Ontroerend en veelzeggend antwoord der Koningin Warme woorden vriendschap van hulde en Rede van Koning George Kamerlid verleende hulp aan deserteur Byzantijnse Mis in de St. Pieter Gong Europese kolen- en staalpool Nederland ging minder uit LAGEN Onderscheidingen Rijk der Nederlanden leent 4 millioen briljanten Moet Biesbosch geheel worden ingepolderd? Vanher affaire voor de rechtbank Sovjet-agressie in China Amerikaanse touristen naar Europa Het vredesverdrag met Japan VOENSDAG Si NOVEMBER 1950 PAGINA S Van de Export-Import Bank te Washington De minister van financiën heeft de Voorzitter der Tweede Kamer een brief doen toekomen, waarin hü mededeelt, dat hU krachtens de Lening-wet 1946 in bet kader van de E. c A-hulp met de kxport-lmport Bank te Washington, Vhder datum van 6 October 1950 een Vvereenkomst heeft gesloten tot het aan ban van een geldlening, groot U. S. A. "oiiars 4.000.000 ten laste van het Ko ninkrijk der Nederlanden. r ZEEGROEN ORGANZA, WIT SATIJN EN 'Hi ïiULP AAN SCHIP IN NOOD Vni'lT,Va,n Uw land. HET MOET MOGELIJK ZIJN SYNTHETISCHE BENZINE IN DE V. S. Kolen zijn de grondstof Patriarch Maximus IV van Antiochië con celebreert liet H. Offer niet twintig andere bisschoppen en priesters J Dr. Tsjang eist V.N.-onderzoek OP WEG NAAR In Nederland blijven ze het kortst Verder contact met Rusland Nog moeilijkheden ter elfdre ure «fa Staatsiebanket op Buckingham Palace "fiV> I oor het vierdaagse officiële bezoek van II. M. Koningin Juliana en Z. K. II- Prins Bernhard heeft de Engelse hoofdstad zich in feestgewaad gestoken. De door schijnwerpers verlichte fontein van Trafalgar Square, biedt een schilderachtige aanblik. Op de achtergrond de verlichte gevel van de National Gallery, rechts de toren van de kerk St.-Martin-in-the-Fields. Dp grote, parelgrijze, balzaal van het koninklijk paleis baaddde gister avond in het licht, dat de zes grote kristallen luchters er verspreidden. Het glansde op de vergulde ornamenten, het 10de tapijt, de grote spiegeldeuren de kostbare gobelins, die het verhaal weergeven van Jason en het gulden vlies. Aan de grote U-vormige tafel, gedekt met Iers damast, versierd met bloemstukken van goud-oranje chrysanten, geel-goudcn rozen en goud-gele orchideeën, waartussen telkens een verguld-zilveren kandel aher was geplaatst, banketteerden de 176 gasten. Toén alle gasten in da zaal verzameld waren traden de „Lord Chamberlain" cn de „Lord Steward" binnen, achterwaarts lopend en met staven in de hand, de Koning en de Koningin met hun voornaamste gasten binnen nodend. Koning George en Koningin Juliana liepen voorop, daarna volgde Koningin Elizabeth met Prins Bernhard. Vervolgens Prinses Elizabeth en dimster Stikker, de hertog van Gloucester en Prinses Margaret. Tevoren had in intieme kring een korte Plechtigheid plaats gehad. Koning George had namelijk aan Ko ningin Juliana de Royal Victorian Chain overhandigd en aan Prins Bernhard de Versierselen van Ridder Grootkruis in de orde van Koningin Victoria. Koningin Juliana daartegenover had Koningin en Prinses Elisabeth, hertogin Van Edinburgh benoemd tot Grootkruis in ge Orde van de Neder landse Leeuw ©n hertog van Glou cester. broeder van de Koning, tot Groot kruis in de Huisorde van Oranje. De Royal Victorian Chain, die in 1902 door koning Edward Vii js ingesteld. Wordt slechts bij bijzondere gelegenheden Verleend. Behalve aan koning George, ko- I hingin Elizabeth en andere leden van de Britse Koninklijke Familie is de keten Verleend aan de Nizam van Haiderabad, de Sjah van Perzië en de Aartsbisschop Van Canterbury. Toen de vorstelijke personen de zaal binnenschreden droegen zij allen de ver- ®ierselen dezer hun zojuist verleende on- i derscheidingen. De Koning en de Koningin van Enge- land zaten het banket voor. Van links haar rechts waren aan hun hoofdtafel op witte, met rood damast beklede stoelen gezeten: Prinses Alice, minister-president Attlee. de hertogin van Gloucester, de Lord-Chancellor, Prinses Margaret, de ïjertog van Gloucester, Koningin Juliana. Koning George. Koningin Elizabeth, Prins Lfirnhard, Prinses Elisabeth, minister Stikker, de Princess Royal de Aartsbis schop van York, Lady Patiicia Ramsay en minister Herbert Morrison. Genoemde lening da-aagt een rente van pet. per jaar over het opgenomen gedeelte van de lening, ingaande De kapel van de Welsh Guards ver zorgde op de galerij de tafelmuziek. De pages in rok, met vergulde knopen en de lakeien in scharlaken jas, witte das en zwarte pantalon, serveerden geruisloos het menu, dat op verguld-zilveren borden met verguld-zilveren tafelgerei werd op- LONDEN, Dinsdagavond. °P Jïet staatsiebanket in Bucking ham Palace droeg Koningin Elisa beth een wit-satijnen avondtoilet, het strakke lijfje gegarneerd met zilver en goud, de wijd-uitstaande rok geborduurd met topazen, gouden ®n zilveren pailletten. Een tiara, halsketting en armbanden van diamanten completeerde dit toilet. Koningin Juliana was gekleed in een toilet van licht zeegroen or ganza, een strak lijfje, wijde rok links opgenomen, gefestonneerd met goud en zilver. Ze droeg daarbij een shawl van dezelfde stof ge borduurd rpet goud en zilver, lange glacé handschoenen in dezelfde kleur. Briljanten diadeem, armban den en halsketting completeerden ook haar toilet. gediend. De lakeien droegen thans geen witgepoederde pruiken, omdat deze slechts gemaakt zijn voor mannen van zes voet of langer en met deze traditie heeft men, bij gebrek aan dergelijke man nen, moeten breken. Tijdens de maaltijd heeft koning George in een-rede H. M. welkom geheten. de Koningin 30 «tmi 1952. De aflossingen zullen halfjaarlijks Plaats vinden van 30 Juni 1956 af tot *h met 31 December 1983. De lening zal kunnen worden gebruikt ''oor de verwerving van goederen en S'ensten ten behoeve van het B-ijk in •jbropa, voor zover deze verwerving door E. C. A. wordt goedgekeurd. De minister vestigt er voorts de aan- ^cht op, dat van de machtiging, ver eend bü de hierboven bedoelde Le- biiigwet 1946, zoals deze is gewijzigd de wet van 23 November 1946, toi October 1950 gebruik werd gemaakt ^>or een bedrag van 791.619.057,66. Len Israëlisch schip, de „Japos", dat n e* acht man aan boord op de At] Oce- i,5ri in zwaar weer in nood verkeerde, is ij0'gens een te Brest ontvangen bericht °°r een Brits kapelschip bereikt. Ook jjHGre vaartuigen zijn op de plaats aan- öp °men. Aanvankelijk vreesde men, dat f-, bemanning het Israëlische schip ver- la eh .ad. Andere schepen, o.a de Neder- fce-rt e schepen „Caltex" hadden eerder kitwn° pogingen om hulp te verlenen 'Uw. opgeven, omdat zij zelf in moei-, theden verkeerden. -Gij en Uw Familie, aldus Z. M., zijn allesbehalve vreemden voor ons land In de angstige dagen van 1940 was het een eer voor ons Uw Moeder, Koningin Wil- helmina, te ontvangen, die de zetel van haar regering hier handhaafde tot de overwinning Uw Koninkrijk de vrijheid hergaf. Uw tweede dochter werd hier gedoopt in de kapel, die kort daarop door Duitse bommen werd vernield. Uw gemaal, die de Nederlandse strijdkraeh- ten in dit land commandeerde, behaalde zÜn vleugels in de Royal Air Force". Hef welkom, dat wij U beten, is daar om dubbel hartelijk. Wij verwelkomen Uwe Majesteit als een persoonlijke vriend en eveneens als de souverein van een land, waarmee mijn lamdjeinds lang nauwe banden heeft. ff Deze banden hebben vele vormen. Onze beide naties zijn zeevarende vol ken. Van de middeleeuwen af hebben zij samen b^del gedreven en ideeën uitge wisseld- Tweehonderd en zestig jaar ge leden kwamen Uw land en het mijne een tijdlang tezamen in een vreedzame en succesrijke samenwerking door de Vereniging van de twee huizen in de persoon van een Prins van het Huis van Oranje. Beide volken hebben voortdurend ge vochten voor vrijheid en vrijheid van geweten. Bij gedegenheid hebben wij, dat moet gezegd worden, elkaar bevochten s°ms, zoals in de jongste oorlog, hebben w.ij samen tegen een gemeenschappelijke vijand gestreden, in die oorlog hebben wij op deze eilanden hulde gebracht aan de moed cn volharding van Uw volk en het was ons een voorrecht, dat onze strijdkrach- ten behulpzaam konden zijn bij de be- sindsdien hebben wij de geestkracht en energie bewonderd, waarmee Uw volk zich heeft gewijd aan het werk van de wederopbouw. Wij hebben in onzie jan,ge betrekkingen veel van elkander geleerd. Wij hebben geleerd, dat wij dezelfde idealen heb ben; wij hebben dezelfde bereidheid ge toond offers te brengen ter verdediging van de zaak der vrijheid en rechvaar- digheid. Misschien houdt onze geschiedenis een les in voor de wereld van vandaag. Na het lijden en de verliezen van de we reldoorlog tracht Europa thans vrede te vinden in de nauwere samenwerking tussen haar volken. Rpecls vormen onze beide landen deel van een grotere vre delievende gemeenschap, die beide kus ten van de Oceaan omvat. In enkele korte jaren zijn de barrières van het verleden afgebroken door de verwerke lijking van onze gemeenschappelijke be langen en idealen. Welke vormen de nauwere samen werking van de Westerse wereld ook mag aannemen, het is reeds aanvaard onder de vrije naties, dat wij hetzelfde waardevolle erfdeel bezitten en dat onze belangen liggen im eenheid en samen werking meer dan in rivaliteit en ver deeldheid. In de vaste overtuiging, dat. de nauwe vriendschap van onze twee landen een symbool is van de toenemende eenheid der vrije wereld, hef ik mijn glas om te drinken op Uw gezondheid en die van Uw Gemaal en op de welvaart en het geluk van het Nederlandse volk. Nadat het Wilhelmus, dat na deze rede werd gespeeld, was verklonken, nam H. M. Koningin Juliana het woord. Weet u zo vraagt de K.N.A.C. dat op de Nederlandse wegen dooreengenomen elke tien minuten een verkeersongeval plaats heeft, elk halfuur een persoon kwetsuren oploopt en elke tien uur een dode te betreuren valt? Weet u, dat behalve een klein percentage accidenten veroorzaakt door een ongelukkige samenloop van omstandigheden, het overgrote deel van de verkeersongevallen wordt veroorzaakt door onacht zaamheid, onvoorzichtigheid, enz. in het algemeen door menselijke fou ten en tekortkomingen. Weet u dat de helft van de on gevallen bestaat uit aanrijdingen van auto's en fietsen en van auto's onderling? J TT Doe daar uw voordeel mee! Het moet mogelijk zijn de ongevallen eens één dag te doen verdwijnen. Probeer dit op Sinterklaasdag 3 Dec. a.s., zo verzoekt de K.N.A.C. Ik breng U mijn meest warme dank voor Uw ernstige licht-biedende wel komstrede, waarin U op zo ware wijze beschrijft, wat onze beide landen bond, en bindt en binden zal. Nederland voelt een oprechte dankbaarheid voor de mooie en hartelijke ontvangst die Groot-Britannië Ons vandaag bereidt en W]j zelf zijn blij hier te zijn, wegens de oude vriendschap, die Ons bindt met Uwe Majesteiten beiden en die Ons over duidelijk bleek toen Wij, als vluchtelin gen voor de vijand, zo gul werden uit genodigd, Ons kind te dopen in Uw huis, waarbij de Koningin haar peet. moeder werd. Dat wij thans hier zijn is voor Mijn man en Mij het opnieuw beleven in compacte vorm van onze hoop en ons thuis uit de oorlogstijd. Mijn man, die hier diende in onze strijdkrachten en naast de uwe, heeft samen met Londen en met Groot-Britan nië hun donkerste en roemrijkste tijden beleefd. Ikzelf deed dit alleen in het begin en in het einde en bracht het grootste deel van de oorlog door in het gastvrije Canada. Voor onze hele natie betekende Groot-Britannië een home en een hoop: de woonplaats van haar regering en van vele landgenoten, na te zijn ontkomen uit vijandelijke bezet ting, en voor vele anderen de hoop het te bereiken, en in het bijzonder de hoop op zijn machtige hulp om hen te ont zetten uit hun grote nood. Uw hele natie nam deel in onze redding. Ik denk aan de vreselijke strijd van uw soldaten bij Arnhem, aan het voedsel dat uw vlieg tuigen lieten vallen toen de honger op het ergst was, en aan de talloze teke nen van sympathie na de oorlog, die ontelbare banden van vriendschap tot gevolg hadden. Mijn Moeder 'bezegelde dit, door hier te komen spoedig na de bevrijding om onze dankbaarheid te symbouseren. Wanneer ik Groot-Britannië be groet als moeder van vele naties, die ver over de werelddelen verspreid lig. gen, dan begroet ik het evenzeer als een essentieel Ud van de Europese ge meenschap. Ik noemde in het kort wat het al voor Nederland betekend heeft tijdens de oorlog. Ik kan geen overtuigender bewijs bedenken, dat het tot deze gemeenschap behoort. Wij kunnen Europa niet toestaan een afzonderlijke, autarkische eenheid te worden. Het moet open staan voor de andere naties en groeperingen van naties der wereld, zoals een onderdeel van een levend organisme betaamt. Maar in de dringende noodzaak van tegenwoordig, kunnen wij in Europa, in een zeer reële en levende ver wantschap, samenwerken en onze gemeenschappelijke problemen oplos sen. Hoe groot die zijn, Is betrekkelijk, zoals alles. Het is het beste, ze te zien tegen de zwarte achtergrond van een vijandelijke bezetting of van de ontplof fing van de nieuwste of van een toekom stige atoombom. Hoewel trouw aan onze verschillende internationale verbintenissen, kunnen wij toch bereiken, dat wij de éne ver plichting aan de andere schakelen en er één keten van smeden, en daardoor bevorderen de internationale samen werking in groter verband. Een volk kan een verrassende draag kracht opbrengen, wanneer het, zoals bij voorbeeld het Britse, blijk heeft gegeven zolang te hebben kunnen varen op tra ditie. Als naties van de wereld, is het in 't belang van elk van ons, ter harte te nemen het belang van ons allen, als men deze gedachtengang uitwerkt, bereikt men de volkomenheid, wanneer men eveneens kan constateren, dat wij allen betrokken zijn bij het lot van elk van ons. De oude, christelijke gedachte, dat iedere enkeling een dienende taak heeft ten opzicht van zijn medemensen, en zo ieder ten opzichte van ieder, teneinde de maatschappij zó te maken, dat men het kan uithouden er in te leven deze ge dachte zou logisch moeten worden uitge breid tot de naties. Ik ben er mij van bewust, dat de we reldgemeenschap nog zeer ver van deze zienswijze verwijderd is. Maar toch, laat ons haar in gedachte houden, want alleen dit kan de wereld redden. Grootheid van volkeren zijn de facetten van Gods schep pingswerk in de historie van de mensheid. De kracht, die U gegeven is in deze tij dén van een ondoorgrondelijke lotsbestem ming van volkeren, zal zekerlijk bedui den, dat U doordrongen bent van de be tekenis dezer tijden, en qo|t. dat deze be stemming niet door menselijke goodwill kan worden begrepen, doch wel door overgave aan het bestuur van God. Een volk, dat zulk een koningspaar als voor beeld heeft, zal dit zeker waardig zijn, omdat de heilige goodwill tussen Kroon en volkswil alleen zó kan bestaan en worden gehandhaafd". Toen H.M. hierna het glas had geheven ter ere van de Koning en de Koningin van Engeland en van het Britse volk klonken door de zaal de tonen van het Engelse volkslied. En inmiddels verdrongen zich honder den en honderden mensen voor de hekken van Buckingham Palace, welke grijze gevel glansde in het felle witte flood light, terwijl duizenden anderen de fees telijke verlichting bewonderden in de stad, de ruisende fonteinen op Leicester Square, die ditmaal oranjekleurige sluiers water om zich heen wierpen tegen de hel- der-witte achtergrond van de klassieke gevel van de National Gallery. Om half twaalf stond voor het paleis een menigte van ongeveer 2000 personen in de hoop, dat de Koning en de Konin gin met hun gasten op het balcon zouden verschijnen. Maar om kwart voor twaalf Sing de schijnwerperverlichting voor het paleis uit en de teleurgestelde menigte ging langzaam uiteen. De wachtenden hadden de tijd in goede stemming gekort door het zingen van geliefde oude lie deren, terwijl degenen, die het dichtst bij het hek stonden in spreekkoor riepen: „Wij willen Juliana, wij willen de Ko ning". Het was opvallend, dat Hare Majesteit de Koningin in al haar woorden van dank op deze intochtsdag steeds weer de na druk legde op de Europese gemeenschaps gedachte. Is het te veel gezegd wanneer reeds nu geconcludeerd zou worden, dat dit staatsiebezoek daar opnieuw toe bij draagt en dat de twee volkeren dichter bijeen de donkerte zullen ingaan, nadat de feestverlichting is gedoofd? In de Tweede Kamer blijkt bij een deel van de leden ernstige bezorgdheid te 'bestaan over de plannen tot inpolde ring van de Biesbosch. In he# V. V. over het wetsontwerp tot het beschikbaar stellen van de gelden, verhonden aan het watervrij maken van het gebied van de Donge en het Oude Maasje en de indijking van de Biesbosch, spreken vele leden hun erkentelijkheid uit voor de in dit wetsontwerp aangekondigde plannen. Zjj vertrouwen, dat in het be lang van een goede ontwikkeling van deze streken en het verkrijgen van een zo groot mogelijke oppervlakte cul tuurgrond de wensen van hen, die voor een belangrijk gedeelte het Biesboseh- complex als natuur-reservaat willen re serveren .niet zullen prevaleren. Hiertegenover echter stellen veie an dere leden zich op het standpunt, dat het behoud van voldoende natuurschoon en recreatiemogelijkheden een even groot volksbelang is als de vergroting van de hoeveelheid cultuurgrond. Deze beide belangen dienen gelijkwaardig tegen elkaar te worden afgewogen. Deze leden betwijfelen of een totale of bijna totale inpoldering van 't Bies- bosch-complex uit dit oogpunt verant woord is. Staan hier inderdaad zulke overwegende argumenten van landaan winning en -verbetering tegenover, zo vragen zij. Waarom wordt er niet meer gedacht aan een oplossing, die enerzijds bescherming tegen hoge vloeden biedt, anderzijds een beperkte in- en uitstro- ming van het getij openlaat? Wordt er veel cultuurgrond gewonnen? Is alle door een totaal plan gewonnen grond reeds rijp voor cultuurgrond? Is er vol doende rekening gehouden met de griendbelangen en de binnenvisserij? Is de vraag, of Dordrecht wel vol doende beschermd blijft tegen overstro ming, pu definitief opgelost? Ook verschillende andere leden menen dat het Biesbosch-plan verschillende moeilijk te overziene consequenties mee brengt, en achten overleg tussen minis ter en Kamer over de plannen zeker wenselijk. Uit een publicatie van bet Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat in 1949 per inwoner 9.82 (11.55 in 1948) aan toe gangsbewijzen voor vermaak werd uitge geven. In totaal besteedde het publiek in 1949 hieraan 97 millioen (d. i. 15 mil lioen minder dan in 1948), waarvan 53 millioen 63 millioen) aan bioscopen e.n 12 millioen 12 millioen) aan sport wedstrijden. De gemiddelde prijs per toegangsbewijs was 88 (90) cent, het gemiddelde aantal toegangsbewijzen per inwoner 11,1 (12.8). Onder de 1015 Nederlandse gemeenten zijn er 134 (met gezamenlijk slechts 2,4 pet van de totale bevolking van ons land) waar geen veimakelijkheidsbelasting wordt geheven. De vermakelijkheidsbelas tingopbrengst in 1949 bedroeg 24 mil lioen tegen 26 millioen in 1948. Het Bureau voor de Mijnbouw te Washington maakt bekend, dat de Ver enigde Staten tegenwoordig benzine uit kolen kan vervaardigen in voor het ge bruik geschikte hoeveelheden. De be kende kolenreserves in de Ver. Staten zijn naar men aanneemt voldoende voor 1000 jaar, zelfs al zou men alle olie. die het gebruikt uit kolen vervaardigen. De benzine wordt vervaardigd volgens het hydrogenatieprocedé. Door dit procé dé kunnen uit kolen behalve benzine ook dieselolie, olie voor reactiemotoren en andere producten verkregen worden. Volgens de voorlopige ramingen zullen de productiekosten van synthetische benzine niet veel hoger zijn dan die van de vervaardiging van benzine uit aard olie. (Van onze correspondent) Van 's middags 3 uur tot 's avonds half 10 is de rechtbank te Maastricht gisteren bezig geweest met de behandeling van de geruchtmakende zaak tegen het commu nistische Tweede-Kamerlid H. H. en drie andere inwoners van Vaals benevens een inwoner van Kerkrade, die beschuldigd werden van bevordering van of hulpver lening t>U desertie. Zoals bekend betrof het hier de desertie van de 20-jarige militair A. R., een stu dent uit Amsterdam. Hij had in dienst ruzie gehad en voelde overigens weinig voor de militaire dienst. Zodoende had hij zich op 29 Augustus j.L in plaats van na zijn verlof naar de kazerne te Nijmegen terug te keren, naar Maastricht begeven vanwaar hij via KerkradeChèvremont, naar Vaals reisde, waar men hem over de grens hielp. In Kerkrade werd hij door de mijn werker N. B., die naar hij zelf beweert geen lid der C.P.N is, naar het Kamerlid H. in Vaals verwezen. Deze liet hem door de krantenbezorger H. L. naar P. J. B. brengen, die de jongeman een nacht on derdak verschafte. Daags daarna hielp tenslotte de kunstschilder P. v. B. L. hem over de grens In Charleroi is R. ge arresteerd en daarna aan de marechaussee te Roosendaal overgeleverd. Sensationale onthullingen deden zich tijdens de zitting, waarvoor zeer grote publieke belangstelling bevond, niet voor. Zowel de officier van Justitie, mr M. H. Gelinck als mr G. v. d. Hoek te Kerkrade, toegevoegd verdediger van N. B. en mr Benno Stokvis, die als verdediger van de heer H. optrad, wees er op, dat deze zaak in sommige perspublicaties te zeer is op geblazen. Van een communistisch complot was geen sprake. Het betrof hier uitsluitend een incidenteel geval van hulpverlening aan een militair, die om zuiver per soonlijke redenen en zonder daartoe te zijn aangespoord, op het idee was ge komen zich aan de militaire dienst te onttrekken. De heer H. gaf toe, dat hij had geweten met een deserteur te doen te hebben, doch trezamenüjk de H. Geheimen richt. De H. Vader zal in het ff - - - vieren, dezelfde gebeden Grieks de Introitus en het W „Ufnn on trPZamPnliiL- /-«i l.mj Gezangen in Arabisch, Russisch, Oekrains, Grieks en Roemeens Zondag 26 November zal in de Sint Pieter een plech tige pontificale H. Mis in de Byzantijnse Kitus door Zijne Zaligheid Maximus IA7 Saigli Patriarch van Antiochië voor de Melchitisclie Ritus, te zanten met twintig andere bisschoppen en priesters worden opgedragen. Deze plechtige geconeele- bree- ie H. Mis zal op biizon- dere w]jze de eenheid tussen de Katholieke Kerk van het Oosten en het Westen sym boliseren, doordat Z. H. de Paus daarbij niet alleen van Zijn troon zal assisteren, maar ook alle zegeningen zal verrichten en alle gebe den zal uitspreken, die Hem volgens ..het Pauselijke Rituale zijn voorbehouden. Daarmede zal de H. Vader dus een werkelijk actief aan deel hebben aan deze plech tigheid. De concelebratie, waarbij de bisschoppen en priesters gezamenlijk de H. Geheimen vieren, dezelfde gebeden verrichten en gezamenlijk Brood en Wijn consacreren, is in het Westen voorname lijk bekend bij de missen voor priester- en bisschops wijdingen. In het Oosten is de concelebratie vooral op Zondagen en feestdagen echter heel gewoon. Bij de plechtigheid van a.s. Zondag assisteren Roemeen se, Griekse, Italiaanse, Rus sische en Oekraïnse diakens en subdiakens, die, hoewel van verschillende nationali teit, allen tot de Byzantijnse Ritus behoren. De liturgische gezangen worden gezongen door semi naristen van de Romeinse Colleges van de Oosterse Ritus. De plechtigheden worden verricht aan een altaar, dat door de sampie- trini dezer dagen voor het Pauselijk altaar wordt opse- richt- De H. Vader zal in het Grieks de Introitus en het Credo bidden, na de plech tigheden verleent Hij de Apostolische Zegen. De in Rome aanwezige Kardinalen alsmede de gees telijke en civiele leden van het Pauselijk Hof zullen de plechtigheden bijwonen. De Patriarch, de bisschoppen, de priesters, diaken en sub diakens zullen allen bekleed zijn met de prachtige Oos terse paramenten, die voor het grootste deel door de Oosterse prelaten zijn mede gebracht. De luisterrijke plechtig heid in de Sint Pieter zal worden bijgewoond o.a. door de vluchtelingen uit Ocrt- Europa, die dezer dagen als H. Jaar-pelgrims te Rome vertoeven. Onder hen bevin den zich, gelijk gemeld, ook een twintigtal pelgrims uit Nederland. De Chinese nationalistische gedelegeer de in de politieke commissie der V.N., dr Tsjang, heeft Dinsdag voorgesteld, dat een commissie van onderzoek van de V.N. inlichtingen zal inwinnen over ,4e Sov- jetrussische agressie in China.'. Tsjang verklaarde verder, dat de rege ring van Peking bezig is uiteen te vallen, en dat onder het regime van Mao Tse- Toeng millioenen mensen van honger omkomen. Volgens Tsjang zijn er thans 1.667.000 verzetsstrijders in het commu nistische China, De Amerikaanse afgevaardigde,Foster Dulles, verklaarde het in beginsel ermee eens te zijn, dat men een onderzoek instelt naar wat er sedert 1945 tussen de Sovjet-Unie en de Chinese republiek is voorgevallen. Hij stelde echter voor, dat de commis sie van onderzoek niet zou worden sa mengesteld uit vertegenwoordigers van landen, doch uit competente en onpartij dige personen, die door de z.g. „Kléine Asserrtblée" zouden moeten worden be noemd. De Sovjet-afgevaardigde, Malik, noem de Tsjangs beschuldigingen „leugens, ver. zinsels en laster". Hij zeide geen rede te zien om de besprekingen van „deze bela chelijke laster van de Kwomintang" voort te zetten en nog minder een commissie van onderzoek in te stellen. Berlijn nodigt de Alg. Vergade ring der V.N, binnen haar muren Het Berlijnse comité van het congres het congres voor cuItureledatd'aCsayHa voer culturele vrijheid heeft vandaag be kend gemaakt, dat een oorspronkelijk ran dit comité uitgegaan voorstel tot het hou den van de volgende Algemene Verga dering der V.N. in Berlijn thans door Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., naar de voorzitter van de Algemene Ver gadering was doorgezonden. Het congres voor culturele vrijheid werd in JunPvan dit jaar te Berlijn op gericht met het doel 't totalitairisme te bestrijden. de andere verdachten ontkenden dit voor zoveel hun persoon betrof. Zij zouden alleen hebben geweten dat R. naar België wilde om daar werk te zoeken. Met de verklaringen, welke R. ter zit ting als getuige aflegde, waren zij het dan ook op vele punten niet eens, zo zelfs, dat mr Stokvis zeide, dat hij overweegt tegen R. een aanklacht wegens meineed in te dienen. De officier van Justitie voerde tn zijn requisitoir aan, dat men deze zaak, hoe wel men er van de ene kant te veel waar de aan heeft gehecht, toch ook niet te licht mag opvatten. De landsverdediging is nu eenmaal zeer belangrijk voor ons land. Daarom zal dit vonnis in deze zaak in sterke mate een preventief karakter hebben. Hoewel de verdachten er zich op be roepen, dat de C.P.N. hulpverlening bij desertie verbiedt, kan, zo vervolgde de officier, van deze mensen toch worden gezegd, dat zij eerder dan anderen bereid zullen zijn deserteurs te helpen in deze tijd. Mogelijk zal de verdediging zeggen, dat het hier een geval betreft van provo catie. Deze zaak hangt echter zozeer van toevalligheden aan elkaar, dat dit evident niet het geval is geweest. Tegen H. eiste spr. tenslotte 6 maanden met aftrek, tegen P. v. B. L., die als de voornaamste dader werd beschouwd, 9 maanden, tegen H. L. 3 maanden en tegen N. B. en P. J. B. elk 1 maand, alles even eens met aftrek. Voor N. B. bepleitte mr v. d. Hoek vrijspraak, daar volgens hem niet is be wezen, dat zijn cliënt wist, dat R. van plan was te deserteren. Mr Stokvis voerde in zijn pleidooi aan, dat het niet mogelijk zou zijn iemand wegens medeplichtigheid aan desertie te veroordelen, zolang nog niet bij gerechte lijk vonnis vast staat, dat inderdaad desertie is gepleegd. R. Is namelijk nog niet voor de krijgsraad geweest. Als deze redenering opging, zo voerde de officier van Justitie hiertegen aan. dan zouden deze verdachten ook niet terecht kunnen staan als R. door de Belgische politie niet over de grens was gezet of als hij was verongelukt en derhalve niet ver oordeeld kon worden. Mr Stokvis voerde verder aan, dat de heer H. als een eerlijk en behulpzaam mens bekend staat. Mocht straks inder daad bewezen worden verklaard, dat er inderdaad desertie is gepleegd, dan zou zijn cliënt de consequenties van zijn on doordachte daad moeten dragen. (Mr S. bedoelde hier blijkbaar dat de heer H. dan zijn Kamerlidmaatschap zal moeten neerleggen). Pleiter vroeg tenslotte vrijspraak en onmiddellijke in vrijheidstelling van H. De zaken tegen van B. L-, H. L. en P. J. B. werden gecombineerd behandeld. De verdedigster van deze drie verdachten, mej. mr C. Enthoven, was eveneens van mening, dat deze zaak voortijdig werd be handeld. Voor deze drie vroeg zij vrij spraak en bovendien voor var B. L. en H. L., die zich evenals de heer H. nog in hechtenis bevinden, onmiddellijke in vrij heidstelling. Voor alle drie de gedetineerden werd dit door de rechtbank geweigerd- Uitspraak 5 December, s, Trygve Lie heeft een plan voor de wereldvrede opgesteld. Dat plan bevat allerlei voorstellen om aan kwesties, pro blemen en vraagstukken een einde te maken. Maar de Russen voelden voor het plan niets en stemden tegen. De uitvoe ring ondervindt derhalve weer een be hoorlijke belemmering. Dr. Willem Drees heeft Maandag een machtige speech gehouden als inleiding op de conferentie inzake Nieuw-Guinea. Terwijl mijnheer Roem hoopt, dat een op lossing zal gevonden worden, sprak Yamin al over: „Alles ouwe jongens. Nederland zal wel gauw Irian (Guinea) aan Indonesië overdragen". België komt in de knel, want het plan Schuman zal zware offers vergen. Frank rijk en Amerika kiften over de herbewa pening van Duitsland, al schijnt er nu schot te komen in de besprekingen. Bevin heeft de Egyptische eisen inzake een vertrek van Engelse troepen afgewe zen. Groot-Brittannië kan het Midden- Oosten niet onverdedigd laten. V. S., Engeland en Frankrijk, beramen plannen om een einde te maken aan het Koreaanse conflict. Onderwijl proberen Chinezen Tibet in te palmen, terwijl de Fransen in Indo-China met de handen in in het haar zitten. In Straatsburg weten ze ook maar moei lijk raad met de eenheid van Europa op bepaalde gebieden. Uren en dagen wordt zwaar geconfereerd. Al het bovenstaande is zo maar een samenraapsel van koppen uit de krant van gisteravond. Die van vandaag orengt weer nieuwe uitingen en daden, die er op wijzen, dat met tientallen de kwesties en vraagstukken als mijnen over onze goede aarde liggen uitgestrooid. We leven in een wereld, waar elk ogen blik rookwolken opstijgen als gevolg van ontploffingen. Het gist en ziedt in onze samenleving van jewelste. En dan is er ook nog het probleem Fin- sterwolde. Paul de Groot heeft aldaar een speech gehouden waarbij hij verklaard» de hele affaire der regering aan zijn bolsjewistische laars te lappen. Als de heren zo beginnen, houden we helemaal ons hart vast.... We kijken uit het raam ran onze werk kamer. Ook buiten donkert het sterk. Zware wolken trekken over. De contouren van gebouwen, huizen, bomen, bruggen, heistellingen en mensen vervagen. Het wordt inderdaad avond over de stad, het land, Europa en de wereld. Het „Heer blijf bij ons", dringt xich onwillekeurig op. Mogen de leiders der volken bij al hun gesprekken, bij al hun arbeid en moeiten Inderdaad ook Hem herkennen. Moge de wereld door contact met Hem een nieuw Emmaüs vinden en zich. kun nen verblijden. HENK VAN DER MAZS De E.C.A te Washington en de Ameri kaanse regering vestigen, hetzij direct of via de O.E.E.S., voortdurend de aandacht der Marshall-landen op de noodzaak de Europese dollarinkomsten uit toerisme te verhogen. Zij verwachten een nog gro tere behoefte aan deze inkomsten, wan neer in 1952 de Marshall-hulp is geëin digd. De E.CA. en het ministerie van han del treden zelf niet actief op ter bevor dering van dit tourisme. Alleen verlenen zij morele steun aan het bureau ter be vordering van het tourisme naar Europa, dat de Marshall-landen in ds Verenigde Staten vertegenwoordigt Verleden jaar hebben 252.000 Ameri kaanse touristen deze landen bezocht. Zij gaven er 177 millioen dollar uit. Het to taal voor 1950 Is ruw geschat ruim 300.000 touristen, die samen meer dan 200 mil lioen dollar uitgaven. Van de zijde van de E.C.A wil men nog geen verwachting uitspreken over de cijfers voor 1952 maar men zou gaarne zien, dat 't totaal aantal touristen in dat jaar tot een half millioen zou stijgen en het totaal uitgegeven be drag de 400 millioen dollar zou benaderen of zelfs overschrijden. Verder werd meegedeeld, dat Nederland verleden jaar door 46.000 Amerikaanse touristen werd bezocht, dat was zesdui zend meer dan in 1947. Zij gaven echter zes millioen dollar uit, dat is twee en eca half maal zoveel als in 1947, toen 2.4 mil lioen dollar werd uitgegeven. De E.C.A-autorlteiten achten het de taak van Nederland deze cijfers nog te verhogen en speciaal te trachten de ge middelde duur van het verblijf langer te doen worden. Vorig jaar was de gemid delde verblijfsduur slechts acht dagen, de kortste van alle Marshall-landen. In België was de gemiddelde verblijfsduur in dat jaar negen dagen, in Zwitserland vijf tien. John Foster Dulles, de Amerikaanse gedelegeerde bü de V.N., die belast is met de besprekingen over een Japans vredesverdrag, heeft opnieuw een onderhoud gehad met de Sovjetrussi- sche gedelegeerde tiaar de Veiligheids raad, Jakob Malik, over het Japanse vredesverdrag. Bij een dergelijke be spreking, enkele weken geleden, zegde Malik toe, de door Dulles gedane voor stellen naar Moskou te zullen zenden. Maandag overhandigde Malik Dulles een memorandum waarin opheldering over enige punten der Amerikaanse voorstellen wordt verzocht. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen wordt vernomen, dat de voorstel len van het Britse gemenebest voor een vredesverdrag met Japan naar Washing ton zijn gezonden. Zij waren opgesteld door een werkcommissie van experts, die alle landen van het gemenebest verte genwoordigden. Uit inlichtingen, die werden verkregen in de omgeving van de Belgische en Ita liaanse delegaties naar de besprekingen over het plan-Schisman, blijkt, dat de besprekingen van de zes deelnemende landen op het laatste ogenblik op moei lijkheden stuiten. Van Belgische zijde wenst men nieuwe waarborgen in het statuut van het Hoge Internationale Gezagsorgaan en vergoe dingen voor de offers, die van de Belgi sche industrie worden gevraagd. Omtrent het Italiaanse standpunt wordt te Straatsburg vernomen, dat graaf Sforza aldaar, voor zijn vertrek naar Rome. tegenover Italiaanse journalisten heeft verklaerd, dat Italië, een der eerste lan den, die tot het plan-Schuman toetraden, genoodzaakt zal zijn de overeenkomst be treffende de steenkolen- en staal.pool" niet te ondertekenen, wanneer de kwestie van de Algerijnse mijnen niet geregeld is. In goed ingelichte kringen wijst men er op, dat de verklaring van Sftirza het reeds vaak door de Italiaanse delegatie te Parijs toegelichte standpunt weer actueel maakt. Volgens dit tandpunt moet Algerije, en zo mogelijk geheel Noord-Afrika, deel uitmaken van de „pool". De Italiaanse metaalindustrie ligt dicht bij de zee en de Italiaanse-industrie wil haar grond stoffen, vooral ijzererts, per schip ont vangen. Ais juridisch argument brengt Italië naar voren, dat de departementen van Algerije betreffende de „pool" het moederland moeten volgen. Dit vraagstuk bestond reeds bü het be gin van de besp: ckingen en werd nooit tot oplossing gebracht. Het komt ook niet voor in het ontwerp van het verdrag, dat door de Franse delegatie is opgesteld. De Franse delegatie heeft steeds het grootste voorbehoud gemaakt ten aanzien van de Italiaanse mening. De mening bestaat, dat er een compromis tot stand zal komen, waarbij Italië d verzekering zal krijgen, dat het al het Europese ijzererts, waaraan het behoef te heeft, tegen voordelige voor waarden zal krijgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3