Nieuws uit STAD en OMTREK De nieuwe parochie-grenzen „Er staan grote belangen op het spel" Minister-president Drees opent de Unie-conferentie Plaatselijke Revisie-instantie ingesteld Excelsior wint moeilijke uit beurt en.... ÖTbesüssëndÊ RONDE Vijf doden bij een auto-botsing K Amerikaans beroep op Rusland DE KANDELAAR Zet zich vaster in de kop VLAARDÏNGEN De zaak Bertha Hertogh begonnen Personen-auto ramde twee vrachtwagens bij Hardertvijk McCloy dreigt Russen met vliegverbod Meer huiszoekingen in Djakarta rMAANDAG 20 NOVEMBER 1950 ?AGINA S TEN OOSTEN VAN DE BOER- HAAVELAAN EN CELSIUSSTR. BEGINT H. HARTPAROCHIE ROTTERDAM SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM LAATSTE BERICHTEN STERKE-ARM-SCHAAFBANK MOET ER KOMEN NOG 44.000 VOOR FINSE SCHOLEN Om zijn agressie-leer prijs te geven „Van ganser harte wens ik U toe de wijsheid, welke gij behoeft om deze tweede ministersconferentie te maken tot een wezenlijke bijdrage voor de goede verhouding tussen Indonesië en Nederland." Met deze woorden besloot de minister-president, dr. W. Drees, zijn rede waarmee hij hedenmiddag de conferentie van ministers der Nederlands-Indonesische Unie in Den Haag heeft geopend. DE RESULTATEN DER R. T. C. ZO'N BOERTJE VAN BUUT'N VOOR OVERBRUGGING EN SOC. BIJSTANDREGELING SCHIEDAM Ziet NU onze .SPECIALE Grote belangen BURGERLIJKE STAND „DIE JAHRESZEITEN" LOUIS GIMBERG REGISSEERT UTILE DULCI Meningsverschillen TE WATERLATING NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT door Percy King AUTORIJSCHOOL WAID0 KLAVERJASSEN Grote spanningen Pleidooi van advocaat der ouders THUISFRONT ZORGT VOOR ZIEKE MILITAIREN ROTTERDAMSE VEEMARKT (Wordt vervolgd). Als zij veilisheidsbepalingen niet eebiedigen In een schrijven van de Bisschop van Haarlem, Z.E. Joannes Petrus Huibers aan de parochianen van de betrokken kerken in Schiedam en Rotterdam, zijn gisteren de nieuwe parochie-grenzen aangegeven, welke getrokken zijn in verband met de oprichting van een nieuwe parochie in Oud-Mathenesse. Niet alleen de parochie van O. L. Vr. Rozenkrans heeft hiervan de gevolgen ervaren, maar ook de H. Hartparochie xal een stuk van het oude domein zien verdwijnen. Vele trouwe parochianen van de Sin gelkerk uit de Daltonstraat, Morsestraat, Fultonstraat, Dieselsraat, Jan Leeghwa- ierstraat, Van 's-Bravesandestraat, Lo- rentzlaan', Buys Ballotsingel, Cornelis Drebbelstraat, Pascalstraat, Newtonstraat Van 't Hoffplein, Boylestraat, van Ma- tumstraat, Cartesiusstraat en Leibnitz- fh-aat en 't stuk Rotterdamse dijk, dat ten Oosten van het Boerhaaveplein ligt, als mede die van de Edisonstraat ten O- van de Boerhavelaan zullen met grote verwondering kennis hebben genomen van hun afscheiding van de Dominica ner .kerk. Een eigenaardige consequentie van deze grensindeling is het feit, dat een der voornaamste katholieke meisjesscho len in de Singelparochie, n.l. die op het terrein tussen Celsiusstraat en Dalton- «traat onder de nieuwe parochie komt te ressorteren. Men schat het aantal pa rochianen van de nieuwe kerk op pl.m. 4500; de Singel behoudt er pl.m. 600Q. De parochiekerk in Oud-Mathenesse tal gebouwd worden aan de Hoekersin gel. Als Pastoor bereidt de Zeereerw. Heer C. Koning momenteel de ontgin ning van dit zielzorg-gebied reeds voor. Als Kerkmeesters zijn aangewezen de heren A. Bruinsma, B. L Ozephius, J. J. Renirie en Jac. van Zeyl. Ook de grenzen van <Je H. Hart-pa- rochie in Schiedam dat zal nog wat misverstanden wekken, die beide H. Hart.parochies naast elkaar zijn ver anderd, maar het betreft hier practisch alleen industriegebied en havengebied, dat van parochie-indeling verandert, zodat de gevolgen hier minder ingrij pend zijn. In October werd bij de Spaarbank Anno 1820 te Schiedam ingelegd 305.718,24 en terugbetaald 364.937,19. Per 31 October bedroeg het totaal tegoed 12.524.242,97, verdeeld over 36.290 reke- ningeri. Op deze datum in 1949 werden 34366 rekeningen aangehouden met een totale inleg van 12.435.551,19, een toena me sindsdien dus van 1924 boekjes bij na genoeg gelijk gebleven inleggerssaldo. Het gemiddeld saldo per boekje is dus dalen de, doch het aantal spaarders breidt zich uit. De grootste aanwas telt de Jeugdspaar- bank, namelijk 843 nieuwe jeugdspaarders vanaf 1 Januari. Het totaal tegoed van de jeugd steeg in die periode met 9.731.73 tot 42.775.66 verdeeld over 4579 boekjes. Einde October bedroegen de liquide middelen der spaarbank ruim 1,9 millioen gulden. Weet u wat een sterke-arm-schaaf- bank is? Nee, geen uitbreiding van het instru mentarium van de heren Willems van Beveren en Marion, de inspecteurs van de recherche. U dacht natuurlijk, dat dit een nieuw middel was om verdachten, di» op het sudderende lage pitje niets wilden zeggen toch wat spraakzamer te maken. Dat ligt wel voor de hand, maar een sterk-arm-schaafbank schijnt iets met de uitrusting van een Centrale werkplaats voor automobielen te maken te hebben. De Commissie voor de Gemeentelijke .Vervoersdienst geeft de directeur groot gelijk, dat hij zo'n ding met een slag van 60 cm. en twee tandwielversnellingen wil hebben. Dat hoort erbij. Het kost rond 3500 en het is een gelegenheidskoopje. 2935 voor de schaafbank, 175 voor een electromotor 2 p.k. met riemschijf en 352 voor een draaibare klem. De raad geeft het vast voor de Sinter klaas van meneer Dekker. En misschien mogen de inspecteurs er toch nog eens mee spelen, als zij een slag van 60 cm. voor een bijzonder kei-hard geval nodig hebben. Voor de bouw van 3 Finse scholen werd destijds een crediet verleend van 607.0) Nu de eindafrekening moet plaats heb ben, blijkt alsnog een extra crediet nodig te zijn van 44.000. Amerika heeft vandaag bij monde van senator Henry Cabot Lodge, zijn gedele geerde bij de Verenigde Naties, een for mele verklaring uitgesproken, waarin een beroep op Rusland wordt gedaan, om de Visjinski-leer" prijs te geven, volgens welke oorlog tegen niet-communistische landen rechtvaardig en van pas is. In zijn verklaring zegt Lodge nog, dat, zo lang Rusland deze politiek volgt, een vredelievende samenwerking tussen de Verenigde Staten en Rusland onmoge lijk is. „Wij geloven" aldus de senator dat wanneer deze doctrine wordt opzij gezet, vreedzaam samenleven en vreed zaam onderhandelen over moeilijkheden zeer goed even natuurlijk kan worden als het leven zelf". „Wij spreken de hoop uit, dat de Sovjet gedelegeerden, die hier hun taak als ver tegenwoordigers bij de Verenigde Naties vervullen, aan hun regering te Moskou zullen willen kenbaar maken, dat de leer, volgens welke er van agressie geen sprake is, wanneer men een land aanvalt, dat een ander economisch en sociaal systeem heeft, onjuist is wat de feiten betreft, on waar in haar grondveronderstelling met betrekking tot het menselijk bestaan en hoogst gevaarlijk voor de wereldvrede" Advertentie Die sterke arm-schaafmachine krijgt meneer Dekker van de Gem. Vervoer dienst wel. Al blijft het een gek woord met dat ding. Over gekke woorden ge sproken. Vanavond is het me weer een groot genoegen 'een echt Amerikaans nummer bjj u te introduceren. We hebben oorlog gehad Dat weten we allemaal. Er is veel geproduceerd wat niet opgebruikt is aan vernietiging, bunas een paar jaar worden die overbodigheden In „dums" en in Amerikaanse deren-winkels verkocht. Behalve broeken en ransels zijn er natuurlijk ook nog wei andere dingen over. Zoals rekenmachines bij ingewikkelde stukken geschut. Zo n berekenings-apparaat heet in het Ameri kaans „computer". Dat woord moet u •ven goed onthouden, want het is de clo van de zaak. Een boer uit Texas las nA op zekere dag in een blad, dat er 168 computers werden aangeboden uit overbodig gewo den oorlogsvoorraden. Als oud-vloot-officier had die hoer er een hobby van gemaakt om hier en daar eens in te schrijven, belust opeen koopje. „Ik wil ze hebben voor 5 dollarcent. „Oké", seinde de Amerikaanse Rege ring, die verantwoordelijk is voor deze transacties, „kom ze maar halen „Stuur ze maar onder rembours zei ae b°,jè grootje", antwoordde de regering, „ze wegen een 100 kilo per stuk, want Zijn electrische vuurleiders, die zo grooi zijn als een badkuip. En kom ze gauw balen, want ze staan ons hier 4000 m de„Dan moet Ik ze niet", Het de boer per omgaande weten. „Niks te willen; contract is contract schreef de regering met de vastberaden heid van de man, die de sul een winkel dochter heeft aangesmeerd. Met een nors gebaar telde de boer de 4000.— dollar neer, die het transport hem kostte, tezamen met de 5 6.89 voor de 168 computers. t Toen hij de dingen thuis had, liet hij de luchtmacht weten, dat hij een paar dro men van „parallax computers" by zich had staan. Als ze die wilde hebben, was hij hun man. 'n Paar maandenlang krioel de het van luchtmacht-officieren op zijn boerderij. Nadat ze vele malen handje klap hadden gedaan, kwamen ze overeen, dat er 63.000.— voor betaald zou wor- den, want als er nieuwe gemaakt moesten worden, zouden ze $1.000.000. (zegge een millioen dollar) gekost hebben. De man stak de 58.993.11 winst in zijn zak, gnuivend over de manier, waarop de Regering gemeend had een hoop ouwe rommel op het erf van een bewoner van de achterste wildernis achter te laten. Dit is allemaal tijdens een Enquete van de Amerikaanse Senaat uitgekomen; het ls dus geen verhaaltje. Trouwens, dat zuinigheid en overheid niet hetzelfde is, bleek vorige week wel bij een beschouwing over het zandbakje spelen van onze G.W. Wie zich aan een ander spiegelt LEO Naar aanleiding van een verzoek van een vakbondsbestuur gericht adh het Col lege van B. en W. der gemeente Schie dam, d.d. 22 September 1950, tot het in- stelen van een plaatselijke Revisie-in stantie en de daarop gevolgde correspon dentie, is thans van het gemeentebestuur van Schiedam een schrijven ontvangen, waarin staat vermeld, dat met ingang van 31 October 1950 een revisie-commissie voor de Overbruggings- en Sociale Bij standsregeling voor Schiedam is inge steld. Het doel van die commissie is; 1. kennis te nemen van klachten of be zwaren van betrokkene over de hun toe gekende uitkeringen en na te gaan of de regelingen juist zijn toegepast; 2. zich uit te spreken over de uitleg ging van de bepalingen in het algemeen. De commissie zal worden bijeengeroe pen telkens wanneer zich een revisie- geval voordoet. De navolgende personen zijn benoemd In deze commissie; 1. voorzitter de heer J. Oostlander, directeur van de Gem. Dienst voor Sociale Zaken; 2. leden: de heren: 1. M. Janssen ten Kaate, te 's-Gra- venhage, aangewezen voor Rijksconsulent voor de Sociale Bijstand; 2. P. Reijnders, directeur van het bijkantoor te Schiedam van het Gewestelijk Arbeidsbureau; 3. H. P. Bras, Ampèrestraat 24b te Schiedam, voor de Chr. Besturenbond; 4. B. Kers- sen, Willemshofje 1 te Schiedam, voor de Schiedamse Bestuurdersbond; 5. B. J. J. Westdijk, Westfrankelandsestraat 73 te Schiedam, voor de R.K. Arbeidersbewe ging. Secretaris niet-lid: H. H. Ruseler. hoofdcommies bjj de Gem. Dienst voor Sociale Zaken. De betrokkene dient zich wanneer hij tegen de vaststelling van zijn uitke ring in beroep gaat bij de commissie bij voorkeur te doen vertegenwoordigen door een bestuurder van zijn vakorgani satie. De plaatselijke Revisie-instantie kan betrokkene of zijn vertegenwoordi ger In de gelegenheid stellen zijn klach ten of bezwaren nader toe te lichten. Nu de winter nadert en er allicht meer werknemers een beroep zullen moeten doen op de overbruggingsregeling is het zaak, dat men op de hoogte is van in stanties in deze gemeente, waarop men zich eventueel kan beroepen. Allen wie dit aangaat dienen van dit bericht nauwkeurig kennis te nemen. Uitknippen en bewaren staat gelijk met veel overbodige vragen niet behoeven te stellen. Waar U «il talloze tnooie en outtige geschenken zo prettig keus kunt maken ST. NICQLAAS-ETALAGES HAV-BANK GALERIJ TEL. 69986 Minister Drees herinnerde er aan, dat de Ronde Tafelconferentie ondanks de ernstige bezwaren die daartegen m Neder land en Indonesië van verschillende zijden werden aangevoerd, tot overeenstemming .Wanneer men sommige uitingen in In donesië en in Nederland beluistert, lijken de verwachtingen voor een goede samen werking niet gerechtvaardigd. „Er zijn er, die de gesloten overeenkomsten als een dwang voelen, die hen belet terug te grijpen naar de ongeordende doorzetting van eigen verlangens, waaraan zij tot elke prijs de voorkeur geven. Er zijn anderen, die op grond van gebeurtenissen in dit jaar reeds menen te moeten constateren, dat de samenwerking niet zal slagen. De volkerengemeenschap zou met een terugtred niet gebaat zijn. De internatio nale wereld zou het als een ernstig ver lies voelen, wanneer Nederland en Indo nesië niet in staat zouden blijken de samenwerking te verwezenlijken, welke beide landen, met opoffering vaak van eigen wensen, ter R.T.C. hebben geprojec teerd en daarna hebben aanvaard. Er staan hierbij grote belangen op het spel, belangen die ver uitreiken bulten de sfeer van onze beide landen zelf. In de eerste plaats hebben wij ter R.T.C. betuigd dat een ernstige overeenkomst tussen beide landen een betere basis is dan die van dwang en geweld. In de tweede plaats hebben wij bewust gekozen voor een verhouding, waarin voortaan alle meningsverschillen zouden worden opgelost door overleg of, zo nodig, uitspraak van een arbitrerend college, maar nimmer meer door bedreiging of geweld. In de derde plaats hebben wij er kend dat de nieuwe verhouding alleen kan bestaan door een eerbiediging van het wezenlijk waardevolle, dat in het verle den in onze verhouding was gegroeid. Daarnaast hebben wij afstand gedaan van alles wat in de weg zou kunnen staan aan de nationale idealen van volkeren, die met erkenning van de onvermijdelijke inter- Op Vrijdag 24 November geeft het Toon kunstkoor en -Orkest een concert in de Julianakerk aan de B. K.-laan. Gebracht wordt onder leiding van Hendrik B. van Sijll, „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn. De medewerkenden zijn: Leny Hoogland-Ouwenbroek, sopraan, Constant van den Elshoudt, tenor en Henk Krom hout, bas. De toegangsprijs bedraagt 1.75, Het bestuur van Toonkunst heeft voor de leden van de Raad van Overleg ook voor dit concert een aantal plaats bewijzen tegen gereduceerde prijs be schikbaar gesteld. Op vertoon van bonds- boekje of lidmaatschapsbewijs kunnen deze leden kaarten verkrijgen voor slechts 1 p. p. bij de volgende adressen: J. Hartkoorn, Meidoornlaan 26, v.m. Kethel; Volksgebouw, Tuinlaan 50; gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71; Secr. Raad van Overleg, Westfrankelandsestraat 73; gebouw voor Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73; W. A. v. d. Melden, West frankelandsestraat 26c. Op Dinsdag 12 December gaat „Utile Dulci" He traditionele voorstelling ten bate van de Schiedamse Gezondheids kolonies geven in Musis Sacrum. Minder traditioneel is deze keer de regie. Voor het eerst in het lange bestaan van „U.D." hebben de spelers zich onderworpen aan de tucht van een beroepsregisseur, t.w. de bekende acteur Louis Grimberg. Ongevoerd wordt het spel in 3 bedrijven De cirkel" van W. Sommerset Maugham. Deze bekende schrijver van toneelstukken en korte verhalen, heeft wellicht bij som migen van de Schiedammers bekendheid de film Kwartet", waarin vier van zijn shor™stories" verwerkt zijn. Als !i„ tënèei «tukken een even onverwachte als puntige ontknoping hebben kunnen ais punugc kj nrettige voorstelling ver we van U.U. een prettig verkrljgbaar b;j N van Nuysen. L. Nieuwstraat 59a Het is daar onder de Hoekse duinen een heel eigenaardige Wedstrijd gewor den. Er was een groot verschil in ka rakter tussen de beide s-peelhelften. In de eerste helft zochten tweè nerveuze ploegen koortsachtig naar hun vorm. De rust ontbrak zowel bij 's-Gravenzande els bij Excelsior om tot een ontplooiing van het beste spel te komen. Nu en dan flitste er iets van verborgen krachten door een goede combinatie; men zag staaltjes van goéd voetbal, maar van een goed opgebouwd spelbeeld was geen sprake- Zo hadden de toeschouwers bij het ingaan van de rust een indruk' van rommelig en onsamenhangend spel. Of het kwam door de 10 voorsprong, dat de zwart-witten de verkeerde span ning van zich afigooiden; of het kwam door pen hervonden zelfvertrouwen, na de thee waren er goed opgebouwde nog vele goede kansen, maar zij wer den door pech om zeep gebracht of door een gemis aan doorzetting niet benut. Men vond het voldoende goed uitgevoerd voefeal te laten zien zonder de vruchten ervan te willen proeven Dries en Boon kwamen vrij voor doel, maar vonden het niet. 's-Gravenzande werd bij Vlugman of v. d. Linden een halt toegeroepen. Zij hadden met de on samenhangende aanval door hun rustige en beheerste spel niet veel te stellen. Het eerste doelpunt n'°S maar terloops vermeld resulteerde uit een door Boon genomen corner, die onvoldoende weTd weggewerkt van welke slordig heid Dries dankbaar gebruik maakte om de bal in de hoek te plaatsen. De strategische positie van Excelsior kan gezien worden als goed verschanst in de kop onneembaar, als waakzaam- dependentie, streven naar een eigen vrij volksbestaan. Al deze beginselen zyn ln deie wereld, die nog steeds leeft onder de bedreiging van oorlog en geweld, van groot belang. Om deze redenen aanvaardt Nederland de gesloten accoorden als basis voor zijn ver houding met Indonesië. Er zfjn ook in Nederland velen, die gaarne een andere basis voor deze verhouding zouden hebben gezien. Voor de Nederlandse regering kaa dit echter geen reden zijn om aan te sturen op afwijking van geldige aangegane over eenkomsten. Ik ben overtuigd, dat de In donesische regering deze zelfde visie voor wat Indonesië betreft, deelt." „Het heeft geen zin de ogen te slui ten voor de meningsverschillen, welke ook thans nog de goede verhouding tus sen onze landen in gevaar brengen. Wanneer men echter van beide zijden vasthoudt aan het beginsel van de R. T. C. dat nimmer door bedreiging of ge weld, maar enkel door overleg of wat rechtsgeschillen betreft desnoods door het Bof van Arbitrage onze moeilijkhe den zullen moeten worden opgelost, is er geen reden om op de duur aan de mogelijkheid van een redelijke oplossing te wanhopen, indien wij beide de op rechte begeerte hebben om in vriend schap te leven en in ons verkeer de normen van de ware democratie te eer biedigen". Ut? Lil CC W aicii Cl KUCU W uc -• - r- aanvallen door afwisselend korte en open heid en volharding va?r JV0tl over combinatie tot een gevarieerde schotel de bezetting van deze ber0 op. van prettig voetbal gemaakt. Wil men een minder culinaire verge lijking: de Excelsioranen hanteerden het rapier, terwijl 's-Gravenzande met de degen stond te houwen. Zuiver combi nerend, bliksemsnel attaquerend vonden de Schiedammers steeds het doelgebied, dat 's-Gravenzande slechts met verre schoten in de ruimte, volgens het „op- geruimd-staat-netj'es"-systeem schoon kon houden. Het tempo van Excelsior lag zoveel ho ger dat 's-Gravenzande er adem aan te kort kwam. Wat de Westlanders al de den om de bezegeling van hun lot te ont gaan, het kon niet baten. Nu men een maal' het ploegverband had gevonden en alles als op kogellagers liep, moest de bekroning komen. Uit de diepte wordt een aanval opge bouwd, die bij Dries belandt. Hij staat vrij voor doel in goede positie, maar ziet voor Broere een nog zekerder kans op succes Met een kort tikje naar links, biedt hij deze gelegenheid met een rus tig laag schot het tweede doelount te maken. Hierna waren er voor Excelsior Op de scheepswerf van Gebr. van Diepen te Waterhuizen werd Zaterdag met goed gevolg te water gelaten de motorkustvaarder „Westkust" van 850 ton d.w., met de volgende afmetingen: 49.40 M. lang, 9 M. breed en 3.65 M. diep. De bouw geschiedde voor rekening van de rederij Guidman te Rotterdam. Het schip zal worden uitgerust met een 500 p.k. bronsmotor. Op de werf zal begonnen worden met de bouw van een andere coaster. Geboren Margaretha J. J. d. v. C. J. van Gent en J. J. van Kampen: Pauline d. v. J. van Wolfswinkel en N. G. van Nus; Neeltje d. v. W. Aleman en C. Zwiep: Johan z. v. P. H. Bokkers en G. v. d. Plas; Astrid d. v. P. J. Warmerdam en J. de Rouw: Aaldert z. v. J. H. van Waas en H. J. C. Winkel. Advertentie. r>4r.St/IO VOOR SChHDAM fM OVSTRfKr* 72ste Jaargang No. 21394 en ten 'kantore van He heer A. de Groot, L. Kerkstraat 36, tel. 69104. IHSTRUCTEURS-DIPIOHA IC.M.A.C Op de scheepswerf van J. Smit en Zn te Westerbroek werd Zaterdag met goed gevolg te water gelaten een sleep- en bergingsvaartuig voor de N.V. Scheep vaart Mij G. Doeksen en Zonen te Ter schelling. De afmetingen van het schip een der grootste sleepboten ooit langs het Winschoterdiep gebouwd bedragen: lengte 57 M., breedte 9.50 M. en hoogte 4.50 M. Een demagnetiseringskabel zal rond het gehele schip worden aangebracht. De sle per is uitgerust met een 3000 p.k. Werk spoor-motor. Voor deze te waterlating moest het Win— schoterdiep worden uitgebaggerd. Op Donderdag 23 November 1950 zal dr. J. J. J Dalmulder, buitengewoon hoog leeraar in de Statistiek, Statitische Ana- lvsp Wiskundige Economie en Econome trie aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg, zijn ambt aanvaarden met een openbare rede in het auditorium van de Hogeschool. Uitslagen der voor de Schiedamse Kla verjas Bond gespeelde wedstrijden op 16 November 1950. DOM 15270 Schiezicht 13741; Ons Thuis 15722 D.O. Markt 13789; Joop's Vr. 15874 Kajuit 12310; Bruinvis 14393 DKV 15724: Joop's Vr. 13606 de Spil 15484; Dam 16323 Sport 12041. AFSCHEID COMMISSARIS VAN POLITIE De commissaris van politie alhier, de heer J. R. Kramer, heeft in verband met zijn pensionnering Zaterdagmorgen af scheid genomen van het politiecorps en verdere politie-autoriteiten. Maandag 11 December a.s. zal de heer Kramer onze gemeente verlaten en zich vestigen ln Zuid-Afrika, waar zijn kinderen wonen. Het afscheid had plaats in de raadszaal van het stadhuis, waar het gehele politie corps aanwezig was, alsmede de burge meester, mr J. Heusdens, als hoofd van de politie; de officier van Justitie te Rotter dam, mr Th. Semeyns de Vries van Does burg en vele autoriteiten van Justitie en politie. Allereerst sprak de burgemeester de scheidende commissaris op hartelijke wij/.e toe en bood als persoonlijke blijk van waardering een Delfts blauw wandbord met inscriptie aan. Vervolgens sprak de heer Hartman hoofdinspecteur van politie, die namens het gehele Vlaardingse corps dank bracht voor de prettige samenwerking en bood als blijvend aandenken een foto aan van het gehele corps alsmede een vulpen en een vulpotlood in tui. Hierna werd nog door verschillende sprekers het woord gevoerd Zichtbaar aangedaan dankte de heer Kramer tot slot voor de waarderende woorden. Na dit plechtige afscheid van collega en vrienden werd vervolgens afscheid ge nomen van het gemeentebestuur en hoof den van dienst. GESLAAGD Onze stadgenoot, de heer J. Zonne Nzn slaagde bij het te 's-Gravenhage van weg het hoofdbestuur der P.T.T. gehouden examen radio-telegrafist, voor het cerm caat 2e klasse. „STEUN WETTIG GEZAG De plaatselijke commissie ..ste"" Gezag" houdt een voorlichtingsav 29 November a.s. 's avonds 8 uu zaal „Harmonie"; toegang gratis. kers zullen optreden: de heer H. TUanus, voorzitter Chr. Hist. Unie; He Wr M. A. Reinalda. Commissaris der.K°n'"0g0r-leser zeereerw. heer C. Laurent, majoor-leger aalmoezenier. Sinds de eerste ministersconferentie is er veel geschied dat niet ten voordele van onze verhouding strekte. Kwesties in verband met het zelfbeschikkings recht enerzjjds ontoelaatbaar optreden van onverantwoordelijke elementen an derzijds, hebben die eerhouding op een zware proef gesteld. Bovendien heeft het Nieuw-Guinea-vraagstuk grote spannin gen verwekt. Ook thans wordt door velen gevreesd dat een conferentie van ministers geen nut kan hebben en dat men beter zou doen deze vorm van intensief overleg uit te stellen tot tijd en wijle allerlei hangende moeilijke vraagstukken op andere wijze uit de weg zijn geruimd. Ik deel deze mening niet en het is voor mij een reden tot voldoening, dat de Indonesische regering, blijkens de aanwezigheid der Indonesische delega tie, deze opvatting evenmin deelt. Ik ben ervan overtuigd, dat. de tweede samenkomst van ministers in Uniever- ban-d kan leiden tot resultaten, die voor beide partijen bevredigend zijn, Ik ben er voorts van overtuigd dat, ook' op pun ten waarin niet aanstonds een voor bei de partijen bevredigende oplossing kan worden verkregen, het overleg in deze sfeer niettemin kan leiden tot wegne ming van misverstanden en vergroting van het onderling vertrouwen". Het Hoge Gerechtshof te Singapore ls heden begonnen met de behandeling van de zaak Bertha Hertogh. Het eerst kwam mr E. D. Shearn, die voor de ouders van Bertha pleit, aan het woord. Hij betoogde, dat het hier niet gaat om de vraag of het kind door haar ouders aan de opvoedster Aminah gegeven is, doch de kwestie is dat een kinderloze maleise vrouw het kind van haar oudera heeft weggenomen. Het doet hier niets ter zake of het natuurlijk was of niet voor een moeder om haar kind weg te geven, daar Aminah niet de wettelijke rechten van de moeder kan verkrijgen. Volgens de schriftelijke beëdigde ver klaring van mevr. Hertogh heeft zij Bertha in 1942 drie dagen aan Aminah gegeven. Toen het meisje niet terugkeer de, leende zij een fiets om haar te halen, maar zij werd door de Japanners ge arresteerd en geïnterneerd. Mevr. Hertogh zeide, dat het volkomen onwaar was, dat zij haar dochter voor goed aan Aminah had gegeven. Zij zeide, dat zij het meisje van jongs af aan iedere Zondag naar de R. K. Kerk had meegenomen. Volgens de schriftelijk beëdigde ver klaring van Bertha heeft haar moeder haar nooit naar een kerk meegenomen en heeft zij haar moeder gedurende de Japanse bezetting verschillende malen ge zien. Volgens deze verklaring zou haar moeder haar gezegd hebben de Mohamme daanse godsdienst aan te nemen. Indien dit waar was, zou mevr. Hertogh niet ge ïnterneerd zijn geweest. Mr. Shearn zeide, dat dit verhaal het jonge kind in de mond was gelegd en onwaar was. Hij verklaarde, dat het huwelijk van Bertha een fist was om iedere wettelijke poging om haar terug te krijgen, te niet to doen. Spr. betoog de, dat Bertha geen Mohammedaanss was en dat zij nooit in overeenstemming met de christelijke burger- of Moham medaanse wetten is getrouwd. Bertha, die de zitting bijwoonde, glim lachte nu en dan. Zij zat naast Aipinah achter in de rechtszaal. Zij trachtte niet de ontwikkeling van de procedure te vol gen, daar zij slechts een beetje Engels kent. Geen enkele maal keek zij naar haar moeder, die naast de Nederlandse consul-generaal in Singapore, de heer J. van der Gaag, zat. Aminah en Bertha verlieten de zitting, toen mr Shearn de vraag stelde; „Wat ia de toekomst voor dit kind, indien xij de vrouw van Adabi blijft?" Kath. Thuisfront houdt ook dit jaar de reeds enige jaren oude traditie in stand °m bij gelegenheid van het St. Nicolaas- ieest en van Kerstmis voor de zieken iets extra's te doen. Voor iedere patiënt is daarom aan de aalmoezeniers een bepaald bedrag in geld ter beschikking gesteld. Om te voorzien in de behoefte aan Ka tholieke lectuur in de militaire hospitalen en sanatoria heeft Katholiek Thuisfront bovendien een bedrag van 7.500 geschon ken. ROTTERDAM. 20 Nov. Aanvoer in totaal 12B2 dieren. Vette koeien en ossen 719. var> kens 563. De prijzen waren; Vette koeien le kw. 2.30—2.50, 2e kw. 2.00—2.20, 2e kw. 1.85— 2.00; varkens (levend gew.) le kw. 11.80, 2e kw. 1.75, 3e kw. 1.70. Vette koeien: aanvoer: zeer ruim. handelt slepend, prijzen: niet geheel prijshoudend! varkens resp. groter, kalm, met teruglopend# prijzen. wonden waren bij het afzenden van dit bericht nog niet bekend. 'Het was niet gemakkelijk de stoffelijke overschotten te identificeren daar de omgekomenen ernstig verminkt zijn. Een vreselijk auto-ongeluk bij Harderwijk heeft hedenmorgen vijf mensenlevens gekost terwijl drie personen gewond Werden waarvan een ernstig. Het ongeluk gebeurde om kwart over zeven ter hoogte van de garage Van Manen aan de Rondweg bij Harderwijk Een uit de richting Amersfoort komende personen-auto die juist van de Stations- laa't te Harderwijk de Rondweg was opge reden. kon met een snelheid van onge- veér 80 kilometer de bocht niet halen en ramde eerst een vrachtwagen, komende uit de richting Zwolle en reed vervolgens tegen een tweede vrachtauto, eveneens komende uit de richting Zwolle, die achter de eerste aanreed. De cabine van deze tweede wagen werd geheel vernield. De personen-auto, waarin zes personen gezeten waren, maakte daarna nog een paar buitelingen en kwam tenslotte aan de kant van de weg terecht. Van de zes Inzittenden, een stuca- door en vijf metselaars, allen uit Hoog landerveen bij Amersfoort, waren er vier terstond dood, twee werden ernstig verwond. Zij werden naar het ïieken- huis Salem te Ermelo vervoerd Een van de gekwetsten overleed inmiddels aan de bekomen verwondingen. In de tweede vrachtauto bevonden zich twee personen Het mag een wonder heten dat deze 'twee betrekkelijk licht ge wond werden. Een hunner kreeg een snij- wond aan de knie. de ander keeg eer, shock. De namen van de overledenen cn ge- Ce kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd ln het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 11. Schiedam, telefoon 87387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs I 15 per maand 4.30 per kwartaal f 0.35 per week. 67) Chrichton nam zijn Adver'entie pru* op gewone Kolomoreedte i ló oei millimeter noogte. Inge,«inden Mededelingen op redactionele kolombreedte t 0.30 per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde pms verkrijgbaar brl de administratie of bij de erkende advertentie-Dureaux Kampioenen (Kleine advertentlën! tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 8 ct Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen. Directeur: 3. Kuflper». Hoofdredacteur; Leo J. M. HazebwL loosde een dieoe zucht en aam <uJU koffer. Hij fronste de wenk brauwen, toen de sleutel met onmiddel lijk wilde pakken, en rukte verwoed t slot open. Zwijgend gaf hij de cassette aan Duvigneuü. Met een somber gezicht ving deze zijn tweede onderzoekt aan. vol komen gelijk aan 't eerste. Aan de echtheid van deze collectie bestaat geen twijfel, verklaarde de Fransman ten slotte. Dacht ik ook, knikte Keith tevreden. Sybil's ogen verwijdden zich, een uit roep lag haar op de lippen. Cullingwood wierp haar een waarschuwende blik toe; de uitroep bleef achterwege. Hij zag daar na Duvigneuil glimlachend aan. Altijd prettig, op 't oordeel van een expert te kunnen steunen- Vooral, als die expert een ouwe kennis van je ia. U bedoelt. Een kleinigheid. Een snoer, een blauw bolletje, een koperen buis, en de nodige hokuspokus vormen samen nog lang geen dichroscoop. Evenmin maken een pruik, een. baard, een snor en een zware bril zo maar van een raseente Brit een zoon van la belle France. Met je kiekeboe heb je mij niet om de tuin ge leid. Oakton! Je bent een armzalige come- diant, man! Een keer of zes maakte je een beweging, of je een weerbarstige lok van 't voorhoofd streek een inge kankerde gewoonte van je. Je dacht er niet bij, dat aan die pruik de lok man keert Blijf bij je leest, schoenmaker! Advocaat Oakton werd rood als een kalkoense haan, vloekte en vestigde de blik op de inspecteur. Deze begreep blijk baar Cullingwood's explicatie niet. of hield zich zo. Hij haalde ongeduldig de 'schouders op. Wien behoort nu eigenlijk de echte collectie toe? vroeg hij verveeld. Mij! zei Kieth. Mr. Cullingwood! Sybil's antwoord kwam tegelijkertijd. Blijft u er bij, haar te verkopen? Zeket, inspecteur. Als tenminste een aannemelijk bod gedaan wordt Een millioen francs! bood bood Chrichton haKeith rimpelde 't voorhoofd- Een mil lioen francs? Dat is, naar de ö"ldl8e koers, nog geen vijftien duizend pona 'k Kan niet zeggen, dat je scheutig bent, Chrichton! Onder de zestienduizend popa valt niet met me te redeneren. En schoon aan de haak! Bij mij hoef je met met provisie aan te komen! Mr Cullingwood! riep Sybil ver- ontwaardigd uit. Zestien duizend Volgens notaris Hulbert is de collectie minstens vijfmaal soveel waard! Zelf MOt u ook gezegd, dat ze een vermogen ver tegenwoordigt! Best mogelijk, gaf Keith onverschil lig toe. Maar 'k heb contanten nodig en wel op heel korte termijn. 'k Vind 't onverantwoordelijk in één woord! hield Sybil vol. Chrichton nam zijn cheque. Pardon geen chèque, weerde Cullingwood af. Cash! Denk jij, dat 'k met vijftienduizend pond in mijn zak loop? Zestienduizend. verbeterde Keith vriendelijk, 'k Moet de gemaakte onkos ten er uit slaan. Kom, kom. Chrichton! Je zult wel met een aardig zakduitje op stap gegaan zijn! Anders springt vriend Oakton je graag bij! Zestien duizend dus geen penny minder. Je loopt gevaar, dat mijn prijs morgen aanmerkelijk hoger is. Ik moet het zwart op wit hebben dat ik de collectie van jou gekocht heb. Dat kan. Van jou verlang ik 56k een verklaring. Best mogelijk dat je me voor hopeloos idioot verslijt, Crichton. Goed ik zal hel gelaten dragen. Vijftien duizend pond van deze transactie komen je dochter ten goede- Chrichton's mond viel wijd open.: Wat zing je me nu voor? Aan mijn dochter? O neen! protesteerde Sybil.: Da accepteer ik onder geen voorwaarde! Keith knikte.: Je dochter, ja. Als een bewijs vari van erkentelijkheid. Kijk eens'hier, Chrichton Jullie hebben het zó ia het vat gegoten, dat Sybil als Ro berta Falkner beschikken kan over sir Malcolm's vermogen. Als z(j van jullie soort was, zou ik niet alleen de kostbaar heden van mijn oom kwijt ztm geweest, maar ook zijn contanten. Ze heeft er echter voor bedankt, in jUilie schuitje te stappen. Het stond al lang bij me vas' dat ik haar daarvoor met de collectie belonen zou. Vijftien duizend pond is niet vee) in vergelijking met de waarde, maar een meisje kan zich met een dergelijk kapitaal neel goed bedruipen Voor mij betekent het verlies niets, want ik héb gisteren een slag geslagen, die me meer opbrengt dan ik ooit voor de collectie zou krijgen, als ik ze bij Christie veilen liet. Waarachtig! grijnsde Chrichton.: Ze beweren, dat door alle baronets van Be- veridge een streep heeft gelopen, maar bij jou begint het al mirakel vroeg! Of anders wat bestaat er tussen Sybil en jou? Pas op je woorden, Crichton, of ik zou me verplicht voelen, je op een oor vijg te tracteren. waarvan je suizebolt! Mr. Cullingwood, ik herhaal, dat ik uw aanbod niei accepteer, hoe vriende lijk het bedoeld is! Stil maar! glimlachte Keith.: Uw vader zal er een vorm aan geven, die elk bezwaar voor u wegneemt. Hij wendde zich tot de gewezen zaakwaarnemer: Ik begrijp, dat je dochter geen geschenk in geld van een vreemde accepteert, maar die zwarigheid vervalt, als het in schijn van jou komt. Sybil moet per slot van rekening leven en door de opvoeding, die jij haar geven liet, staan haar handen totaal verkeerd, om iets aan te pakken. Pronk jij voor ditmaal eens met ander mans veren en schrijf op, war ik je dic teer. Ben je zo ver? Mooi!: IK- ford Chrichton, verklaar, aan mijn doch ter Sybil te hebben uitgekeerd een bedrag van vijftien duizend pond. Hiermee tracht ik enigszins goed te maken, dat zij van haar geboorte af door mij verwaarloosd werd.: Heb je het? Datum en handteke ning nog. Uitstekend. Inspecteur Feuillet, wilt u ook zo vriendelijk zijn, te tekenen? En u, agent Moineau? Dank u. Ten slotte ik zelf Ziezo, klaar is Kees! Culling wood reikte de verklaring aan Sybil. Zij weigerde, haar te accepteren. Ik kan 't niet doen! Werkelijk, ik kan 't niet doen! 't Is een schande zestienduizend pond voor zó'n collectie! Neen n-een! Nu geen bezwaren meer! Keith kwam vlak voor Sybil staan. Hij zei niets maar zag haar aan. Eindelijk drong 't tot 't meisje door, wat die blik te betekenen had. Een glim lach verscheen om haar mond, verbreed de zich over 't gezicht, vond ten slotte zijn hoogtepunt in de ogen. Sybil strek te haar hand uit en nam de verklaring aan. U bent een nobel mens zei ze zachtjes. Een diep rood kleurde wan gen en hals. De Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland Jon McCloy, heeft ge dreigd alle vluchten van Sovjétrussische vliegtuigen over de Amerikaanse bezet tingszone van Duitsland te verbieden, tenzij de Russen zich houden aan de be staande bepalingen voor de veiligheid in de lucht. McCloy verklaarde dit in antwoord op de Russische beschuldiging, volgens welke een Amerikaans vliegtuig in de afgelopen week een boven het gebied van Fra-wkfort vliegend Russisch toestel, dat de Franse communistische leider Maurice Thorez aan boord had, zou heb ben „aangevallen" McCloy noemde deze verklaring nje^ ajjeen „volkomen onge grond", maar hij uitte de tegenbeschul- digin-g, dat de vlieger van het Sovjet- russisohe vliegtuig „onverantwoordelijk heeft gevlogen en de internationale re gels voor de veiligheid in de lucht heeft geschonden". Van betrouwbare zijde vernam Aneta dat behalve de heer Spies nog andere Nederlandse burgers werden gearresteerd. Desgevraagd werd van de zijde van het Nederlandse Hoge Commissariaat mede gedeeld, dat naar hun namen en de re denen der aanhouding een onderzoek wordt ingesteld. De gearresteerden be vinden zich in de gevangenis op Bukit Duri te Djati Negara (Meester Cornelis). Naar Aneta verder vernam is ten huize van de economische adviseur van het Hoge Commissariaat, drs. S"eekenbrink, die op het ogenblik in Nederland ver toefd, een huiszoeking verricht De heer Speekenbrink heeft de rang van gevol machtigd gezant. Bij de gezant van België, de heer Van der Stigchelen, vervoegde zich tijdens de actie een afdeling politietroepen, die ver zocht, een huiszoeking te mogen doen. Met een beroep op de diplomatieke on schendbaarheid weigerde de heer Van der Stigchelen daartoe toestemming te geven. Na een telefoongesprek met de militaire overheden ls de afdeling vertrokken zon der huiszoeking te hebben verricht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2