Adenauer wil Duitsers in het Europese leger Verhoging van pensioenen niet een bijzondere toeslag 11 I i De Zuidelijken moeten snel noordwaarts oprukken Volksdemocratieën zijn te Praag bijeen Wonderkind op de fiets 1 Directe opmars naar de grens van Mandsjoerije? Missionarissen achter het ijzeren gordijn Schoolkinderen helpen hun misdeelde kameraadjes Van ARBEIDER tot PRIESTER j maar dan voor allen De Zuid-Willemsvaart een eeuw oud \0ns aller aandeel 13 enelux-land b ou w conferentie msSÏT-. - Het conflict op Ambon Een verlaten stad Vice-admiraal Moorman Zaterdag 21 October 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het wachten is op voorstellen van de „grote drie Geen aardappe^mee^ meer in het brood H BBBiB ÜiÉiiiffii I I»! ??Herbewapening van Duitsland'* op agenda (^Natuurlijk in het land van loppj enJBartalQ Franciscaanse voorhoede in opleiding Kinderpostzegelactie is begonnen Rode opleiding in twee jnar Moskou wil over Japans vredesverdrag spreken WEERBERICHT Fransen blijven beducht MEESTE CONCESSIES VAN NEDERLANDSE ZIJDE NIEUW WETSONTWERP AANGEKONDIGD HKIilllI wwamsmm l» - 1 *4 -V 'X i1 f Nederland zal niet militair ingrijpen Generaal Douglas MacArthur, die gisteren verklaarde, dat de oorlog beslist heel gauw voorbij is, gaf heden aan generaal Walton H. Walker, de commandant der landtroepen, bevel om zo snel mogelijk de Zuidkoreanen op te laten rukken naar het Noorden. Men gelooft, dat hij de laatste opruimingsoperaties bij de grens van Mandsjoerije aan de Zuid-Koreanen wil overlaten en de Amerikanen niet te dicht bij deze grens wil doen komen. De ketel boven Pjongjang, waarin zich de verslagen verdedigers der stad bevinden, wordt thans opgeruimd. Naar verluidt heeft de Zuidkoreaanse 6* 'Jvisie, na Songtsjon en Soentsjon veroverd te hebben, contact gemaakt met de gisteren neergelaten paratroepen. Vanuit het Zuiden tracht de le Amerikaanse cavaleriedivisie het luchtleger te bereiken. Uit het 3000-jarige Pjongjang Ook staatssecretaris van Oorlog De weerverwachting, geldig van hedenavond tot morgenavond, luidt: Afnemende bewolking, droog weer, weinig wind. Tamelijk koude nacht met op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag 22 October: Zon op 7.16 uur- °nder 17.32 uur; Maan op 16.30 uur, onderga.14 uur. Maandag 23 October: Zon op 7 18 uur, °"der 17.30 uur; Maan op 16.39 uur, onder 4.29 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT I Westmacht tegen Sovjet-macht In Goslar, zes km. van de Oostduitse grens, heeft de Westduitse-bondskanselier dr. Adenauer, gisteravond gezegd, dat re „geen reden bestaat om een oorlog te verwachten, wanneer er een macht wordt opgesteld, die tegen die der Sovjet-Unie is opgewassen". Slechts dat zou de Sov jets er van kunnen weerhouden een onderneming te beginnen, die een wereld oorlog tot gevolg zou kunnen hebben". De kanselier verklaarde zich opnieuw voorstander van een deelnemen van West-Duitsland aan een Europees leger. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de Westelijke geallieerden „vastbesloten zijn een Sovjetrussische aanval eventueel reeds aan het ijzeren gordijn te keren". Adenauer richtte zich onder luide bijval tegen de jongste verklaring van ds. Nie- moeller, dat een Westduitse herbewape ning „het Sovjet-Russische gevaar slechts in de hand zou werken". Hij beschuldigde ds. Niemoeller er van, op onverantwoor delijke wijze eer en aanzien van hel Duitse volk te hebben tekort gedaan en Duitsland in binnen- en buitenland de rrootste schade te hebben toegebracht. Hij vreesde vooral voor de reacties, die Nie- moellers actie in Frankrijk moest heb- beDe kanselier verklaarde opnieuw, dat hij generlei verbintenissen inzake een Westduitse herbewapening heeft aange- faan en dat de kwestie openlijk in de hondsdag zou worden behandeld, zodra de Westelijke geallieerden kenbaar ma- jjen wat zij van Duitsland verlangen. Wanneer Duitsland weer zou worden bewapend, dan zou de regering zich met alle kracht verzetten tegen een herleving III van de militaristische gedachten uit het verleden. De Franse socialisten, die in meerder heid tegen herbewapening van Duitsland zijn, hebben Vrijdagavond een week voor te Washington de desbetreffende onderhandelingen' beginnen besloten een speciaal debat over Duitse herbewa pening te eisen, vóórdat Jules Moch, de minister van defensie, naar Washington vertrekt. eisen ook een stemming over au onderwerp, maar de regering is hier tegen gekant, daar zij niet wil, dat de ranse onderhandelaars beperkingen worden opgelegd. De commissie van buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering st®B echter de socialistische eis en de rege ring is er mee accoord gegaan, dat er Dinsdag met een, debat zal worden be gonnen. Maandag zal een speciale bijeenkomst van de regering worden gehouden om het officiële regeringsstandpunt t.a-v. de Westduitse herbewapening vast te stellen en om in het bijzonder de tekst van de verklaring, die premier Pleven Dinsdag De Benelux-ministerconferentie betref fende het landbouwvraagstuk, welke te Luxemburg gehouden wordt heeft giste ren, de eerste dag. reeds bepaalde resul taten opgeleverd Wij moeten echter con stateren dat wat de eerste dag betreft Nederland de meeste concessies heeft moeten doen. Immers het zo berucht geworden, minirnumprijzenprotocol van Mei 194 Zrti=Lmet enige wijzigingen, bliiven gehandhaafd. Gelukkig ™en het er over eens ge- worden, dat J ,a7ai1 Pr°ducten, waar- voor dit protocol zal gelden voortaan in beginsel gemeenschappelijk IaI moeten worden ^stfVerheffing door België m bepaalde In verband met de gonsttë? ex^rIad aardappelmeel, waardoor de h l 00„ «rterk ia geslonken, en mede met hett oog op de te verwachten geringere P s* van aardappelmeel van de nieuweog- heeft de minister van Landbouw, ;,ssn en Voedselvoorziening besloten cember de verplichting tot het bijmen gen van aardappelmeel in de broodbioem op te heffen. in de Nationale Vergadering zal afleggen, goed te keuren. De Sovjet-Russische nota van Vrijdag, waarin de Westelijke mogendheden tegen herbewapening van West-Duitsland wor den gewaarschuwd, heeft een diepe in druk gemaakt op vele afgevaardigden, in het bijzonder op de socialisten. Jules Moch ,die Frankrijk op de bijeenkomst te Washington zal vertegenwoordigen, zou op een bijeenkomst van socialistische af- gevaardigdin hebben verklaard: „Ik ben bereid de man te zijn. die de Franse herbewapening tot stand brengt, maar niet de man, die verantwoordelijk is voor de Duitse herbewapening". Paul Ramadier, voormalig socialistisch minister van defensie, zou verklaard hebben, dat herbewapening van West- Duitsland een „Korea" in Duitsland zou uitlokken .waarbij twee Duitse legers tegen elkaar zouden strijden, „of erger nog .waarbij de West-Duitsers zich bij de Russen zouden aansluiten". De jubilerende Vrije Universiteit in Amsterdam heeft drie eredoctoraten in de rechtswetenschappen verleend. Hier ontvangt de heer J. Schouten, voorzitter van de A. R.-fractie in de Tweede Kameruit iianden van zijn promotor prof. A. M. Donner, de bul, tijdens een feestvergadering in het Concertgebouw. In z\jn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een bij zondere toeslag zegt de minister van Binnenlandse Zaken dat de regering besloten heeft op zeer korte termijn bij de Staten-Generaal een wetsontwerp aanhangig te maken waardoor de in het onderhavige wetsontwerp vermelde be dragen een niet onbelangrijke wijziging zullen ondergaan. Het thans bij de Kamer aanhangige wetsontwerp kan niet worden ingetrok ken, teneinde het te zijner tijd door het nadere voorstel der regering te vervan gen, omdat de nu voorgestelde bijzondere toeslagen dienen in te gaan op 1 Januari 1950, terwijl de nader voor te stellen ver hogingen op een later tijdstip van kracht zullen worden. De belangen van de ge- pensionneerden brengen mede, dat zo spoedig mogelijk tot uitkering van de toeslagen krachtens het aanhangig wets ontwerp kan worden overgegaan. Met de aan deze uitkering verbonden voorbe reidende werkzaamheden is inmiddels een aanvang gemaakt tereinde de betaling van de bijzondere toeslag, voorzoveel mogelijk in November en overigens in December te kunnen doen plaats vinden. In totaal is een bedrag van rond 16 miliioen gulden voor dt verbetering der positie van de gepensionneerden beschik baar gesteld. Dit bedrag moet gezien worden in het licht van het totale pensioenbedrag, dat inclusief de toeslagen volgens de wet van 5 November 1948. ca 220 miliioen gulden beloopt. Het bedrag van 16 miliioen gulden betekent der halve 7,27 pet. Het onderhavige wetsontwerp stelt In het vooruitzicht, dat aan de gepenslon neerden, die reeds een toeslag ex de tocsiagwet ontvangen, wordt uitgekeerd 90 en aan hen, die zodanige toeslag niet ontvangen, 50. Van deze toeslag ijjn uitgesloten de gepensionneerden. die "een maximum eigen pensioen van 4800 of een maximum weduwenpensioen van 2200 genieten. De regering ontkent stellig, dat als consequentie van de 5 pet. salarisverho ging een overeenkomstige verhoging van de pensioenen zonder meer r.ls eis van rechtvaardigheid zou moeten worden aan vaard. Niettemin heeft de regering ge meend enige verlichting te moeten geven tegenover de gevolgen der devaluatie door toekenning van een toeslag ad 50, d.w.z. 5 pet. van 1000, waardoor alle pensioe nen van 1°9? n°S een toeslag van 5 pet. krijgen, terwijl elk lager pensioen maxi maal met 20 pet. wordt verhoogd, waar tegenover staat, dat de hogere pensioenen een geringere verhoging ondergaan. Bij gelegenheid van de feestelijke opening van de verlengde Zuid-Willems vaart, welke Maastricht met het Waalse industriegebied verbindt, vertrokken vijf schepen 22 October 1850 morgen honderd jaar geleden van deze sluis uit naar Luik. Voor de aanleg van deze waterweg werd een van de rondbogen van de eeuwenoude St. Servaasbrug gesloopt, hetgeen op de foto duidelijk te zien is. Over de „Stop van Ternadyen", welke zich in dit kanaal bevindt, is het laatste woord nog steeds niet gesproken. Radio Moskou meldt, dat Molotof, Sovjetrussisch vice-premier en 3 001 jnalig minister van buitenlandse za- en' Vrijdag te Praag is aangekomen voor het bijwonen van een conferen- ]e van de ministers van buitenlandse zaken yan alle volksdemocratieën en j |-. voussuemo Bitse democratische republiek. deDSovj"tfSrfnJlr^ op initiatief van sering bijeengeroepen en is gisteren geopend. De ministers van bui- tenland.se zaken van Albanië, Bulgarije, Hongarije, Oost-Duitsland, Polen, de Sov jet-unie, Roemenië en Tsjechoslowakije wonen haar bij. Volgens Radio Moskou zou o.m. „het te New-York genomen besluit van de westelijke ministers van buiten landse zaken om West-Duitsland op nieuw te bewapenen" worden besproken. De Sovjet-Unie had gisteren eerder op de dag medegedeeld, dat zij geen maat regelen zal dulden, welke gericht zijn op een herleving van het Duitse geregelde leger m de Westelijke zónes. Zij maakte dit bekend in antwoord op een nota van Engeland, Frankrijk en de V. S. Zij ont kende voorts, dat de volkspolitie in Oost- Duitslana een militaire formatie zou zijn Dean Acheson heeft op zijn wekelijkse persconferentie, welke werd gehouden vóór de bekendmaking van de conferentie, van Oosteuropese ministers te Praag, de Sovjetrussische beschuldigingen van de hand gewezen, dat de politiemacht in West-Duitsland, welke thans wordt uitge breid, een militaire strijdmacht zou zijn De minister-president beeft op een schriftelijke vraag van het Iweede- Kamerlid mr, P. S. Gcrbrandy be- 1 treffende bet ingrijpen met militaire middelen door de Nederlandse regering in het geantwoord, dat hoezeer zij het Ambonse conflict de regering zich, Ambonse conflict l Hij begint al Jong, die kleine landgenoot van Fausto Coppi en Gino Bar- tali. Elke dag oefenl de zes- j arise Maurizio Mingai'di op zijn fietsje in en rond het fa" de Adriatische Zee ge legen stadje Viserba, waar zijn yader een manufactu renwinkel heeft. Onlangs heeft hij van zich doen spreken door over een af- stand van o kilometer een snelheid van 42 kilometer per uur te halen De dokter die Maurizio nen constateren. Maurizio belooft dus wel wat voor de toekomst. Maar zoals alle wonder kinderen wordt ook dit Ita- liaantje bedreigd door de lieden van het profiteurs- gilde, die In zo'n kind alleen een middel zien om hun puur-commerciële be langen te dienen. Want reeds hebben niet minder dan tien wieler baan-directeuren aan Mau- rizio's vader grote geld sommen geboden als hij onderzocht nadat ds jon gen zijn zes-jarige op hun pis- nnn traieci. Van 7 R i 1 v tae lnot rilrlrsr» TTt-i nonr ot een traject van 7 kilometer had afgele§d' kon geen enkel teken van vermoeid heid en evenmin stoornis sen in de inwendige orga„ tes laat rijden. En naar het schijnt heeft men paps al zo weten te bepraten dat hij er ernstig over denkt om zijn jongen op de be kende Vigorello-baan te Milaan ie laten debuteren, zii het dan niet in een echte race tegen de wielergroot- heden maar in een demon stratie. Maurizio fietst zo graag, hii zelden of nooit met andere jongens speelt. Tevens knutselt hij bij voor keur aan zijn racefiets, die hii zelf demonteert en weer in elkaar zet. Ofschoon hij dus terdege aan lichaams oefening doet, eet hij niet veel. Maarhij drinkt iedere dag een liter melk, en dat is voor een Italiaan, zelfs voor een kleintje, een hele prestatie en bovendien een dure liefhebberij. betreurt, niet gerechtigd acht in dezen met militaire middelen in te grijpen. Een woordvoerder verklaarde, dat de Noordelijken, die uit Zuid-Korea, waar zij door de snelle opmars der V.N.-troepen zijn voorbij gelopen, terugtrekken, nog een stad veroverd hebben, Hwatsjon, 80 km ten Noord-Oosten is hun in handen gevallen, waarna zij oprukten naar Soe- dong, waar zich nog een andere concen tratie van Noordkoreaanse troepen be vindt. Het is niet bekend of zij in Hwatsjon troepen hebben achtergelaten, of dat zij zich slechts tot vernietiging van de stel lingen hadden beperkt. Binnen de laatste 48 uur waren aan 't front 15.000 krijgsgevangenen gemaakt. De communisten blijven zich massaal overgeven. Kim il Soeng, de leider der Noord koreaanse volksrepubliek, zou naar Mandsjoerije gevlucht zijn met zijn voornaamste politieke adviseurs. Hij zou daar trachten een guerilla-compagnie te organiseren voor de komende winter. Volgens het blad „Chicago Tribune" heeft generaal MacArthur tegenover be zoekers van zijn hoofdkwartier verklaard dat voor verdediging van Korea een Ko- reaans leger van 250.000 man noodzake lijk is. De correspondent van het blad meldt uit Tokio, dat het Zuidkoreaanse leger thans 210.000 man in uniform heeft. Generaal MacArthur is, volgens het blad, van mening, dat de Verenigde Sta ten na afloop van het Koreaanse conflict een sterke strijdmacht in het gebied van Japan en Okinawa moeten houden om in staat te zijn „verdere communistische agressie in Azië tegen te gaan, zonder de Amerikaanse strijdkrachten elders te ver zwakken". „Te Tokio is men/algemeen van mening dat het in Korea niet tot oorlog zou zijn gekomen, als de Amerikaanse strijdkrach ten in Japan niet tot een minimum waren gereduceerd", aldus het blad. Van Pjongjang, de thans door de Zuide lijken veroverde Noordkoreaanse hoofd stad, zal menigeen iets meer willen weten. Want de naam zonder meer heeft ons niet veel te zeggen. Het is een stad, die kan wijzen op een geschiedenis van 3000 jaren. Zij strekt zich langs de Tadong-rivier uit, bijna 110 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad. De oude stad, die op de Noordwestelijke oever van de rivier ligt, is in de 12ae eeuw vóói Christus door de Kü-Tsja ko ningen gesticht, toen zij uit China ge vlucht waren om een koninkrijk te grond vesten op het schiereiland Korea. Onder de Japanners van 1905 af groeide Pjongjang uit, om in 1940 op één na de grootste stad van Korea te worden. Haar inwoneraantal bedroeg toen 300.000 en wordt nu alleen in Korea overtroffen door Seoel. Toen Pjongjang de hoofdstad van Noord-Korea werd, na de tweede wereld oorlog, nam haar bevolking door de uit breiding van haar nieuwe residentie- wijken en het bouwen van nieuwe fa brieken tot bijna 500.000 zielen toe. De meeste huizen van Pjongjang zijn uit hout opgetrokken, maar er zijn ook sommige stenen huizen. Kitz-Tze, de Chi nese baanbreker, die algemeen beschouwd wordt als de stichter der Koreaanse be- De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat bij Kon. Besluit van heden, met ingang van Maandag a.s. benoemd is tot staatssecretaris van Oorlog vice- admiraal H.'C. W. Moorman. Zijn ontslag aanvrage ais staatssecretaris van Marine is niet aanvaard. De Regeringsvoorlichtingsdienst tekent hierbij aan dat er met ingang van Maan dag a.s. dus twee staatssecretarissen van Oorlog zullen zijn, van wie mr. W. H. Fockema Andreae zich in verband met een speciale missie in het buitenland bevindt. Na terugkeer in Nederland echter zal mr Fockema Andreae op zijn verzoek aftreden. Naar wij vernemen is de benoeming van vice-admiraal Moorman tot staats secretaris van Oorlog bespoedigd door het feit, dat de minister van Oorlog en van Marine, mr- 's Jacobs, zich binnen enkele dagen naar Washington zal be geven. Wij vernamen verder, dat men zich in regeringskringen er zeer over verheugt, dat de heer Moorman zowel het staats secretarisschap van Oorlog als dat van Marine op zich heeft willen nemen. schaving, bouwde zelf een paleis te Pjongjang, ongeveer 1120 vóór Christus, en die plaats diende als hoofdstad voor komende eeuwen. In de stad Pjongjang zijn om op de jongste verovering door de Zuidelijken terug te komen in vergelijking met Seoel weinig vernielingen aangericht. Alle inwoners schijnen evenwel de stad verlaten te hebben. De in aanbouw zijnde fabrie ken rijzen thans temidden van een doodse stilte in de verlaten fabriekswijk op, die door de verbonden strijdkrachten bezet is, nadat eigenlijk reeds Woensdagavond de militaire verdediging der stad werd gestaakt. Missie-Zondag is de dag, waarop vooral de leken zich moeten bezinnen op 't aan deel, dat hun in de prediking van Chris tus' leer aan alle volken is toegewezen. Onlangs heeft de H. Vader zelf, tijdens het Missiecongres, dat in September te Rome werd gehouden, in een brief aan kardinaal Fumasoni Biondi, de prefect van de Propaganda Fide, dit aandeel nauwkeurig omschreven. Wif menen op deze dag niet beter te kunnen doen dan de grote gedachten van dit Pauselijk schrijven in de herinnering terug te roepen. De uitbreiding van Christus' Konink rijk op aarde, aldus de H. Vader, mag niemand onverschillig lateÖSt, Voor deze verheven taak moeten allen zich inspan nen en offers weten te getroosten. Wat zouden onze priesters en religieuzen, die aan het missiefroht staart, vermogen, wanneer zij niet konden rekenen op de steun van een vurig bicidgnd en edelmoe dig offerend thuisfront' Zelfs de geeste lijkheid, die in een drukke zielzorgprak tijk de handen vol werk heeft jAn huisbezoek, catechismusonderricht, .wie ken, godsdienstige verenigingen, .fafigd- werk, les geven aan bekeerlingen enz. mag zich, volgens de H. Vader, niet èfrer-' tuigd houden, dat zij haar plicht Volledig vervult, wanneer zij daarenboven niet ijvert voor de missie en God niet blijft smeken om zegen over het bekerings werk der ongelovigen. Ook de leken moeten de missonarissen behulpzaam zijn. Zij moeten voor hen bidden en hun tevens de middelen ver schaffen. die zij voor hun werk nodig hebben. De H. Vader spoort hen drin gend aan lid te worden van de Pauselijke Missiegenootschappen voor de Voortplan ting van het geloof, het St. Petrus-Lief dewerk voor de inlandse clerus en de H. Kindsheid. De gehele Katholieke we reld moet de wederopbouw van kerken, scholen en ziekenhuizen, welke door oor logsgeweld werden verwoest, gul en vrij gevig helpen verwezenlijken. De missieromantiek, die vroeger het missiewerk ten zeerste bevorderd heeft, is volkomen uit de tijd geraakt. Tegen woordig trekken de missionarissen er niet meer in het wilde weg op uit, maar wer ken volgens van te voren nauwkeurig vastgestelde plannen. Hun methoden hou den rekening met aard en karakter van landstreken, bevolking en plaatselijke om standigheden. Zij maken uitvoerig studie van taal, gewoonten en gebruiken van de vaak primitieve volkeren, waaronder zij zich vestigen, verdiepen zich in de ethno- logie en leveren waardevolle bijdragen aan de volkerenkunde. De missiologie heeft zich ontwikkeld tot een wetenschap pelijk vak, dat waardig is bevonden op katholieke universiteiten gedoceerd te worden en de volle belangstelling van de studenten verdient, die door de missie- idealen bezield moeten worden. „Wanneer God het IJzeren Gordijn doet scheuren, zullen onze missionarissen er reeds zijn", zei onlangs de overste Ma- lachy van het klooster van Onze Lieve Vrouw van Altijddurende Bijstand ergens in de Amerikaanse staat Connecticut. Daar worden, evenals in tal van plaat sen in Europa en met name te Rome, jonge priesters opgeleid voor een heel moeilijke taak, n.l. de missie-arbeid in de landen achter het IJzeren Gordijn, dus in de landen ,die onder de communis tische dictatuur van het Kremlin staan. Sinds het communisme met de aanvallen op Mgr Stepinac, kardinaal Mindszenty en Mgr Beran de meedogenloze strijd tegen de godsdienst en speciaal het com munisme opende, talrijke priesters in kerkers opsluitend of het land uit jagend is weer gebleken, dat het bloed der mar telaren het zaad der Kerk is. Allerwegen melden zich jonge mannen aan, om tot missionaris in communistische landen te worden opgeleid. Een uiterst moeilijke en gevaarlijke taak. In het Amerikaanse klooster, dat aan de Franciscanen toebe hoort, worden de eerste leden gevormd van de tak der Franciscaner orde, die tot de Oosterse ritus behoort. Overste Malachy is een expert in de aangelegenheden van Oost-Europa. Tevens een autoriteit inzake de communistische dwaalleringen. Hij verlangt van zijn leer lingen een grote kennis van de leerstel lingen van Marx en Lenin, van de ver schillende talen, de zeden en gewoonten in de landen achter het IJzeren Gordijn, die op de Balkan inbegrepen. De missionarissen worden langs ge heime wegen naar hun plaats van be stemming gezonden en daar moeten ze vertrouwen op Gods hulp en hun in Con necticut verworven kennis. Er zijn in het klooster reeds enkele reporters geweest, die later communis tische agenten bleken. Moskou is natuur lijk nieuwsgierig. Db missionarissen stu deren rustig verder en af en toe zegt er een zijn medebroeders vaarwel, misschien voor goed- Ze zijn de voorhoede van het leger, dat hopelijk binnen afzienbare tijd vreed zaam zal proberen te heroveren, wat het communisme de Kerk op bloedige wijze ontnomen heeft. n de „theologische studiecentra", die °ode communistische regering in Praag S" Hressburg zijn opgericht, studeren nu 390 studenten. Het zijn allen jonge ar beiders, die hier een Marxistisch Leninistische scholing krijgen; men heeft hbn de volgende beloften gedaan: dat de studie maar twee jaar duurt en dat het celibaat is afgeschaft. Men weet no§ niet, hoe na beëindiging van de twee-jarige cursus de priester- wijdingen zullen worden toegediend. Er Slowaakse Kerk gesteld. zullen wei enkele afvallige priesters ge vonden worden, die zich graag door de Staat tot bisschop zullen laten bombar deren om deze wijdingen te verrichten. In dit verband wijst men er op, dat de af gescheiden Russisch-Orthodoxe Patriarch van Tsjecho-Slowakije onlangs weer nieuwe bisschoppen heeft gewijd, zodat er wat deze Kerk betreft nu in totaal 10 bisschoppen zijn. Katholieke parochies zonder pastoor worden zo maar zonder meer onder jurisdictie van de Tsjecho- Vol enthousiasme zijn vandaag 250.000 leerlingen van tal van scholen in ons lapd op stap gegaan om tijdens een vierdaagse „huis-aan-huis-actie", genaamd „Door het kindVoor het kind", kinderpostzegels en mapjes prentbriefkaarten aan de man te brengen. AI deze kinderen weten, waarvoor zij werken en wat het doel van de jaarlijks terugkerende kinderpostze gelactie is. En met overtuiging zullen ze dan ook u de zegels en prentbriefkaarten ten verkoop aanbieden. De meeste kinderen, die bij u aanko men hebben de film „Die anderen gezien, welke het comité voor kinder postzegels heeft laten vervaardigen om oningewijden te tonen voor wie de op brengst van de zegels en kaarten bestemd is. Doorgaans hebben de kinderen daar aan niet zo gedacht, maar nu beseffen ze duidelijk, dat in ca. 350 instellingen, tehuizen en gestichten in ons land 50.000 kinderen worden verzorgd, die niet zo vrolijk als zij kunnen robbedoezen, spelen en klauteren', niet zo goed kunnen leren, omdat ze een lichamelijk of gM*t«lijk gebrek hebben. Hun reactie was een spontaan besluit die kameraadjes te helpen. Geld is niet altijd belangrijk, maar in dit geval toch wel onmisbaar. Dat beseffen die jeug dige collectanten en collectrices. De volwassenen zullen het vertrouwen, dat die kinderen in hen stellen, zeker niet beschamen. Jubileumzegel Dit jaar is er dan nog iets bijzonders. De kinderzegel 1950 is de vijf-en-twintig- ste die zal worden uitgegeven. Toen in 1923 voor de eerste maal een weldadig heidszegel uitkwam, was de opbrengst 18.000. In 1949 bedroeg het batig saldo 718.000. In ciat jaar nam de schooljeugd 1.400.000 bestellingen op tot een bedra» van 400.000. Onder de' klassen die thans deelnemen, worden prijzen als schoolreisjes naar Zwitserland en in Nederland verloot. Klassen, die om een bepaalde reden niet in staat zijn mee te werken, kunnen mee doen aan een plak-actie verbonden aan de St. Nicoiaasluisterwedstrljd „Voor hei Kind", die op 20 November a.s. wordt uitgezonden. De kinderzegels naar ontwerp van Lotte Rutting te Amsterdam, worden in de waarden van 2, 5, 6, 10 en 20 ct. uit gegeven. de verkoopprijs van de gehele serie bedraagt 65 ct. (inclusief 22 ct. toe slag). Gemakkelijke werkwijze De bestellingen die de schoolkinderen hopen te plaatsïn, kosten alle 50 ct., een bedrag dat makkelijk verrekend kan wor den. Zij zullen dus geen losse prentbrief kaarten of losse zegels mogen verkopen. Op ieder adres, waar een bestelling werd opgenomen, zal een biljetje worden afge geven, dat op raam of deur kan worden geplakt en na 13 November zal het be stelde aan de genoteerde adressen worden afgeleverd en het verschuldigde bedrag worden geïnd. John Foster Dulles, de republikeinse adviseur aan het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en vertegenwoor diger bij de V. N., heeft gisteren ver klaard, dat de Sovjet-Unie te verstaan heeft gegeven, dat zij bereid is informeel met de Ver. Staten besprekingen te voe ren over de mogelijkheid van een Japans vredesverdrag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1