Nederland bouwt aan zijn luchtmacht Duitse uitvoer naar de V.S. nog onvoldoende Koers van Truman vastgelegd Zijn sociale politiek zal aanhang verminderen Drie-tons Ford op volle toeren PË i TELEURGESTELD COMMUNIST WENST KERKVORST AAN HET BEWIND Hausse in transfers mÊ$ Waarom „Meteors"? Diefstal en braak in Amsterdam Strijd „op leven en doodtegen Taft SPORT IN ENGELAND Sir Bradman geeft handjes, Transfers HS Bekroonde novelle voor de Boekenweek roermonds juwelier Puzzles en de loterijwet Adenauer ziek Tsjechoslowaahs diplomaat zag in, wat Moskou werkelijk biedt VRUDAG 10 NOVEMBER 1950 PAGINA 5 Gelukkige keuze? „Vampire" beter type Een optelsommetje over October GEMEENTESECRETARIS VERDUISTERDE f 38.000 EXPORT VAN EIND PRODUCTEN TE LAAG In de lift! De schakelaar om Nieutve vondst Zij bridgen Wirn Sonneveld geeft litteraire cabaret-avond BESTOLEN Zware straffen geëist tegen uitgever van „Een-Nul" ity Venom", die uit de '„Vampire" werd ontivikkeld, is een m achine met een opvallend klimvermogen en grote wendbaarheid. De Vampire doet enigszins denken aan de Fokker G1 van voor de oorlog. (Van onze luchtvaartmedewerker). Wij weten allen dat rle internationale toestand niet van die aard is, dat we rustig in een luie stoel kunnen gaan zitten met de gedachte: 't zal wel los lopen. Onze nationale defensie vraagt dringend om een krachtig leger, dat volkomen berekend moet zijn op het vervullen van een zware taak. Er is echter geen leger in de moderne oorlog denkbaar, dat niet uit de lucht wordt beschermd en gesteund. Elk ogenblik heeft liet dié bescherming en steun nodig; dag en nacht en onder alle weersomstandigheden. Doch behalve de. te velde staande troepen vraagt ook het achterland met zijn industrie, havensteden en aanvoerwegen om een krachtige bescherming. De verdediging van het achterland zal hoofdzakelijk geschieden door straaljagers. Niet alleen dagjagers, zoals wij die thans "bezitten, doch ook jagers, die hun taak des nachts en onder slechte weersomstandigheden kunnen volbrengen. De troepen aan het front zullen behoefte hebben aan jager-bommenwerpers om hen bij te staan tegen de eventuele vijand, die als een kolos zal komen opzetten met grote hoeveelheden wapens als tanks, pantserwagens en zwaar geschut. zware De behoefte van Nederland.aan boven genoemde dagiagers, all-weather jagers en jagers-bornmenwerpers is urgent. Het Werd dan ook hoog tijd, dat er eens haast achter werd gezet om te komen tot een krachtige luchtmacht. Niet pas in 1954 of later, doch nu hebben wij die nodïg. Ai lang gene Sris d.© Nederlandse lucht macht het\ir«d van de rekening geweest. Ligt er ook net een prachtig vliegveld iri het centrum van liet land, dat Soesterberg heet? Het veJd is uitgerust met verschil lende grote en nieuwe hangars. Van de zomer heet men er nog een prachtig nieuw hek omheen gezet. Doch ondanks het feit, dat grote borden de voorbijganger waarschuwen voor landende en startende vliegtuigen, is et op heel Soesterberg geen vliegtuig te bespeuren! Doch thans is dan een aanvang gemaakt met de opbouw van de luchtmacht. Fok ker bouwt de r.ieuwe „Meteor 8" voor Nederland en België. Op 17 October ont ving België zijn tiende exemplaar en Ne derland gelijktijdig zijn eerste. De ver traging in de/e laatste aflevering was gelegen in het feit, dat men enkele moei lijkheden ondervond met de radio-instal latie, die in de Nederlandse Meteors zal worden ingebouwd Doch nu deze moei- liikhede1'' zij" «fverwonnen, verwacht men, dat ook het Nederlandse kwantum op ge regelde tijden zal worden afgeleverd. Voïgens de laatste berichten zal Fokker Gok de all-weather versie van de Meteor, te NF-11 in productie nemen. De NF 11 is een machine, die deze zo- in»r in Engeland haar eerste proefvlucht maakte Wat wij er nu maar van hopen is' dat er niet teveel aan het prototype gedokterd Vhoeft te worden, voordat de machine in sertp kan worden gemaakt. De reden waarom wij git artikel ge- s'.-n.even; hebhorT is echter de vraag of Nederland wel zo gelukkig is geweest, zijn kpyze op ae Meteör te laten vallen ais standaatd-jager voor onze verdedi ging. Cp 4e eerste plaats moeten de 10 mil- licen N«de''anders zalf hun luehtmacht bet»len Het nat dus voor de hand, dat dit voor een klein land als het onze, een hele prestatie noemen is. Én aangezien wij behoefte nebben aan een behoorlijke hoeveelheid vliegtuigen, voornamelijk straaljagers, zouden we er veel voor voe len ook die machines als .standaard-uit rusting te k'ezen, welke het meest eco nomisch zijn in aanschaf en in onderhoud. Deze eigenschappen natuurlijk gepaard gaande aan een type, dat prima eigen schappen heeft Wanneer wij onze blik op d.e,b®^er'?®t van de Meteor Engeland, richten, d. zien wij da' daar ook nog een aöfliere straaljager wordt gebouwd, nl. de „vam pire" van De Kavilland. Deze Vampire is uitgerust met Siecms één straalmoHtr. Toch loopt deze machine (Van onze Amsterdamse redactie) Zo ongemerkt verdwijnt er heel wat in onze hoofdstad naar lieden, die het begrip -eigendom" verfoeien en daarvoor in de Plaats zetten „bezit". Als je het maar "ebt, dan is alles in orde, zo menen zij. Het leger van de gedupeerden denkt er, zeer terecht, anders óver. En dat dit geen gering leger is, blijkt uit de sommen, die er bijvoorbeeld in de maand October zijn verdwenen in andermans zakken. Een dikke twintigduizend gulden hebben de r.waie en lichte jongens gestolen, maar dat is nog niet 't meeste. De Amsterdam se onderwereld is er niet in de eerste Plaats op uit om het slijk der aarde te verzamelen. De jongens hebben zich tot economen ontwikkeld en stellen zich lie ver veilig met goederen. Dan ben Je niet aan schommelingen in de geldswaarde onderhevig-. Want watis de gulden nog Waard? En goederen, vooral van bepaalde soort, hebben de neiging in waarde toe te hemen en daarom is dit een vrij veilig speculatie-object. De „gestolen waren- beurs" heeft in de afgelopen maand een Voorraad gevormd ter waarde van ruim twee en tv/intig en een half duizend gul den Het wachten is nu op een gunstig moment om de goederen te „realiseren". Het riskante inbraahbschuf floreert blijkbaar niet zo goed. In die branche is „slechts" voor een goede ne®f." j Ruiden aan goederen bemachtigd. Het 'heer intellectuele oplichten, waaraan veel Voorbereiding ten grondslag hg' t q, een grote mate van spitsvondige taniasie Vergt, heeft ruim drieduizend gulden np- Rebracht- Dit bedrag iyordt overschreaen door de jeugdige delinquenten. Bij de kin derpolitie is namelijk aangifte gedaan van 'iet verdwijnen van bijna vierduizend gul" den. Als wij dit vergelijken met de in braken en diefstallen, dan is dit door kin deren ontvreemde bedrag wel onheilspel- 'ond hoog. Het probleem van de jeugdige delinquenten komt weer schrijnend naar foren. Wie zo onvoorzichtig is zijn wagen niet Soed af te sluiten, kan er haast verzekerd fan zijn, dat deze kans door de grijplus- t'gen niet onbenut zal blijven. De lanter fantende ongure types hebben dat al Rauw in de gaten. Voor meer dan twee en een half dui- z-nd gulden is in October uit auto's ge- stolen. Al deze bedragen geven het- onverwach- resultaat van twee en zestigduizend gulden Het is weliswaar slechts ongeveer ''even „ent per inwoner, maar per jaar Nfakt eenieder dan toch maar een kleine gu,den kwijt en deze verdwijnt niet voor 8°ede doeleinden in een of ander busje. ever hard zo niet harder dan de Meteor. Alleen al on het feit, dat de straalmotor nog steeds in het ontwikkelingsstadium verkeert al s men dan al ver geva derd en deze motoren bun °nd.er.ft;.,5 vragen in die zin dat er van tijd tot t«a belangrijke geqeelten moeten worden ver nieuwd, wi' het ons voorkomen, dat deze eén-motorig» Vampire in dit opzicht eco nomischer 's dan de twee-motonge Me ts or. Wanneer nu de Vampire minder goede vliegeigenschappen bezat, zouden we zeg gen „W« geen Vampire's!Dit 18 echter niel het geval. De Vampire is wat ge. veontswaarde betreft zeer zeker gelijk aan de Meteor. De "il*® de Vampire zagen w« een boordbewapening van »>wamjn. kanon nen acht 00 pounds raketbommen en twee 500 lbs. bommen Geen kleinigheid vooi deze betrekkelijk kleine machine. Ook de vliegeigenschappen van de Vam pire zijn ui'siekend. Reeds in Juni 1949 deed een sp»e»ale ""voering van de Vam pire, „Venora genaamd, ieder verstomd staan om het enorm klimvermogen, grote snelheid en voor een straaljager op- uierncliike wendbaarheid. Vooral deze wendbaarheid is buiten gewoon Is'g wat we van de Meteor nu met direct kunnen zeggen. Voor ons kleine land dat door een eventuele vijan delijke bombirdementsvloot van snelle straslbummu v erpers, in korte tijd kan wo-aen ove gevlogen, heeft behoefte aan snelle wendt-'re jagers voor zijn verdedi ging. Immers, heeft een aanvallende jager ztir proo' gemist, dan is het zaak blikiem- srei te kunnen keen en een nieuwe aan val in te km nen zetten, nog voordat de vijand kans ziet zijn doel te benaderen Nogmaals »o de economische zijde terug komende, ook de opleiding van de jacht- vheger kan voor de Vampire dank zij de „zachtaardige" vliegeigenschappen koner worden gehouden- Bij verschillende landen die de Vampire in dienst hebben, is het geenszins een bezwaar gebleken om de leerling nadat hij zijn opleiding op de „Harvard"-tra:nei beëindigde, direct solo cip de Vampire te zetten. Op deze wijze wordt wee- een kostbare opleiding op straaljagertrainers opgevangen. Wij spraken zoeven over verschillende landen die de Vampire's in gebruik heb ben. Ook dit is een punt van groot belang. '-.f. De Vampire is als standaardjager in dienst bij: Engeland, Noorwegen, Zweden, Frank rijk, Zwitserland, Italië wat de Europese landen betreft. We zien dus, dat Neder land en België rondom omgeven worden door landen, die de Vampire als stan daardjager in gebruik hebben. Moet nu een Nederlandse Meteor, door gevechtsschadc uitwijken naar laat ons zeggen Zwi'serland of Frankrijk, dan is het niet ondenkbaar, dat men daar een kleine reparatie niet kan uitvoeren, om dat deze landen geen voorraad houden van Meteor-ouderdelcn. Omgekeerd kun nen wij natuurlijk geen hulp bieden aan toestellen van onze partners met huu Vampire's. De kans is dus groot, dat zo'n pritra jager omwikkeld, die niet onder doet voor dri Meieor FN-11. Alleen is deze machine al een jaar eerder gereed geko men. zodat hier geen sprake meer is van eventuele kinderziekten en men met een uitgeprobeerd product te doen heeft. Nu is er een grote moeilijkheid voor Nederland om met Vampire's te gaan vlie gen. Deze moeilijkheid houdt voorname lijk verband met de bouw. Fokker is mo menteel ingesteld op de bouw van Meteors. Hiervoor zijn zeer kostbare bouw. kalibers nodig, die Fokker thans bezig is zelf aar te maken. De Meteors d'u worden afgeleverd, wor den hiei' no? gemonteerd met onderdelen uit Engeland. Fas over een jaar verwacht Fokker zelf de Meteor te kunnen bouwen. Kokker heeft dus nog niet alle bouw. kalroers klaar en er zou dus nog tijd zijn, ons te oriënteren naar de ons omringende lar.qen, zonder al te grote financiële offeis te brengen. Wjj besluiten daarom dan ook met ae vraag uit de kop van dit artikel: „Waarom Meteors?" machine op d' grond staat en op de grond fjen op t 38.0OO. a mnn non mice flhlntl Voor de rechtbank te Den Bosch stond gisteren terecht de gemeente-secretaris van Geldrop, A. B., die ervan wordt ver dacht als secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur te Geldrop in de jaren 1939 t.m. 1949 een bedrag van 24.000 te hebben verduisterd. Verdachte bekende het hem tenlaste gelegde. Hij nam geld op ten behoeve van het burgerlijk armbestuur en de ge meente-ontvanger en gebruikte telkens een gedeelte ten eigen bate. Toen het bergerlijk armbestuur in een andere in stantie dreigde over te gaan, trachtte verdachte op gecompliceerde wijze het tekort weg te werken. B. zelf schatte de som van de door hem verduisterde gel- nioct blijven entdat men een misschien zeer eenvoudige reparatie niet kan ver richten Het gevolg is dan, dat de gevechts kracht met e-m machine is afgenomen. Uit het oogpunt van de West-Europese eenheid zou dus de Vampire ook te prefe reren zjjn. .Wat de all-weather fighter betreft, ook De Havillaod heeft uit de Vampire een De Officier van Justitie, mr. M. Brui gom, eiste 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. De Kroon uit Eind hoven, noemde hoogmoed de geestelijke ondergrond van het drama. Verdachte heeft een ziekelijke aanleg om zichzelf te zoeken. Spr. pleitte tenslotte voor een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Uit spraak over veertien dagen. In een publicatie van de „Vereniging tot Ontwikkeling van Duits-Amerikaanse Handel" te Frankfurt/M. wordt de ont wikkeling van de Duitse uitvoer naar Amerika sedert het begin van de oor logshandelingen in Korea onderzocht. Het Duitse „Dollar Drive Eüro" komt op grond van dit statistisch materiaal tot de conclusie, dat de export in deze maanden weliswaar gestegen is. doch dat het aandeel van sommige goederen in deze stijging gedeeltelijk ongewenst is. In Juli was de samenstelling van de Duitse uitvoer in zekere mate normaal- Het aandeel van de eindproducten was van 64.9 tot 68,5 pet. gestegen. In Augus tus nam de ontwikkeling echter een an der verloop- De uitvoer van fabrikaten steeg slechts ongeveer 6,5 pet. tot 5.11 millioen. Binnen deze groep stagneerde de export van eindproducten, terwijl die van halffabrikaten in deze periode toenam- Het zwaartepunt van de stijging der export lag echter bij de groep der grond stoffen. De uitvoer van schrot bijvoor beeld, die In de vorige maanden een daling vertoond had, steeg plotseling weer tot op bijna 44.000 ton. Ook de waarde van de uitvoer van ruw ijzer kwam tot dicht bij X millioen. Het aan deel van de eindproducten daalde e®Bt®r in Augustus merkbaar van 68,5 tot al percent. De vereniging tot bevordering van de Duits-Amerikaanse Handel komt met betrekking tot deze ontwikkeling tot de slotsom, dat de exportstijging van Juli op Augustus onder deze omstandigheden niet geheel als een vooruitgang be schouwd kan worden. Er zuilen maatre gelen genomen moeten worden om een Het belangrijkste resultaat van de Dinsdag j.L in de Verenigde Staten gehou den verkiezingen voor Huis van Afge vaardigden en Senaat is, naar wij menen, dat aan de maandenlange onzekerheid over de positie van president Truman een einde is gekomen, en deze nu op grond van de uitslagen wel precies kan bere kenen, welke koers hij op het gebied zo wel van de binnen- als de buitenlandse politiek kan volgen. President Truman heeft het Congres achter zich behouden. Als men bedenkt, dat bij de z-g. midtermverkiezingen (waarbij geen presidentskeuze in het ge ding is) de aan het bewind zijnde partij altijd zware tegenslagen lfjdt en menig maal in het parlement in de minderheid geraakt de regering-' treedt in de Var- bracht. Zij hebben in da Senaat de zij het kleinst mogelijke, ln het Huis een wel verkleinde, maar nog zeer voldoende meerderheid verkregen. Dit in veel reserves geklede overwin- ningsberieht geeft wel de juiste stand van zaken aan; men kan het nog korter en duidelijker zeggen: president Truman weet nu, waar hij aan toe is. Hij heeft, daaraan kan niemand iets af doen, een overwinning behaald; maar hij is precies met de hakken over de sloot gekomen; en al is een overwinning -altijd beter en prettiger dan een nederlaag, het zal moei lijk zijn met die kleine zegepraal grote eigen initiatieven te ontwikkelen. Men heeft van alle kanten opgemerkt, dat de democratische partij verre van een gesloten eenheid is, en dat er vooral in het Zuiden onbetrouwbare elementen ^dfvK Mt Ander- De Havilland ontwikkelde uit zijn Vampire een éên-motorige nachtjager, welke geenszins voor de twee-molorigc Meteor onderdoet. Huis of Senaat of Congres wordt versla gen dan moet men volmondig erken nen, dat president Truman en zijn demo- cratische partij het er ditmaal, in tegen stelling met 1946, niet slecht hebben afge- (Van een medewerker) De 3-tons Ford, die onlangs door Sunderland werd aangeschaft om het elftal naar boven te sleuren doch om onbegrijpelijke redenen bij de eerste heuvel Chelsea reeds onder z'n normale toeren-ta] bleef, is blijkbaar in revisie geweest. Er zat tenminste Zater dag een flinke vaart in en de 48.500 Sunderlanders die langs de boorden van Roker Park het schouwspel gade sloegen hebben, alle hort- en stoot-vcrhalen ten spijt, tenslotte kunnen constateren dat men niet een kat in de zak heeft gekocht, maar een eerste klas goal-scoring-truck. Na reeds tweemaal het vijandelijk fort te hebben gepasseerd, schoot deze Ford de derde keer op z'n hoogste versnelling zó dwars door alles heen dat hij een doelpaal verbrijzelde en er enige timmerlieden aan te pas moesten komen om de schaee te herstellen. Nadat Ford van bloesje en directie had gewisseld scheen overigens het hek van de dam te wezen en wij vragen ons in gemoede af hoe wij dat nog ooit nog uit elkaar zullen houden. Mis schien helpt een kleine bloemlezing U even uit de nood- Aston Villa, 'n center voor armer maar f 30.000 rijker spendeerde 2 maal 10 voor respectievelijk de Zuid-Afrikanen Stuart en Chadband en hield dus nog 29.980 over als pleister op de wond. George Hardwick, welbekend oud-internatio naal, vertrok van Midd lesbrough naar Oldham (£10.000), en Haddington ging van Oldham naar Man chester City. De kleine Fred dy Ryder (5 voet 4 inches) snakte er eenvoudig naar om voor 6.000 van Norwich naar Portsmouth te verhui zen, hetgeen geschiedde, en toen kwam Aston Vill% weer op de proppen met 20.000 voor Houghton. Verder: Charlton is op jacht naar de Ierse centervoor Walsh, Franklin komt practisch ze ker bij Hull City en de rest zoekt U zelf maar uit. Wat 'n clubliefde anders Ons goeie ouwe Chelsea, dat de laatste tijd zo in de lappenmand verkeerde dat het óók maar met Ponden wilde gaan smijten, is bij tijds van de weg des verderts terug gekeerd. Was vorige week Sunderland het kind van de rekening, deze keer moest Charlton er aan gelo ven en deze laatste over winning was de eerste op vreemde bodem. Bij deze ge legenheid verliet Chelsea Parmantig de laatste plaats, dank zij twee doelpunten van respectievelijk het goo chelaartje Dyke en Bobby Campbell. Ze staan nu trots nummer 20, met achter zich Sheffield Woensdag en daBX- achter Everton, dragers der rode lantaarn. Er is voor ons, om zo te zeggen, geen kou meer aan- de lucht. „Good, good, old Engeland" is een land met oer-sterke tradities. Vandaar dat ge U er niet over moet verbazen, dat „licht"-wedstrijden hier eigenlijk volkomen onbe kend zijn. Zeker, er is op Highbury een lieht-installa- §e, maar deze was alleen voor de training bedoeld. Nu is er echter een heuse lijke licht-wedstrijd geweest en Jan en Alleman zjjn ko men kijken. Voor deze gele genheid het gebeurde in Southampton had men geen entree geheven en 9.000 gratis-bezoekers had den de sensatie van hun leven mee-gemaakt, ware het niet dat een echte No- vember-mist een verkeerd beeld van de mogelijkheden gaf. Niettemin was de Britse pers enthousiast en het ge volg daarvan zal zijn, dat Southampton nu toestem ming krijgt om bij vroeg in vallende duisternis de scha kelaar om te draaien. Men wil zelfs zo ver gaan dat ook, indien nodig, de illumi natie zal worden ontstoken als op 22 November Joego slavië op bezoek, komt. Waarmee wij maar zeggen willen dat er ondanks de 70 deden We dat tegen Charlton! Bartram, de Charlton- goalie, stopte een Chelsea-schot enkele inches aan de verkeerde kant van de lijn. Chelsea's midvoor Behtley (in het doel) blokkeerde de vijandelijke doelman direct zo, dat deze geen kans kreeg, de bal weg te werken voor de scheidsrechter het doelpunt constateren kon. taxi's en óndanks de pruiken toch wel eens iets verandert in dit geliefde Koninkrijk. Engeland levert strijk en zet nieuwe puzzles op voet bal-gebied. De heer Fair- clough, back van Bury, was (leze week de originator van een splinternieuwe vondst. In de wedstrijd tegen Luton gaf referee Leafe een straf schop tegen Bury. Op dat moment vroeg Fairciough of hij even het terrein moeht veriaten en de heer Leafc moést dat toestaan, want er staat nergens geschreven, dat zulks verboden is. 1 air- clough wandelde het veid af in de richting van z'n eigen keeper en ging paj naast diens doel staan, net achter de achterlijn, hetgeen natuurlijk helemaal niet leuk was voor de man die de strafschop moest nemen. De arbiter wandelde daarom naar Fairciough om hem te beduiden, dat hij zich niet mocht bewegen! Het was een gezellig relletje en liet eind-resultaat was, dat Coo ke nerveus geworden? meters naast schoot. Het is nu maar niet te hopen, dat deze methode algemene toe- liassing vindt, want don be leven we nog wat! De meest verheugende be richten ontvangen wjj dage lijks uit Kangaroe-land, waar onze cricket-vrienden huishouden,' dat het niet mooi meer is. Tussen alle banketten, kokteelpartijtjes en recepties door cricketten ze zelfs ook nog. Daarna kregen de heren drie dagen rust en bezoek van Sir Do nald Bradman, die tegen woordig in huizen doet en niet meer in runs. Terwijl U slaapt, staat te- zelfder tijd D. C. S. Compton op twee (herstelde) benen een bal te meppen in de richting Sydney of al naar het uitkomt jn de richting Adelaide, Deze keer gaat het tegen Victoria. Captain Compton begon weer met een century en sloot de hele zaak voor 306 voor 9. Toen is het gaan regenen en konden de heren geen bal meer bowlen en moesten ze van narigheid in het pavil joen gaan zitten bridgen zijds is het echter ook een feit, dat, vooral als het om de buitenlandse politiek gaat, verscheidene republikeinen de politiek der regering van ganser harte steunen. Als Truman nu een nog ietwat radicaler anti-communistische politiek zou willen voeren, zou hij zeker nog meer republi keinen aan zijn zijde kunnen krijgen. Wat echter zijn zeer sociaal georiënteerde binnenlandse politiek betreft, zal hij op heel wat hinderpalen stuiten Dat kan hem echter een gerede aanleiding zijn om zijn herkiezingscampagne van 1952 op een voor hem gunstige basis te ontplooien. Want, en dit is een van de schaduw zijden van de Amerikaanse democratie, juist ten gevolge van de zeer krappe en daarom weinig effectieve meerderheid, welke de democraten hebben behaald, zul len de komende twee jaren heel sterk staan onder de invloed van de presidents verkiezing van 1952. En met een zekere bezorgdheid ziet men, wat men nu reeds noemt the battle of the century, de veld slag van deze eeuw, tegen de achtergrond van de Amerikaanse politiek opdoemen. Die veldslag, we willen het ter gerust stelling zeggen, is geen militair evene ment; maar de strijd op leven en dood tussen Truman en Taft. In de kamp om de senaatszetel in Ohio heeft Taft niet gevochten tegen de onbekende democrati sche candidaat Fergusop, maar tegen Truman zeer persoonlijk; tegen diens sociale en internationaal-politieke idee. In die strijd heeft Tat de voorposten gevechten gewonnen. En wel tegen ae krachtige tegenstand van de grote vak verenigingen van de Verenigde bteten Dat is waarschijnlijk het meest karakte ristieke feit van de Amerikaanse verkie zingen, dat de oer-conservatieve, nauwe lijks van een grenzenloos isolationisme bekeerde Taft tegen de gemeenschappelijk opererende democratische partij, L-.i.U. en A.F.L. een schitterende overwinning in de wacht heeft gesleept. Niet weinigen voorspellen, dat in 19o2 als candidaten voor het presidentschap tegenover elkaar zullen staan Truman en Taft. Het zou het hoogste avontuur zijn, dat de republikeinse partij kan wagen; daaruit zou de felste en verbitterdste ver kiezingscampagne voortkomen, welke de Verenigde Staten ooit hebben gekend. Die mogelijkheid is door de triomf van Taft geschapen. In twee jaar tijds kan heel veel gebeu ren. Maar kenners van de Verenigde Sta ten kwamen sinds enige tijd met de aar zelende voorspelling, dat als reactie tegen het communisme en het Europese socialis me zich in Amerika oen zwenking naar rechts zou openbaren. Wij zouden niet gaarne beweren, dat de verkiezingen van Dinsdag deze voorspelling hebben beves tigd; daarvoor spelen bij de midterm volksraadpleging te veel buiten de kern der eigenlijke kwestie staande imponde rabilia een grote rol. Maar men kan er zeker van zijn, dat de republikeinen op dit stramien zullen voortborduren. Wat men nu reeds kan zeggen is, dat de republikeinen een critischer houding tegenover West-Europa zullen aannemen, en dat sterker het accent op het Verre Oosten zal vallen. Hoe dit in de meer ge detailleerde politiek tot uiting zal komen, is moeilijk te zeggen. Het is ook mogelijk dat de democraten zich in de positie, waarin zij gedrongen zijn, nauwer zullen aaneensluiten, en aldus hun eigen poli tieke zienswijze krachtig zullen doorzet ten. In dit opzicht kunnen wij de verdere ontwikkeling slechts gelaten afwachten verder wegvloeien van grondstoffen te voorkomen en om in plaats hiervan de export van eindproducten van loon- intensieve industrieën te verhogen. Of schoon nauwkeurige cijfers omtrent de samenstelling-van de export in Septem ber nog niet bekend zijn, verwacht het Dollar-Drive Büro echter dat ook in deze maand naar verhouding meer half fabrikaten en grondstoffen uitgevoerd zijn dan gewenst en normaal is. Ten slotte wordt er de nadruk op ge legd, dat deze ommekeer in de Duitse Dollar-drive de resultaten hiervan niet onberoerd zal laten. Het tekort aan dol lars is nog steeds niet ingelopen, zij het dan ook, dat het al minder geworden is en ook in de toekomst neg zal dalen. De pogingen om op de markt van Noord- Amerika vaste voet te krijgen, moeten intensief worden voortgezet, vooral om dat de voorwaarden hiertoe zo gunstig zijn als zij sedert tientallen jaren niet meer geweest zijn. De door de commissie voor de propa ganda van het Nederlandse boek inge stelde jury, bestaande uit de letterkundi gen: Emmy van Lokhorst, Clare Lennart. Victor E. van Vriesland en Gab. Smit, benevens drie leden van de commissie voornoemd: F. J. Dupont, Chr. Leeflang en G. J. van der Woude, heeft uit een inzending van 13 manuscripten voor de boejcenweek-geschenkprijsvraag de novelle „De porselein-tafel" bekroond. Deze novelle zal het geschenk zijn in de boekenweek X951 (24 Februari3 Maart). De boekenweek zal in de Stadsschouw burg te Amsterdam op Vrijdag 23 Febr. worden geopend met 'n litteraire ««baret- avond, te geven door Wim Sonneveld met zijn ensemble. Enig kort werk van Neder landse auteurs zal hierbij ten tonele wor den gebracht. Bella S. Haasse en An rij»" M. G. Schmidt schrijven thans speciale teksten voor deze avond. Toen gistermorgen de Roermond»# juwelier O. beneden kwam, ontdekte hij dat dieven zich in de nacht toegang had den verschaft tot zijn werkplaats en alles wat daar aan reparatiewerk en sieraden aanwezig was, hadden medegenomen. Ook de vitrines en toonbankladen in de winkel waren overhoop gehaald en ge plunderd. Een groot aantal gouden en zilveren horloges, gouden ringen, diaman ten en briljanten waren verdwenen tot een gezamenlijke waarde van tien a twaalfduizend gulden. Het bleek, dat de dieven zich langs de achterkant van het huis toegang hadden verschaft via een sinds de oorlog open liggend terrein. Men haalde er een rüksspeurhondengeleider bij en diens aanwijzingen leidden in de loop van de ochtend tot een aanhouding. Het onder zoek wordt nog voortgezet. De juwelier was niet tegen diefstal verzekerd. Orkaan in Nieuw Zuid Wales. Een or kaan heeft grote schade aangericht te Wilcannia, een dorp van 800 inwoners aan de rivier de Daring in Nieuw Zuid Wales. Er bleef geen huis onbeschadigd. De orkaan ging vergezeld van zware hagelbuien. Ten minste twee personen werden ernstig gewond. „Alle bladen en periodieken die puzzles publiceren, waaraan prijzen zijn verbon den. zUn in overtreding" Dit verklaarde de ambténaar van het O.M., toen van daag voor het Haagse kantongerecht de zaak diende tegen de uitgever van puzzlebladen W. v d. L. uit Den Haag die door het O.M. was gedagvaard wegen? overtreding vfcn de Loterijwet. De heer Van der L. geeft twee puzzle bladen uit; het maandblad De Prijs vraag" in een oplage van 6500 exem plaren en bet weekblad „Een-Nul", in een oplage van 80.000 exemplaren. Volgens een viertal dagvaardingen zou hij de loterijwet hebben overtreden door dat hij in deze -bladen vier prijsvragen heeft gepubliceerd, waaraan belangrijke prijzen waren verbonden. Er is echter eerst sprake van een dergelijke over treding, indien de uitgever door het stel len van voorwaarden economisch voordeel van de puzzles zou hebben behaald- Verdachte nu verklaarde, dat hij geen verplichtingen had opgelegd aan degenen die aan de prijsvragen hadden willen deelnemen. Het kopen van zijn puzzle bladen was geen vereiste. Ieder kon mee doen. Formulieren waren gratis verkrijg baar. Het O.M. was evenwel van oordeel, dat gratis deelname slechts in beperkte mate mogelijk is geweest, namelijk zolang als de winst van de uitgever niet in gevaar werd gebracht Het gratis mee laten din gen zag het O.M. als een vorm van camouflage. Het O. M. achtte v. d. L. schuldig aan het gestelde in twee dagvaardingen. Voor ieder eiste het als straf een boete van 1000, alsmede een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee maanden. Voor net tenlaste gelegde in de twee andere dagvaardingen vroeg het O. M. vrijspraak. De raadsman van verdachte was van oordeel, dat zijn cliënt aan een ieder de jojectieve mogelijkheid heeft geboden oni zonder kosten aan de prijspuzzles üi el te nemen. Als voorbeeld haalde de n adsman een geval aan, waarin een persoon 997 oplossingen had ingestuurd om toch maar een prijs te winnen (hij heeft hem nog gewonnen ook). Hij wees er op, dat bijna alle bladen in ons land prijsvragen publiceren en prijzen uitloven voor de goede oplos singen. „Waarom worden die bladen dar. niet vervolgd?" In zijn repliek verklaarde de ambte naar van het O. M., dat alle kranten en periodieken, die prijspuzzles publiceren in overtreding zijn. De prijzen, die zij echter beschikbaar stellen, zijn gering vergeleken bij die van verdachte, die misbruik heeft gemaakt van de tole rantie der Justitie. Uitspraak op 16 November a.s. De 74-jarige Westduitse bondskanse lier. dr Adenauer, Is, naar gemeld wordt, ziek geworden als -gevolg van zijn drukke ambtsbezigheden, laatstelijk culminerend in het debat over de bewapening in de bondsdag- Hij is zwaar verkouden. Het is reeds lang geen uitzondering meer, wan neer diplomaten van de Oost-Europese staten hun diensten aan hun regering opzeggen en aan een der Janden in het Westen asyl vragen. Toch verdient dc plotselinge omkeer van de jeugdige Tsjechoslowaakse vice-consul in Ziirlch, dr Miroslav Fucek, wei bij zondere belangstelling. Sluit men een van boven af bevolen „omkeer" met het doei de anti-communis tisebe groepen In het Wes ten te infiltreren uit, dan kan het geval Fucek be schouwd worden als het klassieke voorbeeld van een bekering van het 'de- aal, dat Moskou voorspie gelt tot het democratische humanistische ideaal van een sociale evolutie. Dit voorbeeld maakt des te meer indruk, omdat FuceK psr 25 jaar is. Wij behoeven bic niet nog eens te her halen dat de totalitaire sys temen met hun grote woor den en hun directe simpele manier van voorstellen zeer veel aantrekkingskracht uit- oelenen op jonge mensen. Er was nog een andere school Fucek's geloof in het al leen-zaligmakende rijk van Stalin kreeg de eerste schok, zo vertelde hij, in een inter view toen hij in 1947 een bezoek bracht aan Moskou in verband met de voorberei dingen voor het wereldjeugd- eonsres te Praag, waarvan hij secretaris-generaal is ge- wt-est De besprekingen wer den gevoerd in een moderne school: het was werkelijk een genoegen de goed gevoede en keurig geklede kinderen te zien. de voorbeelden van wat het communistische systeem heeft bereikt. Het ontging Fu'ek echter niet, dat er en kele huizen verder in een andere school iets geheel an- dei> te zien was; slecht uit ziende kinderen in oude en gescheurde kleding Het officiële anlwoord.dat Fucek kreeg op zijn vraag naai de oorzaak van dit ge weldige verschil in het pro letarische paradijs, luidde, da* de Sovjet-Unie niet over genueg geld beschikte om alle uitstanden, die, zo werr. ge zegd. nog uit de czaristische tijd dateren, in één keer op tè ruimen. School no 2 zou tijaens het volgende vijf- jat en-plan aan de beurt ko men Deze gezochte ui+leg werd het begin van Fucek's grote des-illusie Hijzelf be schouwt dit antwoord als het begin van zijn omkeer. Mgr. Beran zou een goede president zijn Ofschoon de communisti sche regering hem na de staatsgreep van Februari 1943 speedia benoemde in de bui- ten'andse diplomatie, bleef Fucek vol belangstelling, doch ook critisch, de ontwik- ke ir.g in zijn vaderland vol gen Hij heeft de tyrannie getien van een kleine kliek uit Moskou, evenals het ver lies van alle rechten, die de arbeiders in een eeuwenlange tijd hadden verworven. Hij heeft drie verzetsbewegingen zien groeien; van de arbei ders de boeren en de Kerk. Hij dié vreemd staat voor elke godsdienst, die nog vol van zijn materia listische opvoeding zich steeds nog afvraagt, of de mensen, die in moeilijke sociale omstandigheden troost zoeken bij de Kerk, zich in betere omstandig heden zich weer van de Kerk kunnen en zullen af wenden, staat vol bewonde ring voor de houding der bisschoppen roet aan het hoofd mgr Beran. En wan neer het aan hem lag. zo zeide hij, zou hij mgr Beran willen zien als de president van het toekomstige be vrijde Tsjechoslowakije! Ver set der arbeiders ^Hartstochtelijk wijst Fu cek op het verzet der arbei ders, die hem- na aan bet hart liggen die hem hebben op- ger ragen contact ,te met de vrije wereld. Hij wijst er op hoe zij zich met alle te hunner beschikking staan de middelen verzetten tegen het nieuwe normen-systeem, bof zij ondanks het strenge verbod toch staken; hoe zij de communistische functio narissen, die de regering sirurf om hen te bewerken, uitfluiten en verhinderen te fireken. Hiervan, zo zeide F ,cek, lezen wij echter niets in de volksdemocratische pers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5