Communistisch China's troef Het gaat over een diplomatiek succes te Lake Success Het misdeelde kind vraagt ons aller hulp Sovjet-boek kwam terecht waar het behoorde Niets anders scheen voor haar weg gelegd dan „niets" te zijn Te vondeling gelegd Het succes der Sovjet-propaganda Defaitisme gevaarlijker dan spionnage Leugens rond Mgr. Stepinac Ongeveer 5000 zwakzinnige kinderen wachten om opgenomen te worden st'srsssJvoor.ogig„i„th* Chinese communisten onderweg naar Lake Success treinontsporing bij Baam Teruggave van Rijn schepen Moderne heropvoeding in oud internaat Oost-Duitse jeugd liet zich van beste zijde kennen Maar „Christientje" won voor haar lezers een genade J ÏÏESttSffir- VSSSJiT'SKffflS Tito wil zich dekken WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950 PAGINA 4 JERICHO ONTDEKT tSKifSÊS '- - INDON. ZAAKGELASTIGDE IN PEKING NIEUW SOORT STAAL f - Het is zeer opmerkelijk en moet ieder, die de wereldgebeurtenissen met enige belangstelling volgt opvallen, hoe groot het verschil is in de wijze, waarop de Verenigde Staten en in diens voet spoor de Verenigde Naties de Noord - Koreaanse agressie hebben behandeld, en die, waarmede het Chinese ingrijpen tegen de Uno-strijdmacht in Korea tege moet wordt getreden. In het eerste geval werd werkeUjk tegen aller verwachting, ook van net Kremlin in, binnen de kortst mogelijke tijd besloten zich tegen de agressie met alle daartoe geschikte middelen, ook de militaire, te verzetten. Het bleef niet bij woorden maar de Verenigde Staten toon den waartoe zij staat waren. In een ongelooflijk korte periode brachten zij een volledig uitgeruste strijdmacht op het Aziatische schiereiland bijeen, welke de aanvallers eerst tot de 38ste breedtegraad, en daarna bijna over de Mandsjoerijse grens terugdreef. Washington toonde een vastberadenheid, doorzettingsvermogen 9n aanpassingskracht, welke aanvankelijk de verbazing, en later meer nog de be wondering van de vrije wereld wekte. En ongetwijfeld in Moskou, maar vooral bij de satellietstaten verbijstering en hoge ongerustheid opriep. Zou, in geval van nood, het Kremlin zijn Westelijke slaven evenzeer in de steek laten, als het nu Korea had gedaan? Tegenover de Chinese agressie, hetzij in Korea, Indo-China of Tibet, wordt een geheel andere gedragslijn gevolgd. Tibet is tot een Chinees-Tibëtaanse aangelegen heid verklaard, welke de twee landen, die historische banden zouden bezitten, zelf maar moeten uitmaken of Uitvechten; in Indo-China wordt een koloniale oorlog uitgevochten, waarvan Washington zegt te gruwen, al is het bereid, Frankrijk van de modernste wapenen te voorzien om het communistische deel van de opstandelin gen te bestrijden. Maar in Noord-Korea staan voorlopig nog slechts communistische Chinese „vrij willigers". die natuurlijk door Peking van wapenen worden voorzien; die me* de zegen van Mao Tse Toeng oprukken, wie door de Chinese en (minstens in open bare redevoeringen) door de Russiscne communisten geen lofprijzing en aanmoe diging bespaard blijft; maar die officieel als „vrijwilligers die hun geboortegrond en vaderland verdedigen" worden ge titeld. Welke kwalificatie voorlopig door Amerika en de Verenigde Naties als red ding in de nood wordt aanvaard, ten ein de een uitbreiding van het conflict te kunnen voorkomen. Wat daar in het Verre Oosten in Noord-Korea, precies gebeurt, is tut de verte moeilijk te beoordelen. Men schijnt het overigens in Uno-kringenter plaatse ook niet te weten. De schattingen over het aantal Chinese vrijwilligers lopen sterk uiteen, evenals ook de bepaling van de juiste plaats, waar zij zich bevinden. Zo lang ze op Mandsjoerijs gebied blijven, en daar schijnt de grote massa der Chi nese troepen inderdaad te kamperen, kan men van geen Chinees ingrijpen spreken. Dan heeft men alleen de volkomen ge oorloofde waakzaamheid aan de eigen grens, welke alle volken in oorlogstijd beoefenen. En in Korea is het nu eenmaal oorlog al is het een oorlog van de Ver enigde Naties tegen een misdadige agres- sor Het gaat alleen om de Chinezen, die op Koreaans grondgebied tegen de Uno vech ten En dan kan men het Amerikaanse standpunt van uiterste voorzichtigheid en gereserveerdheid begrijpen. Dan weet men, wat een gezaghebbend Amerikaans blad bedoelde, toen het schreef, dat men om een paar Chinese divisies, welke men wel de baas zou worden, geen slytage- oorlog met het onmetelijke China mocht wagen. Dit geldt te meer, waar de algemene indruk is, dat het Chinese ingrijpen niet zo zeer een militair, doch veeieer een diplomatiek succes nastreeft. DuideiijK blijkt dit wel nu Mao Tse Toeng op de uitnodiging van de Veiligheidsra;ad om daar de Chinese actie in Korea te komen verantwoorden, heeft verklaard, dat niJ daartoe slechts bereid is, als tegelijkertijd het probleem Formosa aan de orde KOI*V~ De communistische Chinese delegatie welke reeds op weg is naar Lake Success, is zelfs, theoretisch ten mmste, alleen uitgezonden om over Formosa te praten ofschoon zij natuurlijk weet dat eerst Korea op de agenda staat. Maar, zoals we reeds schreven, communistisch umna heeft nu iets te bieden: het terugtrekken van zijn vrijwilligers uit Korea en een verdere reële non-interventiepolitiek. Dat moet Washington veel waard zijn. In een nabije toekomst kunnen we ons dan ook op een belangwekkend diploma tiek spel. dat echter niet altijd even overzichtelijk en even verkwikkend zal zijn, instellen. En van de afloop daarvan zal de verdere ontwikkeling in het Verre Oosten heel sterk afhangen. Daarbij zullen twee zekerheden een flinke rol spelen; het nog voor het ov6r_ grootste deel ongeorganiseerde China weet wat bet te wachten staat als het in een werkelijke oorlog met de Ver enigde Staten want deze zijn de rugge- graat van elke Uno-macht geraakt; en het einde zal de vernietiging zijn. Maar anderzijds weet Washington, dat een dergelijke strijd ook voor Amerika vol komen uitputtend zou zijn. En zo Moskou in de gelegenheid zou stellen zijn doel einden elderg bijna zonder slag of stoot te bereiken. Dat zou waarschijnlijk en Washington èn Peking zeer onwelkom zijn. Daarin ligt het motief van een beetje optimisme voor de toekomst. DALEND AANTAL ARBEIDS KRACHTEN IN BELGIE 59,11 pet. der bevolking niet- werkend Naar uit de resultaten der volkstelling van 31 December 1947 blijkt, neemt het aantal actieve arbeidskrachten in België langzaam af en daalde het aantal sedert 1910 met 6.13 procent. Het aantal nietwer- kende personen m België bedraagt thans 5.031-168, d.i. 39.11 proeent der totale be volking- Tot het werkende gedeelte der Belgische bevolking behoren 2.660.111 mannen en 820.916 vrouwen. Van het totaal der werkende inwoners waren 3.287.376 Belgen en 193.651 vreemdelingen (5.5 procent). De Veiligheidsraad zal Donderdag ver gaderen om de Chinese interventie in Korea te bespreken. De raad zal wederom verzocht worden, de voorgestelde geza menlijke resolutie te behandelen, volgens welke op communistisch China een beroep zal worden gedaan zijn troepen terug te trekken. Er zal echter niet gestemd wor den voordat de Chinese (communistische) delegatie te Lake Success Is aangekomen Het besluit, Donderdag a-s. te vergade ren, werd genomen op aandringen van de Amerikaanse delegatie. Intnssen beeft de delegatie van communistisch Cbina Pe king reeds verlaten en Is op weg naar New York. Gisteravond om kwart voor acht is bfl het binnenkomen van het station Baam een rtjtuig van een nit Amsterdam ko mend electriscb treinstel door tot nn toe onbekende oorzaak ontspoord. Het rijtuig kwam dwars over de beide spoorlijnen terecht en versperde zo bet gehele baan vak HilversumBaam. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. De trein bad bij binnenkomst slechts een geringe snelheid. Tussen Amersfoort en Baam werd een half uur pendeldienst ingesteld met een diesel-eleetrische trein. Reizigers uit Amersfoort, bestemd voor Hilversum en omgekeerd werden via Utrecht naar de plaats van bestemming gebracht De West-Duitse regering heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan een on1> werp-overeenkomst tussen Nederland en Duitsland betreffende de teruggave van Rijnschepen, waarover sedert lange tijd onderhandelingen gevoerd zijn. De over eenkomst moet van beide zijden nog wor den ondertekend. Door deze regeling wordt een einde gemaakt aan een sedert anderhalf jaar omstreden kwestie betref fende het eigendomsrecht over tijdens de oorlog in Nederland gebouwde schepen en zogenaamde N.V.-schepen. Op drie kilometer afstand van de hui dige stad Jericho hebben archaeoloaen onder lei-diaig van prof. James Kellso, de directeur van de „Amerikaanse school voor opgravingen in het Nabije Oosten", omvangrijke en goed bewaarde funda menten gevonden van het oude Jericho. Professor Kellso houdt deze stad voor het Jerihho van koning Herodes. Hij ver klaarde, dat „zo lets in Palestina nog nimmer was ontdekt". Nu ons in de komende dagen weer Kinderpostzegels zullen worden aan geboden en een beroep wordt gedaan op het gehele Nederlandse volk om een steentje bij te dragen tot de leni ging van de nood zijner misdeelde kin deren, dringt zich onwillekeurig de vraag op, wie deze misdeelden zijn en op welke wijze hier geholpen wordt. Kort en goed betreft het hier de opvoeding van het kind, dat om een of andere reden niet in het milieu In tegenstelling dikwijls tot de oudere generatie is het vaak de jeugd, die het eerst de moed opbrengt voor haar begin selen op te komenook al zou deze hou ding voor haar ernstig gevaar kun .en betekenen. Dit blijkt weer eens uit het geen zich aan een middelbare school in een stadje achter het IJzeren Gordijn heejt afgespeeld, aan de „Goethe-Ober- schule" in het Thüringse herstellingsoord Ilmenau. van het ouderlijk tehuis de nodige vor ming kan krijgen en onder de hoede van vereniging of stichting moet wor den gesteld. Die redenen kunnen veler lei zijn en haar ontstaan vinden in han delingen of houding van het kind zelf (door misdragingen b.v., maar ook veroorzaakt zijn geheel buiten de wil van het kind om door lichamelijke of psychische afwijkingen. Maar in alle gevallen gaat het om het kind, de nog niet tot volwassenheid uitgegroeide kleine mens, die altijd in staat is de beste gevoelens in ons op te wekken en een weemoedige, maar vaak ook dank bare gedachte aan onze eigen jeugd, toen alles om ons heen slechts blij en licht was. Als men dan terugkeert van een be zoek aan inrichtingen, waar nrnn kinde- veer 750 patiënten op de wachtlijst staan, terwjjl hij het aantal geestes-zieke kinde ren over het gehele land, die op plaatsing in een inrichting wachten, schatte op ongeveer 5000. Hier is sprake van een noodtoestand, j waaraan een einde moet komen. Dr. Van Hellemondt kende gevallen, waarin een idioot kind een geheel gezin ten gronde richt en het komt voor, dat een dergelijk ongelukkig schepseltje, wanneer de ouders even weg moeten, aan een tafelpoot gebonden wordt. Het is niet zó, dat naar verhouding het aantal zwakzinnige kinderen groter is dan vóór 25 jaar. doch het gebrek aan plaatsruimte in de inrichtingen bestond reeds vóór de oorlog, terwjjl door het tekort aan huizen en de vele samenwo- ningen opname meer urgent is dan ooit. Prachtige hulp aan blinden Prachtige resultaten worden bereikt met de opleiding voor verschillende vak ken van de blinden in „Bartimeus'\ waar aan een M.U.L.O. en L.O.-school zijn ver bonden. In de tweede klas M.U.L.O. hoorden wij enkele kinderen keurig een Frans lesje in braille-schrift lezen. Een der jon gens van de lagere school las een ver haaltje over een kleine jongen, die alles had, wat zijn hartje begeerdeen toch Het kan een genade zijn een mens op zijn weg te ontmoeten, die zich in zijn rijkdom voor ons openstelt. In de rijj^ dom van zijm leed en van zijn blijdsoha^f Op zo'n manier kunnen boeken een ge nade zijn, omdat schrijvers soms erin siagen zulke mensen door middel van het woord met ons in contact te bren- gen. Maar is er veel talent bij een auteur 700- nodig om werkelijk levende men sen dank zij het boek op onze weg te plaatsen, vaak is het nog moeilijker voor de lezer om de moeite te nemen zich zelf eens wat op de achtergrond te dringen en hen te laten spreken. Voor al als zij uit hun eigen aard schuchter zijn, niet zo uiterlijk aantrekkelijk en te eenvoudig voor een schreeuwende wereld. In de afgelopen week hebben wij Christientje" ontmoet. Een meisje, dat d-oor het leven met schoonheid noch met bijzondere gaven begiftigd was, maar, dat schijnbare onbarmhartig heid van het leven een vlijmscherpe kijk op zichzelf, op haar onaanzienlijk heid, op haar grijsheid bezat en meedo genloos critisch was t. a. v. haar eigen daden en gevoelens. „Christientje" is door Annie Westerman's talent gewor den tot een genade van bezinninig en tot* een genade van perspectief voor ons 3 Voor degenen, die achteloos voorbij lopen aan het schijnbaar onbeduidende om hen te leren, dat er veel meer ir dan hun oppervlaikkige persoonlijkheids- rubricering doet vermoeden. Voor dat schijnbaar onbeduidende, omdat zij in Deze aardige, goed verzorgde baby is een vondelingetje. Het is momenteel troetelkind van de zusters van het zie kenhuis van Sint Jan in de Zuid-Franse stad Perpignan, aan de voet van de Py reneeën. De kleine wend gevonden, als het ware „ingebed" in twee ondersteboven geplaatste stoelen, in de kerk van Notre Dame de la Réal Op de doek, waarin het kind gewikkeld was zat een briefje gespeld, waarop te lezen stond: „De moeder verlaat dit kind met een verscheurd hart. Zorg ex goed voor. Hij heet Christiaan en is op 15 Sept, te Montpellier geboren". De kleine Christiaan -was kennelijk tot op de laatste dag goed verzorgd door zijn onbekende moeder. Armoede heeft haar ex, naar het schijnt, niet toe geleid, haar kind te vondeling te leggen. Aan het verzoek op het briefje was evenwel nog een P.S. toegevoegd: „Lever het a.u.b. niet^ aan de open bare weldadigheid over" De moeder deed derhalve een beroep op een andere vrouw, om een moeder voor haar verlaten kindje te willen zijn Ze wilde niet, dat het in een vonde- lingengesticht zou worden opgenomen De zusters van het ziekenhuis van Sint Jan zoeken nu naar een tehuis voor de kleine Christiaan, het vondelingetje. En inmiddels omringen ze hem met alle mo gelijke zorgen. Het is een unieke gebeur tenis in een ziekenhuis, deze ongenode gast. En er gebeurt in een ziekenhuis toch wel het een en ander... De schrijfster van het boek. Christientjes worsteling hun edgen strijd, maar ook hum eigen verborgen rijkdom rullen herkennen en weten te ontginnen. An-nde Westerman bereikt dit in de kleinst mogelijke hoeveelheid druks met een stijl, die de eenvoud zelf is Maar aan het slot voelt men zich gevuld met de diepe kennis n-iet van zichzelf en eigen problemen maar van die velen, in wie men nauwelijks belang meende te moeten stellen. En er is een schuld besef gewekt. Men voelt zich beschaamd over eigen oppervlakkigheid t. o. y. anderer innerlijk leven; t. o. v. de strijd en moeilijkheden, die mensen in onze onmiddellijke omgeving wellicht te voe ren hebben mede dank zij onze gemak kelijke onverschilligheid voor hun leven. Als Christientje de grijsheid en de min- derwaardigheidsgedachte overwint, komt dat op de eerste plaats, omdat zij haar eigen leed en haar eigen leven klein leert zien t.o.v. dat van anderen en daar door is het slot van het boek in alle volgehouden eenvoud als een gran dioze overwinnlngskreet, die samen moet klinken met de zaligspreking: „Zalig zijn de eenvoudigen van geest, want hun be hoort het rijk der hemelen". Wie dit alles als bespreker van een boek als Christientje neerschrijft, voelt zich ongelukkig. Bij de doorgronding van de grote waar-de van deze levens gang dreigt hij zelf de eenvoud te ver liezen, die het zeldzame kenmerk is van dit boek. Hoevelen nemen het woord „minderwaardigheidscomplex" niet vele malen in htm mond, terwijl zij de ware tragedie ervan nooit hebben ge proefd. Hier ligt een boek, dat het woord niet noemt, maar dat vanaf het begin met een haast angstige fataliteit de hoofdpersoon Christientje neersmakt in zichzelf en in haar eigen kleinheid. Var af het ogenblik, dat zij voor het eerst naar school ging naar het verlie zen van haar z.g, laatste hoop, de ver loofde Gerrit; tot en met de bittere ontgoocheling van uitstoting uit de in timiteit van het doopfeest van het eer ste kindje van haar enige vriendin, wordt Christientje steeds weer terugge wezen door het geluk. Op het oog zijn dit niet zulke bijster belangrijke feiten. Maar als we ons zelf een beetje kennen, weten we, dat de z.g. kleine dingen in ons leven ons het diepst hebben getroffen. Christientjes leven is geen aaneenscha keling van larmoyante tragediën; geen zuchten van geprangde gemoeden en geen snik op iedere bladzijde. Het is de taaie strijd, misschien liever het taaie ploeteren van een kind, dat in het leven alles tegen schijnt te hebben naar iets toe, dat zij kende noch begreep, maar dat uiteindelijk bleek te zijn: „wie zijn leven durft te verliezen; hij zal het be houden". Men moet vaak een zekere schroom overwinnen, om iemand met een gevoe lig en fijn karakter te Introduceren in een brede kring Men is bang voor de grofheid; voor het gemis aan gevoel voor het delicate. Zo is het mij nu ook, nu ik Christien tje bij U wil introduceren. Zij was een gesloten kind, vol zelfbeschouwing, ego centrisch, maar eenvoudig. Zij is dus niet de ,,Marianne-zet-door', of de „Anneke- vindt-het-geluk" van de succes-boeken. Annie Westerman heeft de melancholie en de kleine tragiek m ,haar gen. Met enkele woorden schildert z ons een situatie, °f ^ever —plaatst ze ons er zintuigelijk in- Deze zmtuigelijke identificatie is zeer sterk in haar werk. We ruiken de lucht van de petroleum stellen en we zien de hertengeweien in de gang, In het begin van het boek brengt ze ons soms op een dwaalspoor. Het boek heeft duidelijk\de sfeer van de tk"-vorm, terwijl overiChristientje toch als „ze" geschreven wofdt Waar d- schrijfster in korte stukjes gevoelens wil weergeven vau'Uit de andere personen in deze levensgang ontkomt ze niet aan Christientjes mineur grond-toon, terwijl een heel enkele maal de eigen objectieve observatie van do schrijfster er wijsneu zig tussenkom-. Dit betreft vooi ime- lijk het begin. Naarmate het boek vor dert, wordt men meer en meer meege sleept door Christientjes gevecht met zichzelf om het geluk en men is geheel voldaan met oplossing en slot. Voor wie is Christientje een boek? Voor allen, die kennis willen maken mat een door leed en strijd groot geworden mens. Niet voor oudere meisjes alleen. Voor haar kan het een openbaring zijn van positieve oplossing voor veler pn- bleem. Christientje is uitermate critisch t.o.v. zichzelf, en juist daardoor is zij critisch in het zoeken van haar wegen. Dat de klooster-roepang niet het enige alternatief is als een vrouw niet trouwt toont zij zonder scepticisme aan. Maar Christientje is veel meer. Het is een wenk aan de goede lezer om ui. te zien naar Christientjes in eigen omge ving om hun de kans te geven in befde een positieve oplossing voor hun schijn baar louter „vernemend" aangelegde leven te vinden Een bespreking als deze overtreft gangbare normen van lengte. Maar het is een ontdekking een Doek te vinden met zo'n positieve Katholieke strekking, die doet denken aan Chester- tor.'. paradoxale uitsr aak, die vaak het Wezen der Katholieke persoonlijkheid ge noemd wordt: „Ik ben zo blij, omdat ik verdriet heb; ik ben verdrietig, omdat ik blij ben". IfEO NELISSEN. Op, bevel van de vrouwelijke minister van Volksopvoeding van Thüringen, Frau Maria Thurgau, was een boek van de Sovjet-Russische schrijver Ostrowski, „Hoe het staal gehard werd", als ver plichte lectuur voor de leerlingen der ho gere klassen ingevoerd. Elke scholier werd dus verplicht het boek bij de admini stratie van de school tegen een zacht rijsje te kopen. De leerlingen ontvingen an een keurig gebonden exemplaar, ge drukt in twee talen, Duits en Russisch. De kinderen lustten het boek evenwel niet omdat het een kruiperige verheerlijking was van de rode tsaar van, het Kremlin, Vadertje Staiin. Het gevolg was, dat van de ruim 400 leerlingen van de „Goethe"- school slechts 11 het opgedrongen boek kochten. Na enig beraad meenden de onderwij s- autoriteiten de wijste partij te moeten kiezen en zagen zij „vooralsnog" van het nemen van disciplinaire maatregelen te gen de „opstandige" jeugd af. Integendeel, de rode volksopvoeders meenden een aaii uji-7 v naci, wat z\jn naiLje ucgcuuc ren heeft gezien met een gumiacn om de njet tevreden was, wat ons even aan- eeuwig gesloten ogen of met gebaren en greep zoals ook de keurige declamatie bewegingen, die alleen maar verteilen, door een meisje van Daantje 'n kereltje, dat de geest van deze meisjes verduistert! dat „n leed en naar ajn speelgoed is, dan schreit ons hart van dankbaarheid, t^g^ wanneer wfl aan het bedje van onze Veel kinderen kunnen na hun oplei- eigen kleinen een vroljjk herkennen DU ding een behoorlijk bestaan vinden, op ons weerzien vinden. kantoor, in de muziek, als telefonist of Ontroerend is met welk een zorg en ajs ambachtsman. Zo heeft een oud-leer- llefde de van zo veel schoonheid en jmg van „Bartimeus" in Zwolle een vreugde onkundige kinderen worden bloeiend rijwielherstel-bedrijf. omringd door zusters, dokter of onderwö- Voor 60 of 70 procent van de 5000 bJln- zers, die veel schrijnends in hun bestaan die er in ons land zijn, is het be- wegnemen en dank zij een eindeloos ge- staan echter zeer moeilijk, duld daar een nieuw geluk in plaatsen. De Heldring-stichtingen te Zetten, die Wij troffen dit aan in Huize „Bolders- wy bezochten, zijn ruim 100 jaar oud, hof' te Druten, een internaat voor ach- maar men paSf er de meest moderne op- terlijke en zwakzinnige meisjes, waar voedingsmethoden toe en men gelooft ,Les filles de Ia Sagesse met haar leuren- met de heropvoeding vari meisjes 'ook handige zet te doen door het gewraakte boek met gul gebaar aan alle leerlingen der betrokken school kosteloos te doen uitreiken. De scholieren namen de boeken uit han den van hun directeur thans ogenschijn lijk gedwee in ontvangst en deze triom feerde. Evenwel te vroeg. Reeds de vol gende dag moest de concierge van de school aan zijn chef rapporteren, dat de gang in het schoolgebouw vóór de direc teurskamer bezaaid was met uitgescheur de bladzijden uit het boek van de vereer de Sovjet-Rus. Nog een dag later moest een wachtmeester van de volkspolitie aan zijn chef melden, dat vóór het historische „Goethe-huisje" boven de „Kickelhahn]', een bijna 900 meter hoge berg in de nabij heid van het stadje, de smeulende resten waren gevonden van een grote brand stapel. Later bleek dat deze brandstapel had bestaan uit enige honderden exem plaren van Ostrowski's boek Op hoog bevel van Frau Thurgau wordt thans een onderzoek ingesteld tegen alle leerlingen van de „Goethe-school", ver dacht van minachting te hebben betoond tegen de Sovjet-literatuur. Radio Indonesië meldt, dat het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken voorbereidingen treft voor het vestigen van een vertegenwoordiging bij de rege. ring van communistisch China in Peking. Volgens dezelfde bron is het waarschijn lijk, dat de vroegere Indonesische minis ter van Voorlichting A. Mononutu be noemd zal worden tot zaakgelastigde bij deregering van de Chinese Volksrepu bliek! Zeist, waar onderwijzers en onderwijze- j scheiden, typen met een z.g. handhavings- ressen met een fijne tact en rust meisjes mentaliteit, overgave-mentaliteit en re en jongens kennis bijbrengen, die hun (ationisten. De meisjes krijgen hier dus tater in het leven niet hulpeloos doet nje^ alleen een arbeidstraining, maar een staan. Maar diezelfde g®est.vfn toewij- jbehandeling, die geheel past by haar men ding en liefde vonden wij °°k in de Hel- teiliteit. dringstichtingen te Zetten, waar geval- Er zyn thans 400 meisjes in deze stlch- len meisjes «haar moederschap met als tingen, die haar ontstaan danken aan een last behoeven te gevoelen en meisjes, het prachtige initiatief, dat een eenvou- die met de strafrechter in aanraking d}ge ,jominee uit Hemmen destflds nam, kwamen hulp gegeven wordt om weer toen hy kennis had gemaakt met het on een deugdzaam leven te gaan leiden. gelukkige bestaan van vrouwen in een ct gevangenis te Gouda. Uit het een is het Sfeer van huise j heid ander gegroeid en thans kent Zetten Veel indruk maakte op ons ook de naast de internaten een kweekschool sfeer van huiselijkheid, die al deze inrich- voor VroiyVrien d, alen en wagen m U. „Boldershof" er uit en In kraakzindelijke TTT_„ __T Tn-nAHTricm bedden liggen de meisjes, van wte vele WIE BLIJTVEN IN INDONESIË - ook lichamelijk gebrekkig zijn. Zij rijn Hfft hoofdbestuur van het Nationaal zeer gelukkig met haar speelgoed. m Thuisfront „Band Nederland-Indonesië", poppen en ballen, die zij met trots aan de nnrioa telegrafisch bezoeker laten zien en een der meisjes, dat I heeft de minister L, nog ~rond"*mag lo*pen,~"ëirt "al onze be-1 verzocht „onverwijld te doen bekend- wondering voor haar mooie haarstrik op. maken, welke bataljons en andere on- Een ouder meisje doet ons met verba- derdelen van de H-bngade voorlopig zing luisteren naar muziek van Chopin, niet repatriëren, zo mogelijk met opgave die zü op de piano speelt, hetgeen zij Van het tijdstip van repatriëring". Dit alleen geleerd heeft door naar de radio verzoek werd gedaan in verband met het te luisteren. I feit, dat „delen van de nog in Indonesië Er worden in „Boldershof dat ruim en Nieuw.Guinea verblijvende militai- 40 jaar bestaat, meer dan 550 patie ren van H-brigade evenmin als hun verpleegd, al naar de aard van haar gees- militairen Honderd twintig kinderen bezoeken de gevolg is, dat deze toch reeds zo geau- aan de inrichting verbonden B. L. O.- peerde en teleurgestelde militairen nu school. Ongeveer 460 patiënten worden look nog van lectuur ff" WSllJiSlUUfen verpleegd voor rekening van een ge- j van thuis verstoken blijven", aldus het meente of een vereniging van kinderbe-1 telegram. scherming en bij de overigen zijn er 20, voor wie geen enkele instantie geldelijk bijdraagt. Begrijpelijk, dat er dus wel eens moeilijkheden zijn met de exploi- I De laboratoria van de Carnegie Illinois tatie-rekening en het een verrassm0 voor Sj.eel de grootste dochterondeme- de eerwaarde moeder was, toen naar na ming van de U.S. Steel Corp., hebben een mens het Comité voor Kinderpostzegels njeuwe staalsoort ontwikkeld, die naar werd medegedeeld, dat zij uit de op brengst van de verkoop van vorig jaar meer kreeg dan zij verwacht had. Ontstellend echter was de mededeling beweerd wordt bijna tweemaal zo sterk is als andere metaallegeringen met laag gehalte. Deze nieuwe staalsoort, die „Ca- rilloy" wordt genoemd, is hoofdzakelijk van de geneesheer-directeur, dr. F. J. van I ontworpen voor gebruik bij de bouw van Hellemondt, dat er voor het reeds over- schepen en zware beweeglijke uitrustin- bezette „Boldershof", waar eigenlijk gen, en bestand tegen zeer hoge en vooral maar voor 400 kinderen plaats is, onge- ook zeer lage temperaturen. (Van een bijzondere medewerker) Toen in 1941 Sovjet-Rusland bondgenoot werd van de Westelijke democratieën, zagen de mannen van Stalin hun kans schoon om hun ideeën te propageren. Men voelde sympathie voor het dappere Russische volk, en men vergat maar al te snel de nauwelijks voorbije agressie tegen Finland. Huichelachtige en onoprechte verklaringen en besluiten van de Sovjet regering met betrekking tot vrijheid van godsdienst, opheffing der komin tern en dergelijke, leverden voor velen het bewijs, dat het Kremlin niet zo slecht en barbaars was als men tevoren geloofde. Diplomatieke en handels missies van ongebruikelijk grote omvang werden toegelaten en verwelkomd, en de welgedoseerdk gastvrijheid die de Westelijke missies in Rusland genoten, voltooiden het beeld van normale betrekkingen tussen beschaafde volkeren. De overeenkomsten tussen de grote vier, gesloten in het grenzen- loos naïeve geloof, dat men met Moskou kon pacteren, gaven de Sovjets een beslissende positie in Europa en de rest der wereld, zó sterk, dat een eventuele nieuwe orde zonder Stalins welwillende goedkeuring niet tot stand zou kunnen komen. De Russen maakten van hwn nieuweeen bolsjewistische heilstaat, en in de „Christientje" door Annie Wester man, Uitgeverij De Tijd, Amsterdam. £oals bekend is hebben verscheidene Amerikaanse senatoren zich tijdens een bezoek aan Belgrado met een vrnzoek tot Tito gewend, waarin bij het Joegosla vische staatshoofd werd aangedrongen op de vrijlating van mgr Stepinac. Tito ant woordde hun echter, dat hij zulks niet kon doen zonder zich het ongenoegen der Serviërs op de hals te halen. Hierom trent verneemt het KNP thans van de z(jde der Joegoslavische Orthodoxe clerus, tat Tito begin September van de Ortho- ioxe patriarch van Servië heeft geëist, lat deze tegen een eventuele vrijlating /an mgr Stepinac zou protesteren. Op leze wijze zou Tlto zich tegenover d \merikaanse senatoren hebben kunnen leAlï antwoord op de vele protesten, voornamelijk uit de Verenigde Staten 'orklaren de officiële ïnstanJes van het T'itn-bewind in de buitenlandse propagan- la-dienst, dat de gezondheidstoestand van «gr Stepinac geruststellend is. "ot sta ing van deze bewering organiseerde ae egcring een bezoek van enige Ameri- aanse „vrienden van de vrede" aan mgr Stepinac ia da gevangenis Den „vrede#- posities een dankbaar gebruik, maar laat ons direct constateren, een niet zeer be kwaam gebruik. Hun spionnagepogmgen, reeds tijdens de oorlog met Duitsland ondernomen, lekten uit, bijvoorbeeld in Canada. Hun zogenaamde communis tische propaganda wist niet de psyche van de Westerling te treffen, met als ge volg dat de communistische Invloed in het politieke leven gering bleef. Zeker, er waren uitzonderingen: in Italië en Frankrijk "roeiden de communistische partijen tot grote macht, maar in andere landen, waar het communistische regiem werd Ingevoerd, geschiedde dit door een staatsgreep, uitgevoerd door een brutale, door Moskou geïnstrueerde minderheid. We kunnen in zekere zin dankbaar zijn, dat de oommunistische organisaties zo slaafs de ins'ructies van Moskou opvolg den, want daaraan hebben wc het te dan. ken, dat overal het volk in grote meerder heid zich afwendde ven een oosterse mentaliteit, die voor ons een lang over wonnen en bfjna praehistorisch karakter heeft. Het is gelukkig, dat de mannen van Stalin wel dit échec constateerden, maar de oorzaak ervan niet konden doorgron den. Ze schreven de mislukking toe aan de onbekwaamheid van hun zetbazen, die ze dan ook prompt wegzuiverden, en ver vingen door mensen, die wel grotere trouw aan de partijlijn aan de dag leg den, maar die dan ook nog minder de mentaliteit van de menigte konden be- vrienden" gaven dan ook na hun bezoek als hun mening te kennen, dat z(j de ge zondheid van de aartsbisschop van Zag reb zeer goed vonden. Hun verklaring is echter niet betrouwbaar, omdat zij met de Tito-regering sympaüiiseren. Boven dien waren zij als leek niet in staat een gefundeerd oordeel te geven. Berichten van deskundige en betrouw bare zijde spreken immers een andere taal, namelijk dat mgr Stepinac ziek is. Het zou daarom zeer wenselijk zijn, wan neer de Joegoslavische regering aan een internationale en objectieve commissie van artsen zou toestaan mgr Stepinac grondig te onderzoeken. Over het verblijf van mgr Stepinac heeft de Joegoslavische regering reeds verschillende elkaar tegensprekende be richten de wereld ingezonden. Dan weer heet het, dat mgr. Stepinac voor herstel aan zee verblijft, dan weer wordt het ge rucht verspreid, dat hij te Triëst is ge zien op doorreis naar Italië. Deze berichten ebben echter geen an. der doel don de openbare mening, die zich steeds met het lot van mgr Stepinac bezighoudt, te misleiden. Het is ech- ter een feit, dat mgr Stepinac nog steeds invloeden. Er zijn dan ook in het Westen ja de gevangenis vertoeft, .maar heel weinig mensen die geloven in satellietstaten zijn er thans beslist minder overtuigde communisten dan vijf jaar ge leden. Communistisch gevaar niet verminderd Ondanks deze propagandistische mis lukking is echter het communistische gevaar niet veel verminderd. Pe man nen in Moskou hebben namelijk ont dekt, dat waar hun eigen propaganda tekort Is geschoten hun prestige enorm verhoogd is door de bestrijdingsmetho- des van hun felste tegenstanders Nadat de bestrijders van het bolsjewisme ja renlang gewezen hadden op het com. munistische gevaar, op het bolsjewis tische spionnagesysteem, op de talrijk heid der Russische legers, op de geraf- fineerd-barbaarse methodes der NKVD, ontdekten de Russen tot hun verv/on- dering en genoegen, dat hierdoor een mentaliteit werd aangekweekt, die hun ter gelegenertijd wonderwel te pas kon komen. Ze gingen bewust die menta liteit versterken, door geruchten en be richten te verspreiden, te laten uitlek ken, die moesten bewijzen, hoe opper- machtig hun terreurapparaat wel was. hoe sterk hun krijgsmacht, en hoe zor- geloos-dom de westelijke mogendheden waren. Er ontstond in West-Europa een cate gorie van mensen, die men zov kunnen betitelen als „herverzekeraars", mensen dus, die ernstig rekening hielden met een bolsjewisering van hun land. Men vindt z« in alle landen en U, alle partijen, onder gelovigen en met-gelovigen, en we hoe ven ons niet te ontveinzen, dat ook onder ons, katholieken, dergelijke mensen wor den aangetroffen. Nu is het, bij het constateren van der gelijke pijnlijke feiten steeds prettig, wanneer men ter adstructie kan wijzen op de buurman, en het eigen huis buiten geding kan houden. In Duitsland, ook en vooral in West-Duitsland, zijn deze herverzekeraars legio. Zoals Hitier zijn geldmiddelen verkreeg van de zware industrie, zijn er nu weer Duitse industriëlen, die communistische mantelorganisaties, als het dan al niet de KPD zelf is, financieel steunen. Toen voor enige tijd in een Westduitse industriestad een collecte werd gehouden voor een of ander doel, dat de KPD erg dierbaar is, gaven de voor het merendeel kttholieke zakenlui milde giften: men had hun namelijk langs de weg van ge ruchten duidelijk gemaakt, dat deze mild heid hun binnenkort aangerekend zou worden, wanneer de oorlog zou uitbre ken, en de Russen, zoals algemeen be kend geacht moest worden, binnen 24 uur aan de Rijn zouden zijn. Dat een oplichter goede zaken kon doen met portretten van Stalin die de be zitters zouden beschermen bij een Rus sische bezetting, spreekt wel boekdelen. Een bestuurslid van dc Katholieke Actie in een grote stad in West-Duitsland be klaagde zich tegenover mij over het feit, dat h(j zo moeilijk medewerkers vond, „omdat de mensen zich tegenover de communisten niet willen exponeren". Uitgesproken, actieve anti-communis ten verliezen hun vrienden, en ontvangen van weimenende medeburgers de raad, een beetje voorzichtig te zijn „Want wat heb je eraan. Ais de Russen willen, zijn, ze morgen toch de baas' Het incident in Korea werd, toen het de Noordelijken naar den vleze ging, voorzien van fluis- tercommentaar: „Dit is de generale repe titie voor West-Europa". Het bekende wijsje Maria de Bahia kreeg nieuwe woor den: „Korea, oh, Korea, der Krieg kommt immer naher" Gebruikmakend van de kortzichtige en sensationele bestrijdingsmethodes der anti-bolsjewisten, hebben de Russen on- telbaren in het Westen gebracht in een „gelaten paniekstemming", hun vertrou wen op de kracht der democratische we reld totaal ondermijnd. Dit defaitisme maakt een actieve afweer, een mobilisatie van alle Westerse krachten vrijwel onmogelijk. En dat is bet succes der Sovjetpropa ganda, een succes dat ruimschoots op kan wegen tegen het échec der communisti sche parti politiek. Deze colonne der pal sleven en defaitlsten is gevaarlijker dan welke spionnage-organisatie, gevaarlfker dan elke vijfde colonne, omdat ze weer stand pnmogelijk dreigt te maken. En bet is treurig te moeten constateren, dat dit gevaar is ontstaan, door bet optreden der felite verdedigen van het Westen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4