlammen van de brandende stad hebben plaats gemaakt voor honderden kampvuren waar de bur gers, m de nabijheid van hun vroegere huizen, warmte trachten te vinden. De spandoeken, waarop welkomstspreuken v°°r de troepen der V. N. waren ge schreven, zijn weggehaald en de bevol king tracht zich hiermede tegen de koude te beschutten. Opeengehoopt vuil brengt de hygiene in gevaar en in de stad heerst een lijkenducht van de onder het puin bedolven doden. De onmiddellijk ter hand genomen hulpverlening kan voorals nog slechts een klein deel van de nood lenigen. Radio Vaticana meldt, dat de apostoli sche afgevaardigde in Korea, en zijn se cretaris, die bij de bezetting van Seoel door de communisten geweigerd hadden de stad te verlaten, door de Noordelijken gevangen zijn genomen ne naar Noord- Korea zijn overgebracht. Engeland heeft nog een legerafdeling naar Korea gezonden. Acht honderd sol daten zijn gisteren met het troepenschip „Empire Pride" uit Liverpool vertrokken. Het contingent bestaat deels uit beroeps militairen, deels nit reservisten. President Truman heeft Zaterdag de eremedaille van het Congres -de hoogste militaire onderscheiding, die Amerika kenttoegekend aan generaal-majoor William Dean, oud-commandant van de 24ste infanteriedivisie in Korea, die sinds 21 Juli bij het leiden van de verdediging van Seoel vermist wordt. Generaal Mac Arthur heeft aan luite nant-generaal Walton Walker het eiken loof bij het „distinguished service cross" verleend wegens „herhaalde blijken van buitengewone moed". Generaal Walker is commandant van het achtste Amerikaan se leger in Korea. In de desbetreffende dagorder wordt gezegd, dat generaal Walker „persoonlijk, met in gevaar stelling van eigen leven tengevolge van vijandelijk grondvuur, herhaaldelijk luchtverkenningen heeft uit gevoerd in een onbewapend vliegtuig, diép in vijandelijk gebied". Alle Amerikaanse consulaten hebben instructie ontvangen geen visa te ver strekken aan oud-leden van nationaal- socialistische of fascistische partijen en aan leden van communistische organisa ties, zo is door een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buiten landse zaken verklaard. Deze instructie is gegeven na het aan nemen van de wet tot bestrijding van revolutionnaire activiteit. Zoals bekend, is president Truman's veto tegen deze wet door het Congres teniet gedaan. s Alvorens de gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer S. J. van If aardenburg. op Schiphol het vliegtuig betreedt, dat hem weer naar zijn standplaats zal brengen, neemt hij afscheid van zijn dochter en kleindochter. Links de echtgenote van de gouverneur; rechts drC. Noor lander 9 ad j.-gouverneur en secretaris Generaal Tsjoe Teh, de opperbevelhebber van het Chinese communistische leger, heeft in een dagorder zijn troepen opgedragen om „gereed te zijn voor de slag om de bevrijding van Formosa". Zoals bekend, staat dit laatste bolwerk der Chinese nationalisten onder bescherming van de zevende Ame rikaanse vloot, die opdracht heeft elke communistische aanvalspoging af te slaan. Ook doe ik op u een beroep terstond u'è» VN -krijgsgevangenen n bur.g>er- alle Vnpprden die onder uw toezicht ftan vrij fe laten en de nodige voor! 2ieni2ngverzOTgtoïfTevInsonde?houdC en onmiddellijk vervoer naar door my aan te Uiteraard zal Canada dit plan slechts dan kunnen uitvoeren, indien, zoals het zich laat aanzien, de actie in Korea spoe dig met succes wordt beëindigd, zodat de 10.000 man dus niet aan de strijd aldaar behoeven deel te nemen. De legerorder kwam jj0rt nadat Tsjoe en Lai, de minister van buitenlandse za ken van communistisch China, bij twee verschillende gelegenheden openlijk ge sproken heeft over de „aanstaande be vrijding van Formosa en Tibet". Op de eerste plaats deed hij dit in een te Peking gehouden rede, waarin hij ver der o.m. zeide, dat het -Chinese volk „geen buitenlandse agressie zal dulden en zich niet afzijdig zal houden wanneer de im perialisten naburig gebied binnenvallen". In de met rood damast rijk versierde St. Pieter is Zondagmorgen om tien uur Zuster Maria de Mattias, Stichteres van de Zustercongregatie der Aanbidding van het Kostbaar Bloed op plechtige wyze zaligverklaard. Daarmede is de reeks van luisterrijke H. Jaar-plechtigheden, die tijdens de zomermaanden was onderbro ken, weer hervat. Na de eigenlijke zaligverklaring volgde een pontificale H. Mis. De Capella Giuna zong hierbij de speciaal voor deze ge legenheid gecomponeerde „Missa in hono- rem S. Mariae de Mattiae" van Refice. Zondagmiddag omstreeks vier uur is Z.H. de Paus per auto van Zijn huiten- verblijf Castelgandoifo naar het Vaticaan vertrokken, waar Hij zich enige tijd in Zjjn particuliere vertrekken terugtrok. Reeds eerder" in de middag waren pel grims in grote drommen naar de St. Pieter getrokken. Vele duizenden moesten zich met een plaats op het plein tevreden stellen. In tegenstelling met hetgeen bij de andere zaligverklaringen tijdens het H. Jaar gebruikelijk was, liet Z. H. Zich over het Sint Pietersplein naar de basiliek dragen op de Sedia Gestatoria, vooraf gegaan door een afdeling van de Zwitserse Garde in gala-uniform en gevolgd door geheimkamerheren in paarse mantels en De minister zetde voorts, dat het Chi nese volk de ontwikkelingen in Korea na de invasie van de V. S." gadeslaat. De taktiek van een „langdurige verzetsoor- _..g" zou z.i. het Koreaanse volk de ge legenheid verschaffen vele moeilijkheden te boven te komen t.i de eindoverwinning te behalen. De tweede zinspeling op een aanstaande aanval op Formosa verscheen in 't Zon dagsnummer van de „Prawda". Hierin schrijft Tsjoe en Lai, dat China vastbeslo ten is Tibet te „bevrijden" en Formosa aan „de controle van de Amerikaanse agressors" te ontrukken. Tsjoe noemt de V S. de gevaarlijkste vijand van de Chi nese "volksrepubliek". Tenslotte schrijft de minister, dat China zijn verdediging „bijtijds" moet verster ken en „een machtige volksvloot en -luchtmacht vormen" om zich te bescher men tegen „het streven van de imperia listen om hun aanvalsoorlog uit te brei den". Op een door Weense communisten ge organiseerde en in de sovjet-sector van de stad gehouden conferentie van ongeveer 3500 man winkelpersoneel en stakers is besloten, de Oostenrijkse regering tot Dinsdag te middernacht tijd te geven om de eisen met betrekking tot lonen en pryzen in te willigen. Indien de regering niet toegeeft, zal een algemene staking worden afgekondigd. De socialistische party staat op het standpunt, dat de re gering de eis moet afwijzen. In de leeftijd van 77 jaar is gisteren in Haarlem overleden de heer A. J. Loer akker, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-lid .van de Haarlemse gemeenteraad. De heer Loerakker was lange tijd voor zitter van de R. K. Bond van Land- en Tuinbouwarbeiders „St. Deus Dedit". Hij bekleedde verder voor de oorlog het wet houderschap van de voormalige gemeen te Schoten. De Uitvaartdienst is op Woensdag vast gesteld in de St. Liduina-kerk te Haar lem, waarna om 11 uur de teraardebe stelling op het R. K. kerkhof „St. Bar bara" zal geschieden. Op hét platteland van Zeeland staan duizenden woningen, die wat ruimte en hygiëne betreffen, met krotten kunnen BciieiiiiKamerneren in u— wmnvem gorden ucrgelekeri. ln de komende tien de curiekardinalen in hun _scharlakenrode ^ar zullen woningen ter vervanging i Zaterdag vierde Z. Exc. P. Lieftinck zijn verjaardag. We hebben dit feit maar niet van te voren aangekondigd. De Mi nister zal toch wel felicitaties genoeg ont vangen hebben. Acht-en-veertig werd de leider van ons geld-departement. Hij kan dus nog een tijd mee. We wensen de Minister van harte, dat hy er in zal slagen zodanig de verde lende rechtvaardigheid te beoefenen, dat de gezinnen niet in de knel raken en juist ook de jonge huishoudens met niet ver dienende kinderen de moeilijke periode zullen kunnen doorworstelen. Zulks ook ten bate van het geloof in de Goddelijke Voorzienigheid en in het bestaan van mensen van goede wil. Waarom weer ineens zo diep, diep ernstig na de lichte toets in het begin? We zullen het U mededelen. In de wachtkamer bij een dokter ont spon zich op een dag der afgelopen week het volgende gesprek: Zo zusje, hoe oud ben je en helemaal alleen? Ik ben 10 jaar, maar we hebben nog vijf kinderen en moeder kon niet weg. Dus kom ik als oudste. Waar ga je op school? Bij de Zusters. Dat behoef je niet te vragen, mengde zich 'n andere bezoekster in het gesprek. Zes kinderen, waarvan de oudste 10 jaar. Dat kan alleen maar bij Roomsen. Er viel even een diepe stilte Begrijpt ge nu het waarom van de ernst hierboven. En ook onze wens voor de jonge, grote gezinnen? De heidense geest en het materialisme met hun voortdurende scherpe spot en venijdige opmerkingen eisen veel moed van Godgetrouwe mensen, terwijl onbe grip voor de zware en zorgelijke omstan digheden mede er toe zou kunnen bij dragen, dat de echtparen gaan twijfelen en wankelmoedig worden. Er zijn gehuwden, die schreien omdat God hun huwelijk niet met kinderen ze gende. Op het „waarom niet" kunnen we geen antwoord geven. We hebben te dik wijls geen inzicht in Zijn raadsbesluiten. Maar wanneer Hij wel vruchtbaarheid schenkt en wij plegen verzet en zelfs moord, terwijl we de moedigen door onze critiek pogen te kleineren, dan staan da zaken anders. De mens grijpt in en bant God weg. Zaterdag stond in de krant een oproep in verband met October Rozenkrans- maand tot redding van de wereld. Een der intenties zou kunnen zijn: Voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der jonge grote gezinnen. Dat kan toch maar alleen bij Roomser.. HENK VAN DER MAZE De Britse regering heeft Zaterdag de export naar de Sovjet-Unie en Polen ver boden van 27 verticale boormachines, die gebruikt zouden kunnen worden by de wapenfabricage. Aan de fabrikanten der machines werd medegedeeld, dat de exportvergunningen werden ingetrokken. gewaden. De pauselijke draagstoel was omgeven door leden van de Pauselijke Edelwacht in goudblinkende uniformen met metalen helmen en getrokken sabels. In de basiliek zelf waren ruim 50.000 gelovigen verzameld. Op de speciale tri bunes hadden de leden van het Corps Diplomatique platsgenomen. WW van deze krotten moeten worden ge bouwd". Dit zeide de heer D. Stam van de civiele Dienst Volkshuisvesting in Zee land op een vergadering te Goes van de afd. Zeeland van de Nationale Woning raad. Het woningtekort in Zeeland be droeg volgens spreker op 1 Januari j.l. 3900. stuks. Bovendien staan er 2200 nood woningen, welke ook t.z.t. zullen ver dwijnen. Rekening houdende met het feit, dat er dit jaar 900 woningen in Zee land gebouwd zullen worden, zullen er aan het eind van het jaar nog 5000 wo ningen te weinig zijn. De heer W. Scherens uit Amsterdam, secretaris van de Nationale Woningraad meende, dat de tot nu toe gevolgde wyze van verdeling van het bouwvolume niet tot verlaging der bouwkosten kan leiden. Op het departement was men volgens spr. bezig een bouwbeleid uit te stippelen, dat over drie jaar uitgesmeerd zou kun nen worden. „Wat had de directie van „Wilton Fijenoord" anders moeten doen dan de opdrachten van de Duitsers uitvoeren? Zy deed wat generaal Winkelman op een vraag persoonlyk tot een der directiele den gezegd had: Geef gevolg aan de beve len en opdrachten van de bezetter. Had „Wilton Fijenoord" dit niet gedaan, dan zou men de werf hebben moeten sluiten en 4500 arbeiders waren naar huis ge stuurd, met als resultaat duizenden van deze werkers brodeloos, of in Duitsland, terwyl de werf geheel zou zijn ingescha keld voor het vervaardigen van Duits oorlogsmateriaal". Met deze woorden verdedigde mr. J. Drost uit Rotterdam een der drie direc teuren,.n.l. de heer F. Muller van de N.V. Dok en Werfmij. „Wilton Fijenoord" te Rotterdam, die met zijn collega's voor de tweede keer voor de Bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag verscheen, onv dat men wilde weten in welke mate het bedrijf gedurende de bezetting gecolla boreerd had en in hoeverre de directie hiervoor aansprakelyk gesteld kan wor den. De Franse troepen in Indo-China zijn in de sector Hanoi een groot offen sief begonnen, tegen de rebellen van de A ietnunhregering. De aan\al, waar aan dgor land-, zee- en luchtstrijd krachten wordt deelgenomen en die onder ongunstige weersomstandighe den aanving, heeft tot snelle successen geleid. Een vliegende collone, opruk kend vanuit Hanoi, heeft in snel tempo de *'9 km. noordelijk gelegen stad Thai Ngoejen veroverd, die de „mili taire hoofdstad" van de rebellen wordt geiioenia. De heer Tudor Andreoscu, legatieraad en tijdelijk zaakgelastigde aan de Roe meense legatie in ons land, is door de Roemeense regering van zijn post onthe ven. Hij heeft de Nederlandse regering toestemming gevraagd in ons land te blij- terug t^1"keren. Naar wij Een overzicht van het stampvolle Wembley Stadion te Londen, uaar gisterenmiddag honderdduizend Engelse iprie van Buitenlandse Zaken vernemen is aan de heer Andreescu voorlopig asyl-j katholiek recht verleend. I en een H. Mis in de openlucht bijwoonden, welke plechtigheid tevens het slot was van de herdenking van 't feit, dat honderd jaar geleden da hiërarchie in Engeland werd hersteld. In de enige maanden geleden afgekon digde 5e uitvoeringsbeschikking wet af wikkeling geldzuivering is bepaald, dat de op 21 October 1950 nog resterende te goeden op geblokkeerde rekening moeten worden overgeboekt naar een renteloze rekening bfi het agentschap van het mi nisterie van financiën te Amsterdam en dat op 18 November 1950 nog uitstaande tegoeden op optierekening in 's Ryks schatkist dienen te worden gestort. In verband hiermede was het nodig voorzieningen te treffen ten aanzien van de geblokkeerde rekeningen en optie rekeningen, die na genoemde data nog zullen ontstaan tengevolge van over dracht of verval van geblokkeerde schatkistbiljetten (biljetten, die met ge blokkeerd tegoed verworven zijn) als ge volg van een z.g. strafblokkering, uit hoofde van handelingen in strijd met de geldzuiveringsvoorschriften, of in ver band met het herstellen van gemaakte fouten. In de thans afgekondigde «e uitvoe ringsbeschikking wet afwikkeling geld zuivering is bepaald, dat dergelijke ge blokkeerde tegoeden een maand na hun ontstaan moeten worden overgeboekt naar een renteloze rekening by het agent schap van het ministerie van financiën te Amsterdam, waarna zij aan dezelfde pro cedure zullen zijn onderworpen als de reeds eerder overgeboekte geblokkeerde tegoeden. Aangezien de houder van een dergelijke geblokkeerde rekening echter een maand de tijd heeft voordat de overboeking plaats vindt, zal hij in het algemeen bin nen deze termijn de machtiging van de belastingdienst tot omzetting der geblok keerde rekening in een optierekening op de gebruikelijke wijze kunnen aanvragen en verkrygen. Bovendien zal het op ge blokkeerde rekening te boeken bedrag onmiddellijk op een optierekening ge boekt kunnen worden, als reeds vroeger in de toeken der desbetreffende bank een i.ptierekening ten name van dezelfde hou der werd geopend. De tegoeden op optierekening, die aldus na 18 November 1950 ontstaan dienen per de eerste van de eerstvolgende maand in 's Rijks schatkist te worden gestort, waartegenover de houder dan op schrif telijk verzoek bij de agent van het mi nisterie van financiën naar keuze 3 pet investeringscertifiraten of 314 pet beleg gingscertificaten kan verkrijgen. Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof en de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof hebben zich reeds geruime tijd met deze zaak be zig gehouden. Het Amsterdamse Hof achtte in haar sententie collaboratie be wezen en veroordeelde de drie directeur- ren: F. Muller uit Zeist, tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf met aftrek, alsmede 20.000 boete subs, drie maan den hechtenis; C. Teschmacher te Schie dam tot een jaar en vijf maanden ge vangenisstraf met aftrek, en een boete van 30.000 subs, drie maanden hechte nis; en W. Wilton tot 50.000 boete, subs, zes maanden hechtenis. Voor de tweede maal tekende de directie van „Wilton Fijenoord" tegen dit vonnis beroep in cassatie aan. „Er is geen sprake van opzettelijks collaboratie", meende mr. Drost Zaterdag. Hy verzocht de Raad een zodanig vonms te vellen, „dat requiranten en raadsle den volkomen zou bevredigen". Mr. A. C. W. Beerman uit Rotterdam, die optrad als verdediger van de beide andere bestreed in zyn pleidooi eveneens de tenlastegelegde collaboraties. De Duitse order voor de bouw van vier torpedojagers, die in November 1940 werd gegeven is nooit uitgevoerd. Men is wel aan de bouw begonnen, maar het werk werd dermate gesaboteerd dat geen der schepen is klaar gekomen. „In nor male tijd zouden deze vier boten binnen twee jaar tyd zijn afgeleverd" zeide re- quirant T. Van de 60 mijnenvegers, voor de bouw waarvan de Duitsers aan voor aanstaande Nederlandse werven in 1940 order gaven moest „Wilton Fijenoord" er acht bouwen. Een order voor achttien motorkusttan- kers volgde. Uitvoerig haalde de verde diger de notulen aan van de vergade ringen die gehouden waren met de di recties van verschillende vooraanstaande scheepswerven, en waarin herhaaldelijk sprake was van wrijvingen en botsingen tussen de lastgevers van de Duitse orders en de directies, waaronder ook „Wilton ton Fijenoord". De verdediger gaf toe dat het aantal arbeiders in de loop der oorlogsjaren was gestegen tot 5800, maar er waren dan ook vele grote bed rijven geweest die aan „Wilton Fyenoord" hadden gevraagd om hun employé's over te nemen, en hen voor deportatie naar Duitsland te behoe den. Talloze onderduikers vonden dan ook by het bedryf een plaats. De procureur-fiscaal mr. Baron Tuyil van Serooskerken wenste zijn conclusi aan te houden tot "1 October as.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1