Minister van Oorlog wil van architect aannemer worden Pogingen tot redding uit de organisatorische put m m MORGEN r De hele wereld citert j STOP BIJ LOBITH" NIET ONRECHTMATIG EEN NIEUWE REGELING IN VOORBEREIDING Bouwen in 1952 nog niet vrij >aismtUd Zal de ring dit houden F Ministerie van bevoorrading gevraagd doorzichtig Eerste Vrijdag J) Acht gewonden bij autobotsing Rijk vrijwaart Arnhem van koersverlies Rijnschippers door rechter in ongelijk PRIMA WILTON KARPETTEN I IMPORT-WILTON Economische mededinging DONDERDAG 30 NOVEMBER 1950 PAGINA 1 M Niet alles op één kaart Regering en industrie DE WEDLOOP BEGINNEN Generale Staf Marine Vloot in aanbouw Economische en sociale belangen BEPERKING KOPERVER- BRUIK IN V. S. T> Van morgen al ver kópen wij e n par t ij van 350 geïmporteerde Oosterse dessins P*Ü Tijdelijke aanbieding van zware, gegarandeer- I de vooroorlogse kwaliteit 190x280, geenUW.-,maar nu nog f 139. - 230x320, geen£245T-, maar nu nog f 192.50 Franco levering Mathenesserlaan 190 W e s t k rui ska de 4 P retor ialaan 47 VOORONTWERP AAN S.E.R. VOORGELEGD EMIGRATIE NAAR ZUID- AFRIKA NEEMT TOE Maand gemiddelde verdubbeld MONTAGEBOUW KRIJGT GEEN APARTE STEUN MEER Verlaging bouwkosten Montagebouw D. V. W. TE HOGE KAMERHUREN „TE" NOOIT GOED analyst. 'ï-GRAVENHAGE, 29 November 1930 Een moeilijk vraagstuk zal bet zijn het personeel van bet departement. De luchtmacht ontwikkelt zich behoor lijk In Texas wordt een jong corps praoh- tia op-eïeid. Aan nachtjagers wordt grote aandacht besteed. De geoefendheid van de Luchtmacht moet nog worden, opgevoerd. Over de Landmacht was heel wat cri- tick uitgestort- Do zaken bij de Land macht zitten hier en daar nog lelijk in de knoop. Wij moeten een vast plan hebben -m uit de organisatorische put te komen. Wij moeten onze troepen uit Indonesië her groeperen en met krach y. opleiding aanvatten van de nieuwe iting. De personeelsvoorziening is echter zeer defensiebelangen wilden laten praevale- ren moesten daarmee maar eens rekening houden bij de behandeling van de be grotingen va-n Sociale en Economische Zaken en de belasting-ontwerpen. Wat de heer Ruys wilde, was spelen met vuur. De heer Kerstens (K.V.P.) wenste nog oprichting van een apart ministerie van bevoorrading, waarvoor het de hoogste tijd was. Nu waren tal van instanties bezig met de aankoop van materiaal, waardoor deze aanlherkelyk werd vertraagd. Tevens wenste hij een Raad van Advies van mensen uit het bedrijfsleven om deze minister van bevoorrading bij te staan. De communisten Schalker en Van San ten wilden natuurlijk vermindering der bewapening. Hoe zwakker de West-Euro- pese landen immers zijn, hoe beter voor Rusland. E. S. wvii-ot> zo sterk roofbouw is gepleegd, effeétief en efficient te doen werken, moeilijk, tien vei.oren jaren 111 Indonesië VJd™r.. l i-, waf oefening betreft zijn niet zo ge- Met een besluit zal ik thans moeten beginnen, namelijk van architect aannemer te worden en geen nieuwe plannen te gaan uitwerken. Wij zullen snelle besluiten moeten nemen en snel moeten werken. De snelheid is echter nog niet voldoende tot alle militaire bureaux doorgedrongen. De voornaamste taken zullen zijn herhalingsoefeningen voor militairen uit lndië, opleiding van nieuwe lichtingen, het inrichten van magazijnen en het mobiel maken der troepen. Dit zei Minister, s'Jacob hedenmiddag in antwoord op alle critiek, welke de Senatoren op de opbouw van de land macht hadden doen horen. Hij kon ook moeilijk méér zeggen dan hy deed en men kon ook niet verwachten, dat hy zijn moeilijke taak in een handomdraai zou kunnen klaren. En al sprak hij bij zijn maidenspeech vlot en. met gemak, hij meld zich toch voorzichtig op de vlakte en het ei van Cclumbus had hij die morgen bij zijn ont bijt niet gehad. Vaar dat bewees dan ook hoe zwaar tip zelf zijn taak acht, het bewees ook z;jn overtuiging, dat er hard gewerkt zal moeten worden om uit de impasse te ge raken. Over het kabinetsbeleid, waarover was gesproken, wilde hij het nu niet hebben- Hij wilde dat liever uitstellen tot de alge mene beschouwingen. De gedragslijn van minister Schokkinginzake de geestelijke verzorging wilde hij blijven volgen om het beschavingspeil te kunnen handha ven. Dit achtte hij hoogst noodzakelijk. Onze kerkelijke roeping gaat overal keen en kent geen grenzen. Bij de opbouw van een weermacht mag men niet uitgaan van de gedachte alles op één kaart te moeten zetten. De uitga ven zullen behoedzaam dienen te geschie den om verspilling tegen te gaan. Op zijn nieuwe verhouding tot minister Lieftinck ingaande, zeide minister s Jacoo. da;t hij aan het financiële probleem vol doende aandacht zou schenken. Wanneer men besluit tot, efn4Xt J ging binnen het kader van het Atlantisch na - dan ligt daarin een mogelijkheid. De hulp van Amerika en Canada maakt het ons mogelijk een defensie-apparaat °P te bouwen. Zo er gevaar zou bestaan van Amerika een satellietstaat te worden, dan zouden wij. moeten trachten dit gevaar te keren door ons een persoonlijkheid te tonen. Militair gesproken heeft Duitse wapening voor ons een belangrijke bete kenis, de gevaren daaraan verbonden moet men trachten tot zo klein mogelijke proporties terug te brengen. In het Attain- tisch overleg moeten wij tot resultaat komen, willen wij geen half werk doen. Willen wij aan de borïogsbedreiging ontkomen, zoals de heer Schalker vroeg, dan zou deze afgevaardigde het ijzeren gordijn moeten doen wegnemen, waarach ter wij niet weten wat er gebeurt. Als regeringscommissaris heeft minis ter s'Jacob met bevoorrading en wat daaraan vastzit reeds te maken gehad. De Nederlandse industrie heeft het ge voel, dat zij wordt achtergesteld. Dat gevoel zal ik niet onmiddellijk kunnen wegnemen, maar er wordt reeds veel bij de Nederlandse industrie besteld. Zolang wij echter niet weten wat wij van Amerika zullen krijgen, kan ik geen bepaalde toezeg-gingen doen aan de Ned. industrie. Motiveert dit alles een apart ministerie voor de bevoorrading? Hierover zal hel kabinet moeten beslissen, maar de coördi natie van de verschillende diensten onder dit ministerie zal niet gemakkelijk zijn. Bovendien is deze taak naar 's ministers mening nog niet omvangrijk genoeg. Wat de marine betreft, is er geen ten- denz bjj de regering om de marine maar af te schaffen. Wat één Senator buiten de Amerikaanse Senaat heeft gezegd, moet men niet buiten zijn proporties brengen. Het ligt niet in de bedoeling de mariniers brigade op te heffen. Als deze stevige handdruk niet alleen de vriendschap tussen de beide delegatie-voorzitters van de afgelopen Unie-conferentie, de ministers Roem (links) en Van Maarseveen (rechts), doch ook de hechte verbondenheid tussen Indonesië en Nederland symboliseert, dan zijn we op de goede tveg en zal de conferentie aan het slot waarvan dit hartelijk treffen plaats vond, goede vruchten dragen. De wereld gaat onder ontzettend leed gebukt. Individueel treffen de mensen pijnen en angsten, collectief moeten hele volken onder het lijdensjv.k door. Is God liefde? Deze vraag wordt nog al eens vermetel gesteld. Vermetel, omdat al begrijpen we van vele omstandigheden niets, maar dan ook niets, God Zijn Zoon voor ons offer de en Die in Zijn liefde de Kruisdood onderging en Zich telkendage ondanks de Sacramenten als uiterste liefdesgaven, laat tergen, beledigen €n outer en Dat God straft komt overeen met ons rechtvaardigheidsgevoel, maar dat Hij vaak onschuldigen treft klopt niet met onze visie op de zaken. Inderdaad hoe dikwijls ook men de gevallen beredeneert we staan dikwijls voor z.g. raadselachtige beslissingen der Goddelijke Voorzienigheid. Doch er is een groot verschil tussen wat God vaak toelaat en wat Hij vaak ■wil. Terwijl gebeurtenissen en werkingen te weinig1 worden bekeken van het stand punt uit van zieuenheil. We doen en den ken nog al eens te veel, alsof we eeuwig hier op aarde blijven. Er is veel leed, wat mensen elkaar aan doen. Kwam aan die liefdeloosheid en onrechtvaardigheid een einde, dan 20-u de wereld er reeds stukken beter uitzien. Kunnen de leerUngen overigens een beter tot eisen dan de Meester, Die de vreugde opgaf en het K-i uis aanvaardde? De H. Margareta werd op haar eigen ver zoek herhaaldelijk geslachtofferd voor Zijn rijk en de uitbreiding, voor redding van zielen harer medemensen. Zij heeft de keus gehad tussen■..ver troosting en bitterheid, zij koos het lijden. De Heilige voldeed hiermede aan de Hoogste Wil, omdat zo staat er ge schreven de plannen Gods beter ver wezenlijkt konden worden en zij meer op het Heilig Hart geleek. Er is lijden, er zal altijd lijden Zijn De hemel moet verdiend worden. Doch laten we eensdeels geen oorzaak van lijden zijn en in het g-eval van eigen leed dat offer aanvaarden voor ons zelf en voor anderen- Dan lopen we de wedloop, ■waarover de Apostel spreekt op uitste kende wijze. Laat God maar voor de rest zorgen. Die overgave kam pijnlijk zijn voor ons versland en zelfs onze hoogmoed, doch zij brengt ons het verst in alle opzichten AMATOR. Gistermorgen om haif negen is op de Kumderweg bij Vollenhove een ongeluk gebeurd, waarbij drie personen zwaar en vijf personen licht werden gewond. De aannemer S. was met een bestelwagen, waarin zich 14 personen bevonden, op weg naar Emmeioord, toen hij met volle vaart inreed op een wagen, die door een tractor werd getrokken. De tractor, die van een erf was gekomen, reed om de richting Kuinre in te slaan, dwars over de weg, waardoor een botsing onvermijdelijk werd. Drie personen werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Vollenhove over gebracht. Het zijn: H. S. uit Blokzijl mevrouw T. de J.-R. uit Kuinre en J. R uit Bantega. Vijf andere personen konden, na te zijn verbonden, op eigen gelegen heid naar huis terugkeren. De bestelauto was van acnteren totaal vernield. Des avonds reed in de nabijheid van Ens (N.O.-Polder) een auto u.it Emme- leroord twee voetgangers, P. K. uit Em- mercompaseum en P. K. uit Klazinaveen aan. Beiden werden gewond en moesten in het ziekenhuis te Vollenhove opgeno men worden. makkelijk in te halen. Wij zullen trach ten hierin op zo kort mogelijke termijn verbetering te brengen. Het tekort aan lager kader is bok niet zo maar op te lossen. Het enige soulaas geven de KNIL-onderofficieren. Het materieel moet op de juiste pleats worden gedeponeerd Dit is een enorme opgave voor het komende jaar, maar op losbaar. De bezwaren tegen de Generale Staf besprekend, zei de minister, dat hij de ge legenheid nog niet had gehad zich hierin te verdiepen. Hij noemde het goed dat de dienst van de kwartiermeester-gene raal nu elders was ondergebracht. Over nationale reserve en burgerlijke verdediging zei minister s'Jacob, dat de nationale reserve een absolute noodzaak was en dat deze moest samenwerken met de burgerlijke verdediging. Inschakeling van lichte pantserwagens en dergelijk materieel gaat de minister - voorhands te ver. Wel zou men de nationale reserve kunnen inschakelen in de luchtverdedi ging. Voor een nieuwe staatssecretaris acht de minister het nog geen tijd. Daartoe zal hy zich eerst dieper moeten inwerken. Eerst dan ral hy daarover kunnen oor delen- Met de Indonesische regering zijn be sprekingen gaande om de Ambonese mili tairen naar ©en plaats te'brengen, waar heen zij wel willen gaan. Staatssecretaris Moorman was ver heugd over de instemming met het Ma- rinebeleid. Voor hem was slechts een zeer klein gedeelte van het marinebeleid over gebleven. Hij verzekerde nog eèns, dat er van de vermindering der taken voor de marme geen sprake zal zijn. Er zal zijn een partnership en niet van de functie van een satelliet. De sterkte van het marinepersoneel, teruggelopen van 26.000 tot 22.000 man, is nu op de meer normale vredessterkte door vermindering van de omvang d-er taken. Sinds 1946 is het be- roepspersoneel echter toegenomen van 8000 tot 14.000 man. Het aanbouwprogramma wordt vol ledig ten uitvoer gebracht. Tenzij on verhoopt technische om-standigheden zal er geen stagnering plaats hebben. De opleveringsdatum is in verband met de financiering niet verschoven. Onverhoopte omstandigheden voorbe houden sullen de twee kruisers in het laatste kwartaal van 1952 worden opge leverd. Het corps mariniers is van oorlogs- op vredessterkte gebracht n.L van 13-000 op 4200. Het corps kan echter, zo nodig, in minimum van tijd pp 10.000 man worden gebracht. Het verleggen van de zwaartepunten m het Atlantisch verdedigingsplan heeft ook het wapen der duikboten in aantal ver minderd. Volledige defensieve bewape ning op korte termijn is technisch onmo gelijk. Het probleem van de bescherming der koopvaardij had sprekers grote aan dacht. Bij de replieken vroeg de.heer Algra om wat meer élan bij de minister, terwijl de heer1 Wendelaa-r 's ministers betoog kwalificeerde als: Snaviter in modo met de verwachting, dat dit zou worden ge volgd door' fortiter in' re. Hij moge krach tig zijn in de daad. Zo werd er nog gerepliceerd en geant woord, waarna de begroting met aanteke- ning van tegenstemmen door de commu nisten z. h. st. werd aangenomen. Voordat minister s'Jacob aan zijn ant woord toekwam, hebben nog eens vier leden, onder wie twee communisten, het woord gevoerd. De heer Den Dreu (P.v-d.A.) viel de heer Ruys de Beerenbrouok aan. Hij had de economische en sociale belangen op het oog die niet ondergeschikt mochten wordengemaakt aan de defensie-belan gen Deze beide belangen kan men alleen naast elkaar zetten. Degenen, die de De National Production Authority heeft bekend gemaakt dat met ingang van 1 Januari a.s. het koperverbruik voor bur gerlijke doeleinden niet 15 pet verminderd zal moeten worden om voldoende koper voor de defensie en stockpiling beschik baar te hebben. Door de gemeente Arnhem werd in 1947 bij een Belgische bankiersgroep een geldlening aangegaan ten behoeve van hulpverlening aan de bevolking. De duur van de lening zou oorspronkelijk 2 jaa: belopen. Aangezien deze looptijd, me: het oog op de ten opzichte van het bui tenland gevoerde credietpolitiek, te kori werd geacht, werd van Rijkswege aan gedrongen de termijn te verlengen. Over eenstemming werd bereikt over een loop tijd van 3 jaar, met de mogelijkheid van vervroegde aflossing na 2 iaar Van deze laatste faciliteit heeft de gemeente ge bruik trachten te maken, doch de Neder- landsche Bank verleende hiertoe in vet- band met de moeilijke Belgische francs positie geen vergunning. Het gevolg hier van was, dat de gemeente door de deva luatie haar schuldverplichting zag toe nemen met 128.030. Aangezien de gemeente Arnhem niet in staat was zich aan het risico van koers daling te onttrekken, wordt het redelijk geacht deze gemeente voor dit verlies te vrywaren en het bedrag van 128.0.3" voor rekening van het Rijk te nemen, zo biykt uit de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot wijziging der begro ting van financiën voor 1950. De Haagse rechtbank heeft na kort ge-!blad E 93 werd bekrachtigd, vergt de ding de eisen van een comité van actie overheid dat iedere Nederlandse l»ni- van particuliere Rijnvaartschippers inza- culiere schipper, die de ..natte grens dij het onrechtmatig verklaren van de.Lobi'h naar Duitsland wil passeren is ke stop bij Lobith" afgewezen De eisers stelden, dat deze „stop" in strijd met de acte van Mannheim was ingesteld. Deze acte zou volgens- hen on beperkte vrije vaart op de Rijn waar borgen. (Bij besluit van de secretaris generaal van verkeer en waterstaat van 1941, welk besluit na de oorlog in Staats- Advertentie voorzien van documenten, waaruit blijkt, dat hij lid is van de Ned. Part. Rijnvaart centrale. Dit mede in verband met vrachtenregelingen). In uitvoerige overwegingen van het vonnis heeft de rechtbank de eieen van het actiecomité afgewezen. De recht bank acht de onderhavige maatregelen niet in strijd met het tractaat, zeggende, dat de staat niet de overweging heeft deze overeenkomst aan te tasten. De rech'bank overwoog', dat het be grip „vrijheid" uit 1868. toen het trac- i taat gesloten werd, niet meer past in deze tijd waarin het vrijheidsbegrip door „vrijheid in gebondenheid" wordt gekenschetst. Daaruit volgt weër, dat de contractsvrijheid van de schippers niet mag worden aangetast door het vérplicht stellen van het aansluiten bij de Rijn vaartcentrale, doch dat wel eisen mo gen worden gesteld ten aanzien van deelneming aan de internationale Rijn vaart indien de economische omstandig heden zulks vergen. Op deze gronden is de rechtbank van mening, dat de „stop bij Lobith" bepaald niet onrechtmatig is ingesteld In dit tijdsbestek immers met zijn in vergelijking tot 1868 uitermate gewijzigde economische omstandigheden dient de betekenis van een oud tractaat aan de hand van de practijk te worden uitgelegd Ook in Frankrijk en Duitsland is zulks geschied. ■karpetten Stnds de Weense Citherspeler Anton Karas met zijn citer voor „De Derde Man" speelde en het publiek door deze film nader kennis maakte met dit voor velen zo niet onbekende, dan toch niet vaak aanschouwde muziekinstrument, is de verkoop van citers bijna onrustbarend gestegen. Iedereen wil naar 'het schijnt, het „Hary Lime"-motief spelen, of schoon het heel wat mensen aardig op hun zenuwen begint te werken. En aldus is het dorpje Bubenreuth bij Erlangen, waar sinds mensenheugenis citers gemaakt wofden, tot beroemdheid geraakt. Want uit alle delen van de we reld komen bestellingen voor citers bin nen. In de omgeving van het dorpje heb ben zich gedurende de laatste jaren on geveer 1500 vluchtelingen gevestigd. En die zjjn allemaal bij *de' citermakers te werk gesteld, tqrwijl die op hun beurt de modernste arbeidsmetSioden toepassen, om aan de nog steeds groeiende vraag te voldoen. Overal, waar „De Derde Man" vertoond wordt, krijgen de mu ziekwinkels bestellingen voor citers. D» Bubenreut-hers maken sinds geruime tijd geen -cello's en violen meer, die vroeger óók tot hup specialiteit behoorden. 2a wijden zich geheel aan de citers. Nog in de afgelopen weken zyn er uit de Ver enigde Staten bestellingen voor in totaal 300.000 dollar binnengekomen en er is voorts een Amerikaan verschenen, die be sprekingen wil voeren over een soort volksciter, die heel goedkoop moet rijn en die -bespeeld kan worden door mensen, die geen noten kennen, maar het „Har- ry-Lirae"-motief moeten kunnen spelen aan de hand van gedrukte aanwijzingen, welke onder de snaren gelegd kunnen worden. Hier ziet men een nieuw, prachtig exemplaar. De man, die het maakte, kan er zonder noten op tokkelen. Maar hjj vindt in het „Hary Lime"-motief een pro fanatie voor zijn mooie instrument...... (hoek Nw Binnenweg) ROTTERDAM m Aan de Sociaal-Economische Raad is advies gevraagd in zake een voorontwerp „Wet economische mededinging". Deze wet zal in de plaats treden van het thans geldende karteibesluit en van de onder- nemersovereenkomstenwet 1935. Het voorontwerp steunt op dezelfde be ginselen als de ondernemersovereenkom- stenwet 1935. Enerzijds beoogt dit voor ontwerp de samenwerking van onder nemingen te bevorderen, waar deze gun stig wérkt; anderzijds die samenwerking te doorbreken wanneer deze het algemeen belang schaadt. De wet van 1935 maakt regeringsop treden slechts mogelijk, voor zover op grond van een ondernemersovereenkomst een te weinig of een teveel aan economi sche binding bestond. Voor het eerste geval diende de algemeen verbindend verklaring (A.V.V.), voor het tweede de onverbindendverklaring (O.V.V.) Het nieuwe wetsvoorstel noemt naast de mededingingsregeling zijnde een over- De emigratie van Nederlanders naar de Unie van Zuid-Afrika neemt toe. Bedroeg het aantal Nederlandse emigranten het vorige jaar 110 per maand, in de eerste 8 maanden van dit jaar was dit tot 223 gestegen. Verleden jaar emigreerden in totaal 1320 Nederlanders naar de Unie; in de eerste 8 maanden van dit jaar ver trokken er reeds 1789. De emigratie van Engelsen vermin derde. Bedroeg hun aantal in 1949 350 per maand, in 1950 verminderde dit tot 371. pe emigratie van Duitsers begon dit jaar jaar; er vertrekken er op het ogenblik ongeveer 145 per maand. Naar wij vernemen, worden er maat regelen genomen om het vervoer van emigranten te bespoedigen Dit geschiedt met name door de ijzer- en staal-corpo- raH?nin Zuid-Afrika Men heeft er na melijk dringend behoefte aan ongeveer 3000 metaalarbeiders. yan Nederlandse zijde vertrekken Za terdag a.s. van Schiphol 11 metaalarbei ders Hun gezinnen in totaal 22 vrou wen en kinderen komen later per schip. De kosten van het vervoer worden door de ijzer- en staal-corporatie gedra gen. Deze heeft er ook voor gezorgd, dat er bij hun aankomst woningen -beschik baar zijn. In de memorie van antwoord betref fende zijn begroting aan de Tweede Kamer zegt minister In 't Veld o.m„ dat de inhoud der woningen voor de ver schillende gezinsgrootten niet verminderd wordt. Bij de voorbereiding van nieuwe bouwplannen dient echter meer aandacht te worden geschonken aan het feit, dat het aantal huishoudingen van gemiddelde grootte en het aantal grote gezinnen relatief kleiner wordt. Omtrent de resultaten van de premie regeling 1950 kunnen uiteraard twee maanden na haar inwerkingtreding nog weinig inlichtingen worden verstrekt. Pas in de loop van het eerste halfjaar van 1931 za' ten volle kunnen blijken, of er veel animo is om op basis van de premieregeling te bouwen. Het feit ech- i ter, dat thans reeds enige honderden aan- vragen om premie bij het ministerie zijn binnengekomen, duidt er wel op, dat deze animo aanwezig is, Het ligt in beginsel met m de bedoeling in 1951 extra bouwvolume toe te wijzen voor allerlei doeleinden, behoudens een aantal woningen, welke moeten dienen voo- bijzondere ontwikkeling" (waarbij in de eerste plaats gedacht is aan de vestiging van nieuwe industrieën). In antwoord op de vraag van vele leden, waarop de verwachtingen van de 1 minister gebaseerd zijn, dat met een ver- j dere verlaging 'van de bouwkosten kan worden gerekend, merkt hij het volgen de op: Weliswaar zijn in de lo°P van beslaat ste jaar «zowel de prijzen van verschil lende materialen als de arbeidslonen ge stegen, doch daar staat tegenover, dat door eein verdergaande rationalisatie aan zienlijke bezuinigingen zijn verkregen, terwijl' op dit gebied het einde der moge lijkheden nog niet in zicht is. Deze ratio nalisatie kan haar invloed doen gelden zowel ten aanzien van de kosten van de onderdelen der woningen als ten aanzien van het aanbrengen daarvan. Hij is zich bewust, dab deze rationalisatiehier «n daar verzet ontmoet en dat zij voor ge meenten met een slecht beperkte aan bouw van woningen soms bezwaarlijk door te voeren is. Voor deze kleinere ge meenten acht hij daarom een intense samenwerking bij de aanbesteding en de uitvoering van de woningbouw uiter mate gewenst. Ook ten aanzien van de arbeidsproduc tiviteit is de minister van mening, dat het optimum nog niet bereikt is. De matenaalposdtie, die zich in het begin van het jaar gunstig liet aanzien, heeft juist in de laatste tijd enkele min der gunstige aspecten gekregen. De voor uitzichten voor de materiaalvoorziening zijn onzeker, er moet niet op worden gerekend, dat meer kan worden uitge voerd dan het bouwplan aangeeft. De ontwikkeling van de bouwsyste men is thans zover gevorderd, dat ver schillende dezer ondernemingen in staat zijn woningen te leveren teg-en dezelfde prijs als geldt voor de traditionele bouw of zelfs tegen een lagere prijs. De minis ter meent, dat het niet verantwoord is thans nog door te gaan met financiële steun, nu het vaststaat, dat deze indus trie concurrerend kan optreden met de traditionele bO"w. Overig'ens stelt hij zich voor bij voortduring de gemeenten, speciaal in de grote bevolkingsasglomeraties, van voorlichting te dienen over de montage- bouw. Hij adit het echter in 't huidige stadium niet gewenst de gemeentebe sturen direct of indirect te dwingen in de richting van deze bouw. Dit lopende jaar zal. de particuliere j bouw ongeveer 40 pet. zijn van de totale bouw. Het ligt in het voornemen van d* minister na 31 December a.s. de beschik king „verminderde bijdragen woningwet- bouw 1950" niet langer toe te- passen. Tot November 1950 bedroeg het. aantai goedgekeurde woningen met verminderde bijdrage en vrije woningen te zamen voor j Noord-Holland (excl Amsterdam) Noord- i Brabant en Limburg resp 2513. 2343 en 904. In .het algemeen zijn in de provin cies. waar de vrije bouw gering was. de! mogelijkheden voor woningbouw met| verminderde bijdrage verboudingsgewys belangrijk groter geweest dan in de pro vincies, waar de vrije bouw groot was. De geruchten, dat het bouwen in 1952 geheel vry zal worden gegeven, zyn vals. Wel streeft de minister er naar meer vryheid te geven, zoals o.a. kan blyken uit instelling van de vrye sector en het vrijgeven van de herbouw, doch an- derzijds is hy van mening, dat een zekere beheersing van de bouwactiviteit, althans in grote ïynen, voorshands niet gemist kan worden. De minister zal zoveel mogelijk spoed betrachten met de voorbereiding van de ontwerpen voor een nieuwe Woningwet, een ruimtewet en een herziening van de Onteigeningswet. De minister is, in overeenstemming met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, tot het besluit gekomen een gunstige verandering te brengen in de arbeidsre geling voor de D.U W -arbeiders, in die zin, dat bij de z.g. wekelijkse kampen de arbeiders gedurende ene week des Vrij- dagsavonds en de andere week des Za terdagsmiddags' naar huis kunnen gaan oenkomst of burgerrechteiyk besluit, welke de economische mededinging regelt tussen eigenaren van ondernemingen, de economische machtspositie, gedefi nieerd als felteiyke Verhoudingen of rechtsverhoudingen in het bedrijfsleven, die een naar het oordeel van de, ministers overwegende invloed op een markt voor goederen of diensten medebrengen. Ten aanzien van de mededingingsrege lingen kent het voorontwerp drie maat regelen: a) de A.V.V., volgens een in vergelijking met de wet van 1935 enigs- ziris vereenvoudigde procedure, b) de O.V.V., die zowel geheel als gedeeltelijk en al dan niet voorwaardelijk kan zijn en e) de schorsing in afwachting van een definitieve beslissing. Economische machtspositie Tegen de economische machtspositie onverschillig of deze al dan niet haar grond vindt in een mededingingsregeling kan op tweeërlei wijze worden opge treden: a) de bekendmaking van ge gevens wanneer het algemeen belang dit naar het oordeel van de ministers vordert en b) het geven van voorschriften, wan neer naar het oordeel van de ministers de machtspositie leidt tot met het algemeen belang strydig optreden. In tegenstelling tot het karteibesluit, dat een algemene bevoegdheid tot het geven van aanwyzingen kent, zijn de vol gens het voorontwerp te geven voor schriften beperkt tot drie categorieën: 1) voorschriften met betrekking tot de boycot van afnemers, 2) met betrekking tot te berekenen prijzen en 3) met be trekking tot leverings- en betalingscon dities. Als tegenhanger van de schorsing kunnen ook hier voorlopige voorschriften worden gegeven. Ter wille van de rechtszekerheid zal, voordat tot maatre gelen wordt overgegaan, .steeds advies moeten rijn uitgebracht door de com missie economische mededinging, behal ve in de gevallen van schorsing en het uitvaardigen van voorlopige voorschrif ten. Met betrekking tot economische machtsposities geldt een inlichtingen- plicht. Wanneer de ministers het bestaan vermoeden van een economische machts positie, die leidt tot een met het algemeen belang strydig optreden van ondernemin gen, zijn zij bevoegd van een ieder de in lichtingen te verlangen teneinde zich van het al of niet gegrond zyn van hun vermoeden te overtuigen. Op vragen van het Eerste Kamarlid Van Santen (CPN) met betrekking tof het bedingen *an te hoge huurprijzendoor verhuurders van kamers en gedeelten van huizen, onder andere met behulp van een z.g. „Horeca-vergunning", heeft de minis ter van Economische Zaken geantwoord, dat maatregelen ter bestrijding der be doelde wantoestanden reeds bestaan- Da huurders behoeven geen hogere prijzen te betalen, ook niet wanneer dit is over eengekomen. Indien een verhuurder weigert een ka mer of een gedeelte van een woning te verhuren aan een gezin met kinderen, betreft het een aangelegenheid, die ligt op het terrein van de woonruimteverdeling, welke onder de minister van Binnenland se Zaken ressorteert en welke is over gelaten aan de gemeentebesturen. Voor éen algemeen onderzoek bestaat naai- het oordeel van de minister, gezien het bovenstaande, geen aanleiding! Alle voldoend omschreven klachten worden nauwkeurig onderzocht. Een Utrechts cdelmefaalbedrijf is er na langdurige onderzoeken in "ge slaagd een goudlegering samen te stellen, welker mechanische en che mische. eigenschappen alles oven reft wat Pp dit tefrefnV'ook in het buiten land, tot op heden, is gepresteerd. De trekvastheid en de hardheid van deze goudlegering overtreffen bijna alle staalsoorten, liet gevolg is grote - resistentie \vat betreft -mechanische en- chemische slijtage en het behoud vati de glans bij net dragen. De firma heeft hieraan in vakeri- gen reeds bekendheid gegeven wilde aanvankelijk hiermede v"t>! staan Van verschillend? zijde; u echte) verzocht m verhand met tv-' streven naar industrialisatie, aan de behaalde resultaten grotere bekend heid te geven daarmee aantonend, dat ook op dit terrein in Nederland intensiefgewerkt wordt Daarom is het ©daSmetaalbedrijf var olan een tot ce verbeelding sprekende woef te nemen. Zij bestaat toem" dat het volle gewicht van een vierrl <n;.< Péu- got-auto 1950 met Inzittende -n be vestigingsmechaniek. totaal 'i' '"'di 1100 kilogram, komt te hanger aan ent» gouden ring varf 5,4 gram Aan genomen wordt dat de ring daarbij Jet breken zal r -i „da mde Vrijdagmorgen 10 ui»r al .1' proef worden gedaan op he: r-hnr-g te Utrecht in tegen- 'zo.> -dtgheid van een aantal deskun digen. „Alles met mate" schijnt ons een zen- juist advies toe, hetwelk men onder alle omstandigheden en voor alle zaken kan doen gelden, want „te" is nooit goed, juist omdat het te „te" is. Wanneer wij ditmaal eens ernstig vil len zijn/doen wjj zulks in de vaste over tuiging niet tot het „te" te vervallen. Ook onzerzijds is wel eens op humoristische wijze betoogd, dat geestrijk vocht onder de goede gaven van deze wereld gerekend kan wonden en dus niet versmaad be hoeft te .worden. Maar natuurlijk mag hier zeker niet buiten de vereiste maat gegaan worden, want alles, dus ook dit, met mate! Mer. moge dan zelf geen „afschaffer" zijn, het moet toch een verontrustend verschijnsel genoemd worden, dat het drankmisbruik (een te veel aan gebruik) weer onrustbarende afmetingen, gaat aannemen. De politie-rapporten in de verschillende dagbladen spreken daarom trent de laatste tijd een duidelijke taal. Overtuigender nog is ongetwijfeld de mededeling, dat Kardinaal De Jong uit het fonds voor bijzondere noden aan de diocesane contaetraad van Sobriëtas in het aartsbisdom een ruime subsidie heeft geschonken ter financiering van de plan nen van deze matigheidsorganisatie in het werkseizoen 1950'51, Ook voor de twee volgende jaren wordt subsidie uit dit fonds'in het vooruitzicht gesteld. In een begeleidend schrijven geelt de Kardinaal als zjjn mening te kennen, dat de strijd tegen liet drankmisbruik helaas weer hard nodig is geworden. Het Ne derlandse episcopaat is van oordeel dat Sobriëtas, welke organisatie in het verle den zo heilzaam en vruchtbaar heeft ge werkt ook nu nog zeker indien haar acties gericht blijven op meer tucht en stjjl in het ontspannings- en genotslec tl en op de bevordering van de kardinale deugd van matigheid, hoogst nut: en gewenst is. Als een zeer gewenste !:-«•■>- 'organisatie voor zielzorg en katholieke I actie verdient deze vereniging alle steun en sympathie. Tot zover hot gezaghebbende woord van Kardinaal De Jong. Bit aJies he«-;- j niets te maken met de strydvrani.-t>f ieder geheelonthouder dient te word- n ,-n [ook niet met de kwestie, of de drarJ.be strijding zich in haar ijver niet bezondigt aan een „te". Het gaat hier om het mis- i bruik van sterke drank te voorkomen, i een misbruik, hetwelk de bona fide ho- trokkeneri by de dankhandel zeker niet j wensen te stimuleren. O.i. behoeft men in het algemeen een goede dronk niet te laten staan, noch j deze een ander te onthouden, doch wel dient alles nagelaten te worden, waar door men zelf of anderen van Me juiste jnaat in het te veel vervalt. I Want drankmisbruik brengt veel ellen- -j de. Gelukkig was dit jarenlang zeer ver minderd Voorkomen moet worden, dat hiér een lelijke misstap terug gezet gaat worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3