Trevor Howard vertelt van zijn plannen en wensdromen De „langspeelplaat" HaHUNTER r Modepraatje Ons Het gouden waagstuk DECCA'S EVOLUTIE PERZ. TAPIJTEN i HOE BESTEL IK MIJN PATROON? Toch wetenswaardig J Door J. S. FLETCHER ZATERDAG 4 NOVEMBER 1950 PAGINA 4 BINNEN EEN WEEK NAAR CEYLON Een film over het leven van Van Gogh onder regie van Jean Renoir zijn ideaal Voor kleine jongens Binnenland WIE IS EIGENAAR VAN EEN PASPOORT Buitenland (Wordt vervoigflü Het korte bezoek, dat de voornaamste personen, die btl de vervaardiging (<n de Britse film „Odette Churchill" zijn betrokken, aan Rotterdam hebben ge bracht, gaf ons de gelegenheid tot een even onverwacht als aangenaam persoon- H)k contact, waarvan we dankbaar ge bruik hebben gemaakt om in een ge zellig praatje met Trevor Howard, die In de film de rol vertolkt van Captain Peter Churchill, eens naar diens plannen voor de toekomst te Informeren. We troffen deze charmante acteur, dfie al vrijwel de hele wereld had rond ge reisd, toen hij acht jaar werdi, in een op perbeste stemming. De vertegenwoordiger van een Rotterdamse firma, die al meer dan een eeuw lang bewijst, dat het na burige Schiedam kan wonden geëven aard, al kan het dan niet word-m over troffen, had hem zojuist een fraaie sier- krui-k ter hand gesteld, vol me* het edele vocht, dat volgens de verheugd gli.-'la chende mr. Howard! „het beste product is van jullie nijvere landT. Of hij bereid was tot een „little talk Natuurlijk wilde hij graag een praatje maken. Al viel het hem niet gemakke lijk te scheiden van de fraaie, groene kruik, die hij met een liefkozend gebaar en argwanende blikken rondom OP een tafeltje deponeerde, omdat je nu eenmaal niet gezellig kunt babbelen met een fles in je handen. Maar alvorens Trevor Howard zelf aan het woord te laten, willen we h® eer£? aan onze lezers voorstellen. Hij is op 4a September 1916 te Cliftonwdlle in Kent geboren. Zijn kinderjaren bracht hy gro tendeels door in Brantford (Canada!Zyn moeder was namelijk een Canadese van geboorte en afstammeling van de be roemde Schot William Wallace. Gedu rende de laatste wereldoorlog diende hy drie jaar in het leger. Hij was ïngedeeln bij de „Red Devils Airborne Division en werd onderscheiden met het Military Cross. Howard heeft gestudeerd aan de Royal Academy of Dramatic Ant. Na. zijn stcdie te hebben voltooid, heeft hij jaren lang uitsluitend toneel gespeeld. Zyn optre den in een groot aantal gevarieerde rol len in verschillende Londense thea ters deed hem een schat van ervaring opdoen met de grootste Engelse artist en. Tot de film ook deze zeer begaafde ac teur aan zich trok, Zijn eerste filmrol was in „The Way Ahead", terwyl hij zyn tweede kans kreeg in die film Weg naar de sterren" als commandant van een vliegveld. Zijn buitengewone vertol king in deze film werd opgemerkt door de „Cinegould", welke hem de hoofdrol in de voortreffelijke film „Brief Encoun ter'' toevertrouwde. Achtereenvolgens trad hij nog voor de filmcamera op in ,,I see a dark stranger", „Green for dan ger", „They made me a fugitive ..So well remembered" en „The Passionate Friends". Een nieuw hoogtepunt m zyn loopbaan bereikte hij wederom, toen bet lot hem samenbracht met Carol Reem. der wiens regie hij optxadl in „The Third Man". Trevor Howard houdt van filmen, niet omdat het spel voor de camera meer per soonlijke voldoening zou geven dan dat op de planken, maar omdat hij van veran dering en van reizen houdt Van jongsaf k+jL% ■■mmsfflmm Trevor Howard, wiens liefste wens het is, de titelrol te spelen in een film over het leven van Van Gogh. heeft hij een ingeboren neiging gehad voor het zwerversleven en de film geeft hem, meer nog dian het toneel, gelegen heid om aan die zucht naar zwerven te voldoen „Binnen een week zit tk op Ceylon vertrouwde hij ons geestdriftig toe. k heb, weer onder regie van Carol Reed, een rol gekregen in de film „The Out cast of the Isles" naar het gelijknamige boek van. Joseph Conrad. Het is een avontuurlijk reisverhaal in het Verre Oosten en ik speel er de rol van Hollander in. Er is zelfs een kleine kans, dat we ook in Indonesië, en wel op Bor neo, gaan filmen, maar zeker is dat n >g niet. Carol Reed heeft sinds „The Third Man" niet meer gefilmd en ik ben hem erg dankbaar, dat hij mij weer aan deze nieuwe film van hem laat meewerken. Tussen haakjes, heeft mijn laatste film „Clouded Yellow" al in Nederland ge draaid? Het is een „thriller" van het Rank-concern, waarin ik samenspeel met Jean Simmons. Ze is daarin een vrouw, die ten onrechte van moord! wordt be schuldigd en ik ben de geheime agent, die haar onschuld aan het licht brengt." „Wat er waar is van mijn plannen om onder regie van Herbert Wilcox de titel rol te spelen in een film over het leven van Van Gogh? Degenen, die dit be richt lanceerden, hebben wel de klok horen luiden, maar ze wisten niet, waar de klepel hing. Inderdaad, ik loop rond met plannen om de rol van Van Gogh in een fi-lm te spelen. Al lang. Maar tot nog toe zijn het niets dan wensdromen.' Ik heb een 'grote bewondering voor Van Gogh en ik Vil hem op het witte doek uitbeelden. Niet de schilder Van Gogh, maar de persoon, zijn leven en zijn gees telijke achtergrond, die hem maakten tot de grote schilder, die hij was. Maar ik heb nog niet eens een goede scenario schrijver. En Herbert Wilcox zal deze film in geen geval regisseren. Of ik al iemand op het oog heb? Ze ker heb ik dat. Ik zou er alles voor over hebben, als de Fransman Jean Renoir zich met de regie zou willen belasten. Dat is een buitengewoon knappe filmer en bovendien zelf de zoon van een schil der, zodat het schildersmilieu hem niet vreemd is. Maar zover is het allemaal nog lang niet. Eerst moet er nog heel wat gestudeerd en onderzocht worden om een volledig inzicht te krijgen in de persoonlijkheid en het karakter van Van Gogh. Ik had van myn bezoek aan Holland dolgraag gebruik gemaakt om een reisje naar de Hoge Veluwe te maken om er de Van Gogh-collectie te bekijken. Door de vele officiële en intieme ontvangsten is daar niets van terechtgekomen, maar ik kom vast en zeker nog eens naar Nederland terug". En dus was het met een ,.so long" en niet met een good-bye", dat we van Trevor Howard afscheid namen. Mudlark" tegelijkertijd even onderda nig en pijnlijk is als de diep afgenomen pet van een nieuwe jachtopziener voor een oude landedelman en ongeveer even inspirerend. De sensatie van deze Royal Film Show was, naast de verschijning van de hele koninklijke familie in het zwart, de aan wezigheid van vier vrouwelijke film sterren, die samen 189 oud zijn- Deze vier, die bewezen, dat het leven (en de kunst om zich goed te kleden) pas met 40 begint, waren Claudette Colbert (45), Gloria Swanson (52), Irene Dunne (46) en Marlène Dietrich (46). In een andere Londense bioscoop, het Palace Theatre, heeft van de week eveneens een première plaats gehad. Bij deze gelegenheid was de belangstelling niet minder groot, al ontbrak er de luister van koninklijke gasten aan. Ver toond werd de film „Bedevaart naar Fa- tima", een product van het Kaholieke Film-Instituut in Engeland. Verscheide ne vooraanstaande persoonlijkheden wa ren bij deze première aanwezig, o.a. mgr Godfrey, apostolisch-delegaat in Enge land en de Portugese ambassadeur, dr Ruy En-nes Ulrich met zijn echtgenote. Bovendien woonden velen, die door hun geldelijke bijdragen de productie van deze film mogelijk hadden gemaakt, de vertoning bij. Naar men ons meldt, kenmerkt de film zich door een buitengewoon fraaie fotografie. Na jaren van proefnemingen en be langenstrijd heeft Nederland dan ook eindelijk het voorrecht om de lange- speelduurgramofoonplaat in Ieders be reik te kunnen stellen. Want ongetwijfeld is het een voorrecht een muziekwerk on onderbroken te kunnen beluisteren, ook al gaat dit via de mechanische weergave van de gramofoon. Tot dusver moest ter wille van een technische aangelegenheid als het ruimte oppervlak van een gramofoonplaat en de grove insnijding een muziekstuk in „étappen" worden beluisterd. Het werd, 'naar gelang de lengte van voornamelijk symphonische werken, gehalveerd, ge vierendeeld en (bij de symphonieën uit de romantische tijd bijvoorbeeld) zelfs ge decimeerd. Zodoende gebeurde het dat men onop houdelijk en op de meest ongelegen ogenblikken de draad van een sympho nische of koor-compositie moest af breken. In de Verenigde Staten is sinds vele Advertentie brengen sfeer in Uw hnis. Thans tegen billijke prijzen een uitgelezen collectie voor tafel en salon. Vierkanten Shirar. vanaf f 98.- Vraagt zichtzending ▼/h. TOORENBURG DAMME Nieuwe Binnenweg 34Ü t/o Plantsoen Rotterdam - Telefoon 34136 Londen heeft weer zijn jaarlijkse Royal Film Show gehad. Maandag was het de grote avond en meer dan drie duizend mensen stonden in de stromen de regen voor het Empire op Leicester- square te wachten om de komst van de koning en koningin en de filmster ren gade te slaan. Toen de koningin het reusachtige theater betrad, bood de 11-jarige Andrew Ray met keurig gekamde haren en in een net Eton-pakje gestoken, haar een ruiker bloemen aan. Enkele ogenblikken later zag <Je koninklijke familie hem o-p het witte doek in de lompen, die hij als straatbengel in de titelrol van „The Mudlark" draagt. De koning keek de overvolle foyer rond en vroeg: „Bent u uitverkocht?" „We moeten ze met tientallen wegstu ren", luidde het antwoord. „Prachtig", glimlachte de koning en §lng de zaal binnen om zijn plaats in te nemen. Prinses Elizabeth kreeg een ruiker van het 12-jarige fümspeelstertje Janette Scott. Zij en prinses Margaret droegen evenals de koningin, zwarte robes ten teken van rouw over de dood van ko ning George V van Zweden. Tien minuten na het begm van de film hield het deftige Engelse Publiek verschrikt de adem in toen Edward Highy in de rol van de schildwacht van konin gin Victoria prak als ,.de Koningin van de hele bliksemse boel". Maar de ko ning en koningin in hun loge lachten en de drieduizend toeschouwers, die tot 25 guineas voor een plaats hadden be taald, slaakten een zucht van verlich ting en nestelden zich behaaglijk m hup stoelen om van de film te genieten. Met betrekking tot de film zelf werkt de Engelse filmjournalist Leonard Mos- ley op: „Als een Amerikaanse film maatschappij een film maakt over de Britse koninklijke familie, krijg ik al tijd de indruik, dat ze de camera met fin Advertentie tntA 0 t A S> x Eu welen handschoenen bedienen, de acteurs fluisterend hun instructies ge ven en gezamenlijk een kniebuiging maken, telkens als in de dialoog mel ding wordt gemaakt van De Troon. De film is dan ook in alle opzichten een waardig en soms ontroerend huldebe toon aan een grote Koningin en aan het Britse volk. Daarom voel ik me een schurk, wanneer ik beweer, dat „The Deze week eens een patroon voor de jongens van 2 tot 13 jaar. De korte broek kan met een riem ge dragen worden, of met knoopsgaten op de blouse geknoopt. De blouse is van voren glad met een zak aan een kant. Het beleg wordt naar boven geslagen, de blouse kan open en dicht gedragen worden. Op de rug valt een platte plooi onder een smal schouderstuk uit. Het schouder stuk kan men het beste dubbel nemen. De mouw is van onderen met een manchet afgewerkt. Het patroon is verkrijgbaar a 1 0.50 voor de leeftijd van 2-3 4-5 6-7 8-9 10-1112-13 j. Ben. stof 0.35 0.40 0.45 0.50 0.55 0.60 m. van 130 cm breed voor de broek Ben. stof 1.00 1.15 1.30 1.45 1.60 1.75 m. van 30 cm breed voor de blouse Plak aan de ADRESZIJDE van een briefkaart naast en behalve de FRAN KEERZEGEL het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zendt deze aan: ATELIER CROON - BEATRIJSSTRAAT 4 - ROTTERDAM Schrijf aan de andere zijde, duidelijk, naam - adres - woonplaats - nummer (staat onder de afbeelding) en maat van het gewenste model. Plak nooit meer dan f 1.— op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waardeloos. De patronen kunnen ook per giro worden besteld en betaald, n.l. op giro nummer 2 7 1 2 9 1 eveneens ten name van Atelier Croon te Rotterdam. maanden een atrijd op leven en dood tussen de gramofoonmaatschappijen gaande, waartussen de met grote voor raden bezette détailhandel geklemd zit, om de drie systemen van langzame, iets vluggere en matig snelle rotatie van gramofoonplaten en -machines ingang te doen vinden, een strijd waardoor één derde der gramofoonhandelaren daar ginds bankroet is gegaan. Dit gevaar is ook voor ons land niet zo denkbeeldig, want de „Long-Playing"- plaat door Decca thans gelanceerd, brengt niet minder dan een revolutie op het gebied der gramofoonplatenproduc- tie. Deze maatschappij heeft eindelijk een plausibele oplossing gevonden om muziek zonder onderbreking te beluis teren. Platen van een half uur speelduur brengen nu de mogelijkheid om een der langste delen uit een orkestwerk zoals uit Mahler's of Bruckner's symphonieën als één doorlopende muziekstroom te ge nieten. By beknoptere symphonieën gelijk van Haydn en Mozart is het zelfs mogelijk een geheel werk de drie of vier delen dus waaruit iedere symphonie naar klas siek voorbeeld is opgebouwd zonder enige manipulatie van platenverwisse- ling weer te geven. Dit alles is nu technisch verwezenlykt op een plaat van normale grootte (30 c.m.) maar die door een veel fynere groef het aantal toeren enige malen ver menigvuldigt. Ook vroeger heeft men reeds platen gekend van grotere speel duur die onhandig groot van model wer den omdat ze dezelfde groef als de oude platen bezaten. Het technische principe is dus verfynd geworden en het gevolg is dat voor het afdraaien een langzamer dan gewooniyk lopende gramofoon nood- zakeiyk is, waartoe Decca twee modellen heeft ontworpen, één n.l. om in ver binding met de radio en pick-up te ge bruiken en de ander onafhankelijk daar van. Doordat verschillende snelheden door middel van een knopje te regelen zijn, is het op beide apparaten ook mo gelijk oude platen te doen spelen. Een ander voordeel van deze „L.P.- platen" Is dat ze onbreekbaar zyn, ge maakt als ze zyn van „vinylite" dat het beste als „nylon-plastic" kan worden gedetermineerd. Hierdoor is ook het vaak hinderiyk ruisen by het spelen van gramofoonplaten tot een minimum be perkt. Evenwel zyn de nieuwe platen zó gevoelig voor stof dat men hiervoor meer dan gewone voorzorgsmaatregelen moet nemen. Tot dusver zyn nog slechts enkele werken uit het klassiek repertoire, zoals van Bach, Beethoven, Haydn, Brahms, Berlioz en Tschaikowsky op de L.P. platen vastgelegd. Doch de tijd zal hier In een spoedig merkbare behoefte, snel voorzien. M. M. Ook de chef van de afdeling paspoorten van de gemeentesecretarie te Amsterdam kop de politierechter geen duidelijk beeld geven. Wel achtte hij het algemeen be kend onder het publiek, dat de verstrek king van een paspoort een gunst is. De verdachte verklaarde ervan over tuigd te zijn geweesl, dat het paspoort zijn eigendom was. Hij had het aan een ex-polttieke delinquent willen geven, die er geen kon krijgen. Deze zou naar Zuid- Amerika emigreren en dan het paspoort terugsturen. Conform de eis van het openbaar ministerie verwees de politierechter do zaak naar de meervoudige kamer. Wie is de eigenaar van een Neder lands paspoort, de houder of de Staat der Nederlanden? Deze vraag kreeg gisteren de Amster damse politierechter, mr L. de Blécourt. te behandelen. De verdachte had zijn paspoort aan een ander willen geven en deswege was hem verduistering ten laste gelegd. Mr De Blécourt zeide, pas sedert enkele jaren te weten, dat het paspoort te allen tijde is en blijft het eigendom van de Staat. Ner gens echter in het paspoort is een mede deling te vinden, waarin dit is vermeld. Wel kan de houder slechts tegen inwisse ling van het oude een nieuw verkrijgen en moet hij bij vermissing onverwijld aangifte doen. Maar daar blijft het bij. Maatschappij Zeebad Zandvoort. In Zandvoort werd opgericht de Naaml. Ven nootschap „Maatschappy Zeebad Zand voort". Het doel is de exploitatie van hotels, cafê's, restaurants, badbedrtjven en aanverwante Inrichtingen en bedrijven. Noodwet-Drees. Op 1 October J.l. profiteerden 414.196 personen van de Noodwet-Drees en wel 107.948 echtparen, 129.458 alleenstaande vrouwen en 68.842 alleenstaande mannen. Schiphol. De langste startbaan op Schiphol, waarvan de lengte en breedte overeenkomt met die van de roeibaan in het Amsterdamse Bos (60 M. breed en i 2150 M. lang), is gisteren in versterkte en verbrede vorm weer in gebruik genomen. H. T>. Louwes. Op 24 November a.s. zal in Den Haag een bijeenkomst wor den gehouden door bet Kon. Ned. Land bouw Comité Op deze vergadering zal de heer H. D.' Louwes aftreden als voor zitter. Diamanten en gouden doctoraat. Twee afgestudeerden van de Leidse Universiteit vieren feest. Op 10 Novem ber is het voor de heer J. J. Hagen uit Leiden zestig jaar geleden dat hij promo veerde In de rechtswetenschappen. Vijftig jaar geleden slaagde de heer Bonn uit Den Haag hier ook in. Chef voor punt 4-program. Nelson Rockefeller, kleinzoon van de multi-mil- lionnair John. D. Rockefeller zal chef zijn voor het „punt-vier-program". het Amerikaanse plan voor hulp aan ten achter gebleven gebieden, zo heeft pre sident Truman medegedeeld. Rockefeller was assistent-minister voor Inter-Ameri- kaanse aangelegenheden gedurende de oorlog Hij diende in 1945 zijn ontslag in. V. S. zenden luchtdoel naar Engeland. De V. S. zullen tegen de winter vier eenheden luchtdoelgeschut naar Engeland zenden „ter eventuele beveiliging van de aldaar gestationneerde Amerikaanse lucht strijdkrachten". Dit is de eerste maal sedert de oorlog, dat Washington land strijdkrachten zendt naar Engeland, waar de vijf door Amerikanen gebruikte bases tot nu toe zonder luchtverdediging waren. Tito feliciteert Truman. Maarschalk Tito van Joegoslavië heeft president Tru man gelukgewenst met „de ontsnapping aan de mislukte terroristische aanslag op uw persoon". De Amerikaanse communis tische partij heeft verklaard „diep ge schokt te zijn" door de aanslag-poging. „Zoals bekend, veroordeelt de communis tische partij alle daden van geweld en terreur", wordt in de verklaring beweerd. Rust in Porto Rico weergekeerd. Sinds Donderdagavond zijn tn Porto Rico geen ongeregeldheden meer voorgevallen. Volgens de officiële gegevens zijn bij de korte maar krachtige opstand 27 personen om het leven gekomen en 41 gewond geraakt. 224 Personen, o.w. nationalis tische en communistische leiders, zijn In voorlopige hechtenis genomen. Prinses Elizabeth naar Griekenland. Naar te Londen vernomen ww!Fï»>w- prinses Elizabeth van Engeland en h^ar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, in December een niet-officieel bezoek bren gen aan Griekenland. Nieuwe Griekse regering. Sophocles Venizelos heeft een nieuwe Griekse rege ring samengesteld, welke gistermorgen reeds beëdigd is. Het staat nog niet vast. dat de nieuwe regering de noodzakelijke meerderheid zal krijgen, als zij begin volgende week voor het parlement komt. Prins Albert naar Zweden. De tweeda zoon van koning Leopold van België, prins Albert, zal de koning en da koninklijke prins Boudewtjn vertegen woordigen bij de begrafenisplechtigheden van koning Gustaaf de vijfde van Zweden. ROMANBIJVOEGSEL KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE. Laurence Workman, een Jong inge nieur, heeft een belangrijke uitvinding gedaan op het gebied van ^vliegtuig motoren, welke uitvinding hij aan de Britse regering wil verkopen. Lr zyu echter nog andere gegadigden, zoals John Bedford en „abbé" Bremend. vrienden van Herbert Armadale een grootindustrieel en broer van Lauren ce's vroegere werkgever die enige tekeningen betreffende de uitvinding weten te stelen. Laurence, die op her buitenverblijf van Armadale te logeren is gevraagd, heeft er geen vermoeden van dat Paul Sabatier, een Frans ge leerde, hard bezig is de gestolen teke ningen te bestuderen. Hij vordert echter niet snel genoeg en John Bedford geeft Lilian De Comosne, een nicht van Ar madale, opdracht Workman voor zich te winnen om Laurence op deze wijze in zijn macht te krijgen. 7) Op een goede dag, ongeveer tien dagen na Laurence's komst op Hurstdene, sic 1- de Lilian voor met de wagen een tocht te maken door Kent. Zij zouden langs een zeer grote omweg naar Canterbury gaan, daar de lunch gebruiken en lange een andere weg, te gen de tijd voor het diner, weer naar huis terugkeren. Laurence nam dat voor stel met grote blijdschap aan en stelde voor, dat Brémond hen zou vergezellen op clie tocht, daar deze zo heel veel van de oude kathedraalstad scheen te weten. Maar Brémond verklaarde, dat hij zich tot. zijn spijt genoodzaakt zag, die dag thuis te blijven, daar hij de laatste tijd zijn correspondentie een weinig had ver waarloosd en die juist die dag in gereed heid had willen brengen. En zo geschied haar kamer. Zij wilde Laurence niet ont vangen. Nadat Charty hem gepasseerd was, waren Lilian en Laurence verder gewan deld en tegen lunchtijd teruggekeerd naar het hotel, waar zij hun wagen had den ondergebracht. Daar bemerkte hij, dat hy ongeveer drie kwartier over had en hij kreeg een schitterende invaL Toen ik hier in Canterbury was, vertelde hy Lilian, heb ik een buiten meisje leren kennen Ondanks al haar pogingen om hem ge heel uit haar gedachten te zetten, had Charitv dikwijls aan Laurence moeten gewoon aardig denken nadat hü naar Hurstdene was wier oom de eigenaar is van „De drie vertrokken. Zij bemerkte, dat zij maar reizigers", waar mij myn tekeningen steeds zijn knap gelaat voor zich zag, zijn aangename stem hoorde, op ogenblikken, dat haar geest heel andere bezigheden behoorde te hebben en daarover maakte zy zich ernstige verwijten. Die man was nog heel erg jong, vertelde zij zichzelf, en de openhartige woorden van verering en bewondering, welke hy gesproken had, waren opgeweld uit het hart van een kind. En toch was er iets geweest in zyn hou ding, waaruit zij had menen te mogen opmaken, dat zy niet helemaal onver schillig voor hem was. Hoe verlangend was hy bijvoorbeeld geweest om haar in Londen eens te komen opzoeken. Mis schien. maai' toen zij zover gekomen was met haar gedachten vertelde zij zichzelf, dat zy niet aan zulke dingen mocht denken Maar Carity wist niet, dat gedachten en gevoelens niet zo gemakkelijk te contro leren zyn, als men wel denkt en juist op het ogenblik, dat zij Laurence en Lilian ontmoette, dacht zij aan hem. Zy dacht er aan, dat zij naast hem nog niet zo heel lang geleden door diezelfde straat had gewandeld hoe hij haar ver teld had, dat zij voorbestemd waren ge- geweest, elkaar t£ ontmoeten en zijn ver warring toen hij de gelagkamer was binnengetreden. En, echte vrouw, als zij was, had Cha rity al die dingen aangehoord met een eigenaardige ontroering. En juist aan al die dingen liep zij te denken, toen zy die twee mensen op straat ontmoette. Een enkele blik op Lilian Delomosne vertelde haar, dat zij hier stond tegenover een reizigers", waar mij myn werden ontstolen. Lilian keek hem vragend aan. Ja, ginig hy voort, en het merk waardigste was, dat zy typiste is by Her- bert Armadale's secretaris in Londen. Lilian stak de oren op. Is zy in dienst van Whitworth? Zij heeft mij zyn naam niet ge noemd, antwoordde Laurence. Zij en haar oom zyn destijds heel erg goed voor my geweest. En ik kreeg zoëven het idee, haar te verzoeken ons gezel schap te houden bij de lunch. Een ogenblik wist Lilian Delomosne niet of zy in lachen zou moeten uitbar sten of niet. Daar haalde een jongeman het in zijn hoofd om, op een ogenblik, dat hij helemaal alleen met haar uit was en met haar zou gaan lunchen, een andere jongedame er bij te halen. Zij glimlachte, maar Laurence staarde door het venster naar buiten. Waarom gaat u het haar dan niet vragen? vroeg zij. O, als u er niet om geeft een ogen blikje alleen te blijven, zal .ik het gaan vragen. Dat is toch wel beleefd, is het de het dat de twee jonge mensen weer schoonheid. Zy boog het hoofd en Lep geheelalleen een auto-tocht gingen ma- i haastig voorby, daar zy niet wilde, dat ken Lilian, gestoken in een buitenge woon bekoorlijk kleedje, knapper en le vendiger dan ooit. Nog vóór de middag bereikten zij Can terbury en na de wagen in een garage te hebben ondergebracht, trokken zij te voet door de straten van de oude stad. Laurence was, als gewoonlijk, een en al attentie voor zijn bevallige reisgenote, wier schoonheid allerwegen de aandacht trok. Hij was zo druk met haar in ge sprek, dat hij niets bemerkte van Chari- haastig voorbij Laurence haar zou zien. En toen zij klaar was met haar boodschappen, keerde zij zo spoedig mogelijk naar huis, boos op zichzelf, omdat alleen het feit. dat zij hem gezien had, haar hart sneller had doen kloppen. Zij was nog niet helemaal tot kalmte gekomen, toen zij Laurence met vlugge schreden over het geplaveide erf in de richting van de gelagkamer zag aankomen. Zonder zich een ogenblik te bedenken, en de omstandigheid zege nend, dat haar oom iemand in dienst had tv w'rav die op een gegeven ogenblik i genomen, die in de gelagkamer zou bedie- recht voor hem stond. nen voor enkele dagen vluchtte zij naar m- Ja, natuurlijk. Ik weet zeker, dat zij het heel erg op prijs zal stellen. Het is een buitengewoon lief mels^r Ik ben van plan, haar in Londen ook nog eens op te zoeken. Maar als u zo goea wilt zijn, even te wachten, ga ik naar halen. Met vlugge schreden verdween hij in de richting van „De drie reizigers", door door Lilian Delomosne met een eigen aardige blik nagestaard. Nadat hij om de hoek uit het gezicht verdwenen was, stond zij uit haar stoel op en bekeek zichzelf in een spiegel. Met een licht schouderophalen ging zij weer zitten en wachtte geduldig op de komst van Lau rence met zijn uitverkorene. Doch na verloop van tien minuten keerde de jongeman terug, zonder meis je, met een verwonderde uitdrukking op het gelaat. Zullen wc niet de eer genieten? vroeg Lilian. Hij schudde het hoofd. Neen, antwoordde hij, Zij ziet er helemaal niet uit als een meisje, dat daar last van zou hebben, maar zij liet zeggen, dat zij vreselijke hoofdpijn hadt Iedere vrouw heeft zo nu en dan wel eens hoofdpijn. Zij was zó ziek, dat ze mij niet te woord kon staan, Dan moet het wel heel erg geweest zijn. Ti -u j Ja, het spijt me erg. Ik had zo graag gewild, dat u haar had kennen. Op dat moment trad de kellner binnen met de eerste gangen van de lunch. hoofdstuk 11 Tegen vijf uur zaten Lilian Delomosne en haar begeleider die middag in een van die ouderwetse uitspanningen, langs de weg naar Canterbury, thee te drinken. Hoewel zij n*e' meer dan een half uur verwijderd waren van Hurstdene en men hun daar 'n éie uitspanning niets anders zou kunnen voorzetten dan thee met geroosterd brood en eigenge maakte jam, had Laurence er beslist op gestaan, daar thee te gaan drinken. Het zou een volmaakt einde zijn van een heerlijke dag, vertelde hij haar, als zij nu nog thee zouden drinken op de veran da van een ouderwetse uitspanning. En Lilian had hem zijn zin gegeven, zoals men dat een kind doe». Het is een heerlijke dag geweest, merkte Laurence op. toen zij thee zaten te drinken uit de oude porseleinen kop jes. Een feestdag Ondanks het feit- dat u die dame van „De drie reizigers" niet hebt kunnen bewegen ,aan te zitten aan onze lunch? - Dat speet me natuurlijk wel een beetje, zei Laurence openhartig. Ik weet zeker, dat zij m uw smaak gevallen zou zijn. Waarom? Omdat Omdat zij in uw smaak gevallen is? Ja, dat is zovertelde hij haar onbevangen, En u was van plan, haar in Londen een bezoek te brengen, nietwaar? Ja, dat heb ik haar beloofd- Heeft zij het u dan gevraagd? Wel neen. Ik heb haar toestemming gevraagd. Lilian Delomosne keek hem zonderling Het zijn goede, eerlijke, eenvoudige mensen, verdedigde hij zijn standpunt. Ja, dat zullen de mensen van deze hergerg ook wel zijn, antwoordde zy, maar dat houdt nog niet in, dat u vriendschap met hen moet sluiten. U Is toch iemand met. een doel voor ogen. Ja natuurlijk! Dan moet u uw vrienden zoeken on der de mensen, die in staat zijn u te helpen. Mensen met geld en mensen van invloed, die u de behulpzame hand kun- nen bieden. Mensen, die u kunnen bijstaan bij het voltooien van uw werk. Laurence staarde dromerig voor zich uit over de rozentuin. Mijn werk mompelde hij, alsof dat de enige woorden waren, die tot hem waren doorgedrongen. Ja, ik moet aan het werk gaan. Mijn vacantie heeft al veel te lang geduurd. Morgen moet er een eind komen aan mijn verblijf op Hurstdene en ga ik naar Londen. Lilian Delomosne schonk nog wat thee voor zichzelf in en keek aandachtig wat gaat u daar dan doen? vroeg Z1J_ Mijn uitvinding voltooien, totdat er niets meer aan te verbeteren is. Is die uitvinding dan nog niet vol tooid? Ja zij is reeds voor alle doeleinden geschikt. Maar aan zulke dingen is al tijd nog veel te verbeteren. En de verbeteringen eisen zeker tyd en_feik'heb tijd in overvloed en zonder SiQXl Hoorde ik u niet zeggen, dat zij ty piste is of zo iets? ja typiste bij de secretaris van m!^hEnr hMr wm0'is hotelhouder, eige naar van „De drie reizigers? Ja, een heel origineel type. met dat soort mensen, zei ze nu en haar Maar u moet zich toch niet inlaten lippen krulden zich een beetje verach telijk. U met uw grootóe plannen Laurence voelde, dat hij een kleur kreeg en hij wist heus niet waarom. Er was iets in Lilians stem, dat hem tegelijk warm en koud maakte. geld ben ik ook niet. Lilian speelde' nu met haar lepeltje. En stel nu eens voor, dat de man die uw tekening gestolen heeft, daar uit zo veel belangrijks is te weten geko men, dat hij de hele uitvinding kaa re construeren en eerder dan u met de uit vinding op de proppen komt? Laurence zag peinzend voor zich uit. Ik zal u zeggen, zei hij eindelijk dat ik iedere dag meer zekerheid krijg, dat de dief van mijn tekeningen, 't geheim niet zal vinden. Uit mijn tekeningen kan hij natuurlijk wel opmaken, in welke richting ik wil, maar t vitale van het hele geval, laat ik zeggen 't hart van mijn uitvinding, zal hij nimmer vinden. Daarvan ben ik vrij overtuigd en daarom maak ik me ook niet ongerust. Maar er zijn zeer knappe mannen in de wereld, meende Lilian hem m herinnering te moeten brengen. Stel u eens voor, dat zij het wel zouden vinden en dat zij eerder met de uitvinding naar de Engelse regering gaan dan u. dan? Niet zonder bedoeling had zy woorden gesproken en aan he van zijn gelaat zag zy, dat zy doel trot Dat zou heel erg zyn, zei hij pern zend In dat geval ja? drong zij bemoedigend aan. Ja dat geval, ging hij voort, zou het mij heel moeilijk vallen, aan te tonen, dat die uitvinding mijn eigendom is. Mijn woord zou niet meer waarde hebben dan het woord van de dief. Hij keek nu zó ontsteld en was zó bleek geworden, dat Lilian de opwelling voelde, hem alles te vertellen, zonder te denken aan de mogelijke gevolgen. Maar toen dacht zij aan de harde ogen van John Bedford en die opwelling werd in de kiem gesmoord. Dat gevaar is inderdaad niet denk beeldig, ging zij voort, en daarom zou u er, geloof ik. goed aan doen, als u het Voorstel aannam, dat John Bedford u gisteren uit naam van de firma gedaan heeft. Want de vorige dag had Bedford hem, in tegenwoordigheid van Armadale, een voorstel gedaan, dat inderdaad schitte rend te noemen was. Het was een voor stel, dat iedere ingenieur van Laurence's leeftijd met grote dankbaarheid aan vaard zou hebben. En Laurence had om bedenktijd gevraagd. Hij keek Lilian scherp aan, toen ze hem die raad gaf, maar zij hield haar ogen op haar kopje gericht. Waarom? vroeg hij eindelijk. Waarom? Omdat u dan een heel mooie positie zou bekleden. Maar ik wil mijn uitvinding vol tooien. U zou toch genoeg vrije tijd hebben? Ik was van plan een laboratorium in te richten om daar op mijn gemaa te gaan werken. Ik zou zo zeggen, dat de firma Armadale de aangewezen mensen heeft om u daarbij behulpzaam te zijn. Ja, dat is waar. Daar zou ik eens over kunnen denken. Hij staarde, in gedachten verzonken, voor zich uit. Waarom', vroeg hij eindelijk, raadt u mij aan, dat voorstel aan te nemen? Ze keek hem kalm aan, maar in haar ogen lag een uitdrukking, welke zijn hart sneller deed kloppen. Omdat het in 't belang zou zijn van uw toekomst. Heeft mijn toekomst voor u dan enige betekenis? Lilian sloeg haar ogen neer en be gon weer te spelen met haar lepeltje. Ik stel veel belang in u antwoordde zij. Ik zou graag willen, dat u carrière maakt. Men wenst zijn vrienden immers altijd het beste. Beschouwt u mij dan als een vriend? Ja, dat zou ik tenminste gaarne doen. Ik heb niet veel yriervden' Laurence bleef haar enige tijd aan kijken zonder iets te zeggen. Maar plot- seling trok hij zijn schouders naar ach teren en in zijn ogen kwam een zonder- ling licht Met een vlugge beweging stond hij uit zijn stoel op. Kom, zei hij bruusk. Wc gaan naar huis. Vanavond zal ik dat voorstel aan nemen en morgen ga ik aan het werk. Zij volgde hem naar de wagen, niet ?e ®r, v,anaar eigen gevoelens Maar toch han zij die eerste ronde gewonnen. Voor de rest van de tocht was Laurence v.°°r doen, buitengewoon stil en in zichzelf gekeerd en Lilian deed geen het gesprek gaande te houden. Zij zelf had genoeg dingen om over na te denken. Diezelfde avond, een half uur voor het diner, trof John Bedfort haar alleen. Kom mee naar de serre, zei hij. Ik moet je spreken. Ze gaf gehoor aan zijn bevel, wetend, dat het hoogst gevaarlijk zou zijn, zich daartegen te verzetten. Hij ging haar voor naar een deel van de afgesloten serre, vanwaar zij iedereen konden zien nade ren terwijl zij geen kans liepen, dat iemand hun woorden kon horen. Na een sigaret te hebben aangestoken, keek John haar scherp aan. Ik hoop, dat je vandaag van de ge legenheid gebruik hebt gemaakt, zei hij. Op een dag kan men veel doen. Ik geloof, dat u tevreden kunt zijn, antwoordde zij koel. Aha! Heb je hem weten over te halen7 Om dat aanbod aan te nemen? Ja! Nog voorwaarden gesteld? Ik geloof, dat hij er op zal staan, dat men een laboratorium voor hem inricht. Daar wil hij zijn uitvinding voltooien, geloof ik. John scheen even na te denken. Goed! Daarin zullen we hem zijn zin wel geven. Dat zou ik u inderdaad aanraden. Hij staat er beslist op. Nog iets anders? Neen. Dat is te zeggen, ik weet niet, of het van enige betekenis is. maar hij is er van overtuigd, dat de man, die zijn tekeningen gestolen heeft, nooit achter zijn geheim kan komen. O, zei Bedford, terwijl hy zijn siga ret wegwierp. N,u' ™.e gullen zien. Hierna verwijderde zich. Wacht eens even! riep het meisje hem na. John keek even over zijn schouder en scheen er niet veel voor te voelen, de drie stappen weer terug te komen Maar in haar ogen zag hij iets, dat hem van gedachten deed veranderen. Wat is er? Heb ik nu- alles gedaan, wat er voor mij te doen is? vroeg zij. Ik - - ik wil er nu niets meer mee te maken hebben. John lachte bitter en koek haar pein zend aan Uit de vaas nam zij een mooie bloem, die zij peinzend uit elkaar trok. Wat voor nut heeft het, zo'n mooie bloem kapot te maken? vroeg hij ter gend En of je nog meer voor me moet doen? Zeker! Als de tijd gekomen is, zal ik het je wel zeggen. Hij wendde zich om en wilde weer heengaan. En mijn beloning dan? Dat kan je gerust aan mij overlaten. Er is maar één ding, waarmee je mij kunt betalen, barstte zij uit, maar met 'n handgebaar legde hij haar het zwijgen op. Neen, zei hij. Nog niet, in geen ge val! Als mijn tijd gekomen is.misschien. Niet eerder. Een ogenblik staarde Lilian Delomosne hem aan, zonder een woord uit te bren gen. Daarna kneep zij, wat er nog van de bloem over was, samen tot een vorme loze massa, smeet die voor haar voeten op de grond en zette er haar voeten op. Ik wou, dat ik jou zo kon vernie tigen! siste zij, O, kon ik dat maar! Dat wil ik graag geloven, maar dat kan je niet, antwoordde hij spottend. Wat er in dit spel vernietigd moet wor den, zal ik wel doen Trakteer me alsje blieft weer niet op dergelijke voorstel lingen. Maar waarom kwelt U me dan toch zo? Waarom heb jij mij enige tijd gele den zo gekweld?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4