Actie tegen China in handen van de Verenigde Naties Vergroting der defensie van de vrije landen Drie Sovjetrussische veto's in Veiligheidsraad de Chinezen letten niet op verliezen SERRES DEKEN Attlee tracht Britse opwinding te kalmeren Hij gaat naar Washington om met Truman te praten Mgr. Huibers over emigratie Opgekomen lichtingen oefenen met Amerikaans materiaal De hele wereld gaat zich op verdediging instellenVrede zoek! Naast stoffelijke voorbereiding is ook geestelijke onontbeerlijk Vrijdag 1 December 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Witte Huis verzacht schokkende indruk van Truman's verklaring m Korea-resoluties van Malik en Woe werden verworpen Voortplanting des Geloofs" Geallieerd non-stop bombardement /Auto botste op truck 2 Goederentreinen in botsing Grondwetsvragen in Frankrijk Naast het hoofd" ook het lichaam Koninklijke gift N President Truman heeft gisteren een antwoord gegeven op de vraag, die de gehele wereld bezig houdt en welke op zijn wekelijkse persconferentie door journalisten werd gesteld: „Hebben de V.S. het gebruik van de atoombom in Korea in overweging geno men?" Het antwoord hierop was „ja" en Truman voegde hieraan toe, dat de V.S. ieder wapen zouden gebruiken, dat de militaire situatie in Korea zou vereisen. Maar met grote nadruk sprak hij de hoop uit, dat het nooit zover zou behoeven te komen. Een andere belangrijke vraag was, wie de militaire noodzaak zou bepalen. „Dat is een kwestie voor de Amerikaanse militaire leiders te velde", antwoordde de president. Hij kon- di.vde aan dat hij binnen enkele dagen het Congres zou verzoeken om grote aanvullende bedragen voor de strijdkrachten en voor de commissie voor atoomenergie „V-N. geven Korea niet op" Truman verdedigt MacArthur' s beleid Meningen in het Congres verdeeld Al bijna 135.000 nieuwe leden Verwarm Uw bed behaaglijk met een Een dode, een zwaar- en een lichtgewonde Spoorlijn DeventerZwolle versperd HERDERLIJKE BRIEF AAN KATH. EMIGRATIE STICHTING Waarborg Churchill kent atoombom nog preventieve betekenis toe Voor de armen van Londen Niet goedkoop Ned. wapenindustrie NIEUWE SCHIEDAMSCHE CO Guur weer. Zaterdag 2 Deoembe 16.32 uur. Maan op 0. TRUMAN alarmeert de wer Washington lieeft blijkbaar ge vreesd, dat aan de verklaring van de president een verkeerde uitleg zou kunnen worden gegeven, en nog geen drie uur na de persconferentie wer den door het Witte Huis nadere toe lichtingen verstrekt. Op de eerste plaats werd hierin gezegd, dat niet generaal MacArthur zelf bevel kan geven tot het gebruiken van dt atoombom. Krachtens de wet heeft de commissie voor atoomenergie het beheer over de gefabriceerde bom men en kan slechts de president het gebruik ervan bevelen. MacArthur kan niet verder gaan dan Washing ton er eventueel van in kennis «tellen, dat z.i. een toestand is ont staan, die het gebruiken van de atoombom militair noodzakelijk maakt. Daarna kan de president, na overwegingen van politieke aard te hebben doen gelden, een beslissing nemen en eventueel het bevel tot gebruik van de bom geven. Truman, aldus de verklaring, heeft 'n dergelijk bevel nog niet gegeven. Hij heeft enkel gezegd, dat 't pro bleem onder de loupe is genomen, hetgeen in feite normaal is, want in geval van oorlog wordt altijd het gebruik van alle beschikbare mili taire wapens bestudeerd. In de toelicbting wordt geconclu deerd, dat de antwoorden, die de president heeft gegeven °P de des betreffende vragen, dus geen wijzi ging in de stand van zaken hebben gebracht. Op Truman's uitspraak, dat de beslissing over het eventuele gebruiken van de atoomhom niet aan de V.N. zal worden overgelaten, om dat de bom «een van Amerika's beste wapens is en het de V.S. vrij is om van hun eigen wapens gebruik te maken", werd in de toelichting van het Witte Huis geen commentaar ge leverd. Truman was zijn persconferentie begon nen met te verklaren, dat de strijdkrach ten van de V.N. njet voornemens zijn hun zending in Korea op te geven. „Een andere mogelijkheid is er niet" aldus de president: „want als de agressie in Korea succes zou oogsten, kunnen wij verwach ten, dat zij zich door Azië en Europa zal verspreiden tot in ons halfrond". Tekenen, die er op wijzen, dat de ver tegenwoordigers van communistisch China te Lake Success onderhandelingen willen aangaan om tot een vreedzame oplossing te komen, acht Truman niet aanwezig. Daarom zullen de V.S., hoewel steeds be reid tot eerlijke onderhandelingen, de nieuwe toestand in Korea en de huidige crisis op de volgende drie manieren tege moet treden: 1. Door in de V.N te streven naar een gezamenlijke actie om agressie tot staan te brengen; 2. Door de andere vrije landen te helpen bij 't versterken van hun verdediging; 3. Door de Amerikaanse militaire macht te vergroten. Amerika wil al het moge lijke doen om een derde wereldoorlog te vermijden, maar dit mag geen rem zijn voor de Amerikaanse herbewape ning. Natuurlek werd ook gevraagd, of Washington een actie tegen China over woog, maar Trnman antwoordde, dat een beslissing daartoe op het terrein van de V.N. ligt. Het beleid van generaal MacArthur werd door Truman energiek verdedigd. Toen een journalist hem vroeg om com mentaar op de critiek. „die de Europese pers op de generaal had geleverd", viel de president nijdig uit en snauwde, dat ook de Amerikaanse pers zich wat dat betreft niet onbetuigd had gelaten. Truman zeide dat de pers altijd klaar stond om iemand op te hemelen als hij aan de winnende hand was en hem af te kammen als hij in moeilijkheden raakte. Generaal MacArthur had goed werk ge leverd en deed dat nog steeds, zo sneed de president elke verdere discussie af. Toen een andere journalist vroeg, of MacArthur zijn bevoegdheden overschre den had, verklaarde Truman beslist, dat dit geenszins het geval was. In kringen van het Amerikaanse Con gres zijn de meningen over de verklaring van Truman zeer verdeeld. Senator Brew ster (Rep.), die al eerder heeft aangedron gen op het gebruik van de bom, zeide dat het hoog tijd werd hiertoe over te gaan. „Wij moeten de bom aanwenden tegen Chinese troepenconcentraties en munitie-opslagplaatsen", zo zeide hij. Zijn partijgenoot M. likin, ltd van de Congrescommissie voor atoomenergie drong aan op voorzichtigheid en zeide, dat de bom enkel „in uiterste noodzaak" ge bruikt mocht worden. Volgens Young, van dezelfde partij, mag de bom slechts „tegen werkelijk belangrijke en perma nente doelen worden aangewend" en op grond van hem beschikoare feiten, achtte hij daartoe nog geen aanleiding aanwezig Andere republikeinen willen het bevel tot het gebruiken van de bo/.i voor behouden zien aan de V.N. Verscheidene senatoren merkten op, dat deze stap wel eens tot een verrassende aanval op Amerika met de krachtigste wapens zou kunnen worden beantwoord. Gisteravond is de Congrescommissie voor atoomenergie in geheime zitting bij een geweest. Na afloop wilde de voorzit ter, senator McMahon, niets loslaten over wat er besproken was. Hij bevestigde slechts de verklaringen van Truman en de toelichtingen van het Witte Huis. De democratische senalor Conally, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft tegen over de pers verklaard, dat hij de kwestie van het eventuele gebruiken van de atoombom vandaag op het Witte Huis zal bespreken. Adve' De Veiligheidsraad j„ gisteren overgegaan tot stemming over enkele resoluties, die betrekking hadden op liet Koreaanse conflict. De raad is echter met deze stemming geen gtap verder gekomen, integendeel. Een voorstel van Malik en een van Woe werden verworpen, terwijl een reso lutie der Westelijken werd «ange- nomen, doch getroffen door het veto van de Sovjet-Unie. Voordat tot stemming werd overge gaan. deed Sir Gladwyn Jebb, de Britse afgevaardigde, een beroep op de Chinese communistische regering om „vele malen pa te denken alvorens enig onherroepe lijk besluit te nemen" Doelend op de invloed van Moskou op' de houding van Peking vervolgde Jebb: „Indien de ver tegenwoordiger van de volksregering naar rede kam luiseren, verzoek ik hem drogend dat te doen. Passie is een slechte raadgeefster, maar het advies van belanghebbenden is misschien een nog slechtere". Jebb wierp een visje uit door te spreken over de toekomst van For mosa, een kwestie, die Peking zeer na aan het hart ligt. „De toekomst van Formosa" aldus de Britse gedele geerde: „kan niet vreedzaam worden geregeld zolang communistisch-Chi- nese troepen strijd leveren tegen de V. N." Daarna werden vijf stemmingen ge houden. waarbij India zich telkens ont hield. Een Russische resolutie, welke terugtrekking van alle Amerikaanse trovpen uit Formosa „en alle andere Chinese gebieden" eist, werd verworpen rr. .t negen stemmen tegen één. Dezelfde S.vtaKen kwamen u;t de bus, toen men z.ch had u.ttcsprokcn over een resolutie j va.a de gedelegeerde van Peking, die de j „Amerikaanse agressie in Formosa er. Korea" veroordeeld wilde zien en terug- trekkjng verlangde van alle Amerikaanse! ti „epen uit deze gebieden. Vervolgens was de resolutie aan de i beurt, waarin zes westelijke mogendhe- den: 1. terugtrekking van de Chinezen uit Korea eisen en 2. Peking geruststel lende verzekeringen wensen te geven omtrent dé bedoelingen van de V. N. saa de Mandsjoerijse grens. Op verzoek van de Joegoslavische voorzitter, d Beblir die bij alle stemmingen op één na aan de kant van de westelijken stond. v.erd de resolutie in tweeën gesplitst. Het resultaat van de Missie-Zondag actie ter werving van leden voor het Pan -sel ijk Genootschap tot Voortplanting des Geloofs is tot nu toe zeer gunstig. Er wer den door 660 parochiale afdelingen 134.377 nieuwe leden aangeworven. Bij de opgave van vorige week was dit cijfer 76.870. In een week tijd zijn er dn s bijna net zo veel bijgekomen. De bisdommen Breda en Roermond heb' ben hun aantal verdubbeld, terwijl Haar lem aan de spits staat en Utrecht naar de kroon steekt. Ongeveer 850 afdelingen moeten hun opgaven pog inzenden. Twee vijfde van het aantal parochies brachten dus bijna 135.000 nieuwe leden. Dit wekt hoopvolle verwachtingen. Bij het verlaten van het gerechtsgebouw te Singapore na de laatste zitting werden Bertha Hertogh en haar Maleise verzorgster Aminah (tweede en derde van linksomzwermd door ,n grote menigte, die door een cordon van politiemannen in bedwang moest worden gehouden. Aminah zou met mevr. Hertogh een bespreking willen arrangeren wat tot nu toe niet gelukt is om de moeder van Bertha te bewegen haar bij het meisje, dat in verwachting sou zijn, te laten. Kort na het middernachtelijk uur is vandaag te Roosendaal een kleine D. K. W.-auto op een stilstaande truck met oplegger gereden. Van de drie inzitten den van de D.K.W. werd de 42-Jarig« gehuwde kapper F. H. uit Roosendaal op slag gedood. De 40-larige begrafenis ondernemer J. van O., eveneens uit Roosendaal, liep zeer zware verwondin gen op en werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis Charitas te Roosen. daal vervoerd. De bestuurder van do D.K.W., de heer J. van O., liep slechts lichte verwondingen op. Het eerste pu„t werd met acht stem men tegen een (die van de Sovjet-Unie) aangenomen. iwa!ik „af ogenblikkelijk te kennen, dat zijn tegenstem ais een veto moest worden opgevat De stemming over het tweede punt gaf negen stemmen te gen een tot resultaat, maar ook dit maal volgde een veto, Bebler bracht daarna de gehele reso- lutie in stemming, maar Malik verzette zioh „omdat er niets meer te stemmen viel". Bebler zette door en wederom volgde een uitslag van negen tegen één en sprak Malik voor de derde maal zijn veto uit. De raad ging daarna voor onbepaalde tijd uiteen. Vandaag is het de beurt van dr Tsiang van nationalistisch China om de voorzitterszetel in te nemen. Men ver wacht echter, dat Tsiang onder de hui dige omstandigheden zijn beurt ;al laten voorbijgaan en de functie zal overdra gen. Het Amerikaanse achtste leger in het Westen, dat thans 50 k.m. ten Noorden van Pjongjong vecht, is thans geheel af gesneden van het tiende corps, dat in het Oosten vecht. De verbindingen zijn slech ter geworden. Hot 10de legercorps wordt uit de lucht bevoorraad. De communisten vallen aan met zulk een onverschilligheid voor verliezen, dat somtijds de Amerikanen zich verschansen achter opgestapelde lijken der tegenstan der, aldus wordt gemeld. Officieren van de Amerikaanse zevende divisie zeiden, dat hun troepen in de af gelopen dagen het equivalent van een Chinees regiment hadden gedood. De Amerikaanse eerste mariniers-divisie schatte, dat zij meer dan 3000 man heeft gedood. Minstens zes Chinese legers mogelijk 250.000 ervaren soldaten zijn thans in Noord-Korea geïdentificeerd. De troepen der V. N. hebben, naar gemeld, in de af gelopen dagen zware verliezen, zowel wat manschappen als materiaal betreft, gele den in het Noordwesten, maar in officiële kringen blijft men zwijgzaam. Vrijdag werd medegedeeld, dat de Ame rikaanse jagers en bommenwerpers „Donderdag één hunner grootste dagen boven het Koreaanse front beleefden" Bij ongeveer 400 aauvalsvluiinten wer den ruim 1200 man communistische troe pen gedood of gewond. Vliegende reuzenforten hebben 64 bom men van een gewicht van ongeveer 1800 kilo elk uitgeworpen op de brug over de Jaloe bij Tsjongsonjin, in Noord- West-Korea, die hierdoor is vernield. Hedenmorgen omstreeks acht uur zijn te Olst op de spoorlijn Zwolle-Deventer twee goederentreinen op elkander gelopen. De materiële schade is zeer groot. De spoorlijn is versperd. Persoonlijke onge lukken hebben zich echter niet voorge daan. Het ongeluk is gebeurd ter hoogte van de overwe nabij het station Olst in de binnenweg van Olst naar Diepenveen. Door nog onopgehelderde oorzaak reed daar een goederentrein, Komende uit de richting Deventer, op een stilstaand trein stel, dat eveneens bestond uit goederen wagens. Ach. of negen wagens werden uit de rails geworpen. Het bericht over Truman's verklaring heeft in Britse parlementaire krin gen opwinding veroorzaakt. Het kwam tijdens de rede van Churchill en zo dra deze was uitgesproken, verlieten premier Attlee en minister Bevin de zaal. Later kwam Attlee terug en deelde mede, dat hij president Trnman had geseind, dat hij onverwijld naar Washington wilde komen om de toestand in Korea met de hoogste Amerikaanse functionarissen te bespre ken. „Zodra het antwoord van de president komt", aldus Attlee, „zal ik me gereedmaken om over te steken". Een besluit van een zo wereld schokkend belang als het gebruiken van de atoombom, kan volgens Attlee niet genomen worden zonder volledig overleg met de leden van de Ver. Naties, die deelnemen aan de huidige actie in Korea. Korte tijd nadat de premier deze verklaring had afgelegd, kwam het bericht, dat president Truman is ingegaan op Attlee's voorstel. Ambtenaren van het Witte Huis verwachten, dat de bijeenkomst tussen Attlee en Trnman in of nabij Washington zal worden gehouden. Men ge looft, dat het nog wel op z'n minst 48 uur zal duren, vóór Attlee naar Washington vertrekt. Attlee legde in het Lagerhuis een nadere verklaring af van zijn stap, waar van hij zelf veel schijnt te verwachten. „Ik heb president Truman dit voorste) gedaan, opdat wij op vertrouwelijke wjjze een groot aantal problemen, waar mee wij thans te maken hebben, in ogen schouw kunnen nemen. Ik geloof, dat een dergelijke uitwisseling van meningen van voordeel zal kunnen zijn voor beide lan den en voor de zaak van de vrede". Attlee zeide voorts, dat Engeland op de eerste plaats een oplossing wenst van het Koreaanse vraagstuk en de betrek kingen met China. De tweede kwestie, die hij te Washington wil gaan bespre ken, is die van het vinden van een ver gelijk met de Sovjet-Unie. „Engeland zal geen enkele mogelijk heid van een serieuze discussie verwer pen. Er wordt thans een agenda voor een dergelijke conferentie waaraan Rusland zou moeten en kunnen deelnemen, uitge werkt. Een essentiële factor voor zulk een bespreking is, dat het Westen vol doende sterk is om op voet van redelijke gelijkheid te kunnen onderhandelen". Gisterochtend bezichtigden enige autoriteiten o.w. minister s'Jacob het nieuwe Amerikaanse oorlogs materiaal, dat en voor de nieuwe F rederiks-kazerne te Den Haag was opgesteld. De autoriteiten kijken vol interesse naar een half zware Shermantank. 95 Z. H. Exc. mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft zich in een schrijven gericht tot de Kath Emigratie Stichting te Den Haag, in welke brief de bisschop opmerkt, dat het werk van de emigratie beslist onvolledig zou zijn. indien het zich zou beperken tot de verzorging van de stoffelijke belangen der emigranten. De Kath. Emigratie Stichting moet haar activiteit verdiepen en verbreden, omdat de emigratie-aangelegenheden van toe komstige kath. emigranten vooral behar- tigd moeten worden door de emigratie- bureaux der eigen kath. standsorganisaties „Met bezorgdheid moeten Wij vaststel len", zo zegt Z. H. Exc. o.m., ,dat moei lijke economische omstandigheden van een ha-oorlogse wereld en, bijzonder in ons land, een grote aanwas der bevolking, voor tienduizenden oorzaak zijn, dat zij in eigen land geen toekomstmogelijkheden voor zichzelf en voor hun kinderen kun nen vinden" en daarom in vreemde lan den een nieuw bestaan trachten op te bouwen. „Evenwel gaan Ons. als Herders van hun onsterfelijke zielen, bijzonder de geestelijke belangen ter harte. Het werk van de emigratie zou immers beslist on volledig zijn, indien het zich slechts uit strekte tot de verzorging van hun stoffe lijke belangen". „Met instemming hebben Wij kennis ge nomen van de werkzaamheden op dit ge bied verricht door de Katnolieke Centrale Emigratie Stichting. Het is Onze vaste mening, dat de emigratie-aangelegen heden van onze katholieken vooral be hartigd moeten worden door de emigratie- bureaux van onze eigen kath stands organisaties. Wij durven daarom op deze standsorganisaties een dringend beroep te doen, dat zij zich de nodige offers zul len getroosten om hun eigen katholieke emigratie-bureaux zo spoedig mogelijk en zo efficiënt mogelijk uit te bouwen". „Het verdient de voorkeur, dat de i emigrant gaat naar kath. landen of stre ken, waar de Kath. Kerk voldoende is 1 uitgebouwd en waar met name behoorlijk voorzien is in kerken en kath scholen Zou dit niet altijd mogelijk zijn dan moet worden onderzocht of hun geestelijke ver zorging anderszins gewaarborgd zal wor den. Wij leggen er bijzonder de nadruk op, dat de kath emigratie-bureaux van onze tijdstip daarvan dat van Ruslands keuze zou zijn. Maar voor zover hij het kon bezien, achtte hij het niet in het belang van de Sovjet-Unie om op het ogenblik dat grote avontuur te beginnen. „In sommige opzichten werkt de factor tijd ten voordele, in andere opzichten ten nadele van het Westen", meende Churchill. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De Franse Kamer behandelt op het ogenblik de vraagvof de grondwet, die in 1046 is tot stand gekomen, zal worden her zien, of niet. In beginsel is er reeds toebesloten en men onderzoek' thans welke artikelen zullen moeten worden gewijzigd. In hoofdzaak gaat het om een veranderde procedure van de investituur van het ministerie en ook om een 'erug- keer naar de oude Senaat. Er is ook een sterke stroming, die eenvoudige terug keer naar de vroegere grondwet wil. beijveren voor de goede en juiste voor bereiding van hen, die willen emigreren. Deze voorbereiding zal niet slechts moe ten omvatten het geven van taalcursussen, technische voorlichting en inzicht in de structuur van het land, waarheen zij gaan, maar zal zich vooral moeten richten op de geestelijke paraatheid door geloofs kennis en beklemtoning van de kath. gezinsgebruiken De samenstelling van op de geioofspractijk der emigranten afge stemde godsdienstboeken, juichen Wij toe als een kostbaar hulpmiddel". „De Kath. Centrale Emigratie Stichting zal vooral de emigratie van die Neder landers bevorderen, die door hun persoon lijkheid en mentaliteit waarborg geven, dat zij een aanwinst betekenen voor het land en het bisdom, dat hen opneemt". „De beslissing over het al dan niet emigreren berust tenslotte het spreekt vanzelf bij de emigrant. Maar be halve de emigrant hebben de maat schappelijke organen, de burgerlijke overheid en ook de kerkelijke overheid haar verantwoordelijkheid en daarvan zullen en kunnen zij zich niet ontdoen". „Wij geven gaarne de verzekering, dat dit schone en noodzakelijke werk tevens een werk van zielzorg zich gesteund mag weten door Onze bijzondere belang stelling Wij bidden God dat Hij al diegenen, die zich zc beijveren voor de emigratie van onze katholieken, Zijn meest rijke en onmisbare Zegen geven moge". Meer dan 100 labour-parlementsleden hebben een schrijven aan premier Attlee ondertekend, waarin z(j vragen, dat de Britse troepen uit Korea zullen worden teruggetrokken indien de beslissing over het gebruik van de atoombom aan gene raal MacArthur mocht worden over gelaten ZU deden dit ondanks de ver zekering van het Witte Huis, dat zulks niet zal gebeuren. Churcliiii had in zijn rede zelf reeds over de atoombom gesproken, maar dan alleen over de preventieve betekenis er van. Zijn gehele betoog was een pleidooi om alsnog tot vreedzame overeenstem ming met het Oosten te komen. Volgens hem stelt „de nog steeds geweldige voor sprong, die de V.S. op het gebied van de atoombom hebben", het Westen in staat op vriendschappelijke en waardige wijze en als gelijke met de Sovjet-Unie te onderhandelen. Een vergelijk diende echter spoedig te worden getroffen, „voordat de Sovjet- Unie een voorraad atoombommen zou hebben gevormd, voldoende om de vrije wereld te terroriseren, zo niet te ver nietigen". Churchill was van mening, dat, indien er een nieuwe oorlog zou komen, het Op het Utrechtse station arriveerde gis teren het 15-jarige „wonderkind" Pierono Gamba uit Italië, die in verschillende steden van ons land orkesten zal dirigeren. Vanavond al zal hij een concert van het Utrechts Stedelijk Orkest leiden. Pierono, staande tussen zijn vader en moeder, bjj aankomst op het station. (Van onze Haagse redactie.) Zoals men weet, heeft Nederland in de afgelopen maanden op grond van het met de Ver. Staten gesloten verdrag tot we derzijdse wapenhulp (Mutual Defense Assistance Program) een hoeveelheid Amerikaanse wapenmateriaal ontvangen. Deze zendingen zullen volgens een tevo ren vastgesteld program geleidelijk door gaan totdat drie divisies zyn bewapend, maar het eerste afgeleverde materiaal kan alvast worden gebruikt om ons leger, dat volgens Amerikaans systeem zal worden opgebouwd en georganiseerd, te oefenen. Zo zal de lichting, die met 1 October onder de wapenen is gekomen, reeds op Amerikaanse leest worden geschoeid en bekend gemaakt worden met de bedie ning van het Amerikaanse materiaal. Gisteren heeft de minister van Oorlog, Z Exc. mr. H. L. s'Jacob, de leden van de Defensiecommissie uit de Eerste en Twee de Kamer in de gelegenheid gesteld een aantal exemplaren van dit materiaal te bezichtigen. Ook waren daarbij o.a. aan wezig de Amerikaanse Ambassadeur Sel- den Chapin, de ministers Lieftinck en Götzen, leden van de Military Assistance Advisore Group en leden van de Raad van State. De wapenen, welke voor deze demon- Londen Denvs Lowson, een gift doen stratie waren opgesteld op de binnenplaats H.M. Koningin Juliana en Prins Bern- liard hebben aan de Lord Mayor van toekomen van 300 pond sterling ter ver deling onder de armen van de City of London. De Nederlandse ambassadeur ihr. Mi- chiels van Verduynen heeft de chèque kath, ttandsorganisaties zich zeer zullen 1 aan de Lord Mayor overhandigd. en in de gymnastiekzaal van de Nieuwe Frederikskazerne aan de Van Alkemade- laan te Den Haag, bestonden o.a, uit 6 Shermantanks, 6 Chaffee tanks. 2 hou witsers resp. van 105 en 155 mM. 2 stuk ken luchtafweergeschut van 90 mM., 6 stukken automatisch licht luchtafweer geschut van 40 mM., 2 bazooka's e.a. In de toekomst zullen bij iedere divisie zestig ..Shermans" zijn ingedeeld. De aan- schaffingskosten van deze tanks zjjn zeer aanzienlijk. Een „Sherman" kost ruim 3H ton, een Chaffee" Z'/i ton. Bij de bezichtiging hadden de bazoo ka's. waaronder zich ook de nieuwste bevond, die thans in Korea wordt ge- bruikt, veel belangstelling. Verder wa ren er nog enkele terugslagloze vuur monden, die wegens moeilijkheden bij de douane men wilde dit vreemdsoor tige anti-tank geschut eerst niet vrij geven te laat waren aangekomen en daardoor nog in een beschuttende vet laag zaten. Op onze vraag hoe de generale staf denkt over een Ned. wapenindustrie,- ant woordde generaal Calmeyer. dat men gaarne iets minder afhankelijk van het buitenland zou zijn. Generaal Calmeyer vroeg verder begrip voor de moeilijke overgangsperiode, waar in het leger thans verkeert. Hij vond het niet gerechtvaardigd te spreken van het „waterhoofd van de generale staf". De generale staf, zo zei hij. heeft op dit ogenblik een enorme taak. Noodgedwon gen is men aaarom tot uitbreiding moe ten overgaan. Generaal Calmeyer sprak de hoop uit dat hij volgend jaar n».»t v Soofd (generale staf) ook hei, 1 -v ««m (het leger) zou. kunnen tonen! t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1