Daden voor het grote gezin Rode berichten zijn „lariefarie" PLAN MET VLOOT DER KLM r Radio Anno Santo is gereed Het geschenk der Nederlandse katholieken aan de Paus Onmenselijke koude in Korea Huid blijft aan metaal kleven Geen aanval op rood vliegtuig met Thorez Boedapest krijgt onderaardse gevangenissen Denk bij alle zorgen aan de offers der soldaten op Korea Vijftig millioen voor nieuwe vliegtuigen Kard. Mindszenty in een kliniek Zaterdag 18 November 1950 DAÓ3LAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Indonesische beleid Sigaar in andere „kledij" Besprekingen bij kaarslicht -J J Voor het vaderland gevallen wmB Amarapoora" heeft vertraging Vreselijk vervoer van gewonden Marga Klompé tot rapporteur benoemd Hendrik de Yries-prijs toegekend IVat het daglich nooit mag zien Communistische prijzen bovwe/v/ WIE DE SCHOEN. CHRISTUSBEELD VAN 110 METER HOOGTE Over enkele weken naar Rome WARE TOEDRACHT VAN HET „INCIDENT" BOVEN FRANKFORT De weerverwachting, geldig van hedenavond tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en meest krachtige wind tussen Zuid en Zuid- Oost. Later wisselend bewolkt met nu en dan buien, matige tot krachtige en in de kustpro vincies af en toe harde wind tussen Zuid-west en West. Vannacht op de meeste plaatsen iets minder koud. overdag dezelfde of Iets lagere temperaturen dan vandaag. Zondag 19 November: Zon op 8.06 uur: anüer 16 44 uur. Maan op 14.48 uur; onder 2.1» uui- Maandag 20 November: Zon op 8.08 uur: onder 10 43 uur. Maan op 14.57 uur; onder 3.jo ULU- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT '•t.-ti. Val, - r Verschil van 1000 millioen op de betalingsbalans 1950 S-GRAVENHAGE, 16 November 1950. Dr Drees is bij zijn antwoord op de replieken bij de algemene beschou wingen op hoofdstuk I der Rijksbegroting nog eens nader ingegaan op de samenstelling van het kabinet. Zoals men weet, had prof. Romme herste gevraagd van de basis van het kabinet op de grondslag van 1948. Op welke wijze zou dat kunnen gebeuren?, zo vroeg dr Drees nu. Door splitsing van bet departement van defensie of door de benoeming van een minis er zonder portefeuille! Beide oplossingen verwierp dr Drees. Een andere oplossing zou zijn de bereidheid van een der zittende ministers oin zijn zetel ter beschikking te stellen en zonder twijfel zou daartoe een der minis ters bereid worden gevonden. Dit echter achtte dr Drees evenzeer onge wenst. Hij vond het namelijk onjuist om tengevolge van een kwestie aan een ander departement een minister te verdrijven, die het vertrouwen van de Kamer en van de regering had. Prof. Romme nu had het verwerpen van deze mogelijkheden gezien als een «-soonlijke kant van deze kwestie. De minister-president vond deze argun. nten echter zakelijk en politiek. Een beroep op niet-politiek georganiseerden moest immers mogelij blijven en dat zou het niet, indien men nu op vervanging en aanvulling zou aandrin gen. Hij geloofde ook niet, dat uit de huidige samenstelling in de naaste toekomst moeilijkheden zouden voortvloeien. de huurverhoging bU de uitbetaling der steungelden. Bovendien kwam er een hal vering der schoolgeldbelasting. Van de verdere verlaging der inkomstenbelasting profiteerde ook een grotere groep. De weg van afzonderlijke huurbons wilde dr. Drees echter niet behandelen. Vieftinck antwoordt Minister Lieftinck beantwoordde nog enkele kwesties, die in eerste instantie onbeantwoord waren gebleven- Het over schrijden der begrotingen, waarover de heer Schouten had gesproken, beant woordde minister Lieftinck met een ver- Inzake het Indonesische beleid deelde dr. Drees nader mede, dat er bij de Vei ligheidsraad geen officieel protest was in gediend inzake de houding van de voor zitter, Warren Austin, tegenover de Icwestie-Ambon. Het betrof hier immers geen conflict tussen Nederland en Indo nesië, maar een door de Unci Ingediend rapport. Maar wel had de Nederlandse regering de Amerikaanse regering en de leden van de Veiligheidsraad duideniK van haar gevoelen dienaangaande doen Nog eens opnieuw werd door de mmis- ter-president de situatie m de was vóór hT^re~S minister Sassen Sassen^ wa misschien strijdlustiger^® de heerWeTtèr'hld gelegd, een barrière zou daar hij Indonesië had willen abandonne ren, indien Amerika niet zou hebben toe gegeven. Over een parlementaire enquête inzake Indonesië .waarom de heer Welter had aevra&gd. moest het parlement zelf beslis sen. Persoonlijk vond dr Drees de tjjd daarvoor nog niet rijp. Er zouden dan van weerszijden allerlei grieven worden «pgehaald, die de betrekkingen tussen heide landen niet ten goede zouden ko men. jgen Europees leger zonder Engeland achtte dx Drees weinig doelmatig In sommige sectoren zou men functioneel echter met Engeland moeten samenwer ken. Engeland wilde echter geen supra nationaal orgaan met beslissende be voegdheden en op dit Pumpmen dus de ontwikkeling der zaken moeten af wachten. TTHvoeriff rins de minister-president nog eens in op de stijging v^u^gtisch^ in Hongarije, waarvan de comm heer Gortzak had beweerd, dat zy ge daald waren in plaats van gestege Drees bestreed dit. w„_ - Gelooft U de gegevens van de worn gaarse regering niet, interrumpeerde heer Gortzak Waarop dr. Drees u1^ zette hoe weinig men aankon op mede delingen, verstrekt van communistische zijde. Ter staving hiervan las hij een be richt voor uit het Hongaarse blad, ..Sza- bad Nép" (Vrij Volk), waarin stond ver meld, dat de Nederlandse, Franse en En gelse imperialistische regeringen 240.000 Duitse krijgsgevangenen als slavenarbei ders hadden vastgehouden En dat, aldus dr Drees, terwijl iedereen weet, dat Rus land het enige land is, dat dit gedaan heeft. Toch wordt met een stalen gezicht deze mededeling gedaan en men kan dan ook begrijpen, dat er niet veel vertrou wen is in mededelingen, welke van com munistische zijde worden verstrekt. Dr Drees bestreed de opvatting van prof. Romme. dat bet kabinet niet juist zou zijn ingesteld tegenover het grote ge zin Hij had alleen gezegd, dat men moest zorgen dat er niet te veel adviesinstan ties kwamen. Dit in antwoord op het ver zoek van prof. Romme om een gezinsraad. Sinds de bevrijding, aldus dr- Drees, was er meer voor het grote gezin gedaan dam ooit tevoren De zaak, die prof- Romme had aangesneden, was echter nog volko men open. Daarover zou het kabinet zich eerst nog eens moeten beraden. Weinig compensatie voor grote gezinnen Tenslotte was er de belangrijke kwes tie van de compensatie tegenover de huurverhoging voor hen, die door het grote aantal kinderen buiten de inkomsten- en loonbelasting vallen, waarover dr Lucas had gesproken. Dr. Drees zeide hierop, dat de regering niet. op stand punt stond, dat »eder nadee dat uit de huurverhoging voortvloeide, noodzakelijk moest worden opgevangen Len uniforme regeling daarvoor s wei uiterst moeilijk Principieel ko" u*L"Jfj niet stellen, al was de regering '<j iets te dezer zake te doen. Zo J0 gemeentelijke diensten voor Maat n- peiijk Hulpbetoon rekening houden wijzing naar de begroting van 1910, die 213 millioen gulden bedroeg. Nu be draagt deze vier milliard en tegelijkertijd zijn de verhoudingen veel dynamischer geworden. Nieuwe omstandigheden kun nen automatisch leiden tot nieuwe uitga ven of tot verhoogde uitgaven, welke niet waren voorzien, maar deze moest men natuurlijk zoveel mogelijk beperken. Over de critiek op de verhoging der topsalarissen toonde de minister zich ver baasd. Verleden jaar werd er geklaagd over de representatie-gelden. Toen werd er gezegd: Verhoog dan liever de salaris sen. Nu is dat gebeurd en zijn de repre- sentatiétoelagen vervallen en nu heeft men weer, critiek. Geen belastingvrije overiverk- uren Opnieuw verzette de minister zich tegen overwerkuren vrij van loonbelas ting Voor sommige groepen van arbei ders was dat mogelijk, voor andere weer niet Bovendien was dat in strijd met het draagkrachtbeginsel, waarvoor noodza kelijk het gehele loon moest gelden. Dan was er nog het practisch bezwaar, dat daardoor de loonadministratie der bedrij ven weer werd bemoeilijkt. Wei had de regering maatregelen ten aanzien hiervan getroffen en wel door een verkleining der tariefklassen en vervolgens door het be sluit de loonbelasting der overuren te ver rekenen over hét gemiddeld inkomen over een half jaar. Hier gold het bezwaar van bemoeilijking van de loonadministratie der bedrijven dus blijkbaar niet. Het wetsontwerp begrenzing vam de bankbiljettencircuilatie, waarnaar de heer Lucas had gevraagd, was nog niet gereed. De daartoe ingestelde commissie was nog niet klaar met de voorbereidingen- In verband hiermede deelde minister Lieftinck nog mede, dat het verschil op de betalingsbalans dit jaar vermoedelijk 1 milliard zon bedragen. Het vorig Jaar had dit 240 millioen bedragen, maar toen was het een zeer gunstig jaar geweest. Tot nu toe was het verschil 700 millioen, ongunstig wegens de liberalisatie en de verslechtering van de ruilvoet. Hij ver wachtte echter dat de laatste maanden van het jaar minder ongunstig zouden zijn. Tenslotte deelde minister Lieftinck op bemerkingen van de heer Janssen (KVP) mede, dat er een wetsontwerp zou komen, waarbij zou worden voorgesteld de kwali tatieve credietcontrole om te zetten in een kwantitatieve credietcontrole, welke minder ingrijpend zou zijn. De communistische motie tegen het her stel van de betrekkingen met Spanje werd verworpen met 50 tegen 6 stemmen, nadat ds. Zandt had verklaard voor deze motie te zullen stemmen uit protest tegen de onderdrukking en vervolging van pro testanten aldaar en zonder hieraan poli tieke bedoelingen verbonden te willen zien. Hoofdstuk I werd hierna z. h. st. aan vaard met aantekening van tegenstemmen door de communisten. F. S. In een Vrijdag te Utrecht gehouden ver gadering van een groot aantal sigarenfa brikanten is het besluit genomen, in de lagere prijsklassen een aantal versobe ringen door te voeren op het gebied van de verpakking en van de modellen. Door deze bezuinigingsmaatregelen en door de te verwachten afschaffing van de omzet belasting verwacht men de rendabiliteit enigszins te verbeteren en de werkgele genheid te bevorderen. Het genomen be sluit zal het de sigarenindustrie mogelijk maken, ondanks de oplopende grondstof- prijzen en andere nadelige kostprijsfacto ren. de kwaliteit van de sigaar onaange tast te laten. De invoering van de spertijd heeft tot gevolg dat ambtenaren op ministeries na half vijf door gebrek aan licht hun werkzaam heden moeten staken. Zoals ons echter is gebleken, zijn er amb tenaren wier blakende werklust niet door de domper der duister nis kan worden gedoofd. Op het ministerie van Marine is men na melijk op hot idee gekomen kaar sen te betrekken uit het magazijn van de huishoudelijke dienst ten einde na hr1* vijf besprekingen en andere werkzaamheden bij kaarshcht te kunnen voortzetten. De secretaris-generaal van het ministerie van Marine is even wel van oordeel dat kaarslicht brandgevaar oplevert. Om nu te voo komen flat het ministerie een prooi der vlammen zal worden door de ijver van zijn ambtena ren. heeft de secretaris-generaal ■in een brief aan de afdelings hoofden „tot zijn leedwezen" het gebruik van kaarsen en petroleum als verlichtinigsobjecten moeten verbieden. De Parijse modedictator Jacques Falh kwam gisteren met zijn echtgenote Genevieve in Amsterdam aan. Een portier van het Victoria-Hotel moest het tweetal tegen de striemende regen beschermen, toen het van het C. S. naar zijn tijdelijke woon plaats overstak. Des middags togen Fath en zijn vrouw naar Marken, waar zij zich met een Markense schone lieten Volendams De K. L. M. wil een dee) van haar vloot gaan vernieuwen Skymasters en Constellations moeten worden vervan. gen. Hiervoor heeft zij een plan opge steld. dat ruim vijftig millioen gulden zal vergen. Men staat, zo deelt men ons van de zijde der maatschappij mede, voor het feit, dat de in gebruik zijnde vliegtui gen van het type Douglas DC-4 en 54 (Skymaster) hoewel technisch nog goed toch voor het passagiersvervoer op de grote lijnen moeilijk meer kun nen meedingen en derhalve binnenkort vervangen moeten worden Voorts dient men er ook rekening mee te houden dat de DC-6 vliegtuigen in de loop van Als men in Zuidelijke landen zijn trouw aan Christus wil betonen, doet men dat soms op zeer grootse wijze Zo willen nu bijvoorbeeld de Katholieken van Portugal aan de linkeroever van de Taag, op een der toppen van de Cordillere, een reusachtig Christusbeeld plaatsen, dat niet minder dan 110 meter hoog zal worden- De voet van dit ma jestueuze beeld wordt 86 meter hoog het beeld zelf 24 meter. Pe, regerlng maakt bekend, dat tot baar leedwezen de volgende verhezen van de Kon. Landmacht in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Na eerst thans als vaststaand kan worden aangenomen: Soldaat J. J Raaphorst uit Noord- wi.ik, na vermissing op 10 April 1949. Soldaat J. C. de Jager uit Rotter dam. op 7 November 1950. 1952 en een deel van de Constellations L-749 in 1953 ruim vijf jaar in gebruik zullen zijn. Wil de K.L.M. zeker zijn van de goede en bovendien economisch verantwoorde vliegtuigen op een aantai intercontinen tale routes tegen die tijd, dan zal zij in verband met de lange leveringstermij nen nu reeds naar beslissingen moeten nemen. Op grond van deze en vele andere mo tieven van technische en commerciële aard heeft de K.L.M ;n overleg met het rijk een plan opgesteld om voorlopig vijf DC-4 en DC-54 vl egtuigen te gaan ver vangen door vijf DC-6 B's en vijf Con stellations L-749 door een gelijk aantal z.g „Super-Constellations" Deze vernieuwing, die geleidelijk in 1952 en in de eerste maanden van 1953 zal worden doorgevoerd, betekent dus geen uitbreiding van het aantal vlieg tuigen. De KL.M hoopt het plan te financie ren uit de in het bedrijf vrijgekomen en nog vrij te komen afschrijvingen Uit deze beslissing blijkt, dat de K L M het vooralsnog niet commercieel verant woord acht verkeersvliegtuigen met straalaandrijving in de naaste toekomst bii haar vloot in te delen De DC—6B is een vergrote uitgave van de huidige DC-6 machine De dige vorm is precies dezelfde alleen de romp is ongeveer anderhalve meter lan ger De DC6B kan ruim een ton lading meer vervoeren dan de DC6. ^crwn 1 het aantal zitplaatsen van 48 op 52 kan worden gebracht De „Super-Constellation" die ook de zelfde vorm heeft als de thans in ge bruik zijnde L—749 A. is ruim 5% m langer en biedt plaats aan 66 passagiers. Het bijzondere van de „Super-Constella- tion" zijn de z.g. Wright-,.eompouni -mo toren, welke tezamen een vermogen kun nen ontwikkelen van niet minder dan 14.000 p.k. De snelheid kan zodoende met 50 mijl per uur tot 500 mijl worden opgevoerd terwijl bij het aanhouden van het thans gebruikelijke vermogen 20 pet minder brandstof wordt verbruikt. Beideri droegen toen hoofddeksel vereeuwigen Er wordt welee®s beweerd, dat de mensen, die zelf het slechtst gehoorzamen kunnen, van anderen blindelingse volg zaamheid verlangen. Onze vriend de vrij gezel is een „hartstochtelijke" (hoe is het mogelijk) aanhanger va® deze stelling- De vrouwen moeten z.i. aan haar man nen onderdanig zijn, doch dat kunnen zij niet; integendeel heeft volgens hem het gros va® de mannen thuis niets in te brengen dan hum loon. Nu zullen wij zo vrij zijn om deze vrijgezellenpraat als vrije kwestie vrij te laten voor het oor deel van onze lezeressen en lezers. Onze vriend spreken wij wel nader, wanneer ook hij nogeens „in vrijheid gedres seerd" is. Wij wilden het eigenlijk hebben over de verhouding van de ouders tot de kin deren En zullen daartoe een (historisch) verhaaltje vertellen. Een moeder ging met haar vier zoontjes schoenen kopen; had blijkbaar pas de kinderbijslag gehad. Zij, haar „mannetjes" kennende, bond hu® op het hart, dat zij onder alle om standigheden hun mond moesten houden in de winkel. Zo gezegd, zo gedaan Schoenen werden gepast e® het woord was alleen aan de vrouw. (Niets onge woons, interrumpeert onze vrijgezel i. Drie knapen pasten de schoenen en du«s trokken zij die aan; voor de vierde spruit 'zou men enkele dagen later terugkomen, als de voorraad aangevuld zou zijn. D« niet-nieuw-geschoeide „broer" wilde pro testeren, toen moeder mest aanhang de winkel 'ging verlaten, maar onverbidde lijk klonk het commando: „mond hou den". Wel het knaapje hield even de mond, doch buiten in de regen klonk ver drietig zijn klacht, of hij op zijn kousen door de regen moest gaan Nu dat hoefde niet e® moeder met een rood hoofd de winkel weer in om de eigen schoenen op te halen. Het kroost hield zijn mond (ofschoon de knapen wel pret gehad zullen heb ben) en ook moeder hield haar mond op de terugweg, want zij had niet bepaald een beste beurt gemaakt, n-1. haast oude schoenen weggegooid, voor zij nieuwe had, hetgeen volgens een spreekwoord niet mag. En zo ziet men, dat zelfs i® een huis houden „dictatuur" op niets uiUooirt lega's, onder wie Bidault, de voorzitter der comm. Mollet is in tegenstelling tot Bidault, Reynaud en hun aanhang tegen stander van een federatie, waarvan Groot Brittannië zou zijn uitgesloten. Het troepenschip „Amqrapoora" wordt tengevolge van éen vertraging wegens mist, in plaats van Zondagmorgen pas tegen de avond van die dag te Hoek van Holland verwacht. De ontscheping van de opvarenden zal daarom niet Zondag maar Maandagmorgen te 9.00 uur begin nen in de haven van Rotterdam. ">1 (Van onze speciale verslaggever De apparatuur voor een sterke kortegolf zender ten behoeve van Radio Vaticana, waarvoor de gelden met zoveel offerzin door katholiek Nederland bij gelegenheid van het gouden priesterfeest van Z. H. de Paus werden bijeengebracht, is in de fabriek van PhilipsN.S.F. te Hilversum gereed gekomen. Wat wij tot heden alleen van een maquette kenden, hebben wij thans in werkelijkheid aanschouwd en na de uitleg, die technici ons hebben gegeven en het zien van enige kasten met een bedieningstafel, die op het eerste gezicht zo eenvoudig lijken, doch waarbinnen wonderen van techniek schuil gaan, is de voldoening, dat wij de H. Vader zo'n mooi en prachtig geschenk mogen geven, nog versterkt. PhilipsN.S.F. heeft het als een voorrecht beschouwd, dat zij deze zender heeft mogen bouwen, waarbij alle technische verbeteringen zijn aan gebracht, die zij door de ervaring heeft weten te vinden, MECHANISCHE AFSTEMMING Het prototype voor deze installatie is de vorig jaar in gebruik genomen zender van de Ned. Wereldomroep te Lopik ge weest, die ook het z.g. palknop-mechan s- me kent, een knop, die maar behoeft te worden omgezet om binnen twee minu ten de gehele zendinstallatie om te scha kelen op, naar keuze, een van ae zes van te voren ingestelde vaste frequenties binnen het bereik van 50 tot 11.5 M De zender In Lopik is evenwel van 50 K.W., (Door oorlogscorrespondent Georges Galléan) AAN HET FRONT IN KOREA, 15 November 1950. De Siberische winter is ingevallen met al zijn verschrikkingen. Het weer was reeds koeler geworden, en vooral de laatste dagen was het hier al tame lijk koud. Maar gisteren heeft de kou het offensief eerst goed ingezet. Het begon te vriezen en in korte tijd waren alle rivieren en beken overdekt met een dikke ijslaag. Ijzige windvlagen kwamen uit Mandsjoerijë aanzetten en geen enkele verdedigingslinie bleek tegen deze invasie bestand. Verschrikkelijk koude hagelbuien striem den de troepen aan de Tsjongtsjon-linie 'n het gezicht en doorweekten hun kleren Niet alle onderdelen zijn reeds uitgerust •Pet de moderne winterkleding die de deskundigen hebben uitgedokterd in vele experimenten tijdens de Amerikaanse winteroefeningen in Alaska gedurende de laatste jaren En zonder deze kleding naar de laatste Alaskaanse mode is het een zware bezigheid te moeten vechten te marcheren dekking te zoeken en te kamperen Overdag mits beschermd tegen de wind. kunnen de manschappen het klimaat we) verdragen als er tenminste een straaltje zon wi] schijnen Maar dan komt de schemer en vervolgens de nacht En daarmee begint de onbarmhartige strijd van deze nieuwe vijand opnieuw Men is nergens veilig voor hem. Hij dringt overal binnen zonder gerucht Onvoldoende afweer De afweermaatregelen tegen hem zijn onvoldoende De manschappen zitten op een kluitje rond de kleine fornuizen, waarop hun maal wordt klaar gemaakt, maar niettemin voelen zij de koude door hun kleren dringen. Ook het materiaal wordt bij deze temperatuur danig op de proef gesteld De motoren zijn bevroren en menige chauffeur, die zich op weg hoopt te be geven kan zijn vrachtwagen of jeep voor dit doel niet warm laten lopen Het metaal wordt zo koud dat bij aanraking met de hand de huid er aan blijft vastzitten en van de vingers wordt afgerukt. Zelfs de vijand de echte vijand, In mensengedaante 1 die toch aan deze temperatuur gewend is, begint dit te bar te vinden Een Koreaanse burger, die zich gisteren nog in een dorp bevond, waar de Chinezen hun bivak hadden opge slagen verklaarde aan een officier van de inlichtingendienst der 1ste Amerikaanse cavalerie-divisie, dat de Chinese soldaten aan het morran vun ovar hun onvol doende uitrusting om het tegen een derge lijke koude te kunnen opnemen. Gewonden, krimpend van pijn en kou Deze morgen heb Ik, op de weg naar Sinanjoe. twee vrachtwagens gezien, vol geladen met Noordkoreaanse krijgsge vangenen. die gewond waren De aanblik van het vervoer van die stakkers: die krimpten van de pijn en van de kou, was zo ellendig dat zelfs de geharde Ameri kaanse G.I.'s hun blik afwendden Zij konden er eenvoudig niet naar kijken In de eerste wagen zat een tiental mannen, die één of zelfs twee a' men of benen kwijt waren. Bij elke windvlaag krompen zij ineen. Hun gezichten, blauw van de kou, beschermden deze ineen gedoken ge stalten met hun handen of - en dat was ontzettend - met roodgekleurde, bloedige armstompjes. De lading van de tweede wagen was. zo mogelijk, nog gruwelijker. De „passagiers" waren minder talrijk maar niemand van ons zou geloof ik na kunnen vertellen hoeveel het er waren zozeer werd onze blik getrokken op de man. die het meest vooraan zat Hij lag op de wagen met het bovenlichaam ietwat opgericht ge leund tegen een kameraad van hem Zijn onderlijf was opengereten door 'n granaat Hij had een kinderlijk glad en baarde loos gezicht dat onbewogen zat te staren ondanks de scherpe pijn, die hij moest ondergaan. Maar uit die strak-starende ogen stroom den tranen over zijn wangen, die on middellijk bevroren Dat was de eerste Nnordkoreaan, die lk - gedurende de hele Koreaanse campagne heb zien huUMk terwijl de nieuwe Vaticaanzender een dubbele energie kan ontwikkelen. De nieuwe afsrtemmethode geeft een enorme tijdsbesparing, zodat meer nutti ge zendtijd ter beschikking komt, terwijl voor het omschakelen geen speciaal ge traind technisch personeel nodig is. Het ljgt in de bedoeling de nieuwe zen der, die inmiddels gekeurd is en waarvan overdracht heeft plaats gehad de over De Nederlandse afgevaardigde naar de raad van Europa, dr. Marga Klompé. werd gisterochtend benoemd tot rappor teur van de voornaamste commissie, die voor algemene zaken. Mej. Klompé Is de eerste vrouwelijke rapporteur der Assemblée. Zij volgt ae Fransman Guy Mollet op. die in de gisterochtend gehouden zitting ontslag heef. genomen als rapporteur, daar hij zich niet kon verenigen met het standpunt van enkelen zijner Franse col- B. en W. vam Gromingen hébben de Hendrik de Vriesprijs voor 1950 toege kend aan dr W. H. Nagel te Groningen, die onder het pseudoniem J. B. Charles verdienstelijk literair werk in het licht bracht. In 1946 is deze prijs door de Raad van de gemeente Groningen ingesteld teneinde om de twee jaren aan een daar voor in aanmerking komend vertegen woordiger van het Groningse kunstleven op letterkundig gebied te worden toege kend. De eerste keer werd de naam gever, de diehter-schilder Hendrik de Vries met de prijs begiftigd, in 1948 viel zij ten deel aan de schrijver Koos Schuur. Te Parijs teruggekeerd, heeft een Franse officier, die zich aan boord be vond van de Sovjetrussische Dakota, waarmede de communistenleider Mau rice Thorez naar de Sovjet-Unie is gebracht, aan de Franse autoriteiten 1 verslag uitgebracht over het door de enkele weken per spoor via Duitsland Kussen zeer apgeblazen zogenaamde „in cident" boven Frankfort naar Rome te transporteren. Daarvoor zjjn nodig zes k zeven grote platte drie- assige 20-tons wagens, daar het gewicht van de zender in totaal 125 ton bedraagt. Alles wordt in kisten verpakt, die teza men een inhoud zullen hebben van S00 kubieke meter. De grootste eenheid, de transformator, weegt meer dan zeven ton en heeft een hoogte van meer dan drie meter, waar door het nodig is, dat het vervoer ge schiedt met een zg. kuilwagen (een wa gen waarvan de bodem veel en veel lager ligt dan van een normale goederenwagen). Op het ogenblik hebben de N.S nog één zulk een wagen van de vroegere zeven stuks over. De breekbare delen van de zender, zoals de hoogfrequentbuizen, krij gen een zeer speciale verpakking, die beschadiging zoveel mogelijk uitsluit. Hij verklaarde o.m.: „De reis verliep normaal tot de Luxemburgse grens, toen de Franse marconist poogde de verbin ding met Frankfort tot stand te bren gen, zonder daarin evenwel te slagen. Na een nieuwe poging, is om 14.05 uur een Amerikaans straalvliegtuig van ach ter en rechts genaderd. Het toestel vloog tweemaal rondom onze machine, waarna het zich links van ons verwij derde. Het heeft het Sovjetvliegtuig niet aangevallen, doch scheen alleen een verkenningsopdracht uit te voeren". Het Russische toestel was in de wol ken verdwenen en de Fransman had de Sovjetpiloot er niet toe kunnen over halen opnieuw op de hoogte van 5.000 voet, zoals door de controlediensten is voorgeschreven, te vliegen. Pas om 14.25 uur pl. t., toen het vlieg- De Nationale Hongaarse Maatschappij voor Tunnelbouw heeft van de regering opdracht gekregen in het kader van het vijf-jaren-plan te Boedapest een tweetal onderaardse gevangenissen te bouwen. Bij de bouw van deze gevangenissen zal gebruik worden gemaakt van de ervarin gen. die men in de Sovjet-Unie op dit gebied heeft opgedaan. De eerste gevangenis zal worden ge bouwd in de buurt van de Hadik-kazerne in de Béha Bartokstraat; zij wordt van de modernste snufjes voor de eventuele „heropvoeding" vttfi gevangenen voorzien De muren zullen van geluiddempend materiaal worden vervaardigd. De ge heime politie zal er over alle middelen beschikken om de „waarheid" te weten te komen. Door middel van onderaardse gangen tenslotte zal de gevangenis in verbin ding staan met het hoofdkwartier van de Russische contra-spionnage Een tweede gevangenis wordt gebouwd onder het oude krankzinnigengesticht van Lipotmezö. In deze gevangenis zullen diegenen worden ondergebracht, van wie men verwacht, dat zij lange tijd zullen moeten worden vastgehou den, hetzij wegens „moeilijkheden bij de instructie", hetzij dat het „algemeen weizijn" zulks vereist tuig zich boven de Sovjet-zóne van Duitsland bevond, stemde de bemanning er in toe weer de voorgeschreven hoogte te houden en de radiopost opnieuw ter beschikking va® de Franse marconist te stellen. Bij aankomst op het vliegveld te Scho- nefeld werd de Franse officier gevraagd, schriftelijk te verklaren, dat het Sovjet- vliegtuig was aangevallen. Hij weiger Sé dit echter omdat het eenvoudig niet waar was. Kardinaal Mindszenty is uit de ge vangenis te Vac bevrijd en bevindt zich thans in een kliniek te Pest, aldus heeft het K.N.P. vernomen. In September j.l. was de kardinaal door zeven Hongaarse neurologen onder zocht. Het resultaat van dit onder zoek werd aan Stalin medegedeeld, die'-* daarop drie specialisten van Moskou naar Boedapest heeft ge zonden. Deze achtten opneming in een kliniek noodzakelijk om te voor komen, dat de kardinaal in de ge vangenis zou sterven. De Hongaarse autoriteiten vrezen thans, dat de kardinaal door de behandeling in de kliniek de beschikking over zijn spraak en geheugen zal terugkrijgen, waardoor voor publicatie ongeschik te feiten openbaar zouden worden. Daarom ontvangt hij wel geregeld inspuitingen, maar tracht men te voorkomen, dat het zenuwstelsel weer geheel hersteld zal raken. De autoriteiten van de Hongaarse communistische partij en de rege ring bestuderen nu de samenstelling van een officieel communiqué om aan de bevolking uit te leggen waar om zii tot de bevrijding van de tot levenslang veroordeelde Kardinaal zijn overgegaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1