Tsjechisch priester ontvluchtte zijn land x. Uitstel van huurverhoging niet onwaarschijnlijk Weer negen geestelijken voor Praagse rechtbank Nieuwe aanvallen der Chinese troepen Ontploffing in gloeilampen fabriek te Rotterdam Grote ravage bij de Y.I.R. aan de Oudedijk Stijging kosten levensonderhoud r Huidige tijd vraagt evangelisch levende mensen Zestien clagen van spanning en angst J Het noodweer in Amerika Dinsdag 28 November 1930 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dagboek van ver schrikking Druk werk in de Kcimers Kort Kerstreces Beschuldigingen volgens het bekende rode recept De Maria-Iitanie Geallieerden pogen gat te dichten Nog geen fusie tussen ziekenfondsen Ook in Beieren wonnen de socialisten Twee gewonden en glas schade in Kralingen Wie betaalt de schulden van „Damstadt"? Katli. Volkspartij Prins Bemhard op Malta 1 WEERBERICHT DE „MISDAAD" „De politie zit achter mij nan" ■mP' „Het wordt steeds bedenke lijker DODENLIJST TELT 226 NAMEN REEDS Tot 1 Februari? „De roden weten wat mar telen is" De beslissende uren Politiehonden Eén organisatie per gebied Gelukt BOMBARDEMENTEN ZONDER OPHOUDEN 'N SLEE VAN EEN WAGEN DE MEESTE GROEPSCIJFERS HOGER Muur weggeslagen Beraad der ^Middengroepen" De ravage, gezien van de buitenkant van de fabriek .af, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De verwachting, geldig van heden- tot morgen avond luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en krachtige tot harde Zuid-Westelijke wind. Mor gen overdag wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Krachtige tot matige Westelijke wind en iets minder zacht. Woensdag 29 November: Zon op 8.22 uur, onder 16.34 uur. Maan op 20.25 uur, onder 12.41 uur." Ontsnapping aan rode klauw „Ik ben een Tsjechisch priester. Na zestien dagen van angst en achter volging door mijn vijanden ben ik er tenslotte in geslaagd Tsjechoslowakije te ontvluchten. Wat hieronder volgt zijn niet anders dan notities uit mijn dagboek, die al te dikwijls maar heel vluchtig (ik was immers op de vlucht) werden neergekrabbeld. Hier volgt dan het verhaal, of, wanneer U wilt, de „film" van deze zestien dagen VRIJDAG: Ergens in Tsjechoslowakije. Et heb thans een opdracht uitgevoerd, die men hier een „misdaad tegen de volksdemocratie" noemt Ik bracht aan de Deken de laatste aanwijzingen over van de bisschop voor de geestelijkheid en de gelovigen. De censuur op de brie ven maakt deze wijze van handelen noodzakelijk. Des middags trof ik drie mannen en een meisje, aan wie ik de richtlijnen voor de andere bisdommen overhandigde. Twee van hen waren priester, al droegen zij natuurlijk niet hun priesterkleding. Onze vermetelheid is gevaarlijk; de laatste dagen heb ik txonwens niet anders gedaan. Kriskras doorkruiste ik het bisdom. Het was een drijfjacht, met zo nu en dan een paar uur slaap, ""teeds moesten andere straten en wegen gekozen worden. In de meeste bisdommen zijn de koeriers van de bis- ■ehop reeds gearresteerde Thans is in een kleine stad de grond •nder mijn voeten te heet geworden. Een paar minuten voordat ik arriveerde, was de politie in de pastorie een onder zoek komen instellen. De huishoudster was echter bijdehand en loodste mij naar hoven. Ik speelde toen de rol van een man, die moeilijkheden in zijn huwelijk bad. Ondertussen verborg zij de instuc- ties. die ik had meegebracht, in de bad kamer. Ik wachtte. Mijn hart klopte. Ik kreeg het warm. Ik bad voor de goede afloop. De pastoor kwam naar mij toe., nerveus, maar lachend, want het gevaar was weer voorbij, tenminste voor één of twee weken.... ZATERDAG: Ik probeerde tevergeefs mijn bureau op te bellen. Ik kreeg geen gehoor. Ik dacht direct, dat is niet in orde. Ik belde toen de heer G. op. Zijn antwoord was: -.Ga, voordat U bij mij komt, naar mevrouw K.". Ik begreep de waarschuwing en ging. „Goed, dat U komt", zei mevrouw K„ want Uw bureau is vannacht in beslag genomen. Wanneer U er naar toegaat, wordt U gearresteerd, Wacht U hier de gebeurtenissen maar af." ZONDAG: Met de trein naar de grens. Hier kan ik in het geval dat de politie mij zoekt proberen naar de Ameri kaanse zóne van Duitsland te vluchten. De komende dagen zijn beslissend. MAANDAG; Weer terug bij mevrouw K. Slecht nieuws. Mijn medewerkers zijn op het bureau gearresteerd, 's Middags ontmoet ik mijn vriend Paul, een arts. Hij is verbaasd te zien. dat ik geen pries terboord draag. Ik verklaar hem waarom. Dan belooft hij mij, indien nodig, mij bij mijn vlucht te helpen. Hij brengt mij naar een woning, die zijn eigendom is, maar die op het ogenblik leeg staat. DINSDAG: De politie zit achter mij aan. Een vreemd idee! Het komt mij voor, alsof het woord „gezocht" op mijn Het is een onopgesmukt relaas, dat wij in handen kregen, het relaas van een Tsjechisch priester, die er deze zomer in geslaagd is zijn ge marteld land te ontvluchten. Zes tien dagen non ondraaglijke span ning moesten voorbijgaan, voordat hij eindelijk in. veiligheid was. Zes tien dagen van verlammende angst, waartegenover hij echter zijn ver trouwen stelde op God en op de mensen, die hun leven op het spel zetten om hem te helpen. Hun na men en ook al te duidelijke aanwij zingen, die hen in gevaar zouden kunnen brengen, heeft hij weggela ten uit zijn verhaal, gevormd door de haastig neergeklabbelde zinnen in zijn dagboek. We meenden deze aangrijpende notities, die de ver schrikkingen in een land, waar men God wil verbannen, in een duide lijk licht stellen, onze lezers niet te moeten onthouden. voorhoofd staat en alsof iemand mij volgt. Ik probeer mij te beheersen. WOENSDAG: Ik ben nerveus. De hele nacht niet geslapen, Bij het bidden en bij de overweging echter ben ik rustig. Ik wacht nog steeds in het huis van Paul. Een pracht vent! Zijn moeder zorgt, dat ik wat te eten heb en zijn broer voor wat cigaretten. 's Middags komt een te legram: „In Presov een jongen geboren stop moeder en kind goed stop". Dat wil zeggen: „Kom, alles is voorbereid voor de vlucht!" DONDERDAG. Morgen. Ik verlaat Pauls huis. Het lijkt wel of ik uit een ziekenhuis kom. De frisse lucht doet mij goed. Evenzo (na de lange stilte) het rumoer van de straat. Op weg. De chauf feur (een vroegere zakenman, die zijn hebben en houden verloren heeft onder het communistisch bewind), is op de hoogte. Het is trouwens voor hem niet de eerste keer. Dat geeft een gerust ge voel. VRIJDAG: 's Ochtends. Vannacht wil ik over de grens, Uit mijn raam zie ik een stukje Duitsland. Nog een paar kilo meter en ik ben vrij. Om 4 uur 's mid dags zou er jen jongen komen, die mij door de verboden zóne zal voeren. Daar komt men alleen met een bijzondere ver gunning. De jongen brengt mij naar het huis vanzijn vader, waar ik eerst nog zal slapen. Om middernacht zullen wij dan op weg gaan. God moge ons bijstaan! VRIJDAG: Nacht. De jongen is geko men, maar even later ook twee mannen, die zeggen tot morgen te wachten. Er zullen nog twee andere „gezochten" bij komen. ZATERDAG: Nacht. Ik keer naar Paul in de stad terug. Geen kans. Vannacht is een politieagent gedood, zodat de hele streek onder strenge politiebewaking staat. Ik ben teleurgesteld. En hoe. Ik draag arbeiderskleding. ZONDAG: Ik heb vandaag geen H. Mis opgedragen, wel gecommuniceerd. Ik ging naar de broer van Paul. Hij herkende mij eerst niet. Hij dacht, dat ik al lang en breed weg was. Paul is gis eren op va- cantie gegaan Het wordt steeds bedenke lijker. Een week is al verloren. Een nieu we kans: ik sluit mij bij een andere groep aan, die op een andere plaats de grens wil oversteken. Een onderwijzer vertelde mij het. 's Middags per trein naar de grens, 's Avonds tref ik hem in een dorp. Zij willen juist opbrekenmaar naar de stad terug, waar ik vandaan kom. Van nacht gaat het niet, onmogelijk. Wij moe ten een telegram afwachten. MAANDAG: Weer in de stad. Ik wen er aan „gezocht" te worden. DINSDAG: Ik ben bij de onderwijzer, die ik drie dagen geleden heb leren ken nen. Hij is zeer vriendelijk. Ik wacht op het telegram. WOENSDAG: Ik wacht op het tele gram. (Van onze parlementaire redacteur.) Dc werkzaamheden der Tweede Kamer zijn door de tijdrovende behandeling der belastingontwerpen aanzienlijk ver traagd. Ook dit jaar zullen de begrotin gen der verschillende departementen niet vóór Kerstmis worden afgehandeld. Het ligt daarom in het voornemen om de Ka mer op 16 Jan. opnieuw bijeen te roepen om de nog overgebleven begrotingen, naar men aanneemt de kleinere helft, af te werken. Ook de Eerste Kamer ziet zich in de Mgr. Stanisiav Zela, suffragaan-bis schop en vicaris-generaal van Olmütz (Oloinoiic) en acht andere hoge katho lieke geestelijken zijn gisteren (Maan dag voor het siaatsgerechtshof te Praag verschenen, onder beschuldiging van hoogverraad, spionnage en andere ver grijpen tegen de staat. De andere beschuldigden zijn de pries ters Jan Opasek, abt van het Beneddc- liiner klooster van Brevnov (bij Praag): Stanisiav Jarolimek, abt van een ander Praags klooster; Josef Cihak, aartsdeken van het kapittel van de St- Vituskathe- dr.'vïi; Otokar Svec en Jaroslav Kulac, den kanunniken; Antonin Ma-ndl, theo- l.icg; Jan Boukal, eerste-secretaris van hat aartsbisdom, en Vaclav Mrtvy van de orde der Salesianen. Het proces tegen deze 9 beschuldigden zal. naar men verwacht, deze hele week duren. Het zal het grootste proces zijn tegen katholieke geestelijken sedert de h rechting van negen monniken door het staat sgerechtshof in April van dit jaar. De zitting van het gerechtshof werd impend met de voorlezing van de aan klacht., welke aanving met een heftige aanval op de katholieke hiërarchie, vol gens welke deze „steeds gestaan had aan <1 zi.ido van de onderdrukking en van de uitbuitende klassen". Zij beschuldigde het Vaticaan en de De stormen en sneeuwval, die volgens de laatste telling aan ten minste 226 personen in de Ver. Staten het leven hebben gekost en voor mUlioenen schade hebben aangericht, waren Maandag prac- tiseh gaan liggen. De staten aan de noord oost-kust worden echter thans door over stromingen bedreigd, daar de hevige re gens de rivieren hebben doen wassen De regen heeft New York ean diénst bewezen, daar de reservoirs van deze waterarme stad 125 milliard liter water hebben ontvangen. kerkelijke hiërarchie ervan, dat zij „zich geschaard hadden aan de zijde van het meest reactionnaire deel der Tsjecho- slowaakse bourgoisie en van de land heren tegen de arbeidende klasse, die vecht voor haar sociale bevrijding". Dr. Zela, die als eerste aan een „ver hoor" werd onderworpen, ontkende aan vaar kelijk al het hem ten laste gelegde. Na ongeveer twee uw te zijn ondervraagd, zeide hij „staatsgevaarlijke activiteit" te hebben ontplooid; maar direct daarop kreeg de rechter weer last met zijn slachtoffer, dat opnieuw enkele beschul digingen resoluut van de hand wees; op andere punten echter bekende dr. Zela niet alleen schuld, maar hij ginig zelfs zover zelfbeschuldigingen te uiten, bijv. dat hij had samengewerkt met de Gestapo. komende maanden nog voor drukke werkzaamheden geplaatst. Behalve de be groting van oorlog, 1949-1950, welke als laatste deze week nu eindelijk zal wor den afgedaan, wachten nog de belasting- ontwerpen, welke twee weken geleden door de Tweede Kamer werden aanvaard en welke verband houden met de huur verhoging van 15 procent die op 1 Januari zou moeten ingaan. De Eerste Kamer heeft deze belasting- ontwerpen verleden week in de afdelin gen onderzocht en indien het Voorlopig Verslag en de Memorie van Antwoord niet te lang op zich laten wachten, zouden deze ontwerpen nog juist vóór 1 Januari het Staatsblad kunnen bereiken. Mocht de tfjd daartoe te kort blijken te zijn, dan zou ook de huurverhoging tot 1 Febr. 1951 moeten worden uitgesteld. De Eerste Kamer heeft intussen ook nog te behandelen het wetsontwerp Huis vesting Gerepatrieerden, dat ook reeds door de Tweede Kamer is aanvaard en dat ook nog vóór 1 Jan. zou moeten wor den afgedaan. Blijkens het jongste nummer van de „Acta Apostolicae Sedis" is bij decreet van de H. Congregatie der Riten bepaald, dat in de Litanie van de H. Maagd na de aanroeping: „Koningin zonder erfemet ontvangen", een nieuwe aanroeping wordt ingelast namelijk: „Koningin ten Hemel opgenomen." DONDERDAG: Wanneer komt toch dat telegram? VRIJDAG: Nog steeds geen telegram. Mijn vrienden zeggen: „Afwachten!" Zij menen, .dat alles zelfs „zeer goed" gaat Ik kan echter niet langer meer wach ten. Ik heb reeds veertien dagen ver loren. Wanneer de politie mij te pakken krijgt, dan zijn al die mensen, die mij zo prachtig hebben geholpen, er bij. En de roden weten wat martelen is. Daf doet mij besluiten niet langer meer te wachten. Ik riskeer hel, met nog twee anderen. Een man en een vrouw. Weer naar de grens. Ik weet een adres. Des nachts kom ik in het dorp aan. Ik moe: naar een huis, dat ik nog nooit van mijn leven heb gezien. Ik bezit niets dan mijn hoop en mijn vertrouwen, het rotsvaste vertrouwen. Thans zal God mij helpen. Een jong echtpaar met drie kinderen De man (hij heet Joban), die zich ervan overtuigt, dat ik geen communist ben, zegt, dat morgen de vlucht mogelijk is. Ik ben er ook zeker van, dat hij geen spion van de roden is. Later zegt hij mij, dat hij ter- wille van zijn vrouw en kinderen zijn on dergrondse activiteit heeft opgegeven. Voor mij, een priester, wil hij een uitzon dering maken. Hij kent hier de weg op zijn duimpje. Hij weet, waar de politie op de loer ligt. ZATERDAG. Morgen. Ik wacht in een kamer. Het vertrouwen krijgt weer de overhand op de angst. God heeft mij de laatste twee weken zo goed geholpen. Ik bezweer Hem mij liever de dood aan de grens te laten vinden dan in de handen van de rode politie te laten vallen. ZATERDAG: (van 13 tot 23 uur). Ik verlaat met de jonge vrouw en de kinde ren het huis. Mijn koffertje is in de kin derwagen verstopt. Voor het oog lijkt het of wij ergens zullen gaan zwemmen. Het is warm. De akkers en de bossen bieden een vriendelijke aanblik. De kinderen bab belen er vrolijk op los. Wat weten zij van gevaar. Wij naderen de bossen. Johan (de man) zit onder een boom. Hij lacht. Ik zal met hem gaan „wandelen". Ik neem mijn koffertje. De dappere vrouw laat niet de minste ontroering blijken. Wij gaan De landweg. Politie-auto's. Ik moet stil houden en op een teken wachten. Het hart klopt in mijn keel.. Eindelijk het teken. Johan zwaait met zijn hoed. De straat is voor een ogenblik vrij. Tweemaal gaan wij in dekking. Voor ons ligt een open stuk. De posten van de grenspolitie hebben machinegeweren. Johan geeft de laatste aanwijzing en zegt: „Nu moet ik gaan, pater. God behoede U!" Daar is de Amerikaanse zóne. Nog on geveer honderd meter. Ik ben helemaal ajfeen. Moederziel al leen. De gehele zwaarte va.n mijn gevaar lijke situatie drukt op mij als een cen- tenaarslast. Alleen aan de grens. Alleen, vlak bij een post van de grenspolitie. Zij kan mij doden of, wat nog erger is, ge vangen nemen. Zes en een half uur lang lig ik in het hoge gras. De politiepatrouil les komen telkens langs. Acht uur: de politiehonden worden losgelaten. Zij ren nen overal heen. Zij blaffen. Ik heb rond om mij heen peper gestrooid. In mijn hand heb ik nog een portie voor het geval dat een hond op mij af zal komen. Tien meter van mij af blaft een der honden. Zes uur! Zij duren mij zes dagen. Vijf minuten voor half elf: nu wil in gaan. Ik kruip een paar meter vooruit en kijk of zich ergens iets beweegt. Niets. Ik vlieg overeind en ren. Recht over het grasveld. Ik val in een beek, die ik niet had gezien. Gelukkig is die niet diep. Een paar meter breed. Er door heen. Weer verder rennen. Uitgeput bereik ik het boswachtershuis. De grens, de grens steen. Erover. Ik ben In Duitsland! Advertentie. Een Amsterdams echtpaar had genoeg van het thuiszitten. De wereld lokte, dus wilden ze er op uit. De heer J. Hillebrand (51 jaar) vervaardigde zelf een „trapauto" en knusjes naast elkaar ging het ondernemende tweetal, waarvan het vrouwelijk deel 57 lentes telt, op „trap" voor een ivereldreis. Vier maanden zijn ze nu reeds onderweg. Ze bezochten Frankrijk en op doortocht naar Duitsland kwamen ze in Rotterdam aan. „Even de weg vragen, moeder!" Van gezaghebbende zijde deelde men ons mede, dat de berichten als zou een fusie tussen belangrijke groepen van zie kenfondsen aanstaande zijn, uiterst voor- harig moeten worden genoemd. Wel heeft een bespreking plaats gehad tussen drie landelijke ziekenfonds-organi saties, die ook deze zomer gemeenschap- jelijk het demonstratief congres in Den Haag hebben belegd. Dit is in de lijn van <ïe wensen der regering, die aandringt op fusie en sanering van werkgebieden van algemene ziekenfondsen. Op deze bijeenkomst is besproken op welke wijze een nauwere samenwerking en het volgen van een gemeenschappelijke gedragslijn mogelijk zou zijn. Overleg met organi saties van ziekenfondsmedewerkers (art sen, apothekers en tandartsen) is hieraan voorafgegaan en zal ook worden voort gezet. Indien in de toekomst wanneer de nu nog aanwezige bezwaren en moei lijkheden zullen zijn overwonnen hieruit een fusie zou kunnen groeien, zot', dit alleen mogelijk zijn wanneer dit zon betekenen een sta-p op de weg naar het doel dat deze ziekenfondsorganisa ties zich stellen, namelijk te komen tot een ziekenfonds per gebied. In Duitsland. Een droom? Is het waar? Ik kijk nog eens naar de grenssteen. Het is waar. Ik ben gered. Nu kunnen de vijf tien mensen, die mij hebben geholpen, rus tig slapen. Ik ben aan de overkant. Ik kniel en wil bidden. Maar ik ben te opge wonden, dat mij geen gebed over de lip pen komt. Eindelijk stamel ik kortademig en hijgend: „Magnificat" De 65.000 inwoners van het Oost-Franse stadje Besancon waren gisteren van de buitenwereld afgesneden door de over stroming van de rivier de Doubs, waar van het peil in de laatste drie dagen van 14 tot 28 voet is gestegen tengevolge van hevige regen- en sneeuwval in de Jura. De stad zelf wordt ernstig door het water bedreigd. De Chinese troepen hebben hedenmor gen vroeg drie nieuwe krachtige aanval len ingezet tegen de divisies der verbon den troepen, die zich ter verdediging her groeperen op de oude linie aan de Ts.jongts.ion. Voor de derde nacht in successie gin gen de Chinezen in de aanval, die zij met hoorngeschal aankondigden. De krachtige aanvallen der vijandelijke troepen duren voort. De verbonden troe pen zijn over de gehele frontbreedte drie tot vijf kilometer teruggetrokken. Ook de brigade van het Britse gemene best is Maandag ingezet, om te helpen het gat in de verbonden linies te dichten. Ge meld wordt, dat de brigade een commu nistische aanval in het gebied van Koe- noeri wist af te slaan. In de nacht van Maandag op Dinsdag woedde de strijd op de bevroren, door het maanlicht beschenen velden, voort. Koejangdon, eerst het centrum van het front/kwam door het uiteenvallen van het 2e Zuidkoreaanse corps, 30 km. oostelij ker, op de flank te liggen. Delen van de Amerikaanse 2e divisie vielen op de stad terug. Vanmorgen bij het aanbreken van de dag bezetten zij een linie, ongeveer 60 km benoorden de stad. Bericht wordt, dat zij standhouden. De 25ste Zuidkoreaanse divisie had vóór Bij de verkiezingen voor het parle ment van dc staat Beieren hebben, naar bij de eindteliing bleek, dc socialisten de meeste stemmen behaald. De voorsprong, die zij op de christen-democraten hebben, is echter in het overwegend katholieke Beieren lang niet zo groot als die van de verkiezingen van verleden week in de staten Hessen en Wuerttemburg-Baden. De socialisten behaalden in Beieren 2.586,689 stemmen, de chr.-dem., voorheen dc sterkste party, 2.526.780. Omrekening in percentages geeft het volgende beeld (tussen haakjes dc per centages van de federale algemene ver kiezingen van Augustus 19491: Soc.-dem. 28 (22.8); Chr.-dem.: 27.4 (29.2); Beierse partij 17.8 (20-9); Vluchtelingenfolok 12.3 Vrije deun, (liberalen) 7.1 (8.5); Econ. wederopbouw 2.8 (14.4); Communisten 1.9 (4.2); Andere partijen 2.7. Tengevolge van het ingewikkelde Beierse kiessysteem zullen de socialisten niet de meeste zetels krijgen, al hebben zij het hoogste aantal stemmen behaald. Gelijktijdig met de Beierse parlements verkiezingen is onder de stemgerechtig den te Muejiehen een referendum gehou den over de vorming van een Europese Unie. Van de deelnemers stemde 80.2 pet. voor, 41.8 pet. tegen de eenwording van Europa. men In de straat de toevoer kunnen af sluiten. Na ongeveer drie kwartier was de brandweer het vuur meester, De ravage in de door de ontploffing getroffen afdeling is zeer groot. Het was even voor lialf negen gisteravond, toen vele bewoners van Rotter dam werden opgeschrikt door de dreun van een zware ontploffing, die deed denken aan bange oorlogsdagen. Reeds spoedig daarna lioorde men de sirenes der brandweerwagens loeien en begaven de auto's van de Gemeen telijke Geneeskundige Dienst zicli op weg. Het bleek, dat zicli een explosie liad voorgedaan in de afdeling gloeilampenfabricage van de Verenigde Industrie Rotterdam (V.I.R.) v.li. P. H. Verbagen Zoon aan de Oudedijk. het aanbreken van de dag een zware aan val het hoofd te bieden. Zij trok zich uit Jongsandon terug. De Chinezen stortten zich met alle kracht in het door hen gemaakte gat in de V.N.-linies bij Toktsjon. De Chinezen zouden Maengsin hebben ingesloten. Het „mét Kerstmis naar-huis-offensief" staat er ernstig voor, zo werd door mili taire zegslieden toegegeven. De lucht macht doet wat zij kan. Het weer is hel der, en er wordt zonder onderbreking ge bombardeerd. „Over de vandaag gehouden vergadering van crediteuren der stichting „Vijf Eeuwen Kalvcrstraat" („Damstadt") zullen zo spoedig mogelijk nadere mededelingen vol gen", met deze woorden besluit het com munique dat gisteren verstrekt werd na afloop van deze vergadering. Op wie uit eindelijk de gevolgen er is een exploi tatie-tekort van drie ton zullen drukken is nog volkomen onzeker. Indertijd is op.een vergadering van de „Vereniging Comité Kalverstraat". onder de nodige waarborgen, vrijwillig een be drag van ongeveer 100.000 in het uitzicht gesteld. Voor het verkrijgen van nieuwe of hogere toezeggingen aldus het commu niqué was het feit, dat niet vaststond welk bedrag precies bereikt zou moeten worden, nu de gehele drie ton niet bereik baar was gebleken, een belemmering. Dit was d.e reden om allereerst overleg met de crediteuren te plegen. Als de gerheente Amsterdam haar toe zegging van een bijdrage van 20.000 in een eventueel tekort gestand doet, dan zo vervolgt het communiqué mag voor de preferente crediteuren volledige beta ling worden verwacht. Wat thans als actief bij de stichting aan wezig is, zal niet eens voldoende zijn om de kosten van de surseance of een even tueel faillissement der stichting te dekken. Toen wij dezer dagen voor een Sinter klaas-étalage aandachtig de uitgestalde artikelen monsterden, merkte een kennis, die zich naast ons geplaatst had, op: ,Nu de boot is weer aan". Waarop wij repli ceerden met de vraag: „Ja, waar zal het schip stranden". Onze kennis vond ons wederwoord on logisch. Aangezien immers het schip aan was gekomen, kon de boot niet meer stranden. Dat moeten wij toegeven, doch wezen hier op een misverstand; hij be doelde letterlijk, dat de stoomboot met St. Nicolaas veilig onze wateren binnen was gestoomd; wij in figuurlijke zin, dat onze financiën danig in de soep dreigden te geraken vanwege de goed-geefheid van de Sint. Die goed-heilig-man kan ge makkelijk op andermans kosten zich populair maken. Nu bleek onze kennis een warm voor stander van Sinterklaas, hetgeen wij in de grond ook wel zijn; ja, wij willen zelfs nog in hem geloven, als hij maar genoeg geeft. Dies bestrafte onze kennis ons om niet zo zuur over geld te praten, al wordt dit nog zo zuur verdiend. Laten wij in elk geval, zo monterde hij ons op, blij zijn, dat wij het zoet kunnen uitgeven. B v.' aan suikerbeestjes, letters en hartfen. Eigenlijk had hij gelijk Want al zijn wij over de tijd, dat wij harten weggaven en kregen, zo iets mag nog geen aan leiding geven om harteloos te zijn. Wij kunnen altijd nog in de „letteren" gaan en aldus tot de „geletterden" behoren. Iemand, die „letters gegeten heeft", pleegt immers niet voor dom aangezien te wor den. Tenslotte is Sinterklaas daarbij de tijd van de kinderenen van de verloofde paartjes; natuurlijk, zijn deze laatsten ook niet net kinderen....? Voor de ouders bepaalt zich de „ver rassing" van de Sint vrijwel tot het ge not van te mogen *>etalen, tenzij zij op de leeftijd gekomen zijn waarop zij ge-, vaar lopen, zo langzamerhand grootouders te worden. En daarom hebben wij tegen onze vrouw gezegd, dat wij niet te veel eisend zouden zijn en de auto opofferen voor een televisie-toestel. Maar zij dacht toch niet:, dat de schimmel van Sinterklaas dat zou kunnen trekken. Of wij misschien niet een speelgoed autootje onder de loupe konden nemen, dan zouden wij een slee van een wagen hebben, werd er uit het gezelschap thuis gevraagd. Wij hebben toen gedreigd. Sinterklaas onder de loupe te zullen nemen, van wie dan niets zou overblijven, want, qp de keper beschouwd; bestaat. Maar neen. laten wij straks allemaal onze cadeaux met een mild en waar derend oog onder de loupe nemen. Dan zullen het alle kolossale verrassingen zijn1 ANALYST. Het C.B.S. heeft thans voorlopige prijs indexcijfers van het gezinsverbruik sa mengesteld per 15 October 1950. Het totaal-indexcijfer van reeks J. Huishoudrekeningen April 1948-Maart 1949, steeg van 15 September-15 October met 3 indexpunten, terwijl dat van ree*1® 2 huishoudrekeningen 1935- 36. met punten opliep. Het verschil in stijging tussen de indexcenfers van beide reeksen wordt veroorzaakt door het verscml in invloed, dat de sterk gestegen koffieprijs heeft in beide berekeningen. Koffie nam in het vooroorlogse gezinsbudget (reeks 2) een aanmerkelijk belangrijkere piaats in dan in het na-oorlogse (reeks 1), waar door het totaalcijfer van reeks 2 sterker stijgt dan dat van reeks I Uiteraard doet zich dit verschijnsel lp sterkere mate voor bij de beide indices voor de voedingsmiddelen. Dat van reeks 1 stijgt 4, dat van reeks 2 10 punten. Behalve de koffieprys, stegen by de voedingsmiddelen nog de prijzen van witbrood van patentbloem, peulvruchten, fruit, paardeviees en eieren. Prijsdalin gen kwamen voor bij rund- en varkens vlees en in geringe mate, bfj groenten. De prijsstijging voor kleding en schoei sel zette zich, zij het in geringere mate dan de vorige maand, voort. De stijging van het indexcijfer voor de groep reini ging werd teweeg gebracht door een ver hoging der zeeppryzen, terwül voorts bp woninginrichting en huisraad een sta ging optrad voor dekens en matrassen. By de overige groepen kwamen geen prijsveranderingen van betekenis voor. Prysindexcijfer van het gezinsverbruik (1938-'39 100). Reeks 1, volgens huis houdrekeningen April 1948-Maart 1949, gezinnen met inkomens van 40— f 50 per week (op de 15e van elke maand). Juni Totaal 217 Voed.midd269 Kleding 342 Schoeisel 377 Reiniging 325 Woningipr, en huisraad S17 Over. groepen incl. huur 162 Huur 100 Aug. 215 258 348 378 325 Sept Oct 218 221 253 360 405 329 262 368 411 332 322 336 340 164 100 167 100 167 100 Van alle kanten snelden hevig ontstelde bewoners van Kralingen zich naar de plaats van 't onheil. Het bleek, dat de ont ploffing zich voorgedaan had in de af deling van de fabriek, waar de wolfram draden voor de lampen gegloeid worden en men vermoedde gisteravond laat. dat een van de onderdelen van het daarbij gebruikte gasaggregaat, dat 't door de ge meente geleverde gas tot «en hogere druk opvoert, is ontploft. De ontploffing, die door brand werd gevolgd, was echter oorzaak, dat een muur, gelegen aan de Eerste Jericho- straat, waaraan deze afdeling der fabriek grenst, werd weggeslagen. Verder spron gen in deze straat van verschillende huizen de ramen. HierbU werden twee personen licht gewond. Een 70-jarige man, die met longontsteking in bed lag. vluchtte de straat op. Hy werd in het noodziekenhuis aan de Mecklenburg- laan opgenomen. Intussen bleef uit de leiding, die het gas leverde, nog steeds gas stromen, hetgeen i tot ongeveer half tien duurde. Toen had' Maandag j.l. kwam het College van Be raad der KVP byeen in het Vormingsin stituut te Baam, waarin met het dagelijks bestuur en vertegenwoordiger der Kath. Tweede-Kamerfractie aanwezig waren af gevaardigden van talrijke organisaties der .middengroepen" uit het katholieke volks deel. Behandeld werd d« financieel-eeono- mische positie dezer „middengroepen", nadat dr. Lucas deze besprekingen had ingeleid. Bijzondere aandacht werd ge vraagd voor de grote en grotere gezin nen, voor de positie der ambtenaren en gepensionneerden, voor de beoefenaars van de vrije beroepen en hun grote zor gen voor de oude-dag-voorziening, voor diegenen, wier beroep In de intellectuele en culturele sfeer ligt Met nadruk werd gewezen op het pro bleem der inkomensvorming, die met name voor de middengroepen van pri mair actuele betekenis is en zeer in het bijzonder op de grote lijn, die moet wor den getrokken ten opzichte van het fi- nancieel-economisch beleid, met het oog op de toekomst van ons volk. Prins Bemhard is gisteren op Malta aangekomen, waar hy de Ned. oorlogs schepen, die in de Middellandse Zee va ren, zal bezoeken. De Prins werd op het vliegveld begroet door de gouverneur van het eiland. Sir Gerald Creasy. Z. K. H. bluft tot Donderdag. Woensdag is hy de gast van de Hertog van Edin burgh en Prinses Elizabeth.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1