Nieuws uit STAD en OMTREK VOORSTELLEN AAN DE RAAD LAATSTE BERICHTEN Korea-vrijwilligers nemen afscheid HWD nek aan nek met DHS Belgisch-Nedeilandse water verbindingen in het geding De stem van de lezer Hoogstraatbelangen De koude komt NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VLAARDINGEN Oplossing voor Schelde-Rijnverbinding schijnt moeilijk DINSDAG 24 OCTOBER 1950 PAGINA 2 ZITTING GEMEENTERAAD SCHOOLBOUW IN KETHEL DAVERENDE 6-0 VAN WICO IN AFD. ROTTERDAM TOESPRAAK VAN MINISTER PRESIDENT DREES GEEN SPREEKUUR HERMES-D.V.S.—S.V.V.- WINKELACTIE DAMCLUB „SCHIEDAM" Défilé MOORDENAAR KRIJGT 18 JAAR Het dratna in Loosduinen BURGERLIJKE STAND DE „ICEDOE" WORDT IN HAMBURG OPGEKNAPT K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM VERKEERSVERBETERING BIJ DE HOORNBRUG Voorburg wordt herzien dew Stop van Ternaayen opgeheven Netelige kwestie ADRES OVER HET ATLANTISCHE LEGER MEER BELANGSTELLING VOOR HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS ROTTERDAMSE VEEMARKT De Burgemeester van Schiedam roept de leden van de Gemeenteraad op tot het houden van een openbare zitting op Vrijdag 27 October 1950 des avonds half acht ten Stadhuize. Door het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Kethel is bij het gemeentebestuur een verzoek ingediend om, ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, medewerking te verlenen voor de uitbreiding van het bestaande schoolgebouw. Deze uitbreiding zal bestaan in de be bouw van 4 lokalen met een gymnastiek lokaal, met dien verstande dat thans reeds rekening wordt gehouden met eventueel latere bijbouw van nogmaals 4 lokalen, al naar gelang de toename van het aantal leerlingen zulks vordert en de benodigde urgentieverklaringen voor <e bouw verkregen worden. B. en W. hebben zich met deze voor stellen kunnen verenigen, doch aange zien bleek dat bij de geprojecteerde bouw geen rekening was gehouden met het aldaar bestaande uitbreidingsplan, achtten zij het ook nodig het uitbrei dingsplan te wijzigen. Aangezien het in de bedoeling ligt nog dit jaar met de bouw te beginnen is het gewenst op bovenstaand verzoek spoedig te beslissen, waartoe zij hierbij in gunstige zin adviseren, met dien verstan de, dat de bouw zal plaats hebben met Inachtneming van het te wijzigen uit breidingsplan. Tenslotte merken B. en W. nog op, dat de geprojecteerde uitbreiding zal plaats vinden op grond die voor dat doel nog moet worden aangekocht. Zij hebben door dit sluiten van een voor lopige koopacte zich van de eigendom men van dit terrein, groot 16 aren, tegen de prijs van 0.80 per c.a. ve- jcekerd. Straatnamen - De bouw in „Tuindorp Kethel" is thans zover gevorderd, dat het gewenst is de jüeuwe straten van namen te voorzien. Bil de voorbereiding hiervan hebben B en W. rekenschap gegeven van de vraag of thans de gelegenheid zich voor doet gevolg te geven aan het in de Raad naar voren gebrachte denkbeeld by het vaststellen van nieuwe straatnamen aan dacht te schenken aan de namen van grote staatslieden. Waar het hier een tuindorp betreit wil het B. en W. voorkomen, dat deze namen hier niet bijzonder tot hun recht zouden komen; het lijkt meer aange wezen voor deze omgeving namen re Wezen, welke hier reeds burgerrecht hebben verkregen, dan wel nauw met Gisteren heeft de trekking plaats gehad voor de laatste uitslag van de H.B. win kelweken. De uitslagen waren als volgt: too.F. W. Aman, Bellstraat IA Schiedam, f 50.N. Muste, Roemer Visserstraat 20 b, Rotterdam. f 25.H. W. van Slobbe, Nassaulaan 65, Schiedam, f 25.Nauman, Lange Haven 131, Schiedam. 5e prijs: een waardebon van i 10.ge schonken door Maison Modem, won D. Kersten, Willemshof 22, Schiedam 6e prijs, een waardebon van 25.ge schonken door A. Sla's Kledingmag., werd gewonnen door de mej., die de prijzen trok. Mej. van Heest, St. Anna Zuster straat 39. 7e prijs: een waardebon van x lu-—Be schonken door Janssens modemagazijnen, won P. M. van der Horst, van Beverenstr. 3a, Schiedam. 8e prijs: waardebon van f 12.50, ge schonken door Parijsch Modehuis, won J Peijper, B.K. laan 213b, Schiedam. 9e prijs: een luxe doosje visitekaartjes, geschonken door Drukkerij „Elba" werd gewonnen door C. van 't Wout, Zuiddijk 62, Maassluis. 10e prijs: een waardebon van I 10. geschonken door W. A. Verwayen, won mevr. van Tuijl, Manresastraat 34, Venlo. 11e prijs: een doosje visitekaartjes ge schonken door Drukkerij „Elba", werd de natuur verbonden zijn. Een wijk met naar staatslieden ge noemde straten zouden B. en W. liever in Nieuwland, waar meer stedelijke be bouwing wordt beoogd, zien verrijzen. Voor de hoofdwegen van het tuindorp worden de volgende benamingen voor gesteld voor de singel, welke de Noordgrens van het Tuindorp vormt, Hargsingel, wel ke naam herinnert aan de Hargpolder, waarin het Tuindorp gelegen is en aan de Oude Harg, waarheen deze singel leidt; voor de singel, welke ten Westen en ten Zuiden van het Tuindorp komt te lopen: Molensingel, welke naam her innert aan de Molensloot, welke voor een groot gedeelte ter wille van de be bouwing moest worden gedempt; en voor het nieuwe wegdeel, dat in de plaats komt van een om te leggen gedeelte van de Schiedamseweg: Schiedamseweg, der- derhalve dezelfde naam, aangezien het thans bestaande om te leggen gedeelte zal vervallen. Voor de andere wegen van het Tuin dorp worden namen van bomen, hees ters en bloemen voorgesteld, n.l. die van Esdoorn, Goudenregen, Iep, Kamperfoe lie, Kers, Liguster, Lijsterbes, Meidoorn, Peer, Populier, Ribes, Roos, Sering en Wingerd. Bij het benoemen van elke straat is zoveel mogelijk rekening gehou den met de soort van de beplanting, welke in de betrokken straat zal worden aangebracht. Waar deze voor een enkele straat, die in het nog onbebouwde ge deelte ligt, nog niet is bepaald, wordt voor deze straten nog geen naam voor- gesteld. Behalve aan de nieuwe straten in „Tuindorp-Kethel", is 't gewenst namen te geven aan enige straten, gelegen in verschillende stadsgedeelten. Allereerst dient een naam gegeven te worden aan de laan evenwijdig aan en lopende ten Zuiden van de Stadhouders laan; waar deze nieuwe laan gelegen is in het Nassaukwartier en in de nabijheid van de Julianalaan wordt voorgesteld haar te noemen naar Z.K.H. Prins Bern- hard. Vervolgens verdient het aanbeveling namen te geven aan de straten in de omgeving van de flats Nieuwland. B. en W. stellen voor het verlengde van de Rembrandtlaan te noemen naar de heer M. L. Honnerlage Grete, burge meester van Schiedam van 1910 tot 1919 de straat tussen de beide flats naar de heer A. J. Gijsen, burgemeester van Schiedam van 1919 tot 1929 en de straat van de Vlaardingerdijk naar en langs de Koningin Emma Flat en „Flat Nieuw land" tot het verlengde van de Rem brandtlaan naar de heer H. Stulemeijer, burgemeester van Schiedam van 1929 tot 1935. Tenslotte komt de nieuwe st*aat, even wijdig aan de Spoorbaan in het velengde van de bestaande Spoorstraat voor een nieuwe naam in aanmerking. Mede ter voldoening aan het kort gele den ingekomen verzoek van de Afd Schiedam van de Bond van Arbeiders Esperantisten stellen B. en W. voor, deze nieuwe straat te noemen naar de uitvin der van het Esperanto: dr L.L. Zamen- hof. Verordening woonwagens In de Verordening op woonwagens in de Gemeente Schiedam is sinds haar vaststelling in artikel 2 het Pij penland als plaats voor het doen verblijven van woonwagens binnen de Gemeente Schie dam aangewezen. Toen het nieuwe woon wagenkamp aan de Oudendijk als zona- nig in gebruik werd genomen, hebben B. en W. deze plaats officieel aangewe zen. Een onlangs gewezen vonnis van de kantonrechter huldigt echter de opvat ting, dat, nu sindsdien het Pijpenland een andere bestemming heeft gekregen en de door B. en W. aangewezen plaats daardoor in de plaats daarvan is geko men, de aanwijzing van de plaats van het nieuwe kamp door de Raad dient te ge schieden. Teneinde nu alle moeilijkheden hieromtrent in de toekomst te ontgaan, komt het B. en W. gewenst voor, dat de aanwijzing van het nieuwe woonwagen kamp nu ook in de verordening wordt opgenomen en de verouderde aanwijzing in het Pijpenland wordt ingetrokken. Nog steeds te weinig kasgeld In de vergadering van 23 December 1949 heeft de Raad besloten ter voor- ftwwnen door J. Brouwer Reeuweg 86. V^Tn de financilL behoeften der gemeente kasgeldleningen aan te gaan Dordrecht. 12e prijs: een paar luxe pantoffels ter ■waarde van f 7-50. geschonken door sehoenmag. De Gast werd gewonnen door de heer v. Vooren, Rotterd.dijk 223, Schiedam. Wanneer men het drukke gecollecteer van de laatste tijd beschouwt, dan kan gebeuren dat de gedachte opkomt: Hoe maakten de mensen het toch vroe ger A Jarenlang had een zeker orgel-, draaier van ons ge-entebestum ^er- mers'6te ?aterf van de Schone Blaue Donau" of de „CavaUmaRwU cana". Lange tijd zorgde t Evwgeuaauo- orgel voor de wel eens nodige aevoue, ook het muziekkorps gevormd door^onze Duitse hoempa-„vrienden spe-iu stuk in de Schiedamse straten Het gin* natuurlijk om „de spie" Er werd huisman huis gebeld, maar voorbijgangers met rust gelaten. „mi-cdas is Een Zaterdag, geen speldjesdag, tegenwoordig een hoge «WzaamheW, maar wanneer 's morgens het hart sproken heeft, aangenomen dan aa hier altijd het geval is is men de ge dag geharnast tegen allerlei lieve stem metjes en verliefde ogen op je Porte monnaie. Het gebedel echter van de laat ste tijd aan voorbijgangers door diverse „muziekers", ook op gewone dagen moes niet mogen. Laat men zich beperken tot hen, die blijven staan luisteren en ook desgewenst tot de omwonenden, zij aie vanwege hun werk altijd bulten zullen dit beamen. A. van M. tot een maximum bedrag van 7.000.000. Men veronderstelde toen, dat dit be drag toereikend zou zijn om in de be hoefte te voorzien. Er worden echter regelmatig vele uit gaven gedaan voor woningbouw, waar voor een vaste lening voor bemiddeling van de rijksfondsen niet wordt verstrekt vóór de bouw van een complex woningen geheel is voltooid. Hiervoor is een bedrag aan kasgeld nodig van ongeveer vier millioen guldens. Daardoor bestaat de mogelijkheid, dal cr te weinig kasgeld overblijft voor de voorlopige financiering van de overige kapitaalswerken en dat het aangegeven maximum-bedrag zal moeten worden overschreden. Het spreekt vanzelf, dat B. en W„ voor zoveel de kapitaal-markt dit toelaat, tot consolidering van de vlottende schuld zullen overgaan, maar niettemin dient veiligheidshalve het maximum-bedrag, dat aan kasgeld mag worden opgenomen, te worden verhoogd. Derhalve stellen zij voor dit bedrag te stellen op f 10.000.00. Rijksspaarbank leent geld voor flats De bouw van de „Koningin Emma- Flat" en de „Flat Nieuwland", tezamen 168 woningen, alsmede die van de 4 daar bij behorende vrije woningen en kan- toorlocaliteit in de Nieuwlandse polder, waarmede in September 1948 is begon nen en die in Maart van dit jaar is vol tooid, is tot nu toe gefinancierd met kas geld. Thans is een aanbod ontvangen van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam voor een vaste annuïteitslening, groot 2.069.915, welk bedrag met deze bouw was gemoeid. De rente is 3%%, de koers pari en het geld moet worden genomen op 1 December 1950. Wanneer het Rijk te zijner tijd de ge kapitaliseerde waarde van het voor zijn rekening komende exploitatietekort zal uitkeren, zal de gemeente dit bedrag voor extra-aflossing op deze geldlening moeten aanwenden. In dit geval is de gemeente geen boete verschuldigd. In alle andere gevallen, waarin tot extra-aflossing zal worden overgegaan gelden de gebruikelijke boetebedingen. Er is geen provisie verschuldigd, maar een bedrag voor afsluiting, groot 525. Aangezien dit aanbod aannemelijk is, stellen B. en W. de Raad voor dit te aanvaarden. Sommige legesgelden veranderd Door de Minister van Binnenlandse Zaken zijn ten aanzien van de legeshef fingen voor het uitreiken van bewijzen van Nederlanderschap en voor het afge ven en verlengen van buitenlandse pas poorten richtlijnen gegeven, waarvan Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland bij brief van 10/13 Mei 1949 aan de gemeentebesturen mededeling hebben gedaan. Omdat in de Legesverordening der ge meente Schiedam afwijkende tarieven voor deze verrichtingen zijn vastgesteld Is het gewenst deze te herzien. B. en W. willen tevens tegemoet ko men aan de wens van voornoemde Mi nister, bij een andere gelegenheid uitge sproken, om de verordening op enige punten te verduidelijken. Om de bouw van een school wijziging Uitbreidingsplan De bouw van een groot aantal wonin gen in het dorp Kethel eist, dat de bouw van scholen of uitbreiding van bestaande scholen gelijke tred houdt met de vor deringen van de woningbouw. Van de scholen is o.a. de Prot. Chris telijke aan de Vlaardingseweg te klein om het te verwachten aantal kinderen op te vangen. Uitbreiding kan slechts met hoge kosten gepaard gaan, terwijl het resultaat dan nog zeer onbevredigend blijft. Nu is het mogelijk gebleken ten behoeve van deze school het aangren zende terrein voor de bouw van 'n nieuwe school te verwerven. Planologisch be zien is deze plaats verantwoord. Het bouwplan is echter in strijd met het thans van kracht zijnde uitbreidingsplan, aangezien in dit plan het desbetreffende terrein bestemd is voor woningbouw en openbare weg. Derhalve is het nodig het uitbreidingsplan in onderdelen „Tuin dorp-Kethel" te herzien. Na publicatie zijn de stukken van 28 September j.l. af voor de tijd van vier weken ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegd, om het mogelijk te maken, dat daarna het ontwerpplan Gisteren trad de bekende Hermes-voetbalter en -cricketer Manus Stolk in het huwelijk met de uit een al evenzeer bekende Hermes-familie afkomstige mej. Jeanne Janse. Onder een boog van bats en vlaggen, geheven door cricketers en voetballers in Hermes-uniform, verlaat het bruidspaar het stadhuis. tot gedeeltelijke herziening van het uit breidingsplan in onderdelen „Tuindorp- Kethel" (Herziening Kethel Centrum) wordt vastgesteld. Verordening tot regeling van de opkoperij Verordening tot regeling van de opko tert), is nog steeds niet van toepassing n de in 1941 aan de Gemeente Schiedam toegevoegde gebieden, maar tot dusverre werd volstaan met de handhaving van de aldaar op 31 Juli 1941 geldende rege ling. Het komt B. en W. voor dat deze toe stand niet langer bestendigd moet blijven. Met de jaren is meer eenheid ontstaan, waaraan de voortschrijdende bebouwing nog het hare zal bijdragen. Onder deze omstandigheden verdient het de voor keur dat voor het gehele grondgebied der Gemeente Schiedam één rechtsre geling van kracht is. Geen nieuwe Bouivverordening De Bouwverordening 1944, in de bezet tingstijd vastgesteld door de Burgemees ter van Schiedam, dient door een andere vervangen te worden. Artikel 11 van het Besluit Bezettings maatregelen, zoals dit is vastgesteld bij de wet van 27 Mei 1948, Staatsblad I 215, bepaalt n.l. dat bezettingsmaatrege len van o.a. gemeenten, vastgesteld door organen, die daartoe op 10 Mei 1940 niet bevoegd zouden zijn geweest, voor lopig van kracht blijven, doch op 1 De cember 1950 vervallen voorzover zij dan nog van kracht zijn. Het schijnt de Commissie voor Straf verordeningen thans niet de tijd te zijn voor diepgaande studies over de inhoud van deze verordening. De bestaande verordening is eerst 6 jaar geleden vastgesteld en haar techni sche inhoud heeft nimmer aanleiding ge geven tot opmerkingen; de niet-Neder- landse elementen zijn reeds in 1946 ver wijderd, zodat alleen een redactionele herziening overwogen zou kunnen wor den. Ook hiervan is afgezien, hoewel in derdaad op sommige punten de redactie voor verbetering vatbaar schijnt. Het komt de Commissie voor Strafverorde ningen n.l. niet gewenst voor om, nu de bestudering vat» het vraagstuk van een nieuwe Woningwet reeds zover gevor derd is, nog een verordening, welke in de practijk bevredigend werkt, aan een herziening te onderwerpen, welke voor de practijk nieuwe vragen kan schep pen, In een materie als deze, waarin re dactie en technische vragen zo nauw samenhangen, eist iedere wijziging een voortdurend overleg tussen theorie en practijk, welke meer tijd vergt dan de wet schenkt. Boven een gedeeltelijke en dus onvolledige redactionele herziening hebben wij om practische redenen de voorkeur gegeven d.dx\ een vaststelling van een ongewijzigde verordening; de gewenste wijzigingen kunnen eventueel nader overwogen worden bij een toekom stige herziening op breder gebied. De Commissie voor de Strafverordeningen, De Secretaris H. Snoep De Voorzitter, J. W. Peck. Wèl wordt er over medemens en lief dadigheid, over naastenliefde vaak gespro ken. Weinig wordt er meestal aan gedaan. Tenminste in evenredigheid tot wat ge daan zou kunnen en moeten worden. Jammer, dat wederom „tam-tam" ge maakt moet worden om u te overtuigen, dat de winter voor de armen aan komt zetten met onontloopbare zekerheid. Koude zullen de armen moeten lijden! Zij moeten weten en voelen die kinderen, dat ziekte en andere oorzaken het huis gezin waartoe zij behoren, maakt tot een leeg, kil, hardvochtig kinder-concentratie- kamp. Zeker, de prijzen zijn gestegen voor ons allen. De goederen zijn duur, doch voor de meest-en, als het moet, nog net bereik baar. Echter voor ehkele tientallen gezinnen zijn door bepaalde omstandigheden geen normale aankoopmogelijkheden aanwezig. Daar willen dan het R K. Armbestuur en de St. Vincentius Vereniging bijspringen. Zoekt tegen aanstaande Donderdag de kasten, laden en zolders af voor de huis- aan-huis-inzameling van kleding, bedden en dekens. Wil u het afhaalwagentje op een bepaald uur bij u aan huis hebben om het vol te laden? Zo gelieve u bood schappen daarvoor te doen toekomen per telefoon 68542 of per adres Weeshuis, Hoogstraat 44. Let Donderdag goed op, dat u de wagen niet mist en uw goede daad verloren gaat. De armen en hun kinderen wachten op uw antwoord. 04G6I40 VOOSChltDA* IK OMSffif*** 72ste Jaargang No. 21372 30 per kwartaal 35 per week. De kantoren der Redactie en Admf- ni-itrutle zijn tijdelijk gevestigd ln bet gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71. Schiedam, telefoon 87387. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs I 45 pel •naand Advei'ei.ue pul- op gewone Kolombreedte f 0 15 pel miuunelei noogte Ingezonden Meoefleiingen op redactionele koloiuliteedte f II311 per millimetei noogte Con'iaci taneven tegen gereduceerde prijs VerKrijgbaar DU de administratie of DU de erxenae ad verten tle-Dureeu* Kampioenen advertenttënl tot 2u woorden 50 ct. Elk woord meer 3 cl Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen vooi het Advertentie wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet Van de leidende ploegen in IA heeft Schiebroek een niet onverwachte neder laag geleden in de moeilijke uitbeurt te gen Barendrecht en door deze 10 een achterstand van 2 punten opgelopen op DOK en Nado V. die be'de wonnen: de Zuidpleiners met 24 van Noorderkwar tier en de gecombineerden met 03 van USC. Een opmerkelijke klim maakte Tediro dank zij de 6—2 zege op Bloem hof en een goede beurt Soag door Oud- Beijerland in eigen huis met 13 beide punten te ontstelen. In IB heeft Nieuwenhoorn zijn leiden de positie moeten prijs geven door een 1—2 nederlaag i» eigen huis nota bene tegen staartclub GLZ. Op de eerste plaats zetelt nu Satumus dat daartoe aan een 0—0 gelijk spel tegen Pechvo gels genoeg had. De verliezer van Pro- gress—Schiedam zou bet contact niet de kopgroep verlicr.en; het werd Schiedam dat met 3—2 aan het kortste eind trok. ONIT behaalde de eerste zege met 14 op Hurricanes en verliet de laatste plaats en Activitas handhaafde zich als goede middenmoter dank zij een 0-2 meerderheid over Sunrise. De nek-aan-nek-race tussen HWD en DHS belooft spannend te worden in IC; weer wonnen beiden, de Wittedorpers met 2-3 vanDemos en de Schiedammers met 3-2 van AVO. De grootste verras sing in deze klas was de daverende 6-0 zege die WICO behaalde op Ons Huis en waardoor de witblauwen opklommen naar de derde plaats. Groen Witten in vol herstel ging naar de vierde plaats via een 3-1 victorie over Puttershoek. In 1D kreeg ODI met 0-3 van SFC gede cideerde klop maar behield de leiding ook ai won Roekan je met 2-0 van OV De eerste zege van NHS irn koste van Steeds Hooger met 1-2 en Eureka behield contact met de koplopers door Nestoro met 3-1 te overmeesteren. In de tweede klasse handhaafde in A het Schiedamse WF zich als leider door concurrent SVDP met 5-2 radicaal terug te wijzen, bleef Vierpolders nr. 1 door een 1-3 meerderheid over HWS al toon de RKWIK zich met een 1-0 zege op Singelkwartier een gevaarlijke concur rent en behaalde In IC LMO de zesde zege in successie met 4-1 ten koste van ar. 2 Postef. Ie kl. A: Barendr.Schiebr. I—0; Bloemh. —Tediro 0—2; O. Beijerl.Soag l3; USC— Nado/V 03; Noorde-kw.DOK 24; B: Nieuwenh.GLZ 23; Hurric-ONIT 14. Sat—Pechv 0—0; Sunr.—Activitas 0—2; Pro gressSchiedam 3—2; C: Demos -HWD 2—3; Wlco-Ons Huis 8—0: Gr. Willem—Put ters 3—1; DHR AVO 3—2; - D: St. Hooger —NHS 1—2: Ruckanie—OV 2—0: ODI—SFC 03. Eureka Nestoro 31. 2e KI. A: ASB—Dilettant 3—1; NRCV1R >-3; Wr-SVBF t-*i ORU-5SAVR 4—J; B: DKS—Sch. Boys 6—3; HWS—Vierp. 1—3; RKWIK—Singelkw. 1-0; RVVBDOH 4—0; C: DESV—Grijs. 2—0; GVMD—SVDPW 2—0; LMO—Postel 4—1; Voorw.—Zuiderster 22. 3e KI. A: Blljdorp—Babbersp. 01; HBB— HCF 13—0; ZVCDCB 5—1; - B: DOZ— OHVV 4—0; Hagero—RET 1—1; RMI—Index 4—0; West End—Sportifia 2—2; C: Luno— Radio 3—1; Varken Sportv. 1—1; OML— Vedero 1—0; D: GBR—SVO 2—4: Korten.— Fios 42; P Boys—Smeetsland. 1—0; Res. Ie kl. A: CVV 5—Overm. 4 3—0; HDVS 5Exc. R. 5 11; RFC 5Nept. 5 1—0; Sparta 5—Feljen. 5 3—1; SVV 5—Xerxes 4 1—2; B. Exc R 6—Coal 3 2—1; Feijen. 6—RFC 6 5—21 HOV 3—Sparta 6 5—0; Xerxes 5—Fort. 4 4—2; C: Fetjen. 7—Slikkerv. 3 2—3; R. Hope 2 —Coal 4 —2; Sparta 7—Xerxes 6 0—1; VDL 3—DCV 3 2—1; - D: DCL 3—VOC 3 5—1; DHZ 4—R. Hope 3 8—0; H'berg 2—DJSC 2 2—1; VFC 4Ursus 2 2—4; E: Aeolus 2—DRZ 2 22: Exc 20/3—Siod 2 22; Het Noorden 2 St. Lod. 2 04; RDM 2—Hermand. 2 2—1; - F. DHZ 5—DEH 2 1—2; Hillesl. 4—St. Volh. 2 0—2; Musschen 4Belv 2 01; Holl. 4 DZB 2 3—1; - G: DRL 3—Transv. 3 7—0; Roga 2—FSV Pret. 3 0—2; SMV 3—Ex. 20/4 3—1; VND 3—DDC 3 0—1; HWD 2—USC 2 4—1; Sat. 2—DHS 3 3—0; Schiebr. 2—Schied. 2 3—3; SFC 2RCR 2 5—3; I: Activitas 2—Soag 2 5—0; Hurrlc. 2—AVO 2 5—1; HWS 2 Postef. 2—ODI 2 5—4; Sunrise 2—DKS 2 0—0. Res 2e kl. A: Froht 5—Exc. R 7—0; HDVS 6—Sparta 8 7—1; Overm. 5—CVV 8 3—1; RFC 7—Nept 7 7—0; SVV 7—Feilen. 8 2—3; - B; Hellev. 2 SVV 8 23; Leon. 3Exc. R 8 0—2; Nept. 8—Feijen. 9 2—2; rfc 8—Overm. 6 8—2; Sparta 9—EDS 3 3—0; c: DCV 4—Leon. 4 4-0: Musschen 5—VOC 4 0—2; Sparta 10- WRW 2 4—1; D: Aeolus 3—DHZ 8 1—1: FSV Pret. 4—Hermand. 3 14; St. Volh. 3—Hlon 3 1—1; VFC 5—Het Noorden 3 0—o, E' DEH 3—Belv. 3 4—3: DIndua 3—CKC 3 4—2; NHS 2—DOK 2 0—3: Nado/V 2—Nieuwenh. 2 1—1; - F; GLZ 2—Rockanje 2 1—8: Ons Huis 2— Pechv. 2 l—o: St. Hooger 2—Eureka 2 1—1; Wico 2—Nestoro 2 2—2; Zw. Wit 2—Gr. Witten 2 34 G; Demos 2—RKWIK 2 1—3:3 GVMD 2—DHS 4 2—4; Voorw. 2TOGB 2 0—1; - H: Sportifia 2—Schied. 3 1—0; Vierp. 2—Tediro 3 3_4 Progr. 3—Satumus 3 2—1; HWD 3— Creesw 2 1 i Res 3e kl A: Coal 5—Feijen. 10 6—1; HDVS 7—Exc R. 9 3—0; Sparta 11—SVV 9 2—2; Nept 9—RFC 9 2—4; - B: CVV 8—Overm. 8 7—0. Feijen 11—HDVS 8 1—2: Slikkerv. 4—VDL 4 2—2: DCL 4—Spart. 20/4 6—2; Fort. 6—HOV 5 1—5; C: DCV 5—Bolnes 3 4—2: DZB 3— DHZ 7 0—1; Germ 3—Hillesl 5 2—6; Musschen 6—VOC 5 3—0: R. Hope 5—Holl. 5 1—3: Het Noorden 4—DRZ 3 1—7: DRM 8—Siod 3 5—1; Flakkee 3 1—3; Florlss. 3—H'berg 3 3 1—E: Dindua 4DJS 4 42; Exc 20/5— SMV 4 2—2; F: AVO 33—Roga 3 1—4: ODI 3—Onlt 2 2—2; G: HWD 4-ASB 2 1—6: St. Hooger 3—Soag 3 2—1; Tediro 4—Schied 4 2—2: WF 2—NRC 1 3—4: - H: Bell Boys 2- Varkens. 2 (1—2: DF.SV 2—RVVD 2 1—3- RET 2—Singelkw 2 2—3; V1R 2—BUjdorp 2 0—17; Zuiderster 2—Hekel. 2 l—t: i; ASV 3— Voorw. 3. Voorw. n.o.; LMO 3—SVDPW 3 72TOGB 3—ZVC 2 6—4. Res 4e kl. A: CVV 9-HDVS 9 8—1; Exc. R 10- Nept. 10 4—2; Overm. 9—Xerxes 8 0—4; Feijen 12—Sparta 12 3—3: B: Coal 6—CVV 10 5—0. Feiien 13—DCV 6 1-6: Exc, R 11— gVV 11 2—4; Xerxes 9—HDVS 10 3—3: For- tuna 7—Nept 11 3—2; G: EDS 4HOV I 2—4. Leon. 5—VDL 5 6—0: Slikkerv 6-DHZ 6 1—1; Spart 20/5—Coat 7 2—2: D: EDS 5— VFC 6 2—8. Holl. 6R Hope 6 50: VOC 6— WRW 3 02; Leon. 6— Hillesl. 6 l3; Spartaan 30/6—DCL 4—3; ïi Feijen. 14—Hillesl, 7 4—2; Hellev. 3—SVV 12 7—0: HOV 7—Coal 8 7—5; VOC 7—Overm. 10 0—19; F; Siod 4 —Leon. 8 0—5; SVV 13—HDV 8 1—2; St. Lod. 4—Xerxes 10 1—2; DHZ 9—RDM 4 2—1, Germ 4—EDS 6 2—2; G: Bolnes 4—Transv. 4 3—2; DRZ 4—DRL 4 1—0; DEH 4—DZB 4 1—4; Hion 4—SVV 14 7—1; St. Volh 4CKC 4 1—3; H: Germinal 5Aeolus 5 53; HDVS 12—Leon. 9 3—1, Het Noorden 5—Spart. 20/8 n. d.; RFC 11—HOV 9 11—0; I: Transv. 5—St. Volh. 5 4—0; CKC 5—Dindua 5 10—0; Bolnes 5—CVV 11 5—3; DJS 5—Ursus 5 6—0; J. FSV Pret. 6—DHZXO 3—1; RCR 3—Sunrise 3 2—2; - K: DCV 7—DHZ 11 11—0: Exc. 20/8—Rockanje 3 14: Hurrlc. 3Germinal 7 71; Activitas 3— Bolnes 8 3—1; Nado/V 3—Noorderkw. 3 2—3; L: Bloemh. 3Zw. Wit 3 1—0; SSAVR 2— RFC 12 7—1; GLZ 3—Wico 3 1—4: Nestoro 3— Onlt 3 06; M: RVVB 3—Abbenbr. 2 2—0; Sch. Boys 2—Barendr. 2 1—2: N: DOK 4— Onlt 4 6—1; Schiebr. 4—Nado/V 4 3—2; SFC 4—DHZ 12 0—1; Progress 4—ODI 4 2—1; O: GVMD 3—Singelkw. 3 5—2; SVDP 3—NRC 3 1—2; P. West End 2—SVO 2 5—1; Sportv. 2 —Don Bosco 2 3/1: DOZ 2—PSB 2 3—1; - Q; index 2—RJB 2 2—1; R. Boen 2—OML 2 2—3; Babbersp. 2—P. Boys 2 1—1; R: DLB 2— PSB 3 4—1; DOZ 3—DCB 2 4—2; S: LMO 4—Hurric. 5 80: Tediro 5—HWD 5 0—2; RVVB 4—Schied. 5 0—2. ODI 5— RKWIK 4 0—7 T: SVDP 4—Hekel. 3 2—3: Korten. 3— Voorw. 4 2—1; WF 4West End. 3 2—0; Biijd 3Croosw. 3 81; UOML 3—Sportifia 4 1—10: Index 3Sportv. 3 09: RKWIK 5 Varken. 4 1—0; SVDPW 5—RFC 13 2—4: Tediro 6Slikkevr 6 2—2; - W: H'berg 4—VOB 2 15; VFC 7—Hagero 2 41; X: DOK 8— Hellev. 4 4—0; Rockanje 4—SVV 15 2—1; Y: Sport. 20/10—Activitas 5 1—1; PFC 1—DCL 7 o5: - Z: St. Lod. 6—Singelkw. 6—3; Roga 5—OVV 4 1—1. Hedenmorgen heeft minister-president dr. W. Drees op het Binnenhof te 's-Gravcnhage officieel afscheid geno men van het Nederlandse detachement Verenigde Naties, dat zich Donderdag in Rotterdam gaat inschepen voor Korea. Na de in carré opgestelde vier compag- niën van het detachement te hebben ge ïnspecteerd, richtte de minister-president zich in een toespraak tot de vrijwilligers. Wel is het getij in Korea reeds gekeerd en „schijnt de georganiseerde tegenstand gebroken", zo zei dr. Drees, „maar toch wacht U daarginds nog een grote taak; als bezettingstroepen zult ge meewerken aan het herstel van orde en veiligheid. Dit is een historische taak, omdat voor de eer ste maal in de geschiedenis gemeenschap pelijk door de Verenigde Naties wordt opgetreden tegen een agressor. Wij leve ren onze bescheiden bijdrage, niet omdat wij strijd wensen, maar omdat wij in plaats van geweld, ree thwillen stellen." De minister-president bracht de vrij willigers de dank over van de Nederland se regering en van het overgrote deel van het Nederlandse volk. „Onze beste wensen vergezellen U bij de vervulling van uw taak voor vrede, recht en veiligheid." Het wekelijkse spreekuur van het Bureau Huisvesting zal op Donderdag 26 October 1950 niet doorgaan. Vele winkeliers hebben zich al opge geven als deelnemer voor de étalage wedstrijd en voetbalpool. Anderen hebben waarschijnlijk vergeten hun inschrijvings biljet in te leveren. Met het oog op de nog te maken drukwerken kunnen zu dit tot uiterlijk Woensdag a.s. 12 uur v.m- alsnog doen bij de in de circulaire ge noemde zaken. Nadien kunnen wij niemand meer noteren. Geef u nu gelijk op voor het te laat is. Schiedam moet Blauw-wit-rood-groen voor de ogen zien en de actie zal geweldig slagen. De uitslagen van de bordenwedstrijden gespeeld voor de nieuwe huishoudelijke competitie van de Damclub „Schiedam" luiden: A. Verberk—L. Schuitman 2—0 A. v d. Moer—J. C. Onink 1—1 J. de Wilde—W. Verhaal 02 De overige partijen werden alle wegens het late uur afgebroken. In groep B. van de bekerwedstrijden gaat P. v. Noordennen aan de kop met 5 punten uit 4 partijen. A. W. Blokland en J. Leening gaan samen in groep C aan de kop met 9 pun ten uit 6 partijen. In aansluiting op deze plechtigheid defi leerden de vrijwilligers voor het gebouw van de Hoge Raad voor de minister-pre sident en andere hoge autoriteiten. Voor afgegaan door de Koninklijke Militaire Kapel kwamen zij, hier en daar door de talrijke toeschouwers toegejuicht, stram en militair aangemarcheerd. De U.N.O.- OPBRENGST COLLECTE De Zaterdag hier gehouden gecombi neerde collecte ten bate van de Stichting Christelijke Blindenhulp heeft opgebracht 716. LOOP DER BEVOLKING Het aantal inwoners dezer gemeente bedroeg op 1 Januari j.l. 46.323. Vermeer dering door geboorten 823, door vestiging 1571, totaal 2394. Vermindering door over lijden 224, door vertrek 913, totaal 1137. Totale vermeerdering over de eerste 9 maanden van dit jaar 1257. Aantal inwo ners op 1 October j.l. 47.580. DODELIJK ONGEVAL Maandagmorgen was de 51-jarige P. A. v. Nuyen, gewoond hebbende Ged. Bier- sloot 53, alhier,' met het verrichten van loodgieterswerkzaamheden bezig op het dak van de machinefabriek Griffijn aan de Stationsstraat. Waarschijnlijk is Van M. gevallen op de dakbedekking, die uit Eternit bestaat. De dakbedekking heeft het begeven en Van M. kwam in de fa briek terecht met het hoofd op een sta pel machine-onderdelen. Het slachtoffer was op slag dood. 55 JAAR GETROUWD. Het echtpaar C. DijkshoornVan Dorp, Jac. van Dijkstraat 36, alhier, hoopt Maan dag 6 November a.s. zijn 55-jarige echt vereniging te vieren. HUISVESTING DER JEUGDORGANISATIES Door de Vlaardingse Jeugd Gemeen- sohap is op 21 Juni j.l. een commissie in gesteld die tot taak kreeg: na te gaan hoé de huisvesting der jeugdorganisaties op dit ogenblik is. Indien er tekortkomingen geconstateerd werden, aan te geven op welke wijze deze weggewerkt kunnen worden. Een oplossing aan de hand te doen voor de huisvesting van het wern met de georganiseerde jeugd. Na te gaan op welke wijze de jeugdorganisaties in het „nieuwe" Vlaardingen gehuisvest kun nen worden. Tot het instellen van de commissie heeft o.m. geleid een verzoek van burge meester en wethouders om het standpunt van de V.J.G. over de huisvesting der jeugdverenigingen bekend te maken, mede in verband met de onderscheiden richtin gen, die in het jeugdwerk vertegenwoor digd zijn. De commissie heeft thans een rapport opgesteld. Na een oDSomming van de huidige toe stand en hoe deze is ontstaan wordt ge concludeerd, dat er thans in Vlaardingen slechts één jeugdorganisatie is, die haar gehele werk ondergebracht heeft in één ruimte, die nog ver in de toekomst dienst kan doen. Alle andere organisaties huizen vlag en de Nederlandse driekleur werden door hen meegedragen. Onder de talrijke autoriteiten, die deze afscheidsplechtigheid bijwoonden, merkten wij op, de minister van Oorlog en Marine, mr. H. L. 's Jacob, de plv. chef van d« generale staf, luit. gen. M. R. H. Cal- meyer. de generaals Baretta, Buurman van Vreden, Opsomer en Jager, mr. F. M. A. Schokking, burgemeester van D«m Haag, kolonel Pahud de Mortagnes, cheS staf van de inspecteur-generaal der K. L, mr. J. Visser, namens de minister van buitenlandse zaken, kolonel H. F. Been hakker, garnizoenscommandant, de heer W. Valken, hoofdcommissaris van politie, en nagenoeg alle militaii'e attachees. Na afloop van het défilé maakte het detachement nog een mars door Den Haag. De rechtbank te 's-Gravenhage veroor deelde heden de 28-jarige tuindersknecht v. d. A. uit 's-Gravenhage tot 18 jaar gevangenisstraf met aftrek terzake van het plegen van moord op zijn 26-jarige echtgenote A. L. Ter zitting van de rechtbank gaf Van. der A. 14 dagen geleden toe, dat hij zijn echtgenote in de nacht van 21 Feibruari van dit jaar met vijftien bijlslagen en dolksteken in hun woning te Loosduinen van het leven had beroofd. De verhouding tussen het paar was slecht; Van der A. was vaak werkloos en dit was geregeld aanleiding geweest tot conflicten. Op de avond van de 21ste Februari zou hij, aldus zijn eigen verklaringen, pogingen hebben aangewend om weer tot een verzoening te geraken; toen dit geen resultaat op leverde, ontstak hij in woede en ging zijn. vrouw met een bijl en een dolkmes te lijf. Hij ontkende dat hij zijn echtgenote met opzet had gedood. GEBOREN: Hendrikus, zoon van G. C. de Koster en A. van Buuren; Elisabeth P., dochter van P. Teekamp en E. P. Warner; Jacoba J. M., dochter van P. C. M. Schamle en G. Linnenbrink; Petrus J„ zoon van E. P. Veringmeier en G. J. Pelle; Albert J., zoon van H A. J. Brok en T. Volbeda. Anne M„ dochter van J. Groothuis en M. H. Reiber; Johan W„ zoon van J. J. L. Duyvendak en E. Gooy- sens. In 1921 werd het ongeveer 6600 ton me tende m.s. .Kedoe" door de Kon. Rott. Lloyd in de vrachtdienst tussen Neder land en Indonesië gebracht. De resultaten waren boven verwachting en de „Kedoe" die ook de afgelopen oorlog ongedeerd doorkwam verricht nog trouw haar dien sten. Toch was het thans, speciaal wat de machinekamer betreft, zo: verkopen of repareren. De Lloyd besloot tot het laat ste en gisteren is de „Kedoe" van hier naar Hamburg gesleept om eens goed in de reparatie te gaan. Vernieuwingen zul len o.a. geschieden van de krukas. Om dat de „Kedoe" vaart in de onlangs weer ingestelde geregelde dienst Hamburg Indonesië werd het schip voor dit karwei wei naar Hamburg gezonden. Nagekomen uitslagen afd. Rotterdam van de KNVB: 2e klas A: AbbenbroekTOGB 03, B: WCRAVS 2—2. Res. 4e klas Q: VBP 2—HCF 2 HCF n. opgekomen, U: VBP 3SVO 3 22. Aftakkingspunt in de richting Bij de oprit van de Hoornbrug te Rijs wijk slaan talrijke automobilisten rechts af in de richting Voorburg. Dit aftakkings punt heeft in de afgelopen jaren vele moei lijkheden veroorzaakt, aldus de ANWB. De reden hiervan is, dat de rijksweg ter plaatse nog niet is aangepast aan da nieuwe, hoge, Hoornbrug, hetgeen met da afrit in de richting Voorburg wel het ge val is. De ANWB verneemt thans, dat de Rijks waterstaat binnenkort het profiel van da weg ter plaatse van de aftakking zal gaan verbeteren, zodat een meer geleidelijk verloop zal worden verkregen. Geheel definitief zal de rijksweg en da oprit van de brug eerst worden aangelegd, wanneer straks het viaduct bij het vlieg veld Ypenaurg, ten behoeve van de aan sluiting aan de nieuwe rijksweg Ypenburg —Burgerveen gereed zal zijn. Dan zal het verkeer van Rotterdam in de richting Am- sterdam geneel buiten Den Haag, Rijs- geheel of gedeeltelijk, in ruimten, die voor wijk, Voorburg en Wassenaar omgeleid goed jeugdwerk ongeschikt zijn. Een worden, grote groep jongens en meisjes in Vlaar dingen verblijft in haar vrije tijd in ai- lerlei kamertjes, zolders, kelders, keten, waarvan in vele gevallen niemand anders gebruik zou willen maken. Hulp in deze is dan ook dringend nodig. Nadat in grote lijnen aangegeven is, in welke richting de behuizing der jeugd organisaties gezocht moet worden, wordt in overweging gegeven voor dit doel de tegenwoordige ambachtsschool te bestem men. Voor de financiering worden twee mo gelijkheden genoemd: door de gemeente Vlaardingen of door een daartoe in het leven te roepen stichting. DOK Nado V Barendr. Schiebr, Soag Satumus N'hoom Progress Schiedam Pechvog. HWD DHS WICO Gr. Witten AVO ODI Rockanje SFC Eureka RCR WF Abbenbi VIR SVDP TOGB Vierpold. RKWIK AVS WCR Stng. kw. LMO Postef GVMD Zuid. st Ie KLASSE A 6—9 Tediro 6—5 6—9 O. Beyerl. 6—4 6—6 USC 6—4 6—7 Bloemhof 6—4 6-7 Noord. kw. 6-6 le KLASSE B 6—9 Activitas 6—5 68 GL£ 6—4 6—8 ONIT 4—3 5—6 Sunrise 3—2 5—5 Hurric 5—2 te KT ASSE C 6—11 Demos 6—4 6—11 Puttersh 5—3 5-6 Ons Huis G—3 6—6 Zw. Wit 6—3 6-5 1e KT ASSE D 6—9 St. Hoger 5—4 6—9 NHS 5—3 5—8 No?toro 5—2 6—7 OV 5—0 5—6 2e KT.ASSE A 6—10 ASB 5—6 6—7 SSAVR 6—6 6—7 Dillett. 6—4 7—7 NEC 7—4 5-6 Oldi 6—3 2e KLASSE B 7—12 RVVB 6-8 6—10 DKS 6—5 5—8 Schied. B. 5—2 6—7 DOH 6—2 6—6 HWS 5—0 2e K' >SSE C 6—12 Voorw. 8—5 6—9 Hekeling 5—3 5—8 SVDPW 6—3 6—7 Bell B. 4—3 1-6 Grü soord 5-0 „Te Brussel ts bekend dat Nederland In staat is helemaal niets te doen, als het mes te veel op zijn keel wordt gezet". Met deze woorden eindigt „De Gazet van Antwerpen" een artikel, dat geschreven werd naar aanleiding van het feit dat binnenkort de Belgisch-Nederlandse Com missie voor de waterwegen aan de beide regeringen verslag zal uitbrengen over haar bevindingen. De kregelige toon van deze woorden staat In verband met de aarzelende houding van Nederland jegens de Belgische voorstellen om tot een op lossing van het vraagstuk van de Schelde- Rijnverbinding te komen. De gemengde commissie had tot taak de volgende kwesties te bestuderen: het Schelde-Riinkanaal, de Sluis van Terneu- zen, de Stop van Ternaayen en het Scheldestatuut. De „Gazet van Antwerpen" schrijft, dat van Nederlandse zijde principieel bezwaar gemaakt werd tegen een bespreking over de herziening van het Scheldestatuut. De Nederlandse afvaardiging achtte de com missie niet competent hiertoe, aangezien dit niet onder de eigenlijke waterverbin dingen gerangschikt kan worden. Overigens heeft de commissie goed werk gedaan, zo schrijft het blad verder. Van Nederlandse zijde verzette men zich niet tegen verbreding van de sluis en het Kanaal van Terneuzen. Ook schijnen de schippers de langste tijd voor de beruchte Stop van Ternaayen gewacht te hebben. De commissie zou n.l. overeengekomen zijn, dat België de (top zal uitlichten door de aanleg van een nieuw kanaal dat Luik via de Maas met het Julianakanaal, even stroomopwaarts van Maastricht, zal verbinden. Voor het Schelde-Rflnvraagstuk «al de commissie geen definitieve oplossing kun nen voorstellen. De Gazet schrijft dat ae vraag van België, tussen Schelde en Ktjn een goede en veilige waterweg aan leggen, door de Ned. afgevaardigd^ nooit rechtstreeks beantwoord weri. ®}ve' België recht hierop heeft, schijnt de Ned. afvaardiging voor «een "0!ï Werk vatbaar, zo merkt het blad p. Afgaande op een verklaring van mi nister Stikker, dat aanleg van een nieuw kanaal slechts in het kader van een eco nomische unie mogelijk zou zijn, besloot de Belgische afvaardiging als laatste hoop de verwerkelijking van een Sehelde-Rijn- kanaal te koppelen aan de Benelux. Nadat de commissie verslag zal hebben uitgebracht, zal langs diplomatieke weg een uiteindelijke beslissing genomen moe ten worden. De „Gazet van Antwerpen" meent nu dat de besprekingen over een Schelde-Rijnverbinding op diplomatiek niveau even moeizaam zullen verlopen als in de commissie. Sommige Belgische ministers zouden er zich voorstander van hebben verklaard België een deel van de constructiekosten te doen betalen. Indien ook van Ned. zijde een blijk van toenadering wordt gegeven, zouden zij ook bereid zijn voor te stellen de aanleg van een Moerdijkkanaal niet absoluut aan de verwezenlijking van de Benelux te koppelen. Een aantal Nederlanders en Belgen hebben een adres opgesteld, gericht aan de vorsten en parlementen van Neder land en België. In dit adres wordt opgedragen erop toe te zien, dat Nederland en België alleen aan de vorming van een Atlantisch le ger zullen deelnemen, ais voldaan wordt aan de volgende voorwaarden: a. Het Atlantisch leger zal ophouden te bestaan als de bedreiging door Sov jet-Rusland ophoudt; b. Niet de gehele nationale strijdmacht wordt ondergebracht in deze Atlanti sche eenheid; c. De manschappen worden onderge bracht in homogene contingenten onder nationaal commando, gegroepeerd onder de nationale vlag en gecommandeerd in hun eigen taak. Volgens het C.B.S. bedroeg het aantal scholen voor nijverheidsonderwijs in het schooljaar l949/'50 892, tegen 838 in het vorige jaar. Ook het aantal leerlingen nam in be langrijke mate toe. In totaal bezochten 236.000 (vorig school jaar 219.000' leerlingen het nijverheidson derwijs in ons land, waarvan 48.800 (44.900) de dagambachts- of dagvakscho- len, 54000 (49.200) het avondnijverheidson- derwijs voor jongens en 108.200 (102.000) het nijverheidsonderwijs voor meisjes. ROTTERDAM, 24 October. Aanvoer in totaal 5591 dieren. Vette koeien en ossen 780, gebruiksvee 1636, stieren 84. vette kalveren 460, graskalveren 544, nuchtere kalveren 775, varkens 212, biggen 706, paarden 184, veu lens 17, schapen of lammeren 662, bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien le kw. 2.55—2 70, 2e kW. 1.25—2.55, 3e kw. 1.95 —2.20, vette kalveren f 3.20—3.40, 2.80—3.00, ƒ2.002.50, slachtpaarden ƒ1.65 ƒ1.60, f 1,50 per kg., graskalveren t 300, f 200, 150 nuch tere kalveren 57, 50. f 45 biggen 42. 37, ƒ28, schapen ƒ120, ƒ90, f70, lammeren 95, >80, ƒ65, kalfkoeien 940, 840, '740, melkkoeien 940, 840, 740 vare koeien ƒ600. ƒ525 f475, vaarzen 650, 600. ƒ525, pinkeri 475 400, 350. Vette koeien: aanvoer; gewoon, handel: tamelijk, prijzen: ruim prijshoudend- vette kalveren resp, iets kleiner, vlot, iets hoger; graskalveren: iets groter, kalm, goed prijs houdend; n-chtere kalveren; iets ruimer, redelijk, iets stijver; biggen; ruim, slepend, onveranderd: slachtpaarden: matig, zeer stil, niet geheel priishoudend; schapen en lamme ren: groter, willig, iets hoger; kalfkoeien en melekkoeien; iets minder, kalm, stabiel; vare koeien- iets kleiner, redelijk, constant; vaarzen en pinken; groot, stug, prijzen van vorige week met moeite te handhaven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2