Prof. Romme vraagt instelling van gezinsraad Dram3 °P LEIDER van het COMPLOT in Venezuela gedood Gong DE WINTER DOET ZICH VOELEN IN KOREA RECLAME van twee kanten „Ministersdochter" leefde op grote voet te Bergen Romme over kasten murenkegelenUnie, het grote gezinenz. Oprichting van interdepartementale middenstandscommissie gewenst Oosterschelde GROTE VIER EN DE SPANNING IN EUROPA Woensdag 15 November 1950 DAÓ&LAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De middenstand Het Kremlin moet geduld oefenen De mandie in 1929 Curasao in rep en roer bracht Jongen sprong van rijdende wagen Communisten laten het er niet bij Het lot van Lhasa onzeker LAGEN Doodden Ambonnezen hun president Troepen krijgen kleding uit de lucht Acht gewonden bij auto-botsing Visa-wei gering voor het vredescongres Modiste Koos je thans voor de Rechtbank I WEERBERICHT fN Zandschip zonk, twee personen verdronken Aan het antwoord op Praagse invitatie wordt nog gewerkt Wèer spoedeisende vergadering in Finsterwolde Radiozender in handen der Indonesiërs DE TIJD DER PIEKERUREN Chinese verdedigingslinie De weerverwachting, geldig van hedenavond tot morgenavond, luidt: Vanavond weinig, maar later geleidelijk toene mende bewolking met vooral morgen opnieuw regen. Matige tot krachtige naar Zuidelijke richtingen krimpende wind, morgen echter tij delijk matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 16 November: Zon op 801 uur: <m" der 16.48 uur. Maan op 14.15 uur; onder 23.45 uur IEUWE 8CHIEDAMSCHE COURANT Regeringsbeleid onder de loupe VGRAVENHAGE, 14 November 1950 Korea en bet grote gezin, il n'y a qu'un pas. Deze pas deed prof Roinme midden in zijn rede over de algemene beschouwingen, Verleden week had prof. Romme een andere stap gedaan. Hij was komen te vallen over een drempeltje, toen hij de Ridderzaal binnenkwam, en was daarbij gewond geraakt. Nu dankte hij de heer Van der Goes van Naters voor diens uitge sproken hoop op herstel en voor diens reactie op zijn „ondoordachte' stap „ditmaal buiten deze zaal". Maar van Korea naar het grote gezin was een andere stap. Prof. Romme had zijn rede in drie delen verdeeld. Hy sprak over de souvereiniteitsoverdracht en de gevolgen daarvan in verband inet de betrekkingen tot Indonesië, vervolgens over Korea, de invloed daarvan op onze defensie en op sociaal-economiscli gebied daarbij kwam hij te «preken over de grote gezinnen en ten derde over de kabinetswijziging en het beleid van het kabinet. Wat de grote gezinnen betreft, meende hij dat de overtuiging groeiende was, dat het grote gezin ten achter werd gesteld. Zijn_eigen mening was iets milder, maar de regering bleef toch beneden wat zij beliooule te doen voor het grote gezin. Over het gehele terrein van bet gemeenschapsleven moest toenadering en begrip worden gezocht voor bet grote gezin. Daarom vroeg hij de regering een gezinsraad te willen stichten, waarin de overheid, het maatschappelijk leven en het gezinsleven zitting zouden hebben. Deze raad zon zich bezig hebben te houden met de betekeóis van het grote ge- te onderzoeken wat er voor het grote gezin behoort te Worden gedaan. nn de fouten moeten herstellen en dé lacunes aanvullen. Voor de middenstand had prof. Romme «en soortgelijke wens. Hij wilde, dat aan te middenstand dezelfde aanlacht zoo worden besteed als aan de arbeid en de landbouw. Ten opzichte van de m,dd®*r stand ontbrak er iets aan het instrum tarinm van de regering. De middenstand had met tal van departementen teimaken en liep aldus van het van Daarom vroeg hu .„„c.,„nIiscom- r 1 van Economische Zaken, met welke êomnHss"* de middenstand voeling zou kunnen honden. Demassificntie Het derde punt dat hierna kwam, was de positie van de arbeider in het econo misch leven. Htj betreurde het wantrou wen, dat er nog bij de arbeiders ts tegen -ieder, die offers van hen verlangt. Dat is nog een erfenis uit het verleden, welke historisch begrijpelijk, maar maatschappe lijk vol van gevaren is. Wil men van de arbeiders meer en beter arbeid verlangen, dan moet men streven naar een zekere dernassificatie", waardoor zij meer zich «elf zijn en waardoor zij in staat zullen zijn ook meer te doen. Vertrouwen hersteld Tn het begin van ^.n ned« herinnerde prof. Romme eraan, dat zijn fractie begin naar eerst Maandaaavond heeft zien, Qosicr. thans bekend geworden is, ®P "aarbij 'n schelde een drama afgespeeld, lg_ 47-jarige schippersvrouw en wa_ jarige dochter het leven verloren, ren aan boord van het ruim 200 ton s sleepschip „Amer", dat een anler ♦rok en op weg was naar Belg1®» tijdens de storm de boot plotseling i seisde. Het hele schippersgezin, besta» uit moeder en drie kinderen kwam m water terecht. Schipper J. Moesker ui Botterdam en zijn beide zoons slaagden er in naar het gesleepte schip te zwem men en daar aan boord te klimmen. De vrouw en het meisje kwamen jammerlijk in de golven om. Verslagen en diep onder de indruk van de ramp kwamen de drie mannen Dinsdagavond op een ander schip dan het hunne de haven van Wemeldinge op Zuid-Beveland binnenvaren en al spoedig v as het droevig voorval in het hele stadje bekend. De „Amer" was geladen met zand en lag tamelijk diep in het water. Toch is he; ongeval in minder dan vijf mi nuten gebeurd. De schuit is vermoedelijk direct gezonken. Het stoffelijk overschot van de vrouw spoelde gisterochtend aan nabij Ouwerkerk op Duiveland. De heren Bruins Slot en Gerbrandy zou den dat wel willen, maar wilde de heer Schouten dat ook? Hij heeft alleen maar gezegd, dat de regering verder had moe ten gaan, maar niet hoever. Hij vond de heer Schouten te bezadigd om dat stand punt van zjjn fractiegenoten te delen. Prof. Romme had in dit opzicht een goede indruk gekregen van de activiteit van de regering, diede commissie voor Unie zaken volkomen op de hoogte Had ge houden. Zou er van een autonomie voor Ambon niets terecht komen, dan zou de regering volgens artikel 2 van de souve reiniteitsoverdracht een aanbeveling moe ten doen aan de Veiligheidsraad en daar voor kwade risico's over moeten hebben. Daarna begon prof. Romme aan Korea, dat onze defensie-plapnen had gestimu leerd. Hij'vrceg of de militaire aange legenheden buiten de Europese integratie konden blijven? Korea dwong ons de plotseling onderbroken weg naar de op gaande lijn te hervinden. Na de-beslissing der Engelse regering zag hij alleen maar deze keuze: geen Europese federalisatie of een Europese federalisatie voorlopig dan maar zonder Engeland Hij zelf koos voor het laatste en vroeg dienaangaande naar de mening der regering. De reactie van de P.v.d.A. op de Bel gische koningskwestie achtte hij ten enen male onjuist. Als de democratie voor de P.v.d.A. iets onaantastbaars was, moest zij niet het systeem zelf ondersteboven kegelen en een vrij gekozen parlement over de kling jagen. Het kabinet Tenslotte sprak hij over de samenstel ling van het kabinet. Zijn houding tegen over de nieuwe minister van Defensie was afwachtend. Diens verleden was te goed om bezorgd te zijn, maar het ambt was te zwaar om het niet te zijn Hij hield zich aan de verklaring van minister-president Drees, dat er geen wijziging zou komen in de politieke samenstelling van dit kabinet. Hij noemde dit kabinet echter extra parlementair en hoopte dat het te zijner tijd „op passende wijze" weer tot de oude samenstelling zou terugkeren De derde macht van de heer Oud zag hij anders dan deze, niet als een optelsom maar als een overwicht door homogeni teit tussen deze drie groepen, die nu buiten de regering stonden. Politieke delinquenten Tenslotte sprak hij over de politieke delinquenten en hij pleitte voor een meer humanitair en barmhartig begrip voor deze mensen, van wie velen na hun straf nog een extra straf te dragen hadden door inhouden van hun pensioen, waar- men in het privé leven eens moeten pro beren, zei prof. Romme. Ook wat het herplaatsen van deze mensen betrof, moest de overheid het goede voorbeeld geven, om aldus de eendracht van het volk te bevorderen op christelijke basis en ten voordele van het algemeen belang. Vóór hem had de Chrigtelijk-Historische heer Tilanus gesproken. Deze was begon nen met enige financiële beschouwingen, zoals over de ruim 10 millioen voor het kleuteronderwijs, de millioenenwerken der Nederlandse Spoorwegen, de drie divisies welke wij zullen moeten leveren. Voor dit laatste zal de regering met de aangevraagde millióenen zeker niet toe komen. Hij vroeg zich af hoe dat moest. Waar mogelijk moest de regering in grijpen en bezuinigen. De bezwaren van de P.v.d.A. inzake de relaties met Spanje deelde de heer Tilanus niet. Wjj onderhouden toch ook relaties met Sovjet-Rusland, zei hij. Het is beter, vond hfl, deze wrjjving uit West-Europa weg te nemen. Voorts bepleitte hjj een samenwerking op zo breed mogelijke basis, evenals trouwens prof. Romme, maar hjj betreur de het heengaan van minister Schokking, die twee zeer moeilijke jaren had gehad en wiens gezag door parlement en pers blijkbaar geïnspireerd door insiders zeer was ondermijnd. Hij had vertrouwen in minister s' Jacob maar ried hem aan zuinig te zijn met interviews. In de Franse Alpen is een vliegtuig verongelukt met een groot aantal Canadese pelgrims aan boord. Nog geen dag tevoren hadden zij een massa- audiëntie van de H. Vader bijgewoond. Hier zegent de Paus de Canadese pelgrims, van wie nu velen jammerlijk om het leven zijn gekomen. Het toestel was met zes uur vertraging vertrokken in verband met de audiëntie. (Telefoto). '49 dit kabinet niet geheel gaaf had kunnen handhaven (de barst in de vaas bij het heengaan van minister Sassen). Toen was zijn fractie het met de koers van het kabinet niet geheel eeÜLgeWe,est' ''u was dat vertrouwen er wnuLTf. ii'-i had vertrouwen in het huidige Unie-beleid, in de kwestie Ambon wilrfuu Weuw-Guinea. Op dit laatste na de .onbegrijpelijke woorden Yamin nu liever niet ingaan. Hl; verdedigde de regering inzake haar beleid aangaande Ambon. Het gemis aan reactie in de Veiligheidsraad bewees hoe Weinig humanitaire overwegingen van een kleine natie vermochten tegenover politieke machten. De veroordeling van de regering en 't Nederlandse volk te dezer zake was onjuist. De Indonesische rege ring was haar afspraken niet nagekomen. Maar moest dat nu rechtstreeks door mid- dal van lw( zwaard .•■.ontval gy-.orHgtr.-rd? j voor zij jaren- hadder, betaari. 'Out zou In kringen, die nauw in verbinding staan met het Franse ministerie van buitenlandse zaken, werd Dinsdagavond vernomen, dat de Britse, Franse en Ameri kaanse regeringen afgestapt zfln van het aanvankelijke voornemen om een voor- 1 p i g gemeenschappelijk antwoord te Beven op de Russische uitnodiging voor het houden van viermogendheden-bespre- kingen. Zoals bekend, deed het Kremlin deze invitatie na de te Praag gehouden conferentie van alle ministers van buiten landse zaken Van achter „het «zeren gordijn". De Westelijke „grote drie" over leggen nog steeds over de tekst van het definitieve antwoord aan het Kremlin. n^ster S8vaiïleeht tSchuman' de Franse mi- nister van buitenlandse zaken in dö EfpLtif'bereid ver8adarlng verkfaard, dat .Farrjs bereid is om tezamen met Engeland en de Ver. Staten - besprekin- gZ nn h«\nen met„de Sovjet-Unie. doch evenmfn Van de Praa^e verklaring en evenmin alleen over het Duitse vraag stuk. „Frankrijk", aldus Schuman, „meent, dat een bespreking van het Duitse vraag stuk alleen zeer beslist niet kan leiden tot vermindering van de internationale spanning, hetgeen toch ons doel is. Frankrijk is overigens altijd bereid elk initiatief te steunen, dat ten doel heeft de oorzaken van misverstanden tussen de volken op te heffen. Vanzelfsprekend is deze Franse bereidheid geenszins onver enigbaar met ons vaste voornemen onze Een woordvoerder van de Venezolaanse regering maakte gisteravond bekend, dat „sommige van de moordenaars van de pre sident. o.w. de aroepsl^ider ■ri" ■>ooetuurm- de generaal Rafael Simon Urbina", gear resteerd zijn. Urbina werd na zijn arres- vemeur en de commandant werden als gijzelaars meegenomen, doch keerden in de avond van de volgende dag in Willem- stad terug. De door Urbina beraamde revolutie te gen de Venezolaanse regering had toen tatie neergeschoten, toen hij zich mees- echter geen succes, evenmin als thans. ter wilde maken van Het wapen van één ruim 20 jaar later. De regering schijnt de landsverdediging, binnen het kader van het Noordatlantisch verdrag, te organise ren. Zolang de pogingen, om langs vreed zame weg de internationale spanningen te verminderen, nog geen volkomen duidelijke resultaten hebben opgeleverd, zal Frankrijk er ten volle naar blijven streven zijn veiligheid in het kader van het Noordatlantisch verdrag te ver zekeren". Seretse Khama geeft zich gewonnen. Seretse Khama heeft gisteren beves tigd, dat hij een overeenkomst heeft gesloten met zijn oom. de oud-regent Tsjekedi, waarin hij afstand doet van zijn rechten en die van zijn kinderen op het stamhoofdschap van de Bamang- wato's. Zoals bekend, waren er moei lijkheden ontstaan door Seretse's huwe lijk met een Londense typiste. der politiemannen, die^ hem bewaakten. Volgens mededeling van Venezolaanse zijde is Urbina de man, onder wiens lei ding in Juli 1929 het fort Amsterdam op Curacao overmeesterd werd. Het was de bende van Urbina toen te doen om wa pens en munitie voo, gebruik tegen de Venezolaanse regering. Op de bewuste avond in Juli 1929 drong Urbina's bende van ongeveer tachtig man onverhoeds het f°rt Amsterdam binnen, waarbij enkele Nederlandse militairen werden gedood. T z.ei'dertijd werden be- paaide punten van W.emsdad door ande re gewapende Venezolanen bezet. De Ne derlandse militaire commandant, die zich per auto naar het fort had gespoed, werd door de Venezolanen overmeesterd. Urbina stelde toen de gouverneur. Fruytier, een ultimatum; overgave zon der verzet, of anders het oliebedrijf Isla in brand. Hij eiste verder beschikbaar stelling van een schip om met zijn man nen en de buitgemaakte wapens en am munitie naar Venezuela te kunnen over varen. Aan Urbina's eisen werd voldaan en 260 Venezolanen en nog enkele uit de gevan genis gehaalde veroordeelden, scheepten zich met wapenen en munitie in. De gou- Hoe gevaarlijk het springen op en van rijdende wagens is, werd gisteren weer eens bewezen, toen in de middaguren een jongen, de 11-jarige G. H., wonende aan de Monsterseweg te Den Haag, in de nabijheid van zijn ouderlijke woning van een groentewagen sprong. Hij werd aan gereden door een personenauto uit Am sterdam en op slag gedood. toestand geheel meester te zijn. .Momen teel patrouilleren militairen door'de stra ten van de hoofdstad. Er is op bepaalde tijden een uitgaansverbod en de onschend baarheid van woning, post. persoonlijke vrijheid en de vrijheid, van beweging zijn tijdelijk opgeheven. Morgen zal, op initiatief van de com munistische raadsmeerderheid. te Fin sterwolde (Gr.) weer een spoedeisende raadsvergadering worden gehouden, ter bespreking van de plannen der regering, om de raad zijn bevoegdheden te ont nemen. Er wordt in Finsterwolde op het ogenblik met luidsprekerauto's e,d- actie tegen de regeringsvoorstellen gevoerd. De toestand in Tibet blijft zeer on duidelijk. Gistermiddag nog wer<3 van uit Kalinsprong een grensplaats op Indisch grondgebied het bericht, dat de strijd geëindigd zou zijn. bevestigd, doch enkele uren later deelde de offi ciële radio van India mede, „geen geloof te hechten aan beweringen, als zouden de Chinese communisten de Tibetaanse hoofdstad hebben bezet". De regering New Delhi heeft liaar vertegenwoordi ger tc Lhasa telegrafisch om inlichtingen verzocht. s Volgens berichten uit Djakarta heeft het Indonesische persbureau Antara van welingelichte zijde vernomen, dat de pre sident van de Republiek der Zuid-Moluk- ken, Manuhutu en de leider der Ambon- nese strijdkrachten, Pattimena, door hun eigen soldaten gedood werden voordat de Molukse troepen het eiland Ambon ver lieten. Groepen van deze strijdkrachten zouden, aldus vernam Aneta, met prau wen daarna naar Oost-Ceram vertrokken zijn. Bevestiging van deze berichten kon niet verkregen worden. Wei werd Dins dag officieel te Djakarta medegedeeld, dat de zender Ambon onbeschadigd in handen van APRI-troepen was gevallen. De leider van d,e Indonesische leger eenheden, kolonel Kawilarang, is te Dja karta aangekomen. Hij voerde bespre kingen met premier Natsir en de chef-; staf van de strijdkrachten, Simatupang.. Ned. journalist uitgewezen De Ned. journalist E. Hazelhoff, die voor korte tijd te Manilla op de Philippij- nen in lefrest is gewèest wegen verden king van het plan dr Soumokil, die de Ambonnese revolutie voorbereidde, van het eiland te ontvoeren, heeft van de Philippjjnsé immigratiedienst het ver zoek gekregen, Manilla te verlaten. Zijn visum is niet vernieuwd. Vandaag is hi> per vliegtuig naar San Francisco ver trokken. De heer Weiter berekende dezer dagen in de Kamer het begrotingstekort voor 1951 op drie kwart milliard d.w.z. 750 millioen gulden. Waar moet dat geld ooit vandaan komen? Het aantal verkoopspunten van tabak is door de inschakeling van hotels en café's voor 20.000 tot 30000 uitgebreid. De tabakswinkeliers zitten nu met een tekort van hun winstmarge. De huisbramdpositie is vergeleken bij het vorig jaar verbeterd. Maar er is tekort aan anthraciet, want de productie daar van daalt in de hele wereld. De productie in het algemeen is nog te gering. Over wogen wordt de mogelijkheid om door langere werktijden het tekort te dekken. Varkensfokkers klagen over tekort aan voeder, want er wordt te weinig geïm porteerd. Elk huisgezin tobt door een of andere oorzaak met tekorten. Is er ergens overvloed dan deugt die vaak ook niet, want dan blijkt er weer een tekort te zijn aan afzetgebieden. Kerkgangers horen niet anders dan over tekorten. Zulks ten aanzien van de rechtvaardigheid en naastenliefde, ge- loofssterkte, vertrouwen in de Voorzie nigheid, kerkgebouwen, ledental der congregaties, jeugdbeweging, St. Vincen- tiuskas en offerblokken. Tekort, tekort en overal tekort. Overal. Immers uit eigen ervaring kan elke lezer of lezeres nog wel een tiental tekorten aangeven. We zouden ruimte tekort komen om ze alle hier te noteren. Maar wat moeten die tekorten toch een rimpels van piekeren veroorzaken. Het is wel de tijd der piekeruren. Zouden we niet eens proberen de zaken om te draaien. Een mentaliteit gaan kwe ken van wees-blij-met-wat-je-hebt. We hebben in de oorlog dikwijls verbaasd ■gestaan met welk een moed en geest kracht velen zich door de moeilijkheden wisten heen te slaan. Vandaag is er bij elk tekort onmiddellijk groot alarm. We bedoelen niet het streven naar een geestesgesteldheid van onverschilligheid en fatalisme. Doch er is toch nog al wat te waar deren. Wat we hebben, vinden we dood gewoon en vaak nog zo-zo, omdat er altijd lieden zijn, die nog meer hebben. En dat méér van anderen, is in de meeste gevallen ons zogenaamd tekort. Hebben we 2000 gulden inkomen, dan willen we 3000, hebben we 4000 dan wen sen we 6000, hebben we eeri week vacan- tie, dan achten we twee weken niet onge motiveerd. Zeker, zeker, er moet hard gewerkt worden voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van ons zelf en onze medemensen. Doch de grootste levenskunst is; met be trekkelijk weinig het laven blijmoedig en dankbaar door te gaan. Een dergelijke houding voorkomt vele piekeruren en houdt de mens jong. Men vergeep teveel, dat ruime bezittin gen het aantal piekeruren zwaar ver meerderen mèt het gevaar van een ijzeren gordijn voor eeuwigheidsgedachten. Juist in uitzicht op de eeuwigheid is het tekort het grootst- Maar daarover piekert men te weinig. HENK VAN DER MAZE. Jmuiden krijgt de beschikking over twee hypermoderne scheepshellingen. >>l nu toe was de havenstad voor de reparatie van zijn trawlers en loggers angewezen op de Amsterdamse werven, doch dit zal eind 1931 afgelopen zijn. De stalen damwanden zijn al ingeheid en men is thans bezig met de fundering van de hellingen zelf Dinsdag rukten de verbonden troepen in NoordJWest-Korea onder Ijzige koude voorzichtig op. Zij poogden hoogte te krijgen van de kracht van de steeds toe nemende communistische weerstand. Het vriesweer bezorgde de bevelheb bers meer zorg, dan de vijand. De uit Siberië komende wind veroorzaakte ijs- vorming op de rivieren. De troepen der V N. in het bergland benoorden Ham- hoeng worden thans door middel van parachutes van winterkleding voorzien. Zoals gemeld, zijn de linies der geal lieerde troepen in Noord-Korea thans rechtgetrokken. Op het Oostelijke, andere uiteinde dezer linie zijn de Ame rikaanse mariniers nog slechts zes kilo meter verwijderd van bet belangrijke bekken van Tsjosin. Patrouilles van de zevende Amerikaanse divisie infanterie hebben de Oostgrens van het naburige bekken van Foesen bereikt. Eveneens aan de Oostkust opererende Zuidkoreaanse troepen werden gesteund door het vuur van zwaar scheepsgeschut, afgegeven door de Amerikaanse zware kruiser „Rochester". Zij wisten drie tanks der Noordelijken, die poogden langs de Orangtsjonirivier een tegenaan val uit te voeren onschadelijk te maken. Andere Zuidkoreaainse eenheden zijn ge vorderd tot Hapsoe, dat, op een afstand van zeventig kilometer van de kust, on geveer dertig kilometer ten Noorden van de 41ste breedtegraad liigt. Amerikaanse vliegende reuzenforten hebben ruim 140 ton bommen uitgeworpen op de nog intact gebleven bruggen over de Taloe. De brigade van het Britse gemenebest is, na een stilstand in de strijd van drie dagen, in het gebied van Paktsjon. 15 kilometer ten Noorden van hun bruggen hoofd aan de Tsjongtsjon, aan de West kust van Korea, over een afstand van drie kilometer gevorderd, waarbij lichte com munistische tegenstand -werd ondervon den. In dit gebied opereren ook eenheden van de 24ste Amerikaanse divisie in de omgeving van Oensan. In het centrum van het geallieerde front zijn de zesde en zevende Zuid koreaanse divisies ten Noorden van de weg tussen Koenoeri en Toktsjon ver scheidene kilometers gevorderd. De op de rechtervleugel van dit frontgedeelte opererende achtste Zuidkoreaanse divisie zond wederom sterke patrouilles uit langs de Noordelijke oever van de Taedong. De zesde en zevende Zuidkoreaanse divisies werdén uit de lucht krachtig gesteund door Amerikaanse jagers en bommenwer pers. Door de lucht werd Dinsdag ruim duizend ton ammunitie en voorraden naar de frontlinie aangevoerd. Het hoofdkwartier van Mac Arthur maakt nog melding van luchtgevechten boven Sinoeijoe, aan de Jaloe-rivier, waar bij twaalf tot vijftien straaljagers van de vijand werden neergeschoten. Een Amerikaanse woordvoerder deelde mede, dat het Noordkoreaanse leger werd gèreorganiseerd onder toezicht van de Chinezen en thans weer een enigszins ge ordend karakter vertoonde. Hi) meende, dat de Chinezen de Noord-Koreanen ge bruikten ter dekking van de in aanleg zijnde Chinese verdedigingslinie. Hij liet zich niet uit over de plaats van deze linie. Waarnemers meenden, dat deze ongeveer 30 km. ten Noorden van de Tsjongtsjon lag. Gisteravond omstreeks half zeven heeft ter hoogte van het dorp Nijeveen op de rijksweg tussen Meppel en Steenwijk een botsing plaats gehad tussen een personen- en een bestel-auto, waarbij acht personen min of meer ernstig gewond werden. De personenauto werd bestuurd door de heer J. P., aannemer uit Steenwijk, die met zes werklieden uit de richting Meppel naar Steenwijk reed. Eensklaps moest hij voor een groentekar uitwijken. Uit de andere richting kwam een bestel wagen, bestuurd door de heer S. uit Zwolle. De wagens konden elkaar niet meer ontwijken en vlogen met een hevige klap tegen elkaar op. De personenauto werd aan de voor kant geheel vernield. De bestuurder kreeg een gecompliceerde beenbreuk, de arbeiders P. L., H. H. en A. W. werden ernstig gewond, K..O., J. K. en H.H. lie pen minder zware kwetsuren op. De be stuurder van de bestelauto werd slechts licht gewond. Dinsdagavond hadden alle buiten landse afgevaardigden naar het twee de „wereldvredescongres" te Shel.'eld Londen weer verlaten- met uitzonde ring van 15 Nederlanders van wie ei 10 naar Nederland terugkeren, terwui 5 naar Warschau zullen reizen, waar zoals bekend, Donderdag het in allerijl verplaatste congres zal worden ge opend. Het optreden van de Britse regering in deze kwestie is gisteren in het Lager huis besproken. Winston Churchill oefen de er critiek op uit en vond, dat de houding van de regering „de grootst mo gelijke reclame voor de organisatoren van het congres" was geweest Chuter Ede, de minister van binnen landse zaken, verdedigde zich met te zeggen, dat hij het Congres niet helemaal had willen verbieden. Volgens hem waren overigens evenveel afgevaardig den eigener beweging weggebleven als er getroffen waren door de weigering van visa. Aan de met de controle van paspoorten belaste Britse beambten in het buiten land werd opgedragen in 300 gevallen de aangevraagde visa te verlenen en in 215 ge va -n ze f'> wigeren. van ie eerstgenoemde 300 personen zijn er s)er !s 82 n Britse havens aangekomen 75 hunner werden aan wal toegelaten, aldus de minister. In het Weesper stadhuis wordt een Oranje-Nassau-tentoonstelling gehouden. De inzending van de Prinsesjes, een aantal poppen in fraaie kledij, trekt veel belangstelling van de jeugd. Zij noemde zich „de dochter van mi nister Van Maarseveen" en samen met haar vriendin nam zij op 29 Mei j.l. in trek in het pension „De Boshoek" te Bergen (N.-H.) „Thans heet ik mr dr Van Gelder", zo zeide zij tot de pen sionhouder C. W., „want ik ben al enige jaren gehuwd. Ik ben echter nog in dienst van het ministerie van Justitie en men heeft mij belast met een ge heime opdracht, waarover ik niet spre ken mag". De goede man geloofde dit alles en zo had het tweetal tot 14 Juli de tijd en de gelegenheid om van zijn geld op grote voet te leven en goede sier te ma ken. Er werden diners geartranigeerd. Zelfs de minister-president zou komen, maar op het Lratste ogenblik hoorde de „ministers-dochter", dat hij „verhinderd was en vrienden en vriendinnen maakten als gasten der beide dames grote verteringen. Toen eindelijk achter docht ontstond, maakte de veelbelovende dame zich schuldig aan diefstal van een chèque ten nadele van de Amsterdamse meubelfabrikant G. v. R. Met deze chèque, die ze bovendien vervalste, wist zii de pensionhouder nog een paar da gen zoet te houden, doch toen liep het mis en rende de bedrogen man naar de politie. Voor deze grootscheepse oplichtingen had de dame Ln kwestie, die achteraf de in Arnhem geboren en in Amster dam soms werkzaam zijnde modiste J. van G-, in de hoofdstad beter bekend als „Koosje", bleek te zijn, zich giste ren voor de Alkmaarse rechtbank tv v eramt woorden. De officier van Justitie achtte zich niet in staat te requireren zonder na der te zijn ingelicht omtrent de psychi sche structuur van deze verdachte, die reeds enige malen eerder wegens op lichting was veroordeeld. Hij vroeg aan houding van de zaak voor het inwinnen van een psychiatrisch rapport. De rechtbank verwees de zaak daar na terug naar de rechter-commissaris voor het uitbrengen van een dergelijk rapport. Kennismaking in de gevangenis Na Koosje stond terecht haar ge zellin uit haar Bergense tijd, Helena A. uit Amsterdam. Zij had, toen zij in October 1949 gevangenbewaarster was in Amsterdam, voor het eerst met Koosje kennis gemaakt, die haar des tijds vertelde, dat zij pro forma in de gevangenis vertoefde voor het instel len van een onderzoek. Dé 48-jarige H. A- was nu eveneens oplichting subsi diair heling ten laste gelegd. Deze verdachte ontkende te hebben geweten dat Koosje onder valse vlag voer. Zij had haar onvoorwaardelijk ge loofd. E>e zaak werd vervolgens, op ver zoek van de verdediger, met gesloten deuren behandeld. N"t wij vernamen, hechtte de officier van Justitie geen geloof aan verdachte» verklaring. Hij achtte haar mede schul dig aan oplichting en meende, dat in ieder geval schuldheling bewezen ge acht moet worden De officier stelde het op prijs, dat eerst een psychiatrisch rap port ook over deze vrouw zal worden «Ugebracfat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1