MANSHOLT over MELKPRIJS Nieuw overleg over het halfje Maar de verlaging reeds ingegaan Overweldigende meerderheid voor Europese legermacht Het verhaal van Angelo 1 MET KERSTMIS THUIS Offensief in Korea verloopt volgens plan ONVERGETELIJKE dagen Koninklijk Paar in ons land teruggekeerd jai West rumoert over een leger, Oost veil met Kerstmis huistoe m Zaterdag 25 November 1950 DAÓBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nog geen uitspraak in zaak Bertha Hertogh Duitse socialisten geïsoleerd g Zweedse regering wil troepencontingent voor j V. N. gereed honden V. S. versterken defen sief vermogen van Tito Ze hebben de ster gezien =J 99 Y> (f- V i a§ mmm INTERN. CONGRES VAN TERTIARISSEN Vergiftige nevel Doodde 18 Mexicanen Mouvement Sympho- nique" van Marius Monnikendam WEERBERICHT deel* Te laat voor neutraliteit Bouwe/v.' Reacties op MacArthurs offensief - "M S mmikm ONZE „ASSEPOESTERS". Première te Lissabon UNIECONFERENTIE BIJNA TEN EINDE PRINS BESTUURDE ZELF HET VLIEGTUIG De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond, luidt: Plaatselijk mist vooral in de nanacht en och tend, overigens zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen en in de kustprovincies nog enl5ve verspreid voorkomende buien. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 26 November: Zon op 8.17 ul*r' oncler 16.37 uur: Maan op 17.08 uur. onder 10.42 uur. Maandag 27 November: Zon op 8.19 onaer 16.36 uur; Maan op 18.03 uur. onder 11J4 uur. NIEUWESCHIEDAMSCHECOURANT VGRAVENHAGE, 24 November 1950. Het leek er een ogenblik naar, dat er moeilijkheden in de Kamer zouden komen. De basismelkprijs was verlaagd van 18 tot 17Vi cent en daar waren gisteren heel wat lelijke dingen over gezegd. Dat was onaanvaardbaar en zo meer en de heer Den Hartog (V.V.D.) had zelfs laten doorschemeren, dat hij een motie zou indienen, waarin hij de regering zou verzoeken de basisprijs van achttien cent te handhaven. Alle fracties hadden op de nieuwe prijs aanmerkingen gemaakt, maar het was natuurlijk niet te ver wachten, dat de regering, in casu de minister van Landbouw, onmiddellijk zou capituleren en de prijs zou terugbrengen op achttien cent. Dat deed hij dan ook niet. In plaats daarvan gaf hij een uitvoerige uiteenzetting, waarin hij vertelde, dat de boeren ook met een basisprijs van 17 V2 cent lonend konden werken. Dat kon de Kamer maar zo niet aanvaarden en de verwachting was, dat nu de motie- -DenHartog zou komen om de nieuwe prijs ongedaan te maken. Zover kwam het echter niet. De heer Den Hartog verklaarde namelijk, dat hem was gebleken, dat er in de Kamer onvol doende steun voor zijn inotie zou zijn. Inplaats daarvan kondigde de heer Droesen een motie aan, waarin hij de regering zou verzoeken opnieuw overleg te willen plegen met de bedrijfsorganisaties tot vaststelling van de basisprijs. Het behoefde niet zover te komen. De minister van Landbouw verklaarde, dat hij zich daarmee heel best kon verenigen, de regering was steeds bereid geweest tot overleg. Alleen moest hij een kleine correctie aanbrengen in het verzoek van de heer Droesen, die overleg gevraagd had over de voorgenomen maatregel. Dat moest zijn, zeide de minister over de genomen maatregel, daar immers de nieuwe basisprijs reeds was ingegaan. Maar hij hechtte eraan, dat er klaarheid zou komen en hij was overtuigd, dat de regering bereid zou zijn tot overleg. verantwoordelijkheid op. De prijzen werden steeds collectief bezien. Bracht het ene product soms minder op, dan werd dat weer goedgemaakt door de hogere opbrengst van andere produc ten. Steun aan de Tuinbouw Wat de toinlbouiw betreft, wilde minis ter Manshoit voor de steun aam de koude rend-tuinders het advies van de georga niseerde tuinbouw afwachten. Inmiddels waren credietfaciliteiten reeds mogelijk gemaakt, waarvoor -de desbetreffende acte reeds was gepasseerd. Voor steun aan de afzonderlijke producten voelde de minister niets. Doordraaien zou op een bepaald ogenblik altijd geschieden, de re gering zou echter zoveel mogelijk doen om de dispariteit tussen productie en afzet, op te heffen. Zij zou gaarne advie zen dien aangaande van de tuinbouw organisaties vernemen. Het overleg was reeds gaande en men moest het resultaat nu afwachten. Dat de regering een wisselvallig beleid zou voeren inzake de granen wees de minister af. Men moest alleen bedenken. In zijn antwoord op de vijftien redevoe ringen, welke bij de algemene beschou wingen waren gehouden, noemde de mi nister de critiek van de heer den Hartog heel verstandig, die gezegd had, dat hij dan eerst met zijn motie zou komen, als hij het antwoord van de minister had ge hoord. De heer Van der Weyden (K.V.P.) echter, had de nieuwe basisprijs van 17 ti cent maar direct onaanvaardbaar ver klaard, zonder met cijfers aan te tonen, dat met deze nieuwe prijs het redelijk bestaan der boeren in gevaar werd ge bracht. Laat de heer Van der Weyden dat eens motiveren, zei de minister. Over de prijs was overleg gepleegd met het Landbouw Economisch Instituut, met de Stichting voor de Landbouw en ook in de boezem der regering. En nu kwam de heer Manshoit met de volgende redenering. Niet alleen de kos ten bepaalden de melkprijs, maar ook de opbrengst. De kosten had het Landbouw Economisch Instituut wetenschappelijk nauwkeurig berekend. De opbrengst kon men echter niet berekenen, dat was een kwestie van feeling. En over die opbrengst er nu verschil van mening. De het r I meende, dat de calculatie van Landw1" en van de Stichting voor de waren z£fste laa8 was. De verschillen hogere onhLzeer «root' zo groot' dat de Friesland bea"8®1 die verkregen was, voor Noort^&^^O K.G. per H.A., voor Holland 640 K.g. 0e? Y00£ Zu ging betekende v'a*t«.een kostpnjsverla- veel dus als deze halve cent' V13t™aal Z0" ring. Zelfs in de droge van de rege~ de nacalculatie hoger Yan l47 wa? trok hij de conclusie, brengst ook nu kon worden aang?nomem Het L.E.I. had door een lagere verstik king van krachtvoer de opbrengst loo K G lagsr geschat voor het komende jaar, ter wijl het bovendien had berekend, dat de bezetting per H.A. van de veestapel ach teruit zou lopen, wat eveneens een ver mindering van 150 K.G. zou betekenen en ook dat kon de minister niet aannemen. Dat waren zo zijn argumenten, maar bij de replieken drong men van verscheidene kanten op hernieuwd overleg aan. Alleen de heer Vondeling verklaarde, dat zijn fractie (P. v. d. A.) het beieid vm de minister t.a.v. de melkprijs verantw achtte. Een basisprijs van 1714 cent, zei de heer Droesen, was alleen renderend voor e beperkt aantal bedrijven en de heer va der Weyden voegde er aan toe, dat hij evenveel zo niet meer bedrijven kon op nemen, die daarvan niet konden bestaan. Je zou het niet zeggen, zei de heer v. d. Weyden, dat het halfje bij de wet is afge schaft, nu wij er hier zo'n drukte over maken. Maar hij vroeg, waarom de mi nister niet eerder met deze cijfers was gekomen. Overigens waren de Stichting voor de Landbouw en het L.E.I. het met deze cijfers helemaal niet eens. De minister had niet het minste be zwaar tegen nieuw overleg. Hij legde er alleen de nadruk op, dat de nieuwe prijs- regeling reeds was ingegaan en dat het niet om een voorgenomen prijsregeling ging, zoals de heeer Droesen schijnbaar had gemeend, wat niet wegnam dat hij opnieuw overleg mogelijk wilde maken. Wat het prijsbeleid zelf betrof, de mi nister noemde dit niet ongunstig. Het verzekeren van bestaanszekerheid voor de boeren legde de regering een grote dat allerlei internationale factoren in vloed op de prijs hadden uitgeoefend zoals de devaluatie en Korea. De normen voor de voedertoewijzin- gem zouden soepel wouden toegepast. Voor de middelgrote bedrijven (12 tot 20 H.A.) zou de norm met ongeveer 30 pet worden verhoogd als overbruggings- regeling voor de winter en het a.s. voorjaar. Ook voor de kleinere bedrij ven zou een overbruggingsregeldiig komen. Economische Unie Over de Economische Unie In het kader van dc Benelux, waarnaar de heer Von deling had gevraagd zeide minister Manslioll, dat op de laatste Landbouw- conferentie de grootste belemmering voor een economische Unie was wegge nomen. Een gelijkgerichte landbouwpoli tiek was alleen op zakelijke gronden mogelijk, dc economische Unie was de hoofdzaak. Het overleg daarover was gaande, half December zou daarover een nieuwe conferentie plaats hebben- Op punten als het Landbouwegalisatiefonds moesten de landen naar elkaar toegroeien. Bij de behandeHirij van het Landbouw- egalisatiefonds vroeg de heer Droesen nog naar de bezuiniging van honderd a honderdvijftig millioen, welke de heer Lieftinck had aangekondigd. Hij was natuurlijk bevreesd, dat dit fonds de zwaarste veer zou moeten laten. Minister Manshoit kon hierover echter nog niets meedelen. De begroting van het Landbouwegali satiefonds werd z. h. st. aanvaard met aantekening van het tegenstemmen door die communisten. Voor het overige wend de stemming over de begroting van Landbouw tot de volgende vergadering aangehouden. In de zaak Bertha Hertogh heeft de rechter zich gisteren zijn uitspraak voor behouden, aldus meldt Reuter uit Singa pore. Aminah de baboe van Bertha Hertogh verklaarde dat zij het kind toestemming had gegeven met Adabi te trouwen, daar zij de gevoelens van Bertha niet wilde kwetsen. Het meisje was groot gewor den en had de puberteit bereikt. Het was haar eigen wens met Adabi te trou wen. „Ik dacht, dat het in haar belang was", aldus Aminah, die hieraan toe voegde, dat zij. aan Bertha gezegd had deze stap goed te overwegen. De Mohammedaanse priester, die Bertha in het huwelijk verbond, ver klaarde, dat, daar haar vader geen Mo hammedaan was, hij er van overtuigd was, dat hij het meisje kon trouwen zon der zijn toestemming. Vrijdag, de laatste dag van de zitting der Raadgevende Assemblée van de Raad van Europa te Straatsburg, was geheel, gewijd aan de Europese defensie. En uiteraard werd de rol, die de Duitsers daarin te spelen zullen hebben, de cardinale kwestie. Als gast kwam de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, gisterochtend voor de vergadering, om toelichting te geven op net z.g. plan- "leven, dat één Westeuropese legermacht voorstelt, waarin de deelnemende landen, "jï'tsland, zijn geïntregeerd. Dit plan. aldus Schuman, is er voor alles op uit. de spanningen in de wereld weg te nemen. de r?de van Schuman begon de ver gadering het debat over de door de Brit waaïfn nySuitgebrachte aanbeveling S Lde deelneming van West-Duits- vanzf;1£sPrekend gevolg wordt genoemd van het feit da{ |e verdediging Fr 1 tóPffie gebied Duitsland insluit. Er was een groep, die zich teeen dit standpunt verzette, beze werd gfvormd door de Duitse socialisten die hier door isoleerden van de overige leden der Assemblee socialist of niet. De Engelse Labour-partij en de Zweedse ifnovaar- digden hidden zich buitelde zafk na- nen ook s avonds met aan de stemming Maar zelfs de afzijdige Labour-dele- gatie„nj®. wel hij monde van de heer Dalton dóór een toespeling op Duin kerken duidelijk voelen dat Brittannië zijn lot militair met dat van het continent verbonden had. De Duitse socialistische woordvoerder Ellenhauer, de plaatsvervanger van Schu macher, sprak vierkant „neen" op alle argumenten die vóór Duitsland's deelne ming pleitten. Argumenten voerde hij zijnerzijds niet aan, dat had hij tevoren reeds in de subcommissie gedaan. De socialisten stelden daar als voorwaarden: volledig herstel van de politieke en eco nomische onafhankelijkheid van West- Duitsland, en een doeltreffende verde diging tegen het Oosten door de legering van een „scherm van Atlantische legers" in hun land. Dergelijke eisen, meende Sandys, zouden de geallieerden wel eens van de Elbelinie kunnen doen afzien. Alle andere leden verklaarden zich, zij het in verschillende nuances, voor Duits land's herbewapening. Het kwam zover, dat de Nederlandse gedelegeerde, de socia- list van der Goes van Naters demonstra- t ,?e hand drukte van de Duitse Chris ten-democraat von Brentana, die zich eveneens vóór had verklaard. beer van der Goes zeide nog aan het adres van de Duitse socialisten: „Ver geet met, dat Duitsland ons onze neutrali teit neeft doen verliezen. Thans wilt gij zelf neutraal blijven, maar gij moet besef fen, dat het daartoe te laat is".- De Zweedse regering heeft besloten de militaire autoriteiten op te dragen een groep van 1000 man te vormen, die aan de V.N. ter beschikking zal worden gesteld als veiligheidsleger. Deze groep zal echter pas tegen een eventuele aanvaller ingezet kunnen worden met speciale goedkeuring van de Zweedse regering. Dit regeringsbesluit moet nog door het parlement in zijn zitting in het voorjaar van 1951 worden goedgekeurd. Dit besluit betekent geen afwijking van Zwedens traditionele buitenlandse poli tiek, die de ministers altijd als „vrij van bondgenootschappen'doch niet „neutraal'' kenschetsen, aldus meent men in politieke kringen te Stockholm. De Amerikaanse regering zaïl militaire hulp in de vorm van levensmiddelen aan het leger van maarschalk Tito verstrek ken ten bedrage van 16 millioen dollar, aldius deelde president Truman Donder dag aan het Congres mee. In ruil hier voor zal Joegoslavië strategische grond stoffen aan de V. S. leveren. Reeds een deel van de levensmiddelen, die de V.S. naar Joegoslavië zenden in af wachting van de definitieve beslissing van het Congres, „zal gebruikt worden om het defensieve vermogen van Joegoslavië te versterken". Op verscheidene plaatsenin ons land is Donderdagmorgen omstreeks half acht een lichtverschijnsel waargenomen. In Groesbeek, Enschede, Deventer en Garde ren o.a. hebben ooggetuigen om die tijd een „grote ster" gezien, die langzaam ver ticaal naar beneden ging. Bij informatie bij het KNMI te De Bilt vernamen we dat alle mededelingen over dit lichtverschijnsel het vermoeden wetti gen dat de ooggetuigen een meteoor heb ben gezien. De geallieerde legers stroomden over Italië en bezetten Rome, na de ineenstorting van Mussolini's republiek. Amerikaanse troepen trokken de Eeuwige Stad binnen. Er waren negerregimenten bij. Een negersoldaat leerde een meisje kennen, trouwde en er werd een kind geboren, dat ze Angelo noemden. Maar het oorlogshuwelijk was niet gelukkig. De vader en moeder van Angelo twistten. Op een dag werd zijn vader met het regiment naar Amerika teruggezonden. Hij liet Angelo met zijn moeder achter. En die moeder deed, wat vele arme moeders in die sombere dagen hebben gedaan, ze liet op haar beurt haar kind aan zijn lot over. Medelijdende mensen ontfermden zich er over en Angelo, het kleine negertje met de wonderlijk blonde krullebol, groeide in een van Rome's achterbuurten op. Tot dusver is het een verhaal, zoals er zich vele afspelen in de grote wereldsteden. Maar een filmregisseur, door de Romeinse volksbuurt dwalend, zag Angelo. Zo'n jongetje had hij juist voor zijn nieuwe film „De Mulat" nodig. En Angelo werd filmspeler. Nadien kreeg hij een nieuw engagement voor de film, „Angelo tra la folla" (Angelo tussen de menigte), waarin de kleine mulat de hoofdrol werd toegewezen. Het leven begon er steeds rooskleuriger voor hem uit te zien en er is nu een heel belangrijke wending gekomen. Hij is n.l. niet langer meer het verschoppelingetje in het huis van medelijdende, zelf doodarme mensen. Hij is n.1. als kind aangenomen door een zanger en harmonicaspeler, die in ,£>e Mulat" optrad, samen met z'n twee musicerende zoons. De jongste van die twee vatte vriendschap voor het negerjochie op en het resultaat hiervan was, dat de vader, Dante Maggio geheten, maar besloot Angelo huis te nemen en hem als zijn eigen kind op te voeden. En aldus gaat Angelo nu elke avond met zijn vader en zijn twee broers naar huis. Daar wacht zijn moeder hem met een stevig maal spaghetti. Angelo heeft altijd honger als een paard Hier ziet uien hem, terwijl hij van zijn vader les krijgs in zingen en harmonicaspelen en rechts nu het plaatje spreekt eén taal, die duidelijk genoeg is en waarlijk geen toelichting behoeft, tenzij dan: bij moeder in de keuken In een persoonlijke mededeling heeft generaal MacArthur verklaard, dat het offensief in de richting van de Mandsjoe- rfjse grens gisteren door het 100.000 man sterke leger der V.N., in N.W.-Korea in gezet, „volgens de plannen verloopt". De geallieerde troepen, gesteund door een zeer sterke luchtmacht, waren gisteravond ongeveer 16 kilometer opgerukt. Toen MacArthur, na het begin van het offensief persoonlijk te hebben geleid, te Tokio arriveerde, zeide hij: „Ik wens mijn ver klaring, dat onze jongens allemaal hun kerstfeest thuis zullen vieren, waar te maken". In de centrale sector vorderde de Ameri kaanse 25ste divisie tot op een afstand van minder dan zes kilometer van Oensan. Op de rechtervleugel van het front kwa men de Zuid-Koreanen tot op minder dan zes kilometer van Jongwon, in het mid den van de „flessenhals" van het schier eiland. Bij het oprukken passeerden de Amerikanen en Zuid-Koreanen defensie- posten en versperringen, die klaarblijke lijk reeds verscheidene dagen geleden ver laten waren. Men vermoedt, dat de nieuwe communistische verdedigingslinie onge veer langs de veertigste breedtegraad loopt. Achter de linies van de verbonden troepen worden nog steeds een acht duizend man bezig gehouden door gueril- lero's. De Amerikanen hebben in één week tijds 1115 man aan doden en gewonden verloren. Het totale aantal bedraagt thans 29.996. Wederom zijn 30 Amerikaanse krijgs gevangenen door de Chinese communisten vrijgelaten. De mannen waren allen ge wond, doch het zag er naar uit, dat zij een goede behandeling hadden ondervon den. Zij hadden te lijden gehad van de vorst. Zoals gemeld, werden eerder in de week 27 Amerikanen en 70 Zuid-Koreanen uit een kamp aan de Jaloe vrijgelaten. De eerste reactie van de Franse pers op Mac Arthurs offensief in Korea op het ogenblik, dat de Chinese delegatie te Lake Success arriveerde, is duidelijk ongunstig. l'Aube (M.R.P.) zegt, dat Mac Arthur met zijn „bevreemdende stap" de V.N. blijk baar voor een voldongen feit wil stellen Het socialistische blad „Le Populaire1' schrijft: „Het wordt tijd, dat de diploma tieke en militaire actie ten nauwste ge- De Koningin en de Prins der Nederlanden hebben van bet vliegtuig uit, waarin zij naar Nederland terugkeerden, bet volgende telegram aan de Koning en Koningin van Engeland verzonden: Rij liet verlaten van de Britse kust stellen wij er prijs op U nogmaals Onze diep gevoelde en warme dank te betuigen voor de onvergetelijke dagen, elie Wij doorgebracht hebben in Uw gastvrij land. He manilestatie van vriendschap, die ons ten deel viel heeft de banden tussen onze beide volken nog meer ver sterkt. Wij zullen steeds de beste wensen voor U en de Uwen blijven koesteren. JULIANA, BERNHARD Koning George VI beeft daarop aan Koningin Juliana en Prins Bernhard liet volgende aritwoordtelegram gezonden: „De Koningin en Ik zenden U beiden onze diepgevoelde dank voor Uw vriendelijke boodschap bij het verlaten van onze kusten. Het doet Ons groot genoegen te weten, dat Uw bezoek behalve dat het onze beide landen nader tot elkaar bracht, gelukkige herinneringen bij U achterlaat, zoals bij Onszelf. Allen in dit land waren, samen met Ons, blij U in onze hoofd stad te verwelkomen en van de gelegenheid gebruik te maken i!<- vanouds bestaande toegenegenheid te tonen, die ij voor Uw Familie en Uw volk gevoelen". GEORGE VI coördineerd wordt. De laatste weken krijgt men maar al te vaak de indruk, dat die coördinatie niet bestaat". Het linkse blad „Franc Tireur meldt pijnlijke verlegenheid te Londen, Parijs en Washington over het offensief. De partijloze „Combat" schrijft: „Het offensief van Mac Arthur maakt de taak van de Westerse diplomaten niet eenvou diger." Bij gelegenheid van de introductie in Nederland van Wait Disney's film As sepoester" wil de R. K. O. Films N.V. te Amsterdam een Nederlandse Asse- poester opzoeken om dat meisje een dave- rend feest te bereiden. In het betreffende bericht staat o,m. dat er ergens in Ne derland een Assepoester is; een meisje, dat zoveel goede dingen heeft gedaan, dat men zo-u wensen, een toverstaf te bezitten om dat meisje gelukkig te ma ken. Welnu, hiertoe krijgt men thans gelegenheid. Ongetwijfeld zit er veel sympathieks Li dit voornemen. Men moet het appre ciëren dat het ditmaal niet een zoeken is naar een schoonheidskoningin wat het uiterlijk betreft, doch nu de schoonheid van karakter slechts geldt. Wij hopen, dat de prijs zal worden toegekend aan dat meisje, hetwelk de uitverkiezing het meest verdient. Het zal echter niet gemakkelijk zijn. vre zen wij, om dit te vinden. Edeie karak ters plegen in het verborgene en zonder ophef naar buiten te werken. In dit ver band zouden wij eens de aandacht wil len vragen voor het óudste dochtertje uit het grote gezin. Die zijn er velen. En al zijn dat lang niet allen Assepoesters, toch is haar jeugd vaak moeilijk. Er is maar al te dikwijls geen tijd voor de ouders, speciaal de moeder om zich veel beziig te houden met dit kind, als jonge ren onder haar de zorg vragen van de moeder. Van de oudste dochtertjes wordt verwacht, dat zij al spoedig bijspringen om moeder te helpen, zodat menig speel- uurtje tussen de schooltijden en na school er bij inschiet. Meermalen moeten zij na de lagere school thuis komen, daar zij in het huishouden niet gemist kun nen worden, terwijl het kind zelf nog graag zou willen doorleren, te meer als het er de capaciteiten voor heeft. En zelfs wanneer de ouders hun kind laten doorleren, dan worden het voor 't meisje nog moeilijke jaren. Immers, het kind zal ongevraagd toch dikwijls bijspringen onder de verzekering, dat „het nog wel gelegenheid heeft", terwijl die gelegenheid er eigenlijk niet is. Zij zal iets te lang thuis blijven, als het naar school moet, onder de mededeling dat „zij nog wel tijd heeft", ofschoon de tijd toch ai krap genomen is. Het gevolg wellicht? De lessen worden minder goed gekend dan gewenst is en het kind komt te laat op school. De onderwijzeressen mopperen op het meis je, hetwelk toch slechts uit opofferende toewijding haar moeder uit dé grootst» drukte wilde helpen. Zoiyen, hard wenken, weinig tijd voor ontspanning en verwijten toe, dat i» maar al te vaaik het lot van de Asse- poesters-oudste dochters. Zal een van haar de prijs winnen? Wij hopen het van harte, maar er zouden eigenlijk heel wat prijzen be schikbaar gesteld dienen te worden om allen te belonen, die er recht op heb ben. ANALYST. Onze Romeinse correspondent meldt: Vau 1720 December zullen le Rome iri congres bijeen Komen paters Francis canen, Capucijrien en Conventuelen met vele leken uit de hele wereld om te spre ken over de Franciscaanse Derde Orde. Zeer interessante onderwerpen zullen wor den besprokèn. Leken houden de verschil lende inleidingen. Uit Nederland gaan de twee Commissa rissen der Derde Orde, p. Damasus O.F.M. Cap. en pater Abel O.F.M. met de paters Telesphorus en p. dr Fidentius van de Borne, plus een zestal leken, dames en heren, naar dit congres. eer thuis na prachtige maar vermoeiende dagen. Met een regerings-Dakota arriveerden Koningin en Prins gistermiddag op hel vliegveld Soesterberg terugkerend van hun officiële bezoek aan Londen. Persoonlijk had de Prins het toestel bestuurd. Een vergiftige nevel, afkomstig van een olie-onderneming te Vera Cruz, heeft Donderdagnacht IS Mexicanen in hun slaap gedood Meer dan 300 men sen zijn ernstig ziek. Veertig dokters en dertig verpleegsters, n allerijl per vliegtuig aangevoerd uit de stad Mexico, pogen de bedwelmden te redden. Het gas is ontsnapt uit een ge broken pijpleiding van de regeringsraffi naderij „Petroleos Mexicanos". Door de ochtendnevel en bij windstilte bleven de giftige dampen boven de plaats hangen. Joliot-Curie aan grens geweerd. Prof. Joliot-Curie, de Franse atoomgeleerde en voorzitter van de wereldvredesraad, die onder communistische invloed staat, is Vrijdag door de Duitse grenspolitie naar Praag teruggestuurd, toen hij van het com munistisch-georienteerde „vredescongres" te Warschau op de terugreis was naar fW zou geschied zijn op bevel van cie Amerikaanse autoriteiten. Bij de firma Don emus te Amsterdam is een nieuwe compositie verschenen, welke door Marius M--inike-dit jaar voltooid werd- „Mouvement Sympho- nique" is de titel én ze is voor nor male orkestbezetting In driedelige liedvorm geschreven op een soort Spaans dansrhytme, dat niet aan de volksmuziek ontleend werd, doch origi neel gevonden 's. Op dit motief, dat als een moderne basso ostinato fungeert, is het gehele werk met al zijn variaties gebaseerd. In elk der drie delen komt een climax voor. die naar een hoogtepunt voert. Het middendeel bestaat uit een vrijere dans beweging. De partij der zes a zeven pau ken, welke voor de uitvoering dezer compositie vereist worden, zijn melodisch behandeld. Op vernuftige wijze bootst het strijkorkest de klank van ruisende guitaren na. In aanwezigheid van de componist zal de Mouvement Symphonique door het Nationaal Orkest van Portugal te Lissa bon binnenkort voor de eerste keer wor den uitgevoerd. Ook Nederlandse orkes ten zullen dit werk op hun repertoire nemeny In delegatiekringen verwacht men. dat de conferentie van minister» der Neder lands—Indonesische Unie op Dinsdag a.s. zal kunnen worden gesloten. De Deferentie over de status ran Ned. Nieuns-Guinea zal, naar verwacht wordt, kort laarna beginnen. Over de juiste datu van deze conferentie wordt nog overleg gepleegd tussen mr. Moh. Roem en zijn regering In Djakarta. Gisterochtend is het staatsiebzoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Engeland geëindigd. Het Koninklijk Echtpaar vertrok omstreeks elf uur pi. tijd (twaalf uur Ned. tijd) in een Ned. militair vliegtuig, een regerings-Dakota, van Northolt Airport naar Nederland. Gedurende veertig minuten tot onge veer 60 km. buiten de Engelse kust werd het toestel, door de Prins zelf be stuurd, begeleid door een R. A. F.-es- corte van achttien Vampires. Negen Spitfires stegen van Schiphol op en om 13.25 Ned. tijd maakte dit escorte boven Den Haag contact met de Dakota, welke omstreeks 13.40 uur op het vliegveld Soesterberg landde Even over tienen verlieten Koningin en Prins Buckingham Palace, waar Koning George en Koningin Elibazeth afscheid hadden genomen van hun gasten. Harte lijk toegejuicht door de wachtende me nigte reed de Koninklijke auto, die de standaard van het Huis van Oranje droeg, over het voorplein van het paleis I de te begroeten. en door een der beide uitgangen Consti tution Hall op, voorafgegaan en geëscor teerd door motorpolitie. Een kwartier na aankomst op het vlieg veld taxiede het vliegtuig naar de start baan. Onmiddellijk waarschuwde de verkeers toren van het vliegveld het R.A.F.-station te Odiham. Dit was het signaal voor da achttien Vampires van 't station Odiham, om op te stijgen. Dit R.A.F.-escorte was boven Northolt op hét ogenblik, dat het Koninklijk vliegtuig koers zebta naar Nederland. Het vliegtuig steeg op te elf uur elf, onder de klanken van het Wilhelmus, dat hier voor het laatst tijdens dit Ko ninklijk bezoek werd gespeeld door da band van de R.A.F. De negen Spitfires, die het Koninklijk# vliegtuig boven Nederland escorteerden, hadden voor zjj contact kregen met dé Dakota, geruime tijd boven Den Haag en omstreken gecirkeld. De Dakota kreeg via de verkeerstoren op Schiphol het be richt dat de Ned. jachtvliegtuigen ten Westen van S-.heveningen vlogen om het toestei, dat het Koninklijk Paar va

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1