I Nog meer Chinese troepen naar Korea V.N.-legers moeten worden vast gehouden en uitgeput om het meesterschap in de lucht Strijd '"Vv.v België leverde wapens aan communistisch China Twee kinderen (10 en levend verbrand 1 jaar) Sclieveningse logger werd door Engelsman geramd Het schip zonk maar bemanning behouden Voor gepensionneerden in nood G OOK RIJVERS IS PROF! ONG Millioenenspel in de Kamer voor oudjes en gepensionneerden v Ouderdomsvoorziening met gemengde regeling van premies en Staats- bijdragen in het verschiet Woensdag 8 November 1950 DAÓ3LAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN r' MH Zware beschuldigingen ingebracht tegen fabrikanten r Min. van Financiën Geen aftrek van eigen inkomsten Compensatie voor buur- verhoging voor ouden van dagen? LAGEN De „Zuiderkruis" in Aden Boekhouder fingeerde roof-overval "N Hij speelt niet tegen België J WEERBERICHT Geen actie op grote schaal LIN PIAO MET TWAALF LEGERS AAN DE KOREAANSE GRENS VADER WIST 4-JARIG dochtertje te redden Schipper Rog vertelt wordt Pater Capucijn Eens maar nooit weer Engelse verklaringen ZO EENVOUDIG IS 'T NIET Hij had een kastekort van f1600 De verwachting, geldig van heden- tot morgen avond luidt: Vara vond en vannacht: zachter, regen en langs de kust een krachtige tot harde en in het .bin nenland een krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Morgen overdag: wisselend bewolkt met hier en daar ehkele buien, voornamelijk in het Noorden van het laind. Aanvankelijk krachtige, later langs de kust een harde tot stormachtige 16.59 uur; maan op 7.12 uur, onder 16.16 uur. Zziid w-ytelijke wind. Ongeveer dezelfde tem- peiatuur ais /acvi-aag. Donderdag 9 November: Zon op 7.48 uur, onder NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag zijn de Britse en Amerikaanse troepen, die gelegerd waren bij het bruggehoofd over de Tsjongtsjon, in Noord-West-Korea, voorzichtig opgerukt, pogend contact te maken met de communistische troepen, die in de naclit van Maandag op Dinsdag plotseling zijn teruggetrokken. Ten Oosten van deze troepen, in het midden van de geallieerde verdedi gingslinie rondom Andjoe, had de Amerikaanse tweede divisie hevige aanvallen te doorstaan. Deze aanvallen der communistische troepen, die ongeveer 20 km. ten Zuid-Oosten van Toktsjon werden uitgevoerd, zijn afgeslagen. De troepen, die de nieuwe geallieerde verdedigingslinie de „MacArthur-linie" bezet houden, zijn opnieuw met een Amerikaanse divisie versterkt. Gemeld wordt, dat een gestadige stroom van voor de Noord-Koreanen bestemde Chinese versterkingen de Jaloe blijft over steken. Zowel de verbonden troepen als de Noord-Koreanen schijnen zich thans aan te gorden voor nieuwe aanvallen. Zo communistisch China in de oorlog in Korea tussenbeide is gekomen, dan i8 dat niet alleen om de waterkracht-centrales, die voor de Mands- joerijse industrie van levensbelang zijn, te verdedigen, maar vooral om de troepen der V.N. te binden in een kostbare uitputtingsoorlog tijdens de harde en langdurige Noordkoreaanse winter, zo verklaren militaire kringen der Verenigde Naties te Tokio. langs de Noordelijke oever van de Jaloe staan opgesteld, zouden dus 300 400.000 man sterk zijn, en deze cijfers worden door de militaire kringen te Tokio als heel bescheiden beschouwd. Hoewel het feit, dat generaal Lin Piao sün leger langs de Jaloe heeft samen getrokken, er op wijst, dat communistisch China meer verwijderde en belangrijke doelen op het oog heeft, behoeft men volgens deze kringen echter geenszins aan te nemen, dat communistisch China de bedoeling zou hebben zich ten volle en op grote schaal in de Koreaanse strijd te mengen of dat het een groot offensief zou voorbereiden om de strijdkrachten der Verenigde Naties over de 38ste breedte graad of zelfs in zee te drijven Daartoe Is de voorbereiding niet toereikend. Dezelfde militaire kringen merken op, dat China thans niet in staat is de supre matie in de lucht aan de Verenigde Staten te ontnemen, tenzij het een ruime hulp ontvangt van de Sovjet-Unie. Zij wijzen erop, dat de strijd in Korea duidelijk heeft aangetoond dat de oorlog «mmógelijh gewonnen kan worden, indien men niet het overwicht in de lucht heeft. Het eerste doel van de Chinese comma Volgens uit deze kringen ontvangen be richten, bevinden zich thans 10 12 com munistische legers, onder het opperbevel van de bekende generaal Lin Piao, tussen de grensstad Antoeng, aan de monding van de Jaloe en de reusachtige stuwdam men van Soepoeng, 80 km. meer stroom opwaarts. Deze troepen vormen het vierde veld leger van Lin Piao, het best uitgeruste en geoefende Chinese communistische leger. Men verneemt uit dezelfde bron. dat het gros van deze troepen zich aan de noordelijke oever van de Jaloe op houdt en dat zij overeenkomstig de ge bruikelijke voorzichtigheid van Lin Piao langzaam naar Noord Korea worden over gebracht om haar te vrijwaren voor aan vallen van de luchtmacht der V. N. die onbetwist meester is in de lucht. De grootste concentratie van Chinese troepen heeft plaats ten westen van An toeng, waar zich ten minste drie legers bevinden. Meer naar teshts en dichter bij. de spoorweg DolantoengMoekden be vinden zich twee andere legers, aan de °®ver van de Jaloe, en nog 'n ander houdt in het Mandsjoerijse binnenland ge- M op te rukken. Meer naar het Westen, ln de streek van de spoorweg naar Soepoengdong. een stad aan de voet van jje Soepoengstuwdammen, "in legers van Lin Piao samengetrokken, waarachter zich ook nog weer een derde leger bevindt. Elk Chinees communistisch leger om vat drie divisies van eik ïo.ooo man. De strijdkrachten van generaal Lin Piao, die Amerikaanse strijdkrachten in Noord- Korea te immobiliseren om ze te beletten Korea te verlaten en in Azië of in Euroaa de militaire kracht van de Westelijke mogendheden te versterken. Dezelfde militaire kringen menen, dat de strijdmachten van generaal Lin Piao, eens over de Jaloe, de strijdkrachten van de Verenigde Naties veel last kunnen be rokkenen. Zij herinneren er aan, dat het beroemde leger van Lin Piao, na de capitulatie van Japan, in 1945 naar Mandsjoerije is getrokken en een grote hoeveelheid Japanse wapens, vooral ver scheidene stukken artillerie, heeft buit gemaakt. Voorts heeft het leger van Lin Piao de hand gelegd op het grootste gedeelte van het Amerikaanse materieel waarmede het leger van de nationalistische generaal Toe Li-Min in Mandsjoerije was uitgerust. Dientengevolge zijn de strijdkrachten van Lin Piao ongetwijfeld het best uitgerust van alle Chinese legers. Bovendien zijn de meesté soldaten van Lin Piao veteranen van de veldtochten in Mandsjoerije. Zij zijn dus gewoon aan de barre Mandsjoe rijse winters. Luchtverkenningen hebben aangetoond, dat zich nu naar schatting vier. uit Chi nese communisten en Noordkoreanen samengestelde divisies, tussen de Tsjong tsjon en de ongeveer 110 k.m. Noorder- lijker liggende Mandsjoerijse grens be vinden. De Zuidkoreaanse 1ste divisie is de monding van de Tsjongtsjon overgestoken om de linker flank van de Britse ge menebest-brigade te dekken. De gealli eerden hebben veel hinder van de grote groepen vluchtelingen. In de laatste 24 uur staken meer dan 20.000 burgers de Tsjontsjon over en bemoeilijken de orga nisatie en ravitaillering van het geallieer de leger. Uit Washington wordt gemeld, dat de leiding van de Amerikaanse luchtmacht Dinsdag heeft medegedeeld, dat de Ame rikaanse vliegers boven Korea thans opereren tot aan de door de Jaloe ge vormde grens met Mandsjoerije. Het op perbevel van de Amerikaanse luchtstrijd krachten in het Verre Oosten heeft het oorspronkelijk uitgevaardigde verbod om de Mandsjoerijse grens dichter dan vijf kilometer te naderen, opgeheven. Alle Amerikaanse vliegers in Korea zijn her haaldelijk en krachtig gewaarschuwd alles na te laten, hetgeen aanleiding zou kun nen geven tot het ontstaan van internatio nale verwikkelingen. De vliegers der Amerikaanse „Mustang"- jagers, die in gevecht zijn geweest met vijandelijke straalg?vechtsvliegtuigen hebben medegedeeld dat de communisti sche vliegers, waarmede zij thans te ma ken hadden, „zeer bekwaam" zijn en beter dan de bemanningen der „Jaks", waar- nisten schijnt er dus in te bestaan, de i mede zij tot nu toe in contact waren. Het nieuwe affiche voor de kinder- zegelverkoop, naar ontwerp van Cor van Felsen uit Hilversum. „La Cité", het orgaan der katholieke arbeiders in Wallonië, heeft eergisteren een sterk de aandacht trekkende publi catie gedaan over leveringen van Bel gische wapens aan de^ Chinese commu nisten, welke zouden nebben plaats ge vonden. Het blad put zijn gegevens uit het maandelijks bulletin voor de buiten landse handel van de Belgisch-Luxem burgse economische unie. Volgens deze publicatie heeft Bel'ië in WIS voor fr. 499 millioen aan wapens uitgevoerd, waarvan aan China voor fr 80 millioen aan munitie voor machinegeweren, in 1949 werd door België tot "een bedrag van fr. 988 millioen uitgevoerd en in de Chinese havens, die toen all^ in handen der communisten waren, werd voor fr. 129 millioen aan munitie, voor fr. 45 millioen geweren en voor fr. 55 millioen machinegeweren en machine pistolen gelost. Het blad hekelt de Bel gische wapenfabrikanten scherp >en spreekt van een .schandaal zonder weerga". „De Belgische vrijwilligers zul len straks in Korea worden beschoten met Belgische munitie'zo schrijft het blad. De Belgische regering heeft intussen een communiqué uitgegeven dat men in sommige kringen te Brussel als „zwak (Van onze correspondent) Gisteravond heeft de familie De Bakker uit Zuidscharwoude op nood lottige wijze twee van haar drie kinderen verloren. Tijdens n brand, die de bovenverdieping van het woonhuis verwoestte, kwamen de tienjarige Jacob en de eenjarige Cornelis om het. leven. Een vierjarig dochtertje kon worden gered. De vvjer was ai vroeg naar bed gegaan gisteravond, terwijl de moe der uit was om enige boodschappen te doen. De drie kinderen lagen nistig te slapen. Tegen tien uur werd de heer De Bakker door zijn zoontje Jacob gewekt met de angstige veten „Pappie, er is brand, er is 'nand De man sprong hevig ont- 'telii u;t greep, niet wetend wie het eerst te redden, zijn vierjarig dochtertje uit haar bedje en rende de reeds brandende trappen af. Beneden gekomen zag hij tot zijn grote schrik dat Jacob hem niet gevolgd was en dat de mogelijkheid om hem en zijn jongste broertje Cornelis té redden, uitgesloten was, daar de trappen nu geheel in laaiende vlammen gehuld waren. De spoedig gewaarschuwde brand weer, die snel ter plaatse was, wist de vuurzee binnen korte tijd in te dammen en te blussen, doch de brandweerlieden konden slechts de verkoolde lijkjes van de twee kinde ren bergen. Het jongste kind lag nog in zijn bedje. Welk een ontzetting de heide knaapjes hebben moeten doorstaan, is slechts te gissen. De oorzaak van de brand is ver moedelijk een defecte schoorsteen geweest. In Zuidscharwoude heerst grote droefenis om de ramp, die de familie De Bakker getroffen heeft. en dubbelzinnig" kenschetst. In deze tegenspraak wordt gezegd, dat „overge gaan is tot een buitengewoon scherpe controle op de wapenuitvoer, waarvoor overigens een vergunning is vereist" Verder wordt verklaard, dat „de rege ring bij machte is te verzekeren, dat geen enkele wapenuitvoer met bestem ming naar het communistische China werd toegestaan". Met betrekking tot het dementi der Be|gische regering betoogde „La Cité" gisteren, dat zijn bronnen het „maande lijks bulletin van de buitenlandse taan de'" zijn, waarvan het officiële karakter niet te ontkennen valt. Uit Tokio wordt gemeld dat. de leiding der Amerikaanse luchtmacht heeft mede gedeeld dat de Noordelijken en hun hel pers Maandag zestien' luchtaanvallen bo ven Korea hebben uitgevoerd. De helft dezer aanvallen werd uitgevoerd met in Rusland gebouwde „Mig-15" straalge- vechtsvliegtuigen en de andere met „Jak- 9"-iagers, uitgerust met zuigermotoren qn eveneens van Russische makelij. De toe stellen droegen geen kentekenen. Er zijn thans twaalf escadrilles jagers van de Amerikaanse luchtmacht in Korea gestationneerd, waarvan er drie uit „F-80" straaljagers zijn samengesteld. Ook de grote Amerikaanse vliegdek schepen, waaronder drie oorlogsbodems van 27.000 ton. n.l. de „Valley Forge", „Leyte" en „Philippine Sea" opereren weer langs de Koreaanse Oostkust, na op hun bases brandstof en voorraden te heb ben ingenomen. Canadees contingent in Poesan aangekomen Het eerste contingent Canadese troepen arriveerde gisteren in de grote aanvoer- haven Poesan, in de Z,O.-hoek van Korea. Twaalfhonderd infanteristen uit Siam gingen daar eveneens gisteren aan land. A'a zijn thuiskomst gisteravond moet het voor schipper Rog wel een trieste bezigheid zijn geweest te bladeren in het logboek van de Sch. 35, het enige dat hij van zijn schip kon redden. De „Geertruida Jacoba" zal de knusse binnenhaven van Scheveningen niet terugzien. Vijf en twintig mijl West van IJmuiden is deze logger (Sch. 35) namelijk gistermiddag even over half vijf aangevaren door de Engelse „drifter'" Mace Lt. 35 en anderhalf uur later verdween hij in de golven. De zestien leden van de bemanning zijn eerst door de Engelsman en later door de „Goeree 8", die in de buurt was, aan boord genomen en om negen uur behouden in Scheveningen aan wal gebracht. Terstond na de aanvaring was naar ae wal om sleepboothulp geseind en daarop is de „Nestor" van de fam. Wijsmuller direct de pieren van IJmuiden uitge stoomd om te gaan „ssisteren. Omdat er geen noodseinen wedden gegeven ver trouwde men, dat het'•geval niet zo heel ernstig zou zijn. Onderweg naar de plaats van het ongeluk kwam de „Nestor" echter de „Mace' tegen, die haar zwaar bescha digde boeg met een zeil had afgedekt maar desondanks water maakte. De kapi tein van de sleepboot Ueoft toen maar ge lijk een tros uitgebracht naar het Engelse drijfnetvaartuig en dit op sleeptouw geno men naar IJmuiden, waar zij omstreeks 8 uur arriveerden. Juist voer daar toen de reddingboot „Neetje Jacoba" uit, omdat men ongerust was geworden omtrent het lot van de Scheveninger. Van Scheveningen uit was de reddingboot „Arthur" uitgevaren, ter wijl de „Noordster" een ander Scheve- nings vissersvaartuig in opdracht van zijn reder J. J. v. de Toorn, eveneens naar de plaats van de ramp was gesneld. Hulp konden zij echter geen van alle meer bieden. De schipper van de Sch. 35. Leendert Rog, is met zijn bemanning behouden thuisgekomen na het netelige avontuur, maar het zit hem hoog, dat hij zijn schip heeft verloren. Alleen de scheepspapieren, die voor hem op de huiskamertafel lig gen, kunnen nog getuigen van de vaarten die hij op de „Geertruida Jacoba" heeft gemaakt. „Het gebeurde om vijf minuten over half 5" vertelt hij. „Om half vijf waren wij nog bezig met het dichtmaken van de haringtonnen. Het plan was om nog een laatste vleetje uit te zetten en dan naar huis te gaan. We waren een week buiten geweest en hadden een mooie vangst ge had en 40 last in. Vijf minuten later ramde de Engelse drifter ons". „We waren allemaal aan dek", zo ver volgde hij „en hebben duidelijk kunnen waarnemen, dat er geen wachtsman op de brug van het Engelse schip stond. Het was aan hen om uit te wijken, daar zij koers West voeren. Wij hebben nog ailcs gedaan om een aanvaring te ver mijden maar zonder resultaat. De schok was geweldig. Wij kregen een scheur van bijna een meter ter hoogte van de wandruimen en begonnen direct water te maken. Er werd meteen een boot uitgezet en binnen tien minuten tijd waren we er in. De drifter stoomde aanvankelijk door, maar op ons geschreeuw draaide ze bij en nam ons aan boord. Ze had zelf ook averij opgelopen en begon eveneens water te maken. Drie van de opvarenden, onder wie de kapitein, hadden verwondingen opgelopen ten gevolge van de aanvaring De minister van Financiën van het eiland Malta in de Middel landse Zee, dr A. Colombo, is in het klooster der paters Capucijnen getreden Hij maakte deel uit van de Maltese Labour-regering en heeft dezer dagen voor de laatste maal de kamerzittingen bijgewoond. Dr Colombo is arts. Hij zal deze maand nog met zijn theologische studiën beginnen. Naar wij ver nemen is hij voornemens om, wan neer hij priester is gewijd, als missionaris-arts naar Jhansi in India te vertrekken, teneinde daar te gaan werken in het grote missie ziekenhuis, dat de Paters Capucij nen van Malta hebben gesticht. Bij de behandeling van de Noodwet Ouderdomsvoorziening is in de Eerste Kamer meer gesproken over de in voor bereiding zijnde definitieve regeling der Ouderdomsvoorziening dan over de thans aanhangige noodwet. Wat de regeling zelf betreft, onthul de de minister dat hij zich gedacht had een gemengd systeem van premies en staatsbijdragen. Een essentieel punt in de definitieve regeling noemde hij voorts, dat de uitkeringen zullen ge schieden onafhankelijk van de inkom sten, welke men daarnaast uit anderen hoofde mocht hebben. Ten aanzien van de gevolgen van de huurverhoging voor ouden van da gen, welke niet wordt opgevangen door belastingverlaging, deelde de minister mede, dat de Regering over weegt, of en in hoeverre hiervoor een compensatie, is te vinden. Verder kon d« bewindsman hierover than* geen mededelingen doen, daar het stadium van overweging nog niet is afgelopen. Het ontwerp Noodwet Ouderdoms voorziening werd hierna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. In de avondvergadering kwamen aan de orde de wetsontwerpen tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toe slag en tot toekenning van een kinder toelage aan gepensionneerden. De heer J. J Kramer (P.v.dA.) vroeg, welke plannen de regering heeft om nader tegemoet te komen in de noden van de gepensionneerden. Zal dit ge schieden in de vorm van een uitkering ineens of van een procentuële verhoging van het pensioen? Verder verzocht hij de bijzondere toeslag o-p de pensioenen niet met terugwerkende kracht in min dering te brengen op de uitkeringen krachtens de noodwet-Drees De heer Van Lieshout (K.V.P.) vroeg meer compensatie voer de gepen sionneerden, die in moeilijke omstan digheden verkeren, bijvoorbeeld in deze vorm, dat de Regering de toonbelasting die op de bijzondere toeslag wordt ge heven, voor haar rekening neemt. De heer Wendelaar (V.V.D.) drong er bij de minister op aan, bij de door de Regering aangekondigde verder strek kende maatregelen ten behoeve van de gepensionneerden, zich niet te beperken tot degenen, die thans voor bijslag in aanmerking komen maar deze maatre gelen ook uit te strekken tot hen, die iets meer dan het minimum-pensioen genieten. Wat de toegezegde verder strekkende maatregelen betreft, vroeg de heer Schipper (A.R.) daarbij ook rekening te houden met de laatste loonsverhoging van 5 pet. Minister Teulingi verklaarde, dat de regering gaarne aan alle wensen ten aan zien van de gepensionneerde ambtenaren tegemoet zou komen, maar zij moet reke ning houden met de financiële gevolgen ervan. De bijslagen komen namelijk niet voor rekening van de Pensioenfondsen, maar van 's Rijks schatkist. De Toeslag- wet 1948 kost 40 millioen, het onderha vige wetsontwerp 12 millioen en de Kin dertoeslagenwet 4 millioen De motieven van de regering, om een uniform bedrag aan toeslag te geven en geen procentuele toeslag, zijn vooreerst om op korte termijn tot uitkering te kun nen overgaan en vervolgens om de lager gepensionneerden, bij wie de nood het hoogst is, wat meer te doen toekomen van het totaal beschikbare toeslagbedrag. Ook in het toegezegde wetsontwerp zal het stelsel van een uniforme toeslag worde» gevolgd. Bij de Kindertoeslagwet Is geen sprake van toeslag op de pensioenen, maar van een sociale bijstand Met zjjn ambtgenoot van Sociale Zaken zal de bewindsman overleggen om de toeslag niet met terugwerkende kracht te doen aftrekken van de nooduitkering Over het voor rekening van het Rijk nemen van de loonbelasting op de toe slagen had de minister reeds overleg ge pleegd met zijn ambtgenoot van Finan ciën. Daarbij is gebleken, dat hiertoe niet kan worden overgegaan omdat daardoor een precedent zou worden gesteld, waarvan de regering de gevolgen niet kan overzien. De beide wetsontwerpen werden hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen en ik kan niet zeggen dat de ontvangst op dit schip bepaald hartelijk was. Onze kok, de enige aan boord die Engels spreekt, trachtte de kapitein te bewegen niet verder te varen, daar ik toch moest zien wat er met de Sch. 35 zou gebeuren. Misschien was er nog wel een kans dat zij drijvende zou blijven. Maar daar de drifter zelf water maakte en zwaar be schadigd was aan de voorsteven, kon men op dit verzoek niet ingaan. Daarom stap ten we over op de Goeree 8 van schipper P. Reedert Wzn. die in de buurt was. Op de Goeree wachtten we een uur en toen was het allemaal gebeurd. De Sch. 35 was gezonken en wij hadden niets an ders meer te doen dan naar huis te varen." „Ik ben alles kwijt, ook mijn Zondagse schoenen" vertelde het „afhouwertje" van de Sch 35, de 14-jarige Henk Vink, die zijn vierde reis, die hij op zee maakte, op zo'n tragische wijze moest beëindigen. „Ik was beneden bakkies koffie aan het schenken, toen het gebeurde. Het was een geweldige klap en tien minuten later zaten we in de boot en roeiden we naar de drifter toe". „Hij is vier weken op zee geweest en het is eens maar nooit weer" zegt zijn moeder. „Hij is de oudste van mijn zeven kinderen en z'n vader vaart ook op zee. Maar ik heb vanavond voor mijn hele leven genoeg in de zorg gezeten. Het is nu goed afgelopen, maar ik geef hem niet meer af". Henk Vink, die nog geen drie turven groot is, drinkt zijn glas melk en zegt spijtig: „Ik heb niet mogen zien hoe het schip zonk. Daar was ik te jong voor, zeiden de anderen en ik moest beneden blijven". De bemanning bestond uit 12 Scheve- ningers, 2 Hagenaars en 2 man uit Was senaar. Het schip, eigendom van de Gez. v. d. Zwan, wa^ niet verzekerd. De schipper van de Mace, Albert Bens- ley, uit Great Olmersby, vertelde in het Antonieziekenhuis te IJmuiden, waar hij met een gewond oor moest worden opge nomen, dat hij tijdens het ongeluk in de kaartenkamer naar de navigatie zocht. Op dat ogenblik voelde hij een klap, waar door hij tegen de kachel werd gegooid, zodat zijn rechteroor deerlijk gewond raakte. De stuurman, William Baxter uit Lowe stoft, verklaarde, dat hij het hele geval heeft zien gebeuren, toen hij ln de stuur hut van de Mace stond. De drifter, die dezelfde dag in IJmuiden verse haring had gelost, was onderweg naar de visgron den onder de Engelse wal. Er was slechts een geringe afstand tussen de beide vaar tuigen en de zwakke Noordwestelijke wind veroorzaakte een kalme deining, zo dat alles puik in orde leek. Omstreeks kwart voor vijf schijnt volgens de ver klaring van deze stuurman het schip plotseling uit het roer gelopen te zijn, zodat het scheepje voor de drifter terecht kwam. De Mace ramde met grote kracht de Scheveninger, waardoor beide schepen onmiddellijk water maakten. Schipper Bensley gaf bevel met een zeil de bescha digde voorpiek van zijn schip te dichten en onmiddellijk werd met pompen begon nen. Bij wijze van voorzorg, aldus steeds de stuurman, had men op dat ogenblik de bemanning van de Scheveningse logger al aan boord genomen. s Protestanten protesteren. Neen, het zal hier niet gaan over het dogma van de Maria ten hemelopneming. Pers, radio en kanselboodschap hebben ons over de anti-houding der niet-katholieke we reld al voldoende medegedeeld. Maar Professor Dr. Zuidema heeft te Rotterdam een vurige rede gehouden om te protesteren tegen de verkerkeHjking van het gehele leven in de Ned. Her vormde Kerk. Men plaatst volgens hein niet Christus maar de kerk in het mid den. Gevolg? „Men laat vrijzinnigheid en ortho doxie in elkaar vervloeien. Dit kerkisrrte brengt mee, dat orthodoxen al hun mede-kerkleden broeders en zuslei s noemen, zelfs al loochenen deze de grote heilsfeiten. die ze hoogstens nog als mythen aanvaarden". Een dergelijke uitspraak is toch wel een pijnlijke bekentenis. Prof. Zuidema noemde dit alles „knoeien met Christus". Overigens verbloemde spreker niet, dat „het. Calvinisme vandaag de greep op het publieke leven heeft verloren en niets meer te beloven heeft". Prof. Zuidema besloot zijn rede met te wijzen op het individualisme, dat ook bezig is het gereformeerde leven en het Calvinisme kapot te maken. Spreker is wel met zwaar geschut te velde getrokken en we kunnen ons voor stellen, dat, zoals de verslaggever op merkte, de rede met grote aandacht ge volgd werd. Prof. Zuidema wenst eerlijkheid tegen over de Christus en durf tegenover men selijke tekortkomingen. Dat is prachtig. Maar niet alleen voor protestanten. Ook in onze rijen zijn er tienduizenden, die het met hun /geloof en vooral met de noodzakelijke heldhaf tige beleving ervan op een accoordje pro beren te gooien. De H. Vader heeft in Zijn jongste toe spraak tot de Bisschoppen de noodlottige gevolgen van zulk een houding duidelijk aangegeven. We kunnen nu eenmaal niet op allé aanbiedingen der wereld ingaan. Ook al lijken ze op het. eerste gezicht en om haar „menselijkheid" onschuldig. We kunnen niet God en tegelijk de wereld volkomen genieten. De wereld zoekt de gemakkelijkste en de aangenaamste wég- Of die strijdig is of strijdig kan zijn met Gods voorschriften, kan haar niet deren. De consequenties voor degene, die met de wereld meezeult, worden echter steeds hachelijker. Wie d e weg, d e waarheid en het leven zoekt, zoeke de Christus. Men blijft in de kerkekomen, maar Zijn taal, die daar verkondigd wordt, vindt men eigenlijk te hard. Wees eerlijk, wees een voorbeeld of verdwijn, zou men mekten zeggen. Het is de hoogste tijd voor radicaal ge- jeof-tegenover het radioalp onyeloof Kunnen we ons tot die offervaardig heid niet opwerken, dan staan we mede schuldig aan geloofsafval en het tegen houden van het licht des geloofs. Zo eenvoudig is het niet de naam goed katholiek gerechtvaardigd te dragen. Dat betekent vechten op alle fronten elke dag. HENK VAN DER MAZE. Volgens de laatste te 's-Gravenhage ontvangen berichten is alles wel aan boord van het troepenschip „Zuiderkruis", dat het Ned. detachement Verenigde Naties naar Korea brengt. Het schip arri veerde na een voorspoedige reis op 3 Nov. j.l. te Port Said, passeerde op 7 Novem ber Perim en kwam gisteren te Aden aan. Terwijl het schip de Rode Zee passeer de, had aan boord de beëdiging plaats van zes officieren, namelijk van de tolk, de kapitein F. Vos, de eerste luitenants J Krijgsman en W. Dussel, alsmede van de tweede luitenants L. Holland, C. Toor- op en H. Weyerman. De beëdiging ge schiedde door de luitenant-kolonel M. den Ouden, commandant van het detachement. Aan boord verschijnt een scheepskrant „De Van Heutsz-Gazet" onder redactie van kapitein F. Vos en le luit. W. Dussel. Gistermiddag deed de boekhouder van de kolenhandel B. aan de Graafseweg te Nijmegen aangifte, dat hij des morgens op zijn kantoor door een klant was aan gevallen en bewusteloos geslagen. Tegelij kertijd had deze klant 1.600,— uit de kas gestolen, waarmede hij aan de haal was gegaan. De politie kon de dader nergens vin den. Bij nader onderzoek viel de boekhou der door de mand. Hij bekende dat hij een kastekort had van 1.600, De boekhouder, een 26-jarige jongeman, is door de politie gearresteerd. Hij wordt verdacht van verduistering en beschuldigd van het doen van valse aangifte, Terwijl gisteren in de loop van de dag het bericht van de Parijse corres pondent van onze krant, dat Abe Lenstra drukke onderhandelingen voert met de Franse beroepsvoetbalclub Roubaix, bevestigd werd, veroorzaakte een ander bericht van gelijke strekking nieuwe opwinding in de Neder landse voetbalwereld. In Parijs werd namelijk bekend, dat Kees Rijvers Dinsdagmiddag definitief besloot, een overeenkomst aan te gaan met de club St. Etienne. Het was bekend, dat ook Rijvers reeds een tijd lang met Franse voetbalscouts onderhandelde. Het lag oor spronkelijk in zijn voornemen. Zondag a.s. in Deurne nog eenmaal voor het Nederlands elftal te spelen. De verzwering aan zijn arm, die hem Zondag j.l. belette voor zijn club, N.A.C., uit te komen en die het onwaar schijnlijk maakte, dat hij Zondag a.s. in Antwerpen het Oranje-shirt zou kunnen dragen, heeft de beslissing van Rijvers verhaast. Men meldt uit Parijs, dat de kleine Bredanaar een der „duurste" spelers is die ooit door een Franse profclub werden geëngageerd. De Bredase linksbinnen woonde Dinsdagavond de laatste training van het Nederlandse elftal op het V.U.C.-terrein al niet meer bij. Abe Lenstra daarentegen verscheen nog in de V.U.C.-tent en schijnt van plan te zijn. Zondag in Deurne nog de Nederlandse kleuren te verdedigen. Volgens laatste berichten is Lenstra niet van plan om naar Frankrijk te gaan; men zie daarvoor onze sportrubriek in dit blad. KEES RIJVERS •s

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1