Huurverhoging nu door Eerste Kamer aanvaard KVP-er van Lieshout ontevreden over tegemoetkomingen DE AMERIKANEN MAKEN GERINGE VOORTGANG Min. Schokking vraagt ontslag Ook de Staatssecretarissen van Oorlog en van Marine gaan heen ssèfflsawta BBSs - li B| Visjinski wil „de grote vijf' bijeenroepen Westelijken vrezen vertragings politiek Adenauer stelt W-Duitsers gerust DUIVEN en landbouwschade Visjinski is linkski grote vijf zijn echter wat achterdochtig Duitsers ZIJN GEWAARSCHUWD Donderdag 12 October 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v. Belastingverlagingen volgende week in Tweede Kamer Er zijn voor hen andere plannen Tomaten-export naar Engeland Geruchten omtrent zijn opvolger President Truman vertrokken mmmm liitar Mysterie rond Thorez Offers brengen en niet alleen op voordeel jagen Twee schepen verongelukt De loongrens voor rijkspersoneel Luxe-auto schoot onder trailer Rebellen-hoofdstad door Fransen verlaten Parlement moet beslissen over deelname aan West-Europese verdediging Ophokverplichling voor drie maanden Geen „wettige basis" WEERBERICHT iiifili lllllill Gisteren heeft de Sovjet-Russische vertegenwoordiger in de politieke commissie der V.N.-Assemblee het voorstel gedaan» dat „de grote vijf" een conferentie zullen houden om het „handhaven van de internationale vrede en veiligheid" te bespreken. Visjinski, die het voorstel indiende, wilde deze conferentie beleggen vóórdat de V. N. strijdkrachten ter beschikking van de Veiligheidsraad stellen. In Hollands Diep op havenhoofd gevaren Niet onverwachts Tweejarige ambtsperiode De Staatssecretarissen Besprekingen met Georganiseerd Overleg Een dode en een zwaargewonde te Tilburg De verwachting, geldig van heden- tot morgen avond luidt: Koude nacht en ochtend met weinig wind en plaatselijk mist. Overigens droog weer met en kele overdrijvende wolkenvelden en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke, af en toe matige Zuidelijke wind. Vrijdag 13 October: Zon op 7.00 uur, onder 17.52 uur. Maan op 9.51 uur, onder 18.51 uur. I NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA i." \»r.'-5ifc!ïL7. Eén punt heeft bij de behandeling van de Huurwet in de Eerste Kamer nogal wat gemopper gegeven en dat was de kwestie der compensaties. De wet heet volledig „Regelen nopens de huurprijzen van onroerend goed en de bescherming van de huurders.'' En het gaat er hierbij om, verlof te geven de sinds de oorlog bevroren huurprijzen met 15 procent te verhogen. In de Tweede Kamer werd echter reeds onder de aandacht van de minister gebracht, dat er enkele groepen van de bevolking waren, die van de tegelijkertijd in werking tredende verlaging van de loon- en inkomstenbelasting niet zouden profiteren. Dit waren groepen gepensio neerden die een zodanig pensioen hadden, dat zij buiten deze belastingen vielen en de grote gezinnen met een zodanig aantal kinderen, dat o0* deze buiten de genoemde belastingen vallen. den. Dat ging nn eenmaal niet. HU Jv})ae wel het oog houden op de ontwikkeling en zien wat er zou kunnen worden ge daan voor die groepen der bevolking, die in moeilijkheden zouden geraken door deze huurverhoging. Aldus moest men de toezegging der regering bezien. Indien de minister in dit opzicht een concreet ant woord zou geven, zou hij komen op het terrein van de ministers van Socjale Za ken en van Financien. Hu kon Wel dit zeggen dat een compensatie voor ieder een vrijwel uitgesloten moest worden ge- acht aan huurtoeslagen zaten te veel bezwaren vast en dat kon dus niet. Dit vraagstuk bleet dus open, maar de rege- ring was van de ernst ervan doordrongen Allemaal erg vaag dus en het kwam er op neer, dat de minister de leden, die verder gaande compensaties verlangden met een kluitje in het riet trachtte te sturen. Voor de heer an Lieshout was dit ant woord voldoende om bij de stemming het wetsontwerp werd z. h. st. aanvaard aantekening van zijn tegenstemmen te vragen. Wel deelde minister In 't Veld nog mede, dat de voorstellen tot belasting verlaging de volgende week in open bare behandeling in de Tweede Kamer zouden komen. Het zou dus aan de Eerste Kamer zelf liggen of deze belastingverlaging nog vóór 1 Januari in het Staatsblad zou komen. Maar hij hoopte dat de Kamer spoed zou maken, want hij wilde de huurverhoging gaarne op 1 Januari doen ingaan, maar daarvoor was het nodig, dat ook de belastingvoorstellen voor die datum door de beide Kamers waren aan vaard. Hierop werd de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting thans ook door verschillende sprekers in de Eerste Kamer geattendeerd- De heer Schipper A.R.) had het hierover en de heren Wen- delaar (VVD), Woudenberg (P. v. d. A.) en Van Lieshout (KVP). De heer Bran denburg (Comm.) meende, dat er van compensatie helemaal geen sprake was met de grappige redenering, dat de 150 millioen, welke tegenover de huurver hoging aan belastingverlaging werd ge geven, weer werd teruggenomen door de 140 millioen, welfce de verhoogde omzet belasting eventueel zou moeten opbren gen. Maar dat daargelaten was het vooral de heer Van Lieshout, die het mes er diep inzette. De heer Van Vliet van d« KVP had m de Tweede Kamer hierover een m0J' ingediend en toen had de minister ge zegd, dat hij aan de kwestie ernstig - dacht zou schenken, in de hier. was de verklaring van de minis over veel vager. Dat vond de denberg (P y. d A.de heer Van Hoe zit dat n v;]n aantal kin- dè%nTn om land zijn kinderen uit grote üeren in ons u_t gezinnen met meer dan vijfkinderen. Voor Brabant is dit r^rcentage zelfs 50 pet en voor deze zou de compensatie door belastingverlaging een utopie blijven- De heer Van Lieshout wilde nu weten of dit wetsontwerp tege lijk met de belastingverlaging in werking zou treden, d.w.z. of deze wet in werking zou treden vooraleer de door de Tweede Kamer ook voor de grote gezinnen en gepensionneerden verlangde compensa ties van kracht zouden zijn? Over deze nieuwe compensatie werd namelijk in het geheel niet gesproken en dat stond de jjeer Van Lieshout blijkbaar niets aan. Minister In t Veld meende echter, dat hij niet de toezegging kon doen, dat deze compensaties voor alle groepen der be volking voor honderd procent zouden gel- Deze huurverhoging zou, zo deelde de minister in antwoord op een desbetref fende vraag mede, wel verhoging van personele belasting met zich brengen, maar niet voor de laagste klasse in deze belasting. Verschillende senatoren hadden zich er over verbaasd, dat bij de bespreking van de loon- en prijspolitiek de huurver hoging niet ter sprake was gekomen. Dat was de schulct van de Tweede Kamer zelf vond de minister, maar dit zou bij de algemene beschouwingen over de begroting 1951 nog kunnen geschieden. Nu zei de minister reeds, dat een verder gaande huurverhoging niet mogelijk was, in verband met de spanning tussen lonen en prijzen. Een verlaging van de lasten van onroerend goed, waarvoor de heer Kraayvanger had gepleit, was evenmin mogelijk, omdat hij geen toezegging kon doen, welke de miinster van Financiën zou binden. Los van financiële overwegingen en los van de loon- en prijspolitiek, dus zuiver gebaseerd op het rendabiliteits- principe, zou een huurverhoging van 40 pet. volgens de minister noodzakelijk zijn, waarvan hij dan 20 pet. zou willen afromen als bijdrage in de bouw van nieuwe woningen. Verder verklaarde de minister zich een onverbeterlijke optimist door van zijn gevoelen blijk te geven, dat de bouw kosten verder zouden dalen. De heer Kraayvanger had nog gepleit voor een gedifferentieerde huurschaal voor bedrijfspanden, wegens betere be- drijfsuitkomsten, maar de minister meende, dat hij, wat bedrijfsuitkomsten betreft uit middenstandskringen wel andere geluiden had vernomen. In iedrr geval had hij zijn standpunt dienaan gaande nog niet bepaald. Het wetsontwerp werd tenslotte z. h. st. aangenomen met aantekening, dat de communisten en de heer Van Lieshout (K.V.P.) geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. De heer Schoonenberg (communist) vroeg aan het einde der vergadering, dat de Kamer de regering een verklaring zou vragen over de nieuwe situatie in Korea. Hierover zal de Kamer morgen beslissen vóór de behandeling van het Nieuw- Guinea-rapport achter gesloten deuren. F. S. Piet Dickentman, oud-tvereldkampioen wielrennen, is 71 jaar oud in Amsterdam gestorven. Zijn oude makkers Snoek (links achter), Blekemolen (links voor) en Sehlebaum (rechts voor) fungeerden gisteren bij de begrafenis als slippendragers. Britse en Australische troepen van de V.N., naar het Westen oprukkend, namen gisteren de stad Paektsjon, gelegen op de 38ste breedtegraad aan de kustweg naar Pjongjang. De Amerikanen die ten Noorden van Kaesong opereren, stieten op heftige Noordkoreaanse tegenstand. Zij maakten gisteren in dit gebied, waarin uitgestrekte mijnenvelden zijn aangelegd, maar weinig voortgang. Zij hadden daarbij twee tegenaanvallen af te slaan. Het slechte weer belette aanvankelijk de luchtmacht om de opmars hier te ondersteunen. Maar in de namiddag klaarde het weer op en het bombarderen werd in alle hevigheid hervat. Een Amerikaanse zegsman zeide nog over de geringe voortgang der Amerikanen, dat dit verklaarbaar was, omdat „er voor hen reeds andere plannen gemaakt zijn." Vliegveld bij Wonsan reeds in gebruik Meer naar het Oosten boekten de Zuid- Koreaanse troepen weer succes. De ste den Tsjorwon en Koemhwa, respectieve lijk 30 en 50 k.m. boven de breedtegraad, werden genomen, terwijl de opmars ver der ging. Het bedrijfschap van Groenten en Fruit heeft medegedeeld dat de tomaten met ingang van Maandag 16 October a.s. zon der enige beparking in Engeland mogen worden ingevoerd. In verband hiermede mogen de veilin gen met ingang van Vrijdag a.s. weer machtigingen tot uitvoer van tomaten naar Engeland verstrekken. Naar wij van officiële zijde vernemen, heeft mr. W. F. Schokking (C.H.), minister van Oorlog en van Marine, aan H. M. de Koningin zijn ontslag aangeboden, aangezien bij de behandeling van de begrotingen van zijn departementen voor 1950 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet is gebleken van een zodanig algemeen vertrouwen in zijn beleid, als hij in het huidig tijdsgewricht nodig acht om zijn taak te volbrengen. De staatssecretarissen van Oorlog en van Marine, de heren Ar. W. H. Fockema Andreae en H. C. W. Moorman, hebben in verband hiermede eveneens hun ontslag aangeboden. H. M. de Koningin heeft het ontslag in beraad genomen en de minister en de staatssecretarissen verzocht inmiddels al datgene te blijven verrichten, wat zij in het landsbelang nodig achten. De geruchten, dat ir. C. Staf (C.H.), thans directeur-generaal van de Land bouw minister Schokking zal opvolgen, worden in bevoegde kringen zeer beslist tegengesproken. Als mogelijke opvolger wordt ook genoemd het Tweede-Kamerlid, President Truman is gisteren uit Was- en fotodiensten zullen president Truman vergezellen op zijn reis. ...„otori- De journalisten hebben een V1 is ge „Stratocruiser" gehuurd voor deze re Truman ging eerst naar St. Louis, van daag vliegt verder naar de ±*acu«~ hij verder naar - Zoals gemeld, is de president op zl->"re, o.a. vergezeld door generaal Omar Brad ley chef van de generale staf Ayereli Harriman, Truman's speciale adviseur voor buitenlandse aangelegenheden en de reizende ambassadeur Philip Jessup. Een woordvoerder zeide van mening te zijn dat het plan voor deze reis van Tru man zelf was uitgegaan, om uit de eerste hand inlichtingen te verkrijgen over de situatie in het Verre Oosten. De grote man der Vranse communis^ tische partij, Maurice Thorez, van wi bekend was, dat hij griep had, is nolgen,. het socialistische blad „Be Populaire „met bloed bedekt" in een ziekenhuis op genomen. Volgens een gerucht, dat de ronde doet „in de hoogste kringen van communistische leiders", is Thorez aan gevallen door twee partijleden, aldus het blad. Volgens een onbevestigd bericht, dat in Parijs in omloop is, zou de „ziekte" van Thorez dienen als een dekmantel om niet op de a.s. bijeenkomst van de Kominform te Boedapest te behoeven te verschijnen. Gevraagd naar commentaar op het be richt van „Be ''"P^-'j'ire" heeft een functionaris van het hoofdbureau der Franse communistische partij geant woord: „Ik heb opdracht gekregen geen inlich tingen te geven". Het communistische blad „Humanité" had aangekondigd gis teren een communiqué over de gezond heidstoestand van Thorez te zullen uit- geven, doch het heeft dit gedaan. laatste voorwaarde maakt het Deze laatóterstei twyfelachtig in de het Westen. Men Russische nnlitici van net westen. M.en ogen der p visjinski niet eerder vra?gt_,zl!h de maatregelen t.a.v. vertraging van gif ïvone Kirkpatrick, de Britse hoge commissaris ln Duitsland, heeft r p een slotzitting van een conferentie i Amerniaansc functionarissen van - '.it verklaard, dat 1 neutrsMj ban blijven. !::t wH~n. „Duitslnnds r.guu ggen m het Westen", zeide .ij. Hij waarschuwde echter, dat, aIs de Tïisit ,er:> zout.' li trachten „voordeel tjes" te verkrijgen, het practisch onrno- --ïiik zou zijn West-Duitslands integra le in de Westelijke volkengemeen schap tot stónd te brengen. Sir Ïvone verklaarde, dat de verdedl- .an West-Europa grote offers van de Westelijke volken eist en dat het Westen deze opoffering niet zou „dy1" den", zonder dat de Duitsers, in wï®r belang de offers mede worden gebracht, hun verplichtingen aanvaardden. De Britse hoge commissaris merkte op, dat de Duitsers er nog niet aan gewend zijn tezamen met anderen lasten te dragen en compromissen te sluiten. „De Duitser verwacht 100 percent concessies en wel onmiddellijk" en zou van regering verwisselen als hij ze niet kan krijgen, aldus sir ïvone. Hij herhaalde de woorden van de Amerikaanse hoge commissaris, dat de geallieerden niet van plan zijn West- Duitsland tot een bijdrage tot de West- Europese verdediging te dwingen of te smekeik Korea wenst te bereiken, dan oprecht naar een vreedzame oplossing van de contro versen tussen Oost en West te verlangen. Ook het plan-Acheson betreffende de toekomst van Korea zou onder een eventuele Russische vertragingspolitiek Üjden. Afgezien van deze begrijpelijke achterdocht, waarmede de Westerse politici het nieuwe Sovjet-voorstel tot een bespreking tussen de „grote vijf" hebben ontvangen, zou inwilliging van het voor stel ogenblikkelijk een nog steeds onop geloste kwestie aan de orde brengen: de vertegenwoordiging van China, op het ogenblik de struikelblok voor elk voor stel tot toenadering. „De grote vijf" zijn: de V.S., Engeland, Frankrijk, de Sovjet unie en China, maar de eerste drie lan den erkennen alleen de delegatie van Formosa, terwijl Moskou de V.N.-zetel voor China aan Peking toegewezen wil zien. Overigens is het merkwaardig, dat hel nieuwe voorstel van Visjinski samenvalt met de bevestiging der geruchten, dat de V.S. met de Sovjet-unie en de andere landen van de commissie voor het Verre Oosten besprekingen voeren over voor stellen voor 'n vredesverdrag met Japan. De besprekingen worden in opdracht van president Truman door Foster Dulles gevoerd, aldus heeft Dean Acheson giste ren verklaard. In hoeverre hier een wijziging in de Russische houding van afzijdigheid moet worden gezien, deelde de minister niet mede. Gisteren arriveerde te Rotterdam het Canadese vliegkampschip Magnificentvoor een officieel bezoek aan de haven. Het schip, gemeerd aan de boeien nabij het Willemsplein. In de nacht van Dinsdag op Woens dag zijn op het Hollands Diep twee schepen, geladen met suikerbieten en bestemd voor Puttershoek, op het havenhoofd van Willemstad gevaren. Het ongeluk gebeurde tijdens hevige regen, gepaard gaande met krachtige wind. Een der schepen is gebroken en verkeert in zinkende toestand. Het andere schip zit boven op de palen. De opvarenden zjjn allen aan wal gebracht. De bergingsmaatschappjj De Wit uit Rotterdam is met materiaal en 'n pomp- boot aan het werk gegaan, terwijl de lading over boord werd geworpen. De schepen waren afkomstig uit Putters hoek en 's-Gravendeel en waren beiden verzekerd. De twee schepen waren de „Marie" en de „Helena". De opvarenden zijn door de sleepboot „Myrian" uit Rotterdam aan de wal gebracht. de heer J. J. Fens (K.V.P.)die luitenant kolonel der artillerie en algemeen hoofd van het onderwijs aan de Kon. Mil. Academie in Breda is. De heer Fens heeft indertijd bij het debat over de oorlogs begroting in het parlement ernstige cri- tiek geleverd op het beleid van minister Schokking. Bevestiging van dit gerucht is echter in regeringskringen niet te krijgen. Een benoeming van de heer Fens is echter in zoverre onwaarschijnlijk, daar hierdoor de samenstelling van het kabinet geheel zal veranderen. Indien er n.l. geen andere wijzigingen zouden plaats hebben, zouden de C.H.-leden uit het kabinet ver dwijnen en men mag aannemen, dat dit niet in de bedoeling van de heer Van Schaik zal liggen. Hoe men deze^puzzle zal oplossen, is op dit ogenblik nog niet I bekend. Of de formateur zou. indien ir. Staf, naar de stellige berichten luiden, niet zal worden benoemd, moeten blijven zoeken in C. H.-richting. Voor hen, die niet geheel vreemdeling zijn in het Jeruzalem van onze defensie politiek komt het nieuws over het af treden van minister Schokking niet on verwachts. Bij de behandeling immers van de Oor logsbegroting 1950, welke onlangs in de Tweede Kamer plaats vond, werd ernstige critiek uitgeoefend op zijn beleid, zo zelfs dat er van een proeftijd van vier maanden werd gesproken, al werd dit dan in de loop der debatten later weer gemitigeerd. Niet echter van deze critiek alleen is het voornemen van de heer Schokking om heen te gaan een gevolg. Er werden bin nenskamers reeds eerder heftige aanmer king op zijn beleid gemaakt. Met name was men het niet eens met de zware top van het militaire apparaat, terwijl daar naast een vacuum bestond in onze defen sie door het ontbreken van een behoorlijk geoefend leger op een ogenblik, dat dit gemis een gevaar betekende. Er was op een moment, hoewel wij verscheidene staven hadden een tekort aan strijdmacht en strijdmiddelen, dat de militaire situatie zeer somber maakte. Men vergat echter weieens, dat dit feit voor een goed deel was veroorzaakt door het zenden'van ons leger naar Indonesië en de repatriëring daarvan. Deze troepen, die alleen ge oefend waren voor de „kleine" oorlog, moesten worden herschoold, wilde men ze kunnen inpassen in het z.g. Montgome- ry-leger, doch daarvoor waren geen in structeurs aanwezig. Zo waren er meer omstandigheden, die het voeren van een vast beleid voor deze minister zeer moei lijk maakten. Als minister van Oorlog heeft de heer Schokking de wind niet mee gehad. Wel mag, nu hij eerlang heengaat, worden getuigd, dat hij zich voor de jongens in Indonesië buitengewoon heeft ingespan nen. Als er troepenschepen binnenvielen, wist hij van hart tot hart tot de jongens te spreken en het is bekend, dat zijn woord op de thuisvarende soldaten diepe indruk maakte. Minister Schokking heeft hard gewerkt. Vele lange avonden en zelfs Zondagen hielden hem vast in zijn werk kamer op het ministerie. Toen hem bij het laatste begrotingsdebat gebleken was, dat hij het vertrouwen van de Kamer in feite niet meer had, heeft hij het moedige en edelmoedige besluit genomen, heen te gaan. Zij die met hem hebben samenge werkt, zullen zich hem blijven herinne ren als een man met een hart. Mr. W. F- Schokking, nu 50 jaren oud, promoveerde in 1924 aan de Amsterdamse Universiteit. Hij was advocaat, secretaris van verschillende bedrijfschappen en ook enige tijd wethouder van Amsterdam. Op 7 Aug. 1948 werd hij benoemd tot minister. Mr. Schokking is reserve-kapitein van de artillerie. Wat de twee staatssecretarissen betreft, neemt men aan dat de heer H. C. W. Moorman van Marine in lUq, functie zal terugkeren, al zal dit natuurlijk van de opvolger van Minister Scbokking afhan gen. Wat mr. W. H. Fockema Andreae van Oorlog aangaat, hy zal waarschyn- Iijk niet terugkeren daar hy al eerder te kennen heeft gegeven tegen het einde van dit jaar van zyn functie te willen worden ontheven. Ten aanzien van tegenstrijdige berich ten over hetgeen het rijk als werkgever zal doen, nu bij algemene vergunning de aanvankelijk bij de 5 pet. salarisverho ging gestelde grens van 3600 gulen zal kunnen worden overschreden, vernemen wij dat op korte termijn over deze aan gelegenheid besprekingen met het geor ganiseerd Overleg kunnen worden ver wacht De vijfde Amerikaanse luchtmacht heeft Woensdag het vliegveld van Wonsan in gebruik genomen. Het is 't eerste Noord- Koreaanse vliegveld, dat als basis dient voor de luchtmacht der Verenigde Naties. Kort nadat de luchthaven voor gebruik gereed was gemaakt, landden luit-gene- raal Walton Walker, de commandant van het landleger, en generaal-majoor Earl Partidge, de commandant van de vijfde Amerikaanse luchtmacht, op een var, 'o twee, ruim een kilometer lange asfa''- startbanen. Het vliegveld wordt voor re bevoorrading gebruikt, totdat een snelle aanvoer over land verzekerd is. Maarschalk Stalin heeft de Noord- Koreanen succes gewenst „in hun strijd voor onafhankelijkheid", aldus meldt radio-Moskou. Stalin deed dit in ant woord op een telegram van de Noordko reaanse minister-president ter gelegen heid van het feit, dat twee jaar geleden diplomatieke betrekkingen werden in gesteld tussen de Sovjet-unie en Noord- Korea. Stalin wenst „de Koreaanse bevolking, die de onafhankelijkheid van haar land heldhaftig verdedigt, de succesrijke vol tooiing van haar lange jaren strijd voor de vestiging van een verenigd, onafhan kelijk, democratisch Korea". Op dc nieuwe verkeersweg naar Eind hoven, op de Ringbaan-Zuid te Tilburg, is gisteravond tegen half zes een kleine luxe auto met twee inzittenden in botsing gekomen net een zware trailer van de firma A. H. uit Eindhoven. De luxe-auto, een „Minor", schoot met een geweldige klap onder de wagen en werd tot een vormeloze massa. Een der inzittenden, de 33-jarige J. van O., werkzaam als mon teur bij een Tilburgse garage, werd uit de wagen geslingerd en in levensgevaar- Iijke toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Eerst na lange tyd, toen een grote militaire takelwagen gerequireerr was, kon de twaalf tons vrachtauto opgevijzeld worden en was het mogeiyk de bertuur- der, de 45-jarige P. J. W. uit de Gerard de Bondtstraat te Tilburg, te bereiken. Deze moet direct by de botsing gedood zyn. Hy laat een vrouw en drie kinderen achter. Met de „Minor", die in reparatie was geweest, werd een proefrit gemaakt. De Franse troepen zijn heden uit Thai Ngoeyen (Noord Indo-China) weggetrok ken. Thai Ngoeyen, de hoofdstad der Viet- minh-opstandelingen. werd eerst enkele dagen geleden door de Fransen veroverd. De stad ligt 65 km. ten noorden van Hanoi. Kerstpakketten N. Guinea. Postpakket ten ter gelegenheid van Kerstmis, bestemd voor marinepersoneel o-p Nieuw-Guinea, kunnen t/m 31 October op de postkanto ren worden aangeboden. De Westduitse kanselier, dr. Adenauer, verklaarde Woensdag in een radiorede tot het Duitse volk, dat hij de geallieerden heeft gezegd, dat alléén het Westduitse parlement zou kunnen beslissen of Duits land divisies zou moeten leveren voor de Westeuropese verdediging. En deze beslis sing zou alleen kunnen worden genomen nadat de geallieerden Duitsland hier offi cieel om zouden hebben verzocht. „Wij wachten nu maar af, of en wanneer de geallieerden een dergelijk verzoek tot ons zullen richten", aldus Adenauer, die deze mededelingen waarschijnlijk hoofdzake lijk deed om de beschuldigingen te ieer- leggen, dat hy t.a.v. verdedigingsvraag stukken te eigenmachtig optrad. Hij waarschuwde de buitenlandse pers en politici, er zich terdege rekenschap van te geven, dat het Duitse volk „zeer ge voelig" was voor de toon van de discus sies" over het Duitse volk. Volgens Adenauer zou het Duitse volk „uit hoofde van de houding, die het verscheidene jaren heeft aangenomen, wel mogen hopen door de geallieerden in vertrouwen ge nomen te worden". Hij zei voorts dat „aangezien wij Duitsers zo dikwijls onze welwillendheid tegenover Frankrijk, als mede onze vastbeslotenheid om met Frankrijk in de toekomst samen te wer ken hebben getoond en bewezen, de Flan sen ons niet meer met wantrouwen moe' ten bejegenen". j Adenauer was er van overtuigd, dat het Duitse volk zich er over zou ver heugen, dat met de nieuwe geallieerde veiligheidsgarantie de vroegere gedachte van een Westeuropese defensie ten Wes ten van de Rijn tot het verleden zou be horen. De Duitsers konden er van ver- Het ministerie van Landbouw gaat binnenkort overleg plegen met vereni gingen van postduivenhouders over eventuele maatregelen ter voorkoming van de schade, die postduiven, vooral in de maanden Maart, April en Mei, aan landbouwgewassen toebrengen. Een onlangs door de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat dit jaar in totaal in 121 gemeenten meer of min der ernstige schade werd geconstateerd. Deze schade betrof in 71 gevallen vreterij aan peulvruchten, terwijl daarnaast gra nen, koolsoorten en enkele andere gewas sen het moesten ontgelden- In 57 pet. der gevallen werd' vrij ernstige tot ernstige genade vastgesteld. Blijkens de resultaten van een onder zoek naar de maag- en kropinhoud bij postduiven kan evenwel worden aan genomen, dat de schade aanmerkelijk groter moet zijn geweest dan op grond van de laat in het seizoen gehouden enquête kan worden aangetoond. De ervaringen, opgedaan met de In ver schillende gemeenten bestaande maat regelen ter voorkoming van schade door postduiven, wyzen uit, dat het grootst mogelijke succes kan worden verwacht van een ophokverplichting. Het overleg met de verenigingen van postduivenhouders zal ten doel hebben, een zodanige regeling te treffen, dat de ianbouwbelangen worden gediend, zon der al te grote nadelen voor de post-1 duivensport, aldus het ministerie. zekerd zijn, aldus Adenauer, dat geallieer de waarborgen geen holle frasen waren, maar dat zij onmiddellijk door daden zou den worden bevestigd. De strijdkrachten, die de geallieerden in de toekomst in Duitsland zouden legeren, zouden geen bezettingstroepen, maar veiligheidstroepen zijn. Adenauer releveerde de uitspraak van Acheson, dat men met de Sovjet-Unie slechts op basis van gelijkheid kon onder handelen en voegde er aan toe: „Wij Duitsers weten dit uit ervaring". Amerika, Groot-Brittannië en Frankryk hebben gisteren medegedeeld, tegenover de sovjet-Unie te hebben verklaard, dat de verkiezingen, welke Zondag in Oost- Duitsland gehouden zullen worden, naar hun mening het tegenwoordige regiem in de sovjet-zone géén „wettige basis" schen ken, noch vertegenwoordigend zyn voor het volk in Oost-Duitsland. Met je boot op de rug en de motor in de hand kom je door het ganse land. De heer G. Allday uit Wey bridge (Eng.) vervaardigde deze glazen boot. Ze is voorzien van een buitenboordmotor en haalt 6 a 7 km. per uur. Zoals men ziet is het geval heel licht en 't moet sterk zijn. ook erg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1