RUIMTE VOOR DE NIEUWE AMBACHTSSCHOOL WiltonFijenoord wil hele bedrijf in Schiedam concentreren Reclame Winkels open met de feestdagen Oud-Mathenesse Dus geen bebouwing van Zuid-zijde Vlaardingerdijk Maakt voor Uw zaak U hebt weer keuze uit de nieuwe PAGINA WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950 MEINEDEN ROLLEN OVER DE LIPPEN.... CREDO-PUGNO-LEDEN, ATTENTIE! OUDEN VAN DAGEN NAAR „DE DIJK IS DICHT" „UNO-SECRETARESSE" WEER AAN HET WERK MUIZEN VRAGEN DE AANDACHT R. K. S. V. EXCELSIOR BURGERLIJKE STAND STAHLBERG WINT NA DE BROMFIETS DE BROMSTEP t fhnnkelijk Opnieuw is Rotterdam een aantal woningen rijker geworden! Vanmorgen von de uitreiking van de sleutels plaats aan de eerste twee huurders van het complex panden aan de Schiedamseweg- Hogebanweg-Russischestraat in Oud-Mat henesse. waarvan een gedeelte is ge reedgekomen. De heer Lindenburg van de c.v. M. Lindenburg en Co. richtte zich in een kort woord tot de eerste huurder, de heer N. van Esveld', voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam. Hij her- innnerde er aan 'hoe die N.V. Amster damse mij. van levensverzekering „Am- steleven", die opdrachtgeefster is, in het begin van dit jaar het bdiok panden aan de Gruttostraat-Portlandstraat heeft ge opend en later het complex Franselaan- Deensestraat. Nadat nog in het begin van deze maand die vlag kon worden gehesen op de nieuwbouw aan de Stadhoudersweg is men nu al weer zo ver, d)at een aantal huurders hun woning aan de Schiedam* seweg kunnen betrekken, Hij overhaa» digde vervolgens de sleutels van de wo ning 539d an de heer Van Esveld, di« daarna een woord van dank sprak. Al* aandenken werd de eerste huurder een klomp met sigaren aangeboden. De tweede huurster, mevr. E. Haak- Pons ontving de sleutels van het bene denhuis 545, terwijl een plaint als ge schenk werd overhandigd. Tenslotte sprak nog de heer P. Wefers- Bettink. directeur van het bijkantoor Rotterdam van „Amstleven". Hij dankte aillen die tot het bereiken van dit resul taat hadden meegewerkt en wees op de verbondenheid, die er ondanks alles tus- sen Amsterdam en Rotterdam bestaat. Van het uit 79 woningen en 3 winkels bestaande complex zijn 39 woningen ge komen, die aan de Schiedamseweg ge legen zijn. De overige zullen op 15 Dec- en 15 Jan. in gebruik kunnen worden genomen. De architect van het blok is de heer H. Nefkens. Het werk werd uit gevoerd' door de fa. Lcmmens, Hollink en Waals-, Behalve deze forma's was ook Bouw- en Woningtoezicht vertegenwoor digd bij de plechtigheid. De winingen bestaan uit een woon-zit kamer met twee of drie slaapkamers, keuken met electrische boiler en douche cel met vaste wastafel. Voorts is er een balkon voor en achter. In verband met de komende feestdagen in December zullen ook dit jaar de win kels weer op enige avonden langer dan gewoonlijk mogen open blijven. Waarschijnlijk zal, naar wij vernemen, toestemming worden verleend de zaken tot 9 uur open te houden op 1, 2 en 4 December voor St. Nicolaas, op 21 en 22 December voor Kerstmis en op 30 De cember voor Oud- en Nieuwjaar, „Meineed tast de goede zeden en de rechtsorde aan. De_ rechtspraak wordt op deze wijze een fictie, de rechtsstaat tot een aanfluiting. Het is in mijn ogen een buitengewoon ernstig delict en het komt de laatst# tijd ontstellend veel zodat het er op gaat lijken alsot De de C Raad dagen duwei heel c op 29 om d voora tusser alle) wildei bindei gestel door schrol se sol over Mei krach het a bespr beure zijn s hoe c somm een t mee i derge feme hoogs Engel te lal maar Engel make wilde Er en hi vorm gema lende steL momi karal fictie everu over nog een naai state: gebie neme Str reële in de dige. kunn land, een i scha] cirke gelsa least voor, zouQt net er op guui iijk«sii uihoi de meineden de mensen over de lippen rollen als waren het leugentjes om bestwil. Ik zal dan ook niet schromen om ieder vermoeden van meineed tot het uiterste te vervolgen en een zware straf is in deze dan ook op haar plaats". Deze verbijsterende uitspraak moest de officier van justitie mr. Kemper giste ren laten horen, toen er voor de Haagse rechtbank weer zo'n meineedzaak diende. En hij voegde de daad bij het woord door tegen de verdachte drie jaar gevangenis straf met aftrek te eisen. De verdachte, een 48-jarige koopman, gaf grif toe, dat hij in een civiele proce dure voor het kantongerecht een mein eed had afgelegd. Zestig gulden had hij ervoor gekregen van een caféhoudster. Voor deze paar zilverlingen had hij een verklaring bezworen, die voor een andere vrouw onterend was. De verdediger vond de eis te zwaar en vroeg een voorwaardelijke of althans aanmerkelijk lichtere straf voor zijn cliënt. is beslist af te raden bij al die kuilen komt u tegenover de pont, die daar al jaren vriendelijke diensten aan de werk lui van de Klinknagel-, Tegel- en Gist fabriek bewijst bij een opening tussen de bebouwing. Hier loopt de 's Gravelandse Dijk, die momenteel gebruikt wordt als eerste aanloop om er de zandaanvoer over te leiden. Twee straten zijn reeds, gestort en mo menteel is men aan de verbinding van de beide einden bezig. Tussen dit vierkant van wegen komt de nieuwe Ambachts school. Nu de toestemming er is voor de bouw van een nieuwe ambachtsschool vragen velen zich natuurlijk af, waar deze zal verrijzen. Zij weten wel, dat het in Nieuw- land zal zijn, maar de Nieuwlandse Pol der loopt van de Begraafplaats tot aan de oude 's Gravelandse Dijk en dat is dus geen duidelijke aanwijzing. Die 's Gravelandse Dijk is een uitste kend orienteringspunt voor diegene, die haar weten te liggen, maar dat zullen er maar heel weinig zijn tenminste van de niet oer-Schiedammers. Als u het durft te wagen bij het Hermes-terrein de Noordvestsingel op te lopen te rijden In aansluiting op de reeds eerder ver zonden convocatie voor de contactavond op Donderdag 16 November a.s., even de mededeling, dat het onderwerp hetwelk pater Roghmans zal behandelen als volgt luidt: „Verhouding bedrijf en jonge ar beider". De navolgende punten hierover zullen terdege onder de loupe worden ge nomen nl.: a. Houdt het bedrijf voldoende rekening met de menselijke factor in de arbeider? b. Wat te denken van ontspan ning voor de arbeider van het bedrijf uit? c. Moet het bedrijf zorgen voor verdere vakopleiding? Formuleer nu reeds de vragen, die Je ongetwijfeld hierover te stellen hebt. Verder nodigen we hierbij tevens de be stuursleden van de vakafdelingen uit be nevens de Kajotters, voor hen nog even de opmerking, dat er buiten bovenstaand onderwerp nog meer op deze avond wordt behandeld, wat de moeite waard is. Bestuur „Credo-Pugno"-club. De directie van het Passage-theater heeft de Ouden van Dagen van Schiedam uitgenodigd om op Zaterdag a.s. 's mor gens om 10 uur te komen kijken naar „De dijk is dicht", de Nederlandse speel film over de ondergang van Walcheren en de herrijzing van de tuin van Zeeland. Kaarten hiervoor kunnen worden af gehaald op Donderdag 16 Nov. 1950 in hét gebouw „Marijke", Broersveld 121 voor al diegenen, die geen kaart konden krijgen voor de hedenmiddag georgani seerde voorstelling van het gezelschap van Jan Brouwer. Op Vrijdag 17 Nov. is er aan hetzelfde adres mogelijkheid om kaarten te krijgen zolang de voorraad strekt. Op beide ochtenden vindt de uit reiking van 912 uur plaats. Men moet zijn bewijs van lidmaat schap van de Alg. Bond van Ouden van Dagen, afd. Schiedam, meebrengen. Ditmaal was zij „Amerikaans journaliste" De 29-jarige onderwijzeres C. C. H. uit Barneveld, die naar wij gisteren meldden door de rechtbank tot drie maanden gevangenisstraf wegens oplich ting is veroordeeld, is opnieuw aan gehouden. Zij kwam Zondag in een hotel te Breda in contact met een gezelschap Rotterdam mers, dat naar de voetbalwedstrijd in Antwerpen was geweest. Het meisje reed mee naar de Maasstad en noemde zich miss Sullivan, journaliste van het Ameri kaanse blad „Esquire". In slecht Engels vertelde zij, dat zij een reportage over de Hollandse folklore moest maken. Dezelfde avond ging zij weer terug naar Breda om Maandag weer naar Rotterdam te komen in een taxi. Een van de leden van het gezelschap vertelde zij, dat haar tra- vellers-chèques zoek waren. Zij kreeg 75,—, doch niet lang daarna kreeg de geldlener argwaan. Hij belde het hotel in Breda op en kreeg daar slechte inlich tingen. Vervolgens waarschuwde hij de politie, die de Bredase recherche verzocht de vrouw aan te hcuden. 'Het> bleek nie mand minder dan de „UNO-secretaresse" te zijn. Zij is in het hoofdbureau te Rot terdam opgesloten. Op de Dam verdringen zich de ouderen, zo goed als de jongeren, om de 150 mui zen te zien, die er door de étalage dar telen. Ze doen steeds onverwachte dingen in hun domein. Gaan een milk-shake nemen aan de bar en klimmen naar de toren om de prinses te bevrijden. Een mechaniekje, hoe ingewikkeld ook, doet uiteindelijk steeds dezelfde dingen, maar het leven is verrassend. Ook het leven van deze witte muizen, die nog drie weken te zien zullen zijn op de Dam. Niet allemaal tegelijk gaan kijken, want het ls er al druk genoeg. Voor de zeer moeilijke uitwedstrijd, die Excelsior '20 a.s. Zondag tegen de con current 's Gravezande speelt, wordt grote belangstelling van Schiedamse supporters verwacht. Men kan tot a.s. Vrijdag busplaatsen reserveren bij de heer J. Gokke, Hoog straat 142, Schiedam. De heefJ West van' n.l. diero der rech hané voln vers andc GEBOREN: Cornells, zoon van B. Hoek en N. v. d. Velde; Grietje, dochter van J. H. Moerman en L. Oosterman. OVERLEDEN: A. Kortland 72 j. Zoals men weet, ls reeds geruime tijdj geleden bU de Schiedamse Gemeenteraad I een plan ingediend tot wijziging van het uitbreidingsplan voor zover dit betreft het Buitenland van de Klein Babberspol- der. Dit Buitenland is een strook grond tussen de Vlaardingerdijk en het eigenlijke terrein van de Werf Wilton Fljenoord. Het was de bedoeling, dat door een wijziging van dit deel van het uitbreidingplan de mogelijkheid geschapen werd op deze strook nog huizen te bouwen. Gedeputeerde Staten nu hebben hun goedkeuring onthouden aan het door de gemeenteraad van Schiedam vastgestelde uitbreidingsplan „Buitenland van Klein- Babberspolder" en het daartegen door De party tussen Stahlberg (Zweden) en Foltys (Tsjecho Slowakye) uit de derde ronde van het wereldschaaktour- nooi, die Dinsdagavond na 43 zetten was afgebroken, is Woensdagochtend zonder verder te spelen door Foltys opgegeven. Tnac. 2000 rege op bep bew pen spelen een belaagTijke rol. Een be daard blind meisje dat nog nooit los heeft gelopen maar steeds aan de arm van iemand geleid is, moet men geen vurige reu geven en een nerveus type mag geen hond krijgen, die de rust zelve is. Is de hond opgeleid, dan komt de as pirant-baas voor veertien dagen intern ia de school om zelf „afgericht" te worden. Passen ze bij elkaar, dan worden zs naar huis gestuurd, maar maandelijk* stuurt de blinde een rapport over zijn belevenissen met zijn trouwe geleider op. Uit psychologisch oogpunt bezien zijn deze rapporten uiterst interessant. Er gaat als het ware een hele nieuwe we reld voor de blinde open. Hij of zij kan weggaan, wanneer hij of zij wil. De af- hankeiykheid van anderen is in grot» mate verdwenen. Zo schreef onlang* nog een blinde dat zijn hond hem. da- geijks met de trein naar Den Haag naar zijn werk bracht. Een ander schreef: „Hét is alsof mijn hond steeds trou wer wordt. Zijn werk is uitstekend, en steeds maken we groter tochten. Eerstmaakten we meestal gebruik van één tramlijn, later zochten we gemakkelijke overstappunten op, maar nu stappen we met een gerust gewe ten over op de drukste punten. Wan neer ik zeg: „Op de tram", dan stapt mijn hond op de vluchtheuvel. Zeg ik niets, dan trekt hij er voor langs". Iedere blinde wordt, gelijk gezegd, op zijn verzoek, als hij aanleg heeft tea minste, aan een hond geholpen. Oorlogs- blinden hebben de voorrang, dan volgen degenen, die een hond hebben verloren en vervolgens komen nieuwe aanvragen aan bod. Mochten er financiële bezwa ren zijn,, dan worden de blinden toch geholpen uit een speciaal daartoe be stemd Suppletiefonds. De bronnen voor dit fonds vloeien uit de kas van het Rode Kruis, diverse blindenverenigingen en van een 10.000 contribuanten. Het was al lang voor de oorlog, dat wij met begerige blikken keken naar de foto's van filmsterren of zo iets als een gemo toriseerde „step". Die schenen het privi lege van de droomfabriekscomplexen. Na de oorlog is uit Italië de opmars van de „scooters", zoals ze genoemd werden begonnen. Niet zo massaal als die van de bromfietsen, maar toch met nadrukkelijk succes. Het is zelfs bekend, dat Italië deze scooter op de eerste plaats voor de bin nenlandse markt bouwt en als die vol daan is, denkt over export. Natuurlijk zijn de Duitsers ook aan het scooter-bou wen gegaan. Op het resultaat hiervan zit een Schiedamse garagehouder, die Schie dam en omgeving scooter-minded wil maken. Iets nieuws is het scherm van met rub ber beklede stalen 'draden, die zeer elas tisch zijn en schokken tegen het kwets bare achterdeel bij vallen of aanrijdingen zeer mooi opvangen. Wat bij de scoote. s over het algemeen opvalt, is de soepele vering, die vaak bij de licht-gebouwde motorfiets van kleine capaciteit minder Ideaal kan worden opgelost. Dtc.at Ar> VOO» s ChlfDAM f S» OMSTVfKt* 72ste Jaargang No. 21390

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2