Het wonder is niet gekomen 'v. aSnrssrs^ss - - «as De burgemeester van New York City heeft een hondenleven De E- N. C. I. breidt zich uit Mgr. Bronsveld over zijn Missie De C.D.U. heeft krachtige ebrek aan mannen Naast Adenauer geen figuren van formaat Het constateren van dronken schap op politiebureaux Gemeenten mogen voor maximum een jaar 1% pet betalen Nog te veel angst voor de gevolgen van Straatsburg BRUTALE ROOFOVERVAL t 9 Opnieuw regen verwacht r IVOROLeen schatkamer van weldaden voor mond en tanden Botsingen in de nieuwe conferentie verwacht Plan-Schuman spoedig in werking Westduitse politie wordt gereorganiseerd Nederland op de Unie- conferentie Slachtoffer van eigen vergissing Chauffeur door eigen auto gedood Pluimveemarkten weer toegestaan Rente Kasgeldleningen PAGINA S WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950 SKï? zt0voorrdr'|geringen, welk^ Twee Amsterdammers belaagden inwoners van eenzame Veluwse boerderij Grotere centralisatie binnen de deelstaten 'T KOSTEN VAN DE NIEUWE FABRIEK: f 14 MILLIOEN Staties op de plantages Schrift- cn loop-proeven gewenst Ondergrondse partij tegenstellingen Behalve in Zuid-Holland, Overijssel en grensstrook. LIEFTINCK DOET EEN CONCESSIE De hervatting van de besprekingen van de Consultatieve Vergadering van oe Raad van Europa, welke binnen enkel dagen zal plaats vinden, werpt haar scia- duwen reeds vooruit; en rtie,Z JEc<l'rnhl„- heel 'donker. Men weet, dat de As. b e op 29 Augustus de debatten onderbrak, om deze in November voort te zetten, vooral wijl er een brede klove bestond tussen de opvattingen van veie (lang niet alle) continentale afgevaardigden die wilden blijven doorvergaderen, tot een bindende Europese grondwet zou zijn op gesteld; en die der Engelsen (gesteund door de Scandinaviërs) die er voor terug schrokken 'n belangrijk deel van de Brit se souvereiniteit aan een Verenigd Europa over te dragen. Men koesterde een overigens niet ai te krachtige hoop, dat in de periode tussen het afbreken en het weder-opnemen der besprekingen een soort wopder zou ge beuren, dat Engeland er toe kon brengen zijn .standpunt te herzien. Niemand wist, hoe dat zou kunnen geschieden, maar sommigen speelden met de gedachte aan een soort ultimatum: als Engeland niet mee doet, doen we het alleen. Maar een dergelijke bedreiging vond allerminst al gemene instemming op het Continent. Het hoogste, waartoe men wilde gaan, was Engeland zijn eigen verantwoordelijkheid te laten nemen: niet Engeland uitstoten, maar hoogstens proberen, wat er zonder Engeland van een Verenigd Europa te maken zou zijn, als Londen beslist met wilde meedoen. Er zijn natuurlijk volbloed-doorzetters; en het is goed, dat zij er zijn; want zij vormen in een gedesillusionneerde, al te gemakkelijk in haar ontwrichting berus tende wereld de stootgroep naar een her stel. Er zijn er echter ook, die op het moment der onderbreking geen andere karakterschetslng konden vinden dan „de fictie van Straatsburg". Deze laatsten zijn evenmin harde realisten, want zij zien over het hoofd, dat de Raad van Europa nog niet is, maar wel worden kan een organisme, dat eens als supra-natio- naal parlement van alle deelnemende staten op een minder of meer beperkt gebied algemeen geldende besluiten kan nemen. Straatsburg is zeker geen fictie in het reële „Huis van Europa"; het staat pas in de kinderschoenen, is een nog onmon dige. En onder dergelijke omstandigheden kunnen we ons ook indenken, dat Enge land, hetwelk zoals Churchill eens met een geometrisch beeld zeide: „het gefneen- schappelijk deel van drie elkaar snij cirkels" is nl. de Commonwealth, - gelsaksische wereld en, last chti„ least, Europa met de uiterste a Advertentie heid voortschrijdt op een weg, welke zo als een Britse radiospreker onlangs ver klaarde „van hun Westminsterparlement een soort Europese provinciale states zou maken; wat de Britse kiezers nooit zou den dulden". In het Engelse lagerhuis is Maandag jl. ten overvloede bevestigd, wat we eigenlijk sinds lang wisten: Engeland doet niet mee aan een Verenigd Europa zoals men dat op het Europese Continent ziet; Engeland doet niet mee aan het Schuman-plan voor een Europese kolen- en staalunie; Enge land doet niet mee aan het verenigde Europese leger. Nogmaals: nieuws bevatten de verkla ringen van de Britse onderminister van buitenlandse zaken Davies en van Bevin zelf niet en niets. Maar beiden hebbèn wel heel duidelijk gezegd, waar het op staat: „de regering is bereid na te gaan op welke wijze een nauwere samenwer king met de andere Europese staten kan worden bereikt; doch zij kan geen enkele verplichting aangaan, zonder eerst te we ten in welke mate Britse souvereiniteit zou moeten worden prijsgegeven". Toch viel in deze lagerhuiszitting, Z1J het van de kant van de oppositie een woord, dat tot nadenken kan stemmen. „De kominform is werkelijkheid, de aan van Europa is geen werkelijkheid komt dicht bij die andere verklaring. Straatsburg een fictie is. Maar het accem ligt heel anders. Dat de _H werkelijkheid is, aanvaarden; ma J heeft deze zwakke zijde, dat z'^ de volkswil wordt gedragen, tegendeel door terreur van boven Is °P§ SJJ- Straatsburg is nog geen levende weike- Maarde nale souvereiniteit geweld aam te doen; iets meer te geven dan absoluut noodza kelijk is. De parlementen, welke uit het volk voortkomen, zijn bereid zeer ver te gaan; maar op het ministeriële niveau, waar in de na-oorlogse tijd veel meer dan gewone macht is geconcentreerd, zelfs als men van democratie blijft spreken, domineert het nationale nog bijna volko- men. Over enkele dagen komt men in Stiaats- burg weer midden in de botsing der me ningen te staan. Het is te hopen, dat de parlementariërs zich dan met beide voe ten op de harde grond zullen vastnagelen. Bezielde stuwers zijn er gelukkig genoeg; maar juist wijl we in een ontwikkelings- periode leven, doet men goed te bereke- nen, wat heden kan bereikt worden. Ook door teveel ineens te willen kan men de zaak, waarvoor men strijdt, benadelenof zelfs vernietigen. Naar te Bonn wordt vernomen, zullen de onderhandelingen over het plan-Schu- maii binnenkort kunnen worden beëin digd, nu er m.b.t, het vraagstuk van de prijsvorming een compromis tussen het Duitse en het Franse standpunt is ge komen. In kringen van de Franse hoge com missie acht. men liet derhalve waarschijn lijk, dat, het. hoge gezagsorgaan reeds in het komende voorjaar met zijn werk zaamheden zal kunnen beginnen. Thans moet slechts nog de kwestie worden op gelost, of de deelnemende landen verte genwoordigd zullen zjjn naar verhouding van hun aantel inwoners dan wel naar verhouding van hun industriële capa citeit (De capaciteit van de Duitse staal- en kolenindustrie maakt ongeveer 45% uit. van de gezamenlijke capaciteit der deelnemende landen). Het Jioge gezagsorgaan, dat de zware industrieën der deelnemende landen bin nen vijf jaar aan elkaar zal aanpassen, zal bestaan uit 9 personen, die in boven nationale zin hun taak zullen uitoefenen. De ministerraad, waarin van elk der deel nemende landen een minister zitting zal hebben, zal nauw samenwerken met het hoge gezagsorgaan. (Van onze correspondent) De Centrale Recherche te Amster dam heeft in samenwerking met de Apeldoornse politie gearresteerd de 24-jarige landarbeider C. D. en de 20-jarige suikerwerker H. W„ beiden Amsterdammers, wegens het plegen van een brutale roofoverval op Vrij dagavond j.l. op het afgelegen boerde rijtje van de landarbeider D. van Z. in het Veluwse plaatsje UddeL Omstreeks half negen werd er die avond bij van Z. hard op de deur geklopt- Op de vraag, wie daar was, werd geen antwoord gegeven en toen dit zich nog tweemaal had herhaald, greep van Z. een riek en begaf zich naar buiten. Een zware klap op het hoofd deed hem ijlings weer binnenshuis vluchten, waar na hij zich met vrouw en twee kinderen van 10 en 13 jaar naar de deel begaf. intussen had een der mannen kans gezien op het dak te klimmen, waar hij met een stok het bovenlicht kapot sloeg en vervolgens naar binnen drong. De linnenkast werd opengebroken, doch toen deze geen geld bleek te bevatten, be dreigde de bandiet de angstige bewoners met een knuppeL Dit bracht de vrouw ertoe het enige geld. dat in huis was, een bedrag van een kleine honderd gul den, dat in een spaarpot der kinderen zat, af te geven, waarna de onverlaat zich met zijn maat uit de voeten maakte. Eerst na enige tijd durfden de bewoners de boerderij te verlaten en zich naar de buren te begeven, die op hun beurt de politie waarschuwden. In verband met het onderzoek heeft deze de roofoverval enige dagen geheim gehouden. ■s'lensa/ïa non ertOAl alA JlfiSistPflt 611 hf Er blijft spaghetti op de tafel van de burgemeester van New-York. 1 Tm™»li;rierL rlie wegens het voortijdig aftreden van O Dwve Want Vincenzo ImpelHtieri, die wegens het voortijdig aftreden van O Dwyer tot voor kort diens functie had waargenomen, is definitief tot burgemeester gekozen. Als hij niet gekozen was, zou vermoedelijk een andere candidaat t»_i:„11 van Italiaanse afkomst gekozen znn, n.l. Lorsi De hoge commissie in West-Duitsland heeft een nienwe politiek t. a. v. de Westduitse politie ingeluid. De premiers van' de onderscheidene deelstaten rullen n.l. worden uitgenodigd wetten in te dienen ter centralisatie van de politie der deelstaten. De gemeenten rullen het recht houden hnn eigen politiemacht te handhaven, doch de premiers zullen de volmacht hebben binnen de deelstaat versterkingen van de ene plaats naar de andere te zenden. Alle politiemannen zullen „de gebrui kelijke pojHiewapens (revolvers en gummiknuppels) mogen dragen. Tot nu toe was de Westduitse politie macht gedecentraliseerd m.®en^0 Va" 2000 man en minder en de pm^nciale regeringen hadden niet het r op de politie uit te oefenen. Slecms een bepaald aantal politiemannen bewapend zijn. maai re. De bedoeling van de nieuwe maat gelen is, dat de politie dusdanig S organiseerd wordt, dat zij in bretter zin in staat zal zijn recht en orde handhaven er* voor de veiligheid eter bezettiiTesstrijmcrachten zal kunnen zorgen. Gedeeltelijk is ook de toenemen de communistische activiteit oorzaak van de snelle reorganisatie. Uit Bonn wordt voorts vernomen, dat de Westduitse regering van plan is een voormalige generaal van het Duitse leger, Anton Grasser, te benoemen als fede rale commissaris van politie. Zijn ver antwoordelijkheid zou voornamelijk van organisatorische aard zijn. De conferentie in het kader van do Nederlands-Indonesische ««je zal Maan dagmiddag 20 November de vergaderzaal van de officieel worden geopend m - ringen van de minister-president van het ontvangende land, dr. W. D'ee^' voorzitter van de Indonesische üeiegaue. inr. M. Roem. Na de opening zullen de delegaties m besloten zitting overgaan tot de vast- stelling van de regeling der werkzaam- ii gcIgit De Nederlandse delegatie zal worden srevormd door de ministers mr. J. H. van Maarseveen, voorzitter, dr. J. R. M. van den Brink, L. Götzen en mr. P. Lieftinck en staatssecretaris mr. H. S. Blom. Een mens kan toch gekke vergissingen maken. Dat ondervond gisteren de heer M. uit Santpoort, die sedert kort met verlof uit Amerika In ons land vertoeft. In een zware regenbui reed hij des ochtends met zijn Fordje door Den Haag. Hij begaf zich van de Jacob Catsstraat naar de Zuidwal. Het water plensde in de gracht langs deze weg en de heer M., die niet zo goed op de hoogte is met de straten en grachten van de residentie, zag het spiegelend water voor 'n geasfalteerd wegdek aan, waarop hij dus gemakkelijk zou kunnen rijden. Hij stuurde zijn wagen die kant op enreed pardoes de gracht in. Gelukkig wist hu zijn tegenwoordigheid bewaren. Hij verbrak het van geest te achterraampje, klom uit de cabine en met hulp van toegeschoten voorbijgangers werd hij op de wal gehaald. De auto weid later door een kraanwagen op het droge gebracht. Het heP dus allemaal nogal goed af. met een Italiaanse naam en van Italiaanse of Pecora. Dus was er toch spaghetti geweest Spakhetti of geen spaghetti - de wieg van het drietal stond in Italië New York heeft weer een man, die de taak heeft aanvaard, het ondankbaarste baantje van de wereld ter hand te nemen. Het is nu eenmaal zo gesteld, dat niemand het in New York goed doet, hoe goed hij het ook meent- Het lijkt wel, of de stad te groot is, Nu, New York is inderdaad groot. Het bedekt een oppervlakte van ongevèer vijf honderd vierkante kilometer, waarop meer dan acht millioen mensen wonen, dus bijna zoveel als in ons land. En wat voor mensen! We zullen hier niets kwaads van de New Yorkers zeggen. En ook niet de bekende uitdrukking her halen, dat de Verenigde Staten bevolkt zijn door het schuim van Europa. Da, is een beetje- al te goedkoop en vooral dank zij de selectie, die speciaal m deze eeuw werd toegepast, ook niet meer toe passelijk. Maar de helft van de inwoners van New York aanschouwde in een vreemd land het levenslicht of zijn kinderen van landverhuizers uit alle delen der wereld. Er worden in New York meer dan 83 vreemde talen gesproken. En niet bepaald door een paar ipensen, die zich nog iets van hun moedertaal herinneren. Er zijn in New York wijken, waar men menigmaal geen Engels hoort spreken en men met diverse talen terecht kan. Er wonen in New York vele mensen vooral vrouwen ,die nooit Engels geleei d heb ben en hun eigen taal zijn blijven voeren. Men kan in de Italiaanse wijken van New York Italiaans spreken en wie er toe in staat is, kan in de Chinese Chinees koeterwaalsen. Er wonen in New York 1.095.000 Italianen, dat is bijna zoveel als te Rome. En twee miliioen Joden, meer dan in Israël zelf. Voorts 500.000 lereu. meer dan in Dublin, de Ierse hoofdstad En in de neger wijk Harlem zitten dicht opeengehoopt een half millioen negers en niet minder 200.000 Portoricanen, mensen van het West-Indische eiland, dat onder Amerikaans bestuur staat en zopas m opspraak is geweest, in verband met de aanslag op president Truman. Wil men nog meer cijfers? Er wonen in New York ongeveer 150.000 Engelsen, 57 000 Tsjechen. 500.000 Duitsers, 410.000 Polen 920.000 Russen, 84.000 Roemenen, 64.000' Schotten. 30.000 Turken en daar- tussen door flinke aantallen vei tegen- woordigers van andere naties, waaronder ettelijke duizenden Nederlanders. Om deze reusachtige, bevolking te administreren, zijn 200.000 ambtenaren nodig, bijna de helft van het totale aan tal, waarover Engeland beschikt. Het politiecorps is twintig duizend man sterk. X plecl Do indrukwekkende stellage van balken en planken, welke de bekisting vormt voor de nieuwe, cementfabriek van de E. N. C. I. het verdeelstation van de E.N.C.I. worden gelegd. Het ligt in de bedoeling om de capaciteit van de electrische installatie, welke aanvankelijk 10.000 kw. per jaar zal bedragen, l'ater tot 14.000 kw. op te voeren. Dan zal deze het dubbele van Maastricht bedragen! Het exterieur wordt uitgevoerd volgens het destijds bekroond ontwerp van het architectenbureau Dingemans. Wouda en van den Bergb te Utrecht. De technische installaties worden door Nederlandse. Bel gische. Engelse, Duitse, Amerikaanse en Zwitserse firma's geleverd. Wanneer de nieuwe fabriek gaat draaien zal het aantal arbeiders, dat thans 300 be draagt, met een honderdtal worden uit gebreid. In de. mergel van de St. Pietersberg hadden de grijpers van de kranen zo gre tig gehapt, dat er langs het kanaal naar Luik nog slechts wat steile coulissen wa ren overgebleven, die een krater van ge weldige afmetingen camoufleerden. Op een zomerse dag van Augustus j.lzijn deze steile wanden gesloopt en op het terrein dat open kwam te liggen verrijst thans de z.g. nieuwbouw-Zuid van Ne derlands voornaamste cementfabriek: de E.N.C.I. te Maastricht. Deze uitbreiding is zo omvangrijk, dat zij practisch een nieuwe fabriek wordt, welke in staat zal zijn om 2a0.000 ton cement per jaar te produceren. Momenteel beschikt deze industrie over een capaci teit van 600.000 ton. Aangezien er in ons land ongeveer 1.500.000 ton cement Pelf jaar wordt verbruikt, zal import ult het buitenland België en Duitsland 00K in de toekomst noodzakelijk blijven. De bouw van deze fabriek, welke men in de zomer van het volgend jaar in be drijf hoopt te stellen, kost de complete installatie inbegrepen 14 millioen. De overdekte opslagplaats, welke achter de betonnen kademuur oprijst, is 144 m lang en heeft een spanwijdte van 28 m. Er 'komen achttien schaaldaken op te staan. De enorme cementdraaioven. welke door de Amerikaanse firma Allis Chal mers geleverd wordt, wordt in een ge bouw van 194 meter lengte opgesteld. De twee papbassins krijgen elk een door snede van 24 meter. De schoorsteen, die slechts door de 132 m hoge „Lange Jan" van de Oranje Nassau-mijnen te Heerlen overtroffen wordt, zal zich tot een hoogte van 110 nieter in de tucht-verheffen! In de nieuwbouw wordt. 4000 ton ijzer en 24000 m3 beton verwerkt. ten. Electi-icite.it In bef. voorjaar zal van de P-L.E.M. in het WittöVroüwenveld af, via Heugem, het Kanaal en de Maas een zware kabel naar (Van onze Haagse redactie) Z.H. Exc. mgr;. Bronsveld, bisschop van Tabora, heeft gisterenavond voor de afd. Den Haag en omstreken van de Kath Standsorganisatie voor de Werknemende Middenstand gesproken over het missie werk in zijn vicariaat. Mgr. Bronsveld wees er op, dat het be keringswerk moet samengaan met het schavingswerk, wil men goede resultaten bereiken. Daarom worden in het missie gebied ook allerwegen scholen opgericht, welke druk worden bezocht De negers lezen vooral graag Engels, omdat zij daarmee maatschappelijk vooruit kunnen komen. Behalve talrijke schooltjes, waar een 4-jarig elementair onderwijs wordt gegeven, is er in Tabora een missieschool met een 8-jarige cursus, waar de leer lingen een middelbare opleiding ontvan gen. Ook heeft de missie haar seminaries. Op het ogenblik zijn er in het aposto- lisch-vicariaat Tabora werkzaam 37 Wit te Paters, 23 Witte Zusters, 26 inlandse priesters en 63 inlandse Zusters op een bevolking van 431.000 zielen, waarvan er 20.000 katholiek zijn. Als bijzondere moeilijkheden, welke mgr. Bronsveld in zijn missie ondervindt noemde hij vooreerst de Islam, welke er gebracht is door de vroegere slavenhan delaars, de Arabieren. De bekering van de Mohamedanen is zeer moeilijk, omdat de Islamietische moraal zeer gemakkelijk is en degenen, die Mahomedaan zijn. bo vendien zonder veel moeite op de sociale ladder kunnen stijgen. Een andere moeilijkheid, welke zich vooral in de laatste tijd voordoet, is, dat vele jonge negers op de plantage gaan werken op contract van enkele jaren- waardoor zij het contact met de missie verliezen. Het enige middel om deze moeilijk heid te boven te komen, is op een plan tage ook missiestaties te stichten. Maar daarvoor zijn priesters ,en catechisten nodig en het kost veel geld. Maar we zullen ook dat werk ter hand nemen, verzekerde mgr. Bronsveld, die ten slotte het gebed der Nederlandse ka tholieken voor zijn missie, vroeg. In het tweede gedeelte van de avond vertoonde pater De Koning een serie lichtbeelden uit het missiegebied der Witte Paters in Tanganyika. n Amsterdam vond je uit in Een fabrieksdirecteur in Amsterdam was met een vriend een a de hoofdstad Zij hadden eerst De oe miuiuswu ZJJJ ----- wa_ Grote Club" drie borrels gedronken. ren daarop om een uur of acht gaan neren, waarbij samen een fles taiei J werd genuttigd, en tot besluit hadden ze een dancing bezocht, waar de direc teur tussen tien en half twee nog J glazen bier had gedronken. Toen wande - den ze terug naar de bij de Prins Hen drikkade geparkeeide auto. Twee agen ten, van oordeel dat de fabrieksdirec teur pertinent waggelend liep, hielden de wegrijdende au aan en namen de be stuurder mee naar het politie-bureau, 'toen de laatste weigerde een taxi te ne men Op het bureau wenste de directeur zich niet aan de bloedproef te onder werpen Hij kreeg een proees-verbaal en hoorde zich gisteren door de kanton rechter" veroordelen tot twee weken hech tenis met ontzegging van zijn rijbewijs voor de tijd van een jaar wegens het testwen van zijn auto terwijl hij ver- Keerde onder zodanige mvloed van sterke drank, dat hij niet in staat moest wor den geacht een m' >rrijtuig te besturen. Hoogleraar als deskundige Bij de behandeling van de zaak door de kantonrechter werd op verzoek van verdachte als getuige-deskundige ge hoord prof. Jr A. Th. Knoppers, hoog leraar aan de Vrije Universiteit. Deze verklaarde ernstig verontrust te zijn ge weest bij het doorlezen van de stukken, omdat op het politiebureau geen enkele proef met d verdachte was genomen, toen deze zich niet aan de bloedproef wil de onderwerpen. Getuige zeide. dat in talloze andere Europese landen schrift en !oopProeven voorgeschreven zijn en meende dat thans niet meer dronken- «ehan in meerdere of mindere graad kon worden bewezen. De 3 borrels moesten volgens hem hun uitwerking reeds heb, t n verloren; voor een deel moest dat ook het geval zijn geweest met de 4 gla zen v i ,In een groot lichaam als dat van verdachte kunnen 5 glazenbier^nau- welijks een dergelijke mvloed hebben als hier thans beweerd, wordt (Van onze bijzondere medewerker) Wat er in de eigen gelederen der West-Duitse Christelijke Democratische Unie leeft aan critiek op het interne leven der partij is op de eerste partijdag, die in Goslar, niet ver van de grens der Sovjetzone, werd gehouden, in hoofdzaak bevestigd. Dit wil niet zeggen, dat er druk over deze critiek gesproken is. Het tegendeel is waar. Men is welhaast stil- zwijgend aan deze dingen voorbij gegaan cn heeft de aandacht meer gewijd aan de grote Europese vraagstukken dan aan de eigen activiteit. Het partij kader heeft op rijn eerste bijeenkomst nauwelijks tijd kunnen vinden om breeduit te spreken over een activering der eigen gelederen. Voor discussies tras vrijwel geen tijd beschikbaar. Zo teerden de noodzaak van een straffere organisatie der partij en van een nieuw beroep op de nog altijd grotendeels afzijdig staande jeugd slechts even aangestipt. Toch heeft het gemis van zulk een organisatie de partij tegenover de sociaal-democratische zeer in het nadeel geplaatst en haar er loc veroordeeld haar kracht geheel en al te putten uit de verkiezingen zonder daarna voldoende mogelijkheden te hebben het contact met de zeven millioen kiezers, die haar vertrouwen hebben, te onderhouden. Waf hoti-fiff lie veelgehoorde klacht, dat j wege zijn afkomst uit de vakbondkringen Wat betreft vee g naast dr lange tijd gerekend te behoren tot de n linkervleugel der partij, doch bij schijn-.. de CDU geen kans Adenauer mannen van evenredig formaat naar voren te schuiven, leverde de samen komst een stilzwijgende bevestiging. Op nieuw was het de 74-jarige kanselier, die het beeld in Goslar volkomen overheerste. Niet alleen was er geen spoor van oppo sitie tegen de partijleider, ook niet in de zo omstreden actuele vraagstukken, die thans aan de orde zü". doch er stond ook niemand op, die met zoveel helderheid en overtuiging als „der Alte de noden van het ogenblik belichtte. Andermaal gaf de CDU blijk van nog niet over de figuren te beschikken, die de veelgehoorde zelfcritiek in concrete vor men weten te gieten. Naast Adenauer kwamen nu als vice-presidenten de katho- sedert zijn ministeriële loopbaan begon, meer en meer tot een getrouwe voigehng van de partijleider te zijn geworden De tweede was zulks vanaf den beginne en daarin heeft ook de affaire Heinemann - Niemoeller geen verandering kunnen brengen, aangezien het gehele protestantse deel der partij de kanselier in deze is trouw gebleven. Een krachtige tweede man is met dit al ook thans niet op de voorgrond ge treden. Dit geeft in partijkringen voot- namelijk te denken in verband met de leeftijd van de kanselier. Het baart kenne lijk minder zorgen voor de gang van za ken op dit ogenblik, want onder Ade nauer's autoritaire doch elastische leiding heeft de partij juist in de laatste maan den een aantal ernstige crises glansrijk doorstaan. lieke minister Jakob Kaiser en de protes- j tapt dr Holtzapfel. De eerste werd van- Organisatorisch is -de partij au samen gesmolten, mei dien verstande, dat de Beierse Christelijk Socialen nog altijd zelfstandig zijn gebleven- De laatsten zul- ten echter afzienbai e tijd tot het «rote verband toetreden, wanneer zij eerst eenmaal kans hebben gezien dc nog wat verwikkelde stromingen van het Beierse separatisme in te dammen. Er ig een partijbestuur gekozen, dat zich nu aan het werk kan zetten voor het ontwerpen van het nog altijd ontbrekende" partijprogram. Ofschoon de tegenstellingen op dc par tijdag niet geproefd werden, gelooft men in de partij toch, dat de opstelling van zulk een program vele moeilijkheden zal geven door de tegengestelde wensen van de groeperingen in de partij. Men kon die thans nog alle samenvatten onder een groots concept van de christelijke politiek, •joch het is wel duidelijk, dat de moeilijk heden groter zullen zijn, wanneer het aankomt op een concretisering daarvan. Schamper ging er op deze partijdag bij voorbeeld een enkele stem op voor hei inmiddels in hetvergeetboek geraakte „Ahlener program", dat een als de sociale code der partij werd verkondigd. Het be faamde en lang omstreden recht van me dezeggenschap der arbeiders belandde eenigszins vaag in de resoluties, hoewel het in de veelzijdige referaten met werd aangestipt. Scherpe veroordeling van een politiek samengaan met de socialisten richtte zich in wezen tegen de Dussel- dorpse dr Arnold, die in Goslar slechts even om het hoekje kwam kijken en on danks zijn prominente stelling in het voor naamste bondsland niet in het partij bestuur gekozen werd. Eenheid van inzicht heerst er ten op zichte van het Europese vraagstuk en van de grote nationale aspiraties. De Euro pese vlag hing in Goslar op de ereplaats De. luidste applauzen stegen echter op, toen Jakob Kaiser verkondigde, dat voor Duitsland de weg naar Europa tevens moet voeren naar het Oosten. Hij sprak zelfs over het herwinnen van Konings berg, het huidige Kaliningrad, en concre tiseerde daardoor eens te meer de Duitse wens van een herwinnen, der Oostelijke provincie». Burgemeester Impellitieri (links) van New-York spreekt Engels en.~— Siciliaans. Hier ziet men hem bij het vervullen van een van zijn vele plichten, n.l. het feliciteren van een sportkampioen. duls een klein leger. Er moet toezicht worden uitgeoefend op 60.000 fabrieken, waarin meer dan 3 millioen arbeiders werken en o.m. ook op 12.000 restaurants, waarin het voedsel van 37 verschillende volken geserveerd wordt. Meer dan tien duizend kilometer straat moet worden schoongehouden. waarvoor 15.000 straat vegers nodig zijn. Dit alles dient de burgemeester te overzien. En daarbij is hij in de eerste plaats de eerste burger de stad en moet hij zich bij alle min meer officiële feestelijkheden en ichtigheden laten zien. Én letterlijk iedereen wil hem spreken. In 1909 het is gelukkig al weer lang geleden schoot zo'n bezoeker die ergens over kwam klagen, de burgemeester neer.... Wanneer ze hun tijd hebben uitgediend, is bijna niemand hun dankbaar. En er is tegen de tijd van hun verkiezing wel altijd het een of ander schandaal ontdekt, waarin ze min of meer betrokken zijn, al was het dan slechts alleen doordat ze er voor verantwoordelijk worden gesteld. Burgemeester O'Dwyer, die vrijwillig aftrad, moest dit doen wegens een enorm schandaal bij de politie. En hij was notabene zelf van buisuit politieagent! Als zodanig was deze Ier zijn politieke carrière begonnen. Als Ier had hij een grote kans, burgemeester te worden, want dit baantje wordt afwisselend aan iemand uit de drie grootste bevolkingsgroepen gegund. De ene keer is het een Ier, dan een Italiaan en ook wel een Jood. New Yorkse burgemeester verdient 40-000 dollar per jaar. En zijn in de Ver. Staten nog tal van baantjes, waar een dergelijk salaris met minder moeite en zorg verdiend wordt. Hij heeft 35.000 dollar minder dan de president der Ver enigde Staten, maar zijn ambt is bijna even zwaar enriskant. Hij staat aan het hoofd van 44 gemeentediensten, comité's en commissies. En het feit, dat een loco-burgemeester hem terzijde staat, (Van onze correspondent). Op dc Observantemveg te Maastricht is gistermiddag een auto-ongeluk gebeurd, dat aan de 29-jarige J. K. uit Maastricht, vader van twee kinderen, het leven heeft gekost. Twee andere personen kwamen er zonder noemenswaardig letsel af- Een vrachtauto beladen met aardappelen gleed, vermoedelijk doordat de weg ëlad was en de bestuurder te ver naar h"ks uitweek, van de wegberm af en kantelde om. De chauffeur probeerde tijdens het kantelen de cabine-deur te openen en uit de wagen te springen. Hierbij raakte hij echter met zijn borstkas bekneld tussen deze deur en de chassis. Toegeschoten tuinders konden de ongelukkige niet uit zijn hachelijke positie bevrijden daar de crack voor het opvijzelen van de wagen telkens in' de zachte bodem wegzakte. Tenslotte namen zij hun toevlucht tot een schop en groeven zo het slachtoffer uit, dat echter reeds overleden was. De twee andere inzittenden hadden zich door het openen van de rechtércabine-deur zelf uit hun benarde positie bevrijd. alsmede een speciale assistent en hJJ enkele secretarissen, alsmede diverse adviseurs tot zijn beschikking heeft, is slechts in staat, de zwaarte van zijn ambt te vergroten. De burgemeester van New York wordt elke dag ettelijke malen gefotografeerd. Hij is het ook, die beroemde of officiële bezoekers officieel ontvangt bij het be faamde New Yorkse welkom van confetti en fanfares en een parade over de Vijfde Avenue en Broadway. De ontvangst van Lindberg na zij bekende oceaanvlucht was een der grootste. Maar nog steeds is zo'n ontvangst een heel corvée, waarin de receptie ten stadhuize in Downtown het hoogtepunt is. De New Yorkers verwachten van hun burgemeester alles en deze doet ook Zü i best het hun zo veel mogelijk naar d zin te maken. Toen tijdens het bestuu- van de bekende Laguardia de kranten- lopers staakten en millioen New Yorkers zonder kranten zaten, was de burge meester zo vriendelijk, Tim Tyler en Spud door de radio voor hen voor te ^Maar al is het burgemeesterschap van New York, de grootste stad ter wereld, het ondankbaarste baantje op dit onder maanse, telkens is er weer een lief hebber voor. Volgens Laguardia, omdat het zo ondankbaar is.... Het begint er zo langzamerhand na* uit te zien, dat deze maand niet ver van records af zal blijven wat de regen betreft. Hoewel de kalender nog maar het getal 15 aanwijst, is er tot nu toe op vele plaat sen al heel wat meer gevallen dan er nor maal in een hele maand November naar beneden komt. Ook in de afgelopen 24 uur is het weer raak geweest. Zware régenbuien, soms vermengd met hagel en soms gepaard gaande met zware donder slagen, hebben opnieuw grote hoeveel heden water gebracht, oa viel in Zuid- Limburg 14 milimeter. Ook in het buiten land zit men midden in het regenseizoen. Zowel tot Zwitserland en Duitsland als tot Frankrijk en België strekt het arbeids terrein van Pluvius zich uit, hetgeen dui delijk te merken is aan de stand van de grote rivieren. De Maas heeft er flink op gereageerd en de Rijn zal spoedig het zelfde doen. Vandaag was er in de situatie enige verandering gekomen. De depressie voor de Noorse kust was aan het opvullen en van de Britse eilanden naderde een rug van hoge druk, waardoor de buiïgheid snel werd onderdrukt. Achter deze rug volgt nu een nieuwe depressie, die welis waar niet zo'n vaart als Fanny heeft, maar die met een kalm gangetje regelmatig verder trekt en daarbij de rug van hoge druk ondermijnt. Ia het komende etmaal zuilen wij er meer van merken, maar doordat zij eerst, vooral in de hoge ni- veaux, vrij veel warmte voor zich uit. stuwt, is het weer vandaag vrij redelijk. Voor morgen staat er dus opnieuw een hoeveelheid regenwater op het program. Alle verbodsbepalingen betreffende vervoer, bet houden van markten en verkopingen van pluimvee worden tnge trokken, nu het optreden tegen de pseudo- vogelpest in ons land gunstig verloopt, aldus blijkt uit een beschikking in de Fed. Staatscourant van -"stèren van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Dit geldt echter niet voor een grensstrook van 5i/j km. breed te langs de Belgische grens en in dc prov'ncies Zuid-Holland en Overijssel, waar nog enkele besmettingshaarden zjjn. Alleen het verbod van keuringen en tentoonstellingen blijft voorlopig voor het hele land gehandhaafd. Daar- i izzt blijven ook de verbodsbepalingen omtrent in- cn doorvoer van het buiten land uit bestaan. De verbodsbepaling voor de grens strook en de twee provincies geldt ten aanzien van vervoer van levend en dood pluimvee, veren, eieren, broodeiereu. pluimveemest en verpakkingsmateriaal. Het spreekt haast vanzelf, dat het bo venstaande niet betekent, dat de pseudo- vogelpest nu in ons land practisch ge heel de kop is ingedrukt. Pluimveehou ders doen daarom goed de hygiënische verz^-ging van hun kippen op een zo hoog mogelijk peil te handhaven, opdat er niet een her ling kome van het op treden van de pseudo-vogelpest gedu rende de afgelopen zomer. Advertentie. Als Uw maag in lichtelaaie staat - of brandend zuur U naar de keel stijgt dan brengen een paar Rennies tabletten dadelijk uitkomst. Geen wonder, dat tien duizenden verbruikers .in alle beschaafde landen van de wereld zweren bij dit pret tige middel. Rennies zijn nog smakelijk ook en simpel om in te nemen. Gewoon maar laten smelten op .de tong, zonder water of wat ook. Nu zijn de Rennies' ook één voor één verpakt, om de mensen te gerieven, die zo graag altijd Rennies pij zich steken om altijd en overal gewapend te zijn tegen de verschrikkingen van bran dend maagzuur. Rennies zijn verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. De lagere publiekrechtelijke lichamen zijn wat betreft de voorwaarden, waar tegen kasgeldleiningen en korte en lang lopende leningen worden aangegaan, of conversies pluats vinden, gehouden de voorschriften in acht te nemen, welke dienaangaande door het ministerie van binnenlandse zaken in overleg met het ministerie van financiën zijn gegeven. Het is bekend, dat het reeds sedert geruime tijd onmogelijk was voor deze lichamen om kasgeldleningen af te slui ten tegen de rentetypes, welke dg be wuste voorschriften inhielden. Voor kas geldleningen voor drie maanden mocht immers slechts 1 pet., voor zes maanden IV* pet,, voo. 9 maanden 1% pet. en voor 12 maanden l3-i pet. betaald worden. Op deze condities kon niet geleend worden. Er werd de la tste tijd, ten einde de moeilijkheden te omzeilen, de volgende minder elegante oplossing toegepast: Men ging een kasgeldlening voor een jaar aan, met wederzijds drie, zes en negen maan den opzeggen, tegen 1% pet. met de ver plichting dat de gemeente er maar drie maanden gebruik van maakte. Dit kwam ook weer neer op driemaands tegen l'-i pet. Dit is op de ministeries bekend ge worden, doch men heeft dit oogluikend toegestaan, want de gemeenten waren niet in staat elders geld te krijgen. Nu heeft het ministerie van binnen landse zaken in overleg met het ministe rie van financiën bepaald, dat onverschil lig welke de looptijd is, tot maximum een jaar, de rente voor kasgeldleningen 134 pet. mag worden betaald. Er mag dus voor kasge'dleningen van een tot twaalf maanden 134 pet. rente worden betaald. Indien voor het sluiten van deze kas geldleningen gebruikt wordt gemaakt van de diensten var, tussenpersonen, kan aan deze tussenpersonen een provisie worden toegekend van ten hoogste V» per jaar. Het berekenen van provisie voor kasgeld leningen, welke zonder bemiddeling van tussenpersonen worden verstrekt, is niet geoorloofd. Na het bekend worden van de nieuwe toegestane rentevoorwaarden zijn, naar wij vernemen, wat kasgeldleningen afge sloten tegen 134 pet. voor drie maanden. Indien men dit vergelijkt met de prijzen van schatkistpapier dan blijkt dat drie maands papier (Februari papier) IA tot 114 pet te doen. De geldgever maakt hier dus Slechts IA pet., terwijl hij voor drie maands'iasgeld 134 pet. maakt. Het nadeel van kasgeldieningen is echter daartegen over dat zij niet liquide zijn, terwijl zulk» met schatkistpapier wel het geval ia.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3