De basis van het kabinet niet versmald VLIEGTUIG VAN THOREZ AANGEVALLEN? Voorlichting bij beroepskeuze a SCHUMAN spreekt zich uit Regering wil 100 bezuinigen 150 millioen DE WINTER VERLAMT DE STRIJD IN KOREA De koudste missie ter wereld De heer Welter krijgt antwoordLieftinck hakt millioenen af Lieftinck wil geen staatssecretaris I „Uitgaven moeten worden betaald" Koffiebonnen aangewezen r Donderdag 16 November 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nationale politiek Schaakmat Russen beschuldigen Amerikanen van opzettelijke provocatie99 Subsidie aan de provincie gevraagd Lijken geborgen van luchtpassagiers Parijs soepeler t.a.v. Duitse herbewapening? Salarisverhoging topambtenaren Treinramp in Noor wegen eiste 14 doden Guerilla-activiteit in Seoel Zielzorgers in Noordpoolgebied afhankelijk van een schip Autobusdienst op Portugal Twee jongens vielen in diepe put WEERBERICHT VJ De marine HULP DRINGEND NODIG CHANTAGE Geldig van 17 November tot 2 December Met „anderhalfdekker" naar Fatima Spel werd knaapje noodlottig f's L'. De verwachting, geldig van heden, tot morgen avond luidt: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige veranderlijke wind, later draaiend naar richtingen tussen Noord en West, In het Oosten van het land vannacht iets minder koud, overigens weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 17 October: Zon op B.02 uur; onder 16.47 uur. Maan op 14.28 uur; onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dr. DREES leest Kamer de les 's-GRAVENHAGE, 15 November 1950. Minister-president dr Drees begon met het zwaarste onderwerp, dat bij de algemene beschouwingen ter sprake was gebracht, namelijk het karakter van het kabinet. Hij wilde liever geen keuze maken tussen parlementair en extra-parlementair kabinet, omdat dit toch niet met nauwkeurigheid was vast te stellen. Hij wilde het liever een program-kabinet noemen. Hij achtte liet echter moeilijk bij een kabinets-formatie met vier fracties tot overeen stemming te komen op een program van wetgeving en bestuur en dat voor vier jaar. Zijn ervaring had hem op dit punt niet enthousiast gemaakt. Het was beter enkele punten vast te stellen, waarop men overeenstemming kon bereiken dan een kunstmatige overeenstemming te bevorderen. Er was de laatste tijd gezegd, dat het kabinet vermoeid was. In oe pers was zelfs geschreven, dat dit „een vermoeid, gammel en telkens opgelapt kabinet" was. Dr. Drees deed heel secuur uit de doeken, dat er niet meer dan drie ministers-wisselingen waren geweest. Een wegens ziekte (minister Wijers), een wegens een conflict in het kabinet (Sassen) en een wegens het verder ontbreken van vertrouwen van de Kamer (Schokking). Maar dr Drees zeide, dat degenen die meenden dat het kabinet vermoeid was, maar eens moeten nagaan wat er gedaan was, wat er aanhangig was en wat in uitzicht was gesteld. Een nationale politiek achtte dr Drees w nselijk. Maar ook met zulk een poli tiek moest men beslissingen nemen, waar een deel van de Kamer het niet mee eens was. Maar daarom kon men toch niet zeggen, dat deze beslissingen geen natio nale politiek waren. Het was niet de bedoeling de basis van het kabinet te versmallen. Dit in ant woord op een vraag, die prof Romme en de heer Oud hadden gesteld Het kabinet had gaarne een lid van de C.-H. Unie in haar midden gezien, maar bij de wisse ling aan Defensie moest voorop staan het belang van de post zelf. Er moest ee minister komen, die met de vraagstuKK van defensie op de hoogte was. Zake u en In 's lands belang was hier de heer^T^cob" was T ChristeHjk-Histo- riseche beginselen toegaan - erwa^dus deToekomsfeen versterking van het kabi net in CH -richting mogelijk zou zijn, zou hij deze gaarne accepteren. Maar men moest niet verwachten, dat dit kunst matig zou worden bevorderd Met andere woorden, als er door omstandigheden weer een vacature zou komen, zou dr Drees Raame moeken naar iemand van de Christelljk-Historische Unie. De kabinetskwestie Hierbij sloot aan de verhouding van het Kabinet tot de Kamer. Deze laatste had opmerkingen gemaakt over het te vlag stellen van de kabinetskwestie. Dr Drees zette aan de hand van de ge beurtenissen uiteen, dat deze bil de motie-Oud niet te snel was gesteld. Tot je heer Gortzak, die had gevraagd of minister Schokking op bevel van Amerika was afgezet, antwoordde dr Drees zeer snedig, dat de verhouding tussen ons iand en Amerika niet dezelf<Te is als die tussen Rusland en lijn satellieten. nok bij de be'astingdebatten was de kabinetskwestie niet onnodig gesteld. Mi nster Lieftinek had slechts het on viardbaar boren. Minister Drees s toen expres niet in de Kamer ge komen °m JU a(?n verschijning geen kabinetskwestie te accentueren. Toen men bad bevraagd, wat onaanvaardbaar was: w aftreden van Lieftinck, het terug nemen der belasting-ontwerpen of het Prins Charleshet zoontje van Kroonprinses Elizabeth van Enge- land, werd Einsdag twee jaar. Hier maakt het Prinsje een ritje door het park 's-Gravenhage, 15 Nov. 1950. Dr. Drees heeft hedenmiddag in je Tweede Kamer het communis tische Tweede Kamerlid Gortzak enige malen op interrumpties prompt van antwoord gediend. De heer Gortzak had bij de algemene beschouwingen namelijk gespreken over de prijsstop, welke de rege ring had losgelaten ten nadele van het werkende volk. Daarop ant woordde dr. Drees nu, dat de com munisten in Oostenrijk een staking hadden bevolen op enkele prijsstij gingen, die daar waren gekomen. Maar in Hongarije waren de prij zen onvergelijkelijk veel hoger op gelopen dan in Oostenrijk en daar kreeg men geen kans om te staken. „Bijvoorbeeld", interrumpeerde de heer Gortzak. „Bijvoorbeeld", zei dr. Drees on middellijk, „het brood! Dat is van 1 forint 1.60 forint geworden. Boter was eerst 24 forint, maar toen kwam er zogenaamd een betere kwaliteit van 30 forint, maar die van 24 forint was toen niet meer te krijgen en dat heet dan geen prijsverhoging, maar verbetering. Damesschoenen waren gekomen van 95 op met minder dan 165 fo rint. De rest zal ik maar niet meer voorlezen", zei dr. Drees. En de heer Gortzak wist niets anders op te merken dan: „U hebt bepaald verkeerde gegevens!" „Ik heb ze van iemand, .die er pas vandaan komt", zei de minis ter-president en deze verzekerde mij: „Hoe verder men naar het Oosten komt, hoe lager de levens standaard". Toen zei de heer Gort zak niets meer. Even te voren had de heer Gort zak geïnterrumpeerd bij een uit eenzetting van dr. Drees over de volksgezondheid. „Misleiding", had hij geroepen. Het antwoord van dr. Drees was: ,,Op het gebied van misleiding zijn de heren ongetwijfeld deskundigen" aftreden van het kabinet, had minister Lieftinck, volgens de „Handelingen" ge antwoord, dat deze mogelijkheden zo nauw aan elkaar grenzen, dat zij onge merkt in elkaar overgaan. Men diende niet te vergeten, dat in de Troonrede en dat was dan zeer positief duidelijk was gezegd, dat van verdere belasting verlagingen geen sprake kon zijn. Staatssecretarissen Het aanstellen van staatssecretarissen moest men, naar dr Drees meende, aan de betrokken minister overlaten. Men had aanmerking gemaakt op twee staatsseere tarissen bij Sociale Zaken, maar vroeger had men zelfs aangedrongen op een apart ministerie voor de Volksgezondheid. Nu komt er slechts één staatssecretaris voor de Volksgezondheid en is het niet goed. Dat is blijkbaar te veel. Maar aan defensie verlangt men er nu plotseling drie. Ik Persoonlijk, zei dr Drees, zou w.ei willen, dat minister Lieftinck een staatssecretaris zou nemen, maar hij wil niet. Minister s'Jacob wil blijkbaar voorlopig met één volstaan. Zo ligt de zaak natuurlijk niet. Defensie 'S een kostbaar en moeilijk apparaat, dat zoveel geld kost, dat de uiterste efficiency noodzakelijk is De Kamer meent met de ervaringen uit het verleden, dat één man dat niet aan kan. Gaat het dan aan dat een nieuwe minister meent, dat hij deze moeilijke taak alleen wel aan kan, maar dat hfl tegelijk het vertrouwen van de Kamer verspeelt. Indonesische verantwoording Een uitvoerige uiteenzetting gaf dr. Drees weer over de Indonesische situatie. Niemand kon immers zeggen hoe het zou zijn geweest, indien de souvereinitelt niet of niet direct zou zijn overgedragen. Een tegenproef nemen was nu eenmaal on mogelijk. Dan zou men het voorbeeld hebben gevolgd van India, waar stromen bloed hebben gevloeid, of van Indo-China waar nog steeds de wapens spreken. Oók de regering had liever een geleidelijke ontwikkeling gezien. Oók de regering is in de gang van zaken teleurgesteld, maar indien wij het anders hadden gedaan, dan zouden wij daar een groot leger heb ben moeten houden, dan zouden de on dernemingen verwoest zijn en zouden wij niet hebben kunnen deelnemen aan de verdediging van West-Europa. Voor het zelfbeschikkingsrecht had de regering alles gedaan wat mogelijk was. Uitvoerig ging dr. Drees ook in op de kwestie Ambon Tot diepe teleurstelling van de regering had de Indonesische re gering op 23 September bevestigend ge antwoord op het verzoek van de Unci om te bemiddelen, maar tegelijk bleek zij klaar te zijn voor de aanval. Toen is het bekende telegram verzonden. De Unci heeft rapport uitgebracht aan de Veilig heidsraad. Dr. Drees noemde het prin cipieel onjuist, dat dit rapport door War ren Austin niet op de agenda was ge plaatst. Dat was zijn plicht geweest. Hulp van het Internationale en het Nederlandse Rode Kruis was door Indonesië afge wezen. Had men nu militair moeten op treden? De gevolgen zouden niet te overzien zijn geweest. Wij moeten ons nu eenmaal anders oriënteren. Dr. Drese was echter overtuigd, dat zich een bepaalde vorm van autonomie zou ontwikkelen binnen de Staat. Op waar borgen van autonomie, en amnestie zouden ook zelfs de Zuid-Molukken met Indonesië tot overeenstemming komen. Maar dan moesten er vaste garanties zijn dat er geen repressailles zouden worden genomen. Over de recente uitlatingen van pre siident Soekarno had dr. Drees nog niets te zeggen, daar deze hem nog niet om- cieel hadden bereikt. Bij de behandeling van Korea ging dr. Drees de communisten geharnast te UlL die hadden gesproken van Amerikaanse agressie. Er was namelijk geen Ameri kaan meer, toen de Noord-Koreanem bin nenvielen. Maar, zei hij, het is moeilijk met deze lieden te discussiëren, die wit noemden wat zwart is- Wat de Marine betrof, was er geen voornemen wijziging te brengen in de plannen. Hij wist echter niet of onze marine ook een plaats bad in de bereke ningen van het Noord-Atlantisch Pact. Wat een aparte vrede met Duitsland betrof, waren besprekingen aan de gang Engeland en de Federatie Prof. Romme had gevraagd naar Enge land en de Europese federatie en had als zijn mening te kennen gegeven, dat er dan maar een Europese federatie moest komen voorlopig zonder Engeland. Dr. Drees zeide, dat van Engeland een federatie als staatsconstrnctie niet te ver wachten was, een federatie dan, die de landen overkoepelt. Op dit punt zou men slechts langzaam kunnen vorderen. Het altcmatief-Romme achtte hij een te snelle beslissing. Op sommige terreinen zou men Engeland niet kunnen missen. Het idee van prof. Romme dat een compromis was tussen de beide standpunten van Enge land en Frankrijk, was aanvaard, maar moest nog worden uitgewerkt. Bij het pensioenverlies der politieke delinquenten moest men de schade be denken, die deze lieden aan mensen en aan goederen hadden toegebracht. De bedoeling was, dat alle soldaten voor 1 Januari uit Indonesië zouden zijn teruggekeerd. Zou dat niet het geval zijn, dan zou de regering bij de Staten-Gene- raal moeten komen met een wetsontwerp om deze termijn te verlengen. Over de gezinsraad van prof. Romme zei de minister-president, dat men zich moest hoeden voor teveel adviesinstan ties. Voor een deel zou dit vallen onder de S. E. R. F. S. Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem vierde gisteren zijn 75ste verjaardag. Tijdens de receptie, die ter gelegenheid van dit heugelijke feit werd gehouden, brachten velen hun gelukwensen over. Generaal Tsjoeikof, hoofd van de Sov- jetrussische controlecommissie in Duits land, heeft gisteren per brief geprotes teerd tegen wat hij noemde „een Ameri kaanse aanval op een Sovjetrussisch pas sagiersvliegtuig". Deze aanval zou zjjn uitgevoerd in West-Duitsland, toen het Het bestuur van de Sticnting „Ka. tholiek Paedagogisohe Beroepskeuze-bu- reaux" in het bisdom Haarlem, heeft zich tot de Staten van Zuid-Holland gewend met het verzoek deze stichting te willen steunen door de beschikbaar stelling van een jaarlijkse subsidie. De Stichting heeft thans 6 bureaux in Zuid-Holland en wei ir de gemeenten: Delft, Dordrecht, Gouda, Den Haag, Leiden en Westland. Het merendeel van de jonge mensen, die van deze bureaux gebruik maakt eq evenzo de respec tieve ouders, is financieel niet in staat de daaraan verbonden kosten te beta, len. Een bepaald deel van de kosten wordt betaald door de bij de Stichting het* passagiersvliegtuig. Het betrof hier aangesloten sociale organisaties. Een een opzettelijke provocatie, daar de Ame- belangrijk bedrag van de uitgaven blijft rikaanse autoriteiten van de komende toestel op weg was van Parijs naar Ber lijn. In de brief wordt o m. gezegd: „Op 11 November, te 17.03 uur Moskouse tijd, viel een Amerikaanse straaljager van het type R 80 (Shooting Star) een Sovjetrussische passagiersvliegtuig van 't type F 47 aan. Het Sovjetvliegtuig was op weg van Parijs naar Berlijn. Aan boord bevond zich de zieke secretaris generaal van de Franse communistische partij, Maurice Thorez. Ongeveer 50 km. ten Westen van Frankfort viel de Ame rikaanse straaljager het Russische toestel aan door het tot op een afstand van tien meter te naderen. Even later herhaalde het toestel deze manoeuvre en verdween toen in de wolken. „Slechts de behendigheid van de Sov jet-piloot voorkwam het beschadigen van echter ongedekt en wordt voor het jaar 1950 globaal geschat op '3000 per bu reau. In dit verband meent het bestuur der Stichting een beroep te moeten doen op de financiële steun van het Rijk. de Provincie en de Gemeenten. De finan ciële zorgen voor de Stichting zijn van dien aard. dat. zonder toekenning van subsidies door de verschillende over heidsinstanties, de instandhouding van deze bureaux en de werkzaamheden in het belang der gemeenschap niet mo gelijk zijn. Verder is bij de Staten van Zuld-Hol- land een verzoek om subsidie, binnen gekomen van het Centraal Comité van Samenwerking inzake voorlichting bij roepskeuze- Volgens begrotingzullen de particu liere bureaux (Katholieke en Christe. vlucht op de hoogte waren gesteld. Ik protesteer tegen dit incident en eis een ernstige bestraffing van de verantwoor delijken. Ik verzoek u mij mede te delen, welke maatregelen gij hebt getroffen'" zo besluit de brief. Het. Amerikaanse hoofdkwartier te Heidelberg weigerde gisteravond, de Russische beschuldiging te ontkennen of bevestigen. Opgemerkt moet worden, dat de brief van gen. Tsjoeikof niet sugge reert, dat het Russisch vliegtuig zou zijn beschoten. Bergbewoners zijn er, na negen uur aan het werk te zijn geweest, Woensdag avond in geslaagd, de stoffelijke over- - schotten te bergen van 55 der 58 inzitten- I lijke) in 1951 ongeveer 4000 eandidaten 1(jen van ;n pranse Alpen veronge- een advies geven. De exploitatiekosten ..Skymaster", aan boord waarvan worden voor 1951 geraamd op 92.000 zich (hoofdzakelijk Canadese) geestelij Dit bedrag kan door de particuliere bu- ken en andere pelgrims bevonden, die reaux niet blijvend bij elkander ge- Rome hadden bezocht. Men vreest dat de bracht worden. De voor 1951 toegezegde j lijken der drie andere inzittenden in een Rijkssubsidie van 3— per geval is te bergkloof zijn terechtgekomen en dat het Xnin+ rv-i rvrTrtl ii V xo.l to fa Ka^ffaH Een oud-Veluwse boerenwagen nog een voormalig bezit van wijlen minister-president Colijn zal bemand met jongelui uit alle provincies een rondreis maken door Engeland en Amerika, om het verbruik van Nederlandse producten te propageren. Sijtje Boes, de „Koningin van Marken" blijft thuis, maar toch wilde zij iets doen en dies wenste zij gisteren reeds een deel der bemanning vertegenwoordigers uit Volendam, Marken en Scheveningen) een goede reis, hetgeen gepaard ging met het overreiken van een Edammer kaasje. gering. Indien er op korte termijn geen oplossing gevonden wordt, zullen vele bureaux hun werkzaamheden moe ten beëindigen of althans aanzienlijk moeten beperken. Daar hier grote belangen op het spel staan, durft het Centraal Comité te hopen, dat de Staten de particuliere bureaux zullen willen helpen. Het Co mité meent, dat, wil de subsidie doel treffend zijn en het meeste nut berei ken, deze 7.per geval moet bedra gen. Een dergelijke subsidie zou de Provincie voor 1951 naar raming 28.000 kosten. Gedeputeerde Staten stellen aan de Provinciale Staten voor, deze aanvragen in hun handen te stellen ter fine van praeadvies. ,.Er is geen reden om pessimistisch te zijn over de kansen op een verzoening tussen het' Franse en het Amerikaans standpunt inzake de Duitse herbewa pening", zo heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, gis' teren voor de cvmmissie voor de bui tenlandse betrekkingen verklaard. De thans te Londen over deze kwestie ge voerde onderhandelingen tussen de plaatsvervangers van het Atlantische pact maken volgens de minister goede vorderingen. Schuman zeide verder, dat het Franse standpunt weliswaar energiek verdedigd ward, doch dat de discussie technische a.-pecten ih hst licht heeft doen treden, ..waai: mede de nationale vergadering geen rekening gehouden had toen zij v het plan-Pleven stemde". Leden van de commissie trekken uit deze uitlating de conclusie, dat er aan wijzingen zijn, dat de Franse regering het vraagstuk der Duitse herbewapening minder onbuigzame geest tege moet treedt, dan zou moeten blijken "Jt het twee weken geleden door Jules och, de minister van defensie, te New xork ingenomen standpunt. Schuman merkte ook nog op, dat de vcnni'&g van een nationaal Duits leger strijdig zou zijn met de voorwaarden van het Frans-Sovjet-Russische verdrag, hetgeen met het geval zou zijn met het opnemen van Duitse contingenten in een Europees leger. In kringen van de conferentie te Londen kan men het optimisme van Schuman met delen. Er werd giste ren geen enkele voortgang geboekt en dg besprekingen zijn tot Vrijdag ver- daagd om de deelnemers gelegenheid Ie geven met hun regeringen te over leggen. De Franse delegatie heeft tot op gisteren weinig getoond van de soepe ler houding, die Schuman suggereerde. In het Britse Lagerhuis heeft minis ter ShinweU gisteren verslag uitgebracht van de besprekingen te Washington. Zijn verklaring leverde geen enkel nieuw ge zichtspunt In zijn antwoord op de beschouwingen over de financiële nota heeft minister Lieftinck aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het in het voornemen der regering ligt in de kortst mogelijke tijd over te gaan tot een critische herziening van het financiële beleid. Bij deze herziening wenst het kabinet op de gewone dienst, op de buitengewone dienst I en op het Landbouwegalisatiefonds een bedrag te besparen van 100 a 150 millioen. Reeds in de millioenennota had de minister deze bezuiniging aangekondigd zo het noodzakelijk zou zijn. Nu achtte het kabinet deze noodzaak aan wezig. Deze bezuiniging zou moeten worden gevonden op beleidsuitgaven en efficiency. Dat was wel het voornaamste uit de zeer technische rede, die minister Lief tinck hield en die voor een zeer groot deel een herhaling was van hetgeen er reeds bij de belastingdebatten was gezegd. De salarisverhoging voor de topamb tenaren betrof niet meer dan tweehonderd man. De representatietoelage kwam een ter daarbij te vervallen, er was dus een correctie aangebracht, welke door de Ka mer was verlangd. De stijging van amb tenaren in vaste dienst van 30.000 op 50.000 was het gevolg van overplaatsing in vaste dienst. In totaal was het perso neel in losse én in vaste dienst daarbij echter aanmerkelijk verminderd. Tal van aangesneden vraagstukken liet minister Lieftinck echter ook onbesproken, zoals die van het bevriezen van staatspapieren en de begrenzing van bankpapier, waar over de heren Lucas en Janssen hadden gesproken. Maar die zullen daar morgen nog wel op terug komen. Niet vragen èn klagen Ook minister Drees had nog een en ander over de financiën gezegd en wel over de hoge belastingen. Waren deze er niet geweest, dan was er zeker inflatie gekomen. Men moest hoge belastingen aandurven. Wat de bezuiniging betreft zei dr. Drees, dat er op de begroting geen bedragen te vinden waren, die tot vermin dering van lasten zouden kunnen leiden. Het is niet de regering die aandringt op het doen van uitgaven maar de Kamer. Men zal zich echter moeten realiseren, dat uitgaven moeten worden betaald. En als men hoge sommen voor overigens nut tige zaken vraagt, moet men later ook niet klagen over te hoge belastingen. Wat men vraagt wordt een ander of aan allen ontnomen. Dr. Drees hoopte, dat ons volk dezelfde kracht van vastberadenheid zou tonen die tijdens de bezetting leefde in het beste deel van ons volk. De Oslo-expres is gisteren te Hjukseboe op de voornaamste lijn langs de Zuidkust in volle vaart op een goederenwagon ge reden. De expres werd door de slag nagenoeg in tweeën gereten. Volgens een officieel communiqué zijn 14 personen om het leven gekomen en 40 ernstig gewond. niet. mogelijk zal zijn ze te bergen. Onze rubriek heeft, zoals men vorig* keer heeft kunnen zien, een nieuwe, mooie getekende kop gekregen. Wij vinden het een soort chantage, want net houdt voor ons de verplichting in, om te blijven „loupen", want zo'n tekening en cliché moeten hun geld opbrengen Enfin, deze streek valt o.i. goedmoedig op te vatter en men kan hier dan ook spreken van een soort welwillende chan tage. Minder waardering kunnen wij hebben voor de chantage-pogingen van President Sukarno van de republiek Indonesië. Onze „Unie-partner" blijkt de heer Yamin, die zo onhebbelijk de Nederlan ders dreigde met représailles, wanneer Nieuw-Guinea niet wordt los gelaten, volkomen te dekken en heeft zelfs deze chantage nog wat aangedikt. In een toe spraak op Bali verklaarde hij al., dat Indonesië in het geschil met Nederland over Nieuw-Guinea „enkele troeven ach ter de hand heeft". Sukarno zeide niet, welke deze troeven zijn en achtte het nog e vroeg om ze op tafel te leggen, maar in Djakarta neemt men aan, dat de pre sident doelde op de veiligheid van de Nederlandse investeringen in Indonesië. Hierop wezen ook de spandoeken, welke bij verschillende gelegenheden in Indo nesië bij bezoeken van de President, dui delijk met zijn instemming, werden op gehangen. Wij moeten het aan onze ministers overlaten om te onderhandelen, zoals zij menen, dat beraadslaagd dient te werden. O.i. kan er echter van onderhandelen eigenlijk geen sprake zijn, wanneer met de kris op tafel gesproken moet worden. En wanneer men met chantage te doen heeft, is het maar het beste, om van het begin af niet toe te geven. Men bereikt met toegeven toch niets en raakt inte gendeel hoe langer hoe meer in moei lijkheden, omdat de tegenpartij met zijn troeven, welke men met toegeven niet uit zijn handen neemt, telkens nieuwe eisen zal stellen. Zou Nederland, wat ondenkbaar is, in ruil voor de z.g. veiligheid van de Ne derlandse investeringen, het spel gewon nen geven en Nieuw-Guinea afstaan, dan zullen dezelfde troeven ongetwijfeld ge bruikt worden om nog meer winst uit deze kaarten te halen. Met dit z.g. gewonnen spel zou Neder land het hele spel pas goed verloren hebben. En daarom zullen wij moeten passen! ANALYST. De bonnen 486 Algemeen en 4f.4 Alge meen zijn aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met Ingang van Vrijdag 17 November worden gebruikt; z(j blijven geldig voor het kopen bij de detaillist t/m 2 December 1950. Om distributie-technische redenen zijn ditmaal twee bonnummers aangewezen. Bon 486 Algemeen komt voor op de A- en B-kaarten, bon 494 Algemeen op de D-kaart. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwijzing op 21 Decem ber 1950 (dus na 5 weken) geschieden. Daarna volgt weer een bonaanwijzing na zes weken. Overigens is het rantsoen per persoon onveranderd. De meeste troepen ziJ"> volgens een bericht van Mac Arthurs hoofdkwartier, thans op de winter gekleed. De overige worden zo snel mogelijk van al het nodi ge voorzien. Vanochtend was door het schijnen van de zon, de temperatuur voor het eerst sinds dagen boven nul. De verbonden legers zijn ook gisteren en vandaag weer enige kilometers opge rukt, zonder vijandelijke tegenstand te ontmoeten. Grote operaties komen te land niet meer voor, de strijd beperkt zich tot plaatselijke ontmoetingen, waarbij de ge allieerden in hoofdzaak uit zijn op ver groting van 't Tsjongtsjon-bruggenhoofd door middel van operaties van de Britse gemenebest-brigade en de Amerikaanse 24ste divisie. Het bruggenhoofd wordt van uit Anjoe met voorraden versterkt. Waarnemers menen, dat de winter de oorlog nog meer zal beperken. Men ge looft, dat thans de laatste operaties van enige aanvang aan de gang zijn en dat de ijzige wind de oorlog zal verlammen. Guerilla-activiteit achter de Unies neemt eerder toe, dan af. Zij binden een tame lijk groot aantal eenheden der V.N.-for- maties, o.a. de Turkse en PhiUppijnse In het hoogste Noorden van Canada ligt een missiegebied, dat tot de zwaar ste van de gehele wereld behoort. Op een oppervlakte van twee en een half millioen vlerkante meter werken hier op het ogenblik 30 paters, 6 broeders en 5 zusters. Het reusachtige gebied, dat beheerst wordt door de Noordpool-koude, wordt bewoond door 8050 mensen, van wie er 1190 katholiek zijn. Het laat zich begrijpen, dat de pro viandering van de missiestaties aldaar niet alleen grote moeilijkheden oplevert, maar ook enorme kosten met zich brengt, omdat noch levensmiddelen, noch hout voorhanden zijn. In dit missiegebied, waar het gehele jaar door moet worden gestookt, betaalt men bijv. in de noordelijkste vaste mis siestatie op Ponds Islet, voor een ton ko len, die in Montreal (in Nederlands geld omgerekend) ongeveer 90 gulden kost, niet minder dan 750 gulden. Hoe deze missie van 't nodige wordt voorzien? Men heeft hiervoor een schip uitgerust, de „Regina Polaris", die het Apostolisch Vicariaat, waartoe de missie is verheven, proviandeert- Na een moei lijke reis van vier maanden, is dit schip, dat een bemanning van 14 koppen telt, dezer dagen in de thuishaven Montreal, teruggekeerd. Dat de tocht inderdaad geen plezierreisje was, wordt duidelijk als men weet, dat de „Regina Polaris", die in totaal 14.500 mijl aflegde, twee weken lang vast zat in het ijs van de Hudson-baai en daarbij aanzienlijke averij opliep. Desondanks wordt niet geschroomd een volgende keer weer de helpende hand te bieden aan hen, die zich daar in ijzige kou zo volledig in- tsetten voor Gods zaak. contingenten. Vooral ten Noorden van Seoel zijn deze benden actief. Alleen de luchtmacht gaat door met het op grote schaal bombarderen van strate gische doelen. MacArthurs hoofdkwartier meldde een grote aanval op Haerjong, een belangrijk verkeerscentrum in Noord- Oost-Korea. Dertig superforten wierpen 40.000 brandbommen af. Naar wjj vernemen, overweegt de fa Jac van Dijk te Eindhoven volgend jaar een geregelde autobusdienst op Portugal te onderhouden ten behoev* van de deelnemers ac de Fatima- bedevaarten. Daarbij zou gebruik worden gemaakt van een bij de N.V Jongerius te Utrecht te bouwen „anderhalfdekker", voorzien van toilet, frigidaire, een laadruimte van tien kubieke meter en een speciale lucht- verversingsinstallatie. Er is echter nog niets definitief beslist, zo deelde de fa. Van Dijk ors mee, Men heeft het er nu nog druk met de dienst op Rom* in vu- band met het Heilig Jaar. Gisteravond zfln te Groesbeek twee kin deren, de vierjarige T. H. uit Wyler (Duitsland) en het zevenjarige zoontje van de heer M. L. uit Groesbeek bij het spelen in een 17 meter diepe put gevallen. Het oudste van de twee kinderen is aan de bekomen verwondingen overleden. Het was een ouderwetse waterput, waarbij de jongens aan het spelen waren. Het Duitse ventje klom door een nauwe opening in de houten achterwand en de andere knaap volgde hem. Beiden vielen toen in diepe droge put, die sedert lang niet meer gebruikt wordt. Door middel van een touw heeft de oom van H., die het ongeluk bemerkte, de beide kinderen uit de put gehaald. De zevenjarige knaap had een beenbreuk, een zware hersenschudding en een diepe hals- wond. Hij werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Nijmegen gebracht, waar hij later is overleden. Het vierjarig» jongetje had een beenbreuk. Het werd naar het ziekenhuis ia Kranenburg (Duits land) gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1