Kiezers hadden GEEN KEUS vol herrie Luchtoefening boven Engeland V.N.-troepen van Pjongjang Zij rukken van drie kanten op de stad aan slechts 60 km. m WIJ ZIJN BIJNA HALFWEG Maar het moeilijkste komt nog Twintig jaar controle op eieren Truman en MacArthur tevreden naar hun woonsteden terug Onze gezinnen moeten in het midden der belangstelling staan Oost-Duitsland beleefde eeil dag j Inbraak in het Vredes- Maandag 16 October 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN N. paleis Verkiezingslijsten waardevol materiaal voor veiligheidspolitie (F K* Prins Bernhard weer naar huis Sigarettensmokkelaar gepakt Zal Mgr. Stepinac töcli worden vrijgelaten „Veendam" Zaterdag vertrokken Operatie-„Emperor eiste 17 levens Vlam sloeg in de pan M.W.O. voor sergeant Dourlein Tussen overall en industrialisatienota (I) ln 1953 weer vooroorlogse pluimveestapel Nog honderd vijftig duizend Monsterlocht Ontmoeting duurde dank zij eensgezind heid' slechts twee uur -J Anne Marie de Javouhey zalig- verklaard WEERBERICHT Vier Hagenaars op heterdaad betrapt - Maar 50 passagiers bleven achter ::1 Vele daden van moed verricht DODENHULDE IN OVERLOON H. Vader vergelijkt haar met „de sterke vrouwuit het Evangelie Weerverwachting, geldig van hedenavond tot morgenavond luidt: Vannacht en morgenochtend weinig wind, plaatselijk mist en tamelijk koud. Morgen over dag half tot zwaar bewolkt met later voorna melijk in het Westen van het land enige lichte regen of motregen, ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag en tot matig toenemende Zuid westelijke wind. Dinsdag 17 October: Zon op 7.07 uur; onder 17.43 uur. Maan, op 14.59 uur; onder 21.45 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i Zl-.-rfSOk-' Het is gisteren wel duidelijk geworden, dat de zogenaamde „verkiezingen" in de Sovjet-zone van Duitsland niet eens een communistische propaganda stunt waren, maar veeleer een verraderlijke manier om te trachten de haar den van het verzet op te sporen. Zelfs in de landen achter „het ijzeren gordijn" zal men aan de uitslagen van deze dwaze stemming, waarbij aan de kiezer geen enkele keuze werd gelaten, moeilijk een schijn van betrouwbaarheid kunnen geven. Aldus stond gedrukt op het stembiljet. De eandidaten er was slechts één enkele lijst waren op het papier ver meld. Er was geen plaats gelaten om de candidatenlijst te wijzigen of het pro gram van de hand te wijzen. Er was naar volksdemocratisch gebruik na tuurlijk geen „neen" op het biljet ge drukt, maar zelfs ook geen „ja". Het deponeren van het briefje in de stembus gold als een ,ja"-stem. De gang van zaken was als volgt. De kiezer kwam het stemlokaal binnen en ontving een exemplaar van de een- heidslijst. Vervolgens werd hem ge vraagd of hij openlijk of in het geheim wilde stemmen. yan zijn antwoord werd een aantekening op de kiezers lijst gemaakt. Stemde hij openlijk dan hoefde hij niets anders te doen dan de heren achter de tafel te laten zien, dat hij het biljetje zonder meer in de stem bus stopte; stemde hij „in het geheim", dan mocht hij naar een der stemhokjes gaan, waar hijniets kon uitvoeren, want er kwam geen potlood aan te pas. Intussen werd hij natuurlijk in het oog gehouden en werd een aanduiding op de kieslijst geplaatst, die zo goed als r.eker een onderzoek door de Oost- Duitse veiligheidspolitie ten gevolge zal hebben. De radio's van West-Duitsland en West- Bcrlijn hebben Zaterdagavond en Zon dagmorgen voortdurend de Oost-Duitsers aangeraden, geen gebruik te maken van de stemhokjes. „Het zou een nutteloze demonstratie zijn en de veiligheidspolitie zou er wellicht waardevolle aanwijzingen door in banden krijgen, die de oorzaaK kunnen zijn van het dunnen van oe ge lederen der getrouwen", aldus werd ge- Het merendeel van de stemgerechtig den heeft dan ook in het openbaar het biljet in de bussen gedaan Het was reeds bekend dat er een contröle zou worden uitgeoefend op de opkomst en dat dege nen. die niet zouden verschijnen, dus groot gevaar zouden lopen later last met de veiligheidspolitie te krijgen. Het ge volg hiervan was, dat de opkomst zeer Zroot blrek, .in werkelijkheid wellicht inderdaad boven de negentig procent. In elf gemeenten van de staat Branden burg zouden zelfs alle kiesgerechtigden zijn verschenen. Duizenden jonge communisten in blau we hemden bevolkten Zondagochtend vroeg de straten van de steden in de Sovjet-zóne. Toen om acht uur jfSJSS?" lokalen opengingen, begonnen lauriens- sirenes te loeien en luidsprekers oe straten verspreidden verkiezingsleuzen. ,Weet Tl wel zeker, dat Uw buurman al gestemd heeft?" werd herhaaldelijk ge vraagd. Ook de jonge communisten namen la ter op de dag deze leuze, die uitnodigde tot het bespionneren van de buren, over. Ze hielden mensen op straat aan en stel den hun vragen. Er deden zich echter nergens ongeregeldheden voor. De „volkspolitie" was trouwens overal op de been om elke anti-communistische demonstratie bij voorbaat al onmogelijk te maken. Binnen een uur na het openen van de bureaux onderbrak de Noordwest- duitse radio haar programma met de mededeling, dat de eerste bewijzen van gedwongen stemming waren gesigna leerd. In twee stembureaux te Potsdam hadden de kiezers nl. stembiljetten ge kregen met hun naam en adres er op- De gehele dag stond in het teken van de rode propaganda. Fanfares trokken door de steden en in vele gevallen trok ken de arbeiders van fabrieken in op tochten naar de stemlokalen. De tremen waren versierd met de nood-goud-zwarte vlag en leuzen van Stalin en --enin. De Oostduitse bladen noemden de dag „een feest van het volk en een vacantiedag voor de natie". Eisler, de rode Goebels, had het zelfs over „een historische dag". De Oost-Berlijners hebben niet ge stemd, doch er waren demonstraties georganiseerd. De politie hield zich ook hier paraat voor eventuele incidenten. Om kwart over twaalf in de nacht van Zaterdag op Zondag werd het hoofd bureau van politie in Den Haag gewaar schuwd door de portier van het Vredes paleis, dat er onraad in het paleis was. Ér gingen toen vier rechercheurs op on derzoek uit, terwijl het gebouw o.a. met behulp van „radio-jeeps" werd omsin geld. Op de tweede verdieping bevindt zich in de kamer de brandkast van het Internationaal Gerechtshof; het vermoe den bestond, dat inbrekers hun actie daar op hadden gericht- De rechercheurs die zich op sokken naar boven begaven, vonden in genoemde kamer vier inbrekers bezig in de brand gast gaten te boren. De ongenode gasten, zich betrapt ziende, namen naar alle kan ten de vlucht, waarop de politie drie schoten loste. Twee werden aangehouden toen zij de trap af renden en zo in de val liepen, een bevond zich nog in de kamer en een had kans gezien zich in een kast, welke in een ander vertrek stond, te verstoppen. De gearresteerden zijn allen Hagenaars namelijk de 28-jarige H. de B„ die pas was vrijgekomen na zijn straf voor een inbraak in het ministerie van Marine, enige jaren geleden gepleegd, de 33-ja- rige S. en de 35-jarige B., beiden beken de inbrekers, en tenslotte de 32-jarige H gewezen hulpbode in het Vredespaleis De toestand van Z.K.H. Prins Bernhard, die zoals bekend onlangs in het academisch zieken huis te Utrecht een lichte operatie onderging, is goed. Zijn terugkeer naar Paleis Soestdijk kan tegen het midden van deze week worden tegemoet gezien. De Amsterdamse douanerecherche heeft wederom een sigarettensmokkelaar ingerekend. Bij een bezoek aan Rotter dam werd de man, een zekere P. uit Am- sterdam-Z., in zijn auto aangehouden. De lading van 20 000 gesmokkelde sigaretten werd in beslag genomen. De geregelde contröle van de nacht gelegenheden in de omgeving van het Rertibrandtplein te Amsterdam leidde er toe dat de douanemannen verdenking kregen tegen P., die een auto met een gecamoufleerd nummer gebruikte. Deze P. toerde in de nacht vaak door het ha vengebied en dook dan later weer bij het Rembrandtplein op. De ambtenaren be sloten hem te schaduwen en toen hij de zer dagen laat iu de avond naar Rotter dam reed. werden al zijn gangen zorg vuldig nagegaan. Hij bezocht in de haven een buitenland» schip, laadde enkele grote pakken in zijn auto en vertrok weer in de richting Amsterdam. De douanemensen aarzelden nu niet langer en de auto werd aangehouden. In het midden van de volgende week wordt in Amerika een regeringsmaat regel verwacht waarbij het rubberver- bruik voor burgelijke doeleinden met ongeveer 15 pCt. verminderd zal wor den. Op het ogenblik is aan de indus trie een verbruik van 90.000 ton nieuwe rubber per maand toegestaan. Het Turkse s.s. „Odemis", dat Zaterdag in de Rotterdamse haven arriveerde, werd met spanning verwacht en met vreugde begroet: het bleek het lO.OOOste schip te zijn, dat in 1950 in de Rotterdamse haven arriveerde, een maand eerder dan in 1949. Zilliacus, een voormalig lid van het Britse Lagerhuis, heeft na een bezoek aan Joegoslavië gezegd, dat t1e r®s van Belgrado bereid zou zjjn mgr. P'"ae, de katholieke primaat van J°es.„ vrij te laten, op voorwaarde dat y het land zou verlaten. De Joegoslavische r ge ring heeft Zaterdag verklaard, »s tegenspraak te kunnen leveren op de u lating van Zilliacus". Zoals bekend, is mgr. Stepinac vier jaar geleden wegens „verraad en colla r ratie met de nazi's" tot gevangenisstraf veroordeeld. Onlangs nog verklaarde Tito, dat hij niet van plan was de aartsbisschop p zullen vrijlaten. In Vaticaanse kringen heeft meh weinig vertrouwen in de uit lating van Zilliacus, terwijl men de wei gering van Belgrado om het bericht Tegen te spreken te zwak en negatie, acnt om erg hoopvol te zijn. Met één dag vertraging en met vijftig passagiers minder aan boord dan oor spronkelijk is de „Veendam" van de Hol land—Amerika Lijn, die wegens veran derde visumbepalingen in de Verenigde staten niet kon vertrekken, Zaterdagmid dag de Rotterdamse haven uitgevaren. Aanvankelijk zouden er ongeveer hon derd passagiers, wier visum nog niet in orde was, achterblijven, maar 45 hun ner hadden Canada als eerste bestemming en deze laatste zullen naar Halifax wor den gebracht. Alle overige passagiers kre gen tijdig een nieuw visum. De grootscheepse luchtoefening „Emperor", welke in de afgelopen week door Britse, Nederlandse, Bel gische, Noorse, Deense en Ameri kaanse vliegtuigen boven Zuid-Enge- land werd gehouden, heeft Zaterdag en Zondag een aantal slachtoffers naar alle waarschijnlijkheid zeven tien geëist. In de avonduren kwam boven de kust van Kent een Britse „Welling- ton"-bommenwerper in botsing met een Belgische jager van het type „Mosquito". Uit de verbrande „Wel lington" zijn zes lijken gehaald. Het zoeken naar de twee inzittenden van het Belgische toestel, dat in zee was neergestort, leverde geen resultaat op en werd gistermiddag opgegeven. Men neemt aan, dat de beide Belgi sche vliegers om het leven gekomen zÜn. tn het gebied van Portsmouth kwamen twee Engelse straaljagers in de lucht in botsing. De piloot van het ene toestel verongelukte, de andere kon veilig lan den. Twee „Wellingtons", die gisteren naar hun bases terugkeerden, kwamen boven Lincolnshire in botsing. Hierbij kwamen acht personen om het leven, terwijl twee inzittenden ernstig geworden werden. De strijdkrachten der V.N.,'die snel langs de hoofdwegen naar Pjongjang optrekken en steeds minder tegenstand ondervinden, stonden Zondag nog slechts 60 km. hemelsbreed van de Noordkoreaanse hoofdstad. Een vijfde deel van het gebied van Noord-Korea is thans door de V.N. bezet. In het „ebied van Koemtsjon, „het kleine Stalingrad", dat Zaterdag bezet werd, is alle georganiseerde tegenstand geëindigd. Zaterdag werden in alle sec toren meer dan 4000 Noord-Koreanen gevangen genomen. Thans wijzen drie speerpunten in de richting van de Noordkoreaanse hoofd stad. De eerste wordt gevormd door de troepen van Amerika en het gemenebest in het gebied van Soean, een knooppunt van wegen, dat aan het Westelijke front in Noord-Korea ligt, op 64 km. van Pjongjang; de tweede door de Zuid- koreaanse troepen, die zien van hét ge bied van Itsjon aan het centrale front l yf gezinnen werden dakloos ^fiehranHVOnd heeft in Geleen een a»n 2 ueWoej ln de noodwonin- «d Lrkt rk,ï' de Zater- avond-markt KehOU(1 werd. Zeven v'fhef h,dsnrald ,Cdi« dammen op. Yan het huisraad en ovpr;„« in ven- taris werd zo goed fered De brandweer van Geleen was „noedi/. ter plaatse, maar het vuur lien jangs de mastieken daken zo snel voorVdaf aan blussen met te denken viel. Eea ge]uk was. dat de wind afzijdig stond Markt, anders was door de dichte vonken regen het onheil niet te overzien geweest, daar de markt vol kramen stond. De verlichting op de markt raakte defect, maar kon na korte tijd door overschake ling hersteld worden- Vijf gezinnen zijn door de brand dak loos geworden. De vorige weeK wa; een der huizen leeg gekomen door verhuizing en Vrijdag was opnieuw een gezin ver trokken. Slechts één der bewoners was tegen brandschade verzekerd. De brand schijnt ontstaan te zijn doordat m éen der woningen het vuur in een pan de bewoners waren bezig vis te bakken Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. In het gebouw Arti et Amicitiae iverd Zaterdag de schilderes Lizzy Ansingh gehuldigd in verband met haar 75ste verjaardag. De jubilaresse in gezelschap van burgemeester d'Ailly rechts) uit naar Pjongjang richten; de derde door de Zuidkoreaanse troepen, die zich aan de Oost-kust, bijna op dezelfde hoog te als de hoofdstad, bevinden. In het gebied van de breedtegraad voert men zuiveringr operaties uit. De Noorde lijken hebben zich hier in kleine stellin gen opgesteld, die moeilijk te veroveren zijn. „Geschut alleen helpt niet. Men moet er met de bajonet op af. De Noorde lijken schijnen liever in hun stellingen te sterven dan zich over te geven", zeide een Britse officier. Het Amerikaanse slagschip „Missouri" en schepen van de Australische en Britse vloot hebben Zaterdag opnieuw plaatsen aan de Noordkoreaanse kust be schoten. Amerikaanse vliegende reuzen- forten deden aanvallen op knooppunten van spootlijnen en wegen. Een woordvoerder van gen. MacArthur heeft Zondag Noordkoreaanse beschuldi gingen tegengesproken, als zouden de Zuid-Koreanen of de Amerikanen van Japanse troepen gebruik maken in de strijd op Korea. De Belgische regering heeft ter onder steuning van de actie der V.N. in Korea een derde DC-4-toestel ter beschikking gesteld van het luchtvervoer tussen de Ver. Staten en het strijdtoneel. Het vlieg tuig met zijn dubbele bemanning is giste ren naar San Francisco vertrokken. Eren- als de twee andere toestellen is het eigen dom van de Sabena en gehuurd door de Belgische regering. Rhee wenst bestuur over Noord-Korea Zoals bekend, heeft de V. N.-commissle voor Korea Donderdag besloten, Noord- Korea niet onder het gezag van de Zuid koreaanse regering te plaatsen, doch voorlopig onder het bestuur van de V. N. te laten. De regering van dr. Syng- man Rhee heeft Zaterdag een beperking van haar gezag tot het gebied ten Zui den van de 38ste breedtegraad verworpen, zo wordt uit Seoel gemeld. De Zuidkoreaanse regering trekt „de morele noodzaak" van het voorstel in twijfel. „Ons volk zal het niet aanvaar den omdat het met recht van mening is, dat dit een inbreuk is op zijn onbetwist baar recht om zijn eigen verkiezingen, middels zijn eigen regeing, te houden". Waarnemers te Tokio hechten beteke nis aan het feit, dat ten minste twee Zuidkoreaanse ministers met generaal Walker, bevelhebber van de landstrijd krachten der V. N. op Korea, hebben ge confereerd voordat de regering haar ver klaring uitgaf. Doordat hij in de vijf oorlogsjaren bij voortduring uitstekende blijken gegeven heeft van onafgebroken moed en vast» beradenheid, grote vaderlandsliefde en zelfopoffering, ondanks doorgestane ge» varen en zware beproevingen is de sen- geant-vliegtuigschutter P. Dourlein van de Kon. Marine bij K. B. benoemd tot ridder 4e klasse in de Militaire Willems orde. Nadat sergeant Dourlein reeds in 1941 wegens een moedig en beleidvol uitge voerde ontsnapping met een gering zee»- waardige motorboot uit 't bezette Neder land naar Engeland, met het bronzen kruis werd onderscheiden en daarna aan boord van Hr. Ms. „Isaac Sweers" aan verschillende verzetsacties van deze oor logsbodem had deelgenomen, gaf hij zich na terugkomst in Engeland in September 1942 vriiwillig op om als geheim agent in Nederland te worden ingezet. In de nacht van 9 op 10 Maart 1943 werd hij per valscherm nabij Ermelo afgeworpen Hij werd echter direct gearresteerd en in de gevangenis te Haaren (N.B.) ge vangen gezet, waaruit hij, te zamen met ziin medegevangene, tevens geheim agent J. B. Ubbink in de nacht van 29 op 30 Augustus 1943, wist te ontvluchten en na een reis vol ontberingen en gevaren via België. Frankrijk, Zwitserland, Spanje en Gibraltar op 1 Februari 1944 Engelano bereikte. Onder zware verdenking van Duits spion te zijn onmiddellijk door de Britse Veiligheidsdienst in verzekerde bewa ring gesteld na ruim vier maanden hech tenis wist hij zich geheel van deze ver denking te zuiveren. Hij werd als korpo- raalvliegtuigschutter geplaatst bij bet squadron no. 320. Van einde 1944 tot medio 1945 nam hij deel aan een aantal operaties tegen doelen in door de Duiters bezet gebied. Zondagmiddag werd ter gelegenheid van de herdenking van O ver loon's bevrij ding op de Britse militaire begraafplaats een indrukwekkende dodenhulde gehou den. Er werd een krans gelegd en nadat de Engelse en Nederlandse volksliederen waren gespeeld, spraken de burgemeester en de pastoor. Namens het Engelse volk werd dank aan de bevolking van Over- loon gebracht voor de verzorging dor graven. „The Last Post" besloot de plech tigheid. (Yan onze Utrechtse redacteur). I)c opbouw van de pluimveestapel kun nen we niet loslaten, zij moet in zekere 'in beheerst worden. Dc grote factor hier bij is de beschikbare hoeveelheid voer. die afhangt van de internationale om standigheden. Twee-derden van dc invoer kan betaald worden met andere midde len dan de dollar. Voor het volgende jaar ral aan .edelijke behoeften voldaan kun nen wo-den. vVe zullen de beschikking hebben over 620.050 ton graan, 450.000 to» veekoek m en 1x5.000 ton eiwitten. Een tweede lictor, die aanleiding geeft tot be heersing van de pluimveestapel zijn de afzetmogelijkheden. Voor het komend seizoen mag do uitbreiding niet groter zijn dan iiet uitbroeden van 21 millioen eieren. P deelde minister Mansholt mede, actuele problemen in de landbouw. De minister herinnerde er voorts aan, dat na de oorlog in 1945 de pluimvee-stapel nog bestond uit 1,7 millioen vogels, tegen 14,7 millioen in 1939. Hij waarschuwde tegen ongelimiteerd opvoeren van de pluimveestapel, want daardoor wordt de rem op de oorlogsproductie verloren. Ver wacht mag worden, dat in 1953 de voor oorlogse grootte van de pluimveestape] weer be :eikt cal zijn. Bevredigende eierprijzen De ontwikkeling van de eierprijzen noemde de minister bevredigend. Ondanks de liberalisatie van de handel bestaan er echter in de omringende landen pro tectionistische strevingen. Deze vraagstuk ken houden de regering momenteel ernstig bezig. Verder streeft de regering naar een '-'.aterdag te Utrecht voor het Ned. j stijging voor de kwaliteiten van de ólebureau, dat zijn twintigjarig agrarische producten. Vandaar dat een ïerde, een beschouwing gaf overwet ia ontworpen tot kwaliteitscontrole. (Van onze speciale verslaggever) Nederland leeft momenteel eigenlijk boven zijn stand en liet huishoud boekje van de staat vertoont een merkwaardige overeenkomst met dat van vele gezinnen. Naast de zorgen over onze grote bevolkingsaanwas, een be volkingsaanwas, die in ons toch reeds overbevolkte land de problemen van werkverschaffing uiteraard voortdurend in een acuut stadium houdt, is daar het harde feit dat wij meer zullen moeten produceren. In .1945 stond de natie mager en verarmd in een leeg en verwoest land, nadien zagen wij ons nog een groot aantal bezittingen en inkomstenbronnen ontvallen, en wanneer men dwars door alle schijn en inspirerende slogans heenkijkt, ig het op het ogenblik zó, dat slechts buitenlandse hulp het verschil overbrugt tussen onze uitgaven en hetgeen wij door onze productie verdienen. Over ruim anderhalf jaar echter zullen wij zónder deze hulp en hoogstwaarschijnlijk onder nóg moeilijker omstandigheden de eindjes aan elkaar moeten knopen. Bovengenoemde, in zeer vereenvou digde vorm omschreven problemen, raken iedere Nederlander. Het is zonder meer duidelijk, dat onze grote bevolkingstoename, waarbij men in 1960 rekent op een inwonersaantal van elf millioen niet alleen studiemateriaal voor statistici vormt, maar dat iedere Nederlander er belang bij zal .rebben of ons land tegen die tijd onder een demo raliserende werkloosheid gebukt zal gaan of niet. Zal men deze bevolkingsaanwas kun nen opvangen? Zal er tussen 1948 en 1952 nieuwe werkgelegenheid geschapen wor den in de industrie voor een kwart mil lioen mensen? Zullen de andere arbeuls- sectoren de landbouw, dc handel en het verkeer hun absorberingsplicht naar be horen vervullen? Zal de emigratie zor gen dat het ook dan nog bestaande „teveel" wordt afgevoerd? Om ons tot de industrie te bepalen: van het kwart millioen nieuw te schep pen arbeidsplaatsen, waren er volgens de tweede industrialisatienota op 1 Maart 1950 reeds honderdduizend voorhanden, maar het zal ongetwijfeld moeilijk blij ken om ook de resterende 150.000 te plaatsen, vooral wanneer efficiënter productiemethoden en verdere mechani satie ons. enerzijds weliswaar in staat zul len stellen om ook in de toekomst tegen het buitenland te concurreren in quanti- teit, qualiteit en kostprijs, maar ander zijds onvermijdelijk een aantal arbeiders overbodig zullen maken. Cijfers, cijfers, cijfers De bestaande tekorten op onze beta lingsbalans bezorgen niet alleen onze minister van Economische Zaken en zijn collega van Financiën slapeloze nachten (overigens zullen vele niet-excellenties in Nederland op hun beurt ook wel eens een paar uur wakker gelegen hebben om deze laatste!) zij zijn ook voor de doorsnee staatsburger van h.et grootste belang. Ongetwijfeld is de noodzakelijke industrialisatie van Nederland een uiterst moeilijk probleem, welks realisatie zeer veel werkerszweet, sobere spaarzin, geestelijke ener gie en vindingrijkheid zullen eisen van ons hele volk. Een grocvt aantal binnen- en buitenlandse journalisten geraakte reeds meteen in de juiste atmo sfeer, toen men hen meenam op een monstertocht van vier dagen langs Nederlandse industrie en industrialiserend Nederland, want op deze tocht, waar problemen en cijfers zich niets aantrokken van noodzakelijke minimumnachtrust, hoorde alleen reeds de groep, die Zuidelijk Nederland bezocht en industr'ieprojecten bekeek tussen Maastricht en Clinge. Sas van Gent en Utrecht, niet minder dannegentig speeches (zonder de bedrijfsvoorlichting) en kwam naar huis gewankeld onder een massa materiaal, dat alleen in ge wicht reeds detien kilo over schreed. Wij hopen het onze lezers ge makkelijker te maken.... De geruchtmakende ontmoeting tussen president Truman en generaal MacArthur heeft Zaterdag (G.M.T.) op Wake, een klein eiland in de Stille Oceaan, plaatsgehad. MacArthur bevond zich al twaalf uur op Wake, toen het toestel van de president, de „Independence op het kleine vliegveld neerstreek. De begroeting tussen de president, die gekleed was in een grijs costuum, en de generaal, natuurlijk in tropenumform. was bijzonder har telijk. De enige aanwezige auto op het eiland, een oude Chevrolet, bracht hen naar het kantoorgebouw, waar de conferentie werd gehouden, eerst onder vier ogen, later in het bijzijn van de adviseurs. leveren. Ook de toeko-mst van een nieuw Japan, dat vreedzaam en welvarend zou zijn, was besproken. Truman maakte geen melding van de kwestie Formosa, de Amerikaanse betrek kingen met China en de oorlog in Indo- t'hina. Misschien zal meer licht op de con ferentie van Wake worden geworpen bij de rede over de buitenlandse politiek, dio Truman Dinsdag te San Francisco zal houden. Na vjjf uur op het eiland te hebben doorgebracht, vloog Truman terug naar Honoloeloe, terwijl Mac Arthur even later naar Tokio terugkeerde. Truman moest tijdens zijn vlucht de internationale tijd- grenzen oversteken. De bespreking op Wake vond volgens de plaatselijke tijd plaats op Zondag, maar toen Truman een tiental uren later in Honoloeloe arriveer de, was het daar Zaterdagavond. Heden morgen zette hij de reis voort naar du Ver. Staten. Toen MacArthur in de nacht van Zater dag op Zondag te Tokio terugkeerde, leg de hij de volgende verklaring af: „Het deed me groot genoegen de president te ontmoeten en met hem en zijn adviseurs te spreken. Het bezoek van de president in de Stille Oceaan zal niet nalaten groot enthousiasme te verwekken in het gehele Verre Oosten, waar het zal worden uit gelegd als het symbool van een vaste overtuiging, dat de vrede in het gebied van de Stille Oceaan zal worden verze kerd en dat Azië vrij zal zijn, geen slaaF*. Het belang van deze bespreking kan niet worden afgemeten aan de duur er van, die nauwelijks twee uur bedroeg. Al had men weliswaar verwacht, dat de be sprekingen kort en krachtig zouden zijn, toch kwam het einde van de conferentie nog onverwacht snel. Truman verklaar de, dat dit te danken was geweest aan de „eensgezindheid", die er geheerst had. Bovendien had hij Mac Arthur „niet lan ger willen ophouden dan strikt noodzake lijk was". „De uitstekende coördinatie tussen Washington en het leger heeft de b'Mpre- king zeer vergemakkelijkt", aldus diepre sident, Hij had van Mac Arthur een dui delijk beeld gekregen van de prestaties der V.N.-troepen. Voorts was aandacht besteed aan het probleem van de weder opbouw van Korea, waartoe de Ver. Sta ten de grootst mogelijke bijdrage willen is op dit moment nog slechts anderhalve keer zo groot. Bovendien verlangt deze nota van afbeider en machine een verhoging der arbeidsproductiviteit van 23 procent en ook hier zijn we met 10 procent nog niet over de helft. Tenslotte zullen we nog zes milliard gulden bij elkaar moeten sparen voor noodzakelijke uitbreiding en vernieuwing van ons industrie-apparaat, waarbij onze regering verwacht dat de helft voor vervanging van verouderde machines maar betaald moet vorden uit winsten die gemaakt worden. Tot begin 1950 werd echter pas 2,2 mil liard bij elkaar gespaard.... Een zure glimlach Wanneer men de tweede industriali satienota leest, kan men slechts ontnuch terd constateren dat het Nederlandse volk voor de keus staat de mouwen wat hoger op te stropen öf onherroepelijk de buikriem aan te halen. Wij zullen harder moeten werken, meer moeten sparen, meer initiatief en groter vindingrijkheid moeten tonen, ter wijl het vooral nodig zal zijn ons ook geestelijk voor te bereiden op een tijd, waarin de overalls bij wijze van spreken belangrijker zullen zijn dan het colbert- costuum. Het zjj degenen, die deze pezige bood schap met een zuur gezicht begroeten, tot (schrale) troost, dat wij het in de afgelopen periode nog niet zo slecht ge- In 1948 gaven wij anderhalf milliard gulden méér uit dan wij door onze pro ductie verdienden, er al kunnen wij op dit ogenblik desondanks onze hoge levensstandaard nog handhaven, in de zeer nabije toekomst zai er niet langer pet. Marshall-hulp zijn om de tekorten aan te vullen. Wij zullen dan onherroepelijk méér goederen moeten gaan produceren van betere kwaliteit tegen lagere prij zen, want ook >nze productie is nog niet over de helft van hetgeen de industria lisatie-blauwdruk verlangt en onze uit voer, die. vóór 1952 twee en een half maal zo groot moet worden als. in 1948, Alle vijf werelddelen waren vertegen woordigd, toen Zondagmorgen om 10 uur de klokken van de basiliek van St. Pieter de plechtigheden inluidden van de zalig verklaring van Anne Marie de Javouhey, Stichteres van de Missie-Zusters van de H. Joseph van Cluny. Niet minder dan 17 aartsbisschoppen en bisschoppen waren daan hebben, al wordt er dan direct aan pij plechtigheden aanwezig, alsmede toegevoegd, dat het komende anderhalf talrijke prelaten en wereldlijke hoog- jaar moeilijker zal zijn. waardigheidsbekleders. De missiezusters De woorden, welke minister an den van gt. Joseph van Clunv waren met 400 Brink vorige week sprak over bezwaren opperende ondernemers, die in indivi duele gevallen misschien wel gelijk had den met hun klachten, mogen deze werk- geverspil enigszins vergulden, maar hij voegde er onmiddellijk aan toe, dat het algemeen belang voorging. De belastingbetalers tenslotte mogen zich met een zure glimlach spiegelen aan andere landen; terwijl in Nederland 29.1 van het nationale inkomen bij de fiscus terechtkomt, en men in Engeland niet minder dan 38,8 pet. betaalt, mogen ook België met 23,4 pet. en de Verenigde Staten met 24,3 pet. als evenmin voor- Lieftinekiaanse paradijzen heten. Of Nederland werkelijk de mouwen oreerd werd door wat hoger opstroopt, hopen wi>U in een f titulair-aartsbisschop van Tom: aantal korte reportage-flitsen in de ko- suitor van de H. Congregatie ieden vertegenwoordigd, o.w. de generaal- overste. Mgr. Guido Anichini, een der Aposto lische Protonotarii, las de in het Latijn gestelde Pauselijke Bulle voor. De H. Vader vergeleek' hierin de nieuwe Zalige met de „muiier fortis", de sterke vrouw, uit net Evangelie. Na het „Te Deum" klonk zeer Indruk wekkend het eerste gebed tot de nieuwe Zalige: „Ora pro nobis, Anna Maria Op dit eerste en eigenlijke deel der zaligverklaring volgde aan het Cathedra- altaar een ter ere van de nieuwe Zalige opgedragen pontificale H. Mis, die gecele- Mgr. _Pietro Pisani, en Con- van de mende dagen te vertellen. Oosterse Kerk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1