SMALDEEL NAAR DOVER Communistische draden in Azië Defensie Midden-Oosten Verzoening Frans-Amerikaanse tegenstelling UEsPLAN VOOR DE VREDE BELGIE KOMT IN DE KNEL Straatsburg neemt plan-Schuman tot leidraad Yamin heeft weder om eens een uitspraak gedaan over Guinea J Honderden aotterdammers deden Koninklijk Paar uitgeleide Diplomatiek overleg achter de fronten Maanden van ter reur zijn nu voorbij" „Spoedige over dracht van Nieuw- Guinea" Dinsdag 21 November 195C DAÓBlAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN r~n K.. Eenvoudig ceremonieel want het was na zonsondergang Handel protesteert Russische kolen naar Frankrijk Amerikanen aan de Mandsjoerijse grens Engeland wijst Egyptische eisen af Over de Duitse herbewapening Franse tolbeambten doen langzaam aan Winst en tegenslag voor Fransen in Indo-China Chinese opmars in Tibet vertraagd Publicatie van atoom geheimen Door V.N. aanvaardmaar met Ruslands stem tegen Prins Bernhard naar Zuid-Amerika Plan Schurnan vergt zware offers lit het Huis van Europa Socialisten verdeeld over Europese defensie WEERBERICHT Tegen maximumprijzen voor de aardappels rossen los!' DIE GOEDE ZETTER Koningin moet ons bezoeken ofjiciml bezoek aan London naar Dover zal brengen. Rivaliteit met de overkant Schurnan komt plan-Pleven verdedigen De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond, luidt: Wisselende bewolking met vooral ln de Wes telijke helft van het land nu en dan buien en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. In het Noorden van het land aanvankelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind tus sen Zuid en West. Woensdag 22 November: Zon op 8.11 <ïur> onder 16.41 uur; Maan op 15.28 uur, onder 5.o8 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT .•Ar».- (Van onze verslaggever). Een gure, stormachtige Zuidooster joeg gisteravond grote, dikke wolkenmassa's langs de hemel, waar telkens tussen en door die wolken heen een kille maan «ichtbaar werd. En aan de Parkhaven te Rotterdam, waar Hr Ms luchtverdedi gingskruiser lag gemeerd, was het verre van aangenaam. Toch deden daar honder den Rotterdammers als vertegenwoor digers van een trouw en aanhankelijk volk hun Koningin en Prins uitgeleide bij kun vertrek naar Engeland. Reeds lang voor de aankomst van de hoge reizigers hadden zij een plaatsje ge zocht achter de hekken om in het half duister tenminste een glimp op te vangen van het Koninklijk Paar, dat zich op de kruiser zou inschepen. Van de koude wind. die over de Parkhaven stond, trok men zich niets aan. Men wachtte slechts op de aankomst van Koningin en Prins. Een afwisseling bracht de komst van verscheidene leden van het gevolg, bij wie zich omstreeks half negen mr P. J. Oud voegde, de burgemeester van Rotterdam. Om ongeveer tien minuten voor negen arriveerden de twee voorposten van de stoet, witgehelmde motor-agenten. Daarna volgden in vier auto's het Koninklijk Paar en de verdere leden van hun gevolg. Koningin Juliana en Prins Bernhard werden ontvangen door de eerste officier van de „Heemskerck", kapitein-luitenant ter zee H. Isbrucker. Hare Majesteit was gekleed in een turquoise robe. Daal° droeg zij een korte platina-Nerz bon tel. Een turquoise toque met aigret half tien maakte de „Heemskerck" zich los van de kade. Langzaam voer het schip naar de mond van de Parkhaven in de richting van de Nieuwe Waterweg. Aan de mond van de Parkhaven lagen de torpedoboot jagers Hr Ms „Tjerk Hid- des" en „Marnix", die de kruiser zouden escorteren. Terwijl de „Heemskerck" de rivier opvoer, schoven ook deze van hun ligplaatsen af en voegden zich achter de kruiser. Het schip zal de haven van Dover wor den binnengeloodst door de Engelse loods Cinque portes senior-pilot" D. Manguv. gepensionneerd captain van de Engelse marine. Deze bevond zich reeds aan boord. Gistermiddag kwam vice-admiraal Rost van Tonningen op de Heemskerck om hem mede te delen, dat hr door H. M. de Koningin was benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De versierse len van deze onderscheiding werden hem door de admiraal opgespeld. In het Beursgebouw te Rotterdam heeft gistermiddag de afd. Zuid-Holland van de V B. N. A. (Ver. ter behartiging van de Ned. aardappelhandel) een ver gadering gehouden in verband met de maatregelen, die de regering denkt te nemen ten aanzien van de consumenten prijzen. De afdelingsvoorzitter, W. den Heeter uit Leiden, wees er in zijn openingswoord op, dat. z.i. de consument behoorlijke klei- aardappelen verlangt, terwijl het de mi nister om het even schijnt te zijn of er ook zand- en veenaardappelen zullen ge geten worden. Spr. rekende uit, dat wan neer zoals op het ogenblik het geval is, de eigenheimers door de boer voor 9 wor den geleverd, de detaillist al tot een prijs van 11 11.50 komt. Spr. vroeg zich af, wat dat worden moet in Januari, want óf de grossier moet minstens een gulden meer hebben voor opslagkosten öf de boer zal die gulden meer vragen,terwijl de consumentenprijs vaststaat. De normale winstmogelijkheden zijn daarbij de aard appelhandel ontnomen en van enige voor- raadvorming in de steden kan geen spra- aan boord getrokken. Dan, om ongeveer z„n Njeman(j toch wil zich bij voor baat „een strop om de hals halen". Be sloten werd de Minister van Landbouw een telegram te zenden, waarin wordt ge zegd, dat de aardappelhandelaren zich door de afgekondigde maatregelen in hun bestaan bedreigd achten en ook geen vol doende winteropslag zullen kunnen vor men, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat bij mogelijke vorst vele consumenten niet tijdig van aardappelen kunnen worden voorzien. tooide haar toilet De Prins was in admi raalsuniform. Bijzondere eerbewijzen wer den niet gebracht, omdat dit na zons ondergang niet gebruikelijk is, toen kapi tein-luitenant Isbrucker de hoge gasten aan boord geleidde, waar zij werden ont vangen door de commandant van de oor logsbodem, kapitein ter zee C. van Waning. Deze stelde vervolgens de officie ren voor aan de Koningin; kapitein-luite nant Isbrucker stelde hen voor aan de Prins. Het Koninklijk Paar begaf zich vervol gens naar de voor hen in gereedheid ge brachte hutten. Hier maakten de .jeben van het gevolg hun opwachting. Dlt be~ staat uit vice-admiraal N Rost van Ton ningen, chef van het Militaire Huis van de Koningin; baron van Tuyll van Seroos- kerken. opperkamerheer; mevr. v. i uyn, baron Baud, groot-officier in speciale dienst; kapitein-vlieger Van Zinntcq Bergmann, hofmaarschalk en adjudant van H. M.; baron Van Boetzelaer, adju dant van H. M.; majoor Geertsema. adju dant van de Prins; baron Van Heeckeren van Molencate, particulier secretaris van de Koningin en mevr. Verbruggen, groot meesteres. De hoge gasten worden verder der nog begeleid door mr D. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken en mej. Teilegen, directeur van het kabinet der Koningin. Nadat H. M. de Koningin zich aan boord van de „Jacob van Heemskerck" had begeven, werd de Koninklijke standaard gehesen. Na enige tijd weer klonk het hoornsignaal voor het gereed maken voor het vertrek: de valreep werd ingehaald en de trossen losgemaakt en Naar uit Franse steenkool-importkrin- gen wordt vernomen, heeft Fr&nkrijk een contract gesloten voor de aankoop van anthraciet in de Sovjet-Unie. De eerste zending van ongeveer 9500 ton heeft Frankrijk in September bereikt en de vo rige maand kwamen 12.700 ton aan. Een contract voorzag in de verscheping van 25.000 ton anthraciet van de mijnen in het Donetz-gebied, die voor de oorlog ook brandstof aan Frankrijk leverden. Er ls tevens een tweede contract itoor de leve ring van 7000 ton gesloten en nog meer transacties worden overwogen. De prijs voor de anthraciet bedraagt 6000 frs. per I ton afgeleverd aan de Franse grens. De leveranties zullen worden betaald in Fran se francs, waarmede de Sovjet-Unie In staat zal zijn Franse producten te kopen. De keuze van de goéderen is echter be perkt tot bepaalde artikelen, opgenomen In een door het Franse ministerie van economische zaken samengestelde lijst. Een deel van de ministerstafel tijdens de openings zitting gisteren in de vergaderzaal der Eerste Kamer van de Unie-conferentie. V.l.n.r. Z. Exc. Ir. Djuanda, mr. A. K. Pringgodigdo, Zijn Exc. mr. Moh. Roem, mm.-president dr. W. Drees, minister mr. J. H. van Maarseveen, dr. P. J. A. Idenburg en minister prof. mr. P. Lieftinck. Volgens een bericht van het radio station van de „New-York Times" hebben Amerikaanse troepen van de zevende divisie aan het Noordooste lijk front, de# Mandsjoerijse grens bereikt. Van het front wordt bevestigd, dat Amerikaanse troepen de stad Hjesandjin. die vlak nabij de grens ligt. zijn binnen getrokken. Hjesandjin ligt ruim 30 km. ten N. van Kapsan, welke stad Zondag werd veroverd en vrijwel geheel ver woest is. Hjesandjin wordt door de rivier de Jaloe in tweeën verdeeld. Toen men het zuidelijke deel binnen trok, was er in het geheel geen communistische tegenstand meer. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelt mede. dat de Britse regering met de Ver. Staten, Frankrijk en het Ge menebest de mogelijkheid bespreekt om Vierduizend rode rozen. Tijdens het staatsiehanket dat door Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Koning en Koningin van Engeland zal worden aangeboden, tijdens hun bezoek aan de Engelse hoofdstad, zullen vierduizend rode rozen de tafel sieren. Voorzichtig worden de rozen uit de houtwol gepakt, waarin zij gedurende het transport gelegen hebben. Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft Maandag in antwoord op de Egyptische eis, dat Egypte door de Britse troepen zal worden ont ruimd. in het Lagerhuis verklaard, dat Groot Brittannië niet voornemens is het midden-Oosten onverdedigd te laten. Bevin gaf te kennen, dat het Britse be leid ten opzichte van Egypte geen ver andering zou ondergaan tengevolge van koning Faroeks troonrede, waarin het vertrek der Britse troepen en de verenl- 99 „Een urgente taak van de Indonesi sche regering is d® bevolking van Am- bon te doen beseffen, dat de Zuid-Mo- lukken een deel yan Indonesië vormen en dat de bevolkingsgroep van Ambon deel uitmaakt van het Indonesische volk, dat met goed resultaat zijn vryheid be vocht. Bij de omschakeling van de ge- dachtenwereld van de gemiddelde Am bonees taX de regering aan de bevolking van Ambon door daden doen blijken van baar ware bedoelingen, tenemde hier door de valse propaganda, waarmee de bevolking van Ambon jarenlang vergif. d Neutraliseren", aldus ver klaarde de Indonesische minister-pres - dent Moh. Natsir aan Aneta a terugkeer te Djakarta van eien biszoek aan Ambon, tijdens welke hij d «cheidene ministers vergezeld was. Hij noemde de toestand op het ella™! nog niet normaal. De bevolking wa® „door de komst van de A.P.RI- ("f Indonesische leger) opgelucht, daar de weinige maanden van het bewind van de Zuidmolukse regering gewoonweg nachtmerrie voor de bevolking waren Ruim 17 000 bewoners zijn thans dak loos .aldus Natsir, en leger en bestuur werken intensief om de nood te lenigen. De „Waingapu" van de K.P.M. arriveer de een da-g na de minister in de haven van Ambon met kleding en levensmid delen. Frankrijk en Amerika zijn niet meer ver af van een overeenstemming over de herbewapening van Duitsland, aldus is op het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaard. De deskundigen van het militaire comité van de Atlantische Raad zonden het er over eens zijn, dat de Duitse militaire eenheid, die in het Europese leger zou worden opgenomen, de omvang zou moeten hebben van een „gevechts groep" (6.000 man) en niet van een „di visie" (10.000 tot 12.000 man), zoals oorspronkelijk in bet Amerikaanse voor stel werd geopperd. Deze overeenstemming moet nog door de plaatsvervangers te Londen overwogen en door de ministers van buitenlandse zaken van het Atlantische pact op hun bijeenkomst te Brussel op 15 December goedgekeurd worden, voordat zij als defi nitief Am gelden. De Franse houding heeft een wijzi ging onderdaan 'nds de minister van defensie, Jules Moch, te New York sprak De Franse tolbeambten zijn Maandag ochtend langs de gehele Belgische grens een ,.lan,gzaa.m-aan-staking" begonnen door de letterlijke toepassing van de voor schriften. over het beperken van de deelnemende Duitse eenheden tot bataljonsterkte. Na zijn terugkeer te Parijs droeg de rege ring haar vertegenwoordiger in het Atlantisch militair-comité op „in te stemmen met de kleinst mogelijke een heid, die met de militaire doelmatig heid te verenigen is". Tegelijkertijd kreeg de Franse militaire vertegen woordiger opdracht de „gevechtsgroep" voor te stellen als een geschikte een heidsgrootte. Een divisie telt 10.000 of 12.000 man, de gevechtsgroep 6000 man, onder wie ongeveer 4000 man infanterie, met tanks, verkenningsvliegtuigen, ar tillerie en luchtafweergeschut. De Britse gemenebest-brigade op Korea vormt een goed voorbeeld van zulk een „combat- teaim". ging van de Soedan met Egypte onder de Egyptische kroon werden geëist. De plaatsvervangende Egyptische mi nister van buitenlandse zaken. Ibrahim Farrag Bey, heeft verklaard, dat Egypte zich niet bü het Atlantische Pact zal aan sluiten, indien dit „gezamenlijke defensie van of het stationneren van buitenlandse troepen op Egyptisch grondgebied bete kent". Hij zeide dit naar aanleiding van be richten over de mogelijkheid, dat Egypte gevraagd zou worden tot het pact toe te treden, teneinde langs deze weg een ver zoening van de behoefte der westerse mogendheden om het Suezkanaal te ver dedigen en de Egyptische nationale aspi raties tot stand te brengen. „Wij hebben reeds 't beginsel van 'n ge zamenlijke Britse—Egyptische verdediging van de hand gewezen", zo voegde hij er aan toe. Alle toekomstige Brits—Egypti sche besprekingen zouden gebaseerd moe ten zijn op het volledig verwerkelijken der Egyptische eisen, namelijk de evacuatie door de Britse troepen en de totstandkoming van de staatkundige een heid van het Nijldal. een oplossing te vinden voor het Kore aanse probleem. In de desbetreffende verklaring wordt niet aangeduid in welke zin de oplossing nagestreefd wordt, doch in Londense di plomatieke kringen is min algemeen van oordeel, dat het gedachtenwisselingen langs diplomatieke weg betreft over de practische mogelijkheid om in Korea een gedemilitariseerde zóne te scheppen. In Amerikaanse militaire kringen wint de opvatting veld, dat aan de strijd in Korea een snel einde moet worden ge maakt, of op het slagveld of te Lake Suc cess. Een hoge officier zeide, dat diploma ten achter de fronten druk bezig waren, terwijl „wij hier de zaak trachten te be spoedigen." Franse troepen hebben in een tiendaagse veldtocht in Cochin-China kampen en wapenfabrieken van de Vietminh vernield aldus een Franse militaire woordvoerder te Saigon. Het operatiegebied lag ten Zuid-Westen van Bienhoa en ten Noord-Westen van Baria. De operatie was thans voltooid. De Franse troepen vernielden ook verschil lende commandoposten, jonken en sam pans. Een kleine Franse post in de Zuidelijke zóne van het bruggenhoofd in dè Tonkin- delta is Zondag „door verraad" gevallen aldus meldt het Franse leger. Deze post ligt ongeveer 10 km ten Noord-Oosten van Thaibinh. Een paar dagen geleden was op dezelfde wijze een Franse post gevallen, die eveneens een Vietnamese bezetting had. lingen nog tot ongeveer Februari een nieuwe aanval kunnen beproeven, doen dat de Amerikaanse hulp aan de Fransen over ongeveer een maand haar invloed zou doen gelden. De Britse staatssecretaris voor buiten landse zaken, E.nest Davies, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de berichten, volgens welke Lhasa, de hoofdstad van Tibet, gevallen zou zijn en dat vredes onderhandelingen tussen de Tibetaanse regering en de Chinese communisten aan geknoopt ware- „geheel zonder grond zijn. Engeland had van de regering van T-ik3- vernomen, dat Indische agenten gemeld hebben, dat de opmars in Tibet minder snei voort?"" maakt, dan aan vankelijk geloofd werd. Op een desbetreffende vraag ant woordde Davies, dat Engeland met de Indische regering onderh over de mogelijkheid tot het verkrijgen van na dere inlir ngen en over een mogelijk Indo-Brits optreden in deze. Het conservatieve lid Doraner vroeg laU; of de Britse regering ir de Veilig heidsraad zich tegen annexatie vat» Tibet door China zal verklaren. Davies a- 1 ->rdde hie. up „neen". Enkel? geheimen over de fabricage van de atoombom zullen in Groof-Brittannlë, Canada en de Verenigde Staten openbaar worden gemaakt, aldus de „Daily Gra phic". Het blad verklaart, dat de thans te publiceren geheimen reeds aan de Sovjet-agenten bekend zijn. De drie regeringen hebben besloten al dus te handelen na een overleg te Londen j tussen de voornaamste geleerden en agen Dezer dagen in dit ons lijfblad gelezen, dat een letterzetter in Utrecht voor zijn directeur drie weken hechtenis heefv opgeknapt. Nu weten wij uit de aard van onze werkkring, dat zetters, trouwens typografen in het algemeen, prima lui zijn; zij eten gewoon uit je hand, behalve dan dat wat veel kopij soms werkt als olie op de Vlammen. Alles bijeen dus zijn typografen aardige mensen. Dat de „samenwerking tussen kapitaal en arbeid" bij hen reeds zo ver gaat, dat een directeur maar behoeft te verzoeken om zijn straf op te knappen, of er gaat er een de bajes in, zulks was ons niet bekend. Wij geloven ook niet, dat hun model-arbeidscontract daarom trent een bepaling bevat. Doch als wij eens in een dergelijk geval komen, zullen wij het ook proberen, al zijn wij geen directeur. Wie weet is er een van die lui lui genoeg om te willen zitten. (Noot van de zetter: „Niks hoor! Wij laten u zitten!") Maar in ernst, wij wensen hier nadruk kelijk niet te insinueren, doch vragen ons wel een beetje bezorgd af, of aan eventuele dergelijke verzoeken om te gaan zitten, spontaan zal worden voldaan. „Vragen staat vrij en weigeren daarbij", zegt het spreekwoord. Ifchter is dit laatste slechts betrekkelijk waar. Een werknemer geraakt weieens onder dwang! Nogeens, wij beweren helemaal niet, dat dit hier het geval was en nemen direct aan, dat over het algemeen de directeuren niet zullen komen met der gelijke vrijmoedige verzoeken. Intussen komt het ons voor, dat men aan het betrokken Huis van Bewaring wel gemakkelijk is om iemand in be waring te nemen. Bij de minste handeling van enige betekenis moet men zich legitimeren, doch daar schijnt men niet naar identiteitspapieren te vragen. Het geen toch noodzakelijk is gebleken. Iedereen kan wel gaan zitten'. Hoe zit dat? Wat ons bovendien opviel is, dat men in dat Huis van Bewaring bijzonder goedkoop kan huishouden. De goede zetter moest terecht staan wegens oplich ting van de staat voor voedsel, dat hem tijdens de hechtenis werd verstrekt voor een totaal bedrag van ƒ10.50. En dat in totaal voor drie weken kost en inwoning. Welke huisvrouw doet dat na? Als wij niet beter wisten, zouden wij gaan denken aan een zetfout in deze zetter-historie. ANALYST. Gewoonlijk betrouwbare neutrale waar- j ten van de veiligheidspolitie der drie lan- nemers zijn van mening, dat de opstande-1 den. Toen Prins Bernhard In de eerste maan den van dit jaar van zijn goodwill-reis naar de Ned. Antillen en Zuid-Amerika was teruggekeerd, is terstond de wense lijkheid geuit, dat Z.K.H. deze reis door een andere zou laten volgen naar landen welke toen niet werden bezocht. Officieel wordt thans medegedeeld, dat de Prins op verzoek van de regering om streeks einde Maart een bezoek zal bren gen aan Argentinië, Chili en Uruguay. Het ligt, in de bedoeling van de Prins de reis ditmaal per vliegtuig te maken. Te zijner tijd zullen nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt omtrent de duur en het programma van de reis. De Algemene Vergadering der V. N. heeft het 20-jarenpian van Trygve Lie voor het jgen van vrede via ie de V. N. aanviw.l. nadat d* 'fis generaal de van Russische zijde geuite beschuit! ging, dat - was ingegeven door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse ken, had tegengespro ken. Lie's plan behaalde 51 sten—n- i Het Russ.sciit ie stemde tegen. Nati onalistisch Ch a onth' 'd zich. liet Rusc'sche t irstel, dat de toelating van Communistisch China vooropstelde, werd verworpen. Het plan van Lie wil o.m. speciale bij eenkomsten va de Veiligheidsraad, die door de ministers van buitenlandse zaken der grote mogen„bcJen worden bijge woond, nieuwe pogingen om een interna tionale politiemacht op te richten; de impasse der V. N. ten aanzien van de con. tröle op de atoomenergie te beëindigen en meer steun voor het hulpprogram voor in technisch opzicht onvoldoende ontwikkelde gebieden. Met algemene stemmen werd daarna 'oten berne- te de n op de E >- nomische en Sociale Raad om verslag ui' te brengen o er de nood?" keiijke maat regelen vor la.idh ~":ng in econo misch minder ontwikkelde landen. Ook besloot men met algemene stemmen een onderzoek in te stellen naar de belasting- politiek van minder ontwikkelde landen ten einde „de last van pachters en kleine en middelgrote boeren" te verlichten. Aan de Economische en Sociale Raad werd verzocht aanbevelingen te doen. die als basis moeten dienen voor het oe- bevorderen door de regering van de pro ductie van landbouwwerktuigen en uit rusting in minder ontwikkelde landen. „Ik hen zeer optimistisch over de kwestie Nieuw-Gmnea eii ben er an overtuigd, dat de Nederlandse regering spoedig de souvereiniteit over Irian aan de Indonesische regering zal overdragen", aldus ver klaarde Maandag te Djakarta de teruggekeerde Yamin aan Aneta. ,Wtf hebben in Nederland met alle be volkingslagen en met de Staten-Generaal contact opgenomen en het Indonesische standpunt inzake Irian uiteengezet. Er is in een brede kring begrip getoond ten aanzien van de nationale aanspraken van Indonesië op Irian. De missie heeft echter geen Nederlandse nationale aanspraak op het behoud van Irian geconstateerd", aldus Yamin. Het vrouwelijke lid van de Irian-missie, mevr. Susilowati, zette tijdeifs de door de Koningin verleende audiëntie het Indone sische standpunt inzake Irian uiteen. Het was ook de vurige wens van het Indonesische volk, dat na de souvereini- teitsoverdracht over Irian de Koningin 'n bezoek aan Indonesië zou brengen. De Koningin volgde de uiteenzetting met gro te belangstelling. Het bureau van de Belgische Kamer heeft het rapport voor de begroting van het Belgische ministerie van buitemanuse handel voor het dienstjaar 1950 gepub..- ceerd. In het hoofdstuk gewijd aan ne. plan-Schuman 'wordt. o.m. verklaard: „van het verloop van de thans aan de gang zijn de onderhandelingen hangt de toekomst af van de Belgische kolenmijnen, van de Bel gische staalindustrie en van de grote kolenverbruikende industrieën, practise!; staat dus de gehele Belgische economische structuur op het spel. Wat de afschaffing van alle belemmeringen in het vrije ver keer van kolen en staal onder de deel nemende landen, alsmede de uitschakeling van alle kunstmatige elementen van de prijsvorming voor de Belgische steenkolen - industrie zou betekenen, is gemakkelijk 1e begrijpen, wanneer meri weet dat de ge middelde kostprijs van de Belg scha steen kool wellicht de duurste van de wereld is „De behoefte aan uitvoer verplicht ons bet vrije handelsverkeer te verdedigen, doch, nu de economische unie met Neder land een werkelijkheid wordt en het plan-Schuman in het vooruitzicht wordt gesteld, constateren wy dat de twee pij lers van ons economische apparaat, onze landbouw en onze mijnen, gevaar lopen aan de vrijheid ten onder te gaan Daar ligt het grote drama van de Belgische economie. Men moet de moed hebben het te bekennen". „Het zal nodig zijn waarborgen te be komen en compensatie te verkrijgen voor onze offers. Dit kan o.m. door een ruime internationale hulp voor de wederuitrus-- ting van onze mijnen en een geleidelijke- verhoging van lonen en sociale voordelen in de andere deelnemende landen. Teb" slotte door overgangsmaatregelen inzake prijzen om een geleidelijke aanpassing van onze productiekosten aa. te streveo De voorstellen voor een beperkte federatie, die het gebied van Europa's defensie en buitenlandse politiek zouden bestrijken en vervat waren in het door dr Klompé opgestelde rapport voor de politieke commissie, hebben een kort leven gehad. De meerderheid der politieke commissie heeft na een achturige opgewonden strijd deze voorstellen verworpen. Zij heeft daarentegen met tweederden meerderheid haar goedkeuring gehecht aan een nieuwe ontwerp-resolutie inzake de vorming van „gespecia liseerde gezagsorganen", die echter, volgens sommige commissie-leden slechts een zeer slap aftreksel is van het oorspronkelijke ontwerp. Zij wordt aan de Assemblee voorgelegd. Koningin en Prins begeven zich aan boord van de „Jacob van Heemskerck", welke kruiser hen voor hun Deze nieuwe ontwerp-resolutie consta teert slechts, dat het doel van de schep ping van Europese politieke gezagsorga nen in het kader van de Raad van Euro pa slechts kan worden bevorderd door te streven naar „plannen-Schuman" voor 1 verschillende terreinen. Het ontwerp-be- sluit wil ook de schepping van een or gaan voor een gezamenlijke verdediging bevorderen Het door het rapport-Klompé nieuw geïntroduceerde begrip van beperkte federaties is weer verdwenen en evenzo het plan voor het instellen van een democratisch gecontroleerde .hoge com missie voor buitenlandse betrekkingen'.' Deze beslissingen van de politieke commissie waren vooraf gegaan door een samenkomst van de socialistische leden der Assemblée. waarin tevergeefs getracht was een eenvormig socialistisch standpunt inzake de discussie over Euro pa's defensie te formuleren. De Duitse socialisten stonden vast op het standpunt, dat verdere militaire be sprekingen buiten de Assemblée moeten blijven. De commissie is nu overgegaan tot de behandeling van eventuele wijzigingen in het statuut van de Raad. Daarbij is een plan om het Comité der ministers tot een eerste kamer te maken, waarin het veto recht der ministers onverminderd behou den zou blijven. In concreto schijnt dit plan dan ook weinig nieuw perspectief te openen en het botst tegen de reeds vroe ger vergeefs door de Assemblée uitgespro ken wens om een einde aan het vetorecht te maken. In een feestzaal tegenover het „Huis van Europa", begonnen Maandag twee honderd federalisten in hoofdzaak Fran sen, Italianen en Duitsers, met zittingen van een soort schaduw parlement, dat d® uiterlijke vormen der Assemblée nauw gezet nabootst en de echte Assemblée tot spoed tracht aan te zetten. De eerste zit ting had een mat verloop. De Nederland se federalisten waren niet aanwezig. De Franse minister van buitenland»® zaken. Schurnan, zal later deze week voor de Assemblée van de Raad van Europa een uiteenzetting geven van het Frans® plan voor een Europees leger, Indien d® ministers van buitenlandse zaken van d® andere landen hierin toestemmen zo heeft een woordvoerder van het Franse depar tement van buitenlandse zaken Maandag meegedeeld. Dit is de gebruikelijke procedure *o cai de woordvoerder, als een ministe. va» b 'enlandse zaken wordt uitgenodigd a* de Assemblée toa te sprakaig

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1