„Nederland verantwoordelijl voor opstandige bewegingen' Strijd op Ambon zou voorbij zijn Staking in Oostenrijk onver wachts afgelast SPAREN voor de TROUWDAG Proeven voor hoge niet als ie Behandel een mens een nummer producti Zuidelijken in de aanval 130 km. noordelijk van 38e breedtegraad De tijden dwingen tot betere behandeling van de mens Trekgat schoon? Zuid-Afrika stelt belang in Ned. arbeids krachten en industrieën Londenaren krijgen Maandag weer gas Vrijdag 6 October 1950 cDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN ^OMSTREKEN v*. „Wij gaan verder" Volgens communisten heeft de (mislukte) actie haar doel bereikt Plan van de Spaarraad met vrijdom van loonbelasting Goede verstandhouding een primaire eis Arbeiders groeven goud J Eieren te duur? ONDI LO NDER DE U P E Havenstad Tsjangjon in hun handen Kwestie-Formosa op V.N.-agenda WEERBERICHT Unie in het gedrang Versterkingen onderweg- Stap van de UNCI „Voorzorgsspaarbankboekje V) V) f?~' Kleinere veel goedkoper Verbreiding der methode Taak DE OUTSIDER MEER RESERVE VOOR EMIGRANTEN GEWENST De Zuidkoreaanse derde divisie is Donderdag Tsjangjon binnen gerukt, ongeveer 130 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Hoge divisie-officieren verklaarden, dat zij zich niet in hun opmars zouden laten stuiten. Zij geloofden, dat de geringe Noordkoreaanse weerstand bij deze plaats slechts een vertragingsactie was om de terugtrekkende Noord-Koreanen gelegenheid te geven, zich 8 km. verderop voor de verdediging van Wonsan, de belangrijkste haven plaats, te hergroeperen. D« verwachting van heden- tot morgenavond luidit: Aanvankelijk w-einig, morgen In het Westen van het land toenemende bewolking, maaT vrijwel overal droog weer. Meest matige wind hoofd zakelijk tussen Zuid en Zuid-West. In de Wes telijke provincies diezelfde of lagere tempera turen dan vandaag, elders weinig verandering in temperatuur. Zaterdag I October: Zon op 6.50 uur, onder 1605 uur; maan op 1.00 uur, onder 16.52 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT koloniale Sukarno over Sukarno heeft gisteravond in een toespraak, die hij voor Radio-Indonesië hield in verband met de vijfde verjaardag van het Indonesische leger, Nederland verantwoordelijk gesteld voor wat hij de „kwesties Bandung, Makassar en Ambon" noemde, welke „opstandige bewegingen", volgens Sukarno, gericht waren tegen het Indonesische bestuur. „De voornaamste moeilijkheden, waar tegenover Indonesië sedert de souvereiniteits-over- dracht gesteld was, zijn veroorzaakt door militairen onder Nederlandse verantwoordelijkheid", aldus Sukarno, die overigens met geen woord repte over de Indonesische actie op het eiland Ambon. In gewoonlijk welingelichte kringen in Djakarta werd gisteravond gezeg dat de strijd op Ambon „geheel voorbij was, behalve het kabaa ,aa.r" over". Volgens deze kringen zou Indonesië acht bataljons in de strijd heb- ben geworpen. Via Radio Ambon werd Donderdag een beroep gedaan op Australië om tussenbeide te komen. Voorts werd de hulp van de Verenigde Naties inge roepen om de Indonesische agressie op Ambon te straffen. In de hierboven reeds aangehaalde radiorede van Sukarno zeide de Presi- dent dat de moeilijkheden van het afge- fopen laar van drieeriet aard waren: 1 Het Overgaan van de militaire ver- woordelijkheid van de Nederlanders Het bureau der Zuid-Molukken ln 's-Gravenhage heeft medegedeeld, dat als Ambon door de strijdkrachten van de Republiek Indonesië mocht worden over weldigd, de strijd door dat bureau, onder leiding van de gevolmachtigd minister van de Republiek der Zuid-Molukken, de heer R. W. Lokollo, zal worden voortgezet. op de Indonesiërs, hetgeen bemoeilijkt werd, doordat de Nederlandse rege ring een kleine groep die zich niet aan de toestand kon aanpas sen, niet belette de toestand nog inge wikkelder te maken; 6 De liquidatie van het Nederlandse militaire apparaat, waarbii een deel van het KNIL (dat de koloniale struc tuur van voor de souvereiniteits- overdracht vertegenwoordigde) de oor zaak was van betreurenswaardige inci denten; De aanpassing aan de nieuwe toestand van het Indonesische leger als zijnde een deel van het Indonesische volk, dat belist is met het waarborgen van de veiligheid van het Indonesische volk. Aan het begin en het eind van zijn rede gewaagde Sukarno van Nieuw- Guinea. De president beschuldigde Ne derland „van het vasthouden aan Nieuw'-Gulnea", enkel vanwege het Nederlandse sentiment, dat wilde, dat de plaats van Nederland als „grote mogendheid" met koloniën zowel in het Oosten als in het Westen gehandhaafd bleef. „Zelfs ofschoon het Nederlandse volk is vooruitgegaan in zijn standpunt ten aan zien van koloniale aangelegenheden", zo voegde Sukarno hieraan toe, zijn zij niet ver genoeg gegaan om tot het bewustzijn te geraken, dat vriendschap met Indonesië slechts mogelijk is, indien men met het kolonialisme geheel heeft afgerekend en dit tot en met de wortel uitgeroeid heeft", aldus Sukarno, die meende, dat de Indo nesische partij ter R.T.C. een grote con cessie deed door de beslissing over het lot van een deel van haar grondgebied voor een jaar uit te stellen: „Het Neder landse koloniale standpunt bracht met de R.T.C. behalve overeenstemming een nieuw conflict", zo zei Sukarno. In het Indonesisch parlement is ook de R.T.C. nog eens ter sprake gebracht. De partijloze Yamin zeide o.m.: „Nu Indo nesië lid van de Verenigde Naties is ^en de terugtrekking van vreemde strijd krachten bijna voltooid is, moet de „real- politikes', die gevoel van eigenwaarde heeft, zifch bewust zijn van de noodzaak tot herziening van de resultaten der Ronde Tafel-Conferentie op het terrein van politiek, militaire zaken, economie, financiën en cultuur. Ik ben er van over tuigd, dat voor Indonesië spoedig de tijd zal aanbreken, dat de Indonesiërs zullen zeggen: zonder Unie kan het ook wel, wellicht zelfs beter", aldus Yamin. Voor de grootste fractie verdedigde Sukiman (Masjumi) de resultaten van de R.T.C., zeggend, dat het niet waar is, dat de R.T.C. een bron is van alle ellende. „Zulk een bewering Is eenzijdige propa ganda" aldus Sukiman. Volgens de vertegenwoordiger van de Zuid-Molukken in Nederland zouden de Ambonese troepen de goed bewapende vijand op drie plaatsen (in het Noorden en Oosten) langzaam terugdrijven. Ver sterkingen voor de Ambonese leger-een- heden zijn onderweg. Na zijn verzoek om hulp en bemidde ling aan de V.N., Australië en Nederland, heeft de vertegenwoordiger zich met het zelfde verzoek gewend tot de UNCI, president Truman, Acheson en Attlee. De UNCI heeft de vraag in beschouwing genomen wat z(j kan doen met betrekking tot een beëindiging der vijandelijkheden op Ambon. De commissie, die het verzoek van de IVed. regering om bemiddeling zal beantwoorden, zal onmiddellijk aan de Indonesische autoriteiten inlichtingen vragen over de huidige militaire situatie in de Zuid-Molukken. In officiële Indo nesische kringen is men echter geneigd, verzet aan te tekenen tegen een tussen komst van de UNCI in wat de regering der R.I. beschouwt als een zuiver in wendige aangelegenheid van Indonesië, het herstel van rust en orde. H. M. Koningin Juliana dankt voor de bloemen, die zij zojuist heeft ontvangen van het meisje in Zeeuwse klederdracht bij het betreden van de hal van het Haagse Passage-theater, waar gisteren de galapremière ging van de film „De dijk is dicht". In het midden de minister-president, dr. W. Drees, die deze première eveneens bijwoonde. Het communistische georiënteerde comité van actie, dat verantwoordelijk was voor de onrust in Oostenrijk, heeft gisteren de staking onverwachts afgelast. Over de onder sovjet-controle staande radio van Wenen werd ver klaard, dat „de staking haar doel had bereikt en de stakers hun solidariteit hadden getoond". Mijn blonde snoet is zwart van roet, Word ik niet vuil, ik veeg niet goed. Hebt U bij voorbaat al het land Aan elke kans op schoorsteenbrand, Laat mij dan nu - bij moot weer - komen V hebt dan voorzorgen genomen, Om elke roetmop te beletten, Zich in uw trekgat vast te ze ew" Dn tegen Sinterklaas krijöt Picter, Geen roetbui uit uw nikker-gieter. Zeg maar gerust ik zal niet vitten „Vent, ga op 't dak zitten". Het einde van de staking kwam even onverwachts als het begin. In de loop r avond waren de communisten Zz bezig met het aanleggen van bar- riddefg,"sommige straten van de hoofdstad. Om elf um nam net sta kingscomité de beslissing om er een ©inde aan te maken» In politieke kringen wordt het besluit *an het stakingscomité ais een colle ^fte capitulatie beschouwd. ti^nd bleek reeds, dat de communis «sche opzet volkomen was mislukt. *oDgo?aa"ï* in Oostenrijk Weef gisteren Sovjet-L uitsluitend beperkt tot de »ovjet-zone, waar de raddraaiers de steun De Nationale Usueels Sld^^'l^ddTngboot-spaar boekj S zijn reeds 600 000 e*Mnpliwen verkocht en men hoopt er dit j kwart miilioen te plaatsen. Na op deze manier de schooljeugd t sparen te hebben aangezet, heeft ne National- Spa-'.rraad thans een spaar plan ontworpen VOor de rijpere Jeugd - d ,yz. voor de jonge mensen van 1# -25 taa- - en bfl het ministerie van Financiën ingediend. Bij onderzoek is gebleken, dat door deze rijpere jeugd het minst wordt gespaard- De Nationale Spaarraad heeft nu gezocht naar een ogelijkheid om ook deze men sen tot sparen te brengen. Het Belgische systeem waarbij het rijk een premie legt op het wekelijks gespaarde loon zou voor de Nederlandse schatkist een te groot bezwaar opleveren. Verhoging van de rente op het spa? rbankfegoed zou. naar men meent, niet voldoende tot deze ad- snirantspaarJers spreken. Ook werd het beschikbaar stellen van een premie door spaarbanken of werk gevers op het door ongehuwde werkne mers gespaarde bedrag geen oplossing ge acht. Tenslotte is de Nationale Spaarraad ge komen tot het ontwerpen van een systeem, waarbij over een zeker gedeelte van hel loon genacht is aan 10 procent dat door de ongehuwde werknemers en werkneemsters op een spaarbank naa» keuze van de betrokkenen wordt Re- plaatst, geen I onbelasting zal worden geheven, ook later niet bij de uitbetaling- Het aldus gespaarde loon za' dan echter niet eerdei aan de betrokkene worden uit- b 'an'd dar kort voor zijr of haar huwe lijk of waooeep d persoon 'n kwestie niet huwt. op b.v 28- of 27-jarige leef tijd. De ongehuwde werknemer moet wan neer hij van deze spaarfaciliteit gebruik wil maken, een zgn. „Voorzorgsspaar bankboekje" aanvragen bij de spaarbank van zijn keuze en dit boekje aan zijn werkgever ter hand stellen. Deze zorgt dan dat er telkens bij de uitbetaling van het loon het door de betrokkene gebaar de bedrag, dat echter niet v dan het wettelijk vastgetLmfe''m 8 Z1J" percentage van het loon uUm" zorgsspaarbankboekje Wrden'bffiÜl de?ee maatregel, nleTallf spaarzin zal stimuleren, maar dat ook dl productie daardoor zal worden bevorderd Een van de voornaamste bezwaren van jeugdige personen tegen het verrichten van overwerk is toch immers dat een groot gedeelte van het daarmede verdien de geld aan loonbelasting heengaat. Dit hezwaar kan nu komen te vervallen. van de Russen genoten. Uit woede, dat de staking in de door de Westelijke ge allieerden gecontroleerde delen van Oostenrijk een volslagen mislukking was geworden, houden de rode stakers het verkeer met het Westen op. Er deden zich incidenten voor en er vielen enkele ge worden. Alle spoorwegverbindingen van Wenen met het Noorden waren afgesneden en Kleine stations in de Sovjet-zone door communisten bezet. Er zijn echter geen plggg^ ^en aan de spoorlijnen ge- Het Oostenrijkse kabinet heeft een drin gende protestnota aan de geallieerde raad gezonden, waarin bijzonderheden wor den gegeven van alle incidenten in de Sovjet-Russische zone. Volgens deze nota verhinderden de Sovjets de Oostenrijkse politie de orde te herstellen, hetgeen een schending van de controle-overeenkomst is. Bet kabinet doet een beroep op de geallieerde raad, de controleovereen komst weer van kracht te doen zijn. 0e minister van buitenlandse zaken, dr. Gruber, zond gisteren eveneens telegram men aan dl ml?ls ?rs_ van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk, de Sov- jet.Unie en de V. S„ waarin dezelfde bij zonderheden vermeld worden en hetzelfde verzoek wordt gedaan. Gruber, die zijn vertrek naar de V. S. heeft uitgesteld in verband met de crisis, had gistermiddag een onderhoud met de Sovjet-Russisöhe politieke vertegenwoor diger Koptelof. Deze laatste verklaarde, dat de Sovjets zich strikt^ aan de con trole-overeenkomst houden Amerikaanse bedrijfspsychologen, die bij de Western Electric te Hawthorne een uitgebreid onderzoek instelden naar de omstandigheden waaronder bij deze grote maatschappij gewerkt werd, heb ben een verrassende ontdekking gedaan. Zij lieten een willekeurige groep meisjes dan weer wel dan weer niet aan athletiek doen, verbeterden en verslechterden om beurten de electrische verlichting, wij zigden haar arbeidstijden enz. En wat bleek? Dat de productie der groep onder ongunstige omstandigheden niet daalde. Tijdens deze proefneming hadden de meisjes het gevoel gekregen dat ze als mens in het bedrijf meetelden. Zij had den dit heel prettig gevonden en werkten daarom met veel plezier. Professoren van de Harvard-Universi- teit, die met leidinggevend personeel van industriële ondernemingen gingen praten, hebben deze ontdéKT. ..g- later bevestigd. Na een proefondervindelijk onderzoek verklaarden zij, dat chefs, die alles uit hun ondergeschikten trachtten te halen, meestal onder de beraamde productie bleven, terwijl anderen, die humaan te werk gingen, deze niet alleen gemakke lijk haalden, maar zelfs menigmaal over schreden. Toen begreep men, dat het Taylor- systeem gefaald had. De menselijke factor, die door dit ongelukkig stelsel uitgeschakeld werd, moest weer het middelpunt van het productieproces gaan vormen. „Denk aan mensen en mogelijkheden" dien4e het adagium te worden dat een goed bedrijfsleider voortdurend voor de geest moet staan Voor elke afdeling dient een behoor- (Van onze correspondent). Arbeiders, die gisteren bezig wa ren met verbouwingswerkzaamhe den aan het huis van de heer Cuy- per in Witryp, een Kempisch ge hucht, onder de gemeente Bergeyk, stuitten bij het opgraven van fun damenten, midden in het huis, op een pot. Deze ging weliswaar stuk, maar de scherven bleken interes sant genoeg om een onderzoek te rechtvaardigen. Er kwam toen een urn naar boven, welke een groot aantal zeer oude munten bevatte, maar ook gouden tientjes en gou den vijfjes van een goede honderd jaar geleden. Op het gemeentehuis hebben de eerlijke vinders aan gifte van hun vondst gedaan. De vakgroep „Groothandel in eieren" merkt, naar aanleiding van klachten over de duurte van eieren, op, dat deze duurte een gevolg is van het feit. dat het pu bliek steeds de klasse grote eieren wenst te kopen. Deze klasse pleegt in de herfst echter zeer schaars te zijn, daar de eier- productie van de oudere kippen dan niet meer bedraagt dan 25% van de normale legcapaciteit. Men vestigt er van deze zijde daarom de aandacht op, dat in deze tijd van het jaar eieren van even goede kwaliteit als de grote eieren kunnen worden ge kocht en voor een goedkopere prijs, n.l. de jonge hennen-eieren. Deze zijn welis waar kleiner, doch 40 cent per kilogram goedkoper en van uitstekende kwaliteit. De prijs van deze jonge hennen-eieren komt overeen met de kiloprijs, welke het Pmrtiek betaalde in de maand Juni, de MJd van de hoogste aanvoer en de laagste prijzen. lijke werkmethode ontworpen te wor den. Alle bedrijfsgenoten moeten in een voortreffelijke team-spirit samenwer ken. Zo werd in Amerika de gedscjite van de Training Within Industry ge boren. De bedrijfspsycholoog van de Neder landse Steenkolenmijnen en een verte genwoordiger van het Raadgevend Bureau Berenschot hebben de nieuwe opleidings methode in het land van herkomst zelf leren kennen. In het najaar van 1946 stelde het Engelse Ministry of Labour and National Service vertegenwoordigers van N.V. Philips, de Unilever N.V., het Nederlandse leger en nog enige andere instanties in de gelegenheid het systeem in Engeland nader te bestuderen. Nader hand heeft dit ministerie aan onze rege ring het verzoek gericht een instantie te willen aanwijzen welke de Bedrijfs- kadertraining zoals Training within Industry vertaald werd in ons land zou doorvoeren. Z. Exc. Minister Drees, toentertijd mi nister van Sociale Zaken, stelde de Fun datie Werkelijk Dienen voor deze taak verantwoordelijk. Deze Fundatie ver trouwde de Bedrijfskadertraining toe aan het Nederlands Instituut voor Personeels- leiding, dat zij in samenwerking met het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde had opgericht. Op het landgoed Beuken- stein te Driebergen werd in Mei 1947 met dit werk begonnen. In tal van bedrijven dóen zich voort durend moeilijkheden voor. Zeer uit eenlopende oorzaken kunnen daaraan ten grondslag liggen. De chef moet er een oplossing voor vinden, maar is daartoe veelal niet in staat. Somtijds weet hij zelf niet hoe een bepaalde op dracht uitgevoerd moet worden; een ander sukkelt met een tekort aan er varen vaklieden, die hart voor hun werk hebben; de arbeiders die hij in dienst heeft springen slordig en on oordeelkundig met machines en mate rialen om; elders laat de onderlinge verstandhouding te wensen over enz. enz. Het Nederlandse Instituut voor Perso- neelsleiding tracht aan dergelijke onaan gename situaties een einde te maken. In bevattelijke en aantrekkelijke conferen ties worden diverse moeilijkheden, welke zich in het bedrijfsleven voordoen, met het leidinggevend personeel op Huize Beukenstein besproken. De deelnemers kunnen zich daar rekenschap geven van de fouten die in het verleden gemaakt werden en zich op de hoogte stellen van betere methoden, die zij zonder veel moeite in de toekomst met succes kunnen toepassen. Wanneer hun verhouding met de werknemers - sociaal bezien - verbe tert, neemt de productie toe. De ervaring heeft dit bewezen. Wanneer de cursus beëindigd is, moe ten de trainers, die de lessen gegeven hebben, het contact met hun leerlingen aanhouden en hen in de dagelijkse prak tijk van het bedrijfsleven steunen. Dit is het voornaamste, maar tevens moei lijkste en omvangrijkste werk, vooral omdat de ondernemingen vaak ver van Driebergen af liggen. Om deze bezwaren te ondervangen heeft het Nederlandse Instituut voor Personeelsleiding tot de centralisatie besloten. Daarvan heeft Lim burg de primeur gekregen. Men zegt veelal, dat men verstand moet hebben van zaken, waarover men praat. Mogelijk heeft men gelijk, maar ten volle vol te houden is dit o.i. toch niet, aan gezien onze democratische staatsinrich ting medezeggenschap en zelfs beslis singsrecht geeft aan vertegenwoordigen de organen, in dingen .waarover hoogst derzelfder leden wel kunnen praten, doch waarin zij toch niet altijd bij uitstek deskundig zijn .Enfin, dit is een teer punt .waarop wij onze loupe liever niet willen laten barsten. Wij bedoelen na tuurlijk met onze opmerking niet» kwaads, maar deze gedachte kwam on willekeurig bij ons op. En onze mond houden, kunnen wij nu eenmaal niet Behalve thuis uiteraard Intussen behoeft men trouwens blijk baar niet altijd verstand te hebben van een bepaald onderwerp om toch een heel verstandige zet te kunnen doen. Bewijs? Wel, men leze dit berichtje eens uit Manchester Mevrouw Lily Pike, nooit van z'n leven een voetbalwedstrijd gezien, gaat Zaterdag naar Manchester United kij ken. En ze heeft er wel enige reden voor. Want moeder Pike, tezamen met twee dochters, vulden enige weken ge leden een formulier van een voetbal pool in. Gisteren kreeg ze de medede ling. dat ze de prijs had gewonnen, na melijk 930.000. Ze moest uit een aan tal wedstrijden acht gelijke spelen kie zen en de familie Pike had een zeer voorzeggende geest. Ze was de enige,, die juist had geraden en vandaar, dat de buit zo groot was. En waar blijven nu onze sport-coüe- gae, zal onze lezerskring wellicht vra gen. Op de eerste plaats laten wij in het midden, of deze meegokken. Doch ver der, kijk, de sport-redacteuren bezien de voetbalkansen met verstand, maar de spelers zijn dikwijls zo onverstandig om zonder voldoende verstand te spelen en dan klopt, wie geklopt wordt, niet met degeen ,die geklopt zou worden. Doch daar kunnen onze sport-collegae niets aan doen. De schuld ligt dan bij de voet balclubs. En aangezien een voetbal nu eenmaal raar kan rollen, wanneer zij raar getrapt wordt, is het niet zo raar, dat in deze rare wereld de insiders er nu en dan naast zitten en de ondeskundige outsi ders de indruk maken deskundig te zijn. Zoals gezegd, gaat mevrouw Lily Pike thans naar een voetbalwedstrijd en loopt zij gevaar om min of meer deskundig te worden. Waarmee zij de kans beloopt, nimmer meer een gokje te winnen. Want de prijs is voor de outsMert ANALYST. „Wij hebben met grote voldoening mo gen vaststellen, dat er in Zuid-Afrika veel belangstelling is voor alles, wat Ne derland presteert, voor zijn mensen, zijn industrie en verschillende van z(jn pro ducten. Er rijn voor de Nederlandse ar beidskrachten zeer grote mogelijkheden. Zij kunnen er met hun gezin zeer goed leven en wij hebben op dit gebied veel con creets bereikt bij diverse instanties en bedrijven. Onze regering zal dit punt zeer zeker nader moeten bezien". Dit verklaart de heer A. G. Aukes, secretaris van het Afrika-Instituut, die deel uitmaakte van een Ned. delegatie, welks taak het o.m. was zich op de hoogte te stellen van de uitbouw van het Z. Afrikaanse economische apparaat, om daarover de belangstellende Ned. han- dels- en industriekringen voorlichting te kunnen geven. De heer Aukes, die zojuist van deze reis terugkeerde, was van mening, dat er voor onze goederen nog altijd een voortreffelijke markt in Zuid-Afrika is. Er is uiteraard grote vraag naar textiel en dan zijn er nog verschillende andere producten, waaronder de traditionele sigaren. Misschien even belangrijk is de moge lijkheid voor Nederlandse industrieën om zich te vestigen. Die is zelfs nog altijd bij zonder groot, maar het is te begrijpen, dat Nederland nog maar niet voetstoots kan toelaten, dat geld en machinerieën uit het land worden weggesleept. Dezelfde goede reputatie, die onze Ne derlandse arbeidskrachten hebben, genie ten onze maatschappijen, die diensten ver lenen. Om maar enige te noemen: de Hol- land-Afnka Lijn en de K.L.M. Zij worden beschouwd een betere service te geven daa wie ook. Een groot voordeel voor Nederland is ook het feit, dat de Neder landse Bank voor Zuid-Afrika daar zo'n groot aantal vestigingen heeft. Ook in Rhodesia Ook in Rhodesia, dat door de leden van de delegatie bezocht is, bleken Neder landse emigranten weer bijzonder wel kom te zijn. De enige moeilijkheid blijft, zo besloot de heer Aukes, dat Nederland aan zijn emigranten een te laag bedrag toestaat. De mensen worden daardoor te veel afhankelijk. zy hebben geen enkele reserve om in het begin zich bijvoorbeeld te kunnen veroorloven een paar dagen ziek te zyn of een ander „stootje" op te vangen. De hoofdmacht van de Zuid-Koreaanse ,,kapitool"-divisie, die Noord-Korea reeds diep is binnengedrongen, heeft de strijd aangebonden met 1200 Noord-Koreanen, die de Zuidelijken bij hun snelle opmars achter zich hadden gelaten. Troepen van het Britse gemenebest zijn Donderdag per vliegtuig van Tokio naar een plaats in Korea even onder de 38ste breedtegraad vervoerd. Waarne mers zien in deze haastige en kostbare troepenverplaatsing een aanwijzing, dat MacArthur voornemens is spoedig de troepen der V-N. opdracht te geven de grens tussen Noord- en Zuid-Korea te overschrijden. Het laat zich aanzien, dat de niet-offi-1 werk van de 1400 stakers overnamen, de ciele staking in de gasbedrijven van fabrieken zullen ontruimen, en dat dade- Noord-Londen, welke g'steren reeds 21 lijk onderhandelingen zullen worden aan- De delegatie uit -Nieuw-Guitièa arriveerde gisteravond op Schiphol. Van links naar rechts: N. Jouwe, secretaris, M. Kaisiepo, J. Ariks, voorzitter en Abdul Arjan. dagen duurde en groot ongerief voor dui zenden huisgezinnen beeft veroorzaakt, a.s. Maandag tot het verleden zal behoren. Nadat tien van hun leiders gisteren tot een maand gevangenisstraf waren ver oordeeld .hebben de stakers op een grote vergadering bij meerderheid dit besluit genomen. Zij stellen evenwel drie voorwaarden voor hun werkhervatting, n.l. dat geen sancties tegen de stakers worden ge troffen; dat d« mariniers, die gisteren het geknoopt over toekenning van een pre mie. Aangenomen wordt, dat deze voorwaar den zullen worden aanvaard. In Noord-Oost-Engeland, aan de mon ding van de rivier de Tees, zijn gisteren meer dan 700 havenarbeiders in staking gegaan wegens een geschil over twee man, die in een andere baan zijn over geplaatst. Op 27 schepen kwam het werk stil te liggen en slechts één 'haven, te Middlesbrough, heeft niet van de sta king te lijden. De Amerikaanse marine heeft Don derdag bekend gemaakt, dat de mij nenveger „Magpie" voor de kust van Noord-Korea op een mijn gelopen is en gezonken. 21 opvarenden worden vermist. Het ongeluk gebeurde Zondag. Een zusterschip kon 12 overlevenden oppik ken en naar Poesan brengen. De ..Mag pie' is het derde Amerikaanse oorlogs schip, dat in Koreaanse wateren op een mijn gelopen is. Op 27 September liep de torpedobootjager „Brush" in de Ja panse Zee op een mijn, waarbij 9 opva renden om het leven kwamen en 10 wer den gewond. Drie dagen later trof een-1 zelfde lot de torpedojager „Mansfield" voor de Noord-Koreaanse kust. Te Washington 1» meegedeeld, dat de Amerikanen tot 29 September in totaal 20.756 man in Korea verloren hadden. Van 2.954 man is bekend, dat zij gesneu veld zijn; 4.143 man worden vermist. In een artikel van het Chinese com munistische blad „Kwangming", dat door radio-Peking is aangehaald, wordt ver klaard, dat de Koreaanse oorlog in eigen lijke zin „nog maar net begonnen is". Het zou een langgerekte oorlog worden, waarin „de buitenlandse agressors" grote Diergaarde Blijdorp boekte een belangrijke aanwinst met deze witgezicht zweef aap. De commissie van orde van de V. N. gevaren zouden lopen, aldus het blad: heeft Donderdagavond met tien tegen drie „Hoe dieper zij zullen binnendringen, stemmen besloten, dat de kwestie-Formosa des te meer zullen zij zijn blootgesteld i op de agenda van de Algemene verga- aan de slagen van het volksleger". I dering moet worden opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1