Franse offers in Indo-China Financieringsproblemen zwaar drukken blijven de Voor wintertourisme in Belgische hoofdstad Luxemburgse landbouw wil zijn huidige uitzonderingspositie in B.L.E.U. behouden K.A.B. in ons omhoog Bisdom weer Opgeleide opstandelingen komen de over grens Voetbalstadion enindustrialisatie Nederlandse doofstomme meisjes demonstreerden' te Rome Teleurstellingen moesten overbodig zijn India bestelt 1000 spoor wagons Tussen overall en industrialisatienota (V en slot) Indonesië was nog niet rijp voor zelfbestuur Hoogste geboortecijfer van West-Europa Hinkende burge meester en scherven J Het V.G.L.O. in het Bossche diocees twee jaar lang nylons Rode-Kruisresoltitie tegen atoomwapens Benelux Ministers-conferentie Besef, dat productiviteit moet worden opgevoc d „Nederland is vol" N J Volle aandacht op de jongeren PAGINA 3 VRIJDAG 20 OCTOBER 1950 E.R.K. LEVENSVERZ. MIJ Verzekerd kapitaal met f 11,5 millioen gestegen Millioenenopdracht voor Ned. metaalindustrie 'Amerikaans blad over de nieuwe verhoudingen rspooUr4üdto%t43VDnHetd 9V BELANGRIJKE DAG VOOR DOOFSTOMMENINSTITUUT Van half December 1949 tot ongeveer half Januari van dit jaar, had in het centrum van Brussel een lichtfeëerie plaats, die ontelbaar velen uit het ganse land naar de hoofdstad had gelokt, wat daar natuurlijk de plaatselijke handel zeer ten goede is gekomen. Kerstfeest in Brussel GESTOLEN K.L.M.-filmpje toont adspirant- emigrant luchtvaart mogelijkheden te VOORTVLUCHTIGE BEWUSTELOOS OP STRAAT f Gisteren is in de Franse nationale ver gadering het debat, over Indo-China be gonnen. Premier René Pleven legde een verklaring over de gebeurtenissen a f. waarin hij o.m. zeide, dat de Vietnnnh minstens twintig duizend man troepen heeft gezonden naar militaire kampen, die zich juist aan de t-M" zijde van de grens bevinden. Ra hu p leiding keren zij, voorzien van w p naar Tonkin terug. „Dcse zijn mor ons onaantastbaar daar eV ZWh in China bettinden", aldus de premier Zodra Frankrijk over aan,^.zld!e;Viet" schikte, dat de Chinezen thét de Ie" minh samenwerkten, hee t - - g allieerden om hulp^erzocht^^het^eve- begirmen n^bin'nen te druppelen en er ZalTntrf-edS Tfestrüdkrachten der opstan- o„s thans bestrijden, met buitenlanders gouden worden versterkt, zouhetgehele Indochinese vraagstuk een ander aaneen krijgen en zou een geheel vorm van samenwerking tussen Frankrijk en zijn bondgenoten noodzake lijk worden. De toestand is niet meer zo, dat een groep rebellen de Franse rege ring bestrijdt. Wij bestrijden thans de voorhoede in Zuid-Oost Azië van een grote beweging, die ernaar streeft geheel Azië aan haar te onderwerpen". De premier verklaarde verder nog, dat militaire overwegingen voorrang moesten hebben boven politieke, „een toestand, die moet blijven bestaan, totdat wij ons over wicht te velde hebben hetwonnen". Vervolgens gaf Pleven een uiteenzet ting van de franse strategie in Indo- China. „Wij moeten geen kunstmatige grensstellingen meer willen bezetten, doch de vijand dwingen zijn bevoorra dingslinies uit te strekken zodat hij de zelfde moeilijkheden met het onderhou den van zijn verbindingen zal onder vinden, welke tot nu toe ons alleen be schoren zijn geweest". Daarop gaf hij een uitgebreid verslag van de strijd te Caobang, op 9 October j.l„ toen Vietminh-opstandelingen een sterke Franse strijdmacht in een hin derlaag wisten te doen lopen. „Wij ver loren", verklaarde Pleven met een van ontroering trillende stem: „75 officieren. 292 onderofficieren en 2839*manschap- pen. Wij weten nog niet, hoeveel van hen gewond of krijgsgevangen zijn ge maakt". Toen Pleven was uitgesproken, verhie ven de afgevaaï'digden zich van hun zetels en namen een minuut stilte in acht ter nagedachtenis van de bij Coabang geval lenen. Slechts de communistische volks vertegenwoordigers bleven zitten. Gen. Juin in Tonkin Generaal Alphonst Juin, een-van de meest vooraanstaande Franse strategen, is gisteren voor een inspectie-reis door Tonkin, de Noordelijkse Indochinese pro vincie, welke thans rechtstreeks door de communistische Vietminh-opstandelingen wordt bedreigd., in Hanoi aangekomen. Bijna onmiddellijk na aankomst werd beraadslaagd. met N oord-V ietnamese militaire en politieke raadgevers. Intussen is de Vietminh sinds Woensdag bezig troepen samen te trekken voor een aanval op Langson, de voornaamste op nog in Franse handen zijnde buitenpos in bet Noorden van Tonkin, op ongeve 130 kilometer van Hanoi. wagens circa 6 ton. De directie prijst zich gelukkig met deze grote opdracht, temeer daar de delegatie ook uit andere landen offerten heeft ontvangen voor levering van deze duizend wagens, die een onder deel vormen van de aanschaffingen in het kader van een tweejarenplan voor ver- j nieuwing en uitbreiding van de spoorwe- van i 92.540.420 kapitaal- en renteverze- t3Uq+ ic niot nitffPSlMon Hot - ccn con-om Blijkens het verslag van de Eerste Rooms-Katinolieke Levensverzekering Mij. te Nijmegen heeft in 1949 een netto-ver meerdering van de verzekeringsstand plaats gevonden van 11.584.186, zodat eind 1949 het verzekerd kapitaal incl. het mede-verzekerde invaliditeitspensioen 122.840.936 (110.745.349) bedroeg, waai- gen in India. Het is niet uitgesloten, dat er na de aflevering nieuwe grote orders zullen volgen aldus verklaarde bij zijn vertrek de neer Chanda. De bestelde 1.000 wagens moeten vóór 1 Maart 1952 worden afgeleverd. De N- V. Mij tot Exploitatie der Ver enigde Majanglanden bericht, dat de ruhberproductie over September heeft be dragen 13.190 kg. tegen 67.250 kg. in Augustus. De koffieoogst in September beliep 2.108 quintalen tegen 3.712 in Augustus. De directie tekent hierbij aan, dat de staking, die op 21 Augustus jL was uitgebroken, geduurd heeft tot 18 Sep tember jl. kering 23.698.684 volksverzekering en 6.601.832 invallditietsverzekering. De premie-reserve is vastgesteld op f 21.965.017 (20.286.318). In hypotheken was per 31 Dec. belegd 2.188.433 (1.762.341). Er stond 9.144.507 (8.941.932) aan leningen op schuldbekentenis uit, ter wijl het totaal der beleggingen 21.028.800 (19.229.348) beliep. Na afschrijvingen sluit de winst en ver liesrekening met een batig saldo van 60.814 (156.234), waarvan 32.300 aan de extra reserve gedoteerd wordt. Er zal een dividend van 5 pet. uitgekeerd wor den. i Uit At ontwikkeling biykt dat de Ne derlanders gelijk hadden wanneer zij selden dat Indonesië nog niet rijp was voor selfbestuur. Indonesië is onder be denkelijke omstandigheden in zijn on afhankelijkheid gestort met een élite die nnmeriek tegenover de ongeschool de massa in het niet valt. Aldus een correspondent van het of ficiële orgaan der Amerikaanse bezetting in Duitsland „Die Neue Zeitung" in een artikel ova: de nieuwe verhoudingen in Indonesië. Het tegen de Nederlandera bestaande wantrouwen verklaart hij uit een minder waardigheidsgevoel. De correspondent zegt, dat hij tijdens zijn reis door Indo nesië de ervaring heeft opgedaan, dat de organisatie van de maatschappij overal hapert, waar zij met Inheemse en onerva ren krachten wordt bezet. „Men krijgt de indruk van een mecha nisme, dat door nieuwe en onervaren ar beiders bediend wordt: eerst staat een rad stil, daarna een ander en tenslotte de gehele machine". Het valt d« regering volgens de cor respondent moeilijk deze ontwikkeling ten goede te keren, daar de anti-blanke gevoelens, die zij heeft opgeroepen, een teruggrijpen naar Europese krachten in de weg staan. De correspondent zegt, dat hij overal een morele verwildering heeft geconsta- teerd, die zich uit in aanslagen op blan ken en die 't gevolg is van een volkomen verkeerde opvatting van het begrip vrij heid. „Het merdeka is tot een roes ge worden, waardoor de regering zelf een groot deel van haar autoriteit verloren heeft- Be arbeiders staken, wanneer het hun belieft en nemen de leiding van de ondernemingen de teugels daarmee uit handen. Het is thans zelfs voor een In donesische bedrijfsleider zo goed als on mogelijk geworden maatregelen tegen on dergeschikten te nemen, ook wanneer deze zich duidelijk hebben misdragen". Het gevaarlijkste in de toestand m Indo nesië ziet de correspondent in het feit, dat de machtsorganen van de staat niet tegen hun taak zijn opgewassen. De correspondent schrijft verant woordelijkheid voor deze gehele ont wikkeling. mede toe aan het vr g Nederlandse beheer, dat volgens niet voldoende heeft gedaan om hei rijp te maken voor zelfbestuur. De N.V. Machinefabriek Du Croo en Brauns heeft een opdra^ ontvangen van de India Railway New Delhi tot de leve ring van 1.000 gesloten goederenwagens Srf van dïlcïatl. d.r Mla lMww, onder leiding van de financial commissio- Vto TeverenwaTeS wijken af van de in Nederland gebruikehjke zü hebben een «snnnrwiiritp van I m6ter (in Nederland is is ongeveer 18 ton en het gewicht der (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent). Voor het Instituut voor Doofstommen te St. Michielsgestel was het Woensdag een belangrijke dag. Zoals wy in Maart van dit jaar al schreven had dit insti tuut van de organisatoren der grote in- rnationale tentoonstelling van de Kath. Charitas, welke tentoonstelling thans ter gelegenheid van het Heilig Jaar te Rome wordt gehouden, de vererende uitnodi ging ontvangen met een afzonderiyke af deling deel te nemen. De vorige week Dinsdag zyn dertig meisjes met enkele zusters in een autobus naar Rome ver trokken en Woensdagavond j.l. vond nu de demonstratie plaats, die door vele geestelijke en wereldiyke autoriteiten werd bUgewoond. Wij schreven destijds reeds van welke waarde deze demonstratie zou zijn. De bedoeling van de tentoonstelling is een zo algemeen mogelijk beeld te geven van het aandeel der Katholieke Kerk op charitatief gebied, zonder nu speciaal de Deze stimulans was voor de promotors en goede sier, hun beste beentje zullen toen aanleiding om er dit jaar een voorzetten om zelfs de meest verwende gastronomen te bevredigen, wat vooral tot uiting zal komen in de „réveillons" van Kerstmis en Nieuwjaar? Naast al dat profane, wordt het reli gieuze niet vergeten. In de ongeveer hon derd kerken der Brusselse agglomeratie, zullen de vele bezoekers de nacht- en andere missen in de innige stemming van de kerstmystiek kunnen bijwonen. Een kerstmis in eeuwenoude kerken als de St Gudule, de Zavelkerk, de mooie gothi- sche Onze Lieve Vrouw van Overwin ning, of in kleinere, nog intiemere ker ken zoals die van St. Nicoiaas en van de Madeleine, is een hoogtepunt van wij ding en innige religieuze ontroering. Ai de van buiten de hoofdstad komende belangstellenden zullen tijdens de feeërie eèn legitimatiekaart kunnen bekomen, die een reductie van tien percent geeft in de grote hötels en op de in deze hótels genomen eetmalen. Tijdens de „fantastische nachten" van Brussel, zullen ook de bioscopen er ziin er hier meer dan honderd twintig! de music halls, de tea-rooms e.d. het non plus ultra presteren. Met een dergelijke grandioze opzet, gaat het „seizoen van Brussel" ongetwij feld een groot succes tegemoet, waar van niet alleen het prestige der hoofd stad, maar ook de Brusselse handel op grote schaal zullen profiteren! nadruk te leggen op de prestaties van elke instelling afzonderlijk. Voor twee van de duizenden instellingen, die bij de exposities werden ingeschakeld, maakten de organisatoren echter een onderscheid, omdat deze twee in de loop der jaren van wereldbelang waren geworden door haar vooruitstrevende werkwijze. Het waren een blindenintituut in de V S. en het Doofstommeninstituut 'te St. Michielsgestel. Wat deze meisjes nu in Rome voor het forum van de kathoieke wereld de monstreerden? Zij toopden de nieuwste methoden van het doofstommenonderwijs, o.a. ook het unieke „vibreersysteem", waarbij door middel van gevoelstrillingen indrukken worden overgebracht, die bij andere mensen door het gehoor worden opgevangen. De instrumenten, die voor deze demonstraties nodig waren, had men zelf uit St, Michielsgestel meegenomen. Het aanschouwelijk „onderricht" werd door de aanwezigen met grote belang stelling gevolgd. Onder meer lieten van hun interesse blijken de Pauselijke Internuntius in ons land, mgr. Paolo Giobhe, de Nederlandse gezant bij de H. Stoel. jhr. M. van- Weede, vele bis schoppen, het bestuur en leden van het Pauselijk Instituut voor Gewijde Muziek, professoren van „Gregoriana", Z.Exc. minister Wijers en oud-minis ter Deckers. Om deze demonstraties mogelijk te maken had de directeur van het Doof stommeninstituut, de zeereerw. heer drs. J. C Overkeek, in Maart van dit jaar een 'reis naar Rome gemaakt. grote schep op te doen. Strekte de vorige feeërie zich uit over een afstand van één kilometer, thans zal een triomphalis de hoofdstad in een zee van licht zetten over een afstand van niet minder dan drie kilometer o.m. vanaf het Noordstation tot ver voorbij het bekende Beursgebouw. Dat zal duren van 8 December—2 Januari. De organisatoren willen dan Brussel een schouwspel doen genieten, een vertelling uit Duizend-en-één-nacht waardig. Zij willen dat zelfs zó groots, dat men er niet alleen uit België, maar ook uit het buiten land en dan meer speciaal uit Frank rijk, Engeland en Nederland naar zal komen kijken! De promotors steken het onder stoelen noch banken, dat zij, met in de Kerst maand van Brussel dè lichtstad van Furona te maken, hier op grote schaal een wintertoerisme mee willen uitlokken. Met dit doei worden niet minder dan vijftig duizend speciale propagandabrochures naar bovengenoemde landen gezonden. werden ongeveer zeshonderd Bovendien, w tweehonderdvijftig Noord- Nederlandse,Be)g.sche van autocars aangeschreven, opdat zij hun winterpjogram^op^odanlge (Van onze speciale verslaggever) Dat men van natuurschoon en tourisme slechts een magere boterham eten kan, merkt op het ogenblik het ondergeïndustrialiseerde Nijmegen, waar de vroede vaderen in het verleden liever geen industrievestiging zagen om het natuurschoon niet in gevaar te brengen. Nu is het een feit, dat wij snel verarmen: men hoeft er de meeste pas gebouwde woonwijken maar voor door te lopen, men hoeft er vele lelijke nieuwe fabriekscomplexen maar voor te gaan zien, om overtuigd te gera ken van de nivellering, de uniformiteit en de neerdrukkende fantasieloos heid, welke bij de na-oorlogse noodtoestand blijkbaar maar voor lief ge nomen werden. Het enthousiasme van de burgemeester van Den Bosch over „vrolijk groen en recreatiemogelijkheden was in deze verkwikkend, en hij was de enige burgervader, die het nieuwe B.V.V.-stadion nadrukkelijk in het industria- ljsatie-probleem betrok. „Met industrialisatie alleen komen we er niet; vangen we de bevolkingsaan was uitsluitend op in fabrieken, dan trekken we de zaak scheef. Brabant, dat van 1,3 millioen inwoners over twintig jaar waarschijnlijk tot 1% millioen zal opklimmen en de agrarische bezetting zag teruglopen van 41 pet. tot 25 pet. maakte in de laatste halve eeuw structureel bijna een revolutie door. Vroe ger woonden slechts achttien op de hon derd Brabanders in de steden thans meer dan drie-en-veertig Nu de landbouw geen nieuwe arbeids plaatsen biedt wil men een uitweg zoeken voor het bevolkings-accrès in een streek- gewijs opvangen van het arbeiders- overschot. Daarnaast krjjgt Brabant de primeur van een sterke emigratie-propaganda dit maal niet. zoals in bet. verleden, naar de grote steden in Holland, waar practiscb geen mogeiykheden meer liggen, maar naar het buitenland. Aangezien emigratie echter sterk af hankelijk is van allerlei niet te be ïnvloeden factoren, zoekt men toch voor namelijk een oplossing In het openleggen van bepaalde plattelandscentra voor mid delgrote en kleinere bedrijven. Gebieden met een grot structurele werkloosheid (Etten en Oudenbosch, Uden en Mill, de Maasdorpen tussen Ravenstein en Box meer, de streek tussen Deurne en Maar- heeze en een groot gedeelte van de Kem pen) komen daarvoor het eerst in aan merking. stuk lijkt ons nog des temeer klemmend nu de basis van de arbeidsvreugde door rationalisatie en mechanisatie steeds smal ler wordt en de voldoening van het ambachtelijk knap werk bij de steeds grotere productie-efficiëntie hoe langer hoe meer in de knel komt. Daarop aansluitend vraagt ook het pro bleem van de loonnivellering om een op lossing, afgaand althans op de talrijke klachten omtrent „arbeiders met twee linkerhanden", die haast net zoveel ver dienden als een goed vakman. Zeeuwsch-Vlaanderen Volgens een overzicht van 't ministerie van Economische Zaken ligt Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen niet „uitmiddel- puntiger" dan de andere randgebieden van West- en Centraal-Nederland. Een fabrikant daar, die het ongeluk heeft een beurt (over de Schelde) te missen, zal er waarschijnlijk anders over denken, wan neer hij daardoor twee weken op een bestelling „uit Holland" moet wachten. Een van hen vertelde ons, dat elk Geen enkele burgervader „ver kocht" 'op zó charmante wijze de belangen van zijn gemeente als de burgemeester van Den Bosch, die zwaaiend met zijn parapluie en hinkend zó het ziekenhuis uitge hold kwam, om de pers te ontvan gen en hen op een waarlijk barokke wijze te vertellen over het feit dat zijn stad sinds 1945 haar opper vlakte verdubbeld had! Terwijl we overal „héél even" doorheen gejaagd werden zelfs door een moderne distilleerderij! werd hij zelf steeds enthousias ter, wilde in een van zijn nieuwe industriehallen zelfs een trap op hollen, die er nog niet was. Axel, voor de meeste tochtge noten was Zeeuws-Vlaanderen volkomen „buitenland" bereid de de dodelijk vermoeide groep misschien wel het beste onthaal, ondanks de tragedie in de spiegel- glasfabriek te Sas van Gent, waar men het stuk Securitglas, dat nog slecht enkele weken tevoren H. M. de Koningin gedragen had, weer vol trots geëtaleerd had: „Gaat U er gerust op staan, heren het breekt niet". Een van de heren kreeg het desondanks in duizend gruzelementen. de Italiaanse ingenieurs die men er vroe ger had en tenslotte biedt deze streek zeer veel perspectieven wanneer het Vlaamse achterland zal komen open te liggen. Tocht met minister Lieftinck Hoewel het gastheerschap van minister van den Brink ons ondanks het overladen programma uitstekend bevallen is (het plaatsruimte-gebrek in de kranten zal misschien velen, die deze tocht hielpen mogelijk maken, enigszins over de resul taten hebben teleurgesteld), lijkt het ons toch dat een dergelijke tocht met ziin collega van Financiën nog méér perspec tieven bieden zou. Het bleek immers dat haast everal de financieringsvraagstukken het belangrijkste waren: Zeeuws-Vlaan- zichzelf respecterend bedrijf Zuidelijk deren klaagde speciaal dat schadevergoe- (Van onze correspondent) De Bossche Diocesane V.G.L.O.-sectie van de Kath. Onderwijzersbond belegde Donderdag in het Casino te Den Bosch haar derde practijk-congres. Bij zijn inleidend woord wees de voor zitter, de heer G. ten Dam uit Nijmegen erop, dat het V.G.L.O. zijn levenskracht bewezen heeft. Wel staat men nog aan het begin, maar er valt meer begrip te constateren en de kring van belangstel- 1-enden breidt zich gestadiguit Het is^nu de tijd om deze gunstige factoren uit te buiten. De initiatieven moeten baan krijgen Een schone, maar verantwoorde voJksjeugd^ W3Cht ten deDKahthervTn' van Steen, directeur van ae Kath. Volkshogeschool Ons Erf te ma^het V p,Tb^handelde daarna het the* ma „het V.G.L.O. en de maatschappelijk vorming der jeugd". Daarin beklemtoon- de de spreker de noodzaak tot redding der persoonlijkheid, tegen vervlakking en massificatie in. Het gaat om de totale mens, ais ideaal der paedagogen. Hierin heeft de school zonder examen en de school van de idealistische onderwijzer een goede kans. Voor de V.G.L.O.-scho- len, de Mater Amabilisscholen of de Padre Forte-scholen is hier een opvoe dende taak weggelegd. Op de middagbijeenkomst volgde na deze inleiding een gedachtewisseling, "tol conclusies voor de practijk. De Officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank eiste gisteren in een Proces mét vele verdachten, één jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaar delijk'met een proeftijd van drie jaar. tegen de gewezen magazijnbediende G. P. P., 'de hoofdverdachte, erkende gedu rende bijna 2 jaar kousen, sokken, zak doeken en overhemden uit het magazijn van het warenhuis, waar hij in betrek king was, te hebben ontvreemd. Dit zou hem ruim 1000 hebben opgeleverd. Het geld zette hij om in alcohol. Naar aanlei ding hiervan vroeg de officier onder toe- zichtsteiling van het Medisch Consultatie, bureau voor Alcoholisten. Tegen verdachte's vrouw, eiste de offi cier wegens heling negen maanden mei aftrek, waarvan drie maanden voorwaar delijk en eveneens onder toezichtstellins. Tegen enkele andere verdachten eiste de officier kortere gevangenisstraffen D* uitspraak volgt op 1 November a-i. Franse en eigenaars opdat zij hun ^""5^ dat zij ontelbare kUDe^chtfène!ne zal niet 't enige element van het winterseizoen men de bezoekers o.m een aangenaam beeld van de overvloed, de magnifieke étalages, de artistieke eD an^ 0n;jn, die van Brussel geven, met een bevolking de a JOle de vivre ook in deze nuoeilijke tijden niet heeft vergeten en die mi bdzonder gastvrij is. iipuf. Elk der winkelbuurten, die in de eeene worden ingeschakeld, zal een artis. tieke versiering krijgen die meer speciaal aan haar aard en diversiteit is aangepast, terwijl er anderzijds toch voor zal §ez°rf,_ worden dat het geheel zeer harmonieus blijft- Er zullen concerten zijn door artistcn met een wereldnaam. De schouwburgen zullen zich extra inspannen om met het beste voor de dag te komen. Grote en kleine magazijnen zullen etalages inrichten die men tot meesterstukken van etaleer kunst wil doen uitgroeien. Behoeft het gezegd te worden, dat ook de restaurants uit deze stad van fijn eten Nevenproblemen Veiligheidszorg ln de V. S. Krachtens nieuwe instructies inzake contröle op vreemdelingen in de V. S., zullen de kustwachten 8116 personen, die van of aan boord gaan van een in een Ameri kaanse haven gemeerd schip, mogen fouilleren. Ook mogen alle schepen wor den doorzocht. Het is mogelijk om de lossing van bepaalde gevaarlijke ladin gen te verbieden. De toegang tot kaden en schepen kan aan iedereen, die als ge I CU WUV1SM |foj v-v.v0.wv-- I - vaarliik wordt beschouwd, worden ver- de grote ommezwaai van agrarisch platte- van de „1 Azote in Sluiskil komt vaarhjk worui ^nou lndüstrie.centrom en dit vraag- generatie „Delftenaren" in de plaats van Uden, waar men een aantal moderne industriehallen bouwde, is bijna klassiek geworden voor de oplossing der pro blemen van plattelands-industrialisatie. Overigens is het probleem natuurlijk lang niet uitgeput met de ruimte-voorziening voor nieuwe industrieën, de aanleg van nieuwe verbindingswegen en allerlei faci liteiten. Men moet de bevolking ook technisch en vooral psychologisch voorbereiden op van de Schelde er een aparte „Haagse auto" op na moet houden en tevens nog een klein kantoortje in het bestuurs centrum van Nederland. Men is er echter anderzijds zeer bevoor recht door de uitstekende waterverbin ding, die bijvoorbeeld Sluiskil bereikbaar maakt voor schepen van 10 000 ton over het kanaal van Terneuzen naar Gent. De industrieën daar kampen echter met een probleem dat uniek was op onze hele tocht: overal klaagt men over arbeids- overschotten, maar Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gebrek aan goede industrie-arbei ders. Men begint er pas met een „fabrieks- generatie" en degenen, die thans de am bachtsschool doorlopen hebben, trekken nog meestal naar „de overkant". Natuurlijk komt hierin geleidelijk ver ding was uitgebleven voor vreemde ven nootschappen, waardoor bedrijven als ie „1 Azote", die een kwart van de totale stikstoïproductie voor hun rekening neemt, drie jaar achterop raakten. De oprichting van een strocellulose- fabriek aldaar mislukte, doordat de leden van de coöperatie, die de oprichting voor één vierde zouden financieren, wegens hoge fiscale lasten het bedrag niet bjj elkaar konden brengen. Deze zelfde fiscale politiek verhindert vaak de zelffinanciering in bestaande be drijven, terwijl vreemde geldmiddelen uiteraard tempo en omvang van de in dustrialisatie ongunstig beïnvloeden. Maar waarschijnlijk zou het slot van elke opwindende bijeenkomst met mi nister Lieftinck zijn, dat deze voor alle ondernemersverwijten wanhopig de betering: men raakt ook hier het idee schouders ophaalde met een: „maar waar kwijt „achteraf" te liggen, er hebben zich t lk „n geld vandaan halen!" uitgebreid riekenhul., op het Moratorium ^"»%h^idTle ge«51n lUel vele klachten gerechtvaardigd zijn, maar in het algemene beeld kunnen wij vaak niet anders". De raad van gouverneurs van de inter nationale liga van Rode-Kruisorganisa ties, bijeen te Monte Carlo, heeft met 42 stemmen, twee onthoudingen en geen tegenstemmen een resolutie aanvaard, welke was ingediend door de Sovjet-Unie en werd gesteund door Amerika en die alle leden oproept voor de vrede te werken. Voorts wordt op alle regeringen een beroep gedaan te verhinderen, dat ge bruik wordt gemaakt van „blinde wapens" atoomenergie en dergelijk oorlogstuig zijnde „niet overeen komstig met de eer en het internatio nale vertrouwen". (Van onze fin. econ. redacteur). LUXEMBURG. 18 October 1950. Bij de moeilijke besprekingen, welke morgen alhier beginnen over het land bouwprobleem in de Benelux, neemt Luxemburg een bijzondere positie ln. De moeilijkheden, welke men tot dusverre maar steeds niet heeft kunnen oplossen, hebben in feite in hoofdzaak betrekking op een verschil van opvatting tussen de Nederlandse en de Belgische minister van landbouw. Luxemburg heeft ln de economische unie, welke sinds 1922 met België bestaai voor zyn landbouw steeds een uitzonde ringspositie weten te behouden, iets wat ook niet anders kon. In het protocol van 16 October 1949. dat bij de toenmalige conferentie te Luxem burg tot stand kwam, werd dan ook in verband met de bijzondere positie van de Luxemburgse landbouw verklaard, dat bijzondere maatregelen moeten worden overwogen, om rekening te houden met de bijzondere natuurlijke omstandigheden van de Luxemburgse landbouw. Ter zake zou men zich moeten laten leiden door de bepalingen, welke van kracht zijn in de Bleu (Belgisch-Luxemburgse economische unie), daarbij rekening houdende met de gevolgen, welke het speciale stelsel voor Luxemburg voor de Belgische en Neder landse landbouw zou kunnen hebben, al dus het protocol. In dit opzicht is er sindsdien niets ver anderd. Minister Mansholt heeft ook bij de besprekingen van Oostende eind Juli 1950 nadrukkelijk verklaard, dat de uit zonderingspositie voor Luxemburg nood zakelijk is. Luxemburgse visie Hoe ziet men nu in Luxemburgse land- bouwkringen het landbouwvraagstuk? Men is ervan doordrongen- dat deze byzondere positie van Luxemburg tot een minimum moet worden beperkt. Dit acht men noodzakeiyk, om de vooruitgang van de productiviteit niet te remmen. Door de concurrentie moet de producent immers een stimulans hebben. De productiviteits- verhoudingen zyn in Luxemburg in de landbouw slechter dan in Nederland en België. In de eerste plaats is er technische achterstand t.o.v. beide landen. In de tweede plaats is er organisatorisch een Tot nu foe zijn er ongeveer 36 000 Ne- achterstand. Men heeft na de tweede i derlanders na de oorlog geëmigreerd, wereldoorlog een begin gemaakt met deGezien net cijfer van onze bevol- opbouw van de organisatie. Men hadkingsaanwas en gezien de bevolkings- weliswaar voorheen een menigte van dichtheid van ons land is dit eigenlijk coöperaties, maar van een samenwerking toch maar een druppel op een gloeiende was geen sprake. Thans is de landbouw georganiseerd in ,La Centrale Paysanne" welke in 1945 bij wetsdecreet ook bepaal de bevoegdheden verkreeg. Rond 70.000 bedraagt het aan- tal georganiseerde Katholieke arbeiders in het bisdom Haar lem, zo blijkt ons uit het jaar verslag van de Katholieke Ar beiders Beweging over 1949, dat ons dezer dagen bereikte. Een mooi getal, dat bewijst, dat steeds meer arbeiders het grote belang gaan inzien van het ge organiseerd zijn in Katholiek verband, een getal ook, dat aroter moet worden opdat de macht van de Katholieke Ar beidersorganisatie zich uitbreide °r, tvgii van haar leden. Daar -j* in het jaarverslag met XmopgeMZen. Het is van het k w<fe belang, zo wordt ge- grootste het Katholieke deel Ze0 'Neerland's arbeiders in zijn v,an Katholieke vak- en stands- eigen Ka vtordt ondergebracht organisatie wa WOrdt V(Jn opdat het p mocht van de ^arbeidersstand ten kwade kun- nen aanwenden- beeld in ons Het algeme grotere bisdom is, dat wij consta_ medewerking afdelingen teren van de diverse en haar besturen, aldu®uitLei. verslag. De pogingen t het gaan afwerpen en Weraan m1 met vaste hand moeten w doorgewerkt. Na deze korte leidende beschouwing, waaru Luxemburg krijgt in de a.s. economische unie tussen de drie landen een zelfde positie, als het met de landbouw in de huidige economische unie met Belgie heeft. De bescherming welke de Luxemburgse landbouw t.o.v. België thans heeft komt op het volgende neer: 1. Granen, rundvee, varkens en varkens vlees genieten het gehele jaar door een algehele bescherming. Voor deze producten kan het land niet geheel in zijn eigen behoeften voorzien. Invoer wordt slechts toegelaten naar gelang er behoefte aan is; 2. Voor andere bepaalde producten be- plaat. „Nederland is vol" is daarom de titel geworden van een K. L. M.-fiimpje, dat de a.s. emigrant een idee wil ge ven van de mogelijkheden, die emigratie door de lucht biedt „Want", zoals de heer F. von B&llu- seck, directeur Vervoer van de K. Li. M. gisteravond, toen de film voor een groot aantal genodigden vertoond werd, zeide. „het merendeel der emigranten staat vreemd- tegen het internationale vervoer op de lange afstand en vooral tegen het vervoer door de lucht". „Nederland is vol" toont, dat de af stand tussen Canada en Nederland eigenlijk toch zo niet zo ver is als men zich voorstelt. Canada is met de huidige technische mogelijkheden niet meer een land, dat weken ver weg ligt doch 'n deel der aarde dat men in 'n uur of twaalf kan bereiken. En dit idee reeds is van grote ipsychologische waarde voor de landge- staat bescherming gedurende bepaalde noot, die daarginds de strijd in een nieu- perioden van het jaar, t.w die perio- j we bestaanssfeer gaat aanvaarden. De ding en verbetering t kader blijken nu vruch ook met vreugde gewag wordt gemaakt van het totstandkome van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, bespreekt he verslag uitvoerig de werkzaam heden. die in het afgelopen jaar zijn verricht en het aandeel, dat de diverse afdelingen hierin I hebben gehad. Het godsdienstig'Zedelijk werk Over het godsdienstig-zedelijk werk is men tevreden. Zo is b-v. het aantal afdelingen, dat een triduum gehouden heeft, in yergelijking met voorafgaande 3aren toegenomen. Met teleur stelling wordt echter gewezen °P het feit, dat het aantal deel nemers aan retraites sterk is teruggelopen, n.l. van ca. 3000 tot ca. 2000. De leden worden aangespoord zich het heilzame van deze „geestelijke baden" toch niet te laten ontgaan. Er wordt voorts de nadruk opge legd. dat er alle reden toe be- staat het feest van de arbeid jaarlijks te vieren. In dit ver band wordt gewezen op de en cyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno", die in 1951 resp. 60 en 20 jaar zullen bestaan, zodat de viering van het feest van de arbeid in dat jaar zeer zeker ten volle ge- rechtvaaxdlgd is. Ontwikkelingswerk urgent Nu de P.B.O. en de Wet °P de ondernemingsraden er „door" zijn, is het ontwikkelingswerk drfngender dan ooit. Getoond moet worden, al dus het verslag, dat wij de rechten, die we zeer terecht voor ons opeisen, ook waard zijn. Op ons rust de taak de bovengenoemde wetten reële waarde te geven. Een recht is ondenkbaar zonder een bege leidende plicht. Onze plicht is het om in de functies, die wij gaan bezetten, zo goed mo gelijk voor de dag te komen. Hiervoor is kennis nodig van vele vraagstukken op sociaal- economisch gebied. Ons kader heeft in deze een zeer belang rijke taak. Er wordt dan ook op aangedrongen het ontwikke lingswerk zoveel mogelijk te stimuleren, vooral bij de jonge ns, wast xondar medewerking der leden zal het beoogde effect nooit worden bereikt. Grote taak op cultureel terrein In dit verband dringt men er op aan de vergaderingen aan trekkelijker te maken dan tot nog toe het geval was. Niet een lezing doen houden zonder meer. doch de bijeenkomst op luisteren, b.v. door zang. Hier ligt een taak voor de culturele commissies. Het aantal dezer commissies is teruggelopen van 57 in 1947 tot 30 in 1948 en 27 in 1949. Hetgeen met teleurstelling wordt gecon stateerd. We mogen niet vergeten, al dus het verslag, dat wij als Ka tholieke arbeidersbeweging ook een grote taak hebben op cul tureel terrein. Te lang is de kunst te ver verwijderd geweest van de massa. We hebben voorts ook een strijd te voeren tegen „de personeelsvereniging". Het is niet voldoende alleen de op vatting van het episcopaat te onderstrepen en verder met de armen over elkaar té blijven De Credo Pugno-beweging komt er beter voor te staan. Het ledental is toegenomen en de geest wordt bewusteren ■strijd vaardiger. Moest geconstateerd worden dat in sommige afde lingen de samenwerking dik wijls zoek was, gehoopt werd, dat hierin verandering zou ko men nu de reglementen voor het fcredo Pugnowerk definitief konden worden vastgelegd, het bisdom in districten is verdeeld en elk district zijn afgevaardig- de heeft in het diocesaan Credo- Pugno-bestuur, die in nauwer contact kan treden met de af delingen in zijn district. Een pluim voor de vrouw Hulde wordt voorts gebracht aan de in de K.A.V. georgani seerde arbeidersvrouw. Wat zij in het afgelopen jaar" aan werk heeft verzet verdient alle lof. De K.A.V. groeit en, integen- stelling met 1948, het meest in de grote steden. Op 31 Decem ber 1949 werden 87 werkcomité's geteld, met een totaal van 895 bestuursleden en ruim 7000 ge wone leden. Gewezen wordt ten slotte op het belang van het ge organiseerd zijn der jeugdige arbeiders. Willen wij de K.A.B. ook in de toekomst tot een bloeiende organisatie maken, dan kan ons het probleem van de jeugdige arbeiders niet on gemoeid laten en zullen we in ieder onderdeel moeten mee werken om alle jonge arbeiders tot actieve leden van de K.A.J. te maken, aldus het jaarverslag. Op Zaterdag 11 November a.s, zal in Krasnapolsky te Amster dam de jaarlijkse Bondsraads vergadering der K.A.B. worden lehoudaBb den. waarin net land zelf voldoende produceert, om zijn behoeften te dek ken. In de bewuste perioden wordt er gewerkt met invoerlicei ties. Deze perioden zijn voor aardappelen Sep tember tot Maart, voor eieren Maart tot September, voor appelen Septem ber tot eind December. Opvoering productiviteit Luxemburg is bij de oplossing welke voor het landbouwprobleem gevonden moet worden geïnteresseerd wat betreft de middelen en de wegen, welke zullen worden gekozen tot het opvoeren van de productiviteit van de landbouw in België en Luxemburg. Van de noodzaak tot opvoering van de productiviteit is men ten volle overtuigd. Dit biykt o-a. duideiyk uit het feit, dat sedert ongeveer twee jaren verschillende Luxemburgse landbouvvexperts gedu rende kortere en langere stages in Nederland verbiyven teneinde lering te trekken uit de productiemethodes welke Nederland toepast. Men kan van Luxemburgse deskun digen vernemen, dat dit succes heeft ge had. Men wil hiermede dan ook zeker doorgaan. Men hoopt in Luxemburgse kringen, dat het compromis, dat tussen de Nederlandse en BelgischLuxemburg se delegaties tot stand zal moeten komen dusdanige wegen en middelen te zien zal geven, dat Luxemburg zich hiermee accoord kan verklaren. Men beseft ten volle, dat het volkomen verkeerd zou zijn, indien op grond van een bepaalde bescherming, welke in een overgangsregeling nog aan Belgie en Luxemburg kan worden gegeven, de land bouw aldaar rustig met de armen over elkaar zou gaan zitten en zou nalaten alle krachten in te spannen om tot opvoering van de productiviteit te komen. Het streven van de Benelux-partner moet wat de landbouwsector betreft z.yn opvoering van de productiviteit teneinde tot verlaging van de pryzen en uitbrei ding van de productie te geraken, aldus is de Luxemburgse visie. Op pag. 7 geeft onze fin. econ. redac teur nog een uitvoerige beschouwing over de mogelijkheid voor Nederland en .België om uit de impewe te geraken. overbrugging tussen twee bestaanssferen, dat is de morele factor die de K. L. M. in het kader der emigratie bijdraagt. De film is door de cineasten G. Rau- camp en F. de Wit in opdracht van de K. L M. vervaardig^ met mede werking van de „Stichting Landver huizing Nederland" en het Centraal Bureau van de Statistiek. Zy volgt een emigrantengezin op de voet, van het vertrek van de eigen grond tot de nieuwe bestemming in Canada en het ligt in de bedoeling haar te vertonen in emigratiecentra. Vele autoriteiten woonden de voor stelling bij. Van hen noemen we de Ca nadese ambassadeur Dupuy, de minister van Sociale Zaken mr Joekes, vertegen woordigers van verschillende ministeries, de rijksluchtvaartdienst, de Stichting Landverhuizing Nederland, het C. B. S. en de K. L. M. Gisternacht omstreeks drie uur is in iz Foeliestraat te Amsterdam een ongeveer 32-jarige man in bewusteloze toestand aangetroffen. De man is onmiddellijk naar het Wilhelmina-gasthuis overgebrach' waar hij thans wordt verpleegd. Hij is nog niet bij bewustzijn gekomen. Uit het onderzoek van de politie is ge bleken, dat de man gesignaleerd stond nis verdacht van diefstal van een geldkistje inhoudende 2200 uit het lokaal van de loonadministratie van een metaalfabnek in de hoofdstad. Maandagmorgen meldde hij zich ziek. Kort daarna werd ontdekt, dat een bureau op de loonadministratie was opengebroken en het geldkistje was verdwenen. Sindsdien was de man spoor loos. Elders bondsdagpresident. De West- Duitse bondsdag heeft dr. Hermann Ehlers, lid van de christelijk-democratlsche unie, tot voorzitter gekozen. Ehlers is Protes tant. Er waren geen andere candidaten. Or. Ehlers is de opvolger van dr. Erich K ib- ler van dezelfde partij die in Juli r ge zondheidsredenen met verlof ging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3