stroom in donkere dagen OVERLEG MET DE SOVJETS Kolenpositie WORDT BETER Fransen boeken successen in Indo-China Naar bredere basis van kabinetsmallere basis van begroting Piek moet nog worden afgeknot Vriidap 10 November 1950 DAÓJBlAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN Maar niet alleen over Duitsland Maar de verzetshaardenzijn talrijh WEERBERICHT Gunstige resultaten DE KANSEN VAN DE TIJD Reële exportmogelijkheden STAATSMIJN MAURITS WORDT BETER GELUCHT De verwachting geldig van heden- tot morgen avond luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met nu en dan re gen of motregen. Morgen overdag wisselend be wolkt met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Wei nig verandering in temperatuur. Zaterdag 11 November: Zon op 7.52 uur, onder 16.56 uur, maan op 10.26 uur, onder 17.16 uur. mogelijk, als ze concurrerend is in kwali teit en prijs. Vergeleken met andere landen zijn in ons land de kosten van het voedselpak ket laag, wat ook weer gunstig is voor het aantrekken van nieuwe industrieën. Er is een ontwerp van wet in voor bereiding voor kwaliteitsverbetering van de melk en het is, aldus de minis ter, te wensen, dat spoedig uitbetaling van de melk naar kwaliteit geschiedt. Verder is t.b.c.-bestrjjding een belang rijke factor, waarvoor 100 miliioen gul den nodig is, waarvan de overheid, dank zij de Marshall-hulp de helft kan bijdra gen. Aan deze rede van Minister Mansholt ging een beschouwing van de voorzit ter, de heer G. W. Kampsehoer uit Was senaar vooraf, Waarin deze de resultaten van het landbouwbeleid over het oogst jaar 19491950 naging. Over de bedrijfsresultaten mag men niet ontevreden zijn, al zijn de zandgron den er tengevolge van de droge zomer van 1949 minder gunstig afgekomen. Zor gen maakte spr. zich over de vooruitzich ten van het „natuurlijke achterland" Duitsland. Tegenover het gunstige resultaat van de agrarische Benelux-conferentie is een tegenvaller de reactie van de Belgische boerenbond. Gelukkig is de tijd voorbij, dat men in leidende agrarische kringen het kleine gemengde bedrijf eigenlijk liever kwijt was dan rijk en wordt meer en meer in gezien, dat dit bedrijf niet alleen sociaal van grote waarde is, doch ook econo misch zijn plaats ten volle verdient Dit is nóg een nummer uit de Amerikaanse wedstrijd voor de aardigste kinderfoto, waarvan we er reeds een publiceerden. Nu, voor het joch was het vast niet aardig. Het vond 't helemaal niet leuk, dat die brutale chim pansee z'n flesje limonade afnam en dit lekker leeg dronk. Het was kennelijk een warme dag en dan heeft niet alleen een chimpansee dorstMaar de achttien maanden oude Harry Mad- sen, zoals het kind heet, heeft veel plezier van deze „aardige" foto beleefd. Toen ze in een Amerikaanse krant gepubliceerd werd, kregen zoveel mensen medelijden met hem, dat ze een paar flesjes limonade inpakten en naar hem opstuurden, want de krant had de naam en het adres van zijn vader, de gelukkige prijswinnaar; er bij gezet. En Harry Madsen kon ondanks de hitte alle flesjes niet eens leegdrinken. Hij deed er enkele groot moedig aan de chimpansee cadeau, met wie hij overi gens goede maatjes is. Zijn vader is directeur van een dierentuin. Vacantiegangers uit de grote steden kunnen in hun vrije dagen buiten zo echt genieten van de vredige natuur, van het vreedzame landschap. Rust komt over de mensen, die het hele jaar in het ontzaglijke lawaai van hun woonplaats moeten leven. Vrede oefent meer dan ooit aantrek kingskracht uit op de langzamerhand moegestreden mensheid. Kon toch maar eens de verzekering wor den gegeven, dat de vrede gekomen was. We mogen bij die nog altijd onbereik bare illusie echter geen inzinkingen ver tonen. Op de eerste plaats kunnen we persoon lijk veel en zelfs zeer veel bijdragen tot het verkrijgen van ons aller ideaal door een levenshouding, die in de naaste om geving van „vredeswerk" getuigt. We uiten ons nog al eens onbarmhartig over de „hoge pieten", maar hebben wij, gewone mensen, ook niet een voor een wat schuld aan de scheef getrokken we reldsituatie. We zijn er niet klaar mee de communisten minder pleizierige dingen toe te wensen. Het communisme zelf is een valse wijs begeerte, doch duizenden rode broeders lopen achter de sikkel en hamer van Kremlin-Jozef wegens teleurstellingen om medemensen. Zijn zij actief, dan moeten wij het niet minder zijn. We wijzen er juist thans op, nu de 33ste verjaardag, de grote feest- en strijddag dei- revolutie is herdacht. Teun de Vries sein de uit Moskou aan „De Waarheid": Precies om 10 uur reed maarschalk Boedjonny uit het Kremlin om de pa rade van de troepen af te nemen De parade is in een voorbeeldige discipline uitgevoerd. We zagen b.v. de jonge ca detten. de leerlingen van de academie, matrozen, infanterie, luchtafweer, tankisten, de artillerie van licht tot zwaar en andere onderdelen. Bij het openen van de parade dreunt het saluut van de kanonnen over het Rode Plein en over Moskou. Een militair orkest be geleidt de parade met feestelijke klan ken. De bevolking juicht de troepen luide toe. Dit was dan de kop van de massabe toging. die langs Stalin trok. We zuilen dat binnenkort weer in de „Journaals" der bioscopen kunnen zien. Daarnaast willen we nog een enkel citaat geven uit een grrrote rede van vriend Paul de Groot. Hij eiste: „Zet de strijd voor de vrede met tiendubbele kracht voort". Voelt u 'm? Terwijl Visjinski aan verslaggevers te Washington verklaarde, dat er mogelijk enige Chinezen als vrijwilliger in Korea verschenen zijn, daverde Paul door de zaal: „De door Amerika aangestoken brand haard in Korea wordt gedoofd. Het Ko reaanse volk vecht door met te meer kracht, nu het grote Chinese volk zijn bedreigde Koreaanse buur te hulp is gekomen en daarmee toonde dat inter nationale solidariteit geen leeg woord is". (Daverend applaus). Voelt u 'm? „Wij verzekeren opnieuw, dat de Ne derlandse arbeiders zich nooit in een broederkrijg tegen het socialistische land (Rusland) zullen laten drijven en geen herrijzenis van een Duitse nazi macht aan onze grenzen zullen dulden". Voelt a 'm nu? Paul besloot: „Laat ons de georganiseerde voorhoede van ons volk, onze Communistische Partij, versterken en verbeteren in de geest van de grote leraar en strijder van het communisme, de grootste aan voerder die het werkende volk ooit ge kend heeft: onze geliefde kameraad Stalin". Voelt u, waar ze heen willen? Neen nog is het geen tijd om rustig aan te doen Integendeel Doch dat wil niet zeggen, dat alleen kanonnen redding kunnen brengen. Eerlijkheid, oprechtheid, rechtvaardig heid en naastenliefde. Daarmee scheppen we allereerst de kansen van de tijd. HENK VAN DER MAZE Op een vergadering van de Kath. Ned. Boeren- en Tnindersbond, welke gisteren in Den Bosch werd gehouden en mede door vele gasten werd bijgewoond. is minister Mansholt als spreker opgetreden. Hij sprak over de uitgangspunten en doel stellingen van het huidige Nederlandse landbouwbeleid en met betrekking tot de afzetmogelijkheden liet hjj een geruststel lend geluld horen. In het binnenland is de behoefte al zeer groot door de toeneming van de bevolking, maar ook ten aanzien van de uitvoer naar het buitenland is Z. Exc. niet ongerust. Als men maar rekening houdt met de normale behoefte. In de 16 landen van West-Europa, die willen samenwerken, moeten grote hoe veelheden levensmiddelen geïmporteerd worden. Daarbij moet wei gelet worden op goede kwaliteit en een zo laag mogelijke prijs En ten aanzien van dit laatste steekt ons land, waar de kostprijs het laagste is van heel West-Europa, zeer gunstig af. In verband hiermede besprak Z. Exc. uitvoerig de plannen tot integratie op het gebied van de landbouw van West-Europa want indien er geen nauwe samenwerking komt, zou de ongunstige periode van 1930 —1940 wel eens kunnen terugkeren. De moeilijkheden, die op het ogenblik met Duitsland bestaan bij de vrijmaking van het handelsverkeer acht Z. Exc. van voorbijgaande aard, evenals de ongunstige positie van het betalingsverkeer met dat land, omdat de verhoudingen er mogelijk nog niet rijp voor waren. Vast staat in ieder geval, dat liberalisa tie gepaard moet gaan met verlaging van tarieven. Steeds meer doet zich de noodzaak voor van 'n Europees orgaan met grote bevoegd heden om de productie van West-Europa te doen toenemen, de nationale bescherming te vervangen door vrije uitwisseling en de onzekerheid van afzet en prijs te vervan gen door stabilisatie De 16 landen moeten een gecoördineerd regiem voeren ten aan zien van de import, waardoor ook voor komen wordt, dat een redelijk prijsniveau in deze landen verstoord wordt door in vloeden van buiten. Zo lang een dergelijk plan nog geen werkelijkheid is, bestaan toch reeds reële export-mogelijkheden, maar er is maar één oplossing on. de positie van alle West- Europese producenten en consumenten veilig te stellen, nl. in het kader van de West-Europese samenwerking. Het nieuwe protocol met België, sluit volkomen aan bij het integratie-plan. Met nadruk betoogde Z Exc., dat het hij de landbouwpolitiek moet gaan om een reële bestaanszekerheid, die we in geheel West-Europa wensen over te plan ten. waarbij ons land een goed voorbeeld geeft door een publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. waarvan we in de landbouw reeds de zegeniyke werking hebben ge zien Als de Jaarlijks toenemende vraag naar electrische stroom de thans ge stelde verwachtingen niet al te zeer overtreft, zullen in 19521953 geen maatregelen ter beperking van het electriciteitsgebruik meer nodig zijn en zullen deze maatregelen in de win ter van 19511952 tot het Westen vin het land beperkt behoeven te bljjven. deelden prof. ir. J. C. van Staveren, secretaris van de vakgroep Electrici- teitsbedrijven, en dr. E. L. Kramer, directeur-generaal van de Energievoor ziening, op een gisteren gehouden pers bijeenkomst mede. Maar deze winter zal in de periode van 13 November tot en met 27 Januari ge durende de piekuren nog de uiterste zui nigheid met het verbruik van electrische energie moeten worden betracht. Wanneer wij ons in de piekuren geen beperking van stroomverbruik opleggen, zou 1.500.000 K.W. kunnen worden ge vraagd terwijl er maar 1.350.000 K.W veilig productievermogen beschikbaar is. Er zou dus een tekort ontstaan van 150.000 K.W. met het gevolg, dat indu strieën zouden moeten worden stilgelegd, of dat tijdelijk gehele stads- of streek- gedeelten van electrische stroom zouden worden verstoken. ne piekuren, tijdens welke een zo *ulnig mogelijk stroomgebruik wordt gevraagd, zjjn op Maandag en Vrijdag in genoemde periode van <-30 tot 9 uur 's morgens en van 4-3' t°t uur 's avonds, op Zaterdag uitsluitend van 7.30 tot 9 uur 's morgens Dwingende bepalingen zijn voorge schreven voor alle lichtreclames en voor buitenverlichtingen van openbare gebou wen, Horeca-bedrtjven en amusements- inrichtingen, die dan niet mogen branden en voor etalage-verlichtingenT (na schrif telijke overeenkomst met de plaatselijke electnciteitsbedrpven) en voor de ver lichting en vei warming in electrische trams en treinen, die tot de helft moet worden beperkt. Vrijwillige medewerking ls ingeroepen van de industrie, de kantoren, de radio en tenslotte van de particulieren. Wat het gebruik van electrische stroom door particulieren betreft, werd er op gewezen, dat het van bijzonder belang is tijdens de piekuren in het geheel geen electrische straalkachels te gebruiken en het gebruik van stof zuigers, electrische strijkijzers en andere huishoudelijke toestellen te ver mijden. Uiteraard dient men gedurende de piek uren wanncter de zenders zwijgen de radio af te zetten. Wanneer eenieder weer medewerkt om het electriciteitsverbruik tijdens de piek uren te beperken, zal de electriciteits- voorziening ook deze winter niet in ge vaar behoeven te komen. Van gewoonlijk welingelichte zijde werd Donderdag te Parijs vernomen dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk binnenkort afzonderlijke nota's aan de Sovlet-Unie zullen zenden, waarin zij zich in beginsel zullen verenigen met het Russische denkbeeld voor een vier- mogendhedenconferentie. Zoals bekend, heeft het Kremlin voor gesteld, dat Duitsland het onderwerp van bespreking van een dergelijke conferentie zon zijn. De drie Westerse landen zullen er In hun antwoorden nadrukkelijk op wijzen, dat een dergelijke bijeenkomst zorgvuldig zon moeten worden voorbereid en dat zij zich niet zon kunnen beperken tot een bespreking van het Duitse vraag stuk. Het verluidt, dat er in de Britse, Fran se en Amerikaanse nota's op zal worden gewezen, dat het Duitse vraagstuk thans alléén aan de orde van de dag is omdat er door de wederpartij een aanvalspoli- tiek in Azië wordt gevoerd en elders voortdurend druk wordt uitgeoefend. Daarom moet eerst over beide laatste punten worden gesproken. Verder wordt vernomen, dat vertegen woordigers van de drie mogendheden, na het afzenden van de voorlopige antwoor den weer b'jeen zullen komen voor het opstellen van een gemeenschappelijk de finitief antwoord. De Fransen zijn van mening, dat hierin in bijzonderheden moet worden vermeld welke onderwerpen de Westerse mogendheden met het Krem lin wensen te bespreken. De Franse re gering meent, dat het Oostenrijkse vraag stuk en het terugtrekken van de geallieer de bezettingsstrijdkrachten In Oostenrijk vóór het Duitse probleem moeten wor den besproken. In Frankrijk zijn het vooral de socialis ten, die aandringen op besprekingen met de Sovjet-Unie Zij zijn van gevoelen dat. indien Rusland onwillig is een overeen komst te sluiten, het de Franse arbeiders duidelijk zal worden dat het de Russen zijn. die Internationale overeenstemming onmogelijk maken. Na staatsmijn Emma, welke verleden jaar van een nieuwe sterkere ventilator werd voorzien, zal binnenkort ook staats mijn Maurits meer lucht krijgen. Op Zondag, 19 Nov., wordt daar de bestaande ventilator, welke 14.000 M3. lucht per minuut uit de mijn zuigt, vervangen door een nieuwe, welke een capaciteit van 30.000 m3. heeft. Men neemt aan, dat deze reus de grootste mijnventilator ter wereld is. Hij zal echter niet dadelijk op volle toeren behoeven tc draaien. Voor lopig heeft men op de Maurits ruim schoots genoeg aan 24.000 m3. lucht per minuut. Het kan echter geen kwaad dat men enige speling heeft, want naarmate het ondergrondse bedrijf zich uitbreidt, zal de ventilator steeds meer moeten presteren. Zaterdag 11 November is het weer Klaproosdag. Dan zullen de gevalle nen uit de wereldoorlogen worden herdacht. En het Ned. Oorlogsgraven Comité, dat zich o.m. belast met de verzorging der graven van hen, die ver van hun vaderland voor de bevrijding van Nederland hun leven lieten, zal weer zijn collecte houden. zee: 87 40 195 halve 348 uit H 263 halve Idem, SC H /leet, SCH H 32 48 30 ïalve evist, 33 40 H 285 /leet, H 30 t de 84 80 10 k. ïalve 15 k. 107 dein; uit itten, 23 k. :nde, 103 5 k. H 47 20 70 Jem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1