Een Nederlandse jeugdfilm Het politieke steekspel begonnen Schouten en Oud wensen een bredere basis CRISISSTEMMING in Finland Vele verbeteringen aan de wegen in Zuid-Holland Donderkoppen aan radio-hemel Financieel-economische besprekingen met Indonesië In vrijwel alle delen der provincie VRIJDAG 10 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 Geen praatwaar daad Oud: een derde van de ministerzetels voor de derde wacht Bezuiniging geboden De oppositie Receptie Mgr. J. P. Huibers „ATLANTIS" AANGEKOMEN Onderhandelingen over Sclnmian-plan Fransen neigen meer naar Duitse voorstellen NIEUWE REGERING EN NIEUWE VERKIEZINGEN? De opgravingen onder de St. Pieter Publicatie der resultaten opgeschort COMMANDANT LANDMACHT NIEUW-GUINEA „DE CLUB VAN DE ZWARTE PANTER" Goede vorderingenvruchtbare resultaten VOLTOOIING ZAL ZOVEEL MOGELIJK WORDEN bevorderd De plannen voor 1951 Betreffende het provinciaal wegen plan doen Ged. Staten van Zuid-Hol land mededeling van de ten aanzien van dat plan in het jaar 1950 verrichte en van de in 1951 te verwachten werk zaamheden. Evenals in 1949 ls ook in 1950 de uitvoering van de werken tot voltooiing van het plan met kracht voortgezet. In vrijwel alle delen van de provincie zijn grote werken in uitvoe ring. AI valt op dit ogenblik gezien "v DE „KAREL DOORMAN" VERTROK KOELBLOEDIGE CHAUFFEUR REDDE DRIE MENSENLEVENS ENCYCLIEK „HUMANI GENERIS" MGR. M. H. LUCAS IN NEDERLAND NA 15 NOV ....WAARDELOOS Zinken kwart-je Zr/veren Zinken stuiver Nikkelen sfuiv» Rijksbegroting in T weede Kamer 's-GRAVENHAGE, 9 November 19ó0. Eindelijk werd dan hedenavond begonnen met de algemene beschouwingen op de Rijksbegroting 1950, dat wil zeggen op hoofdstuk I en op de financiële nota. Eigenlijk was de Kamer daaraan nog niet toegekomen, want de agenda, die aan deze algemene beschouwingen voorafging, was nog niet afgewerkt. De gehele middag was besteed aan bet wetsontwerp Huisvesting gerepatrieerden en daarmee was men zelfs niet eeng klaar gekomen. Ook het wetsontwerp Verlening financiële steun "an de algemene Ziekenfondsen voor hun afdeling Vrijwillige verzekering moes* nog worden afgewerkt, maar voorzitter Kortenhorst was blijkbaa*- - - en terecht bevreesd, dat er dan deze week van een begrotingsbehandeling niets meer zou komen. Daarom brak bij de agenda af om des avonds eerst tot de begroting over te gaan. De rest van de agenda zal dan in bet begin van de middagvergade ring van heden worden afgedaan. Zo zat dus des avonds een tiental ministers achte- de regeringstafel. Het waren de heren Drees, Lieftinck, Rutten, s'Jacob, Van Maarseveen, Van Schaik, Spitzen, Götzen, Teulings en Mansholt. En onidat de eerste spreker, de heer Schouten, begon met een uitgebreide financiële beschouwing, was bet na de afgelopen drukke weken alweer minister Lieftinck, die ijverig aantekeningen zat te maken. de A.P maakte een bredere basis onmo gelijk De "VD aanvaardde toen de feiten inzak- de Indonesische politiek, zoals die er lagen en dat om te redden wat er te redden viel- Het Indonesische besluit is voor ons en waarschijnlijk ook voor de regering een teleurstelling ge worden. Spr. herinnerde in dit opzicht ian het zelfbeschikkingsrecht waarover de V.V.D. op 25 Mei een motie tegen de minister van O. G. indiende Dat deze motie haaf goede redenen heeft gehad, heeft Ambon naderhand bewezen. De indruk is gewekt, dat de regering hier niet alles heeft ge daan wat zij had kunnen doen. Door de wisseling aan Oorlog is de politieke posi- tje van het ,^b'net niet versterkt, daar men politieke verleden van de nieuwe minister een vraagteken moet zetten De uitgaven moeten omlaag, ze' de anti- revolutionnaire fractieleider, het peil der uitgaven is te hoog, dat der belastingen te zwaar. Wij kunnen niet aflossen, wat zou moeten worden afgelost. Zou er op een begroting van vier milliard niets te bezuinigen zijn? Hij schakelde daarbij de militaire uitgaven niet uit, wat men de laatste tijd van regeringszijde wel placht te doen. Er is veel veranderd in het mili taire systeem, er zijn knappe officieren, maar die hebben geen begrip van geld, aldus de heer Schouten. Hier moet kun nen worden bezuinigd. Men moet terug keren tot het oude beproefde systeem van de geraamde posten in het lopende jaar niet te verhogen, tenzij in het geval van nova. Maar geen ambtenaar denkt er nu nog aan de uitgaven te toetsen aan de ge raamde begrotingsbedragen. Overgaande tot de politiek zeide de heer Schouten, dat het gewoonte is geworden Van de A.R. te spreken als van de „opp - sitie". Dit was minder juist. Soms ope - baarde zich meer oppositie bij niet tot de oppositie worden gereKeno, zoals de P. v. d. A. Men mag de A.K. fractie niet zien alleen als oppositioneel. In zijn rede op 14 Februari in de Eerste Kamer gehouden, sprak prof. Anema over het kabinet. Hij heeft daar niet bedoeld te solliciteren naar enkele ministerzetels voor de A.K., hij heeft willen zeggen: maak het kabinet zo, dat zij het kunnen steunen. Hij vroeg een principiële poli tiek van nationaal karakter in plaats van een politiek van partijkarakter. De verklaring van de heer Oud over de derde macht, noemde de heer Schouten een principiële aberratie. Wij immers wil len met ieder in 's lands belang samen- Werken. De heer Schouten besprak voorts de artikelen van de heer Vorrink over het niet buitenparlementaire, maar anti-parle- mentaire optreden van de heer Spaak in zake de Belgische koningskwestie Het anti-parlementaire van deze acties was principieel verwerpelijk. En dit is in een tijd, waarin de democratie in verwording wordt gebracht, des te bedenkelijker. Wat heeft de heer Vorrink daarvan te zeggen? Tenslotte sprak de heer Schouten over het „onrecht der Ambonezen" Hij achtte de tekortkomingen in hulp voor Ambon beschamend en pleitte tenslotte voor een nationale politiek. Dan zal de regering de steun der A.R. krijgen. De heer Oud (VVD) vond, dat de bin nenlandse politiek moest worden gezien in het licht van de internationale toestand. Met deze laatste beginnende, bracht hij hulde aan Amerika. Ook Nederland had in dit verband, een taak in internationaal verband, evenals West-Duitsland. Schakelt men West-Duitsland in in de Europese defensie, dan vermindert men ook het ge vaar, dat er een zelfstandige Duitse weer macht zou ontstaan. Een sterk en één Europa zou tevens een tegenwicht vormen tegen een Amerikaanse hegemonie. In de binnenlandse politiek is samen werking van alle partijen tegen het com munistische gevaar even dringend. De democratische gedachte moet de demo cratische geschillen overwinnen, maar ook dan weer zonder het gevaar van een hegemonie. De kabinetsformatie van 1948 heeft mr. ua niet zeer bevredigd- De houding van Terwijl twee onzer omroepverenigin gen jubileren, verschijnen er nieuwe don derkoppen aan de doorgaans niet wol kenloze radiohemel; ditmaal in de vorm van n vereniging „Comité Radioluiste raars". Het voorlopige bestuur, als welks woordvoerder mr dr a. Enserinck optrad stelt zich ten doel „de Nederlandse radio luisteraars, die van overheidswege ver plicht zijn een luisterbijdrage te betalen, te organiseren en hun medezeggenschap in het radiobestel te verschaffen". Aangezien er op het ogenblik t wee mil- lioen bezitters van een radiotoestel zijn (geregistreerd althans, want er lopen er nog wel ettelijke los) behoeft bet comité voorlopig niet om werk verlegen te zit ten. Natuurlijk is er critiek, misschien ook wel gefundeerde, op de gang van zaken in de radiowereld uit te brengen. In het algemeen genomen is mogelijk de klacht gewettigd dat de figuur, waarbij de staatsburger een bepaalde verplichting wordt opgelegd zonder dat daar zekere rechten tegenover staan, in een democra tische samenleving ongewenst moet, he ten. De vraag blijft voor ons nochtans open, of het controlerecht der volksver tegenwoordiging. mits effectief uitge oefend, geen voldoende waarborg bieden zou. Is het met andere woorden nodig dat, terwijl omstreeks de helft der gere- gistreerden bij de „particuliere" omroep verenigingen is aangesloten, deze vereni gingen nu worden doorkruist door 'n an dere, die zich in de vertrouwenspositie dier aangeslotenen tegenover hun om roep zal gaan wringen? Het streven van het voorlopig be ltuur, zo wordt verklaard, is „niet ge richt tegen t t. -iioneel g* ieelte in de omroep", maar dat bestuur heef: toch wel bezwaar ..tegen overmatige po litieke propaganda" en maakt zich zorg over „kostbare verdeeldheid". Beramen de oprichters van het comité misschien achter de schermen een nieu we actie in de geest van wijlen de «nationale omroep"? ,DKeiIeicnr/er V-D.-fractie verklaarde f Z, aanstelling van een tweede .V*". buitenlandse zaken. De hffln vaJfrtl HV>et me" zie" als een jp J minister, die wel een bepaal- nen de m rfelijkheid heeft- maar bin- rif* de min*ster getrokken als r ®lboudmg in het kabinet is thans betekenen? 0626 b8SiS "0S Veel te De sympathie van de V.V.D. voor dit kabinet is er ns de laatste wijziging niet op vooruit gegaan. De heer Öud zag de heer Stikker liever in een kabinet met een bredere basis. Een basis, waarin de derde macht een derde deel van de zetels zou bezetten. Daarover zouden zij in de naaste toekomst met de A. R. en de C. H. willen praten. Een dergelijke basis is echter tegen de opvatting van de P. v. d. A, maar een principiële homogeniteit tus sen P v. d A. en K.V.P. bestaat niet. Er kan een tiid komen, dat de arbeidstijd moet worden verlengd, maar daar was de F. v. d. A. tegen, naar „Het Vrije Volk" schreef. Evenals de heer Schouten wenste ook de heer Oud opheldering over de hou ding van de P. v. d. A. Inzake de konings kwestie en verlangde hij bezuiniging in de civiele sector, waarbij hij als voorbeeld gaf de uitgave van 1.7 millioen voor kleu teronderwijs. Ons economische bestaan wordt bedreigd door te hoge belastingen, dat eist ingrijpende bezuiniging en ver- mindering van uitgaven. Begrip had spr. voor de moeilijkheden der regering en hij hoopte, dat dit kabi net de eindstreep zou halen. Maar dit zou dan ook van de regering zelf afhangen; deze moest zich niet direct solidair ver klaren als er wantrouwen in één minister werd uitgesproken. Dat was kennelijk ge richt aan het adres van minister Van Maarseveen in verband met de motiè van wantrouwen van 25 Mei jl. door de heer Oud ingediend. Waarschijnlijk zullen de algemene be schouwingen eerst de volgende week Dinsdag worden voortgezet. F. S. Huibers zal verjaardag 7. H. Exc. Mgr. .T p gelegenheid van zijn Woensdag 15 November a.s. receptie ver lenen aan de religieuzen (Broeders en Zusters) en de leken van 1112 uur en aan de priesters van 121 uur. Het troepentransportschip „Atlantis" is gisteravond laat in de haven van Am sterdam aangekomen. Het schip heeft voornamelijk militairen behorende tot het voormalige K.N.I L., met hun gezin nen uit Indonesië naar Nederland ge bracht. De debarkatie begon hedenoch tend om* 8 uur. Uit Bonn wordt gemeld, dat er „hoop volle" tekenen zijn, dat de Franse on derhandelaars in zake het Schuman plan meer gaan neigen in de richting van het Duitse voorstel tot bescherming van de Belgische kolen- en Italiaanse staalbelan- gen. Een oplossing voor het prijs- en marktprobleem zou ook overeenstem ming op andere punten bespoedigen. Ruhrkolen zijn maar half zo duur als de Belgische (34 Mark tegen 68 Mark». Toch is het de bedoeling te komen tot een enkele markt. Het Duitse voorstel is nu, dat de prijs voor de uit Duitsland geïmporteerde kolen in België hoger wordt gesteld dan de kostprijs, zodat de eigen kolen in België in prijs kunnen worden verlaagd. Bovendien was door Duitsland voorge steld in het kader van het Schumanplan regionale organisaties te stichten, die niet landen zouden omvatten, maar eco nomische gebieden Zo staat b.v. Aken economisch dichter bij België, dan bij de Ruhr. In deze regionale organisaties zou den ook de verbruikers zijn vertegen woordigd, niet echter in de Hoge Auto riteit. De Fransen wilden aanvankelijk het probleem oplossen door het stichten van 'n egalisatiefonds, maar volgens de Duit sers zou dit in hun geval het doel van de hoogst mogelijke levensstandaard b\j zo laag mogelijke prijzen slechts moeilij ker te verwezenlijken maken. (Van onze correspondent) HELSINKI, November 1950. De Finse regering van Urho Kekkonen is in een moeilijke situatie gekomen. De economische tegenslagen en de niet te keren wedloop tussen prijzen en lonen, die waarschijnlijk op een inflatie zullen uit lopen, vereisen drastische maatregelen. Do uitgebreide stakingen hebben enorme economische waarden verloren doen gaan, en een aanzienlijke exportvermindering veroorzaakt. Alleen al de zaag- en cellu- Iose-industrieën exporteerden dit jaar voor een waarde van ruim 3% millioen F.M. minder. Voor de verloren gegane deviezen had Finland bijvoorbeeld 25 millioen kg. koffie of 111 millioen kg. suiker kunnen kopen. Alles duidt er op, dat een nieuwe poli tieke crisis voor de deur staat. Minister president Kekkonen heeft een omvattend stabiliseringsprogram gereed. Gaat de rijksdag daarmee niet accoord, dan zal hij aftreden en „ruimte geven ami de poli tieke groepen, die een nieuwe inflatie over het land zullen brengen". Terloops kan worden opgemerkt, dat de lonen van de industrie-arbeiders in één jaar met circa 45 percent zijn gestegen. In het kabinet zelf zijn reeds ernstige meningsverschillen gerezen over de econo mische politiek van Kekkonen. De conser vatieve ministers, die tegen de wil van hun partij een heel eind met de agrariërs zijn meegelopen, hebben gedreigd zich terug te trekken Daarmee zou eigenlijk de ge hele regering moeten worden opgelost want deze heeft te kampen met de oppo sitie van de socialisten, en dat spreekt vanzelf de communisten. Het Finse vak verbond heeft reeds verklaard, dat het geen compromisvoorstel aanvaardt. In Helsinki worden de kansen van een nieuwe regering ijverig besproken De meest voor de hand liggende oplossing zou volgens liberale en conservatieve kringen, een zakenkabinet zijn. Men houdt echter 'ook rekening met nieuwe rijksdagverkie- zingen, die omstreeks Februari 1951 zou den worden gehouden. Een ander alternatief is een nieuwe regering, met vertegenwoordigers van de leidende partijen te vormen, maar men verwacht dat de agrariërs daaraan nie willen meewerken. Zoals de situatie thans is. meent men dat de rijksdag zal worden ontbonden en dat nieuwe verkiezingen zullen plaats vinden. Dat deze eventuele gebeurtenissen gepaard* zullen gaan niet een hernieuwd communistisch offensief, in veel scherpere mate gesteund en geleid door Moskou dan vroeger het geval was. staat reeds te voren vast. Het Vaticaan heeft, naar Reuter seint, de publicatie opgeschort van de resultaten der reeds tien jaar lang du rende opgravingen onder de Vaticaanse basiliek rond de plek, waar zich volgens de overlevering het graf van de H. Petrus bevindt. Eerst zal nu de uitslag van verdere onderzoekingen worden af gewacht, aldus werd door Vaticaanse kringen meegedeeld. H*et boek over de opgravingen, dat oorspronkelijk hl bet begin van dit jaar reeds had moeten verschijnen, za nu, naar men verwacht, niet eerder dan in het komende voorjaar worden uitgegeven. De reden voor het uitstel is, naar men meent, deze, dat men een heronderzoek door Vaticaanse arcneologen van het op gegraven materiaal wil mogelijk maken, in het licht van nieuwe ontdekkingen. De kolonel F. Peters, chef van de staf van de commandant groep Zuid, is met ingang van 15 November a.s. benoemd tot commandant landmacht Nieuw-Guinea. De kolonel zal binnenkort naar zijn nieu we bestemming vertrekken. In zijn plaats is tot chef van de staf van de comman dant groep Zuid benoemd de luit.-kolonel B. Koning, thans commandant van het le Vrijwilligers-opleidingscentrum. Scène uit „De Club van de Zwarte Panter', een door pater Raymond van Sasse van Ysselt O.F,M. geregisseerde jeugdfilm, waarin de regisseur zichzelf speelt huis in Leiden, heeft het niet bij praten gelaten, maar is overgegaan tot de daad. Hij heeft niet gewacht tot de overheid eindelijk eens zou inzien, dat zij met be trekking tot de kinderfilm een taak heeft, maar is zelf aan de slag gegaan. Hij heeft Brabant-film in Tilburgbereid gevon den, de productie van een smalfilm voor de jeugd ter hand te nemen en hij is met dé cameraman D. C. van Koekenberg gaan filmen. Zelf schreef hij het scenario, voerde de regie en speelde een rol: zich zelf. De geluidstechniek was in handen van G. Vogelenzang, terwijl mevrouw E. v. Epede Groot de muziek verzorgde. Zijn spelers waren bewoners uit Leiden, een enkele beroepsacteur H. Holle- wijn en de jongens van zijn Don Bosco- huis. Verder heeft pater Raymond o.a. de medewerking gehad van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, de Neder landse spoorwegen en het politiecorps van Noordwijk, dat voor enkele van de meest spectaculaire en opwindende scè nes in de jeugdfilm zorgde. Het resultaat van deze spontane en geestdriftige samenwerking, die zich door Brabant-film, onder regie van R. vaii Sasse van Ysselt 't Tweede Nationale congres, dat door het Instituut Film en Jeugd eind October in Den Bosch is gehouden, heeft 't vraag stuk van de invloed der film op de jeugd weer even in het brandpunt van de open bare belangstelling geplaatst. Twee dagen iang hebben deskundigen over dit probleem gesproken, piet name over het onderwerp: Films en haar ver toning voor de jeugd in het gezin, in de vereniging en in het openbaar In het kort kwamen hun betogen hierop neer: er moeten films komen, die de kinderen verrijken en de overheid moet de produc tie van goede Nederlandse kinderfilms steunen. Een eenvoudige, maar ondernemende Franciscaan, pater Raymond van Sasse van Ysselt, directeur van het Don Bosco- geen tegenslagen en moeilijkheden liet af schrikken, is thans onder de titel „De Club van de Zwarte Panter" officieel getoond aan medewefkers en genodig den. Geruime tijd geleden zijn wp in de ge legenheid geweest, de werkcopie te zier» van deze film, waaraan toen nog de ge- uidsband ontbrak. Toen reeds hebben wij er op gewezen, dat het nasynchroniseren waarschijnlijk ernstige moeilijkheden zou opleveren, omdat men uiteraard over slechts beperkte technische middelen be schikte. Die veronderstelling is bewaar heid. Het geluid is wel de zwakste zijde van de film, niet alleen in technisch op zicht, maar ook wat betreft de dialogen, die de zozeer gewenste kernachtigheid en bondigheid missen. Gebrek aan erva ring zal hiervan wel de voornaamste oorzaak zijn. Ook het scenario verraadt de amateur, wiens goede bedoelingen verder reikten dan de middelen, waarover hij beschikte. De held van het verhaal is een jongen van het Leidse Don Bosco-huis, die onder de naam van „Zwarte Panter" een groepje jongens om zich verzamelt, teneinde de misdaden van zijn vader, een dief en een smokkelaar, die tenslotte zelfs een moord aanslag pleegt op zijn eigen kind, te ver hinderen, maar hem tevens uit handea van de politie te houden. De jongens ra ken betrokken bij een treinoverval, het neerlaten van smokkelwaar uit een vlieg tuig en een roofoverval op een eenzame boerderij. Avonturen te over dus, waar aan de jeugd haar hart kan ophalen. Maar ">e missen het positieve element in dit verhaal, zoals de soms niet onverdien stelijk gehanteerde camera het vertelt. We geloven niet, dat er veel ouders zijn, die graag zouden zien. dat hun jongen» zich in dergelijke omstandigheden zou den gedragen als de leden van de Zwarte Panter-club en het abrupte slot, waarin tijdens een huiselijk feestje terloops wordt meegedeeld, dat de misdadige vader zijn gerechte straf heeft ondergaan en dat „voorbij is, wat voorbij is", moet bepaald onbevredigend worden genoemd. Bovendien bevat het verhaal, dat soms op weinig samenhangende wijze en met niet ter zake doende details in beeld wordt gebracht, zoveel onwaarschijnlijk heden, dat we betwijfelen, of de jeugdige toeschouwers, die, zoals de ervaring heeft geleerd, vaak nog critischer toezien dan volwassenen, het zonder meer zullen aan vaarden. Maar dit alles doet niets af aan het feit dat het gedurfde experiment van pater Ravmond, al is het dan niet in alle op zichten geslaagd, heeft bewezen, dat er onder de Nederlandse jeugd even geschikt spelersmateriaal is te vinden als in het buitenland en dat de productie van jeugd films in ons land wel degelijk mogelijk is. ook met bescheiden middelen, mits toewijding en geestdrift gepaard gaan met wat meer ervaring. Daarom alleen reeds verdient deze film ten volle ieders aan dacht De gemengde NederlandsIndonesische ambtelijke emmissie die besprekingen heeft gevoerd over financieel-economische problemen in de verhouding tussen de beide landen en die de resultaten van deze besprekingen zal voorleggen aan de a.s. conferentie van ministers welke op 20 Nov. zal beginnen, heeft goede vorderin gen gemaakt en vruchtbare resultaten be reikt. Aan beide zijden toonden men zich zeer ingenomen met de bereikte resultaten en prees men de goede sfeer en de reële wil tot samenwerking die zich heeft gemani festeerd. De belangrijkste principiële kwesties, die emïe: werden besproken zijn de volgeri Handelspolitieke samenwerking Op de R.T.C. werd besloten, dat in Europa Indonesië en Nederland gezamen lijk zouden optreden op het gebied van internationale handel. Sindsdien is dit ook in de practijk gebeurd. Onderhandelingen met talrijke Europese landen werden veelal gezamenlijk gevoerd en zij leidden tot Tripartite verdragen. De gemengde commissie is het er nu. naar verluidt, over eens geworden, dat een gecoördineerd optreden genandhaafd dient te blijven, zij het dan ook dat men in de toekomst dit optreden een intern karakter wil geven In de meeste gevallen zal derhalve van het tripartite onderhandelen en het sluiten van driezijdige verdragen worden afge stapt. Verruiming transfermogelijk' heden Uit het verloop der besprekingen Ls voorts gebleken, dat men van Indonesische zijde bereid is tot een verruiming der transfermogelijkheden, teneinde nieuwe investeringen attractief te maken. Naar verluidt zou deze verruiming be staan in toestemming tot: 1. Een volledige transfer van normale winsten. 2. Gedeeltelijke transfer van afschrijvin gen. 3. Transfer voor natuurlijke personen van „current income" uit bezittingen in Indonesië. Naar de mening van beide partijen zou een dergelijke verruiming der bestaande deviezenvoorschriften een zeer aanzien lijke verbetering vormen. De arrièré's Een kwestie van overleg bleef nog da transfer der z.g. arrièré's, dit zijn voor de oorlog in Indonesië betaalbaar gesteld» dividenden en betaling van voor dit tijd stip door Indische ingezetenen en Indisch» ondernemingen aangegane verplichtingen in Nederlandse courant, waaromtrent naar verluidt nog geen overeenstemming is be reikt. Deze vraag zal waarschijnlijk ver der ter oplossing aan de conferentie van ministers worden overgelaten. De besprekingen zullen Maandag of Dinsdag a.s. worden beëindigd. de economische omstandighedenniet met zekerheid te zeggen, of er in 1951 op dezelfde krachtige wijze kan wor den voortgewerkt en of dus de te dien aanzien in het verslag gedane voor spellingen bewaarheid zullen worden, toch zal zo enigszins mogelijk de verdere voltooiing van het wegenplan in dat jaar zoveel mogelijk wordon bevorderd, Aan het uitvoerige verslag zijn de vol gende gegevens ontleend: Goeree en Overflakkee Met de uitvoering van de verbetering van het gedeelte Stellendam—-Melissant (Plaatweg c.a.) van de weg Ouddorp— Sommeisdük—Nieuwe TongeOude Ton- geOoltgensplaat met zijtakken naar Melissant, Sas van Dirksland en Herkin- gen en naar Galatheesesluis, welke het vorig jaar werd ter hand genomen en deels gereed kwam, namelijk het wegvak gelegen tussen de Kraayenissedijk en de Nolledijk, is voortgegaan. Naar verwacht wordt, zal nog dit jaar bedoeld werk kunnen worden voltooid en zal het weg vak in gebruik kunnen worden genomen. Alblnsserwaard en Vijfheerenland Het werk omvattende het maken van een rijzenbed, het verrichten van grond werken en het maken van een duiker buis ten behoeve van de aanleg van het gedeelte Oud-AlblasMolenaarsgraaf (Giessendamse Binnenvliet) met zijtak naar Oud-Alblas (oost) van de weg Pa- pendrechtMeerkerk met zijtakken naar Oud-Alblas en Vuilendam kwam gereed. Met de bouw van de vaste brug over de Noordeloos met aansluitende bakken van gewapend beton, waarmede op het eind van het vorige jaar werd begonnen, is voortgegaan. Aangenomen mag worden, dat deze brug binnenkort gereed komt, waarmede dan de doorgaande verbinding Meerkerk (Bazeldpk) tot aarden h£ekomen- Het maken van de S1teH,.VCï?r het gedeelte Bleskens- pr van de weR Bergstoep- mofd Sdten hi\Sgraaf~SUedrecht vol- Lonndiide klint mogelijk is daarvoor de benodigde Klinkers aan te konen kan in If,1 de aankofmWorden aangebracht Met de aankoop van de benodigde ter reinen voor de aanleg van het gedeelte Bergstoepseveer—Brandwijk werd voort! gegaan. Plannen voor de bouw van een brug over de Graafstroom en over de Boezem van de Overwaard zjjn in bewer! king. Voor de aanleg van het gedeelte GelkenesGravelandsedijk (omlegging om Nieuwpoort) van de weg Nieuw- poortGoudriaanSchelluinen is een be stek gemaakt. De uitvoering van dit werk zal nog dit jaar ter hand worden genomen en naar verwacht mag worden in 1951 worden voltooid. Met het maken van de toegangswegen voor de te bou wen brug over de Linge in de weg Heu- kelumLeerdamSchoonrewoerd Rijks weg is enkele maanden geleden een be gin gemaakt Gehoopt mag worden, dat in 1951 met. de bouw van de brug een aanvang kan worden gemaaKt. Voorne en Putten Met de verbetering van het gedeelte RockanjeNieuwenhoorn van de Brielle—OostvoorneRockanjf» Nieu- wenhoorn waarmede einde 1949 >s "e_ gonen, werd voortgegaan. De uitvoering kon, doordat er in die omgeving geduren de de zomermaanden te weinig D.U.w— arbeiders beschikbaar waren, slechts in een vertraagd tempo geschieden. Ver moedelijk zullen deze werken eerst in het komnde voorjaar geheel kunnen worden voltooid. De werken ten behoeve van de verbetering van het wegvak Brielle Oostvoorne in de gemeente Oostvoorne zullen binnenkort ter hand .worden ge nomen en zo mogelijk in 1951 worden vol tooid. Omtrent de aankoop van de ter reinen, benodigd voor de aanleg van het gedeelte „omlegging om Zuidland" van de weg NieuwesluisZuidlandHekelin genSpijkenis&e met zijtak naar het Nieuw-Beijerlandse veer wordt onder handeld. In uitvoering kwam het ver richten van grondwerken, het maken van een vaste brug van gewapend be ton en het maken van enkele bestratin gen ten behoeve van de aanleg van het gedeelte van de weg, lopende van de Westdijk in de gemeente Hekelingen tot de provinciale weg RotterdamBrielle in de gemeente Spijkenisse. Aangenomen mag worden, dat deze werken dit jaar gereed komen, Krimpenerwaard Evenals vorig jaar is de verharding van de rijweg van de bestaande weg GoudaHaastrechtOudewater, die op enkele plaatsen enigszins was verzakt, wederom onder het vereiste profiel ge bracht. De oprit met aansluiting aan de Lekdijk te Bergstoep, deel uitmakende van de bestaande weg GoudaStolwijk Bergstoepseveer is voornamelijk met het oog op het autobusverkeer verbeterd. Ook in deze weg zijn dit jaar enkele plaatselijke verzakkingen opgehaald door het aanbrengen van koudasfalt-mate- riaal. De aanleg van de aarden baan voor het wegvak Gouda-Stolwijk, te weten het gedeelte van de kruising met de Goudse- weg in de gemeente Gouderak tot onge veer 500 m. ten Noorden van de toekom stige kruising met de Benedenkerkseweg Noordzijde in de gemeente Stolwijk, is vrijwel geheel voltooid. Aan de aanne mer van dit werk werd tevens onders hands opgedragen het maken van het weg- lichaam op het gedeelte nabij het Beijer- se, dat ten tijde van de aanbesteding nog "iet in het bestek kon worden opgenomen. Een bestek voor het maken van 3 brug- c*a- in genoemd weggedeelte is ge reed. Met de uitvoering van dat werk zal binnenkort kunnen worden begonnen. Nadat deze kunstwerken zullen zijn vol tooid, kan met het aanbrengen van een verharding op dit wegvak worden begon nen. De. benodigde terreinen voor de aan leg van het overige gedeelte van de weg v\n, ■vryJvel alle in het bezit van de Pro- it „C'Ü'e"hele onteigeningsprocedure i'r, 1051 fende- Gehoopt mag worden, dat ri 1!r.! de, plannen voor de verbetering van dit gedeelte in uitvoering kunnen ko- men. Het maken van gedeelten weglichaam van de weg Krimpen a/d IJssel-Bergam- bacht-Schoonhoven met zytak naar Lek- kerkerk en wel het gedeelte gelegen tus sen de Kerkweg (Lekkerkerk) en de aan sluiting aan de Verlengd Opweg (Berg ambacht) en een gedeelte, lang ongeveer 900 m„ lopende van het voormalig spoor wegemplacement Bergambacht in Weste lijke richting, zijn in uitvoering. Tevens is een begin gemaakt met de uitvoering van het maken van een beton- en asfalt- verharding voor de rijweg van het ge deelte Krimpen a/d IJssel-Ouderkerkse Kerkweg. In de zomer 1951 zal dit weg vak vermoedelijk kunnen worden open gesteld. De benodigde terreinen voor de aanleg van het gedeelte Bergambacht-De Hem zijn op enkele na in het bezit van de provincie. Voor deze resterende geval len zullen binnenkort onteigeningsproce- jiuiet aanhangig wwden gmeaki. Driehoek RotterdamDen Haag Gouda Het onderhouden gedurende 1950 van de wegen in dit gebied t w. Delft-Pijnacker- Zegwaard, Rijksweg Den Haag/Utrecht- Pijnacker-Berkel-Bergschenhoek, Rijks weg Rijswijk/Rotterdam-Berkel-Katwijk (provinciale weg) met zijtak naar de vei ling te Rodenrijs, gedeelte Hillegersberg- Kruisweg van de weg Hillegersberg- Kruisweg - Benthuizen - Hazerswoude- Hoge Rijndijk met zijtak naar Boskoop en 's-Gravenweg-Rijksweg Rotterdam/Bode graven is opgenomen in bestek no 6 van 1950. De in dit bestek omschreven, werk zaamheden, die zich in hoofdzaak bepaal den tot die van gewoon onderhoud, zijn goeddeels voltooid. Een soortgelijk bestek voor het onderhoud van deze wegen ge durende het volgend jaar is in bewerking. Plannen tot het plaatselijk vernieuwen van beschoeiingen langs en het enigszins verruimen van het dwarsprofiel van weg Delft-Pijnacker-Zegwaart, alsmede tot vol tooiing van het wegvak Rijksweg Rijs- wijk/Rotterdam-Bovendijk, zijn in voor bereiding. Westland Het onderhouden gedurende 1950 van de wegen in het Westland t. w. Rjjswijk- Hoek van Holland met zijtak naar Delft, Den Hoorn-De Lier-Westerlee-'s-Graven- zande met zijtak naar Oranjesluis, Loos- duinen-Wateringen-Naaldwijk met zijtak naar Honselersdijk, Schiedam-Vlaardin- gen-Maassluis-Hoek van Holland en Wes telijk 's-Gravenhage-Westelijk Delft- Schiedam (nieuwe Rijksweg Rotterdam- Maassluis-'s-Gravenhage), gedeelte Wes telijk Delft-Schiedam, is opgenomen in bestek no 5 van 1950. De werkzaamheden, in dit bestek omschreven, bepaalden zich vrijwel uitsluitend tot die van; normaal onderhoud en zijn practisch gereed. Een soortgelijk bestek voor het onderhoud van deze wegen gedurende het volgend jaar is in bewerking. Het. werk betreffende het aanbrengen van verhardingen op het nieuw aangelegde wegvak Schiedam- Vlaardingen is voor de tweede maal op geleverd- De verbetering van het wegvak Den Hoorn-De Lier is dit jaar ter hand geno men. Deze werken komen, naar het zich laat aanzien, binnenkort gereed. De aanleg van het gedeelte betreffende de omlegging om Poeldijk, waarmee reeds in 1940 was begonnen, en welke werken tijdens de oorlog moesten worden stilge legd, is enkele maanden geleden in ver dere uitvoering genomen en zal vermoe delijk dit jaar worden voltooid. De rijweg van bedoeld Weggedeelte zal na het ge reedkomen als provinciale weg worden overgenomen. Midden Zuid-Holland benoorden de spoorlijn 's-Gravenhage-Gouda Op de weg RijswijkDe Vink werden herstratingen verricht. De aanleg van de zijtak van deze weg naar de Lammebrug, is voltooid. Het bouwen van twee dui- kerbruggen in de zijtak naar Den Deyl (Papelaan) ward aanbesteed. Eén dier bruggen, de brug over de Veenwetering, kwam gereed: de andere brug, welke over de Dobbewetering wordt gebouwd, nadert haar voltooiing. Een bestek^oor het aan brengen van de verharding op deze zijtak, voor zover gelegen tussen de spoorweg Den Haag—Leiden en de Rijksweg is in voorbereiding. Met de gemeente Voor schoten is overeengekomen, dat het ge deelte van die zijtak, gelegen aan de oost zijde van voornoemde spoorweg, zal wor den vervangen door een nieuwe tracé langs de z.g. Wijngaardenlaan. Maatrege len tot aankoop van de nog ontbrekende gronden voor dat gedeelte worden geno men. De verbetering van het gedeelte van de weg Zoetermeer—Leiden, gelegen tus sen de Schenkelweg en de Dorpstraat te Zoeterwoude kwam gereed. Het bestek betreffende het vervangen van de door de Provincie overgenomen ophaalbrug, de z.g. Broekwegbrug onder Zoetermeer, door een vaste brug van gewapend beton, zal zo mogelijk nog dit jaar worden aanbe steed. Begonnen werd met het treffen van noodzakelijke voorzieningen aan betonnen verharding van deze weg. Deze werk zaamheden worden met kracht voortgezet. De voorbereidingen voor de aanleg van net gedeelte van de weg GoudaBoskoop —Gouwsluis—Oostzijde Aarkanaal, gele gen tussen Boskoop en Gouwsluis, worden voortgezet. Gehoopt wordt een gedeelte van deze weg in 1951 te kunnen aanbeste den. Vermoedelijk zal nog dit jaar een begin worden gemaakt met het bouwen van een brug over de Rijn beoosten Gouwsluis, welke de weg langs de Oostzijde van de Gouwe zal verbinden met die langs de Oostzijde van het Aarkanaal. Verwacht wordt, dat deze in 1951 kan worden vol tooid. ScheveningenW assenaar-Noord- wijk-N oordholland se grens Nadat betreffende de aanleg van het ge deelte van de weg Scheveningen—Wasse naar—Noordwijk—Noordhollandse grens van de Van Alkemadelaan te 's Graven- bage tot Wassenaar met de militaire auto riteiten overeenstemming werd bereikt, is de uitwerking van het desbetreffende plan voortgezet. Met de onteigening zal zo mogelijk in 1951 worden begonnen. Het onder profiel brengen van het gröndlichaam en 't aanbrengen van ver hardingen op het wegvak van de weg Rijnbrug—PapenveerNieuwveen is in uitvoering. Verwacht kan worden, dat dit werk in 1951 voltooid zal zijn. Het weg vak van de weg Oostzijde Aarkanaal NieuwkoopNieuwveen, gelegen tussen Aarlanderveen en Nieuwkoop, kwam ge reed. De verbetering van de Van der Valk Boumanlaan te Woerden is bijna ge reed. De gemeente Woerden zal de spoor wegoverweg, gelegen tussen de Van der Valk Bouwmanlaan en het Stationsplein, verbreden. De helft van de kosten zal dooi de N.V. de Nederlandse Spoorwegen wor den gedragen. In de overblijvende kosten hebben Ged. Staten aan de gemeente op haar verzoek een provinciale bijdrage van 7000 toegezegd. Door deze verbreding zal de verbetering van de provinciale weg l al. beter tot haar recht komen. f De contouren van de „Karei Doorman" zijn weer voor een zestal weken uit het Rotterdamse havenbertd verdwenen, want om kwart over twaalf gistermiddag kwa men de schroeven in beweging en de tocht naar de Middellandse Zee was aan gevangen. Een goed half uur tevoren was er van vertrek eigenlijk nog weinig te bespeuren. De motorsloep trok op de Nieuwe Maas nog haar grillige rondjes, vliegtuigen stonden nog met opgeklapte vleugels op het bovendek en op de rivier wemelde het van slepen en op eigen kracht va rende boten. Maar reeds kwam een viertal sleepbo ten zich melden en ze maakten vast, twee trekkers aan de voorsteven, de beide an dere tot stut aan de achterkant langszij. De motorsloep werd naar boven gehesen, de vliegtuigen doken in de ingewanden van het gigantische schip, van de vierde boei werd de laatste, weerbarstige ket ting losgepeuterd en daarna kwam er beweging in de kolos. Toen, ai varende, een der voorankers, nog een laatste hou vast, was losgewoeld en opgehaald, kon eindelijk de eigen kracht van het schip een woordje mee gaan spreken. Omstreeks kwart over twee bereikte de „Karei Door man" Hoek van Holland. Tengevolge van de slechte weg en de grote kuilen, die de berm aan de stille kant van het Noordhollands kanaal heeft, is gisteravond een bestelwagen, bestuurd door de eigenaar, de heer G. D. uit Landsmeer bij het Schouw in het water gereden. De chauffeur slaagde er in zich zelf en de beide andere inzittenden, zijn 85-jarige schoonmoeder en zijn schoon zuster te redden, doordat het hem gelukte een deur van de wagen onder water open te krijgen. Naast een tekstuitgave van de Pause lijke zendbrief d.d. 21 Augustus j.L in het Latijn en het Frans bevat de jongste aflevering van de „Revue Thomise" (Uitg. Deslée de Brouwer, Brugge) een „korte commentaar" op de „Enseignements de i l'Encyclique", die nochtans 22 bladzijden beslaat en van de hand is van de Franse Dominicaan M. Labourdette. De Apostolische Delegaat ln Zuid- Afrika, mgr. M. H. Lucas, is dezer dagen voor een kort verblijf in Nederland gear riveerd. Op 6 December zal hij wederom per KL.M: naar Pretoria vertrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3