NIEUWE ZET VAN HET KREMLIN Peking wenst combinatie van de Formosa- en Korea-kwestie Bittere wintercampagne voor de deur Met lood in de schoenen.... mm - v_ Tegenbewind in Nepal ingesteld De stad Birganj bezet door nationalisten Rumoerige K.A.B.-vergadering van Haarlemse bond Amerika zou militaire bases op Nieuw-Guinea wensen Inga" zonk na aanvaring met de rAxeldijk" r— Aziatische kwesties bezorgen de wereld nog zware zorgen Bij bespreking in Veiligheidsraad Vredescongres te Sheffield mislukt Maanda? 13 November 1951? V. w DAÓBIAO VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K. Franse revanche in Indo-China Plaatselijke operaties in Korea Mevr. Hertogh naar Singapore Spaanse verstekeling sprong te water De komende Unie conferentie Grote steden in oppositie Harde -woorden Ouderdom en jeugd in K.A.B.-sfeer Weer pakhuisbrand in Amsterdam Marg. Bourgeoys zalig verklaard Fins schip verging op Westerschelde WEERBERICHT De huidige posities Besprekingen op brede basis ara V J MOTORRIJDER VERONGELUKT AUS.TRALISCHE PERSSTEM TEGENGESPROKEN kunnen sowel tegelijk als afzonderlek worden afgevuurd. Kritiek op Kajotters Nepal vraagt India om hulp Zolderverdieping verwoest ALLE 29 OPVARENDEN GERED geldig van. h€ den a vond De weersverwachting tot morgenavond, luidt: of Wisselend bewolkt met nu en dan regen- hagelbuien. Matige tot krachtige, in de kust provincies tijdelijk harde Westelijke wind. iets kouder. Dinsdag 14 November: Zon op 7.57 uur. 18.51 uur; maan op 13.32 uur, onder NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Communistisch China heeft verklaard, de uitnodiging van de V.N. tot bespreking van de kwestie der Chinese deelneming aan de strijd in Korea van de hand te wijzen, tenzij het deze kwestie met die van Formosa mag combineren. In een telegram aan de secretaris-gene raal van de V.N., Trygve Lie, zegt de communistisch-Chinese minister-president en minister van buitenlandse zaken, Tsjoe En-Lai: „Wij kimnen de uitnodiging van de Veiligheidsraad niet aanvaarden om dat de vertegenwoordiger Yan„n Vordtm volksregering het recht ontzeg de Veiligheidsraad de dringendst®kwest e te bespreken van gewapende intervenüe tn Korea en agressie tegen c£'"a door de regering van de Verenigde Staten In het Chinese antwoord worm veroer gezegd, dat „de bespreking geperkt zou blijven tot het rapport van het zogenaamd verenigd commando, wat niet alleen een zijdig en kwaadwillig 1». doch ook on" wettig" Tsjoe En-Lal atelt voor, dat de kwesties van gewapende interventie tn Korea en de aanval op Formosa door de Verenigde Staten Bezien de ernst ervan, gecombi neerd door de Veiligheidsraad zullen worden besproken. De V.N. t« er officieel van op de hoogte gesteld, dat 14 November een communis tisch-Chinese delegatie van negen per sonen nlt Peking aal vertrekken voor bij woning van de besprekingen ln de Veilig heidsraad ten aanzien van de beschuldi ging van „Amerikaanse gewapende inter- ventte op Formosa' heldsraad over Formosa is gesteld op 15 November. Zoals reeds gemeld, heeft het State Department enkele dagen geleden order gegeven tot het uitreiken van visa aan de negen leden van de delegatie. De uit reiking zal geschieden door de Ameri kaanse ambassade te Praag. Woe Hsioe-Tsjoean is aangewezen om de besprekingen in de Veiligheidsraad over de kwestie-Formosa bij te wonen. De I delegatievan Woe Hsioe-Tsjoqan zal per vliegtuig via Praag en Londen naar Lake De aanvang van het debat in de Veilig- Success reizen. De verbonden le*«» zetten heden- h„n aanvallen voort, om hun bn "mhoofd over de Tsjingstjon uit te Bezield met een eehtlust om alles fe doen wat ln haar vermogen is o haar kind terug te krijgen, is me Hertogh, de moeder van de l2-ja s Bertha Hertogh. Zaterdagm'ddag m" een K.L.M.-vliegtuig naar Singapore vertrokken. waar reis ------ - mogelijk 2^?akDer°er. het comité „Bertha Hertogh m op Zoom. Behalve de heer Hertog" de een enige comitéleden haar uftgeleiue Deze deelden mede. dat nog niet vast staat als hoedanig mevr. Hertogh in J121 proces te Singapore zal optreden. Men houdt zich er echter van overtuigd, dat 'naar komst een belangrijke bijdrage zal kunnen lev. ren dij een eventuele terug gave van Bertha aan haar ouders. In Singapore staat mevr. Hertogh onder dq hoede van de M/d. consul aldaar, In Singapore is Bertha geinterviewo. Zij heeft daar, volgens Reuter, gezegd, dat zij haar moeder a.'jt wilde kennen. hrpirirn De gevechten hebben een plaat st k karakter. Er werd hier en daar kleine voortgang gemaakt Ook de vijand k.n.nii rich tot plaatselijke tegenaanval len Een woordvoerder van de Ameri kaanse geheime dienst gaf als zijn mening, dat de strijdkrachten der V. N. een bit tere wintercampagne tegemoet gaan in de woeste heuvels van Noord-Korea. cjnelle militaire beslissingen zijn niet tie verwachten. De communistische strijdkrachten heb ben goed gevochten en hebben zich uitste kend opgesteld, verklaarde hij. Hij deel de mee, dat er gevangenen waren ge maakt van zes Chinese divisies in de Noordwestelijke sector en dat er aan de Oostkust nog twee divisies waren ge ïdentificeerd. Gevechtsbommenwerpers vielen een 32 km. lange colonne van communistische troepen aan, die zich naar het Zuidwesten bewoog in kleine groepjes, even boven Joewonjoen. De resultaten waren goed, zo werd na afloop meegedeeld. Vermoedelijk betrof het hier dezelfde troepen, die kort tevoren een afstraffing door dr lucht macht hadden opgelopen ten Noordoosten van Hoeitsjon. Noordkoreaanse krijgsgevangenen gaven niet hoog op vat) het Npordkoraanse moreel. Zij zeiden, dat de aanmaning tot overgave, door middel van strooibiljetten, haar uitwerking niet gemist had. De Noordkoreaanse officieren hielden hun eenheden onder zeer strenge controle. Ook toonden zij afkeer van de Chinezen, die, naar zij beweerden, hen als dekking trachtten te gebruiken, voor hun opmars. De positie van de verbonden troepen is thans als volgt: Amerikanen: de le Aan boord van het Zweedse s.s. „Edith", dat met erts geladen uit Bilbao Zaterdag te Rotterdam aan kwam. bevond zich een Spaanse' ver stekeling. We moeten eigenlijk zeg- S?n had zich bevonden want het 17-jarige jongmens, Felipse Hacar- Pfgi genaamd was op de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Schie dam van boord gesprongen, omdat hij oang Was de poIitie te ontmoeten. Felipse wilde graag naar Amerika en zi3n verlangen te ver wezenlijken. Men kon hem niet meer achterhalen. De jonge Spanjaard kon echter met aan ons kil en klam klimaat wennen (kon een zekere heer De Genestet dat ook niet?), want hij meldde zich des nachts uit eigen be weging bu de politie. Het is ook niet gemakkelijk om zo maar een slaap plaats te vinden Felipse za] nu met hetzelfde schip worden teruggestuurd. cavalarie-, de 24ste en de 2de infanterie divisies zijn opgesteld langs de Tsjong- tsjon in Noord-West-Korea. De mariniers en de 7de infanteriedivisie bevinden zich verder naar het Oosten. Achter hen is de 25ste infanteriedivisie met de zui vering van de voorbijgetrokken gebieden bezig. Britten: twee bataljons staan naast de Amerikaanse 24ste divisie opgesteld. Australiërs: een bataijo-n van het koninklijk Australisch regiment staat op een lijn met de Britten aan het front van de Tsjongtsjon. Men verwacht spoedig de aankomst van nog 4.000 Australische vrijwilligers, die reeds naar het front onderweg zijn. Turken: een Turkse brigade van 5.001! man opereert reeds twee weken in het gebied van Koemtsjon in Midden-Korea tegen guerilla's en achtergebleven Noor- lijke troepen. Pihilippijnen: de tiendie Fhiiippijnse regimentsgevechtsgroep beschermt be voorradingswegen tegen aanvallen van guerilla's. De Franse strijdkrachten hebben de grenspost Thanpoen, 18 km. ten Noord- Westen van Moncay, welke Zaterdag door de troepen dei Vietminh was ver overd, heroverd en verwoest, om te ver hinderen, dat de post door de Vietminh wordt bezet, aldus wordt te Saigon me degedeeld. De Franse troepen, die de operatie uit voerden. hebben zich teruggetrokken naar een post dichter bij Moncay. De evacuatie van burgers uit Moncay, aan de Chinese grens aan het oostelijke einde van de Franse linie in Tonkin®, is begonnen. De Indonesische minister van Staat, Harsono T.jokroaminoto heeft te Djogja- karta verklaard, dai men zich op de op 20 November te houden Unieconferentie niet zal beperken tot het bespreken van sociaal-economische problemen alleen. De besprekingen zullen op een bredere basis worden gezet en ook militaire vraagstukken zullen ter tafel worden ge bracht, in het bijzonder de repatriëring van het K.L., waarvan de uitvoering nu op vele moeilijkheden blijkt te stuiten. Zó bemodderd, verslagen, zwijgend, met gebogen boofd en mateloos moe verliet gisteren het Nederlands elftal het Antwerp-terrein nadat het tegen de Belgen een bittere 7-2 neder laag had moeten incasseren. Van l.n.r.: Van Schijndel, Stoffelen, Snoek, Mertens en Krijgh op weg naar de kleedkamers. oor be- fchouwingen en verslagen over België-Nederland zie onze soort- rubriek op pag. 3 en 4. 11 11 Zondagmorgen is op de Nieuwe Hem weg te Amsterdam een motorrijder, de 46-jai '.ge J. 1 im. bij een auto- botsing om het leven gekomen. Een 75- jarige duo-passagiere kreeg schaafwon den aan beide benen, Het uiterst-linkse „Wereldvredescon gres". dat te Sheffield zou gehouden worden en waarvoor van communis tische zijde veel propaganda is gemaakt, zal niet doorgaan. Of liever: het congres zal één dag te Sheffield bijeenkomen (n.l. heden Maandag), terwijl de rest van de conferentie zal plaats hebben te Warschau van a.s. Donderdag 16 Nov. af. De commissie van voorbereiding van het congres heeft bekend gemaakt, dat het oorspronkelijk beoogde congres door de Britse autoriteiten (die weigerden aan tal van personen, die aan het con gres willen deelnemen, inreis-visa naar Engeland te verstrekken) in feite on mogelijk is gemaakt. De bijeenkomst van Maandag zal naar schatting door 100 afgevaardigden wor den bijgewoond, terwijl er op 1900 was gerekend. Het wijzigen der plannen zal ongeveer Va millioen gulden kostesw Volgens berichten uit Sheffield be schouwen de kopstukken van het con gres de gang van zaken als een welkome reclame. Zij hadden nl. gemeend, dat dit congres in Sheffield zo goed als onopgemerkt voorbij zou zijn gegaan, omdat bet Britse publidk niet de minste belangstelling toonde. Men stelt zich voor de hoge kosten, die de verplaatsing naar Warschau met zich brengt, te dekken uit een inzame ling, welke onder de leuze: „Protesteer door te betalen" zal worden gehouden. Bovendien zal de Poolse regering het congres alle faciliteiten verlenen en de kosten verminderen. Particuliere troepen van bet nationalistische Nepalese congres, dat de afgetreden koning van Nepal steunt, zijn de stad Birganj (in grootte de tweede van Nepal) binnengerukt en hebben er een tegenregering gevormd. De troepen arresteerden de gouverneur en zijn gezin. De stad Birganj werd door 200 man nationalistische troepen bezet. De radio stations van Katmano' en Boeking zouden ook in handen der nationalisten zijn. Te Birganj werd een 100-tal Goerkha-troepen door de nationalisten gevangen genomen na gevechten, die twee uur duurden. De nationalisten hebben één van hun eigen leiders Tej> Bahadoer, tot hoofd van de voorlopig» regeri*- -ran Birganj be noemd. Deze heeft verklaard, dat de congrestroepen langs de gehele Zuidelijke helft van Nepal aanvallen. Het belang van India bij Nepal het enige Hindoe-koninkrük ter wereld bestaat hierin, dal Nepal een bufferstaat is tussen India en Tibet. India heeft de politie te Raxaul, dat op slechts 5 km. afstand van Birganj ligt, versterkt. Een gestadige stroom vluchte lingen trekt uit Birganj naar India. Het nationalistenleger telt ln het ge- (Van onze Amsterdamse redacteur) De jaarlijkse bondsvergadering van de Katholieke Arbeidersbeweging in het Bisdom Haarlem, welke Zaterdag in Amsterdam werd gehouden, heeft een nogal stormachtig verloop gehad. Het bestuursbeleid werd door 40 procent van de uitgebrachte stemmen afgekeurd. De grote steden met uitzondering van Rotterdam, waren in de oppositie en bet liep op een ge geven moment zo hoog, dat de afgevaardigden van Amsterdam de verga dering verlieten. Hogue voegt hieraan toe, dat president Truman en generaal MacArthur by hun hesluit werden beïnvloed door de ernstige toestand, die zich m Indo-China ontwik keld heeft. j/ii „Volslagen onzin In bevoegde Haagse kringen werd bovenstaand bericht als „volslagen onrin" gekenmerkt. Men merkte boven, dien op, dat de conferentie over Nieuw- Guinea nog moet beginnen en dus van een vastlopen der onderhandelingen" geen" sprake kan zijn. De correspondent te Canberra van de „Sunday Sun", Oliver Hogue, geeft als de mening van een „betrouwbare diplomatieke zegsman" weer, dat pre sident Truman en generaal MacArthur het er over eens zijn, dat Ue Verenigde Staten machtige militaire bases in Ne- <5("lands Nieuw-Guinea moeten ves tigen. Volgens deze correspondent zou gen. MacArthur aan president Truman als mening te kennen .omgeven, d Australië van vitaal Jtelang s als een 'i lil ai re basis voor de Ver. Statenmda Zu'd. iiike Pacific en dat een Nederlands- Australisch beheer over geheel Ni-tiw- G ;i; ea van essentieel belang 's, v«'Hifcheid en verzekering van de van Australië. „Naar te Canberra wordt gezegd, heeft de Nederlandse regering aan Ver. Staten te kennen gegeven, dat er geen vreedzame oplossing mogelijk is met betrekking tot de eisen van Indo nesië inzake Nieuw-Guinea, dat alle on derhandelingen zijn vastgelopen en dat Indonesië als zijn stellig voornemen heeft t,e kennen gegeven, Nederlands Nieuw-Guinea met geweld te zullen be zetten schrijft deze correspondent. „President Truman heeft daarna de Nederlandse regering laten weten dal Amerika aan Nederland steun zal verle nen bij het afwpzen van de eis van Indo nesië en de Nederlandse regering heeft goedgevonden, dat de Ver. Staten voor rang -allien hebben bü het. vestigen van machtige militaire bases in Nederlands NieUw-Guinea." Reeds enkele momenten na het ope ningswoord van de tweede voorzitter waarin deze allen nogmaals opwekte om te zorgen diat zoveel mogelijk arbeiders zich organiseerden en na erop gewezen te hebben dat de apoc" ratstaakjon de arbeid r ha. beste k-.i wortMn be oefend door de arbeiders zelf, zoals jidelijk in de „Qindragesimu Anno" staat beschreven het volgend jaar gaat de K.A.B, de beide grote sociaie encyclieken waardig bejubelen kr 4 de heer Steininetz namens de afdeling Amsterdam het woord. Hij sprak harde woorden. Ernstig was de critiek die Am sterdam heeft op het bondsbestuur, om dat een beleid is gevoerd waarbij te weinig rekening is gehouden met wat er it de plaatselijke afdelingen leeft. Nu Amsterdam geen vertegenwoordi ger meer heeft in het districtsbestuu; een vacature, die ontstond door het uit treden van de heer Steininetz, zijn er grote moeilijkheden gerezen in verband met het adviesbureau. Men besloot m de zomer van 1949 de heer Rossen toen tij' deiiik te belaster» met het waarnemen van het werk voor dit bureau De aan stelling va A. v. d. Veldt Uit Haarlem tot Amsterdams distrietsbe- stuurder verraste de Amsterdammers Met zijn ongeveer 10.000 leden heeft Amsterdam 1% jaar lang het contact met het Bondsbestuur gemist. Toezeggingen over peil ogen van de wensen van de Amsterdammers zijn niet ingelost. Oppositie Omdat er druk op de heer Rossen werd uitgeoefend van de zijde van zijn Am sterdamse vrienden, solliciteerde deze naar de vacante plaats van districtsbe stuurder. Hij maakte het beste examen en werd toen naar Den Haag uitgenoaiga ter kennismaking. Zonder dat men na dere inlichtingen inwon, werd de heer Rossen echter gepasseerd. Amsterdam is het met deze niet-objectieve beneeming niet eens, aldus de heer Steinmetz. Hi,: kon zich niet aan de indruk onttrekken dat a priori vaststond d .t geen candi daat uit Amsterdam benoemd zou wor den. Als klap op de vuurpijl kwam dc uitnódéoip» - Amsterdam om in Den Haag te komen praten over de samen werking in het kader van de nieuwe situatie" die was ontstaan. Dit is mos terd na de maaltijd. In een pathetisch antwoord beant woordde de heer Keesen deze klachten en poogde hij de aanvallen op het be- r Jursbek.'d te pareren. De meningen bleven echter botsen. De heer Keesen stelde voor de discussie te sluiten en vroeg om het jaarverslag bü acclamatie goed te keuren. Dit werd ge daan, maar toen hij daaraan de conse quentie wilde koppelen, dat daarmede ook het bestuursbeleid was goedgekeurd, eis te de afdeling Amsterdam over dit punt een schriftelyke stemming. Deze werd na de lunch gehouden en het resultaat was, dat het beleid werd goedgekeurd met ne gen stemmen tegen, die ruim 22.000 leden vertegenwoordigden. Amsterdam, Den Haag, Leiden en Dordrecht stemden o.a. tegen. „Stiefmoederlijke pottenkijkers" Voor de stemming had de afdeling Dor drecht eveneens grote bezwaren geuit. „Het bondsbestuur gooit met de pet naar het aantal leden van de afdelingen", al- Uit is 's-iverelds zwaarst bewapende jachtvliegtuig. Het is een Thunderjet straaljager van de Amerikaanse luchtmacht, die is uitgerust met een boordbewapening van 6 kanonnen en 32 raketprojectielen. De raketten dus sprak deze afgevaardigde letterlijk. De financiële afwikkeling heeft veel kwaad bloed gezet en in Dordrecht gaat men een protestvergadering hierover be leggen. „W<j zijn stiefmoederlijke pottenkijkers van de vakorganisatie geworden", zo riep spreker nit. „Als eerstdaags de 1200 leden van Dordrecht uit elkaar gaan, dan gunt spr. alle eer aan bet Bondsbestuur om de brokken weer aan elkaar te lijmen". Het ernstigste conflict kwam 's mid dags toen het jaarverslag van de bonds- permingmeester, de heer J. de Lange, ter sprake kwam. Vooral de Haagse afdeling kon het met de penningmeester niet eens zün. De heer Rossen (Amsterdam) verge leek enkele cijfers met het vorige jaar verslag en vroeg opheldering. Het antwoord van de bondspenning- meester bevatte persoonlijke insinuaties aan het adres van zijn voorganger, zodal deze aanleiding vond om niet meer aan de discussie deel te nemen. De heer Stein metz verliet de zaai. De andere Amster damse afgevaardigden wachtten nog even de repliek en de dupliek van de heer Rossen af, maar de sfeer was reeds zo vertroebeld, dat de woorden van een der mate felle geladenheid waren, dat ook de andere Amsterdammers de zaal verlieten Tenslotte werd ook het jaarverslag van de bondspenningmeester door de toen aanwezigen goedgekeurd, met alleen Den In deze stemming was het afscheids woord aan de heer J. N- v. d. Akker, de scheidende voorzitter, die benoemd is in de Sociaal-Economische Raad van de KAB, niet zo indrukwekkend als deze harde werker had verdiend. Hij heeft reeds een 30 dienstjaren in de beweging achter de rug, waarvan hij er twintig heeft besteed aan de Haarlemse bond. De heer Spit werd met enkele woorden ge huldigd voor de 25 jaar die hij als lid van het Bondsbestuur achter de rug heeft. Nieuwe voorzitter In de vacature van de bondsvoorzitter was als enkele candidaat gesteld de heer A. v. d. Veldt uit Haarlem. Een poging om hem per acclamatie te kiezen, strand de. Uit de schriftelyke stemming bleek, dat deze candidaat was gekozen met 50.820 geldige stemmen. In de overige vacatures werden herko zen de heren Clijnk (Zaandam), v. Ber- genhenegouwen (Poeldyk) en Angenent (Haarlem). Gekozen werden in de vaca tures van de heren Raas en Werkhoven de heren Rechter (Goes) en Zwart (Den Haag). Vele afdelingsvoorstellen werden daar na nog behandeld. (Van onze Amsterdamse redacteur) Tijderfc de Bondsraadsvergadering van de K.A.B. in het Bisdom Haarlem, die Zaterdag in Amsterdam werd gehouden, bief de waarn- -ri voorzitter, de heer F Keesen, er nadrukkelijk op gewezen dat set een belangrijke taak voor het komend iaar za! zim om de arbeiders jeugd meer aan de beweging te binden De K.A.J. heeft onvoldoende greet- op de jeugd: er moet meer samenwerking tussen K.A.B. en K.A,J. komen, en men moet de K.A.J zien als 'a jeugdorgani satie van de K.A.B. Ook de ouden van dagen baren zorg. Een katholieke organisatie voor hen is argent. Binnenkort zullen er stappen worden gedaan om te komen tot oprich ting van een algemene katholieke orga- «••-itie voor ouden van dagen De K.A.B, zal hierin verte renwoordigd zjjn een grote medezeggenschap hebben. heel 2000 man. De gouverneur van de grensprovincie Birganj is door de natio nalisten, na de inneming van de stad Birganj, naar India overgebracht, waar hij door de veiligheidsdienst in bescherming ls genomen. De nationalistische tegen-regering van Nepal heeft medegedeeld, dat haar doel Is de „oprichting van een volksregering onder de hoede van de koning". „W(J willen ai het land, dat de Rana's in bezit hebben, onder het volk verdelen en industrieën vestigen", aldus de mede deling. Er wordt een beroep gedaan op de Nepalezen „het congres te helpen om de regering der Rana's definitief te ver- dryven". Men zal de regering van India om er kenning der tegen-regering verzoeken. De in de richting van de hoofdstad Katmandoe oprukkende Nepalese natio nalistische militairen, die, zoals gemeld. 2000 man sterk zijn, hebben het 19 km. ten Noorden van Birganj gelegen Semra bereikt. Volgens de jóngste berichten zijn zij thans bezig zich in te graven met het oog op de, eveneens 2000 man sterke troepenmacht der regering, die uit de hoofdstad Katmandoe in Zuidelijke rich ting is opgerukt, om de opstandelingen te bestrijden. De regering van Nepal heeft de regering Op de zolderverdieping van een pak huis aan de Heerengracht in Amsterdam- heeft gisteravond een korte doch felle brand gewoed. In het pakhuis zijn de ma gazijnen gevestigd van de „Sehildersbiien- korf" en het vuur vond gretig voedsel in de opgeslagen verfstoffen. Al spoedig sloeg een laaiende vlammen zee naar buiten, doch de brandweer, die met acht stralen werkte, was het vuur gauw meester. De zolderverdieping brandde over de gehele lengte uit. Het brandpiket van de politie heeft naar de tot nu toe onbekende oorzaak een onder zoek ingesteld. In April van dit Jaar is brand geweest ie lelendende perceel, waar de vin kei van genoemde firma is gevestigd. Toen woedde het vi*ur in de onder de winkel gelegen kelder en een grote - veelheid .magnesiumpoeder bemocilykle .ip -u-assing. In de Vaticaanse basiliek van St. Pie:- „ter heeft Zondag de zaligverklaring van India om' hulp 'gevraagd op "grond piaats gehad vanMargarelha Bourgeoys. van het tussen heide landen bestaande stichteres der Congregatie van O. U. vriendschapsverdrag, volgens hetwelk Vrouw te Montreal (Canada). overleg zal worden gepleegd, indien de I Meer dan duizend Canadese bedevaart- vtUliaheid van één van beide landen gangers en de Canadese ambassadeur in wordt bedreigd. 1 Italië woonden de plechtigheid bij. I::::: G" ((«v;» - - -X »P§ j ,Na de dodenherdenking in de Nieuwe Kerk werd een krans gelegd bij het Nationale Monument op de'Dam. De Schotse Hooglanders luisterden de plechtigheid op. (Van onze correspondent) Na een hevige aanvaring met het van zee komende m.s. „Axeïdyk" van de llol land-Amerika Lijn is Zondagochtend te gen vier uur in de haven van Temeuzen het 4.000 ton grote Finse s.s. „Inga" van de rederij Nordstrom te Lovisa in Fin land, welk schip met een lading kolen op weg was van Gent naar Helsinki, ge zonken. Alle 39 opvarenden, o.w. een vrouwelijke passagier, konden worden gered en persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De „Axeldijk" ging met ogenschynlijk weinig schade aan de Doeg enkele mijlen stroomopwaarts op de Wes terschelde voor anker, doch in de mid daguren vervolgde het schip zonder as sistentie zqn reis naar Antwerpen. De „Inga" werd ter hoogte van de voormast getroffen en kreeg daarbij een metersgroot gat in de scheepswand, ter- wül een gedeelte van de railing en de voormast overboord werden geslagen. Door het vele binnenstromende water verkeerde het schip direct in zinkende toestand, maar het kon nog op eigen kracht op het strand worden gezet. Bij het vallen van het water gleed de „Inga" echter terug, kapseisde en zonk in het ca. 50 meter diepe water bij de WestelijkeJrrai geplaatst strekdam van de Terneuzense midden haven. Reddingsloep uitgezet De consternatie aan boord moet groot geweest zijn. Onmiddellijk werd een red dingsloep uitgezet waarin tien personen, o.w. de passagiere, plaats vonden. De an deren bleven echter op het schip. Z(j wer den, toen de „Inga" begon te zinken, aan boord van de sleepboot „John P. Best" genomen. De kapitein, die het langst op zijn schip was gebleven, kon nog op liet laatste nippertje op de langszij liggende sleepboot „Schelde" springen. Slechts door met volle kracht achteruit te sto men kon deze sleepboot zelf ternauwer nood aan de greep van de kapseizend* „Inga" ontkomen. De reddingboot met de tien andere op varenden werd door een motorboot van het Ned. Loodswezen op sleeptouw ge nomen en de haven van Terneuzen bin nen gebracht. Alie schipbreukelingen vonden daarna in een hotel ter plaatse een veilig en warm onderkomen, in afwachting van hun terugkeer naar Fin land. De meeste persooniyke bezittingen van de opvarenden konden, evenals de scheepspapieren, nog worden geborgen. By het wrak van de „Inga", dat ongun stig ligt voor de scheepvaart, is een licht-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1