Nieuws uit STAD en OMTREK Schiedamse Gemeenschapzette de klok een maand terug „Onbekenden" zetten twee flinke kraken n verkeer weer brens na „voor- Ook De grote verhuizing is begonnen in de smokkelaarswereld wacht men af LAATSTE BERICHTEN n Posities schepen met troepen, repatriërenden en emigranten Inbraak in de B.IÏ.-lae n Vogels gaan maar komen ook Geen mossels, geen groente burgerlijke stand DULLES DIENT PLAN-ACHESON IN Al meer dan 200.000 aanmeldingen N.-Guinea-conf erentie uitgesteld DINSDAG 10 OCTOBER 1950 PAGINA 2 DINS] EEN PRETTIGE TERUGBLIK FEEST IN DE BOTERSTRAAT VERLOTING ST. HUBERTUS- GROEP HERMES-D.V.S.S.V.V. VOEDSELTEKORTEN IN OOST-SUMATRA BUIT: 20.000 EN 4.000 Nieuwe smokkeltactiek U.v.c. GROEIT NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DAMMEN BRAZILIAANS ATOOM- GELEERDE IN ONS LAND Inkopen doen bij Philips NIEUWE AUSTR. AMBASSA- DEUR BIJ DE KONINGIN VEEMARKT TE ROTTERDAM Vrachies sigarettenvloei Grote mond en hnzenhart Werd er gegrinnikt? NIEUWENHOORN DUIKELDE IN K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM „VAN ALKMAAR BEGINT DE VICTORIE" Feestelijke herdenking van het ontzet BRITSE VECHTWAGENS KOMEN OEFENEN documentaire film over gevangeniswezen Voor de plechtigheid der dogmaverklaring OUDE BONNENDIEFSTAL OPGEHELDERD PRINS BERNHARD FONDS Het is een genot de geslaagde vacan- tiewcek nog eens het witte doek van onze herinnering te laten passeren door middel van het October-nummcr van het blad „De Schiedamse Gemeen schap". Sinds de laatste keer, dat wij aan dacht aan dit blad besteden het isal weer wat nummers geleden is het er belangrijk op vooruit gegaan. Het veroverde zich een eigen plaats door juist aan die problemen aandacht te besteden, waarvoor in een maandblad de plaats is. Daarom is het te betreuren, dat het geen grotere lezerskring bereikt, omdat het steeds meer beantwoordt aan de op gave: stimuleren van het eigen Schie damse leven en het verklaren van het gebeurende. Een artikel als „Zie je wel 't kan" kon menig wankelmoedige een riem onder het hart steken door de duidelijke wijze, waarop het aantoont, dat Schiedam zich bewust kan zijn van eigen kracht. Strijdbaar is het artikel over de „Uitin gen van eigen..jdse cultuur", dat opti misme put uit de werkzaamheid van de jeugd/ op het gebied van de luchtvaart en de fotografie: „Cultuur is geen kwes. tie van pyramidale belegenheid" en ver der „In de vacantieweek met zijn geluid, versterkers en snorrende miniatuur- motortjes. met zijn gezonde drukte van jonge mensen is de cultuur in het Ste delijk Museum geen moment in de ver drukking geweest". Het nummer staat eigenlijk geheel in het teken van de culturele ontwikkeling van Schiedam. Vandaar de suggestieve voorplaat een fotografisch meester stukje die niets meer laat zien dan de knop van de deur van de Grote Kerk. „Niet alleen nodigt de knop tot een po ging de deur open te duwen, maar wij weten, dat als wij onze krachten er achter zetten, het kan. Dan openen wij een nieuw seizoen van successen voor het Schiedamse Culturele leven", aldus heet het bi het bijschrift bij deze plaat. Dat de jeugd al ettelijke deuren heeft opengestoten blijkt wel uit de uitvoerige indrukken, die zij tijdens de stempel tocht heeft opgedaan. Gelukkige gedacn te om vier bladzijden van het blad aan deze impressies van onze kinderen te wijdien. Een ervan kwam in de Openbare Lees zaal: „Een heel aardige juffrouw met een brilletje op, sprak ons toe en zei, dat wij gekomen waren om een stempel. Ze wees op een kist met poppetjes erop en zei, dat die pas uit Amerika was geko- De stille Boterstraat had gisteravond heel wat muziek te verwerken toen het Stedelijk een serenade kwam brengen aan het diamanten bruidspaar A. Th. Hen- deriksJ. Henderiks-v. d. Akker. De 82 en 79-jarige feestelingen stonden vrolijk mee te dansen op de tonen van de marsen, die hun ter ere werden geblazen. Was het een uitnodiging om meer dan 60 jaar terug te gaan en nog eens als ver loofden een kusje te stelen, dat de straat lantaarn tot twee maal toe een lampje dichtdeed? De muzikanten van het Stedelijk, waar mee directeur Van Vleuten persoonlijk was meegekomen, wisten, dat er binnen voldoende ruimte was, want de beide oudjes zijn zaalbewaarders voor het repe titie-lokaal van Onderling Kunst Geno\ Daarom trok de hele processie naar boven achter om er het feest voort te zetten. Gelukkig was er een ruime zaal met zilverpapier behangen om de hele familie met aanverwanten te herbergen, want als er 8 kinderen met aangetrouw de familie, 40 kleinkinderen en 12 achter kleinkinderen geborgen moeten worden is er wel een tikkeltje plaats nodig- Opa Hendriks moet soms gewenst heb ben, dat hij maar rustig achter zijn simmetje zat samen met zijn kleinzoon waarmee hij nog graag een visje uit net water wil slaan. men. Maar dat loog ze vast, want het leek een gewone Hollandse kist'. U ziet, dat de kinderen geen blad voor hun mond namen. Bovendien hebben zij hun ervaringen op tekenpapier vastgelegd, We gaan met hen naar het politiebureau en zien er een slachtoffer in de cel zitten met de schoenen buiten de deur. Een ander meisje tekende de situatie bij het Zak- kendragersihuisje met een koddige eigen opvatting over het perspectief. Impressies van de Vaeantieweek-ge- beurtenissen liggen vast in „Het verhaal van een stad vol pret en jool". Ook hier bij is het foto-materiaal rijk aan associa ties en van goede kwaliteit. „Wat doet U nü met uw vrije tijd? vraagt het artikel, dat wenst: „Laten we het vaker doen zo in Schiedam, U en wij, we hebben het nodig". Het komende seizoen is uitvoerig ver meld en daarbij wordt er nog eens op gewezen, dat dit een lustrum-seizoen is voor bet gehele Schiedamse culturele leven. Moeilijk omhoog gekomen, maar nu toch wel soliede geworteld. „De Poes. de steegjes en.." is een van die filmische korte schetsen, waarin een vertrokken medewerker uitblonk. Het is in een bladzijde Schiedam ten voeten uit. De olijke pagina geeft Frits Henderickx de kans met zijn vlotte pen een paar grappen te maken. Een lachende leeuw fnhet Schiedamse wapen kreeg als wa penspreuk ,,'t Kan". Kostelijk is ook de mop van de paardenstal naast het C.C. in de „Tuinsteeg", als de Opera Cavalleria Rusticana wordt uitgevoerd. Nog een keer komen de kinderen met korte de geestigste citaten uit hun opstellen aan bod. In een vluchtige reeks aanduidingen worden de Schiedamse sportverenigin gen, welke actief het begonnen winter seizoen ingaan, zo het nodig mocht zijn n-og eens aan de lezer voorgesteld. Voor ieder geïnteresseerde in het leven van onze groeiende schiedamse gemeenschap, is dit nummer prettige lectuur. Bij de gisteravond, ten overstaan van de politie, gehouden verloting, is de prijs ge vallen op no. 924. Tegen inlevering van het lot kan men de radio in ontvangst nemen bij de heer J. v. d. Knaap, Over- schiesestraat 8a. Er gaan geruchten, dat de kaarten voor de voetbalwedstrijd Hermes DVSSW, die op 5 November a.s. wordt gespeeld, reeds uitverkocht zouden zijn. Het bestuur van Hermes DVS deelt mede, dat er speciale kaarten voor deze wedstrijd gedrukt zijn die Van 30 October af op de gewone voorverkoopadressen verkrijgbaar zullen zijn. „Asturias" 7 Oct. van Sydney naar Dja- „Cheshire", thuisreis Amsterdam, passeer de 10 Oct. Finisterre. „General S. D. Sturgis" 10 Oct. van Dja karta te Amsterdam, „Napoli", Djakarta naar Marseille, passeer de 9 Oct. Perim. „Skaugum" .thuisreis Rotterdam, 9 Oct. op 360 mijl Z.O. van Dondrahead. „Tabinta", Amsterdam naar Nieuw Guinea, 9 Oct. op 450 mijl W.N.W. van Enggano- eilanden. Tengevolge van de staking van de ha venarbeiders te Belawan kan de bevol king van Oost-Sumatra voorlopig geen rijst, suiker en zout van de distributie ontvangen. De rijstprijs is gestegen van een tot anderhalve rupiah per liter. Het inbrekersgilde heeft in onoze stad twee flinke slagen binnengehaald door inbraken op de Burgemeester Knappert- laan en de Lange Nieuwstraat. In de nacht van Zaterdag op Zondag drongen tot nu toe onbekend gebleven mannen binnen in de villa van de heer H. aan de B.K.-laan. Toen hü die avond op visite was, hebben de inbrekers een glas-in-Iood raampj'e uit de deur aan de achterzijde van het huis gesneden. Voor alle zekerheid namen ze dit raampje mee. Wat het hierbij gebleven, de scha de zou geen 20.000 hebben bedragen. Nu namen ze bovendien sieraden, een geldkistje en twee radios mede. Wij spre ken hier in het meervoud, omdat het on waarschijnlijk is, dat één man deze buit in een actetas kan hebben vervoerd. Men vermoedt, dat de inbrekers gemotoriseerd waren. Waarschijnlijk zijn de daders het pand binnengedrongen via het raampje, dat naast pand 55 aan de Graaf Floris- straat toegang geeft tot de achterzijde van het betrokken pand. Met deze inbraak kreeg de Schiedamse recherche een nieuwe kluif toegevoegd aan het van vorige week overgebleven kliekje van 4000. Er werd nl. op Woens dag 4 October, de avond van de voetbal wedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal, ingebroken in de woning van de heer W. aan de Lange Nieuwstraat. Toen hij thuis kwam bleek het, dat zij een schilderij, wat Delfs blauw en een radiotoestel hadden meegenomen. De po litie schatte de waarde van het gestolene op 3 a 4000 gulden. Ook in dit geval ontbreekt van de daders elk spoor. (Van onze speciale verslaggever). De dagen, dat de slager te Sas van Gent geen seconde overhield om de krant in te kijken, behoren weer tot het verleden; had hij de krant wèl gelezen, dan was-ie misschien thans minder verwonderd geweest over het terug lopen van zijn Belgische klandizie; het is na de val van Seoel namelijk veel en veel rustiger geworden aan de grens. Onze slaolie en zeep, onze lucifers, het vlees en de tientallen andere arti kelen schijnen plotseling voor de Belgen minder aantrekkelijk. Het hééft storm gelopen, en een caféhduder in het Brabantse grensplaatsje Putte beklaagde er zich zelfs over, dat zijn gedistilleerd van officiële zijde (volgens een wet van 1915, naar-ié beweerde) gerantsoeneerd was tot 50 °Jo. „Alsof ze het dan niet in Bergen op Zoom gaan kopen, meneer. geen facturen, geen omzetbelasting etc Het schijnt dan ook, dat er nog al wat pungels de grens passeren; ieder vrachtje bevat een 6 a 7000 pakjes. Voor één tocht hoorden wij verdiensten noemen van der tig tot veertig gulden. Uit dat Zondagavond kwamen de katholieke handballers, dames en heren, bijeen m ae bovenzaal van de Volksbond, teneinde de vele nieuwe leden in de gelegenheid ie stellen met elkaar kennis te maken. Nadat voorzitter Gerard Rens tot ae oude getrouwen en de vele nieuwe 8ezlcn" ten een woord van welkom had gericht, werden een drietal filmen afgedraaid die door de Amerikaanse ambassade welwu lend waren afgestaan. De Schiedamse goochelaar prof. Alli wetto wist daarna met vele nieuwe trucs de aanwezigen lange tijd te boeien. Pater Roghmans sprak zijn discipelen op de hem eigen wijze toe. Hij leSd® vooral de nadruk op het trouw bezoeken van trainingsavonden, omdat op de eerste plaats een goed getraind lichaam beter is opgewassen tegen de noden van deze j en de voordelen, die beoefening van het handbalspel biedt, ten goede komen aan de karaktervorming. Bovendien zuUen d sportieve successen van onze Katholieke clubs het beste middel zijn om de J°"| lui die nog in personeels- en andere ve enigingen spelen tot ons te trekken. Met enkele zeer leuke attractieseneen gezellig dansje werd deze geslaagde avond besloten. GEBOREN: Johan P., z. van W. den Uijl en M. Kerkhoven; Martinus W., z. van C. Salij en W. H. Schi peroort; Maria A R van J P. M. de Winter en J. C. Dikmans; Jan, z. van A. Liekendiek en S. Weggeman; Huibregt J., z. van A. Goudzwaard en M. Verkade; Ever n d. van J. H. A. Zoetmulder en E. M. Blommestiin; Johannes P_ H., z. van M. C. van Dijk en J. Over de Vest. OVERLEDEN: S. H. Buijs 56 j„ vr. vai D. A. Kamp; A. J. A. Hendnks 64 J van A. L. van Dooren. vr, D4GBIAO VOOft SChteOAM fH OMSTttFKtM 72ste Jaargang No. 21360 De kantoren der Redactie en Admt nistratie zijn tijdelijk gevestigd tn het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 87387. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal. I 45 pei maand 0.35 per week. Advertentie-pw op gewone Kolomöreedte i 15 pei millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op^redactionele kolombreedte 0 30 per Contracl taneven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie erkende advertentle-bureaux r_t 2o Kampioenen (kleine advertenttën) tot zu woorden 50 ct. Elk woord meer a Maximum 60 woorden Plaatsing uR5 bij vooruitbetaling. Alle advertentle-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuil pers. Hoofdredacteur; Leo J. M. Hazelzet De maand October wordt in vogelaars kringen wel eens, en terecht, de trek- maand genoemd. Niet alleen trekken tien duizenden vogels in deze maand over ons land, op weg naar het mildere Zuidelijke klimaat, doch voor zover nog aanwezig, verdwijnen onze laatste zomervogels in deze maand. Thans, begin October, zien we nog tal van huis- en boerenzwaluwen fladderen, doch het kan iedere dag de laatste keer zijn. Een groot deel van hen is al verdwenen en het behoeft wel niet gezegd te worden, dat de slechte weers omstandigheden van September daar wel enigszins toe bijgedragen hebben. Mooie dagen hebben we in die maand niet veel gehad en op het ogenblik valt het voor een op en top insecteneter ook niet mee om behoorlijk aan de kost te komen. Zo doende is er maar één uitweg: zo gauw mogelijk naar het zonnige Zuiden ver trekken. Nu is voor een vogel alleen voedselgebrek niet voldoende om weg te trekken. Daarvoor is meer nodig en daar in is door de natuur op schitterende wijze voorzien. Als namelijk de broedtijd en de rui achter de rug zijn, treedt er een be paald soort hormonen in werking, waar door de vogels als het ware gedrongen worden hun broedgebieden te verlaten en Zuidwaarts te vliegen. Dit is speciaal het geval bij de insecteneters, die in het winterhalfjaar uiteraard heel moeilijk aan voedsel kunnen komen. Zaadeters daaren tegen, zoals vinken, kneuen en groen- lingen blijven hier wei hangen, ofschoon zij hun broedgebieden wel verlaten en eigenlijk door het hele land zwerven. Dezelfde soorten, die in het Noorden van Europa ter wereld gekomen zijn, trekken daar voor het merendeel wel weg cn zo kan het gebeuren, dat men hier in de winter meer vinken en groenlingen en nog tal van andere soorten ontmoet dan in de zomer. Hierbij denken we in de eerste plaats aan de kepen of oranje- vinken en de sijsjes, welke laatsten ge specialiseerd zijn op de zaadjes van elzen. Voorts komen veel andere insecten etende vogels hier de opengevallen plaat sen innemen, zoals winterkoninkjes, rood borstjes en niet te vergeten grote troepen koperwieken en kramsvogels. Vooral ko perwieken ontmoeten we vaak in het Sterrebos en omstreeks deze tijd kunnen we de eerste exemplaren verwachten. Dit zijn allemaal andere insecteneters als b.v. vliegenvangers, roodstaartjes, fi- tissen, spotvogels enz. Déze diertjes zoe ken namelijk onder afgevallen blaren en tussen de spleten van bomen en takken naar allerhande insecten, die zich daar voor de winter geïnstalleerd hebben of zich daar hebben verpopt. Zelfs in de winter zorgen de insecten dus dat tal van vogels niet van honger omkomen. Het zelfde geldt op hun beurt weer voor de roofvogels, die weer moeten leven ten koste van hun kleinere makkers en die in het bijzonder een grote opruiming houden onder de heirlegers spreeuwen De troepen spreeuwen worden elke dag groter en dat kan men vooral in de wei landen goed constateren, waar ze tegen de middag heen trekken en de boer van een massa schadelijk gedierte afhelpen Hun hoogtepunt bereiken de spreeuwen troepen omstreeks half November, wan neer de gelederen zijn aangevuld met vogels afkomstig uit het Noorden en Oos ten van ons werelddeel. Trouwens daar hebben we het vorig jaar heel wat van gezien toen iedere avond enorme spreeu wenwolken overtrokken op weg naar de slaapplaatsen in het griendje aan de Vijf sluizen. Dit schouwspel zal ons ditmaal wel ontgaan, aangezien men het griend ln het voorjaar heeft gekapt, waardoor er voor de vogels thans nog niet veel plaats Is. Bovendien zoeken ze vrijwel ieder jaar een andere gezamenlijke slaapplaats en gelukkig heb ik er één ontdekt, maar dat is helaas een zeetje te ver om er iedere avond heen te gaan. Dat is n.l. in de eendenkooi op het vogelreservaat „De Beer" en ik heb de indruk, dat de kooiker maar zeer matig met dit bezoek is inge nomen. In een eendenkooi moet intense rust heersen en als er zo enkele tien duizenden spreeuwen op bezoek zijn, dan is er van rust weinig sprake. Natuurlijk hebben de belangstellende lezers al roodborstjes gehoord of gezien. Deze zijn altijd gemakkelijk aan hun roep te herkennen. Van de vroege morgen tot de late avond klinkt hun lokroep: ,snik- ke-rik-kik". Dit geluid komt het best overeen met dat van zo'n speelgoed dingetje, dat we in onze jeugd voor een paar centen kochten, een soort blikken kikkertje met in zijn binnenste een me talen veer en als men deze veer op en neer haalde werd vrijwel hetzelfde ge luid voortgebracht. Later, als het winter is geworden, zingen de roodborstjes bovendien een liefelijk liedje en dan kan men ze soms vrij dichi benaderen, waarbij ze ons met hun grote zwarte kraalogen zo vertrouwelijk kun nen aankijken Als alle factoren meewerken, weers gesteldheid, windrichting en zo. kunnen we zelfs hier in de stad wel eens een uit lopertje van de vogeltrek te zien krijgen. Om echter echte massale trek te zien moet men aan de kust zijn en wel bij voorkeur in de zeeduinen, dus de duinen die het dichtst bij de zee gelegen zijn. De beste tijd is daarvoor 's morgens tussen 7 en 9 uur. Meestal duurt de trek tot ongeveer 12 uur; na die tijd gaan de vogels pro vianderen en zetten de onderbroken reis eerst de volgende morgen en vaak zelfs eerst na enkele dagen voort. In het Sterrebos wemelt het thans, evenals de vorige maand reeds, van de mezen en vooral kleine pimpelmeësjes zijn er bijzonder veel. Vrijwel dagelijks zie ik ze in mijn tuin. Ze doen nogal uit bundig en trekken zich er geen zier van aan of het stormt of regent of niet. Ze schetteren een aardig wijsje onderwijl ze soms onderstboven aan een uiterst dun takje bengelen, dat ze inspecteren naar kleine insecten. Tegen de winter wordt het weer tijd om ze een handje te helpen. Men fabriceert een voederplankje waarop men alle tafel- overschotten kan deponeren of hangt een voudig een, snoer olienoot jes op, waarop alle mezen 'dol zijn. Op deze manier kan men de vogels aardig dicht bij lokken en ze zodoende gemakkelijk bekijken. A. DE JONG, Het eerste tiental van de Damclub „Schiedam" speelde zijn eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen tegen „Constant" 2 uit Rotterdam. Na een spannende kamp en een aan vankelijke achterstand van 0—6, eindigde de wedstrijd in een 10—10 gelijk spel, het geen voor de Schiedamniers een bevredi gend resultaat mag heten. De gedetailleerde uitslag luidt: Schiedam Constant 2 J. C. OninkJ. Bulier 11 J. de WildeM. J. Jansen 2—0 W. Verhaal—A. Gorree .Ir0—2 M. v. NoordennenH. Visser 11 J. P. v. d. WateringJ. Voorburgh. 02 J. LeveringG. J. v. d. Hoeven 20 A. Struik—G N. Staneke 1—1 J. van Tilborg—B ten Voorden 11 A. v. d. Moer—J Apon 2—0 D. MastH. v. d. Berg 02 Totaal 1010 Met het doel om bil Philips inkopen te doen voor het laboratorium van atoom onderzoek in Rio de Janeiro, arriveerde gisteren op Schiphol met het lijn- toestel i-lt de Braziliaanse hoofdstad de atoomgeleerde dr Caesar Lattes. Dr Lattes, die ten maand in Nederland zal blijven en o.a. electronen-installaties en een hoogspannings-installatie naar zijn land mee terug zal nemen, vertelde dat da natuurkundige wetenschap van Brazilië nog in de kinderschoenen staat, doch dat het researchw„rk met grote voortvarend heid ter hand wordt genomen. Dr Lattes zal tijdens zijn verblijf in ons land ook een bezoek aan het cyclotron te Amsterdam brengen. H, M. de Koningin heeft vanmorgen op het paleis op de Dam te Amstedam de nieuwe Australische ambassadeur mr. A. Stirling ontvangen teneinde hem in de gelegenheid te stellen zijn geloofsbrieven te overhandigen. Minister mr. D. U. Stikker was even eens aanwezig. Na deze plechtigheied werd de ambasadeur ontvangen door burgemeester Mr. Arn. J. d'Ailly, die hem in zijn ambtswoning de lunch aan bood en. hem daarna begeleidde op een tocht door de stad per auto en een tocht door de grachten en havens per boot. Aangevoerd in totaal 5528 dieren, waar- onder: 800 vette koeien en ossen, 1948 stuks gebruiksvee, 90 vette kalveren, 48! graskalveren, 596 nuchtere kalveren, 171 varkens, 572 biggen. 121 paarden, 8 veu lens, 631 schapen of lammeren en 104 bokken of geiten. De prfjzen waren: vette koeien le 2.65—2.80, 2e kwal. f 2.35—2.55, 3e kw f 205—2.35; vette kalveren 3—3.40 2.70—2.90, 2—2.40; graskalveren 300 —200153, nuchtere kalveren '60—,55- 50, biggen 45—40—30, slachtpaarde-- 1,80—1.70—1.60, schapen 110-75-60. lammeren 85-75-60, kalfkomen 950 —850—750, melkkoeien 950—850—750 vare koeien f 625-550-500, vaarzen 665 —600—525, pinken 500400—350. Vette koeien iets ruinier, handel tame lijk, prijzen als Maandag 9 Oct.; vett- kalveren iets minder, handel vlot, prijzen vooral niet minder; graskalveren mmdei handel stil, prijzen als vorige week; nuch terere kalveren groter, handel vlugger pijzen hoger; biggen iels ruimer, handel stroef, prijzen als vorige week; slacht paarden minder, handel vlug, prijzen ho ger; schapen en lammeren minder, hande, lui, prijzen schapen als vorige week, lam meren minder; kalf- en melkkoeien rui mer, handel stil, prijzen als vorige week vare koeien groter, handel lui, prijzen minder; vaarzen en pinken groter, hnade. stroef, prijzen als vorige week. Natuurlijk zullen de berichten Korea wel niet alleen oorzaak zijn de grenskoorts is gezakt; het is waar schijnlijk, dat ook het optreden van de Nederlandse en Belgische douane kalme rend heeft gewerkt, want weliswaar mo gen de Belgen per persoon voor een waarde van f 100 uit Nederland meebren gen. maar men moet kunnen bewijzen dat het voor eigen gebruik is en geen hamsterwaar. Voor de Nederlanders, die naar België 50 mogen meenemen, maar deze ook weer mee terug moeten brengen, was de veel gunstiger positie van hun buren wel eens zuur maar ér schijnt thans ook voor hen een ruimere en gunstigere re geling op komst te zijn. De vleespriizen. die in Antwerpen nog altijd aanzienlijk hoger liggen dan hier, bezorgen de Nederlandse slager nog wel wat Belgische klanten, maar sinds de stroom Belgische huismoeders aanzienlijk kalmer is geworden, loopt 't ook bij hen veel minder druk. Putte's grenskantoor was zelfs in en kele opzichten stiller dan vóór Korea; dit jaar mist men er wegens de mossel- ziekte de lersekse mosseluitvoer en ook groente passeert de grens in aanmerke lijk lagere quantiteiten, daar België dit jaar een uitzonderlijk goed eigen groen tejaar schijnt te hebben gehad. Of er nog veel over de „streep" gaat langs andere wegen? De „kommiezen" tussen Clinge en Baarle Nassau halen de schouders op. Er is in het afgelopen va- cantieseizoen wat koffie gesmokkeld, waar schijnlijk voor grote zaken, maar de kwa liteit van deze koffie (Belgische Congo koffie) was niet van die aard, dat het brouwsel veel aftrek vond. Natuurlijk gaa' er nog wat 'ria Nederland naar Duitslan i Nylonsmokkel is ook teruggelopen: men draagt 's zomers minder kousen en boven dien zijn ze ook hier te koop. Alleen sigarettenvloei blijft in trek; de kwaliteit der Belgische en Franse merken schijnt door het „draaiende" publiek der mate te worden gewaardeerd, dat het toegestane importquotum niet geheel aan de vraag kan voldoen. Bovendien bieden leze vloeitjes, zolang men er niet mee tegen de Lamp loop ook voor de detaillist allerlei voordelen Overigens is het opmerkelijk hoeveel voorzichtiger de smokkelaars geworden zijn: vroeger liepen ze als eenden ach ter elkaar, beschermd door één of twee voorlopers; thans ziet de douane-beambte die op zijn door het rijk verstrekt klap stoeltje in hinderlaag zit. tegen de kou beschermd door eer lange, dubbeldikke nachtmantel (de schapenvacht is er uit) meestal aan de kop twee voorlopers, die soms op een afstand nog gevolgd worden door een Daar loze dragers; daarachter komen dan een paar smokkelaars met de zware, waardevolle pungel, dan weer een paar voorlopeis. daarachter weer de don kere gedaanten van twee dragers etc. etc. Dit maakt het „afslaan" van de hele smokkelvracht er niet gemakkelijker op. terwijl de smokkelaars zich waarschijn lijk nog een extra vluchtversnelling heb ben aangeschaft, sinds het niet meer met een simpel proces-verbaal afloopt maar ze onmiddellijk achter slot en grendel gaan en gestraft worden wegens deviezen overtreding Overigens is dat mannetje met die pungel eigenlijk maar bijzaak voor de rechter; hij wil de man achter de schermen. Het algeméne beeld toont thans ech ter betrekkelijk weinig activiteit; men wacht eerst eens at wat de prijzen aan weerskanten zullen gaan doen; men beidt ook lp de smokkelaarswereld zijn tijd tot de prijzen zich opnieuw gesta biliseerd hebben. Misschien dat er dén nieuwe smokkelartikelen komen. De berichten als zou er ook nog heel wat vee naar België verdwijnen, noemde men sterk overdreven Alleen in Z. Vlaan deren en tussen Chaam en Tilburg zou zich nog we) eens een beestje „vergis sen"; dat het elders minder of helemaai niet gebeurt, vindt zijn oorzaak in het feit. dat er zich elders in ,,'t Bels" geen leidende figuren voor deze branche inte resseren. In de buurt van Baarle-Nassau „klet sen" de kommiezen nog geregeld onder oe botersmokkelaars, die gemiddeld vrachten van 70 kg. vervoeren. Van een groep Belgen, die met twaalf man sterk deze boter per fiets smokkelen, hadden ze nu tien fietsen te pakken. Of het douanewerk er eenvoudiger op zal worden, wanneer binnenkort, naar bet schijnt, ie 500 meter strook-bepaüng wordt opgeheven, is een andere kwestie. Toen wij terugreden uit de wonderlijke Belgisch-Nederlandse doolhof, die Baarle Nassau heet, zagen we plotseling nog voor Chaam twee douanen uit de scha duw van de bomen de weg opduiken, terwijl ze de douane-vlag ontvouwden (die ook verdwijnen gaat). „Iets aan te geven, heren?" ,,'n Pond koffie 4 goede kwali teit) en een pakje sigaretten, ieder". „Niet meer?" „De hele koffer achter zit vol De kommies keek ons scherp aan. zei toen: „Dan lachte u niet zo onbezorgd". „Oh nee...., waarom niet?" „Achtennegentig van de honderd smok kelaars verraden zichzelfwat dacht u: je wordt aangehouden en je hebt 100 kg. koffie bij je zou zo'n vent n:et bang zijn om z'n lading kwijl te ra ken en z'n auto erbij. Terwijl-ie tevens het risico loopt, dat-ie die avond z'n vrouw niet meer zal terugzien?" „Nou, nou. onfeilbaar is de douane an ders zeker niet; zr nebben mij al een paar keer alles overhoop gehaald, ter wijl ik absoluut niets bil me had „En toch is het de neus, meneer...., een aparte kunst en die dat hebben, ver gissen zich zelden „Nog druk tegenwoordig?" „Er zit geen muziek meer in. meneer, de smokkelaars zijn veel te stom nee, er is geen aardigheid meer aan voor ons. Krijgen doen we re allemaal Een smokkelaar, meneer dat zal ik n eens gauw zeggen: een smokkelaar heeft thuis achter de kachel een héle grote mond .maar des nachts in het veld is-ie niets dan een groot hazenhart. En léoenl Lópen! Daar leg je het altijd tegen af, meneer, want hij loopt op z'n zenuwen". „Hoe weet u nou, of er een bepaalde nacht gesmokkeld is?" .Dat kun je zien, meneerdat zié je in het veldje ziet dat er gelo pen isoh, daar zijn genoeg methodes voor. „Welke?" „Nou ja, er zijn er genoeg...., en net als een haas, die één keer in een strik gezeten heeftals smokkelaars één keer ergens iets tegen gekomen zijn, pas seren ze er nóóit meer „En als nou iemand mèt zijn pungel betrapt wordthij hoeft z'n vracht niet zélf te dragen, wel?" „Nee, maar we krijgen meestal wel hulp". „En als er geen een boer in de buurt woont om een kar van te huren?" „Nou, dan moet de kommies zélf het smokkel vrachtje dragenmaar als de kommies nou eens te lui isdan blij ven we gewoon zitten in het open veld; ik in m'n warme nachtmantel, de smok kelaar in z'n gewone plunjeen dan heb ik het liefst, dat het zo'n graad of tien vriest...., dan moet je eens oplet ten hoe gauw-ie bereid is om die „af geslagen" pungel weer op z'n nek te slaan en met ons mee te komen maar ik zeg u meneerer zit geen muziek meer in, geen steek muziek Werd er hier en daar in de grensstreek plotseling gegrinnikt?.... Het plan Acheson ter versterking van de organisatie der V. N., waarvan wij Maandag de nadere inhoud publiceerden, is gisteren officieel door de Amerikaanse afgevaardigde John Foster Dulles bij de Politieke Commissie van de Alg. Verga dering ingediend. In een toelichting ver klaarde Dulles, dat men niet meer kon vertrouwen op een doeltreffende taak vervulling van de Veiligheidsraad, door de wijze waarop in dat college het veto recht gehanteerd werd. De verantwoor delijkheid voor vrede en veiligheid kon niet in handen van de raad blijven- Amerika verdedigde trouwens het stand punt, dat die verantwoordelijkheid niet het monopolie van enkele grote mogend heden behoorde te wezen. De Algemene Vergadering bracht op de meest vol maakte wijze de wereldopinie tot uiting, en het is daarom gewenst aan dit lichaam een beslissende rol in het dragen van de verantwoordelijkheid voor de wereld vrede op te dragen. De Veiligheidsraad kon in dit systeem haar oude taak blij ven vervullen, doch indien hij in de vervulling daarvan te kort schoot, moest de Alg. Vergadering kunnen ingrijpen. De Sovjet-Russische minister van bui tenlandse zaken. Andrej Visjinsky, die na Dulles het woord voerde, verklaarde: „Met sommige punten van de Ameri kaanse ontwerp-resolutie gaat de Sovjet delegatie accoord". Ten aanzien van an dere punten van het document wilde hij echter enige amendementen of verbete ringen indienen, zeide hij. En hü voegde er aan toe, dat hij niet gunstig stond tegenover de algemene strekking van de Amerikaanse resolutie, ook al was hij het eens met het principe var. de versterking van de vrede. Dé politieke commissie ging tot Dins dag uiteen, nadat verscheidene sprekers onder wie de Franse afgevaardigde Mau rice Schuman en de Brit Kenneth Younger het Amerikaanse voorstel had den gesteund. Er werd nog niet gestemd. 1 kl. A: Tediro—Nado/V 2—3, DOK—USC 00, Noorderkwartier—Barendrecht 2—5, Schiebroek—Oud Beijerland 2—1, Soag— Bloemh. 0—1; B: Activitas—Progress 0—8, GLZ—Sunrise 1—3. Hurric.—Pechv. 1—2, SchiedamNieuwenh 53, ONIT—"SaturnUs 0—1; C- HWDZw Wit 2—1, Demos—Ons Huis 4—0 DHS—Gr. Witten 3—0, Puttersh —AVO l—l: D: Nestoro—Rockanje 0—1, NHS Eureka 2—2, RCR—OV 2—0, St. Hooger— ODI 0—3. 2e kl. A: Abbenbroek—VIR 0—3, Dilettant —WF 2—6. OldiJJRC 2—0, SSAVRASB 5—0, TOGBSVDP 4—3- B: AVS—Singelkw. 1—3, HWS—RKWIK 1—5; C: Bel] Boys— Voorwa 41 Grijsoord—GVMD 1—6, Postef DESV 1—0, SVDPW—LMO 01. Zuiderster— Hekel. 42. 3e kl O: Croosw HBB 1—1, DCB—Blij- dorp 3—7, HCFR. Groen 0—17, ZVC- Dreadn 61' BIndex West .End 09, RET DOZ '5—2, RJB—Sportifia 0—2; C; PSB— Luno 40, Sportv.—Don Bosco 3—1. Vedero Varkend 2—6; D: DLB—Smeetsland 70. Korten.GBR 62, HA VOOR SVO 15, R le kl A: CVV 5—HDVS 5.4—2, Exc. R 5 —RFC 5 2—3 Nept. 5Sparta 5 08 Overm. 4—SVV 5 0—1, Xerxes 4Feijend. 5 3—1; B Feijen 6—HOV 3 3—3 Nept. 6—Xerxes 5 2—2, RFC 6Fort. 4 5—2, Sparta 6-CoaI 3 5-3. C: Coal 4—HOV 4 0—1, P9V»8~?,-J?.<JP2 2—1, Slikkerv 3—Xerxes 5 3—0;_D: DJS 2— VOC "3 1-1 Spart '20 3—H' berg 2 4—2, Ursus 2—DHZ 4 5—0, VFC 4—DCL 3 2—4; E: St Lod. 2—Aeolus 2 1—2, RDM 2—Het Noorden 2 22, Hermand. 2DRZ 2 22, terminal 2 Siod 2 3—4; F- Belv 2—Dirksl. 2 3—1, DZB 2—DEH 2 1—8 St Volh 2—DHZ 5 3—2, Flo- riss. 2—Mussen 4 i—1 Holl 4Hillesl. .4 3—3; G: Exc. '20 4Roga 2 2—5, FSV Pret. 3— DDC 3 4—2, SMV 3—DJS 3 6—1, Tediro 2— DRL 3 4—3; H: HWD 2—Bleomh. 2 1—1. Schiebr. 2—RCR 2 8—0, USC 2—Schied. 2 3—7- I: AVO 2—Activitas 2 5—2, DKS 2 HWè 2 4—1. LMO 2—Hurric 2 1—1, DOI 2— Soag 2 3—2, Sunr. 2—Postef 2 3—3. R 2e kl. A: Feijen. 8—Sparta 8 2—3, Fort 5CVV 6 1—5; B: Feijend. 9—Leon. 3 4—3, SDarta 9Exc. R 8 0—3 Overm. 6Hellev. 2 2—3, EDS 3—RFC 8 1—2; C: Leon 4— Oevrm. 7 9—3, Sparta 10—R. Hope 4 50, VOC 4Progress 2 54, WRW 2—Mussen 5 fiQ. D- DHZ 6—FSV Pret. 4 40, Hermand. 3 a pnliis 3 4—9, Het Noorden 3—Mart. 3 2-0 Hion 3VFC 5 1-3 Ursus 3- St. Voih. 3 4—2 E CKC 3DOK 2 3-3, Nado V. 2- MHc O 12' F: Eureka 2—Wieo 2 1—3; Nsste- ro f-Rockanje 2 0-3, St Hooger 2-Pechv 2 41 Zw Wit 2—Ons Huis 2 4—2; or. RK WIK 2DHS 4 5-0, SVDP 2-Voorw 2 1-1; H: Crooswijk 2—Vierp. 2 2—-2, Scliicd. 3—- HWD 3 53, Progress 3—Tediro 3 21, Sat. 3 "iP°3ekia l2CVV 7Coal 5 1-0 Exc S19- RFC 9 4—2. Feijend. 10—Sparta 11 5—2, Xer xes 7HDVS 7 50: B: Feijen. 11—VDL 4 6—1 HDVS 8—Slikkerv. 4 6—1, HOV 5— Overm 8 60, Sparta '20 4Fortuna 6 43; C: Bolnes 3-Mussen 6 8-0 DHZ 7-Hillesl 5 7—3 Holl. 5—Germ. 3 44, VOC 5—DCV 5 2—6; D: Floriss. 3—RDM 3 14, St. Lod 3 H'berg 3 2—0 gest., DRZ 3—DDC 4 2—0 Siod 3SFC 3 1—3; E: Dindua 4—Exc. 20 5 3—1 Mart 4Ursus 4 13, VND 4—SMV 4 33, Belv 4OVV 3 0-1- F: OV 2-DOK 3 0-2 Gr Witten 3—ONIT 2 3—3. USC 3—Puttersh 2 2—2; G: NRC Schied. 4 3—3, Tediro 4HWD 4 0—0 WF 2—St. Hooger 3 B—2; H: Blijd 2—DESV 2 1—9. RVVB 2—Zuiderster 2 4—1, RET 2—Bell Boys 2 3—1, Hekel. 2— VIR 2 1, Varkend 2—Singelkw. 2 l6; I; ASB 3ZVC 2 2—10, Radio 2—LMO 3 3—3, Voorw 3—TOGB 3 1—4. Eerste klasse A Nado V5 3 DOR4 2 Schiebroek 4 3 - Barendrecht 5 3 O.-Beljerland 4, 1 Tediro 4 1 Noorderkwartier ..4 1 Bloemhof 4 1 Soag 4 1 U. S. C. 4 Eerste klas B Progress 4 3 Nieuwenhoorn Saturnus R. 4e kl. A RFC10—Overm. 9 7—0, Xerxes 8SVV 102—4,Nept. 10--Feijen. 12 nd.. Exc. R 10—Sparta 12 2—4; B: Coa) 6—SVV 11 0—2. Feijen 13—Xerxes 9 25 }l 0—1, HDVS 10—Nept 11 3—1, DCV 6 CVV 10 4—2- C: DCL 5—EDS 4 1-4, Leon. 5—Coal 7 0—5' HDVS U—Sparta '20 5 0—1, HOV 6— DHZ 8 3—2: D: Hillesl. 6—Sparta 20 6 3—5 VFC 6—VOC 6 7—3, WRW 3—Holl. 6 2—2; E: Overm. 10Hellev. 3 90, Hillesl. 7 Sparta '20 7 2—0, VOC 7—SVV 12 2—3, Leon 7—HOV 7 2-6- F: Xerxes 10—Leon. 8 7—5. EDS 6—HOV 8' 1—5 Aeolus 4—SVV 13 6—0; G: St. Colh. 4—SVV 14 7—1, DEH 4—DRZ 4 2—2, CKC 4—Hion 4 2—3, Roga 4—DRL 4 4—1; H- Germ 5—RFC 11 1—4, Coal 9—Het Noor dén 5 5—HDVS 12Exc 20 6 0—12, Sparta '20 3Leon 9 2—4- I: Bolnes 5CKC 5 21, DJS 5—VND 5 1—1 DRL 5—Ursus 5 11—1, CW 11—St Volh 5 9—2; J: Nept, 12—DHZ 10 2—3, Exc 20 7—VND 6 4—8, Leon. 10— RCR 3 Sch. n.o., Sunr. 3—Germ. 6 4—1; K; DHZ 11—Activitas 3 1—5, Bolnes 6—Navo V 3 0—5, DCV 7—Noorderkw. 3 44. Exc. 20 8— Hurric. 3 sch no* L: ONIT 3Zw. Wit 3 6—1 GLZ 3—SSAVR 2 0—8, Wieo 3—Pechv 3 4—2, WRC 1—Nestoro 3 5—0; M: Barendr 2Abbenbr 2 51, Noorderkw. 4—NHS 3 3—3, Ons Huis 3—Sch, Boys 2 6—2, WF 3— RVVB 3 7—1; N* Nado V 4—Wieo 4 1—5 Onit 4—DHZ 12 0-1-5, RCR 4—DOK 4 RCR n.o., ODI 4—SFC 4 11—1, Progress 4—Schiebr 4 4—1: P: HA VOOR 2—DOZ 2 0—7, PSB 2— WCR 3 00, Don Bosco 2—Korten. 2 02, Sportv. 2West End 2 1—1; Q: Babbersp 2 OHVV 2 2—0, HBB 2—RJB 2 8—2, Index 2 HCF 2 51 R. Groen 2P. Boys 2 1—3, V3P 2OML 2 16; R: Sportifia 3Grijs 2 4Luno 2RMI 2 42. Varken 3PSB 3 3—2' DOZ 3—Smeets) 2 4—2; S: HWD 5— LMÓ 4 2—4 ODI 5— SVDPW 4 0—3, Progress 5RVVB 4 3—1. RKWIK 4—Hurric. 5 4—1, Schied 5Tediro 5 1-0; T: Blijd 3-Hekel 3 21 SVDP 4Voorw. 4 41, West End 3 Luno 3 6-1, Korten. 3-Zuiderster 4 0-4 WF 4—Croosw. 3 1-1; U; OML 3—SVO^ 3 0—2. Babbersp. 3—Index 3 90, DOZ 4— VBP 3 1—8: V: RVVB 5—Fios 2 1—1, SVDPW 5—RKWIK 5 1—4, Slikkerv. 6—RFC 13 10—2; W: Dindua 6—DEH 5 2—1, VFC 7—SMV 6 7—2, VOB 2—RFC 14 9—0; X: DOK 5—Sa turnus 4 1—8, Rockanje 4Sparta 20 9 4—2, St. Lod. 5—Zuiderster 5 9—1; Y: DZB 5— FFC 1—4, DCL 7—Postef 3 3—fi Schiedam Pechvogels Sunrise Hurricanes G L. Z. Activitas Onit 3 3 2 1 1 1 1 1 1 - 1 Eerste klas C H. W. D D. H. S A. V. O Puttershoek Zwart Wit Ons Huis 5 1 Wieo 3 1 - Demos 4 1 Gr. Witten 4 1 Eerste klas D 1 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 2 3 3 2 10— 7 9- 4 11- 13- i 6— 3 10—12 5- 9 3— 3— 8 4— 7 6 16— 4 6 21-11 5- 5 9- 4— 5 3— 5 7— 8—10 5—15 3—11 O. D. I. 4 3 Rockanje 4 3 R. C. 4 2 S. F C3 2 Steeds Hoger 4 2 Eureka 4 Nestoro 3 N. H. S3 O. V3 Tweede klas 1 1 1 - 1 1 1 1 1 1 2 1 2 W. F T. O. G. B. S. V. D. P. Abbenbroek S. S A. V. R. V. r R Dilettant Oldi N. R. C A. S. B. L. M. O. Postef G. V. M. E Zuirierster D. E S. V. 22- 5 15— 8 5— 5- 8—10 8— lfi 4—10 7— 6 5—16 15—3 8— 5 12- 4 4 8- 7 6II 5— 5 5- 8 1—12 13— 8 11- 10— 9 8—10 9— 5 8— 12—12 7—10 4— Tweede klas C 5 5 10 4 4 3 2 4 2 4 1 Bell Boys 3 1 Hekelingen 4 1 Voorwaarts 4 1 S. V D. P. 4 1 Grijsoord 3 17— 14— 11- 13- 9- 8- 10—14 4—10 1- 1 3—18 -H Het feest van Alkmaar's ontzet is weer met alle luister gevierd. Daar de feeste lijke dag (8 October) dit jaar op een Zon dag viel, werden de festiviteiten verscho ven naar Maandag, echter niet nadat Zaterdagavond de viering ingezet was met de nu traditioneel geworden lampion- nenoptocht van de schoolkinderen. Ook werd in het stedelijk museum een post zegeltentoonstelling geopend. Maandag werd begonnen met een re veille op de historische Stenenbrug, waar na de kinderen de burgemeester en zijn Engelse collega uit Bath, die op het ogen blik in Alkmaar vertoeft, een aubade brachten. Er waren verder volksspelen en turndemonstraties. In het Victoriepark werd een officiële herdenking gehouden, waar mr. G. A. de Lange, voorzitter van de „8 October"- Vereniging een toespraak hield en een krans aan het Victoriebeeld hechtte. 's Middags was er een optocht, die het Nederlandse lied uitbeeldde en waarin 25 grote nummers werden afgewisseld met vier harmoniecorpsen, het vendel der verkenners en een drietal ruitergroepen. Des avonds werd het feest besloten met een kerkconcert, gevolgd door een vuur werk. (Van de 2e ktas B kunnen wij, wegens on volledigheid van de uitslagen van gisteren geen ranglijst publiceren). Een detachement ter sterkte van onge- veer 50 man van een vecht wagenregi ment van het Britse Rijn-leger zal van 11 tot en met 19 October voor oefenings doeleinden een bezoek brengen aan Ne derland. Enige oefeningen zullen uitge voerd worden, waarbij aan Ned. officieren de gelegenheid zal worden geboden de verschillende typen van vechtwagens, die in gebruik zijn bij het Britse Rijn- legpi-, te bestuderen. Een gedeelte van de oefentocht zal per landingsvaartuig wor den uitgevoerd. De documentaire film „De Bajes zo groot', welke door de Regeringsvoor lichtingsdienst is vervaardigd ten behoe ve van het 12e Internationale Straf rechts- en Gevangeniscongres en welke een beeld geeft van de vernieuwing van het Nederlandse gevangeniswezen, wordt volgende week Woensdag des morgens om half twaalf vertoond in het Passagethea ter in Den Haag. Deze vertoning zal worden bijgewoond door d* loden der Staten-GeneraaL Onze Romeinse correspondent schrijft ons: Wanneer Z. H. de Paus op 20 October a.s. definitief van Zijn zomerresidentie te Castel Gaindo-lfo zal terugkeren naar Vaticaanstad zal hij de laatste voorbe reidingen ter hand nemen voor de slui- Ungspiechtigheden van het H. Jaar. Op 30 October zal de H. Vader het aange kondigde Geheim Consitorie houden in het Vaticaans Paleis, waaraan, bhalve alle kardinalen ook de te Rome aanwe zige bisschoppen zullen kunnen deelne men. De Paus zal bij deze geleaenhe d een zeer belangrijke toespraak houBèri in het Latijn, waarin Hij, sprekend over de buitengewone gebeurtenis van de dog maverklaring van Maria's Tenhemelop neming. de grote verwachtingen zal uit spreken, die de Kerk koestert ten aan zien van de voorspraak van de H Maagd en ten aanzien van de dogmaverklaring zelf. Migr. Sergio Pignedoli de secretaris van het Centraal Comité voor het H. Jaar, heeft aan de pers medegedeeld, dat de plechtigheid van de dogmiver klaring het grootste aantal pelgrims binnen de muren van Rome zal vereni gen van geheel dit H. Jaar: men neeft reeds meer dan tweehonderdduizend aanmeldingen ontvangen. De conferentie over Nieuw-Guinra tus sen Nederland en Indonesië zal in ierier geval niet midden October kunnen aan vangen, zoals dit volgens de rirhidaimn in de bedoeling lag aldus werd in gezag hebbende kringen te Djakarta aan Aneta medegedeeld. Hoevee) dagen na 15 October dr confe rentie zou kunnen heginnen kon nog niet worden meegedeeld al vertrouwt men er op, dat het „uitstel" niet langdurig zijn zal. De Rotterdamse politie heeft in samen werking met de rijkspolitie var N euwer- kerk aan de IJssel gearresteerd de 43- jarige J. van der W. en de 57-jange A. van B Zij zouden in de nacht van 17 op 18 Februari 1948 uit het distributiekantoor te capelle aan de TJssel een groot aantal bonkaarten, die toen een zwarte" waa de van ongeveer anderhalve ton vertegen woordigden, hebben verduisterd Beiden zijn zij voor de ifticier van Justitie ge leid en hebben een gedeeltelijke be kentenis afgele'd. Toen de diefstal gepleegd was, heeft de politie de 36 jarige brandkastenrepa- rateur M. van S. geanesteerd die destij is dooi de rechtbank to' two en- een-hall laar gevangenis.-1 at wen ver oordeeld Deze zou de tipgever zijn ge weest. Het beslv.ur van hel Pnns öt- '•"d- Fonds heeft 12 hooglera.en in de cio- logie berded gevonden een ccmm-ssie te vormen teneinde een anntal cultuur- sociologische onderzoekingen te verrich ten, met Let doe( het verkrijgen van exacte gegevens, op grond waarvan doel treffender maatregelen p het cultureel terrein zullen kunnen worden genomen. Prins Bernhard, regent van het fonds, zal Vrijdaorniddag deze commissie in de vergaderzaal van de Ned. Handelmaat schappij te Amterdam installeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2